S)e CclcbeSouAcmt FERHAT ABBAS MOEST HET VELD RUIMEN Strakker houding tegenover Frankrijk verwacht Quadros liet een chaos achter Verzet tegen de vice-president Mgr de Jonghe d'Ardoye overleden Honderdduizend eruit Onwillig Katanga Macmillan Niemand gaat vechten om Berlijn" Vermist jongetje verdronken Geen dwaasheden Directeur: J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 28 AUGUSTUS 1961 51ste JAARGANG Nc Brazilië's president liet de boel in het honderd lopen Telef 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., f 2,55 p. mod., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 schilder zelf met DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST Wandelen ivekt de eetlust op vijf maal is hij bij verstek ter dood veroordeeld. NIEUWE AANSLAGEN NIEUWE VOORLOPIGE ALGERIJNSE REGERING Zondag hebben drie terroristen op strand van Bone drie bommen ge worpen, waardoor twaalf mensen gewond werden. Een der terroristen werd door de menigte gelyncht, ter wijl een tweede door de politie werd gedood. Later werd in Bone een Europeaan door twee Algerijnen aangevallen en ernstig gewond. Een der Algerijnen De „voorlopige Algerijnse rege- geworden de portefeuille van bui- werd door omstanders gelyncht, ter- ring heeft zondag een nieuwe sa- tenlandse zaken voor die van bin- wijl de tweede in ernstige toestand menstelling van het kabinet bekend nenian(jse zaken heeft geruild, in po- naar een ziekenhuis werd gebracht, gemaakt, waarin Ferhat Abbas als sitie is vooruit gegaan, nu de mili- In Algiers en omgeving zijn zater- premier is vervangen door Ben tante opstandelingen in Algerië on- dag drie Mohammedanen en een Joessef ben Khedda. Ferhat Abbas der zjjn gezag vallen. Hij trok zich Europeaan door terroristen om het maakt thans geen deel meer uit van in 1947 zes jaar voor het begin leven gebracht. In het gebied van de „voorlopige regering van 0pStand in de bergen terug Blida kwam een veldwachter bij -een De nieuwe minister van binnen- om de Fransen te bestrijden. Reeds aanslag om. alndse zaken is Belkacem Krim, die als leider optrad van de Algerijnse delegatie naar de vredesconferentie met Frankrijk in Evian. De nieuwe premier Ben Khedda is 37 jaar en was voor het uitbreken van de Algerijnse opstand op 1 no vember 1954 een vooraanstaand lid van de MTLD, de beweging voor de overwinning der democratische vrij heien. De Franse autoriteiten arres teerden hem spoedig na het uitbre ken van de opstand en hielden hem tot 1955 gevangen. Daarna werkte hij clandestien in Algerië aan de orga nisatie van de opstandelingencom mando's, bekend als Willayas en in augustus 1956 werd hij lid van de nationale raad van de Algerijnse re volutie. Ex-premier Ferhat Abbas was sinds haar instelling in september 1958 premier van de voorlopige regering, hij werd beschouwd als de l.eidervan de gematigde leden daarvan. Hij is met een Franse vrouw getrouwd. Tot de kabinetsorganisatie werd besloten tijdens een geheime, in Tri poli gehouden vergadering, waarin de na de mislukking der onderhan delingen met Frankrijk te volgen po litiek werd vastgesteld. KRACHTIGER HOUDING De nieuwe Algerijnse regering zal een „nieuwe krachtige houding te genover Frankrijk" aannemen, zo heeft een Algerijnse woordvoerder zondagavond te Cairo meegedeeld. Hij zei, dat premier Ben Khedda be kend staat als een „krachtige mili taire leider en strateeg" en dat hij waarschijnlijk een scherpere koers zal volgen dan Ferhat Abbas. De hou ding van de vorige regering was tal mend, maar de nieuwe regering zal een strakkere houding aannemen bij het verdedigen van de rechten van het Algerijnse volk", aldus de woord voerder. Ook in Tunis zijn de eerste indruk ken, dat de nieuwe Algerijnse rege ring een straffere koers zal volgen. In Franse kringen was men van me ning, dat de nieuwe regering poli tiek gezien