MOGEN DE KINDEREN NAAR DE T.V. KIJKEN beauty products MEE-ETERS Rattenkruid op de boterham TIPS VOOR U Na vijftig jaar keerde zoon naar moeder terug keuken Zo zijn onze kinderen ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 M - i IH in (Dncler cnó c/ezecjcl MAAK EEN VASTE AFSPRAAK EN HOUDT U DAAR AAN! BEGRIJPEN vele ouders eigenlijk wel, wat de kinder (half) uurtjes van de televisie voor onze kleintjes be tekenen? Als we groot en klein in stille overgave voor ons to verkast je zien samenhokken, sommigen met de duim in de mond, een ander met 't onafscheidelijke doekje of „pluisvest" in de hand, maar allemaal met de ogen stijf gericht op de lichtende figuurtjes, dan vragen wij ons wel eens af of hier nu een goede of verkeerde werking van uitgaat. Met de schaarse uitzenduurtjes in de maand van Bussums zuilengalerij kunnen de kinderen in het westen des lands zich beslist niet verslaven aan de televisie. Voor hen is dat half wekelijkse verhaaltje een wel kome en gewaardeerde afwisseling in de dagelijkse sleur van school gaan en spelen. De vroeger zo zeld zame poppekast en de filmvertoning ter gelgenheid van de verjaardag groeiden uit tot een telkens weer kerend kijkspel met bijzonder ge slaagde programmaatjes en beslist verantwoorde verhalen. Anders is het, als de kinderen naar buitenlandse zenders komen kijken of ook de uitzendingen voor groten gaan volgen. Wat mogen ze zien? DE ALLERKLEINSTEN mogen beslist niet elke dag naar dat flikke rend beeld staren, vooral niet als er in de regel van min of meer ge stoorde ontvangst sprake is. Boven dien is het verkeerd die ukkepuk lang achtereen te laten toezien. Óm dat ze er ook nog weinig of niets van begrijpen, is het beter op die tijden geen „slapende honden" wak ker te maken. Onze peuters van 4 tot 6 jaar be grijpen doorgaans al meer dan we durven veronderstellen. Als zij reeds geregeld de kinderuurtjes van bin nen- en buitenland volgen, is het beter hen niet de programma's voor groten er bij te geven, want ze ra ken dan ondersteboven van de vele indrukken en kunnen het niet alle maal meer verwerken. De schooljeugd wil 's avonds nog wel graag even het journaal zien. Daar bestaat geen enkel bezwaar tegen. In de leeftijden tussen 7 en 12 kunnen de hersens veel hebben en het is wel nuttig leerzame uit zendingen te laten zien. Zo nu en dan een documentaire kan bij de ouderen onder hen beslist geen kwaad. Wel is het verstandig inte ressante onderwerpen uit te zoeken, of deze kinderen, die zich ook graag zelf willen ontwikkelen, tevoren 'n keuze te laten maken uit één of twee produkties in de vooravonden. Zij mogen dan bv. om half negen of kwart voor negen naar bed en moe ten dan als tegenprestatie de vol gende dag om half acht gaan slapen. Tieners en twintigers. VANZELFSPREKEND blij ven de late avonduren en de echte program ma's voor groten w.o. de films bo ven de 14 en 18 en toneelstukken, nog taboe. De zg. teenager kan wor den vrijgelaten tot 't gestelde tijdstip voor het slapen gaan, uitgezonderd vertoningen voor boven de 18. De jeugd boven die leeftijd laat zich na tuurlijk niet langer ringeloren en wil beslist het kijkrecht in eigen han den nemen. Voor zover er nog stu derenden op school gaanden onder hen zijn, geldt als regel: eerst het huiswerk en dan pas vrije (kijk)tijd. Gaan ze het huis uit om elders te kijken tegen uw regel(s) in, dan draait u maar een keer de huisdeur op slot, of onti houdt hen een an der pretje. Let er goed op, dat de kinderen afstand bewaren tot het venster! Vooral de kleintjes hebben de nei ging er dicht op te kruipen, maar er moet minstens drie meter afstand zijn, bij 53-cm. buis zelfs 4 meter. Schuif er een lage tafel tussen, als ze naar voren dringen. Maak ook de kamer niet geheel donker; een enkel gordijn sluiten is overdag al vol doende en een paar schemerlampen èn afgewende leeslamp 's avonds zijn nodig om uw ogen te sparen voor een teveel aan tegenlicht. Gaat u een toestel kopen? Weest dan zo verstandig een kast te nemen met deurtjes die op slot kunnen. Zo'n