DE PRINS Prijzenregen in „Tour de Lisse 1961" DE WILDE WELDOENER Een warme avond met warme geestdrift Voorzitter Dusée: democratisering van voetbal doorgevoerd Elek Schwartz: „Ik blijf optimist" KORTE golf Invitaties voor Gerda Kraan J WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 mevr. Van Kesteren-Beelen, die ach ter de schermen weken lang voor de Tour gewerkt heeft en in de ware zin des woords voor haar man een hulpe was, maar dan ook een van de bovenste plank!!! Alg. ledenvergadering NKS, afd. voetbal, distr. Leiden Gisteravond was de grote zaal van de „Taveerne" tot in alle hoeken be ret met alle deelnemers en medewer kenden aan de „Tour de Lisse 1961", welke dit jaar 5 jaar bestaat. Ook vele ouders waren opgekomen om van de enthousiaste vreugde onder de renners getuige te zijn. Reeds bij de aanvang van de avond was de temperatuur bedenkelijk hoog geste gen en naarmate de avond verstreek, klom het kwik in de thermometer steeds hoger en steeg het bruisend enthousiasme onder de jeugd bij het ondergaan van de prijzenregen, wel ke op hun jeugdige hoofden neer daalde. Het was een fantastische en leuke avond. Ieder stond verbluft, waar een zo grootse pr ij zencollectie vandaan gehaald was. Met bijzonder genoegen mag men op deze geslaagde eerste lustrumtoer terugzien. Ruim half acht besteeg Tourbaas Jan van Kesteren het versierde po dium om allen hartelijk welkom toe te roepen. Tot zijn leedwezen moest burgemeester mr. Th. J. de Graaf wegens een belangrijke vergadering van de „Keukenhof" in „Huis ter Duin" in Noordwijk verstek laten gaan en was ook om dezelfde reden verhinderd aanwezig te zijn de heer P. van Leeuwen, voorzitter van de Gem. Sportstichting te Lisse, die de „Tour de Lisse" ook een warm hart toedraagt. De Tour zit er weer op, aldus de heer Van- Kesteren, en deze vijfde Tour heeft wel de deur dichtgedaan. Er zat meer spanning in dan vorige jaren, toen één onbetwistbaar de sterkste was. Het kwam driemaal voor, dat een andere renner een etappe won, waardoor Jan van Rooij- en wel alle zeilen bij moest zetten om tenslotte de overwinning te be halen. Ze hebben hem dicht op de hielen gezeten, maar het is hun niet gelukt. Wassenaar, Van der Drift en Butter waren zeer ernstige concur renten. Tourbaas Van Kesteren wees er met grote nadruk op, dat de Tour leiding bij de Tour de grootst moge lijke onpartijdigheid in acht genomen heeft. Er wordt wel eens wat ge zegd over dit of dat, maar de eerlijk heid is steeds betracht in alles. Begin van prijzenregen De kleine maar vinnige renner A. Wassenaar moest op het podium ko men om als strijdlustigste renner van de Tour een medaille in ont vangst te nemen, waarna de kampi oen J. van Rooijen ten tonele moest komen om de medaille van de Ge meente Lisse in ontvangst te nemen als winnaar van de Tour, voorts een medaille als winnaar van de indivi duele tijdrit. Voorts moest de ploeg leider J. van Dijk met zijn „man schappen" op de planken komen om als ploeg de lof en waardering van de Tourleiding in ontvangst te ne men. Toer baas Van Kesteren wist dit in vlotte en leuke woorden te doen. 40 jaar goochelaar, 71 jaar. Een goede afwisseling in het pro gramma was het optreden van de be kende goohelaar en voorzitter van de Bond van Goochelaars, mr. Hadé, uit Nieuw-Vennep. Deze avond was voor hem ook een merkwaardige avond, want na 40 jaar met al die geheim zinnige manipulaties bezig te zijn ge weest, achtte hij het moment geko men om op 71-jarige leeftijd het bijl tje erbfj neer te leggen. Hij was ech ter nog lang niet „aftands", want hij wist verbazingwekkende staaltjes uit te voeren, zodat