een hechtere groep vormt. Ben Abbas en diens zwager dr Ahmed Francis werden beschouwd als de meer gematigde figuren in 't kabinet. Toch zouden zij, volgens Franse kringen, vaak een krachtiger standpunt hebben ingenomen dan hun collega's, zulks om hun critici de wind uit de zeilen te nemen. Waarnemers zijn van oordeel, dat Belkacem Krim, die vice-premier is Janio Quadros, die is afgetreden als president van Brazilië, heeft de pers meegedeeld, dat hij het land gaat verlaten voor een reis van drie maanden in het buitenland. Quadros heeft bij zijn aankomst te Guaruja bij Santos tot journalis ten gezegd, dat zijn besluit vaststaat Hij zal eerst een paar dagen met zijn gezin te Guaruja rust nemen en daarna gaan zij naar het buitenland. Hij wist nog niet welke landen hij zou bezoeken. Deze reis beschouwt hij als een morele plicht, omdat hij de nieuwe president geen moeilijkheden in de weg wil leggen. Hij zei over drie of vier maanden werkzaam te zullen zijn als advocaat in Sao Paulo. Inmiddels is er een complete poli tieke chaos in Brazilië ontstaan. Vol gens goed ingelichte kringen in Rio de Janeiro zou in het gehele land de staat van beleg zijn afgekondigd. Volgens in New York ontvangen berichten zou vice-president Goulart krachtige tegenstand kunnen ver wachten van de kant van de minis ter van oorlog generaal Odilio Denys. Volgens Zuid-Amerikaanse diploma ten bij de Ver. Naties zou de gene raal een militair bewind over Brazi lië willen instellen. Goulart zou voor Denys onaanvaardbaar zijn in ver band met zijn linkse opvattingen. Vice-president Goulart is zondag middag in Zuerich aangekomen, van waar hij na een kort oponthoud door vloog naar Parijs. Volgens de correspondent van de Amerikaanse National Broadcasting Company in Rio zijn de strijdkrach ten bezig alle punten in het land, waar zich eventueel moeilijkheden kunnen voordoen, onder hun gezag te brengen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten is het overal in Brazilië rustig. De aandacht is geconcentreerd op pogingen achter de schermen in de nieuwe hoofdstad Brasilia om te voorkomen, dat vice-president Gou lart het presidentschap op zich neemt. In verschillende steden in de staat Rio Grande do Sul zyn zondag be togingen gehouden. De vakbonden hebben te kennen gegeven, dat zij de grondwet zullen verdedigen. De wet gevende vergadering van de staat en alle gemeenteraden zijn in perma nente zitting bijeen „om te verzeke ren, dat Goulart president wordt". De havenarbeiders van Santos heb ben laten weten dat zij zullen gaan staken als Goulart geen president wordt. De minister van oorlog, generaal Denys, hield zondag een radiorede waarin hij zei, dat ,voor Brazilië het uur heeft geslagen om te kiezen tus sen de democratie en het communis me". „Ik heb niets tegen de persoon van Goulart, maar wel tegen de regerings vorm, die hij vertegenwoordigt", zo verklaarde hij. Mgr. George-Marie de Jonghe d'Ardoye, van 1949 tot 1956 de eerste Pauselijke internuntius in Indonesië, is zondag op 74-jarige leeftijd in Bel gië overleden. Hij werd op 23 april 1887 in Brussel geboren. Mgr. de Jonghe d'Ardoye, titel- voerend bisschop van Misthia, werd op 1 juni 1947 aangesteld tot eerste apostolisch delegaat in het toenma lige Batavia. Bij de overdracht van de souvereiniteit werd hij benoemd tot internuntius. In 1956 keerde hij in België terug, waar hij in 1957 werd benoemd tot assistent bij de Pauselijke troon en consultator voor de Oosterse Kerk. EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP (Advertentie) In de 552ste staatsloterij (vijfde trekking) is de honderdduizend ge vallen op lot nummer 7366. Het lot is verkocht te Hilversum, Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Epe en Doetinchem. Strijdkrachten van de Vernigde Na ties in Katanga hebben maandagoch- tnd alle verbindingen