S)e CöidóeSoti^cmt Geen westelijke tegenmaatregelen om Berlijn Nota's bevatten slechts protesten West-Berlijners hadden meer verwacht Oost-Berlijn wordt met beton dichtgemetseld Versterking der strijdkrachten Om Bizerta Tribune bezweken Kongolese onenigheid Gevangenisopstand in Amerika Jongetje vermist te Voorschoten Bosbrand bedreigde Marseille VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 51ste JAARGANG No. 15401 Directeur: J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ULBR1CHT als metselaar Telet 2 0 9 3 5 Bed 20015, 2 5 5 9 4- Advert. 2 0 8 2 6 Klachttn bezorfrlns 33839 (tossen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 DE HUNZE VI De nota's van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten over Berlijn, die gisteren in Moskou zijn overhandigd, beperken zich tot een krachtig pro test over de sluiting van de grens tussen Oost- en West-Berlijn, aldus is in welingelichte kringen in Parijs vernomen. Er wordt niet gerept van mogelijke westelijke tegenmaatregelen. De nota's zijn gelijkluidend en verzoeken de Russische regering er voor te zorgen, dat een einde wordt gemaakt aan de onwettige maatregelen van de Oostduitse regering, aldus is in genoemde kringen gezegd. Volgens het partijloze blad „France Soir" hebben de drie westelijke mogendheden voorlopig tegen het nemen van vergeldingsmaatregelen be sloten. De Engelsen zouden het meest terughoudend zijn, maar ook de Fransen en Amerikanen zouden naar verluidt dergelijke maatregelen voor barig achten, aldus het Franse blad. BEHOEDZAAMHEID Ook de Westduitse minister van defensie, Strauss, heeft zich uitge sproken tegen een embargo op de handel met Oost-Duitsland. Hij be pleitte de „uiterste behoedzaamheid" in de kwestie Berlijn. Strauss wees er op, dat het handelsverdrag tussen beide Duitslanden bepalingen bevat, waarbij Oost-Duitsland zich ver plicht de vrije toegang tot West-Ber lijn te garanderen. Wie drastische maatregelen wil, moet ook de moed hebben te zeggen „of hij oorlog wil of niet". Strauss zei ervan overtuigd te zijn, dat de Sowjet-Unie geen oor log wil, maar Chroesjtsjef moet wor den duidelijk gemaakt, dat 't verder gaan dan een bepaald punt conse quenties zal hebben „die hij "kent maar die hij niet onder ogen wil zien". De minister van economische za ken, Erhard, heeft op een bijeen komst van vertegenwoordigers van handel en industrie en vakbonden in Osnabruck verklaard, dat West duitse ondernemingen niet zal wor den verboden deel te nemen aan de Leipziger Messe. De Bondsregering zal Westduitsers niet beletten eco nomische contacten met Oost-Duits land te onderhouden. Onwettige han delingen van het Sowjetblok mogen geen „ondoordachte reacties" uitlok ken, aldus minister Erhard. Daarentegen heeft het Westduitse verbond van werkgevers in de in dustrie zijn leden aangeraden niet deel te nemen aan de Leipziger Messe. VREDESCONFERENTIE? Welingelichte diplomaten in'Bonn hebben gisteren de verwachting uit gesproken, dat de Sowjet-Unie in de herfst of de winter van dit jaar alle landen, die in de oorlog tegen nazi- Duitsland gestreden hebben, zal uit nodigen voor een vredesconferentie. Volgens de diplomatieke kringen wil Chroesjtsjef dat op de vredes conferentie beide Duitse regeringen aanwezig zijn en dat afzonderlijke verdragen tot stand komen. TELEURSTELLING IN W.-BERLIJN De reactie van de Westduitse pers op het uitblijven tot dusver van Westelijke tegenmaatregelen naar aanleiding van het sluiten van de grens tussen Oost- en West-Berlijn, varieert van teleurstelling tot berus ting, terwijl enkele kranten blijven eisen, dat het niet alleen bij woor den blijft. Het partijloze Hamburgse blad „Die Welt" schrijft, dat afgezien van welke politieke tegenmaatregelen ook, het thans van belang is, dat de zwakke reactie van het Westen (die ten dele aan de toestand is te wij ten) niet misverstaan wordt. Het Düsseldorfse „Handelsblatt" zegt, dat het Westen niet bereid schijnt te zijn, zich te houden aan de beginselen van vrijheid, die het belijdt en dat het zelfs in veront rustende mate er