de feestgangers telkens verwonderd waren en on danks fel toezien toch weer „bij de neus genomen werden". Verdere prijzenregen Na eerst de 6 „Tourmissen" op het podium gehuldigd te hebben en de dames van een herinnering aan de Tour te hebben voorzien, kregen alle deelnemers een keurig uitgevoerd vaantje als herinnering. Een volko men vrrassing was het voor de on gelukkigste renner Van 't Hof, dat de Tourbaas hem een keurig fototoe stel aanbood! Gelukkig heeft de val partij geen ernstige gevolgen gehad. Dankbaar kon de Tourleiding me dedelen, dat voor niet minder dan 22 renners mooie prijzen beschikbaar waren, waaronder zelfs zeer kost bare prijzen van 50,en 60, terwijl de drie koprenners een spik splinternieuwe fiets kregen. Aan de ze prijzen was ook door particulie ren meegewerkt. De 3e winnaar, A. Wassenaar, kreeg een fiets; de 2e winnaar, E. v. d. Drift, kreeg een fiets; en de kampioen, J. van Rooij en ging met een echte racefiets naar de Engel. Het was allemaal ver bluffend voor de jeugdige renners! Na enige mooie nummers muziek was dan zo zachtjes aan het einde ge komen. Tourbaas Van Kesteren dankte al zijn medewerkers bij de organisatie voor hun spontane hulp. Ieder heeft zich voor 100 gegeven! De heer Egbert van 't Oever, voor zitter van de Ren- en Tourvereni ging „Bollenstreek"; sprak zijn waar dering uit voor de gehele Toer en al les wat daar omheen hangt. Van 't Oevre dankte het Comité „Tour de Lisse", in het bijzonder Tom-baas Jan van Kesteren en voor al niet te vergeten zijn echtgenote, De centrale training van het Ne derlands elftal is voor bijna een maand uitgesteld. Bondscoach Elek Schwartz, heeft dit besluit noodge dwongen moeten nemen, omdat Ajax, Feyenoord en Sparta de ko mende weken hun wedstrijden voor de intertotocompetitie en de toer nooien om de Europabeker zullen spelen. Hierdoor heeft de bondscoach de eerste helft van september niet de beschikking over de spelers van deze clubs. Het aantal kandidaten voor het oranjeteam, dat wel naar de Vliert in Den Bosch zou kunnen komen is te gering om de training ook maar enig nut te geven. Schwartz zal ae trainingen van de clubs, die gewoonlijk spelers afstaan voor het Nederlands elftal zoveel mogelijk gaan bezoeken, en de be trokken oefenmeesters vragen tij dens hun training een enkele pro minente speler voor een tiental mi nuten af te staan, zodat Schwartz de betokken speler kan testen. Ook zal de bondscoach in de komen de weken een groot aantal wedstrij den, waarin kandidaten voor het Nederlands elftal uit komen, gaan zien. Voor de oefenwedstrijd tegen Saarland op woensdag 20 september in Rotterdam, zal geen centrale trai ning meer worden gehouden. In de week voor de eerste interland van dit seizoen Nederland-Oost-Duits- land op zondag 1 oktober wil Schwartz de spelers driemaal laten trainen en wel zo mogelijk op dins dag 26, donderdag 28 en zaterdag 30 september. ,„Een vervelend besluit", aldus de bondscoach, „maar ik moest het wel nemen, want een centrale training met een paar spelers heeft geen enkel nut. Desondanks blijf ik opti mist voor de wedstrijd tegen Oost- Duitsland". Willem Johannes Verwoerd, de vader van de Zuid-Afrikaanse eerste- minister, is in Brandfort, in de Oranje Vrij straat, overleden. Hij was 86 jaar. Geboren in 1875 te Ouder kerk a. d. Amstel, emigreerde hij in 1904 naar Afrika, waar hij te Bula- wayo in Zuid-Rhodesië zendeling werd. In 1916 verhuisde het gezin naar Zuid-Afrika, waar Verwoerd Sr. tenslotte te Brandfort 'n boek winkel opende. Ontstemming over kritiek op NKS In ,,De Kleine Burcht" te Leiden wa ren gisteravond 14 van de 21 