in handen ge nomen en de ministeries in Elisa- bethstad bezet. De troepen hebben de telefooncen trale van Elisabethstad bezet en een einde gemaakt aan het telefoonver keer, zelfs voor particuliere gesprek ken. De Verenigde Naties hebben te Elisabethstad bekendgemaakt, dat him strijdkrachten overal in Katan ga strategische punten hebben bezet om de blanke officieren van de gen darmerie te ontwapenen. Het hoofd van de V.N. in Katan ga, O'Brien, heeft gezegd, dat hij pre sident Tsjombe, persoonlijk heeft meegedeeld, dat deze bijzondere maatregelen ten doel hebben een re solutie van de veiligheidsraad uit te voeren. De maatregelen dragen een tijdelijk karakter. Volgens O'Brien heeft Tsjombe zich er mee akkoord verklaard. Verder zei O'Brien, dat ter uit voering van de resolutie eenentwin tig Belgische officieren zijn aange houden en ter repatriëring naar Leo- poldstad zijn gezonden, Geen enkele minister wordt vastgehouden. De internationale Pax Christi voettocht, welke dit jaar van 17 tot 27 augus tus in Nederland is gehouden, is zondag besloten met een grootscheepse openluchtmaaltijd op de parade in Den Bosch waaraan ook Z.E. Bernhard kardinaal Alfrink en mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch aan zaten. De foto geeft een overzicht van deze massale koffietafel. Op de ach tergrond de Sint Jan. CHROESJTSJOV: „WAAROM ZO'N MISBAAR?" In het Oude Verlaat nabij de „Wijdeblik" in de gemeente Mun tendam is vanmorgen het stoffelijk overschot gevonden van de elf-jarige Harm Prins uit Veendam. Sinds woensdag, toen hij op weg was naar school, werd hij vermist. Een voor bijganger ontdekte het stoffelijk overschot. ALLES IS WEER VERGETEN EN VERGEVEN De Duitse militairen, die naar Wales zijn getrokken ter voorbereiding van de komst van het 84ste Westduitse pantserbataljon, dat hier volgende maand gaat trainen, hebben al vriendschap gesloten met de meisjes van Wales. Dit plaatje werd gemaakt in het stadje Pem broke. Op de achtergrond het kasteel van Pembroke. De Britse minister-president, Harold Macmillan, heeft zaterdag in zijn va kantieverblijf in Schotland tegen ver slaggevers gezegd, dat hij van me ning is, dat niemand om Berlijn zal gaan vechten. ,JJit is één van die din gen waar we voor moeten oppassen - dat niemand dwaze dingen doet. Tk denk dat er veel meer oorlogsgevaar zou bestaan als de wapens niet zo vernietigend waren. Vijftig jaar gele den zouden we een oorlog gehad kunnen hebben. Nu vindt niemand daar veel meer aan. Maar het gevaar van dwaasheid bestaat altijd. Ik vind de manier waarop het gaat erg ver velend, meer niet". „WAAROM ZO'N MISBAAR"? De Amerikaanse journalist Drew Pearson heeft zondag verklaard, dat premier Chroesjtsjef hem in een vraaggesprek heeft gezegd, dat de Sow jet-Unie bereid is West-Berlijn tot een vrijstad te maken, gewaar borgd door de aanwezigheid van de vier grote mogendheden. „Na het ondertekenen van een vre desverdrag met de (Oost)Duitse de mocratische republiek zal West-Ber lijn de positie van een vrijstad krij gen en geheel zelf zijn lot kunnen be palen. Wij stellen voor, in het ver drag een artikel op te nemen, waar in staat dat niemand het recht zal hebben, zich in de zaken van West- Berlijn te mengen of de bevolking daar zijn wil op te leggen", aldus Chroesjtsjef. Volgens hem zou dit ge heel moeten overeenkomen met de wensen van de westelijke mogendhe den. Deze verzetten zich echter krachtig tegen de Russische voorstel len „en maakten een weergaloos mis baar, gelijkend op militaire hysterie". BIJ DE GESLOTEN GRENS Er waren zondagmórgen minder kijkers bij de verschillende grens overgangen tussen West- en Oost- Berlijn dan op andere dagen sinds de grenssluiting door de O'ostduitsers op 13 augustus. Volgens de politie trok ken de Berlijners in verband met het mooie weer naar het water en de bossen. Intussen