S)e £eldóe(Eoii^cwit WESTEN NEEMT INITIATIEF TOT ONDERHANDELINGEN Over de kwestie-Berlijn Brazilië zit politiek in de knoop Kans op vrede in Algerië thans vernietigd? Later misschien voor de Ver. Naties n °p en SS.: Rus wilde niet terug Rusland wil geen pottekijkers Bisschop uitgewezen Men lust Goulart niet In hongerstaking Parij r Hij wilde niet weg DINSDAG 29 AUGUSTUS 1961 51ste JAARBANG No. 15410 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur: J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef 2 0935 Red 20015, 25594 - Advert. 2 0 826 - Klachten bezorging 3 3 8 39 (tussen 11.30 en 19.00 n.) Giro 1030 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mud., ƒ7,50 p. kw„ Franco p.p. 8.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Praten oyer Berlijn is beter dan er om vechten oppervlakte varen. wordt aangetroffen na de maritieme staatsgrens te hebben geschonden, te vernietigen. In de verklaring wordt gezegd, dat de territoriale wateren van Sowj et- Rusland de laatste tijd herhaaldelijk geschonden zijn door vreemde duik boten. Deze voeren onder water en voerden manoeuvres uit met ver schietoefeningen aan het houden op kenpingsdoeleinden. Volgens de inter- een hoop straatstenen even over de nationale wetten en de So wj et-Rus- Britse sectorgrens. Zij gebruikten wa- sische wet mogen vreemde duikbo- pens van een klein kaliber. Arbei- ten de territoriale wateren slechts ders vluchtten weg om niet door af- binnenvaren met toestemming van Het Amerikaanse blad „New York Times" meldt, dat de Verenigde Sta- ketsende kogels getroffen te wor- de regering: zij moeten dan aan de ten en Frankrijk maandag overeenstemming hebben bereikt over een com- den- promis over de kwestie of het Westen al of niet moet voorstellen met de Het vuren hield op, toen de Britse Sowjet-Unie te onderhandelen over Berlijn. militaire politie tezamen met de Frankrijk heeft ermee ingestemd, dat de Russen informeel en waarschijn- Westduitse politie aankwam, maar lijk door de Verenigde Staten gepolst zullen worden over dergelijke on- werd voortgezet toen deze weer wa derhandelingen. Minister Rusk zou dan op een bijeenkomst van de ministers ren vertrokken. van buitenlandse zaken van de westelijke grote mogendheden op 19 sep- De Oostduitse politie wierp traan- tember te Washington rapport uitbrengen van deze informele benadering, gasbommen naar een groep van 30 47m*an**«r aldus de „New York Times". jeugdige West-Berlijners, die bij de „^eWen bij «n «'l uU.dT^e T 1 i -wj ut sectorgrens waren samengekomen, verdieping van zijn hotel in Caen. De Later verklaarde de Westduitse po- waaPjn Vu hi{ w f a' litip riat nipt mpt ^piro^Vipiri wac waann nij zei, dat hij „het niet eens VOORBEREIDENDE maandag bevestigd dat met Sowjet- vastEesteld dat de schoten door de met het reeime" ln de Sowjet- CONFERENTIE. Rusland over Berlijn zal worden on- SberlinseMiitte warm reln«t Ume en had besl»ten "iet naar Mos- derhandeld. De tijd, plaats en ver- ku„nen ook jonllui eeweeVt k.°.u terue keren, De Westduitse minister van bui- dere bijzonderheden zijn echter nog zijn aidus de woordvSrder e verklaard. tenlandse zaken, dr. von Brentano, niet bekend. Zyn' aiQUS ae woordvoeraer- Prinses Beatrix met Romeinse vrienden Een Sowjet-Russische toerist, de heeft de po- heeft maandag in Bonn tijdens een Rusk verklaarde tegenover ver persconferentie verklaard, dat de slaggevers, dat de kwestie voor de Westelijke mogendheden binnenkort Verenigde Naties zou kunnen worden nieuwe besprekingen met de Sow- gebracht, maar dat de ondehandelin- jet-Unie zullen voorstellen. gen tussen Oost en West hieraan Een woordvoerder van het mini- vooraf zouden moeten gaan. sterie van buitenlandse zaken te Bonn „Wanneer de crisis zich toespitst verklaarde tegenover Duitse jouroa- en een bedreiging van de vrede Kravtsjenko maakte met 25 andere Sowjet-Russische vakantiegangers, voornamelijk technici en intellectue len. per autobus een rondreis door Frankrijk. De politie achtte de mogelijkheid van een ongeluk uitgesloten. De rest Het Sowjet-Russische persbureau