S)e CaidóeSou/tcï/fit NOG DIT JAAR ONDERHANDELINGEN OVER BERLIJN? Algemene Vergadering van V.N. over Bizerta Chroesjtsjef naar Berlijn? Vraag is, wie initiatief moet nemen Bloemen voor Mama Oostduitse boeren „geprikkeld" Veroordelingen in Oost-Duitsland TWIN! Opening te Leiden Adenauer in West-Berlijn Directeur: J F. J. M KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 22 AUGUSTUS 1961 51ste JAARGANG Ni DE FRANSEN BLEVEN WEG Telel. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., f 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 TRAANGAS AAN BERLIJNSE SECTORGRENS De Oostberlijnse politie heeft maan dagavond traangas- en rookbommen gebruik om een menigte van onge veer honderd mensen te verspreiden, die nabij de sectorgrens tussen Oost en West-Berlijn luisterde naar nieuws van een luidsprekerauto aan de westelijke kant van de grens. imorgen om acht uur zij] ide Sowjetrussische jour: ten en een hoge functionaris van het Een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat nog dit jaar onderhandelingen tussen Oost en West over de kwesties Duitsland én Berlijn zullen worden gevoerd. Hij voegde hier aan toe niet op de hoogte te zijn van con crete plannen. De westelijke ministers van buitenlandse zaken zul- Tr - len elka^waars<*y<dijk in New York bij de opening van de zitting beke^TowjeSusrfsche^oumal"5 van de VN-assemblee ontmoeten, op 19 september. -ten en een hoge functionaris van he' De werkgroep voor de kwestie-Duitsland in Washington houdt zich centrale comité van de communisti- thans bezig met de Sowjetnota, waarin de westelijke protesten sche partij uit; Moskou per vliegtuig tegen de Oostduitse grensmaatregelen worden verworpen. Het ant- n.aar Berlijn vertrokken. Onder hen jo 4. o i. n -iti.lt i - zijn de hoofdredacteur van de Prav- woord op de Sowjetnota van 3 augustus zal wellicht deze week m ^a, Paul Satoekov, Boerkov, direc- Moskou worden overhandigd. Gevraagd of het Westen in deze nota teur van „Novosti"' en Leonid Iljit- zal voorstellen een conferentie van ministers van buitenlandse za- sjev, chef van de afdeling „Agitprop" ken te beleggen zei de woordvoerder dat „in een bepaald stadium onderhandelingen noodzakelijk worden." Later werd echter in diplomatieke kringen in Londen vernomen, dat nog niet is beslist of het Westen het initiatief moet nemen door onderhandelin gen voor te stellen. Dit is een van de belangrijkste punten, die de werk groep in Washington momenteel bespreekt. Deze groep, bestaande uit ver tegenwoordigers van de ambassades van Engeland, Frankrijk en West- Duitsland en de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor Europese aangelegenheden Foy Kohier, komt maandagavond weer bijeen. Mochten de Westelijke mogendheden besluiten het initiatief te nemen, dan zullen zij waarschijnlijk niet een conferentie van ministers van bui tenlandse zaken, maar contacten op lager niveau, via de diplomatieke kanalen, bepleiten. Britse versterkingen aan sectorgrens Gesproken wordt over de moge lijkheid dat Chroesjtsjef zeer binnen kort naar Berlijn zal gaan. Volgens Russische journalisten zal het vre desverdrag met Duitsland binnenkort getekend worden. Volgens waarne mers is de groep journalisten dezelf de, die Chroesjtsjef op zijn wereld reizen heeft vergezeld. DE TWAAIF OOOffGAHBEH VAR ftffLUA mogen sinds het sluiten van de sec torgrens niet meer naar West-Ber- lijn gaan. De gemeenteraad van Oost-Berlijn Pflntl heeft alle „grensgangers" bevolen Verscheidene zich vóór 26 augustus te laten in- tanks hebben maandag iu de - scbrjjveni Doen zij dit niet dan zul- lijnse wijk Spandau stellinge ien zjj vervolgd worden. Zoals be trokken. In Oost-Berlyn zyn de leden kgnd hebben de oostduitse autori- van de fabrieksmilitie, die rnet de teiten de 0ostduitserSj die in West_ politie en soldaten aan de Berlijn werkten, verboden dit nog West-Berlijn dienst hebben