ontvanger kost wel meer, maar u hebt er ontzettend veel plezier van als u het toestel uit wilt houden en op rust, huiswerk en goede cijfers gesteld bent Ellen Eeckhoff ^eCcMü Verkrijgbaar bij: Parfumerie SURINGAR BREESTRAAT 108 LEIDEN TELEFOON 23401 (Advertentie) Praktische wenken voor de huisvrouw EEN SLA-CENTRIFUGE In een primitief zomerhuisje, waar men zich met het voor handen zijnde keukengerei te vreden moet stellen, komt een beetje fantasie steeds goed van pas. Zo kan bijvoorbeeld een stuk gordijnstof als „sla-centri fuge" van groot nut zijn. De „centrifuge" mag gerust tame lijk groot zijn zodat de sla blaadjes er niet te vast in lig gen en zich gemakkelijk van het vocht kunnen bevrijden, als men de buidel buiten het huisje rondslingert. EEN EENVOUDIGE VLIEGEN KAST Ook in dit geval neemt men gordijnstof. Midden op de doek plaatst men jen bord voor de etenswaren. Dan bindt men de stof boven met een draad vast zo dat een buidel ontstaat en de vliegen niet kunnen binnen dringen. Men hangt deze „vlie genkast" op een koele, schaduw rijke plaats, eventueel aan een S-haak. IN ONZE MEUBELEN! Moordpoging in pension Sneeuwvlekken in licht bei ge, leren sportschoenen, kan men proberen te verwijderen met een Vs% waterstofperoxi de. Men moet de schoenen eerst geheel afwassen met water, daarna het vlekkenmiddel ge bruiken en vervolgens weer na spoelen met water, laten dro gen, niet in de zon of bij de kachel. Inwrijven met de be kende kleurpasta. Een inktvlek op een vloer kleed kan men verwijderen met ammonia en azijn of citroen zuur. Afwisselend deppen. Daar na, indien nodig, gebruike men alcohol, „au bain marie" ver warmd. Vetvlekken in niet of moei lijk wasbare stoffen moet men betten met tetra of benzine. Weke plekken bestrooien met talkpoeder of maizena en dit na 1 dag wegborstelen. Mosterd vlekken verdwijnen met sodawater. Roestvlekken in het wasgoed worden behandeld met citroen sap. Daarna met een hete bout strijken. Petroleumvlekken verdwijnen veelal van zelf. Het proces kan bespoedigd worden door de vlekken te bedekken met grauw papier, waarover men het een warme bout strijkt. Watervlekken in shantung, satijn enz. late men liefst ver wijderen in een chemische was serij. Wil men deze stoffen ech ter zelf schoonmaken, dan die- ne men deze geheel nat te ma ken in lauw water en uit te knijpen in een badstof doek. Dunne weefsels direct droog strijken aan de verkeerde kant. Dikkere weefsels eerst laten drogen en dan veneens aan de verkeerde zijde glad strijken, e.e.a. ter voorkoming van strijk- glans. Witte vlekken in gepolijst hout verdwijnen veeal als men een hete pook vlak boven de vlek houdt. Lijmvlekken kan men over het algemeen verwijderen door het kledingstuk te weken in koud water en het daarna in warm water na te spoelen. Zweetvlekken in diverse weef sels kunnen, zolang ze nog vers zijn, met warm water, uitgewas sen worden. Daarna wrijft men ze met een watje, gedoopt in benzine (brandgevaar) na. Oude vlekken moeten echter met ci troen of azijn gebet worden. Daarna wordt grondig met wa ter nagespoeld. Bosbessenvlekken moet men enige tijd laten staan in zure melk en daarna in gewoon lauwwarm water uitwassen. Een bloedvleJ-je op papier verdwijnt door aantippen met chloorwater De hoofdbewoner MOET goedvin den, dat inwonenden logées ontvan gen. Hij heeft daarmede niets te maken. Inwonenden zijn geheel vrij in hun doen en laten, mits zij geen OVERlast veroorzaken. Moet een stopcontact in uw wo ning vernieuwd worden, maak dan eerst de hele leiding stroomloos al vorens u begint te werken. Het vei ligste is men als men de smeltvei- ligheid uit het schakelbord draait. By een snelheid van 40 km per uur heeft een automobilist reeds 16 meter remweg nodig. Voor het maken van zuurkool neemt men 2 witte kolen tegen 1 savoye kool en 12 gram zout per kg kool. Nieuwe theedoeken zet men een nacht in water waarin ammonia is opgelost. Ze drogen daarna veel beter af. Kijk voor de vorst zijn intrede doet al uw waterkranen goed na en zorg voor goede afsluit- en