van de brief, waarin uitgelegd werd, SCHOTEN IN BERLIJN. listen, dat de Westelijke ministers wordt, vind ik het volkomen gepast, Tass heeft een officiële verklaring waarom Kravtsjenko geen politiek van buitenlandse zaken waarschijn- dat de V.N. het vraagstuk in behan- gepubliceerd, volgens welke de rege- asiel had gevraagd, werd door de po- lijk binnenkort een voorbereidende deling nemen", zo zei hij conferentie in Washington zullen houden, voordat met de Sowjet-Unie besprekingen zullen worden gehou- ^en' De Britse militaire politie is uit- Dc Amerikaanse minister van bui- ff "«naar de noordelijke haven in teniandse zaken, Dean Ruskit Oostduitse politie maandagavond schoten heeft gelost. Volgens de eerste berichten wa ren leden van de Oostduitse politie WEGGELOPEN PRESIDENT U/AT ER NU PRECIES aan de hand geweest is in Brazilië zul len we voorlopig wel niet vernemen, want op alle berichtgeving staat een strenge censuur. In ieder geval weten we, dat de pas een half jaar geleden gekozen president Quadros de be nen genomen heeft, verslagen als hij is „door de reactie" (volgens zijn eigen verklaring). Die „reactie" is blijkbaar maahtig sterk geworden, want een met grote meerderheid ge kozen president blaast men zo maar niet omver. Brazilië is een land van tegenstel lingen: men vindt er grote armoe naast grote rijkdom ((groot- 0 grondbezit) en toen president Quadros aan de macht kwam begon hij meteen met economische en sociale hervormingsmaatregelen. Dit bezorgde hem al spoedig de naam van nogal rood op de graat te zijn, hetgeen nog in de hand gewerkt werd door zijn uitgesproken bewon dering voor Fidel Castro van Cuba en door zyn pogingen om geldelijke steun van Moskou te krijgen. Ook in de internationale politiek bleek Quadros een weinig handelba re jongen, want hij steunde Tunis inzake de kwestiï-Eizerta en was het oneens met het westelijke standpunt inzake Berlijn. Dgt de president eens flink huis hield in de financiële en sociale cha os was te prijz-n, maar aan de an dere kant joeg hij daarmee de be zittende klasse tegen zich in het har nas. Door zijn onvoorzichtige bui tenlandse politiek gaf hij zijn tegen standers e?n gemakkelijk wapen in handen; zij konden hem ervan be tichten dat hij afdreef naar het com munisme. Moskou beschuldigt nu de Verenig de Staten van Amerika, dat zij Qua dros zozeer in de hoek gedreven heb ben, dat hij wvl moest aftreden. Maar waarschijnlijker is, dat hij ge struikeld is over zijn binnenlandse vijanden. Een president, die in zijn eigen land sterk staat, die duidelijk gesteund wordt door een grote meer derheid van aanhangers en die ken nelijk het goeie voorheeft met zijn landgenoten, behoef', zich door een buitenlandse macht niet zó gemakke lijk te laten wegdringen. Mogelijk zijn het de grootgrondbezitters ge weest .mogelijk ook de Kerk (die in Brazilië heel wat in de politieke melk te brokken heeft, in tegenstelling tot wat wij hier in Euiopa gewend zijn) die beducht voor hun bezit en be ducht voor communistische infiltra tie de val van Quadros hebben ver oorzaakt. Het heengaan van Quadros heeft bovendien nog een staartje doordat er een grote oppositie blijkt te be staan togen de vice-president, die rechtens als president optreedt gedu rende de rest van Quadros' ambtspe riode. Deze man, Goulart geheten, die op het moment van Quadros' ab dicatie ergens in het Verre Oosten rondzwierf, moet nog linkser zijn dan de afgetreden president Het le ger eist nu van het parlement dat het Goulart beletten zal zijn functie te aanvaarden, v/aar weer tegenover staat, dat de huidige plaatsvervan gende president met aftreden dreigt als men Goulart niet aanvaardt. In dat geval zou er niemand zijn die de open plaats van de president bezet ten kan en moeten er nieuwe ver kiezingen gehouden worden. Dat zou den wel eens hete verkiezingen kun nen worden. ring van de U.S.S.R. aan het mi- litie niet vrijgegeven. Twee functio- nisterie van defensie opdracht heeft narissen van de Sowjet-Russisdhe gegeven iedere duikboot, die in de ambassade in Parijs zijn in Caen voor Sowjet-Russische