3)e&2kióe(5ou/£cmt VERENIGDE STATEN WAARSCHUWEN DE S0WJET-UNIE IEMCO FF,IJ,F, TOON IN ANTWOORD OP RUSSISCHE DREIGEMENTEN Snelle reactie gevolgd op nieuwe Sowjet-nota Eerste reacties van De „Prawda" over Bonn en Parijs oorlogsgevaar RADIO- OF TELEVISIETOESTEL „De luchtcorridors worden misbruikt" „Westen militair veel sterker" Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1961 51ste JAARGANG No. 15407 Amerika balt de vuist Telei. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mud., f 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Sprong naar de vrijheid in Ziveden ste maal de vrijheid van het lucht verkeer naar West-Berlijn schijnt te bedreigen. De toon ervan is zodanig, dat men zich moet afvragen of de Russen niet van plan zijn zich te gaan bemoeien met de luchtverbin- dingen met West-Berlijn. Het optimisme van de laatste da gen in Parijs over de mogelijkheid van onderhandelingen met de Russen op korte termijn schijnt plaats te ma ken voor pessimistischer gedachten. Het Witte Huis heeft donderdag een verkla ring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de Ver enigde Staten de Sow jet-Unie er plechtig voor moeten waarschuwen dat inmenging door de Russische regering of het Oostduitse bewind met de vrije toegang tot West-Berlijn „een daad van agressie" is en dat de Sowj et-Unie de volledige verantwoordelijkheid moet dragen voor de ge volgen ervan. De verklaring is getekend door president Ken nedy en minister Rusk en luidt: „De Sowj et-nota van 23 augustus 1961 is dui delijk een stap verder in een weloverwogen campagne van bedrog en intimidatie, ontwor pen om de aandacht af te leiden van de mis lukkingen van de Sowj et-regering en om de wereldspanning te verhogen. De beschuldigingen en aanklachten die deze nota richt tot de Verenigde Staten en haar ge allieerden zijn vals, zoals de Sowj et-regering goed weet. Dat dergelijke verklaringen met be trekking tot de aktiviteiten in de vrije weste lijke sectoren van Berlijn worden afgelegd op hetzelfde moment waarop de Sowj et-regering de oostelijke sector van de stad afgrendelt is een daad van cynisme en onverantwoordelijk heid. Deze daad vormt ook een directe inbreuk op de toezegging van de Sowj et-regering ten aan zien van de „economische en politieke eenheid van Duitsland" en 'de belofte van de Sowj et- regering met de geallieerde regeringen samen te werken „om de gevolgen van de administra tieve verdeling van Duitsland en Berlijn te ver zachten" door „het bevorderen van de vrije be weging van personen en goederen en de uit wisseling van informaties in geheel Duitsland met inbegrip van Berlijn." „De lasterlijke opmerkingen van de Sowjet- regering ten aanzien van het wettige doen en laten van vrije mannen in West-Berlijn doet ver moeden dat de Sowj et-regering meent dat Ame rika de Sowj et-opvatting deelt dat onderdanig heid aan de diktatuur de juiste levenswijze voor de Duitsers is. De vreedzame gehechtheid aan de vrijheid van de bevolking van West-Berlijn en de zelfbeheersing van haar leiders bij grote pro vocaties is nooit duidelijker aan de dag getreden dan in de laatste dagen. Bovendien is het vreemd dat de Sowj et-regering het bestaat te protesteren tegen betrekkingen tussen West-Duitsland en West-Berlijn op een tijdstip dat zij alles in het werk stelt om Oost-Berlijn met Oost-Duitsland te vereenzelvigen. Deze aanklachten en bewerin gen kunnen dus niet ernstig worden opgevat." „Wat wel door de gehele wereld ernstig op genomen moet worden is de nauwelijks be dekte bedreiging met agressie tegen de gealli eerde luchtroutes naar en van West-Berlijn. De Verenigde Staten moeten een plechtige waarschuwing aan het adres van de Sowj et Unie laten horen dat elke inmenging door de Sowj et-regering of haar Oostduitse regime met de vrije toegang tot West-Berlijn een agressieve daad zou zijn voor de gevolgen waarvan de Sowj et-regering de volle verant woordelijkheid zal dragen." Gouden V erlo vingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. VERKLARING VAN BRANDT. De burgemeester van West-Berlijn, Brandt, heeft gisteren gezegd, dat de Russische nota, die woensdag aan de westelijke grote mogendheden werd overhandigd, tweeërlei doel heeft. In de eerste plaats tracht de Sowjet- Unie de rechten van de geallieerden op gebruik van de luchtcorridors te betwisten en verder voert de Sow- jet-Unie „zogenaamde argumenten" aan voor een scheiding van West- Berlijn van West-Duitsland. Hij zei er niet aan te twijfelen dat de weste lijke mogendheden op beide punten de nota nadrukkelijk zullen verwer pen. Uit de laatste ontwikkelingen blijkt dat de Sowjet-Unie vastbeslo ten is haar poging om de verdeling van Duitsland vast te leggen. De nota verandert niets aan het feit, dat de Sowjet-Unie