Ongestuurde Nereus-twee nam uit Praag bronzen medaille mee Verrichting van formaat: Eef Kamerbeek verbeterde Nederlands record tienkamp Engelse voetbal MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Europese roeikampioenschappen beëindigd Driehonderd meter nog. En seconde na seconde heroverde de Nereus-twee op Finland en Duitsland. Zou het „onmogelijke" dan toch nog gaan gebeu ren? Blaisse en Venemans gingen door. Honderd meter nog. Boord aan boord joegen de ploegen van Finland, Duitsland en Nederland op de finish af. Met een tempo van 40 slagen gingen de Amsterdammers de laatste honderd meter in. Tot een twintigtal meters voor de eindstreep hield de Nereus-twee het slopende gevecht vol. Toen waren de krachten van Blaisse en Venemans uitgeput. Duitsland nam in de allerlaatste fase nog drie- 1959 ook h ft veroverd te behou. kwart lengte voorsprong, Finland werd met een taflengte tweede. Met d - d 'hij d h ppn nvatinnppl nnnlniK hplnnndpn Hp 20 000 fnpgphniiit/pri; Hip Hp tritiunpc V een ovationeel applaus beloonden de 20.000 toeschouwers, die de tribunes aan de oevers van de Moldau bezetten, de strijders. Dat was voor Nederland het hoogtepunt van de 50e Europese kampioen schappen te Praag. Een bronzen medaille voor de ongestuurde Nereus- twee, een vierde plaats voor de jeugdige Aegir-skiffeur Rob Groen en een vijfde voor de Nereus-vier zonder stuurman hebben deze jubileumkam pioenschappen opgeleverd. De kleine Nederlandse kolonie had op iets meer gerekend. Maar toch is het een resultaat dat er zijn mag. Immers, in welke andere sport zien Nederlanders kans - zoals de roeibond-voorzitter dr. C. E. ten. Dat is niet gelukt, met miniem verschil was Klein, nauwelijks een- tiende seconde, maar de twee punten waren kostbaar en de Coupe Glan- daz ging naar Italië. Geen geluk voor Njord De gestuurde Njord-twee had geen van der Ploeg zei - bij Europese kampioenschappen in bijna de helft van geluk De Leidenaren lootten pr0mpt het aantal finales vertegenwoordigd te zijn? - - -- -- Rusland, Italië en Duitsland verdeelden de titels Voedselvergiftiging beïnvloedde wedstrijden Natuurlijk, het had nog beter ge kund. Als Rob Groen zijn finale zondag wat verstandiger had ge- woordigd was. Wel zag een fitte on gestuurde twee kans bij verrassing te zegevieren, doch de „vaste" - en zo begeerde - overwining bij de ach ten, ontging Duitsland nog net. de „verkeerde" serie. In 7 min 13.50 sec werd Njord nu derde achter Frankrijk en Polen. Een tijd overi gens, waarmee de Nederlanders in de andere herkansing - daar won Tsjechoslowakije in 7 min. 18.53 sec - glansrijk winnaar zouden zijn ge worden. VERHAGEN TWEEDE IN OOSTENRIJK Zondag zijn op het Attermeer in Daardoor kon Italië de „Coupe Noord-Oostenrijk de wedstrijden om Glandaz" juist op Duitsland verove- het Europees kampioenschap twee- roëicL6was" ook*"lüi^stellle naar het ren- Het gevecht om de hoofdprijs mans zwaardboten in Flying Dutch- ere Dlatform geroepen Maar od zich van de kampioenschappen is bijzon- manklasse begonnen. In de eerste iïhS toKSZ225& dS r lel geworden. Tot het vooriaat- race eindigde de enige Nederlander een 19-jarige roeier, die in het begin ?te nummer was de strijd nog vol- Ben Verhagen op de tweede plaats, van het seizoen nog als junior uit- koI?e,n open. Rusland leidde toen Winnaar werd de Zwiteer Siegentha- komt en in juli zijn eerste wedstrijd met 3 punten Duitsland stond met er De uitslag van de eerste race als oude skiff roeit, een week later 2 P™1 en "ake derd« laatste luidt: 1. Siegenthaler (Zwitserland) in Luzem de hele roeiwereld verrast ™et P"nt- Een overwinning in 1216 p.; 2. Verhagen Ned.- 914 p.; door in de Rotsee-regatta - de „ge- de ach.ten leverde twee punten op. 3. McCoumch (G B.) 738lp.;4Ka- nerale" voor de Europese kampioen- ?e enlSe kans, v09r Duitsland om delbach (W.