VAmmtiR DE PRINS SPORT Holland kan in Sneekweek Friesland niets meer in de weg leggen ra Weinig hoop meer voor Nederlanders Bij nationale tenniskampioenschappen stijgt de spanning DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 voor het a.s. weekend Voor parelwitte tanden Bouw van Wijk: man met beste resultaat Gisteren kwamen in de Sneekweek de zwaarweerzeilers weer volop aan hnn trek. De windkracht liep in de veelvul dige buien op tot zeven, en hoewel la ter de wind wat afflauwde, sloegen vele jachten om. Ze moesten met assistentie van motorboten naar de wal gesleept worden. Bouw van Wijk is wel de man die In deze Sneekweek het beste resultaat gaat behalen. Hij voegde een vierde zege aan zijn score toe. In een zeker niet gemak kelijke wedstrijd wist hij zich geleide lijk naar voren te werken om in de 2e ronde tenslotte W. Graafland onver biddelijk naar een lagere plaats te ver wijzen. Ook Cees de Haas slaagde erin vóór Graafland te komen. De Regenboogzeiler C. J. de Jong be wees woensdag nog steeds tot de besten uit het Friese land te behoren. Deze eminente zeiler werd bij de start terug geroepen, maar op meesterlijke wijze wist hij toch nog met ruime voorsprong voor ir. G. A. Bakker te eindigen. De teamwedstrijd in de Regenboog klasse werd overigens een klinkende zege voor Friesland. Alleen ir. G. A. Bakker van het Hollandse team bevond zich in de voorhoede bij de eerste vijf. De kop werd bezet door mr. A. van der Werf en later door J. Alberda. J. de Wilde van het Friese team moest de strijd staken wegens een breuk van de gaffel. De eindoverwinning voor de Friezen staat nu vrywel zeker. Een verrassende zege van Ulbe de Vries in de Valkenklasse, na een zeer goed gevaren race, waarbij hij lange tijd strijd moest voeren tegen J. Prins en Staartjes bracht een wijziging in het Valkenklassement. De laatste dag zal hier beslissend' zijn. De Vries moest een kwartier voor de start nog een beman ning voor zijn schip zoeken. Hij slaagde daarin voortreffelijk. Want juist het spinakerwerk bracht hem uit het mid denveld naar de kop. O. P. Besseling vergrootte door een tweede plaats in de Pampusklasse zijn kansen op de eindzege aanzienlijk. De laatste wedstrijddag zal in vele klassen de beslissing moeten brengen en span nende races worden dan nok verwacht. Uitslagen: Vrijheidsklasse A: 1. Rakker, van Wijk (Woubrugge); 2. Speediest, De Haas jr (Breukelen). Teamwedstrijd Pampusklasse: Stand na le dag: 1. Holland 37,1 pnt., 2. Fries land 38 pnt. Uitslag wedstrijd van woensdag: Teamwedstrijd 22 M2 klasse: Stand na tweede dag: 1. Friesland 21,1 pnt,; 2. Holland 15,1 pnt. Teamwedstrijden Vrijheidsklasse: 1. Friesland 15,1 pnt.; 2. Holland 3 pnt. Teamwedstrijd Valkenklasse: 1. Hol land 23,1 pnt.; 2. Friesland 12 pnt. Teamwedstrijd Holland-Friesland Re genboogklasse: Stand na de tweede dag: 1. Friesland 56,1 pnt; 2. Holland 47,1 p. MOTORSPORT KNMV organiseert interessante wedstrijden te Zandvoort Op zondag a.s. 20 aug. zal de Kon. Ned. Motorrijders Vereniging op het Circuit van Zandvoort een internationale 50 cc wedstrijd organiseren, welke meetelt voor de 50 cc Europa-Cup van de FIM. Dit jaar wordt voor het eerst op de verschillende Europese circuits 'n proef genomen met deze 50 cc manchientjes internationale races te houden en niet zonder succes. Naast een groot aantal individuele deelnemers met hun zelf ge prepareerde 50 cc racertjes in het ver heugend te constateren, dat in dit be- gin-stadium