Gouden priesterfeest van pastoor Looyaard te Oegstgeest Benoeming tot Ridder Oranje Nassau - Gezellig tuinfeest met zegenrijk slot - Plechtig dankoffer en huldiging op receptie Pastoor Th. van Niekerk te R.A.veen geïnstalleerd Het vermiste jongetje MAANDAG 21 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Hierna was in deze grootse paro- Goed voorbereid; prachtig verloop Na een week afwezig te zijn geweest keerde pastoor J. J. C. M. Loyaard zaterdagavond terug in zijn parochie te Oegstgeest. Hij werd feestelijk in gehaald door zijn parochianen. Ge zeten in een open rijtuig en vooraf gegaan door de leden van de sport verenigingen UDO en Rapiditas, de welpen en verkenners, de gidsen en kabouters en de drumband van de NZH ondervond hij op zijn tocht veel belangstelling van. parochianen en vrienden. Naast de gouden jubilaris hadden in het rijtuig o.m. plaatsgenomen de heer H. A. J. M. van Woerden, voor zitter van het actiecomité, kapelaan F. J. M. Pinxter en het lid van het kerkbestuur, de heer J. Homan. In het volgrijtuig bevonden zich mevr. Niemer, mevr. Hendrikse en de heren D. Streng en Th. Döfferhoff. Intussen had zich op het kerkplein een grote menigte belangstellenden verzameld in afwachting van de komst van de jubilaris. Te ongeveer 19.00 uur arriveerde z.e. daar onder luid applaus. Hij werd toegesproken door de heer Van Woerden, die het een eer vond namens alle parochia nen hem een van harte welkom toe te roepen. „Het is een goede traditie", aldus spr., „dat een jubilaris enkele dagen van te voren op retraite gaat. Dit gaf ons de gelegenheid de Kerk- werve te reinigen en te sieren!". In het bijzonder wees spreker op het grote aantal vlaggen welke langs het - Kerkpad wapperden, o.a. een vlag chie-revue Oegstgeest aan de beurt, waarop een drietand voorkomt als werd uitgebeeld met een groot zinnebeeld van de drie gemeenten kampvuur, waaraan heel de jeugd Oegstgeest, Leiden en Rijnsburg die meedeed. Tijdens dit jeugdige optre- in de parochie voorkomen. Voorts den werden vele gescheneken over- waren, in chronologische volgorde, handigd, zoals mooie bloemen, een vlaggen geplaatst van die gemeenten bakje aardbeien en originele Rotter - waar pastoor Loyaard hetzij als ka- damse „zoute bollen", een koekje dat pelaan hetzij als pastoor gestaan behalve door de jubilaris zelf, nog heeft. Ook de Lourdesgrot is danig door vele andere aanwezigen ge- opgeknapt door kapelaan Van Slobbe keurd en beproefd werd. met een jeugdgroep. Helaas waren het aan het einde Tijdens de gang van de jubilaris van deze avond niet de Engelen die naar de pastorie blies de R.K. Fan- de aanwezigen uit het „Paradijs" fare „Triumph" een pittige mars. kwamen verjagen, zoals kapelaan Van Slobbe het voorspeld had. Het Plechtig lof was Pluvius die op bezoek kwam met Velen hebben hun beste krachten een grote hoeveelheid hemelwater, gewijd aan het inwendige van de De jubilaris, die het dankwoordzou kerk. Zij was magnifiek versierd spreken, stak er een grote parapluie met oranje-gele gladiolen, in prach- bij op. Een parapluie, die ondanks tige opmaak aan de pilaren bevestigd. zÜn omvang, niet allen een droog Op het hoogaltaar bevond zich een Plaatsje kon verzekeren zodat het schat van bloemen. Tijdens de in- defilé met lampions kwam te ver komst in de kerk zong het koor te vallen, zamen met de gelovigen Psalm 23 „De Heer is mijn Herder, het ont- Plechtige Hoogmis breekt mij aan niets". Op dat moment brak de zon even door en wierp haar Gisteren waren in de parochiekerk stralen op het hoog-altaar, hetgeen vele genodigden aanwezig tijdens de alles een schitterend effect verleende. Plechtige H. Mis welke werd opge- Kapelaan F. J. M. Pinxter sprak de dragen door de jubilaris geassisteerd jubilaris vóór het Plechtig Lof een door de deken van Leiden W. P. M. aanvang nam toe. Hij legde in deze Haring, de pastoor van Amstelveen toespraak de