territoriale wateren een ondenzoek aangekomen. Mgr. Miileville, de aartsbisschop van Conarky is, naar de „Osserva- tore Romano" meldt, door de Gninese regering het land uitgezet. Hij is za terdag in Dakar aangekomen, de hoofdstad van Senegal. De reden van deze uitwijzing is. dat de aartsbisschop openlijk de na tionalisatie van de scholen in Guinee heeft veroordeeld. Hij heeft dat ge daan samen met de twee andere bis schoppen. Terstond daarop heeft de president de aartsbisschop gelast zijn verklaringen in te trekken, daar hij anders uitgewezen zou worden. Om dat mgr. Miileville dit geweigerd heeft, is de bedreiging ten uitvoer ge bracht. Ex-president Janio Quadros heeft zich gisteren met zijn gezin aan boord van de „Uruguay" van de Blue Star Line ingescheept met bestemming Europa. Hij reis'met zijn vrouw, zijn moeder en zijn dochter en haar man, met hun dochtertje. „Reuter" meldt uit Rio de Janeiro, dat de Braziliaanse ministers voor het leger, de vloot en de luchtmacht het Congres maandag een gemeenschap pelijke boodschap hebben gezonden, waarin zij verklaren NIET te zullen toestaan, dat vice-president Joao Goulart het presidentschap op zich neemt. Zij verklaren hun houding te Braziliaans vice-president in Parijs baseren op „overwegingen van na tionale veiligheid". 'Goulart zelf heeft maandag in Pa rijs verklaard, dat hij zich krachtens de grbndwet als president be schouwt. Hij zou vandaag, dinsdag, na een onderhoud met landgenoten, een besluit nemen over zijn terug keer naar Brazilië. Het avondblad „Paris-Presse" pu bliceerde maandagavond een foto van Goulart, die de Chinese communis tische leider Mao Tse Tung de hand schudde. De foto werd genomen toen de twee mannen elkaar tien dagen geleden ontmoetten en Goulart, vol gens het blad, hulde bracht aan de „beslissende rol van China in de strijd tegen het imperialisme". „Op grond van deze verklaring waren de Braziliaanse militaire leiders van me ning, dat Goulart op zijn minst met het communisme sympathiseert, en verzetten zij zich tegen zijn aanvaar ding van het presidentschap na het aftreden van Quiadros", aldus „Pa- ris-Presse". De waarnemende Braziliaanse pre sident Mazilli heeft maandagavond in een voor alle Brazilianen bestemde verklaring meegedeeld, dat hij zal aftreden, indien de verenigde zitting van het Braziliaanse Congres de eis van de leiders der strijdkrachten zou inwilligen, dat vice-president Gou lart moet worden belet het president schap op zich te nemen. Waarnemers te Rio de Janeiro ver klaren, dat dit zou betekenen dat Brazilië geen president en geen vice- president meer zou hebben. In de grondwet is bepaald, dat in een der gelijk geval binnen zestig dagen nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden. Censuur Pogingen om vanuit Buenos Aires in telefonisch contact te komen met Rio de Janeiro en Sao Baulo zijn maandag mislukt. Van de zijde der telefooncentrale te Buenos Aires werd medegedeeld, dat de verbindingen verbroken wa ren. Instellingen met kabelverbindin gen met Brazilië hebben bevestigd, dat in Brazilië een censuur is inge steld op uitgaande persberichten. In de Pendsjaab, één der deelsta ten van India, leven acht miljoen Sikhs', een godsdienstige secte, wel ke do vorming van een eigen-talige door de Sikhs beheerste staat voor staat. Deze eis is totnutoe door pre mier Nehroe van de hand gé wezen. De 76-jarige Sikh-leider Tara Singh is thans een hongerstaking begonnen om de principiële toezegging voor zo'n staat af te dwingen. Gevreesd wordt, dat Tara Singh, die reeds 14 dagen vast, spoedig zal sterven, het geen wellicht het sein zou kunnen zijn voor het uitbreken van geweld dadigheden in de gehele Pendsjaab en zelfs in Nieuw Delhi. De Braziliaanse vice-president Joao Goulart, die, in verband met de toe- Premier Nehroe heeft maandag op stand in zijn land, een reis door het Verre Oosten heeft afgebroken, is nieuw een beroep gedaan op de Sikh- maandag in Parijs aangekomen. Foto: Joao Goulart verlaat hier zijn hotel leider zijn „vasten tot de dood toe" in Parijs. (telefoto) op te geven. f