aftap mogelijkheden. Geverniste meubelen moet men niet boenen met boenwas, doch ge- doek en opwrijven met een wollen woon afnemen met een vochtige doek. Zeefjes, die alleen gebruikt zijn om melkvelletjes tegen te houden, kunnen schoon gemaakt worden met zout, dat goed droog is. Kofflevlekken kunt u uit wollen of zijden stoffen laten verdwijnen door ze te bestrijken met zuivere witte glycerine. De stof wassen in lauw water en de achterkant strij ken tot de stof droog is. Roestvlekken kunt u uit uw kle ding verwijderen als u de betrok ken plekken boven kokend water in de stoom houdt, dan met zuring zout inwrijft en tenslotte verschei dene malen uitwast. Een ander mid del is de plekken boven kokende thee te houden en met citroensap te bedruppelen. Daarna de stof uit wassen. Warme kamillenthee is een goed middel, om haren te ontzetten. Vilten herenhoeden, die erg vuil geworden 2ijn, kunt u schoonma ken met zemelen en vlekkenwa ter. De zemelen moeten niet ver warmd worden, maar bevochtigd met een vetoplossend middel. Zo lang wrijven, tot de vloeistof ver dampt is, anders kunnen kringen ontstaan. Is de hoed op deze wijze behandeld, dan kunt u haar ver der boven de tuit van een ketel houden, waarin weinig water kookt. Onderwij) borstelen. De le ren rand niet stomen, om hard worden te voorkomen. Donker gekleurde wol en ook wol in zgn. tussentinten wordt bij 't wassen in zeep wel eens wat vaal, daarom is het beter voor deze stoffen een synthetisch was middel te gebruiken. Heeft u gebak in de oven staan? Zet u dan de wekker op de juiste tijd dan zult u het zeker niet ver geten. Uitgehaalde wol. U kunt deze weer glad maken door de draden om een warmwaterkruik te winden (in niet te dikke lagen). De kruik daarna laten afkoelen. De als nieuw geworden wol is daarna weer gereed voor de breipennen. Als uw bal-point niet meer schrijft. Het lukt nog wel eens de inkt weer vloeibaar te maken, door het kogeltje even boven een luci fers vlammetje te houden. Denk er om het plastic niet ver warmen. VELE HUISVROUWEN staan voor de vraag, hoe komt toch steeds dat vele stof op mijn meubelen? Tja, als er regelmatig afgestoft wordt, zal de reden van het steeds terugkerende stof vrijwel zeker ge zocht moeten worden in de aanwezig heid van luis. Neen, schrikt u niet, wij bedoelen de crinluis. Huisvrouwen, die beschikken over een heel sterk vergrootglas, doen er goed aan de zo ongewenste stofjes eens met dat vergrootglas te bekij ken. Houdt het glas zo ver mogelijk verwijderd van de deeltjes en u zult dan bespeuren, dat u heel kleine beestjes ziet, met ogenschijnlijk 8 pootjes en lange haren aan het ach terlichaam. Deze diertjes zijn echter heel klein, er gaan er ongeveer 1500 van op een vierkante cetimeter, dus is het niet eens zeker, dat u ze met een vergrootglas zult zien. Een crinluis is geen fraai insect, maar wel geheel onschadelijk. Liefhebbers van vullingen DE CRINLUIS, welke u het leven onaangenaam maakt, heeft als voe dingsbodem vooral de blonde erin, een soort vulling van stoelzittingen enz. Het dier leeft niet alleen op erin maar in allerlei materialen, zoals in plantaardige en dierlijke producten, en vooral op het vulmateriaal dat de stoffeerders gebruiken. Overdragen van de crinluis kan gemakkelijk plaats hebben door ons zelf, door onze huisdieren enz. Het beestje leeft van een zeer kleine schimmelplant, welke zich in 'n voch tige omgeving op de vullingen ont wikkelt. De crinluis komt niet voor op zwart geverfde erin, aangezien deze door de hitte van het verfblad is gedroogd. Wel komt de kiem van deze luis voor in het blonde cringewas. Vocht is de oorzaak van het in leven hou den van de kiem. Ontwikkeling in droge kamers heeft niet plaats. We tenschappelijk is komen vast te staan dat een crinluis geen organen heeft en dus geen hout of stoffen kan aan tasten. Deze onzichtbare luis leeft van het vocht dat zich in de erin be vindt. Hoe te bestrijden? ZOALS U uit het bovenstaande zult hebben begrepen k het beste bestrij dingsmiddel hier het goedkoopste: droogte. Het diertje drinkt geen vocht, doch zuigt het op door de huid, dus al u het vocht uit de erin haalt, wordt daardoor de bestaansmogelijkheid van de luis ook weggenomen. Huisvrouwen wier meubelen door crinluis zijn aangetast, geven wij de goede raad de aangetaste meubelen in de volle zon te plaatsen, natuur lijk worden ze voor verschieten be schermd met een laken. Laat ze hier een paar dagen staan, zodat ze in droog zijn gewórden en de erin zal verdwenen zijn. Bespuitingsmiddelen kunnen nim- mer diep genoeg in de vulling door dringen, zodat deze middelen niet helpen. U zoudt dan de meubelstuk ken met gas moeten behandelen, maar dit laatste middel moeten wij de leek ontraden. Het is een paarde- middel, dat slechts door de vakman gebruikt mag worden. Droogstokken of droog stoven in de zon, zijn dus wel de beste middelen voor de leek. Een 22-jarige fabrieksarbeider te Venlo is door de politie aangehou den, omdat hij wordt verdacht van een poging tot moord van een mede pensiongast met wie hij ruzie had. De fabrieksarbeider heeft reeds een bekentenis afgelegd. Hij heeft op de boterham van zijn huisgenoot vergif aangebracht, dat bestemd was voor het verdelgen van muizen en ratten. De man, die de boterham at heeft eerst bij het laatste stukje van zijn brood bemerkt dat er iets mee aai de hand was, omdat het zo onsmake lijk was. Hij heeft zich direct na het Kwaad naar Amerika overgestoken Vijftig jaar nadat hij boos van huis liep, is vorige week geheel onver wacht de thans 69-jarige heer John Eckart als Jan Eikhout teruggekeerd bij zijn familie in Nederland. Zijn vijf broers en zusters waanden hem dood. In geen vijftig jaar hadden ze iets van hem gehoord. En ineens stond hij in de kamer van zijn be jaarde moeder te Eindhoven. Toen hij zijn hoed afnam, herkende ze hem. Hij liep boos weg, aldus „Trouw" toen hij in het ouderlijke huis in Elden, bij Arnhem, een draai om de oren kreeg van zijn moeder. Hij was toen dienstplichtig en was met ver lof thuis. Het was de druppel die de emmer van zijn zucht tot avon tuur deed overlopen. Hij liep gewoon weg. Onderweg ontdeed hij zich van zijn huzarenuniform en liep door naar Frankrijk. Met een Zweedse vrachtvaarder reisde hij naar Ame rika. Nog één keer keerde h ijnaar Euro pa terug, als soldaat in het Ameri kaanse leger, dat in 1917 aan de Marne vocht. Met het leger ging hii terug naar Amerika, waar hij zich tot aannemer opwerkte. Hij ging zo zeer in zijn eigen leven op, dat hij geen moment meer aan huis dacht. Volslagen vreemd. Hij is nu als een volslagen vreem de teruggekomen. Hij spreekt geen woord Nederlands meer. Zijn fami lie vertelt, dat hij van geld leeft, op een afgelegen post, waar hij de tijd doorbrengt met jagen en vissen. Hij blijft ook niet lang in Nederland. Medio september vaart hij terug. Hier went hij nooit meer. Maar de familieband is hersteld. Hij heeft nu ook de adressen gekre gen van zijn drie broers die in Cana da en in het noorden van de V.S. wonen. Eenmaal terug wil hij ze gaan opzoeken. Voor de familie is zijn terugkomst een groot wonder. Een van de broers die al dertig jaar in Canada woont, heeft vijf jaar geleden in Amerikaan se kranten nog advertenties met een oproep geplaatst. Misschien is de ver- amerikansisering van de naam Eik hout in Eckard er schuld van, dat die nooit iets opleverden. Men gaf het zoeken moedeloos op. Nu is John gaan zoeken en heeft het familie verband hervpnden. Dertienjarige jongens trekken het mes om een meisje Twee jongens van dertien jaar heb ben ruzie "kregen om een meisje., met als gevolg vrij érnstige verwon ding van de dei tien jarige F. Stren- gewis, die naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De vechtpartij begon in het Flora -parkbad te Am sterdam, waar plotseling ruzie ont stond tussen een aantal knapen met als strijdpunt de gunsten van een meisje. De vuisten werden hierbij stevig gebruikt, maar op een bepaald mo ment trok een van hen een mes en wierp het naar zijn rivaal die daar bij nie+ ernstig aan het been werd ge raakt. De 