bij de KNVB afdeling Leiden ingeschreven verenigingen vertegenwoordigd op de algemene ledenvergadering van het dis trict Leiden van de Ned. Kath. Sport bond, afdeling voetbal, welke bijeen komst onder leiding stond van de voor zitter van het districtsbestuur, de heer A. A. C. Dusée. In zijn openingswoord riep de heer Dusée bijzonder een wel kom toe aan de ere-voorzitter, de heer H. Hoogervorst, en twee ere-leden, de heren M. Zonderop en J. Duindam. Het speet de voorzitter te moeten constate ren, dat het herboren Meerburg deze avond verstek liet gaan; overigens is er nog helemaal geen contact met deze ver eniging geweest, hetgeen de voorzitter deed opmerken, dat Mohammed dan maar naar de berg moet gaan. Met gebed werden enkele overleden vrienden herdacht Dit waren in het af gelopen jaar de heren G. Rotteveel, jeugdleider van WSB. J. C. Castelein uit Rijpwetering en J. de Keuning, oud lid van „Leiden", die zaterdag jl. op zo noodlottige wijze om het leven kwam. Was er vorig jaar een toeloop van 299 nieuwe leden, dit jaar waren het er 284. De voorzitter memoreerde yoorts de onderscheidingen, welke aan enkele le den te beurt waren gevallen: de heren J. P. M. de Groot, C. P. v. d. Berg en M. Zonderop ontvingen het Insigne van Verdienste van de KNVB, afd. Leiden. Bij het 40-jarig jubileum van ..Lisse" werden onderscheiden met het zilveren Bondsonderscheidingsteken de heren C. Strik, J. Langelaan en M. Beyk. welke laatste bovendien vereerd werd met de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Succesvol seizoen Het deed spr. veel deugd, dat voor de eerst^ maal in de districtsgeschiedenis de Bisschopsbeker was gewonnen door „een van de onzen": het juniorenelftal van „Lisse". Ook het Rector Vestertoer- nooi was weer een groots evenement. De gemeleerde jeugdcompetitie ging voor het eerst van start en het ging naar wens; ook dit seizoen gaat men op de ingeslagen weg verder. DOSR en WOA bleven het afgelopen seizoen zonder strafpunten. KRV verdween naar de 2e klasse. Meerburg kwam er voor in de plaats, SJC promoveerde naar de 3e klasse en SVLV werd kampioen, UDO keerde terug naar de le klasse en Teylingen bofte met zijn promotie naar de le klasse. In Hazerswoude Dorp zul len de jongetjes in LVB-verband kun nen gaan spelen; op 31 aug. a.s. komt de zaak wat het terrein betreft in de raad. De voorzitter brak een lans voor een missie-actie onder de voetbalverenigin gen om metterdaad te kunnen bijdragen in de leniging van de grote noden in de Afrikaanse gebieden. Indien in de bis dommen Haarlem en Rotterdam per lid per week 1 cent wordt betaald, betekent dit in één jaar 25.000 gulden voor beide bisdommen, voor welk bedrag men in Afrika veel kan doen. aldus de heer Dusée, die voorts mededeelde, dat in het bisdom Rotterdam een onderlinge com petitie gevormd zal worden om in deze actie bij te dragen .Het is niet de be doeling, dat de vereniging bereid is de kleine som per lid te betalen; 't gaat er volgens spr. om, dat de jeugd en alle leden hierin meeleven. HU hoopte in elk geval op een warm gehoor bij de ver enigingen en op positieve reacties. Het jaarverslag werd zonder opmer kingen aangenomen. De L.A. Mooy-wis- se'prestatieprijs (niet alleen voor pres tatie, ook voor sportiviteit) werd door de voorzitter uitgereikt aan SVLV, in de persoon van de heer Mooy jr. In de kascommissie - het financieel ver slag werd goedgekeurd - werden voor het komend seizoen benoemd WOA, Lisse en SVLV. Ook met de begroting ging men accoord. Een vijftigjarige Londense huis vrouw heeft in een voetbalpool 96.576 (ongeveer een miljoen gulden) gewonnen tegen een