heel goed weet hoe ver zij kan gaan. Hierin ligt de veiligheid van West-Berlijn en ook die van West-Duitsland en het behoud van de wereldvrede, aldus Brandt. Volgens hem komt er een zenuw oorlog en zal er geen gebrek aan ge varen zijn. Het standpunt van het Westen is duidelijk, krachtig en niet mis te verstaan. Toen het Oostduitse passagiersschip „Sassnitz" meerde aan de pier in de Zweedse haven Trelleborg, sprongen plotseling twee jongelieden van een der bovendekken de vrijheid in. De vluchtelingen liepen ernstige ver wondingen op bij de val op het beton. De passagiers mochten zich niet buiten op de benedendekken begeven. Foto: een van de vluchtelingen wordt voorzichtig door enige omstanders weggebracht. In Westelijke diplomatieke kringen ..Waarnemer" een pseudoniem dat In de nota wordt voorts gezegd, dat de Sowjetregering de Amerikaanse te Bonn heeft men gisteren over de £f1^oonrijk wordt gebruikt voor be- regering „meermalen heeft gewezen op de onwettige en ontoelaatbare Russische protestnota's gezegd dat de scnouwmgen van hoge gezaghebben- inmenging van West-Duitsland in de aangelegenheden van West-Berlijn." indiening van deze nota's in wezen pPzy~f'„ „,m .tei\ artlk.®1 ln de Deze ongewoon felle nota van de Verenigde Staten is de snelle reactie op een nota van de Sowjet-Unie, die woensdagavond in Moskou aan de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk is over handigd. De Sowjet-Unie heeft bij Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk geprotesteerd tegen het gebruik van de luchtcorridors voor „de ondermij nende en revanchistische doelstellingen van de Westduitse militairisten.' HMI,-J/Ui»iaiiu xxx uc oaugcicgcmicucu van Hcsrociuju. indiening van uwe Ï1L» ta a m vvcLtu West-Berlijn vormt geen deel van West-Duitsland en valt niet onder de een daad van propaganda is en een Y* leiders er" bevoegdheden van de Westduitse autoriteiten, „hetgeen door de westelijke herhaling inhouden van eerdere ver- te trachten de Ver- mogendheden wordt erkend". klaringen van de Russen over het £"t g d enh hu? bondSenoten De Amerikaanse regering heeft echter niets gedaan om „een einde te gebruik van luchtcorridors. Reeds in k° ^den^e provoceren ^dat^ïeen maken aan de provocerende aktiviteit van bepaalde Westduitse kringen in september 1960 protesteerden de Rus- andere oplossing dan'een militair West-Berlijn." Met de stilzwijgende goedkeuring van de westelijke bezet- sen in bijna dezelfde bewoordingen te- conflict meer mogelijk zou zijn Zii tingsautoriteiten is deze aktiviteit de laatste tijd aanzienlijk vergroot," gen „onrechtmatig" gebruik van de rekenen daarbij op het feit dat zich speciaal in verband met de voorstellen, die een regeling van de kwesties corridors. in de Amerikaanse militaire krinaen Duitsland en Berlijn beogen. T" winoor, Tinnn - - -- - -- -- VERTROUW DE LEVERING VAN EEN toe aan een firma met: Ervaring - Vlotte service - Ruime sortering Aan deze eisen voldoet Het adres voor Philips radio televisie NIEUWE RIJN 30—32 TELEFOON 24244 (Advertentie) r« h I, mi, j irwa m j jZe Bonn werd generaals bevinden, die bereid zijn in het hoofdkwartier van de Westduitse mmister van „zogenaamde zaken echter de mogelijkheid van een nieu- van de geboden gelegenheid gebruik geheel Duitsland betreffende" Lemmer in West-Berlijn worden „allerlei we Russische of Oostduitse maatre- te maken en, het hoofd verliezend provocaties en subversieve aktiviteiten tegen de Duitse Democratische gel tegen de jaarlijkse bijeenkomst zich in een oorlogsavontuur te stor- Republiek en andere socialistische landen voorbereid en geleid. Revan- van vluchtelingen in West-Berlijn die ten. chisten, extremisten, saboteurs en spionnen worden van West-Duitsland op 1 september begint, niet uitgeslo- naar West-Berlijn overgebracht." ten. Het is te betreuren, aldus „Waar- Een woordvoerder van het Franse nemer", dat dit juist de draad is die ministerie van buitenlandse zaken door de door kanselier Adenauer op heeft daarentegen gezegd dat de 18 augustus in de bondsdag gehou- Sowjet-Unie in de nota's voor de eer- den redevoering loopt, welke door Oog om oog aan de sectorgrens Het gebruik van de luchtcorridors voor dergelijke doeleinde is „een flagrante schending van de overeen komst van 1945". Hierbij werd be paald dat de luchtcorridors tijdelijk door de drie westelijke mogendheden zouden worden gebruikt om, in de behoeften van hurt garnizoenen te voorzien, en niet om de subversieve en revanchistische doelstellingen van het Westduitse militairisme te dienen. Officiële vertegenwoordigers van de Westduitse regering en de bonds dag komen bijna dagelijks via de luchtcorridors in West-Berlijn aan, begeven zich onmiddelijk op demon stratieve „inspectietochten" door de stad en leggen