reeds 2 fabrieken met ori- ginel 50 cc fabrieksracers aan de strijd om de Europa-Cup deelnemen, n.l. de Duitse Kreidler-fabriek en de Yougo Slavische Tomos-fabriek. Voor de wed strijd zondag op Zandvoort is het de KNMV gelukt beide fabrieksploegen te engageren. Door Kreidler is het 2 machines inge schreven welke bereden worden door Wolfgang Gedlich en Hans Anscheidt. Interessant is het te weten, dat vrij ze ker een derde fabrieksmachine ter be schikking zal worden gesteld aan een Nederlandse renner. De naam van deze renner zal nog nader worden bekend gemaakt. De Tomos-fabriek heeft met de Duitse renner Heinrich Rosenbusch ingeschre ven terwijl de tweede machine bereden zal worden door de Nederlander Aat van Exel uit Rotterdam. Naast deze internationale 50 cc wed strijd zullen nog nationale wedstrijden worden gehouden in de 50 cc, 125 cc, 250 cc, 350 cc en 500 cc klasse, waarbij te vens de eindbeslissing zal vallen in de Junior wegkampioenschappen van de vier laatstgenoemde klassen en het Na tionale wegkampioenschap 50 cc. Voor deze Juior wegkampioenschappen tellen de resultaten dit jaar behaald in de wedstrijd op Zandvoort van 7 mei, Tubbergen 22 mei en Zandvoort 20 aug. De wedstrijden beginnen om half twee. Deubel-Hoerner en BMW wereldkampioen De Duitsers Deubel en Hörner hebben het wereldkampioenschap in de zijspan- klasse behaald door enkele beslissingen achter de bestuurstafel. Daar was in de eerste plaats het besluit, dat evenmin als in de Grote Prijs van Zweden op 16 september in de op 3 september te hou den Grote Prijs van Italië een race voor zijspannen zal zijn. Hierdoor rest nog slechts de Grote Prijs van Argentinië te Buenos Aires op 15 oktober, die wel een race voor zijspannen kent. Daar de vier beste prestaties voor de klassering voor het wereldkampioenschap tellen, kun nen de Zwitsers Scheidegger-Burkhardt, die thans 28 punten hebben, nog slechts op 30 punten komen, welk totaal Deubel en Hörner reeds hebben bereikt. Daar de Duitsers de zijspanklasse op de TT op Man hebben gewonen, kan hun 'zelfs bij een nederlaag te Buenos Aires de titel niet meer ontgaan. De Zwit sers eindigden in Man op de tweede plaats. VOETBAL LFC-SHS AFGELAST Wegens het slechte weer is de wed strijd LFC-Scheveningen Holland Sport gisteravond niet doorgegaan. Beide ver enigingen zijn echter overeengekomen de wedstrijd 29 augustus te spelen. 104 Eredivisie: GVAV-Blauw Wit; DWS-A -MVV; Spel. Enschede-Volendam; DOS- Ajax; Sparta-Willem II; Rapid JC- Feijenoord; Volewijckers-NAC; ADO- Fortuna '54; VVV-PSV. Eerste divisie A: Eindhoven-BVVVi- tesse-DFC; Sittardia-Leeuwarden; DHC- 't Gooi; Fortuna VI.-Helmond; AGOVV- Go Ahead; Stormvogels-KFC; Alkmaar- Haarlem; SVV-Veendam. Eerste divisie B: RBC-Wageningen: Wilhelmina-Hermes DVS; HVC-SHS; ZFC-VSV; Excelsior-Limburgia; Noad- Heracles; Hilversum-Elinkwyk; Heeren- veen-Enschedese Boys; EBOH-Be Quick. Van en over clubs Blauw-Zwart Zaterdag 19 augustus. Senioren: Het zaterdagelftal speelt een oefenwedstrijd tegen Te Werve. Aan vang 15.00 uur op de Schulpwei. Pupillen: Drie elftallen nemen deel aan het Dooostoernooi te Leiden. Verder nemen aan dit toernooi deel: ASC- Oestgeest, UDO-Oegstgeest, UVS-Leiden, VNL-Leiden. Zondag 20 augustus. Senioren: Het eerste elftal gaat naar Zeist om daar te oefenen tegen de naar het amateurvoet bal teruggekeerde vereniging van die naam. Aanvang 14.30 uur. Het Zeist-ter- rein is gelegen aan de Laan van Rijs wijk, zijweg