nadruk op het priester- J- P. M. van der Gaag, en de paro- schap. „Wij zijn verheugd, dat U het chiekapelaans F. J. M. Pinxter en J. was door wie de Heer zijn werk p. van der Klugt. De kerk was tot wilde verrichten. Moge het feest in in de uiterste hoeken bezet. Onder een sfeer van geloof worden beleefd". de aanwezigen waren de burgemees- Hierna zong het jongenskoor het ter van Oegstgeest H. du Boeuff, de „Ave Verum" van Mozart. Adj. van de Rijkspolitie, de heer Coerten, het bestuur van de KAV, Tuinfeest KAB, Kath. Vrouwengilde en van de Na het plechtig lof was er het grote sportorganisaties. Tevens was aan- tuinfeest in de lommerrijke tuin van wezig het bestuur van de Oranje- de Oegstgeestse pastorie. vereniging. Maar behalve de autori- Het zal ongeveer 8.15 uur geweest teiten van Oegstgeest willen wij toch zijn, toen de jubilaris in de tuin ver- ook vooral noemen de familieleden welkomd werd door de vrolijke van de jubilaris, in het bijzonder zijn klanken van het, pas in uniformen broer, die ook bij de plechttigheid gestoken „Triumph". Nadat de pas- aanwezig was. toor en met hem het jubileum-comité Het zangkoor „St. Caecilia" zong op een platform had plaats genomen, de Missa Brevis in D. Dur, KV 194 trad kapelaan G. M. F. van Slobbe, van Mozart. Het werd hierbij bege- aalmoezenier van het jeugdwerk, leid door het orgel en een strijkor- naar voren en kondigde het tuinfeest kest, bestaande uit vier violen en aan. twee violoncelli. Het geheel stond on- Dit werd geopend door de Gidsen der leiding van de heer A. J. Hoo- door middel van „Vlag-aan-stok sei- genboom. nen". Twee meisjes seinden een He Schola Cantorum zong de wis- boodschap over, waaruit de woorden selende gezangen van de 13e zondag „Feest in het Paradijs" ontstonden, na Pinksteren en had voor deze ge- bestaande uit grote gekleurde letters legenheid plaats genomen in het welke een voor een naast elkaar ge- priesterkoor. Tijdens deze plechtige plaatst werden. „Vanavond zijn wij Hoogmis werd op indrukwekkende in het Paradijs", aldus de aalmoeze- wijze dank gebracht aan God. Dit nier". Zoals in het paradijs alles mo- dankoffer heeft ongetwijfeld op de gelijk was, is het hier ook mogelijk", vele gelovigen een diepe indruk ge- Achtereenvolgens kwamen alle pa- maakt, rochies waar de jubilaris geweest Tijdens het uitreiken van de H. was aan bod. De welpen brachten Communie zong het jongenskoor het Beverwijk tot leven door een zeer prachtige „De Heer is mijn Herder, originele uitbeelding van „levende het ontbreekt mij aan niets", aardbeien" (Als aardbei verkleede welpen). Uit een grote „slof" stapte Feestelijk ontbijt. zowaar een pastoortje, die de echte pastoor een doosje aardbeien aan- In de Montessori-school werd even bood. Den Haag kwam tot uitbeel- later het feestelijk ontbijt gegeven, ding door middel van een optreden Aan de tafels werd aangezeten door van de dames gymnastiekvereniging de jubilaris, de deken van Leiden, de Rapiditas met ritmische oefeningen, burgemeester van Oegstgeest met De jubilaris was vroeger in de Re- echtgenote, mgr. Sanders, de paro- sidentie tevens sportadviseur! De chiekapelaans en verder vele fami- verkenners hadden kans gezien de lieleden, oud-kapelaans van de pa- auto van de pastoor uit Rotterdam op rochie en genodigden, te halen. Het was echter nu wel aan Burgemeester H. du Boeuff sprak te zien, dat deze wagen een geduchte tijdens het ontbijt de jubilaris op staat van dienst achter de rug had, geestige en bijzonder hartelijke wijze gezien de precaire toestand waarin toe. „Ik stel het bijzonder op prijs, het geheel verkeerde. dat mij in deze intieme kring hebt Geheel op Egmond gebaseerd, willen toelaten, om nu reeds datgene brachten de kabouters een prachtige te zeggen wat ik zo gaarne van U uitbeelding van de schepping en de wil zeggen. eerste mensen in het paradijs, kom- Het is reeds voor de derde maal pleet