provocerenden, vijan dige verklaringen tegen de DDR en de Sowjetunie af. De nota noemt in dit verband de namen van de voor zitter van de bondsdag Gerstenmaier, de voorzitter van de christendemo cratische fractie in de bondsdag Kro ne, de leider van de Westduitse so cialisten Ollenhauer en de leider van de vrije democraten Mende. „Het steeds grotere aantal machi naties van leidende Westduitse krin gen in West-Berlijn vormt een aan wijzing, dat zij er doelbewust naar streven de spanning in dit gebied te vergroten. Met het doel verwikkelingen en conflicten te veroorzaken, om te trachten ten voordele van de West duitse militairisten en revanchisten een treffen tussen de westelijke mo gendheden en de Sowjetunie uit te lokken. De Sowjetregering dringt er op aan dat de Amerikaanse regering onmiddellijk maatregelen neemt om Na de bekendmaking van de Oostduitse politie, dat de Westberlijners minstens honderd meter van de sector een einde te maken aan de onwettige grens moeten blijven, hebben de geallieerde commandanten in West-Berlijn troepen en materiaal naar de en provocerende optreden van West- grens gestuurd. Foto: twee Engelse militairen hebben een post betrokken tegenover een Oostduitse gevechts- Duitsland in West-Berlijn. wagen. de Westduitse autoriteiten als een „politieke verklaring" wordt be schouwd. De gehele politiek van de W.-Duit- se regerende kring is er, aldus de Prawda, op gericht om de Verenigde Staten, en via deze de NAVO-lan- den, te provoceren tot overijlde en riskante daden, de Amerikaanse re gering in een hoek te drijven en een zo grote kloof te scheppen tussen de standpunten der Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, dat er geen an dere uitweg meer bestaat dan 'n mi litaire botsing. Adenauer wil hen allen om de tuin leiden, ook Kennedy Hij is be reid voor West-Berlijn te vechten tot de laatste Amerikaanse soldaat. „Waarnemer" besluit: In plaats van te zoeken naar een oplossing, gebaseerd op een vreedzame rege ling van het Duitse vraagstuk en het ondertekenen van een vredesverdrag met Duitsland, waardoor een genor maliseerde situatie in Berlijn zou ontstaan, versterkt de regering der Verenigde Staten het Amerikaanse garnizoen in Berlijn. Hierin ligt een dermate grote prococatie, dat zij niet onopgemerkt kan voorbijgaan. Uiter aard zullen daaruit de nodige con clusies worden getrokken. De agressieve kringen van West- Duitsland en van het Westen in het algemeen moesten reeds lang gele den hebben geleerd, dat tegenover de Sowjet-Unie en de andere socia listische landen de taal van dreige menten niet kan worden gebruikt, aldus „Waarnemer" in de „Prawda". Het Westen beschikt over 'n veel groter militair potentieel dan de Sowjet-Unie. Dat is de mening van de directeur van de inlichtingen dienst van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken, Roger Hilsham. „Het Westen is maar al te vaak onder de indruk van de reus achtige omvang der Sowj et-strijd krachten," zo zei Hilsham in 'n toe spraak tot de „World Affairs Coun cil" in San Francisco. „Daardoor is men geneigd te vergeten dat het Westelijke militaire potentieel veel groter is." „De legers der communistische sa- tellietlanden zijn niet betrouwbaar. Het is onwaarschijnlijk dat de Sow jet-Unie daarop zou rekenen in ge val van vijandelijkheden. Bovendien wordt de Sowjet-Unie geplaagd door ernstige problemen, zoals de onte vredenheid van de bevolking in de satellietlanden en de economische moeilijkheden met inbegrip van voedseltekorten." (Reuter) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Tijdelijke verbetering Een depressie op de Oceaan ten westen van Schotland is het afge lopen etmaal snel dieper geworden,, zodat zij nu omringd wordt door een gebied met stormachtige winden. De depressie veroorzaakt toenemende luchtdrukdalingen op de Britse eilan den. Onder invloed hiervan neemt de wind bij ons toe uit zuidwestelijke richting. De zuidwestenwind voert zachte en vochtige lucht aan, die uit de subtropen afkomstig is. In deze lucht komen naast wolkenvelden ook enkele opklaringen voor. Over de Oceaan stroomt langs de zuidzijde van de depressie koelere lucht naar de BTitse eilanden. Het koufront, dat deze lucht be grenst, zal morgen van het westen uit ons land naderen. Onder invloed hiervan neemt de kans op regen in de loop van zaterdag weer toe. De tem peraturen kunnen aan de voorzijde van het front in het oosten en zuid oosten van het land flink oplopen. ZON. EN MAANSTANDEN 26 aug. zon op 5.41, zon onder 19.42. H oogicaterstanden 26 Aug.: v.m. 3.12; n.m. 3.41, KORRELTJE Het huwelijks is als een belegerde vesting: die er buiten zijn willen er in, en die er in zijn willen er uit. (Arabisch spreekwoord).

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1