Driebergse weg. Het elftal is als volgt samengesteld: W. Beyersber- gen, doel; G. Vogels en H. van Oosten, achter; J. DeKleermaeker, H. Wildenberg en J. v. d. Kooy, midden; H. v. d. Ploeg, H. v. d. Ham, R. de Hoogd, L. v. Rhijn en Th. Tetteroo, voor. Res.; J. v. Leeu wen. Het verdere programma luidt: Blauw-Zwart 2-Roodenburg 2 12 uur; Blauw-Zwart 3-Roodenburg 3 14 uur: Blauw-Zwart 4-Roodenburg 4 14 uur; VNA 1-Blauw-Zwart 5 14.30 uur; VNA 2-Blauw-Zwart 6 12.15 uur; Blauw- Zwart 7-Roodenburg 7 12 uur. Junioren: Drie elftallen nemen deel aan het Docos-toernooi te Leiden. Te genstanders zijn: ASC-Leilen, DHL- Dfclft, WP-Den Haag en de organiseren de vereniging. Militair elftal te sterk voor Eindhoven Op een doorweekt terrein heeft het Nederlandse militaire voetbalteam gis teravond voor amper 3.000 toeschouwers met 9-4 gewonnen van de eerste divisie club Eindhoven. Bij de rust leidde de militaire formatie al met 6-2. Bij de mi litairen kwamen de doelpunten van linksbinnen Senders van Willem II (3x), middenvoor Engelse van Alkmaar C2x), rechtsbinnen Vesters van Ajax, rechts back Meyers van Sparta (strafschop), rechtsbuiten Uytermerk van Willem II en linksbuiten Weber van DOS. Bij Eindhoven was de oud VVV-spe- ler bijzonder op schot. De rechtbinnen van de Eindhovenaren zorgde voor drie doelpunten. Linkshalf Slaats scoorde uit een strafschop het vierde doelpunt. JACK MANSELL TRAINER BIJ BLAUW-WIT Blauw-Wit en Jack Mansell zijn tot overeenstemming gekomen. Mansell, die zondagmiddag de wedstrijd Ajax-Shef- field W. bijwoonde en 's avonds de ver richtingen van Blauw-Wit's tweede elf tal gadesloeg, zal, dankzij de medewer king van de FC Eastbourne United over enkele weken zijn werkzaamheden bij Blauw-Wit kunnen aanvangen. Mansell, die deze maand 34 jaar w.ordt, speelde achtereenvolgens in Brighton, Cardiff City en Portsmouth. Hy speel de eenmaal in het elftal van de Engelse League, het zogenaamde „schaduwelf tal" en werd tweemaal uitverkoren voor Engeland B. WIELRENNEN Selectiewedstrijden voor Nederl. stayers Aangezien de wielerwedstrijden, die woensdagavond' op de Amsterdamse stadionbaan zouden worden gehouden, zijn afgelast is er nog geen beslissing gevallen ten aanzien van de derde pro fessional stayer die de KNWU zal uit zenden naar Zürich. Het bestuur van de KNWU heeft nu een selectie wedstrijd vastgesteld op vanmiddag. Noppie Koch, Peter Post en Stakenburg zullen een wedstrijd over 100 km rijden met als in zet een plaats in de Nederlandse stayer- ploeg voor Zürich. Zoals eerder is ge meld zijn reeds Wierstra en Van Houwe- lingen als Nederlandse vertegenwoordi gers aangewezen. Voorts zullen, later in de middag, de amateurs Van der Meulen, Romijn en Van Campen een uurwedstrijd achter zware motoren tegen elkaar rijden. Hier gaat de strijd om twee plaatsen in de Nederlandse ploeg voor de wereldkam pioenschappen. De wereldkampioenschappen op de baan worden van 24 tot en met 30 augustus te Zürich gehouden. 