inleg van één penny (vijf cent). Zij had haar va kantie wegens voortdurende hoofd pijn uitgesteld. Deze verdween snel toen zij het nieuws hoorde. Dinsdag zijn elfhonderd meisjes van een chocoladefabriek in Bir mingham naar huis gestuurd, omdat de chocolade niet wilde stollen.. Met 86 graden Fahrenheit (30 gr. Cel sius) was het de heetste dag sinds acht jaar. Begin volgend jaar, in januari 1962, is het de veertigste verjaardag van het R.K. georganiseerd voetbal. Dit feit zal te Leiden worden gevierd op enigszins feestelijke wUze, een herdenking met 'n goede spreker, een ontbijt en een pret tig samenzUn. Met aller instemming blijft de contri butie gehandhaafd op 50 cent per per soon per jaar. Tot kandidaat-afgevaar digde van de R.K. verenigingen in het bestuur van de KNVB, afd. Leiden, werd benoemd de heer P. J. v. d. Berg. In verband met de „democratisering" van het voetbal moesten de bestuurs leden der NKS, district Leiden, afde ling voetbal, worden gekozen. Het ge hele NKS-bestuur ging naar deze functie over. Ook de heer Dusée werd gedemo cratiseerd tot voorzitter van de NKS, district Leiden, afdeling voetbal, waar mee voldaan werd aan hetgeen democra tiseren wil zeggen: het kiezen van laag tot hoog. Als het huishoudelijk regle ment er is luidt de officiële naam R.K. afdelingsbestuur voetbal, afdeling Lei den der Ned. Kath. Sportbond. Bij de rondvraag werd door Altior ge klaagd over de overdracht van de toto- formulieren, die helemaal naar Lelden moeten worden gebracht. Gevraagd werd, of dit voortaan niet per aangete kende brief kon worden gedaan. Tech nisch zitten aan deze kwestie nogal wat haken en ogen. Bij de overdracht is steeds een officiële functionaris vereist; een persoonlijke afdracht is vooralsnog de enige oplossing, aldus de voorzitter, die echter voorstelde een ophaaladres in Alphen te creëren. In zijn slotwoord moest het de heer Dusée van het hart, dat de NKS vaak zo weinig waardering ondervindt van de verenigingen. ,.Kom met klachten bij ons en doe dit niet zonder meer in de pers", aldas de heer Dusée, die deze wijze van kritiek voeren in het geheel niet kon appreciëren. TENNIS Levendige strijd op Open Leidse kampioenschappen De tenniswedstrijden op De Kroght konden ook vandaag weer in alle zon nigheid worden voortgezet. Er kwam nu wat méér strijd in de partijen. De zwak ste broeders waren uitgerangeerd en de geplaatsten kwamen reeds danig in het nauw. Nelke van Rijssel speelde tegen de sterker geachte mej. L. Roodenhuis vrijuit. De laatste werd hierdoor kenne lijk overrompeld en verloor niet alleen de partij (6-3 6-3) maar ook een finale plaats, want het was reeds de halve finale. B. Madera leek tegen W. Punt ook zo iets te gaan doen. Met 4-6 won hij de eerste set van de Noordwijker. Deze bleek echter aanvallend veel sterker en won de volgende set (6-2) en kwam tot 5-3 in de laatste. Madera liet weer alle schroom varen en in de laatste fase van de partij ontspon zich een duel om het matchpunt. Acht maal stond Punt op de de drempel van de zege maar steeds zette Madera hem de voet dwars. Toen kwam het negende punt en daarvoor boog de Fore Scate-speler het moede hoofd (4-6 6-2 6-3). Clubgenoot Keizer deed het beter te gen P. ter Poorten (6-2 2-6 6-4). Van Ommen, invaller voor de geblesseerde Kruyt, versloeg Van Reen (na 1-4) met 7-5 6-2. De laatste was tevoren tegen J. Jansen in moeilijkheden gekomen toen de alles halende Unicummer de eerste set met 2-6 won. De kwetsbare forehand van Jansen gaf Van Reen daar na teveel scoringskansen 6-1 6-2). De finalisten in het dubbel zijn Bou- man-Van Reen via Eggink-Goekoop en