gedaan, l£mger te doen Ret gaat hief om on- teruggetrokken en voor een deel mensen. vervangen dooT de volkspolitie. Dit zou gebeurd zijn omdat de fabrieken De Oostduitse PTT heeft bekend- geen mensen genoeg meer hadden om gemaakt, dat men voortaan slechts normaal te kunnen draaien. Ver- postzegels kan kopen en telegram- scheidene Oostduitsers zijn er zon- men kan versturen in Oost-Berlijn dagnacht in geslaagd over de prikkel- op vertoon van de identiteitskaart, draadversperring en de betonnen De lichtkrant, die van 1950 tot muren te klimmen en naar West- 1959 wereldnieuws in het kort bracht Berlijn uit te wijken. Onder hen be- aan de Westberlijnse kant van de vond zich de burgemeester van Fal- Patsdammer Platz, is weer gaan kensee dat vlak bij West-Berlijn ligt. draaien. Het nieuws kan tot ver in Leden van Westduitse vakbonden Oost-Berlijn gelezen worden. In 1959 hebben maandagmorgen op wacht werd deze krant stopgezet, omdat gestaan bij 46 van de 50 stations het verkeer tussen beide delen van van de Berlijnse luchttram, die door Berlijn toen vrijwel met gehinderd de Oostduitsers wordt geëexploiteerd. werd. Met borden, waarop stond geen cent voor de communisten, trachtten zij de Westbelijners ervan te weerhou- met de tram te reizen. Hun actie heeft succes gehad, want de trams reden vanmorgen vrijwel leeg door West-Berlijn. Intussen hebben de Westberlijnse autoriteiten nieuwe buslijnen geopend, die parallel lo pen met de tramlijn. Russische functionarissen naar Berlijn Van welingelichte zijde in Mos kou is vernomen dat een groep ho ge Russische functionarissen dinsdag naar Berlijn zal gaan. Men weet nog" niet wie het zijn en wat zij in Ber lijn zullen gaan doen. Later is van betrouwbare zijde in Moskou vernomen, dat er bij de hoge functionarissen, die naar Berlijn zul len gaan, een hoofdredacteur van een van de grootste Russische bladen zal zijn. Wolfram Muellerburg, vice-voor- zitter van het Westberlijnse parle ment, heeft de westelijke comman danten van Berlijn verzocht het recht te beschermen van de zeven afge vaardigden, die in Oost-Berlijn wo nen, om de vergaderingen van dit parlement bij te wonen. Deze afge vaardigden, allen sooiaal-democraten, Maandag stond aan de grens tussen West- en Oost-Berlijn een man met een bos bloemen in zijn hand. Hij wilde zijn ja rige vrouw aan de oostkant van de met prikkeldraad versterkte „Chinese .muur" verrassen. Vergeefs probeerde hij een communistische grenswacht te vermurwen. Plotseling gooide hij de bloemen over de muur en riep tot zijn dochtertje, dat naast mama stond: „Pak de bloemen voor mama". Dit was blijkbaar te veel voor de grenswacht. Met zijn plompe laarzen vertrapte hij 't boeket en direct daarop richtte hij zijn geweer op het kind. Met moeite slaagde een West- Bérlijnse politieman erin de driftig geworden man, die ste nen naar de grenswacht wilde gooien, tot bedaren te bren gen. De man is een grensgan- ger, die gezien de Oostduitse maatregelen, niet meer naar zijn gezin in Oost-Berlijn terug kan. VERPLAATSING VAN SOW JET-TROEPEN IN OOST-DUITSLAND Volgens de correspondent in Bonn van de Londense „Times" hebben ooggetuigen de laatste dagen Rus- Omdat vele Oostduitse vee houders geen prikkeldraad kunnen krijgen om hun weiden af te palen, verkeren zij in een „geprikkelde" 'temming, naar een Westduits inlichtingenbu reau niet zonder leedvermaak constateert. De oorzaak van het tekort is te zoeken in Oost- Berlijn, waar de politie vele kilometers heeft moeten ge bruiken voor de stekelige ver sperring tussen oost en west. Een communistische partij functionaris te Postdam zal tegen boeren, die zich over het gebrek kwamen beklagen, heb ben verklaard, dat prikkel draad op het ogenblik voor Ber lijn belangrijker is dan voor de Oost-Duitse boeren. Waarmee zij het zich dan maar voor gezegd kunnen hou den. Een Oostduitse rechtbank te Pots- -r - tl- - dam (ten