Watermuziek op Leidens Zoeterwoudsesingel Tram *ftste te§en WEES STILLE EN U KUNT DE PLANT HOREN ETEN WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1901 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 1 D boom OP de door de koksschool ge bouwde vlonder in de Zoeter- woudse singel te Leiden trad gisteravond „Sempre Avanti's Jong en Jolig" op voor het pu bliek, dat de tentoonstelling ^Landbouw in de Randstad" be zocht. Het lustige gezelschap, trad viermaal op, onder leiding van Koos Kukler. Eén maal met een gevarieerd programma, een tweede maal met Weense, een derde maal met Tiroolse klan ken en een vierde maal met een programma van eigen bodem. Het succes was groot. Weder om heeft „Jong en Jolig" bewe zen tot welk een hoogte een amateurgezelschap onder goede directie kan stijgen. Muziektech- nisch valt er weinig op de ten gehore gebrachte muziek aan te merken. Het mandoline-orkest je speelt gedisciplineerd en vaar dig, de andere instrumenten mengen zich goed in deze typi sche klank. „Jong en Jolig" heeft het geluk bovendien over uit stekende solisten te kunnen be schikken van wie op de eerste plaats genoemd mag worden Gerard Koolhaas, die over een voortreffelijke bel-canto-tenor kan beschikken. Leutig is het optreden van solist Wim Brug man, die overigens ook over een goede tenor beschikt. Van de da mes-solisten mog, genoemd worden Ned de Vries en Lyda Spaans, terwijl ook Frieke van Rooyen en Tiny Arnoldus al een aardig toontje meezingen. Zeer goed leek ons gisteravond de uitvoering. Kleurrijke Costuums vervol maakten het geheel. Het publiek op het pad van het Plantsoen waardeerde de uitvoering en met hartelijk ap plaus. De accoustiek op deze vlonder onder de blote hemel is boven verwachting, mede dank zij de hulp van enige microfoons. 's Middags heeft het Jeugdor kest en drumband De Burcht uit Leiden op de vlonder een concert gegeven, dat de muzikanten in him aardige cos- stuums eer aandeed. Hedenavond vindt op de vlon der een cultureel avondprogram ma plaats met gezamenlijk op treden van de jeugd van stad en platteland. Men kan onder andere zien het Jeugdorkest De Burcht, een Volksdansgroep met „Old Time Dansen", een dansgroep met Slavische dansen en de Hajo's uit Koudekerk. „Jong en Jolig" treedt don derdag-, vrijdag- en zaterdag avond op met een internatio naal programma. Sportieve strijd op Jongeren-VEBO te Leiden Gezonde wedijver is in 't boerenbedrijf van niet te onderschatten belang De Jongerenwedstrijddag, die al zes jaar een onderdeel vormt van de VEBO-festiviteiten, heeft ook vandaag weer vele jongeren van het platte land, jongens en meisjes, op de veemarkt, het Leids agrarisch centrum samengebracht. Hedenochtend te half negen, verwelkomde de voorzitter van de regio nale jongerencommissie van de VEBO te Leiden, de heer Chr. van der Poel uit Oud-Ade, mr. J. Drijber, wethouder van het marktwezen, en de deelnemende jongens en meisjes in het Schuttershof. Wethouder Drijber constateerde verheugd, dat er 'n goede samen werking bestaat tussen de jongeren organisaties in de agrarische sector en het VEBO-bestuur. De goede sa menwerking noemde de wethouder van groot belang om een van de grootste problemen in het boeren bedrijf te bestrijden, namelijk de verminderde belangstelling van de jongeren en de terugloop van de jongeren in het boerenbedrijf. De opvoering van de vakbekwaam heid en een gezonde wedijver is ner gens van zo groot belang als in het boerenbedrijf. Mr. J. Klaasesz, com missaris der koningin in de provincie Zuid-Holland maakte