met een bijzonder grote appel, dat ik het woord tot U richt en als De pastoor werd hier uitgebeeld door het goed gaat zal het dit volgend jaar een meisje, dat zich bijzonder goed wéér het geval zijn. U heeft reeds 'n van haar taak kweet. Met een grote aantal jubilea achter de rug, U bent hengel viste zij de gelovigen op uit een onverwoestbaar iemand zodat zee. De grote „plas" werd uitgebeeld wij waarschijnlijk ook wel kunnen door een groep meisjes, in blauw- rekenen op een diamanten en een witte kleding uitgedost en die, lig- eeuwfeest!! In Oegstgeest beschou- gende op het gras, een voortreffe- wen wij U als ons aller eigendom", lijke imitatie gaven van de branding aldus spreker. „Wij zien U als een op de kust. Een zeer geslaagd optre- der éérste burgers van deze plaats. U den, dat door de jubilaris hogelijk bent geliefd vanwege Uw oecume- werd gewaardeerd. nische instelling. Geen aktie is hier denkbaar zonder dat U Uw stem er in heeft. De gemeente heeft altijd een beroep op U kunnen doen. Op hoog tijdagen en tijdens de rampdagen. Ook als lid van het anti-annexatie comité. Op dit gebied was U zelfs een zeer strijdbaar pastoor. Aan onze Overheid is Uw feest niet onge merkt voorbijgegaan. Vanwege Uw grote verdienste voor het algemeen landsbelang heeft het H.M. de Ko ningin behaagt U te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau". Onder luid applaus speldde burge meester H. du Boeuff de versierselen behorende tot deze orde op de borst van de jubilaris. Pastoor Loyaard dankte voor de symphatieke wijze waarop de bur gervader hem had toegesproken. Hij verzocht deze tevens H.M. de Konin- ging zijn persoonlijke dank over te brengen. „Ik heb deze onderschei ding niet persoonlijk verdiend, ik dank dit vooral aan de hulp van al mijn parochianen", aldus de jubilaris. Receptie in het Parochiehuis Te 13.30 uur ving de receptie aan voor genodigden in de magnifiek ver sierde zaal van het parochiehuis. De wanden waren afgezet met prachtige tapijten en schitterende staaltjes van bloemsierkunst gaven het geheel een stijlvol en feestelijk aanzicht. De be langstelling voor deze receptie was van alle zijden, bijzonder groot. Zo groot zelfs, dat het voor vele aanwe zigen een staande receptie werd. Naast de jubilaris namen op het podium plaats mgr. Damen, procura tor van het Ned. Episcopaat te Rome, mgr. Eras als vertegenwoordiger van de Ned. Ver. Bedevaart Lourdes, mgr. Sanders, President van het Pius Convict te Nijmegen. Ook deken Ha ring was tegenwoordig. De heer Van Woerden hield een gloedvolle openingsrede, doorspekt met snedige zinspelingen op 't leven van de jubilaris. Hij gaf een over zicht van de historie van Kerkwer- ve. „Het is misschien aan weinigen bekend dat de eigenste plaats waar wij nu staan tot het oudste parochiële kerkbezit behoort van na de refor matie". Hij betrok ook in de hulde mejuffrouw Wilhelmina Heding, die de pastoor sinds augustus 1931 als hulp in de huishouding terzijde staat. Spreker belichtte vervolgens de rol van de jubilaris respectievelijk als Voorganger in het gebed, Liturgie en consolator, troostbrenger. „In het bij zonder ook de rol tegenover onze niet-katholieke mede-Oegstgeestena- ren. Hoezeer U gewaardeerd wordt door de overige bedienaren des Woords hier ter plaatse is ons comité op ontroerende wijze gebleken uit de vele reacties van die zijden, die ons naar aanleiding van dit jubilié ge werden". Hierna overhandigde de heer v. Woerden de Parochieherder een en veloppe met inhoud zijnde een deel van de feestgave van de parochianen en ook enkele niet-parochianen. Namehs de Ver. Ned. Bedevaart sprak mgr. Eras zijn gelukwensen uit Er zijn in Nederland maar twee priesters met de titel,, Chapelain de Tarbes" en één ervan bent U, aldus Mgr. Wij hopen dat U nog lang Uw werkzaamheden voor de Ned. Bede vaart naar Lourdes zult kunnen voortzetten. Deken Haring merkte op dat, toen