blijk van geeft op gelucht te zijn, dat het niet onmid dellijk by de gebeurtenissen is be trokken. De Newyorkse pers is op haar beurt weinig ingenomen met de brief van de Westberlijnse burgemeester Brandt aan president Kennedy, waarin wordt aangedrongen op „ac tie". De „World Telegram" noemt Brandt „ruw en arrogant"; „The Journal American" spreekt over „slechte diplomatie en goedkope po litiek". „Men kan verwachten, schrijft 't blad, dat de Westduitse politici in de laatste, wilde dagen van de ver kiezingscampagne tegen elkaar zul len opbieden in het afwegen van „flinke" verklaringen Gezien de gro te spanning over het Sowjet-dreige ment, de toegang tot Berlijn te ver bieden, is het een gevaarlijk spel dat zij spelen". zond de wagen een vuurstoot uit zijn machinepistool na, maar de drie in zittenden bereikten ongedeerd de Franse zone. Volgens vluchtelingen, die in het Westduitse opvangcentrum Giessen aankwamen, wordt de Oostduitse po litiemacht in de grensgebieden van Thüringen versterkt. Mensen, die er van verdacht worden te willen vluch ten, worden van hun gezinnen in 't grensgebied gescheiden en naar het midden van het land overgebracht. De aanleg van een tweede prikkel draadversperring aan de grens wordt bespoedigd en de grenspolitie maakt een diep loopgraaf achter deze ver sperring, aldus deze vluchtelingen. Kardinaal ongewenst De Oostduitse volkspolitie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de Potsdammer Platz in Berlijn let terlijk laten dichtmetselen. Een groot aantal Oostberlijnse metselaars richt te in drie uur tijds een muur van betonplaten langs de sectorgrens op. Op de muur werden stenen met ijze ren staven aangebracht voor prik keldraad. Bij de meeste van de 80 vroegere doorlaatposten zijn beton nen versperringen aangebracht. Thans zijn nog tien posten voor voet gangers en twee voor auto's geopend. De versperringen bij de doorlaat posten voor auto's zijn zodanig ge construeerd, dat een auto langzaam, zig-zag, moet rijden. Bij de Branden burger Tor doet de versperring den ken aan een grenspost tussen twee landen. Aan de westelijke zijde is prikkeldraad aangebracht. Een woordvoerder van het West berlijnse stadsbestuur heeft ver klaard, dat Oostberlijnse arbeiders zijn begonnen op sommige naar West-Berlijn voerende lijnen van de S-Bahn de rails te verwijderen. Het S-Bahn-verkeer tussen beide stadsdelen werd zondag gestaakt. Westduitse en niet-Duitse auto's kunnen zonder enige formaliteiten naar Oost-Berlijn rijden. Westberlij- ners, die met hun auto Oost-Berlijn willen bezoeken, kunnen aan drie grensovergangen en bij drie politie bureaus een visum halen. Oostberlijners die te voet, per trein of met hun auto naar West- Berlijn willen, hebben allen eenzelf de visum nodig. Ook Westberlijners die te voet of per trein Oost-Berlijn willen bezoeken, krijgen eenzelfde visum. De controle aan de doorlaat posten is echter incidenteel. Kardinaal kreeg geen toegang Behalve de Evangelische bisschop van Berlijn Dibelius, is ook de ka tholieke aartsbisschop van München en administrateur van het bisdom Berlijn Julius kardinaal Döpfner verboden Oost-Berlijn te betreden. Kardinaal Döpfner wilde zich te voet naar Oost-Berlijn begeven. Zowel bisschop Dibelius als kardinaal Döpf ner werd meegedeeld, dat hun naam voorkwam op een lijst van onge wenste personen. Het Britse leger heeft donderdag in West-Berlijn bekendgemaakt, dat een patrouille van de Britse militai re politie donderdagochtend door „gewapende Oostduitsers" aan de grens tussen de Britse sector en O. Duitsland is aangehouden en drie uur lang is vastgehouden. Het inci dent gebeurde in de vroege ochtend uren van donderdag op een plaats, waar de grens tussen de Britse sec tor en Oost-Duits land niet duidelijk is aangegeven. Dit soort incidenten heeft zich al eerder een aantal malen voorge daan. Oostberlijnse artsen vluchtten Het Westberlijnse voorlichtingsbu reau West heeft donderdag gemeld, dat maandag en dinsdag acht Oost berlijnse artsen naar West-Berlijn zijn uitgeweken. Eén van hen, prof. Luehrs, was