danen zijn omgekomen en 35 ge- S 11160111 van niet wond. Drie winkels werden geplun derd. Een 18-jarige Europese scooterrij der werd door een kogel ernstig ge wond, waardoor in de Europese wijle opwinding ontstond. Laat in de mid dag werden enige Mohammedaanse voorbijgangers aangevallen en ge wond. Een brandweerauto, verschei dene ambulancewagens en veilig heidstroepen werden naar de plaat sen van onrust gestuurd. In het stadscentrum werd een mo torfiets in brand gestoken. De twee Mohammedaanse berijders konden ontkomen. Een menigte van naar schatting vierhonderd personen kwam in het centrum op de been, gewapend met flessen, ijzeren staven en knuppels. De winkeliers sloten hun winkels. Naar een autobus werd een Molotov cocktail geworpen, waardoor drie Mohammedanen werden gewond. Volgens ooggetuigen waren de de monstranten drie- a vierhonderd man sterk. Bij het verschijnen van troe pen verspreidden zij zich snel om op andere plaatsen weer even snel bij een te komen. Tegen de avond werd het rustiger. De politie heeft 16 Europeanen ge arresteerd. Het militaire hoofdkwar tier van de stad heeft bijeenkomsten van meer dan 5 „jongeren" verbo den. Niemand mag voorts na 21 uur nog buiten zijn. Volgens Reuters correspondent in Frankrijk wordt de wijdverspreide veronderstelling, dat de vervanging van Ferhat Abbas door Ben Joessef ben Khedda, als leider van de Alge rijnse nationalistische beweging, elke kans op een vrede door onderhande lingen in Algerije heeft tenietgedaan, niet door de autoriteiten in Parijs gedeeld. In Evian en in Lugrin, waar de vruchteloze Frans-Aziatische bespre kingen zijn gehouden, was Belkacem Krim, de leider van de Algerijnse deleg.'» j, voor onderhandelingen, ter wijl Ferhat Abbas in Tunis be vreesd scheen te zijn voor enigerlei concessies aan of garanties voor de Europeanen in Algerië. Krim blijft een invloedrijke en belangrijke figuur in de nieuwe Algerijnse regering en zijn vriend en voormalige medewer ker Saad Dahleb heeft buitenlandse zaken overgenomen. Ook in Mohammedaanse kringen in Algiers, die nauwe betrekkingen onderhouden met de F.L.N., schijnt men te menen, dat de reorganisatie van de uitvoerende macht van de F.L.N. eerder wel dan niet zou kun nen leiden tot hervatting van de on derhandelingen met Frankrijk. ONGEREGELDHEDEN IN ORAN. In de Algerijnse plaats Oran zijn maandag opnieuw ongeregeldheden Dit nummer bestaat uit 10 pagina's voorgevallen, waarbij zes Mohanune- Een woedend geworden man in Palermo op Sicilië, die van zijn huisbaas het verzoek had gekregen ergens anders onder dak te zoeken, heeft zaterdag die huisbaas doodgeschoten en daarna twee politiemannen met een anti-tankmijn vermoord. De man barricardeerde zich na de moord op de huisbaas in zijn vertrekken op de bene denverdieping en weigerde zich over te geven aan de poli tie. Na enkele ogenblikken werd de buurt opgeschrikt door een hevige knal. De man had een anti-tankmijn tot ont ploffing gebracht. Twee politiemannen kwamen hierdoor om het leven en tien werden gewond, van wie twee zwaar. Door de ontploffing werd de straatdeur naar de be nedenverdieping verbrijzeld. De huurder kwam daarop naar buiten en schreeuwde: „Ik geef mij over". KOELER Door een hogedrukgebied boven centraal-Europa is het weer in onze omgeving verder gestabiliseerd en is het door de stralende zon geleide lijk ook warmer geworden. Het ho- gedrukgebied is echter niet tot stil stand gekomen en het verwijdert zich met een matige snelheid ;s oos telijke richting naar Rusland. Tege lijkertijd nadert er op de Oceaan koelere, maar ook droge lucht, voor afgegaan doo een zwak koufront. Het front zal ons land zonder noe menswaardige of geheel zonde" re gen passeren. Daarbij ruimt de wind in kracht toenemend van zuidoost naar zuidwest; ook achter het front blijft het over het algemeen nog zon nig. ZON- EN MAANSTANDEN 30 aug. zon op 5.47, zon onder 19.33. Hoogwaterstanden 30 Aug.: v.m. 6.10; n.m. 6.37. KORRELTJE Een vervelend mens: iemand, die praat als je wilt, dat hij luistert.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1