westen van Berlijn) heeft sis<:he troepenverplaatsingen over de de staaiarbeider Buhlemann veroor- wef en Per trein waargenomen zo- deeld tot vijf jaar dwangarbeid we- ™el ™ndo™ West"BarlVn als '?nSs gens „aanhoudende sabotage-activi- de Pjen^ei1 9°s West- telt", aldus een maandag in Berlijn Duitsland. Hierby schunt echter geen ontvangen nummer van het blad 5Pralca *e zlJn vaP vorsterkmg van de „Maerkirsche Volksstimme". Buhle- Sowjet-troepen m Oost-Duitsland. mann heeft de kraan in zijn staalfa- De correspondent meent dat deze hriek verscheidene malen onklaar troepenbewegingen verband houden gemaakt, waardoor de produktie P1 ?6n hergroepering der stnjd- stagneerde. Later stichtte hij in drie grachten met het oog op mogelijke uur tijds tot tweemaal toe brand in binnenlandse onrust en met met het de schuur van een collectief boeren- jïslaan van een militaire aanval van bedrijf. Ook luisterde hij steeds naar DultenaI* de Amerikaanse zender RIAS, aldus - het biad. Ondertekening uitgesteld Dezelfde rechtbank veroordeelde n een landarbeider tot drie-en-een-half VcUl AmenkaanS-KllSSlSCh jaar dwangarbeid wegens „stelsel matige pogingen tot ondermijning van het moreel" van de andere ar beiders op een collectief boerenbe drijf. De VS hebben de ondertekening Een Oostberlijnse rechtbank heeft van een burgerluchtvaartakkoord maandag drie jonge Westberlijners met de Sowjet-Unie met het oog op veroordeeld tot vrijheidsstraffen de spanning om Berlijn uitgesteld, variërend van drie-en-een-half jaar zo heeft het Amerikaanse ministerie tot drie jaar wegens provocerende van buitenlandse zaken maandag- daden aan de sectorgrens in Berlijn avond bekendgemaakt. op 13 en 14 augustus en wegens aan- Het ministerie voegde hier echter vallen op leden van de Oostduitse aan toe, dat het een overeengekomen Volkspolitie aan de grens. tekst van het akkoord heeft gepara- De algemene vergadering der Ver enigde Naties is maandagmiddag te New York in buitengewone zitting bijeengekomen. De bijeenkomst werd uitgeschreven ter bespreking van het conflict tussen Frankrijk en Tunesië om Bizerta. De Ier Boland werd als voorzitter herkozen. De Franse af vaardiging zal de bijeenkomst niet bijwonen. President de GauUe, die hiertoe opdracht heeft gegeven, heeft daarmede zijn ongenoegen te kennen willen geven over de „inmenging" door de V.N. in het negentien juli j.l. uitgebroken Frans-Tunesisch conflict. Men verwacht, dat de speciale zit ting een week of tien dagen zal du ren. ONTWERPRESOLUTIE 31 Afrikaanse en Aziatische lan den en Zuidslavië hebben een ont- werp-resolutie ingediend, waarin een beroep op de algemene vergadering wordt gedaan het „soevereine recht van Tunësie te erkennen om een op roep te doen voor terugtrekking van alle Franse strijdkrachten, die zich thans zonder Tunesiche instemming in het land bevinden". De assemblee wordt voorts uitge nodigd een resolutie van de veilig heidsraad te onderschrijven, waarin een oproep werd gedaan voor een staken der vijandelijkheden en voor een terug trekken der wederzijdse troepen op de stellingen, die voor de strijd werden ingenomen. In de ontwerp resolutie wordt ten slotte een beroep gedaan op de rege ringen van Frankrijk en Tunesië om onverwijld onderhandelingen te be ginnen over het treffen van vreed- zamen maatregelen ter verzekering van een terugtrekken van alle Fran se strijdkrachten van Tunesische bo dem. Debat De eerste spreker, de Tunesier Mon- gi Slim, betreurde de afwezigheid van de Franse delegatie. Hij sprak over de negentiende juli als een „dag van agressie door Franse troepen, die onze Tunesische grond bezetten". Hij verklaarde verder, dat de Tunesische regering „sinds 20 maart 1956 in steeds sterkere mate heeft aangedron gen op een terugtrekken der Franse troepen, omdat hun aanwezigheid in Tunesië in strijd is met de wil van het Tunesische volk". „De toestand in Bizerta