v. d. Scheer-Van Ommen via Riel-Kar- sten. In C won De Vrij de eerste set van v d. Scheer (3-6) voordat de laatste ziin aanval had georganiseerd (6-2 6-1). Uk- kie Sanders kon tegen zijn twee maal zo lange tegenstander D. v. Wijk nog niet veel meer stellen dan een grote dosis enthousiasme en een mooie vlakke forehand, maar de rest kan nog komen. Sierksma trof J. Urkus in te goede vorm (2-6 0-6) en S. Walenkamp volgde zijn eigen groundstrokes slechts tot het mid den van het veld,, waar scoren héél lastig is. Zijn tegenstander, Fortanier. moest echter daarna Ufkus naar de vier de ronde laten passeren. In de dubbel gaven Keizer-Madera hun tegenstanders Meyer-Starrenburg in de eerste set net te véél armslag (4-6) maar herstelden zich vervolgens met 6-2 6-1. Sanders en v. d. Zalm kon den niet besluiten of het beter was langs of over hun grotere tegenstanders te spelen en wisten het nog niet toen het al 6-3 6-1 was voor Van Noort-Wes- sels. Goekoop-Eggink verloren de eerste set met 0-6 aan v. d. Scheer-v. Ommen. In de loop van de geanimeerde tweede set vergaten de laatste echter tot sco ren te komen en dus trokken Eggink- Goekoop aan het langste eind (6-4 6-2). UITSLAGEë Meisjes enkel C, 2e ronde: G. Ubbink- Bakema 2-6 9-7 3-6; L Kengen-M. Brag- gaar 6-1 6-1; N. Stenfert Kroese-N. v. Ham 6-1 6-0; F. Staverman-D. v. Rijssel 6-1 6-1; M. de Vos-M. v. Rijssel 3-6 6-4 6-4; R. Crabbendam-F. Poeleman 6-0 6-1. Jongens enkel C, 2e ronde: S. Karsten- C. Verdegaal 6-1 6-1; J. Blommers-D. Starrenberg 3-6 6-3 6-3; derde ronde: Keizer-Meiering 6-0 6-3; v. d. Scheer- De Vrij 3-6 6-2 6-1; R. Steger-Ch. Ken- gen 2-6 6-2 6-4; D. Bouman-J. Jansen 6-2 6-1; M. Harteloh-G. Bavelaar 6-0 6-3: J. Ufkus-R. Sierksma 6-2 6-0; S. Walen- kamp-E. Fortanier 3-6 3-6; F. Demenint- N. Hoogenkerk 6-4 2-6 6-3; A. v. d. Berg -A. Kemeling 7-5 3-6 6-3; D. v. Wijk-L. Sanders 6-0 6-1. Jongens dubbel C, 2e ronde: Harteloh- UfkusHesselink-v. Luyk 6-1 6-1; Ba- velaar-KooremanFortanier-Meiering 6-2 10-8; Keizer-MaderaMeyer-Starren burg 4-6 6-2 6-1; Van Noort-Wessels Sanders-v. d. Zalm 6-3 6-1: v. Driel- HoogenkerkSteger-Vonk 6-2 6-3: Goe koop-Egginkv. d. Scheer-v. Ommen 0-6 6-4 6-2. Jongens enkel B, 3e ronde: W. Punt- B. Madera 4-6 6-2 6-3; v. Ommen-v. Reen 7-5 6-2; Keizer-Ter Poorten 6-2 2-6 6-4. Meisjes enkel B, halve finale: N. v. Rijssel-L. Roodenhuis 6-3 6-3. Jongens dubbel B. halve finale: Bou- man-Van ReenF. Eggink-Goekoop 6-1 6-1; v. d. Scheer-v.OmmerenS. Karsten -Riel 6-2 6-3. ATLETIEK Gerda Kraan staat nog een druk na- Vïizoen te wachten, diverse invitaties kwamen de laatste weken binnen. Op 2 sept. start zij te Groningen op de 400 m tijdens de wedstrijd Gronin- gen-Berlijn. Gisela Henning, de sterke Duitse atlete, die reeds 56.1 sec. liet no teren, behoort ook tot de geïnviteerden 9 sept. Nordhorn (Did.). Ook hier start Gerda op de 400 m, waar o.a. aan de start verschijnen: Edith Schiller (Did.) Margareth Busher (Did.) Gisela Hen ning (Did.) en Fiep Twente. 10 sept. Amsterdam. Ned. Estafette kamp. Hier start Gerda in de Bataven- ploeg op de 4 x 100 en 4 x 200 m. 1 okt. Parijs, waar weer de traditio nele 1000 m gelopen wordt. Vorig jaar legde zij hier beslag op de le plaats in 2.49.1 min. RONDE VAN ABCOUDE VOOR REWIJK De traditionele Ronde van Abcoude, ter gelegenheid van de jaarlijkse Oran jefeesten, is in een overwinning voor de Bataaf Gjjs Rewijk geëindigd. Bij de se nioren waren 64 deelnemers. Uitslag: 1 Rewijk, Bataven, 5000 m in 14.58.