heeft de Oostduitse grens politie zondagmiddag een schot gelost op een Westberlijnse motorrijder, die in de Britse sector dicht bij de grens kwam. De Westberlijnse politie ver moedt, dat het schot als waarschu wing was bedoeld. De kogel ging over het hoofd van de motorrijder, die rechtsomkeert maakte en onge deerd wegreed. Zondagmiddag heeft de Oostber- lijnse politie een waterkanon ge bruikt tegen ongeveer 800 Westber- lijners, die bij de sectorgrens door ge joel en gefluit kritiek oefenden op een programma, dat door luidspre kers in Oost-Berlijn ten gehore werd gebracht. Enkele Westberlijners wier pen stenen naar de Oostberlijnse po litie. De menigte werd door Westber lijnse politie verspreid en er deden zich verder geen incidenten voor. Twee Westduitse sportvliegers, die donderdag met hun Pipervliegtuig in Oost-Dutsland waren geland, zijn zondag in West-Duitsland terugge keerd. Hun toestel hadden zij echter moeten achterlaten. Dit zal eerst worden vrijgegeven „na overleg tus sen de bevoegde ministeries in Bonn en Oost-Berlijn", zo werd hun mede gedeeld. De beide, uit Wiesbaden af komstige vliegers verklaarden tijdens een vlucht van Frankfort naar Kiel de koers te zijn kwijtgeraakt en in slecht weer per vergissing de Oost- Duitse grens te zijn overgevlogen. NOG EEN MUUR Van de zijde der Westberlijnse po litie is zondag medegedeeld, dat Oost Duitse arbeiders bezig zijn achter de „Brandenburger Tor", die aan de grens tussen Oost-Berlijn en de Britse sector van West-Berlijn is ge legen ,een nieuwe muur van beton te bouwen. Deze anderhalve meter hoge muur komt ongeveer twee meter achter de eerste betonnen muur te liggen, die dertien augustus, de dag, dat de sec torgrens tussen Oost- en West-Ber- lenn door de Oostduitsers werd ge sloten, is gebouwd. De Westberlijnse politie deelde ver der mede, dat een Oostduitse politie man in de nacht van zaterdag op zondag naar West-Berlijn is gevlucht. NIEUWE NOTA'S De ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk te Bonn hebben zaterdag bij de Rus sische ambassadeur in Oost-Berlijn geprotesteerd tegen de nieuwe Oost- Duitse beperkingen aan de sector grens in Berlijn. De Westelijke ambassadeurs dron gen er in gelijkluidende nota's bij ambassadeur Perwoechin op aan, maatregelen te nemen om onbelem merde toegang tot Oost-Berlijn te verzekeren. In de nota's wordt ambassadeur Perwoechin verzocht de Oostduitse autoriteiten te waarschuwen voor de gevaren, die verbonden zijn aan hun „verbod" van beweging van perso nen in West-Zerlijn binnen honderd meter van de sectorgrens. Een poging dit verbod af te dwingen kan tot zeer ernstige gevolgen leiden. De nota's werden door de ambte naren van het protocol van de Weste lijke ambassades overhandigd. Zij reden daartoe elk in een auto Oost- Berlijn binnen, waar zij niet werden gecontroleerd. De Britse ambtenaar zei na afloop, dat alles vlot was ver lopen. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's Zomers weer De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het afgelopen weekeinde heeft de circulatie in onze omgeving zich ver der in gunstige zin ontwikkeld. Een hogedrukgebied, dat al enkele dagen boven centraal-Europa aanwezig was, onderging n.l. een aanzienlijke ver sterking van een nieuw, van de Oce aan afkomstig, hogedrukgebied. Het voornaamste centrum lag vanmorgen boven België. Het ziet er naar uit, dat dit hogedrukgebied de eerstkomende dagen het weer zal blijven beheer sen. In verband daarmee mag op een aanhouden van het zomerse weer worden gerekend. Morgen overdag wordt het daarbij opnieuw iets war mer. '.ON- EN M4 4NSTANT>EN 29 aug. zon op 5.46, zon onder 19.35. Hoogwaterstanden 29 Aug.: v.m. 5.29; n.m. 5.55. KORRELTJE Er is geen mens, die het recht heeft de mensen te verachten.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1