is gevaar lijk voor alle landen. De Tunesische regering kan geen onderhandelingen aanvangen, die een schijn van wet tigheid aan de Franse aanwezigheid op ons gebied zoudei geven", aldus Slim. Volgens Slim zijn er bij de ge vechten in Bizerta, voor zover be kend, ruim 800 mensen omgekomen en 1155 gewond, voor het merendeel burgers. De Fransen hebben op 22 juli, drie dagen na het uitbreken van de gevechten, 150 lijken overgedra gen aan de Tunesiërs. Van de mees te lijken waren de handen op de rug vastgebonden. Slim zei voorts dat de Fransen Na palm bij de gevechten hebben ge bruikt. Na Slim voerden het woord afge vaardigden van Liberia, Rusland, Ceylon, Ghana, Mali en Iran. De zit ting is verdaagd tot dinsdag half vier Nederlandse tijd. luchtvaartverdrag feerd. De overeenkomst heeft ten doel een luchtdienst tussen de twee hoofdsteden te openen. Desgevraagd zei een woordvoerder van het ministerie, dat het paraferen inhoudt, dat men het over de tekst van 't akkoord eens is. Dit akkoord kan dan op een later tijdstip worden ondertekend en uitgevoerd. Hij kon niet zeggen of Amerika het stuk zal ondertekenen, of wanneer dit zal ge schieden. Het is de tweede maal, dat de kwes tie van de luchtvaartovereenkomst wordt gestagneerd. De eerste keer was dat in juli van het vorige jaar, toen de verhouding tussen de VS en de Sowjet-Unie na het neerschieten van de U-2 en de RB-47 en het mis lukken van de Parijse topconferentie gespannen was. Op Amerikaans ver zoek werden de onderhandelingen tóen opgeschort. Het was de bedoeling komend voorjaar met de vluchten te begin nen. Z°'HZIH 114 je\m halve znfow! N.V. TabaksUbritk J. Gruno Nijktrk (Advertentie). KORRELTJE Een goed geweten is het paradijs. Zo ging vanmorgen de ten toonstelling „Landbouw in de Randstad" open. De commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, trok zijn vest en colbert uit en verwijder de vervolgens met mannenmacht de hooiberg, die men voor de ingang van het Plantsoen te Lei den aan de Zoeterwoudsesingel had gedeponeerd. Het is eigen lijk geen symbolische opening meer", dacht de commissaris hardop, want dan zou hij aan één vorkje voldoende hebben gehad. Nu echter werd van hem geëist, dat de halve berg werd opge ruimd. Het kan wel eens zwaar vallen, commissaris van de ko ningin te moeten zijn. Zie ook elders in dit nummer. Bondskanselier Adenauer is van ochtend voor een bezoek van 'n dag in West-Berlijn aangekomen. Hij werd op het vliegveld Tempelhof begroet door burgemeester Brandt, de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Berlijn, ge- neraal-majoor Watson, en de minis ter voor zaken geheel Duitsland be treffende, Lemmer. Minister Lem mer woont in West-Berlijn. Enkele honderden belangstellende hadden zich bij het vliegveld verzameld om getuige te zijn van de aankomst Adenauer zal eerst een bezoek bren gen aan het opvangcentrum Mariën- felde en daarna de versperringen aan de grens met Oost-Berlijn in ogenschouw nemen. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207. heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 1. pagina's Afnemend buiïg De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De depressie, waarvan het cen trum vanmorgen nabij het Skagerak was gelegen, trekt verder naar het Oostzeegebied en wordt dan opgeno men in het depressie-systeem boven Noordwest Rusland. De noordweste lijke wind neemt geleidelijk in kracht -af. In de aangevoerde lucht komen aanvankelijk nog enkele buien voor, maar de buiigheid wordt minder naarmate de rug van hogere luchtdruk ontstaat, die van Engeland dichterbij komt. Bij IJsland is intussen een nieuwe depressie verschenen, die na morgen het weer in onze streken zal gaan beïnvloeden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 aug. zon op 5.36, zon onder 19.48. Hoogwaterstanden 23 Aug.: v.m. 12.57; n.m.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1