hierover gis teren bij de opening van de grote jubileumtentoonstelling van de VEBO in het Plantsoen ook enkele behar- tenswaardige opmerkingen. Wethou der Drijber constateerde met verheu genis, dat in Leiden met de bouw van een landbouwschool begonnen zal worden. Leiden beseft dus wel haar positie als agrarisch centrum. Ir. P. Buck, voorzitter van de jjp*j fiji c s l In de Amsterdamse Sarphatistraat is vanochtend een tram van lijn ze ven met een snelheid van achttien km uit de rails gelopen en tegen een boom tot stilstand gekomen, waar door drie vrouwelijke en een manne lijke van de totaal 25 passagiers lich te verwondingen opliepen. Drie ge parkeerde auto's werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde doordat een grote moer, waarschijnlijk verloren door lijn tien, op de rails lag op de plaats van een wissel. De drie gewonde vrouwen werden naar het Weesperplein-ziekenhuis vervoerd, twee konden na behande ling naar huis gaan. Ook de verwon dingen van de derde vrouw zijn niet van ernstige aard. De bestuurder van de trgm, die de gevaarlijkste plaats had, bleef ongedeerd. Tijdens een afscheidsdiner, dat de Nederlandse vice-minister-president, Een geparkeerde auto, die niet op Z.Exc. H. A. Korthals, dinsdagavond in Den Haag heeft aangeboden aan de handrem stond, kreeg een klap de afgetreden gouverneur van de Nederlandse Antillen, dr. A. B. Speeken van de tram. Deze auto ramde een brink, heeft minister Korthals aan de oud-gouverneur de versierselen uit- tweede geparkeerde wagen, die op gereikt, behorende bij de hem door H.M. de Koningin verleende onder zijn beurt een derde geparkeerde auto scheiding tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De foto toont beschadigde. het omhangen van het ordelint met draag-medaille. VEBO nodigde hierna de jongeren uit, vertegenwoordigers van de or ganisaties en leerlingen van de ze ven landbouwscholen, ongeveer 125 jongens en meisjes in totaal, in een harde en sportieve strijd, volgens de regels van het spel, eikaars krachten en vaardigheid te meten op de Leid- se veemarkt. De jongeren hebben zich gegeven voor wat ze waard waren. Terwijl de koeien loeiend stonden te wach ten voor de melkwedstrijd en aldus voor het stemmige decor zorgden, zwoegden de meisjes in het overdek te gedeelte van het marktterrein op de slaatjes, toonden al tastend hun stoffenkennis of probeerden elkaar de loef af te steken in het bloemen- schikken. De jongens namen met kenners blikken de defilerende koeien in ogenschouw en noteerden ijverig hun oordeel, manoeuvreerden kun dig met traktoren en wagens of trachtten meststoffen of landbouw werktuigen naar gelang de aard en het doel te herkennen. De meisjes behoefden in het mel ken geenszins onder te doen ,voor de jongens. Hedenmiddag showen de meisjes, uiteraard om prijzen, him zelfge maakte kledingstukken in het res taurant op het tentoonstellingster rein van de VEBO. Herdenkingsboek van Grofsmederij 'n kostelijk document „Het is een kleine gracht met hob belige steentjes en steile bruggetjes: de Zuidsingel in Leiden. De gevels schijnen er te dromen, zich spiege lend in het donkere grachtwater. Het lijkt alles een herinnering aan vroe ger. Maar dat is slechts schijn - en Schijn Is bedriegelijk. De felle ha merslagen van de N.V. Koninklijke Nederlandse Grofsmederij aan het einde van de zo stil schijnende gracht houden alles springlevend". Zo begint het gedenkboek van de Grofsmederij te Leiden, dat ter ge legenheid van haar 125-jarig bestaan werd uitgegeven. Het is een prachtig