-D.) 613 p.; 5. Caat (Zwe- schappen - achter olympisch- en de couPe> die het m 1957, 1958 en den) 516 p. Europees kampioen Ivanov tweede te worden. Mag diezelfde roeier dan, na op de Europese kampioenschap pen te Praag een voortreffelijke se rie te hebben geroeid, in de finale zich eens in zijn krachten vergissen? Atletiek in het buitenland Voor 70.000 toeschouwers is in Helsinki de landen wedstrijd Fin- land-West-Duitsland gehouden, die door de Duitsers met 237.5 tegen 224.5 werd gewonnen. De beste prestaties waren ongetwij feld het nieuwe tienkamprecord van de Fin Kahma met 7254 pun ten en de 63.94 meter kogelslin geren van de Duitser Fahsl. In Warschau wierp Piatkkowski (Polen) deze maal de discus 58.78 meter en kwam zijn landgenoot Foik tot 20.8 over de 200 meter. Onze Nederlandse damesatle ten maakten een goede beurt in Boekarest. Gerda Kraan won de 800 meter in de nieuwe record tijd van 2 min. 06.1 sec. voor de Roemeense Florica Grecescu in 22.06.8. Helen Ort eindigde ach ter de Oostduitse Raepke in 11.9 sec. op de tweede plaats en Joke Bijleveld zegevierde bij het ver springen met 6.06 meter over al haar tegenstandsters. De Maastrichtse vereniging Kimbria zegevierde in Schaer- beek met 99 punten in de twee kamp tegen de Duitse vereniging DJK en de Belgische club Cas die met resp. 81 en 77 punten op de tweede en derde plaats ein digden. Herman Timme zegevier de driemaal, namelijk op de 100 meter in 11.4 sec. bij het discus werpen met een worp van 42.92 meter en hij stootte de kogel 14.03 meter ver. Servee Wijsen was de beste polsstokhoogspringer met 3.75 me ter en Joep Delnoye won de 3000 meter in 8 min. 42.4. De ongestuurde Nereus-twee roei de een verstandige race. Spaarde zich op de eerste 1500 meter en zet te een eindspurt in, die de 20.000 toeschouwers tot groot enthousiasme bracht. Dat de ongestuurde vier, waarin Blaisse en Venemans ook moesten starten, kansloos was voor een goede plaats, was al bij voorbaat Leidenaar Jan van Heek toonde bijzonder talent Eef Kamerbeek is volgens verwachting winnaar geworden van het Neder lands kampioenschap tienkamp dat zaterdag en zondag op het gemeentelijk sportpark in Eindhoven is gehouden. Kamerbeek verbeterde het Neder landse record en bracht dat van 7237 op 7295 punten. Foto: van boven naar onder op het ere-podium: Kamerbeek, W. Thissen van A.A.C., die zijn persoonlijk record van 5715 op 6077 punten bracht, en J. Doornbosch uit Haarlem, die derde is geworden met 5895 punten. Doornbosch en De Haas, een zesde tienkamper van formaat, namelijk de 22-jarige student aan de akademie van lichamelijke opvoeding in Den Haag, Jan van Heek uit Leiden. De ze 1.87 grote en 93 kg zware atleet, jOp wel zeer nadrukkelijke wijze heeft de 27-jarige Eindhovenaar Eef d*e. z*jn wilde testen en duidelijk. Amper een uur rust kreeg Kamerbeek dit weekeinde getoond tot 's werelds beste tienkampers te be- mateen j* j*0 ?jjen bee*t het tweetal, en dat is uiteraard on- horen. Niet alleen omdat hij zaterdag en zondag tijdens de Nederlandse geduJe e de .strijd de vierde plaats voldoende voor een volledig herstel, kampioenschappen in het gemeentelijk sportpark te Eindhoven onder bij- bezet» ,een v*erda Plaats die hij na In de strijd om de leiding heeft de zonder goede weersomstandigheden opnieuw het Nederlandse record met e®n miserabeIe I500 meter moest af- Nereus-vier dan ook geen moment 7295 punten scherper stelde, maar vooral de wijze waarop dat gebeurde s*aan- meegespeeld. was opmerkelijk. Zonder de steun van zijn vriend en rivaal Herman Tim- me, die wegens maagstoornissen verstek moest laten gaan had Eef Kamer- Deze jongeman besloot na een Het zijn enerverende kampioen- beek