plaatsvervangend hoofd van het ziekenhuis van het medi sche en biologische instituut van de Oostberlijnse academie van weten schappen. In de stadswijk Bernau reed gis teren een vrachtauto langs de be tonnen versperring op het wegdek over de berm dwars door het prik keldraad. De Oostduitse grenswacht Amsterdams sjaaltje voor Senegalees schoon Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben de Senegalese dansgroep, die op tournee in Nederland is, woensdag op het stadhuis een ontvangst aangeboden. Foto: mr. P. Mijcksenaar, directeur van het bureau voorlichting en representatie, bood de leden van het gezelschap een Amsterdams sjaaltje aan. Zoals gisteren in een deel van onze oplage werd medegedeeld, heeft Frankrijk bekend gemaakt, dat het zijn lucht- en landstrijdkrachten in Frankrijk zelf en in West-Duitsland zal versterken. Dit houdt verband met de dreigende situatie in Berlijn. Tegelijkertijd zijn in de Ver. Sta ten en Engeland soortgelijke maat regelen genomen. In Londen heeft de Engelse rege ring aangekondigd, dat zij de lucht macht in Duitsland zal versterken en een tankeenheid uit Koeweit zal te rugtrekken om versterkingen voor de Engelse troepen in Duitsland ter beschikking te krijgen. Het Engelse ministerie van luchtvaart zei, dat een gevechtsonderdeel in West- Duitsland „gedeeltelijk zal worden versterkt". Bovendien zullen drie gevechts-esquadrons, die aanvanke lijk zouden worden teruggetrokken, in West-Duitsland blijven. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei donderdag, dat de Ver. Staten de aankondiging van de Franse maatregelen met goedkeuring heeft vernomen. In diplomatieke kringen in Washington worden de Franse maatregelen een noodzake lijke voorzorg genoemd, nodig ge worden door de houding van Chroesjtsjef ten aanzien van Berlijn en de onzekerheid over de komende ontwikkelingen. President Bourguiba luidt vandaag (vrijdag) met een rede in Sousse, aan de kust ongeveer 120 km. ten zuiden van Tunis, demonstraties in geheel Tunesië in, welke drie dagen zullen duren en gericht zijn tegen de Franse bezetting van Bizerta. De Neo-Destourpartij, die aan de macht is, en andere nationale orga nisaties hebben tot de demonstraties opgeroepen. Het doel is uiting te ge ven aan de vastbeslotenheid der Tu- nesiërs om zich tegen agressie te ver zetten en de strijd tot de definitieve overwinning voort te zetten. De Tunesische autoriteiten zouden betogingen van burgers tegen de ba sis Bizerta voorbereiden. De campagne valt vóór het begin van de speciale zitting van de Al gemene Vergadering der V. N. over Bizerta op maandag. Frankrijk heeft reeds meegedeeld, dat zijn delegatie de speciale zitting, die naar ver wachting meer dan een uur zal du ren, zal boycoten. Tijdens een stierengevecht in Ji- inena de la Frontera in de Spaanse provincie Cadix is donderdagmiddag 'n^ gedeelte van de geïmproviseerde tribunes op het gemeentelijke voet balveld ingestort, in een val ver scheidene meters honderden toe schouwers meesleurend. Drie men sen kwamen om het leven en een vijftiental zwaar gewond. Meer dan honderd moesten in zie kenhuizen worden opgenomen we gens verwondingen, die niet levens gevaarlijk zijn. Bovendien werden twee honderd personen ter plaatse behandeld. Onder de doden bevond zich een kind van vijf jaar. De doch ter van premier Macmillan, mevr. Catherine Amery, werd licht ge wond. Het stierengevecht werd gegeven ter gelegenheid van feesten in het Andalusische stadje. Toen de tribu nes instortten ontstond paniek. De Groninger kustvaarder „Hunze VI" - 140 ton - die woensdag bij het Waddeneilandje Langeoog, voorbij de kust van Oost-Friesland, in een zware grondzee op een kant geworpen en gezonken is. Twee opvarenden van het scheepje worden vermist; een heeft men kunnen redden. Volgens nauw bij de besprekin gen tussen de regeringshoofden van Kongo betrokken bron zijn de Kon golese premier Adoula en de Loe- moembistische vice-premier Gizenga het niet eens over de post van mi nister van defensie. Adoula wil deze functie vervullen en Gizenga maakt er eveneens aanspraak op. Volgens dezelfde bron is Gizenga bang om naar Leopoldstad te gaan uit angst voor Moboetoe. Zes muiters in de staatgevangenis van Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee, die zich meer dan acht uur barricadeerden in het le vensmiddelendepot, hebben zich donderdagavond (Amerikaanse tijd) overgegeven, nadat zij drie minuten hadden gekregen om aan een bevel tot overgave gehoor te geven. 