- min.; 2 Verkerk. AAV '36, 15.09 min.; 3 v. Ginkel, GAC. 15.10 min.; 4 Scholtink, Be Quick; 5 Mol, Marathon, 6 Muurlink, A AC; 7 C. Verkade, AAV '36; 31 H. Slobbe, Bataven. Junioren A, 3000 m, 37 deelnemers: 1 Wolvers, GAC, 10.48; 2 v. d. Gun. Hermes, 10.49.4; 3 P. Brugman, Bataven, 10.55.2; 4 A. Brugman, Bataven, 10.56.2; 9 v. Bentum, Bataven. Piet Beelen (Bat.) in selectieploeg tegen Belgische jeugd Voor de scholieren (le jaars A-junio ren en 2e jaars B-junioren) ontmoeting België-Nederland, welke 2 september te Leuven plaatsvindt, staat op de 3000 m opgesteld de Batavenatleet Piet Beelen. Hij dankt deze uitverkiezing aan z'n re sultaat, bereikt op de Ned. Junioren- kampioenschappen. VOETBAL XERXES NIET NAAR BETAALDE VOETBAL Het bondsbestuur van de KNVB heeft ook het tweede verzoek van Xerxes, kampioen van Nederland der amateurs 1961, om tot het betaalde voetbal te worden toegelaten afgewezen. Het bondsbestuur nam deze beslissing, omdat er geen nieuwe gezichtspunten aan het licht zijn gekomen. Eind juli wees het KNVB-bestuur het eerste verzoek van Xerxes af, op grond van het feit, dat zich in en rond Rotter dam al te veel semi-profclubs zijn De toelating van Xerxes zou niet in het belang zijn van de spreiding van de be taalde clubs. SCHAKEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN VOOR DE JEUGD Dinsdag zijn in Den Haag de afgebro ken partijen uit de zevende ronde van de finalegroep voor het wereldkampi oenschap schaken (jeugd) gespeeld. De uitslagen luiden: Nagy (Hong.)- Larusson (IJsl.) 0-1; Calvo (Sp.)-Gul- brandsen (Noorw.) »/»-'/». Oorspronkelijke roman naar een Fries bandschrift door B. LEENSTBA v. 24 Vreemd onzeker voelde ze zich echter tegenover deze friese prins, jonger dan zij zelf was, onbehouwen soms maar ook stoutmoedig en be kwaam als een ervaren krijgsman, of vervuld met een jongensachtige roekeloosheid en levenslust. Hij had duidelijk getoond, dat hij toenade ring tot haar wilde zoeken. Maar was het alleen de zucht naar avon tuur, die vorstenzonen vaak elk knap meisje deden najagen, of zou hij in derdaad in staat zijn aan dit stellig nog niet echt bedorven natuurkind een dieper gevoel in te boezemen? Alpaïde moest het zichzelf beken nen, dat deze vraag haar dieper be roerde dan ze ooit voor mogelijk had gehouden. „Treur maar niet langer over de gemiste kans", verbrak Redbad het stilzwijgen. „We zullen het niet op geven voor je je doel hebt bereikt". En hij lachte haar zo veelbetekenend toe, dat Alpaïde zich met schrik af vroeg of hij misschien iets vermoed de van haar opdracht. Daarom stel de ze schijnbaar argeloos de vraag, of ze dan nog eens mee op jacht mocht. De prins beloofde haar on middellijk, dat ze de volgende dag zeker haar hertebok zou hebben. Het duurde vrij lang voor de an dere jagers terugkwamen, maar toen ze hen eindelijk zagen naderen, lag er een reebok voor op het paard van een van de Franken. De knechten namen het wild over en in 'n kalme draf reed het gezelschap tërug naar Staveren. Toen de frankische gasten hun tijdelijk thuis bereikt hadden, reed Hjelmer nog een eindje mee met de prins. „Moet ik morgen weer mee?" vroeg hij. „Heb je er nu al genoeg van?" „Och, dat niet. Die Franken zijn toch niet zulke ongeschikte ke rels als ik had gedacht. Maar is mijn taak niet een tikje overbodig gewor den?" „Nu, dan ben je morgen vrij. Kun je uitslapen". „Dank je baas", zei Hjelmer onderdanig. „En dan wens ik je toe dat die vrijerij met de Frankische je niet zuur zal op breken. Pas maar een beetje op met haar, het is een katje met nagels, waaraan je je wel eens zou kunnen bezeren! Heb je Ada helemaal ver geten?" „Praat daarover nu niet meer", zei Redbad geprikkeld. Ze scheidden. Maar de laatste woorden van Hjelmer hadden