hij gevraagd werd te assisteren bij de Hoogmis, direct hierin heeft toege stemd omdat hij vijftig jaar geleden aanwezig was bij de eerste H. Mis, welke werd opgedragen door de ju bilaris. Hij stelde het Priester zijn van pastoor Loyaard op de eerste plaats. „Ik heb altijd prettig met pastoor Loyaard samengewerkt sinds ik in Leiden ben", aldus deken Ha ring die besloot met zijn gelukwen sen aan te bieden. Mgr. Sanders sprak namens de oud-kapelaans van de parochie. „Wij hebben bijzondere waardering voor de manier waarop U het Priester schap altijd hebt uitgeoefend. U bent voor ons de „klassieke" figuur: Op de toon waarop U het „Ite missa est" zingt, zo bent U altijd te werk ge gaan „hooggestemd". Namens de Centrale Kerkeraad der Nederlands Hervormde Gemeente sprak dominee Vissers tot de jubi laris. „Het doet mij vreugde een stukje van dit feest te mogen mee maken. Ik heb vanmorgen in de Dienst tijdens de voorbede speciaal een gebed aan God opgezonden voor U, mede om hem te danken voor de vriendschap. Ik heb mij alt'ijd bijzon der dicht bij U gevoeld. Door Uw enthousiasme wilde U wel eens meer dan de bisschop goed vond". Hij wenste de jubilaris van harte geluk met deze dag en besloot met de woor den „Wij hebben één vader en één Heer: Jezus Christus door Wie wij alleen thuis kunnen komen". Namens de Gereformeerde Kerk sprak Dominee Kappers. „Ik ken de pastoor sinds één jaar en ik ben dankbaar voor de ontmoetingen en de contacten, die ik met hem gehad heb. Ook wij hebben hedenmorgen voor hem gebeden. Ik dank hem, dat zijn pastorie altijd voor mij open staat en dat wij kunnen praten en ook dat als ik aan de pastorie kom, hij.... zijn hond even achteruit houdt". Namens het Kerkbestuur sprak de heer Bergen een woord van hulde, waarna de heer Elshof namens de R.K. Middenstand zijn gelukwensen overbracht. Hierna was het gelegenheid tot het gebruiken van een consumptie, aan- Uit de revue tijdens het turnfeest geboden door de jubilaris aan de aan wezigen. Na de pauze kwamen nog verschil lende sprekers en spreeksters aan het woord: mevr. J. Staal van Sant- vliet namens de KVG en KAV. Zij bood de pastoor 159 nieuwe leden aan voor de Vereniging „Het Heil der Zieken". De initiatief-nemer hiervoor was de heer Fons Schlatt- man. Deze toespraak ging vergezeld van een grote fruitmand. De heer Kuipers sprak namens het collectantencollege, de LTB en de Kring Rijnland LTB. Hij bood de ju bilaris een gasaansteker aan. Voorts spraken de heer A. Verbaken, namens het Wit Gele Kruis en het hoofd van de R.K. Meisjesschool, de heer v. d. Heyden. De heer Janse, voorzitter van de KAB was verhinderd, doch namens hem sprak de heer Van Woerden daarbij vooropstellende, dat de KAB bijzonder veel heeft gedaan voor dit jubileum, zowel individueel als gezamenlijk. Namens de KJC sprak de heer Jansen. Hij wenste de pastoor geluk en bracht hulde voor het vele werk, dat hij voor de jeugdbeweging had gedaan. De heren Weyermans en Van der Poel boden als vertegenwoordi gers van het Scola Cantorum een langspeelplaat aan met opnamen van het koor. Rector Grimbergen,' ver tegenwoordigde de Ned. Kath. Sport bond en bracht de tijd, dat de jubila ris sportadviseur was in herinne ring. Dankwoord Nadat de jubilaris 'n brief was over- hadigd van de Zusters van Huize Duinzicht, sprak hij zelf een kort woord van dank. „Vele woorden hebben betrekking gehad op mijn persoonlijke hoedanigheden, maar vóór alles staat het priesterschap. Vijftig jaar priester zijn wil zeggen 50 jaar staan tussen God en de men sen. Ik heb met Gods genade ge tracht mijn verheven taak te vervul len. Ik heb ook fouten gemaakt, maar wie durft te beweren, dat hij zonder gebreken is?. Ik ben blij, dat ik zo veel heb kunnen doen. Alle hulde heb ik niet verdiend, want ik heb goede kapelaans gehad. Ik geloof, dat het er in totaal 22 zijn geweest en ik dank ze voor hun medewerking. Geeft