27 Gij zelaars negentien gevangenen, vijf bewakers en drie beambten kwamen ongedeerd te voorschijn* De muiters 1 wamen één voor één naar buiten en gingen met uitge strekte armen liggen voor een tank, die met andere versterkingen was aangerukt. Zij hadden geëist, dat hun grieven zouden worden bespro ken. De directeur weigerde hierop in te gaan, voordat zij zich overga ven en de gijzelaars bevrijdden. De muiters waren lechts gewapend met een houten pistool en pennemesjes. Twee hunner worden als geestelijk onevenwichtig beschouwd. Zij had den reeds deelgenomen aan een op stand in maart 1960, waarbij zij ne gentien gevangenen hadden gemaakt die zij 25 uur lang als gijzelaar vast hielden. Een grote bosbrand in Zuid-Frank rijk nadert de plaats Cassis, 'n voor stad van Marseille. Een muur van vuur van verscheidene kilometers was voor de bewoners van huizen aan zee reeds aanleiding elders, een goed heenkomen te zoeken. Duizen den inwoners en vakantiegangers hebben zich bij de haven verzameld. Autobussen staan klaar om in geval van nood de mensen te evacueren. Het hoofdkwartier van de plodgen, die de brand bestrijden, had in de nacht gezegd, te hopen dat men de brand tegen de ochtend onder con trole zou hebben. De wind nam ech ter in kracht toe en wakkerde het vuur aan, waardoor de toestand vrij dagochtend gevaarlijk werd ge noemd. Vrijdag had de brand zich tot op anderhalve kilometer van het station van Cassis uitgebreid. Het hoofdkwartier nam maatregelen ter bescherming van de spoorlijn. De politie reed vrijdagochtend met luidsprekersauto's door het bedreig de gebied om de bevolking aan te manen kalm te blijven. Later deelde het hoofdkwartier mee, dat men de brand bij Cassis onder controle heeft en dat de plaats niet langer in gevaar is. Op de heu vels bij Cassis woedt de brand ech ter nog steeds. Het vuur bereikte vrijdagochtend een opslagplaats met munitie uit de oorlog. De munitie ont plofte. Ondanks uitvoerige nasporingen is het niet gelukt een spoor te vinden van 'n Haags jongetje, Harry Meyer, oud 9 jaar, die sinds maandag te Voorschoten wordt vermist. Het signalement van het jongetje luidt: 1.20 meter lang, blond haar, gekleed in licht-grijs windjack en manchesterbroek van licht-blauwe kleur. Het jongetje is met zijn vader uit Den Haag gekomen en is het laatst gezien maandagmorgen op het bouw terrein „Adegeest" in gezelschap van een jongen en meisje van zijn leef tijd. Het meisje was blond en droeg die dag een rood jasje en een blauwe broek. De jongen droeg een windjack. Deze beide kinderen kwamen tot en met maandag dagelijks op 't bouwterrein Adegeest en zijn er se dertdien niet meer geweest. De groepskommandant van de Rijkspolitie te Voorschoten verzoekt alle inlichtingen te verstrekken, welke kontakt kunnen leggen met' de beide voornoemde kinderen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Onvast weer De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Op de Oceaan handhaaft zich een omvangrijk hogedrukgebied. Op zijn flank beweegt een nieuwe depressie via het zeegebied tussen IJsland en Schotland naar de Noordzee. Aan de voorzijde van de depressie zijn zuid westelijke winden aanwezig, die tij delijk minder koude lucht aanvoeren. Morgen zal er echter weer iets kou dere lucht worden aangevoerd bij draaiing van de wind naar het wes ten. De windkracht neemt daarbij toe, evenals de kans op enkele buien. ZON- EN MAANSTANDEN 19 aug. ..on op 5.29, zon onder 19.57. 19 aug. Eerste kwartier. Hoogwaterstanden 19 Aug.: v.m. 7.56; n.m. 8.23. KORRELTJE Vrouwen bewaren hun eigen ge heimen, mannen die van anderen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1