toch pijnlijke gedachten bij hem wakker gemaakt. Had hij vandaag niet doel bewust een avontuur met de Fran kische nagejaagd, alleen omdat hij de gedachten aan Ada terug wilde dringen? Ze had het zelf gewild en niemand kon hem beletten bij een ander vergetelheid te zoeken. En er was zeker ook iets dat hem trok in Alpaïde. Het was niet alleen de ge heimzinnigheid van het vreemde. Het was ook niet uitsluitend haar uiterlijke schoonheid, maar misschien meer nog haar moed en haar kat achtige lenigheid en behendigheid. En toch kon hij de gedachte niet ge heel van zich afzetten, dat hij eigen lijk verraad pleegde aan zijn gevoe lens voor Ada. Toen Redbad door de poort van de koningsburcht reed, passeerden hem daar bisschop Wilfrid en Ealfrith de jonge Engelsman. Zij groetten vrien delijk, doch Redbad gaf slechts een koel knikje terug. Want bij het zien van Ealfrith stond hem weer duide lijk de laatste ontmoeting met Ada voor de geest. „Wat kwamen de bisschop en die andere hier doen", vroeg hij aan een oude bediende. „Ze zijn bij de ko ning en de prinses op bezoek geweest heer", was het antwoord. „Zo", was het enige antwoord van de prins. Hij dacht dat het nu toch wel hoog tijd werd, dat de christenprediker uit Staveren ging verdwijnen. Want zou een oude man als zijn vader op de duur niet het oor gaan lenen aan de leer die een zo meeslepende spreker als de bisschop verdedigde Hoofdstuk X. HEMMEMA OP DUISTERE PADEN De grote koopman Hemmema was stomverbaasd te horen, dat prins Redbad, de v(jand van al wat zich christen noemde, met Hjelmer op jacht gegaan was met de zuster van Barras en twee andere Franken; en dat de volgende dag dit gezelschap er opnieuw op uit zou trekken. Maar die verbazing beletten zijn hersens niet snel te werken aan zijn plan, dat door deze onverwachte ge beurtenis mogelijk zou worden. Hij had Redbad, die zijn streven naai de macht in Friesland in de weg stond, menigmaal een dodelijk onge luk toegewenst. Nu zou het mogelijk zijn het toeval een handje te helpen. Als Redbad op de jacht door 'n pijl of speer dodelijk werd getroffen, dan zouden dadelijk de frankische met gezellen voor de schuldigen worden gehouden. En al bèzwoeren ze nog zo hun onschuld, ze zouden het land niet levend verlaten. Men moet z'n tijd weten af te wachten, maar als die tijd is geko men, snel weten toe te slaan, mom pelde Hemmema en hij stuurde een dienstmeid naar de woning van Be rend de jager. Het meisje trof Berend thuis in zijn armelijke, vervuilde woning. Hij was bezig een paar ko nijnen te villen, die hij die dag in z'n strikken had buitgemaakt. Ze waren bestemd voor een rijke koop man, die zeer ten gunste van zijn eetlust niet zag in welke omgeving het voor hem bestemde wild gereed werd gemaakt. De woning zag er even vies uit als als de bewoner en er hing een onaangename lucht in 't kleine, lage, halfduistere vertrek, ge deeltelijk een gevolg van de vellen, die aan de wand op houten pennen te drogen hingen. Toen Hemmema's dienstmeid bin nentrad, zag Berend op. Het licht viel op zijn met een verwilderde ros sige baard omgeven gelaat, waarin een paar onrustige, loerende ogen schitterden. Het meisje zei hem, dat hij onmiddellijk bij Hemmema moest komen. „Ik moet eerst dit karweitje afmaken", gromde de jager. „Je kunt zolang wel naast me komen zitten". En hij schoof een eindje opzij op zijn bankje, terwijl hij het niet onknap pe meisje met zijn vreemd onrustige ogen opnam. Ze schrok van die blik en verdween met de opmerking, dat hij alleen de weg naar Hemme«\a ook wel zou kunnen vinden. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5