geen enkele tegenstander van formaat die hem enigszins kon stimu- drievoudige kaakfractuur bij het schappen geweest, deze 50e Europese leren. Slechts één moment heeft het handjevol toeschouwers, er waren voetballen opgelopen in 1961 aan at- titelwedstrijden van de FISA. He- welgeteld 67 enthousiasten naar het strijdperk getogen, zich geroerd dat letiek te gaan doen. En zijn resul- laas heeft een triest voorval de loop was toen Eef Kamerbeek tesamen met Jelle Doornbosch, de laatste ronde taten zonder voldoende training en van de races beïnvloed. Zaterdag- van de moordende 1500 meter ingingen. Een moordende race, die in vier voorbereiding - er waren nummers avond, kort na de avondmaaltijd, min. 48.2 sec zou moeten worden gelopen wilde Kamerbeek zijn beste bij die hij nooit eerder had gedaan- kreeg een aantal Westduitse, Zwit- prestatie evenaren. Na 1200 meter in 3 min. 50 was er geen twijfel meer. waren van dien aard, dat men van serse en Britse roeiers, die in het een bijzonder talentvolle atleet kan studenten-tehuis waar ze zijn mge- Een twijfel overigens die deze Gaat Van Heek voor spreken. Wat te zeggen van 11.5 over kwartierd hadden gegeten, plotse- kampioenschappen heeft beheerst. verrassing zorgen? de 100 meter, een hoogtesprong van ling last van darmstoornissen. Een ^Vant na de eerste dag stond Kamer- 1,80 meter, waarmee hij Kamerbeek van de Zwitsers moest zelfs naar 'n beek 60 punten achter op zijn re- Na ^e succesvolle opkomst van versloeg, de 16.7 sec over de 110 me- ziekenhuis worden overgebracht. cordverrichting, aangezien hij alleen Hans de Haas, die tijdens de tien- ter horden in goede stijl maar zon- t——e. a j op de 100 meter en bij hoogspringen kamp jn Breda voor het eerst deel- der snelheid, en een speerworp van Ernstig heeft FISA-president Tho- zijn oude niveau behaalde, maar bij nam en 5500 punten bereikte - hij 50 meter, stempelen hem tot een mas Keiler^ overwogen de finales het verspringen, kogelstoten en 400 vertegenwoordigt het Nederlandse man met toekomst en zal het nie- tenminste een dag uit te stellen. Na mter daar onder bleef. Maar bij het studentendom momenteel op Uni- mand verwonderen wanneer hij bin- overleg met het organisatie-comite discuswerpen begon de viktorie met versiade in Sofia, beschikt Neder- nen niet al te lange tijd voor de no- is dat niet gebeurd. Zeer tot spijt een machtige worp van 46.06 meter jan(j na (je titelstrijd in Eindhoven, dige verrassingen zal kunnen zor- van Duitsland overigens, dat zijn fa- en kwam hij tot op een punt van naast Kamerbeek, Timme, Thissen, gen. voriete gestuurde twee al voor de zijn beste prestatie in Brugge, name- start eigenlijk uitgeschakeld zag. Tot lijk 5588 tegen 5589 pnt. Bij het pols een uur voor de race lagen de roei- hoog bleef de balans in evenwicht, ers op bed. In de wedstrijd zelf wa- doch zijn 58.83 meter speerworp gaf ren ze kansloos. Tweehonderd meter weer een achterstand van 43 punten achter hun tegenstanders gingen ze, te zien, een achterstand die hij in bijna drijvend over de finish. een subliem gelopen race op de 1500 meter, dank zij de opofferende Jelle Teleurstelling voor Duitsland Doornbosch wegvaagde en in een 58 punten winst omzette. Een verrich- Die voedselvergiftiging werd er de ting van formaat. Temeer daar deze oorzaak van, dat de wedstrijden achtste titel in successie een voort voor Duitsland een grote teleurstel- durende strijd met zichzelf is ge ling werden. Drie „zekere" winnaars weest. bezat Duitsland, dat als enig land in alle zeven eindstrijden vertegen- Uitslagen van de tweede dag waren: punten totaal) (resp.: 110 horden, discus, polshoog, speerwerpen, 1500 meter en 1. en Ned. kampioen: Eef Kamerbeek (PAV) 14,7 46.06 3.70 58.83 4.41 7295 2. Thissen (ACC, A'dam) 16.4 