verzorgde uit gave geworden, waarvan de tekst is geschreven door de heer J. J. Vis, die voortbouwde op historische voor studies van de heer B. H. Swart. De geschiedenis van de Grofsmederij te Leiden, die op 31 augustus 1836 door William Archibald Bake, luitenant kolonel van de artillerie werd opge richt, is een boeiende. Wij hebben daaraan enige weken geleden een artikel gewijd. Deze in teressante historie heeft in de uitga ve van de Grofsmederij welke voor relaties bestemd is, een sierlijke vorm gekregen. Het verleden is er, verlucht met tekeningen van Wil. H. Tweehuysen, breed uitgemeten. Maar ook het heden heeft een ruime plaats gekregen in de vorm van een kunst zinnige foto-reportage. Het gehele bedrijf: gieterij, flenzenfabriek, ma chinefabriek, constructiewerkplaats, smederij, tekenafdelingen en cantine heeft er in boeiend fotografisch beeld van de hand van C. J. Was- man een plaats in gekregen. De typografische verzorging is van E. Wijnans en W. H. Tweehuysen, terwijl cliché's, druk en bindwerk resp. door Koningsveld en Zoon, J. J. Groen en Zoon en C. H. F. Wöhr- mann en Zonen werden verzorgd. Voor de buitenlandse relaties heeft men het boek aangevuld met een samenvatting in het Engels. De foto bijschriften zijn eveneens in het En- Mejuffrouw O. Schouten meet haar krachten met de heren in het melken, gels vertaald. EEN WANDELING over het terrein van „Land bouw in de Randstad" heeft iets van een vakan tietrip door agrarisch ge oriënteerde dreven. De verkwikkende lucht van goed-gemest vee verlaat u de eerste helft van de ex positie niet en dit wekt herinneringen aan ge slaagde vakanties in Koe dijk of Lutjeweerde. Het heeft iets van een hóógst- toevallige verrassing, als men dan in deze agrari sche sfeer oude bekenden tegenkomt, zoals de heer Weima, directeur van de markt- en havendienst, die we nog niet anders ge zien hebben dan zich snel verplaatsend. Hij gaat zó vlug, dat slechts een be wogen beeld op het net vlies van ons oog is ach tergebleven. Zijn groet is echter gezellig landelijk en past dus in de arcadi sche sfeer die de stem ming in het Plantsoen be paalt. Ir. Buck, voorzitter van de VEBO, doet het wat rustiger aan. Hij heeft meer weg van de heer- boer, die zo nu en dan 'n rondje langs zijn bezittin gen maakt, om te zien of er nog geen broei in het hooi zit en de koeien nog droog staan. Hem zijn we op het dorpspad van het Plantsoen enige malen te gengekomen en hij zag er tevreden uit. Er was dan ook goede belangstelling. rang, terwijl op gezette tijden het „joeghei" van „Jong en Jolig" zich daar in mengt. Stilte had men ook niet mogen verwach ten op een tentoonstelling, die vertelt van de dyna miek in het moderne boe renbedrijf. Een demon strant laat zien hoe een kalf-van-staal op hygiëni sche wijze 'n stamboekkoe Impressies uit een Leids plantsoen J LANDELIJKE STILTE echter behoeft men in het Leidse Arcadia niet te verwachten. Wat dat be treft waren voorheen de minnende paren op de bankjes beter af. Het Hollandse Swing college schettert tegen de Drie Jacksons en dëEver- ly-brothers om de voor van melk ontdoet, waarna een zeer efficiënt uitzien de jongedame vertelt hoe een Geigerteller werkt en welk gebruik men van dit mechanisme in de agrari sche wereld gebruik kan maken. Zij zegt: „Hier zit een worm in ds aarde, die radio-actieve stralen af geeft. Zij zoekt met de geigerteller over de aard bodem en inderdaad, alsof zij het beest bij de naam geroepen heeft, beigint het apparaat op bepaald mo ment als een razende te tikken. Handig apparaat