mijn dankbaarheid door en dat men de dankbaarheid wil terug geven in een hartelijk gebed tot God. Ook wil ik hartelijk danken alle pa rochianen en mijn kerkmeesters". De heer Elshof (hij zorgde dat alles prima verliep) kondigde het einde van de officiële receptie aan, waarna vele notabelen, waaronder gemeente raadsleden en afgevaardigden van organisaties de jubilaris de hand kwamen drukken. Hierna bracht de R.K. Fanfare 'n serenade. Met een algemene receptie werd deze middag besloten. Een plechtig danklof met „Te Deum" besloot deze onvergetelijke dag, die dank zij de prachtige orga nisatie en al de tijd, die de medewer kers er voor opgeofferd hebben, bij zonder, zéér bijzonder geslaagd is. Zoals bekend was voor de benoe ming van pastoor Th. van Niekerk als parochieherder van de parochie Maria Presentatie een pauselijke be krachtiging noodzakelijk. Pastoor van Niekerk was al enige tijd te Roe- lofarendsveen werkzaam en reeds volledig met zijn parochianen ver trouwd, toen gisteravond te 7 uur dan eindelijk pas de officiële instal latie door Deken E. A. M. Paap uit Alphen aan den Rijn plaats had. De parochianen waren in groten getale naar de parochiekerk gekomen om van deze installatie getuige te zijn. Oud-kapelaan W. van Noorsel fun geerde bij deze plechtigheid als waarnemend hoofd der parochie, te vens ceremoniaris en kapelaan A. J. Hoogenboom - zoon der parochie - als lector. Bij de plechtige intocht ZOETERWOUDE Pastoor Emmen, die het afgelopen weekeinde zijn zilveren priesterfeest vierde met de parochianen van de H. Kruisverheffing te Zoeterwoude, wordt hier, zaterdagavond, toege sproken door burgemeester Smeets van Zoeterwoude. Voor het verslag zie pag. 3. zong de schola o.l.v. de heer G. Kuipers afwisselend met de parochi anen psalm 102 „Gelukkig, Heer is ieder die U hoort". Na de inlei dende gezangen en schriftlezing hield deken E. A. M. Paap een korte toe spraak over het ambt van pastoor, de verhouding tussen priester en ge lovigen, waarbij de priester een zichtbaar teken is van Gods liefde. Na de reden van deze wat late installatie toegelicht te hebben, be sloot de deken met de woorden: „Moge Christus in onze harten le ven en allen zich door het geloof geven in liefde voor elkaar." Na het voorlezen van de benoe mingsbrief werd het kerkelijk ritu eel van de installatie voortgezet, waarna de plechtigheid met de zegen van het Allerheiligste door pastoor van Niekerk werd besloten. Hierna was er in de aula van de school voor genodigden gelegenheid om pastoor Th. van Niekerk geluk te wensen. Evenals tijdens de kerke lijke plechtigheid waren hierbij aan wezig Kerk- en Armbestuur, de naaste familie van pastoor van Nie kerk, burgemeester E. J. M. Kolf schoten, wethouder N. Turk, gem. secretaris L. A. N. v. Dommelen, dr. D. van Haselen en dr. v. d. Werf, allen vergezeld van hun echtgeno ten, pastoor Th. Schoenmaker uit Roelofarendsveen en pastoor v. d. Marks van Huize Jacobus, prof. Ham- merstein van het Theologicum te Warmond, pastoor S. Ligthart, eer tijds bouwpastoor van deze parochie, pastoor Burcksen uit Den Haag, pas toor Wentholt uit Rotterdam, de ka pelaans en het kerkbestuur van de laatste kapelaansparochie van pas toor van Niekerk te Rotterdam, pa ter Ansfried Schreuder, kapelaan A. J. Hoogenboom, terwijl kapelaan van Moorsel als ceremoniemeester fun geerde. VOORSCHOTEN Van het in Voorschoten vermiste Haagse jongetje, de 9-jarige Harry Meijer, is nog steeds geen spoor ont dekt. Wél heeft de oproep van de politie in zoverre succes gehad, dat de twee Voorschotense kinderen, met wie Harry het laatste werd ge zien, zich bij de politie zijn komen melden, doch deze konden ook geen doeltreffende inlichtingen verschaf fen. Zij zeggen nog een poosje met het jongetje te hebben gespeeld doch van wat sindsdien moet zijn gebeurd weten ze niets.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4