37.34 3.20 53.75 4.34 6077 3. Doornbosch (Haarlem) 16,4 38.68 3.20 51.97 4.40.5 5895 4. Van der Pol (Bussum) 100: 11,7; ver: 6.29; kogel: 10.96; hoog: 1.65; 400 meter: 53.5 16,2 33.40 2.90 38.31 4.24.9 5159 5. Knol (Haarlem) 16,7 40.39 3.00 39.46 4.53.1 5138 6. Van Heek (Holland, Leiden) 16.7 35.87 3.00 50.11 5.29 5018 De prestaties van Eef Kamerbeek in vergelijking tot die van zijn oude Nederlandse record, dat hij op 10 en 11 juni jl. in Brugge vestigde, zyn: 100 meter: 11,1 (11,1); verspringen: 6,91 (7.02), kogelstoten 14,10 (14,16); hoogspringen 1.75 (1.75); 400 meter 51.1 (50.8); 110 meter horden 14.7 (14.6); discuswerpen 46.06 (43.30); polsstokhoogspringen: 3.70 (3.70); speerwerpen: 58.83 (60.73); 1500 me ter 4.41 (4.53.9). Roodenburg behield „Gouden Kriel" na veteranentoernooi v. ASC Het jaarlijks ASC-veteranentoer- nooi met als traditonele inzet de met edelstenen getooide „Gouden Kriel"- beker en als tweede wisselprijs de „Koperen Kriel" mocht zich ook gis teren op het ASC-terrein weer in een zeer grote belangstelling verheugen. Na een spannende en vooral spor tieve strijd tussen de veteranen- ploegen van UVS, LFC, Roodenburg, Docos, Lugdunum, LDWS en ASC, slaagde Roodenburg, dat vorig jaar de Gouden Kriel op LFC veroverde, er ditmaal in dit begeerde trofee we derom voor een jaar te mogen be zitten. Hoewel LFC en ASC beide met een gelijk aantal punten op de tweede plaats eindigden, liet ASC de eer aan haar gasten en mocht LFC dus de „Koperen Kriel" overnemen van UVS, dat deze tweede wisselprijs vorig jaar op ASC veroverde. WSB—WIJK AAN ZEE 0—3. De derdeklasser Wijk aan Zee, die als derde in de serie moest proberen WSB een zo groot mogelijke neder laag toe te brengen, heeft een goede kans op de elf shirts plus keepertrtui. De Wij kers wisten de score op 30 te brengen en te houden. Dit laatste niet zozeer door sterk spel van de eigen achterhoede als wel door de onmacht van WSB om te doelpun ten. Op de een biljartlaken gelijkende grasmat heeft WSB een nuttige oefenpartij gespeeld, ook als we er rekening mee houden, dat het na lange tijd weer eens echt zomerweer het spel beïnvloedde. Reeds voor de rust wisten de bezoekers de stand op 20 te brengen dank zij een zeer goed genomen corner en een fout in de WSB-verdediging. Na de thee liet de keeper die Piet Peeters moest vervangen, een hoog uit de lucht gegrepen bal vallen en daar werd natuurlijk dankbaar ge bruik van gemaakt. Een echte oefenpartij dus voor bei de elftallen, welke duidelijk aan weerskanten de zwakke plekken toonde. De keuze- en de technische com missie hebben deze middag wel be grepen, dat er voor hen nog heel wat werk aan de winkel is. Trainer De Koning van WSB zal ook wel ge- HET De uitslagen van de zaterdag voor ci* Engelse leaque gespeelde wedstrijden luiden: ësH Arsenal 4-3; Wolverhampton Wanderers -West Ham United 3-2. Tweede divisie: Brighton and Hove Albion-Swansea Town 2-2; Bury-Scun- Eerste divisie: Aston Villa-Chelsea thorpe United 4-1; Charlton Athletic- 3-1; Burnley-Bolton Wanderers 3-1; Car- Norwich City 2-2; Derby County-Wal- diff City-Blackpool 3-2; Fulham-Everton sail 1-3; Huddersfield Town-Southamp- 2-1; Ipswich Town-Manchester City ton 1-0; Leyton Orient-Middlesbrough 2-4; Leicester City-West Bromwich Al- 2-0; Liverpool-Leeds United 5-0; Ply- bion 1-0; Manchester United-Blackburn mouth Argyle-Luton Town 0-3; Pres De Nederlanders Blaisse en Venemans hebben in de finale van de ongestuurde twee op de Europese roei- Rovers 6-1; Nottingham Forest-Sheffield ton North End-Newcastle United 0-1; kampioenschappen in Praag beslag gelegd op de bronzen medaille (derde plaats). De foto toont de Neder- United 2-0; Sheffield Wednesday-B(ir- Rotherham United-Bristol Rovers 4-0; landers glunderend na