voor peuëraars. Door de luidsprekers-in stallatie wordt om een mecaniciën geroepen, ter wijl een voertuig gevuld met limonadeflesjes voor- bijrammelt. Op dit moment valt ons oog op een wandspreuk in de atoomafdeling: „Wees stille en luister U hoort de plant eten". Hoewel wij racend nieuws gierig zijn naar het geluid van een plant, die aan zijn twaalfuurtje zit, lijkt ons de opwekking om „stille te zijn" overbodig. Mis schien, dat elk half uur één minuut rust op het terrein beter effect sor teert, waarbij alle bezoe kers dan in de gelegen heid worden gesteld zich te verlustigen in het ge luid van een dinerende plant. wedstrijd slaatjes maken Opheffing „blauwe tram" gelijk met winterdienst De directie van de N.Z.H.V.M. heeft besloten, dat de opheffing van de laatste tramlijn Leiden-Voorschoten- Den Haag en de invoering van de winterdienstregeling zullen samen vallen. Dit zal niet apart kunnen ge schieden omdat het aantal lijnen vóór en na de opheffing niet gelijk is. De liquidatie is omstreeks half no vember tegemoet te zien. De directie is niet van zins aan de laatste tram bijzondere aandacht te besteden. „Er rijdt gewoon geen laatste tram", luidt haar commentaar. En op een vraag naar de vóórlaatste wenst zij het antwoord schuldig te blijven. ONDERHOUD VAN BRANDT MET WESTELIJKE COMMANDANTEN Burgemeester Brandt van West- Berlijn zal vermoedelijk vandaaag 'n onderhoud hebben met de drie wes telijke commandanten in Berlijn. Westberlijnse treinreizigers werden woensdag aan het station Friederich- strasse teruggestuurd. Tengevolge van de dinsdagavond genomen maat regelen kunnen de westelijke geal lieerden op nog slechts één plaats de sectorgrens passeren. LEGPENNINGEN VOOR MEDISCH TEAM KONGO Uit erkentelijkheid voor de hulp, die het medisch team van het Neder landse Rode Kruis heeft verleend aan de bevolking van de Kongo, heeft de voorzitter van het interna tionale Rode Kruis in Genève, prof. L. Bossiier, vijf herinneringslegpen ningen aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis gezonden. De landelijk voorzitter, mr. F. H. A. de Graaff, heeft de penningen vandaag uitgereikt aan de leider van deze medische groep, dr F. Peet oom, die zal zorgen voor de over dracht aan zijn teamgenoten dokter D. Herderschee, mevr. G. A. W. Peet oom-van Weel, mej. M. van der Veer en de heer J. A. van Steenveldt. Zoals bekend verbleef de medische ploeg van het Nederlandse Rode Kruis eind vorig jaar voor meer dan drie maanden in de Kongo. LEIDSCHENDAM Geboren: Robert G. W. z.v. J. A. Eleveld en D. Koopman; Erik J. z.v. J. Th. Horters en P. de Goede; Robert J. z.v. J. A. de Heer en B. van Es; Hubertus W. z.v. F. G. A. Callée en M. H. T. Kerkhoff; Maria H. d.v. J. C. Kulker en F. J. H. van Adri- chem; Alexander L. M. z.v. J. J. N. van Haaster en J. C. Meéwisse. Ondertrouwd: S. B. van Biecht en J. E. J. van der Voort; C. A. van den Berg en A. M. Bokje; W. P. J. van Lier en C. W. C. van der Kleij; J. H. Borsboom te Dordrecht en M. E. A. Ammerlaan; J. A. Bogaards en A. J. Grootjans; R. M. P. Rieman te Voorburg en J. W. M. Pilaar. Getrouwd: T. J. Spigt en P. H. Westgeest te Wassenaar; P. G. J. van Leeuwen te Leiden en J. J. M. Jekkers: H. J. Heijdt en J. Th. Staf te Den Haag; N. de Kort en J. E. W. de Wit. Overleden: M. J. Baams, 82 j., weduwn. van P. J. Kroon; W. J. Frauenfelder, 81 j.; D. Grootveld, 60 j., echtgen. v. R. Marl; W. C. J. van Veen, 24 j., ongeh.; M. G. van Ha gen, 61 j., echtgen. v. C. J. Nieuwen- broek.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6