13-jarig< F. Strenge wis nam het daarna voor deze knaap op, en werd door de der tien-jarige H. de R. een mes in de rug gedeukt. In het ziekenhuis bleek, dat er een diepe wond was gemaakt, maar oat de longen waarschijnlijk niet of zeer gering geraakt zijn. N? observatie kon het slachtoffer naar zijn woning in de Korenbloemstraat worden over gebracht. De kinderpolitie stelt een onderzoek in. bekend worden van de moordpoging onder doktersbehandeling gesteld, maar geen nadelige gevolgen onder vonden. De fabrieksarbeider is in verzekerde bewaring gesteld. VOOR DE RIJSTTAART Vi 1 melk, 100 g rijst, Va vanille stokje,'50 g boter, 25 g bloem, 100 g suiker, 50 g gepelde, fijngehakte amandelen, 2 eierdooiers, iets zout. Van de melk met het vanillestokje en de rijst een dikke brij koken, deze goed laten afkoelen en hel vanillestokje eruit halen. De boter tot room roeren, de eierdooiers, de suiker, de gezeefde bloem, de amandelen en iets zout erbij doen, de rijstebrij erdoor mengen, deze massa voorzichtig door het stijfge- slagen eiwit scheppen, in een goed beboterde en met bloem gestoven <3 springvorm doen en in een warme oven ongeveer 1 uur bakken. 50 g boter smelten, 1 fijn gesne den ui erin fruiten, 200 g rijst erbij doen en meefruiten tot de korrels goudbruin zijn gekleurd V» 1 water toevoegen en de rijst hierin onge veer 15 minuten zachtjes laten ko ken. Twee heel fijn gesneden pa prika's, 1 gesneden tomaat .pn 100 g fijn verdeelde ham erbij doen en de rijst op een heel zacht vuur verder gaar en droog laten worden. Van het vuur af 75 g in dobbelsteentjes gesnaden kaas erdoor roeren, de paprikarijst in een vuurvaste scho tel doen, met 25 g geraspte kaas en paneermeel bestrooien, een paar klontjes boter erop leggen en in de oven bruin maken. Voor het op doen met plakjes tomaat garneren. N.B. De geraspte kaas kan ook door de rijst worden geroerd waar na het gerecht meteen wordt opge diend. In dit geval dus geen oven nodig. Copyrlphl P. t. B. Bon 6 Cogenho; Vriendjes: „Vooruit, kom mee rovertje spelen, doe niet zo flauw. Elsje: „Nee, ik mag niet meedoen, want anders wordt mijn jurk zo vuil en moeder'heeft er een hele tijd op staan strijken, heeft ze gezegd Moeder: „Doe maar gouw die broek aan, dan kun je buiten meespelen. Je mooie jurk bewaren we wel voor een andere gelegenheid." APOLI OFLIP Hiervoor wordt per persoon aan IV2 dl melk 14 dl bessensap, Vs eet lepel koffie-extract,. 10 g basterd suiker, 1 eierdooier en tot slot 1 stijfgeslagen eiwit toegevoegd. Vis hors d'oeuvre. 300 g. Aardappelen, zout, ui, 1 blikje tonijn, 1 blikje sardines, 1 blikje sardellenringen, uitjes en augurken uit het zuur peterselie, mayonaise, 1 ei, ui, 1 krop sla; voor de saus: 2 eetlepels azijn, 4 eetlepels olie, V» theelepel suiker. l/s teentje knoflook, peper, zout. De aardappelen schillen, wassen en gaarkoken in weinig water en zout. De aardappelen laten afkoe len en. in plakjes snijden. De knof look fijnsnipperen. Een saus maken van azijn, olie. suiker, knoflook, pe per en zout en hierin de plakjes aardappelen gedurende xh uur laten liggen. Enkele augurkjes over langs doorsnijden, uithollen en vul len met mayonaise. De tonijn vermengen met fijnge sneden uitjes en augurken, fijnge hakte peterselie en een weinig may onaise. De kropsla schoonmaken, wassen en laten uitlekken. De aard appelen uit de saus halen en laten uitdruipen. Het ei hardkoken. pel len en na afkoeling In plakjes snij den. Van de ui enkele ringen snij den. De bodem van een platte schaal beleggen met slablaadjes en er eert weinig olie en azii" op drup pelen. In het midden de plakjes aardappel dakpansgewijze in twee rijtjes naast elkaar rangschikken en op elk plakje een sardellenring leg- gen. Aan weerszijden van de 'aard appelen het slaatje van tonijn leg gen. De schaal aan de uiteinden garneren met de gevulde augurken en met een „bergje" sardines. Over de sardines een paar uienringen leg gen. Voor de afwerking hier en daar een paar plakjes ei leggen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8