hun goede prestatie. Duitsland won in dit nummer de titel. mingham City 5-1; Tottenham Hotspur- Sunderland-Stoke City 2-1. zien hebben, dat hij nog lang niet ge mist kan worden en de spelers be halve oefening ook nog veel wyze lessen over taktiek nodig hebben. De keuzecommissie is er ook lang nog niet, want het elftal steunde nog veel te veel op enkele oudere krachten en vooral in de voorhoede waren enkele plaatsen beslist onvoldoende bezet. Toch bewees deze oefenwedstrijd ook, dat er beslist mogelijkheden zijn voor WSB mits er van elf spelers met talent een hecht team gemaakt kan worden, dat in goede kameraad schap en samenwerking de wijze les sen van de trainingsavonden in prak tijk weet te brengen en dan zeker niet enkel tot goed verdedigen maar ook tot doeltreffend aanvalsspel zal weten te komen. ALTIOR-TONEGIDO 0-1 Zondagmiddag speelde Altior een oefenwedstrijd tegen de 4e klasser KNVB Tonegido uit Voorburg. Jammer was het voor Altior. dat ze deze middag met 3 invallers binnen de lijnen moest verschijnen, waardoor de elftallen- commissie nog niet veel wijzer is ge worden. En a s. zondag gaat voor Altior de competitie beginnen. Drie voorhoede spelers waren afwezig, men kon dan ook goed zien, dat dit niet de voorhoede is, waarmee men de comptitie in moet gaan. Na de aftrap trok Tonegido ten aan val, en reeds na ruim een minuut spelen hadden ze succes. Bij een aanvat kreeg Zevenhoven wel de bal te pakken, ruimde niet voldoende weg, en toen ook de Ter Aarse keeper nog misereen. was het voor Tonegido erg gemakkelijk om de score te openen. Ook hierna bleef Tonegido in de aanval, maar na een kwartier spelen kwam Altior er toch ook iets beter in. We zagen toen een vliegend schot van midvoor v. d. Pijl, maar de bal suisde net over de kruising van paal en lat. Even later moest To negido een corner weggeven, om de si tuatie te redden. De corner werd door van Hamere over de lat gekoot. Aan de andere kant moest keeper Wijfje, die een goede wedstrijd heeft gekeept, een hard schot uit ziin heiligdom stompen, wat hem goed afging. Tot de rust ging de strijd nu goed op en neer. maar beide voorhoedes waren niet meer in staat te doelpunten. Na de thee hetzelfde beeld, twee hard werkende ploegen, al moeten we eer lijk erkennen, dat Altior in de tweede helft wel pech heeft gehad. Na 20 minu ten spelen loste v. d. Pijl een keihard schot, maar ook nu weer suisde de bal net over de lat. Een tijdje later loste linksbuiten Touw een hard schot, maar de bal vloog via de lat het veld weer in en werd door Tonegido weggewerkt. Het spel bleef goed op en neer gaan. maar gedoelpunt werd er niet. zodat To negido tenslotte met het kleinst moge lijk verschil als overwinnaar uit het veld kwam. TEYLINGEN-LUGDUNUM COMB. In een gewijzigde opstelling speelde Teylingen gisteren tegen Lugdunum. Het tempo waarmede gespeeld werd lag vooral voor de rust, zeer hoog. Beide partijen gaven fraai voetbal te zien. Het was geen „zacht eitje" voor Lugdunum. Door snelle en goed combinerende aan vallen was het Boekei die de Lugdunum- doelman verrastte (1-0). Korte tijd later kreeg v. Geest de bal keurig toegespeeld en plaatste be heerst de bal naast de onthutste keeper (2-0). Lugdunum kon dit zo maar niet nemen en gooide nog meer temperament in 't veld. Teylingens achterhoede moest hier haar kunnen tonen. Aanval op aan val beukte op de Teylingen veste en kort voor de rust was het doelman Lefeber die 2 maal een kogel kon nakijken in het net (2-2). Na de thee lag het tempo iets lager. Overdevest maakte een juweel van een doelpunt (3-2). Maar toen bleek al het kruit verschoten van Teylingen. Lugdu num trof nog tweemaal óe roos en won hierdoor deze fraaie en sportieve strijd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9