13 „Hebt u aan deze brief nog iets toe te voegen?" vroeg de koning aan Barras. „Slechts dit", antwoordde de hertog, „dat nijn koning zeer veel waarde hecht ian de inwilliging van zijn verzoek". Toen wendde de ko ning zich tot de bisschop met de vraag, of deze iets te zeggen had naar aanleiding van de brief die was voor gelezen. Wilfrid deed een stap naar voren. „Hte is duidelijk, dat koning Theo- dorik in mij een vijand ziet, die hem ook nu nog belaagt. Dat is niet juist. „Het is duidelijk, dat koning Theo dorik en zijn hofmeijer uit zijn land verdreven werd, heb ik de zorg voor dit kind, want Dagobert was toen r,^rr Vind nr> mij gpnnmen Zijn SLOVAN BRATISLAVA-SPARTA OP 14 SEPTEMBER De voor de tweede ronde van de in- tertoto-competitie te spelen voetbalwed strijd tussen Sparta en Slovan Bratis lava is vastgesteld op donderdag 14 sept. te Bratislava. De ontmoeting zal door 'n Oostenrijkse scheidsrechter word-en ge leid. Zoals bekend spelen de clubs in de tweede ronde slechts eenmaal tegen el kaar, zodat de verliezers van de diverse wedstrijden direct zijn uitgeschakeld. Sportverkeer tussen Oost- en W.-Duitsland verbroken De besturen van het Westduitse Olympische Comité en van de Westduitse sportfederatie, hebben woensdagavond in Düsseldorf be sloten, voorlopig geen Westduitse sportlieden aan wedstrijden in Oostduitsland te laten deelnemen. Na een vergadering, die enige uren duurde, werd een commu niqué verstrekt, waarin werd ge zegd, dat het Westduitse Olym pische Comité en de Westduitse sportfederatie de door de regering van Oostduitsland getroffen be perkende maatregelen ten streng ste afkeuren omdat deze bepalin gen lijnrecht in tegenspraak zijn met de menselijke en sportieve principes. Zolang een normaal verkeer tussen Oost- en West- Duitsland niet mogelijk is. zul len de sportbonden de atleten geen toestemming geven aan wed strijden in Oost-Du itsland deel te nemen, terwijl ook geen Oost- Duitse sportmensen in West-Duits- land zullen mogen starten. v. Goris maakt sterke indruk Van de zeven geplaatste spelers, die de derde ronde hadden overleefd Gu- rofitsch was reeds dinsdag uitgeschakeld kwalificeerde alleen Stradmeyer zich niet voor de kwartfinales. De Amster dammer verloor in drie sets van Hans van der Weg (6-0 6-1 6-4). Een opmer kelijk sterke indruk maakte tot dusverre Henk Goris. De Rotterdammer, die dit jaar meer aandacht heeft kunnen beste den aan tennis, won in de tweede ronde met driemaal 6-1 van Kramer en zege vierde woensdag met 6-3 6-1 6-3 over de Amsterdammer Marre. In de kwarteind strijden komen de volgende spelers te gen elkaar uit: Van Dalsum-Van Gas- selt, Van Eysden-Schneider, Maris-Van der Weg en Goris-Kuypers. Bij de dames „sneuvelden" tot nu toe slechts twee geplaatste speelsters, Jea- nine Ferir, die in de eerste ronde van Patricia van den Heuvel verloor en Jen ny Seven. Deze laatste werd woensdag het slachtoffer van de taaie onverzette lijke verdediging van mevr. Rouwen- horst. Het Rotterdamse meisje verloor met 5-7 10-8 8-6 na een partij waarin zij de winst voor het grijpen had. Toen mevr. Rouwenhorst echter eenmaal de tweede set op haar naam had gebracht, gingen de zenuwen een woordje mee spreken. Jenny Seven bleef angstig ach terin en ging fouten maken op eenvou dige slagen. Mevr. Rouwenhorst had er de routine wel voor om dat af te straf fen. Voor de kwartfinales plaatsten zich. (in toërnooi-volgorde): Madeleine Weurman, mevr. Rouwenhorst, mevr. Thung, mevr. Baars, Marian Moritz, Patricia van der Heuvel. Fredy Marinkelle en Hennnie van Rijn. Doordat het in de middaguren begon te regenen, konden de voor woensdag vastgestelde partijen in het dubbelspel veelal niet worden beëindigd. Uitslagen: Heren enkelspel: derde ronde: Van Dalsum-Hajer 7-5 6-4 6-1; Van Gasselt- Huizinga 6-4 4-6 6-3 6-2; Van Eysden- Vekemans 6-2 6-0 7-5; Schneider-Bies- heuvel 4-6 2-6 6-1 6-1 6-3; Maris-Witte- kamp 6-3 6-1 6-3; Van de Weg-Strad- meyer 6-0 6-1 6-4; Goris-Marre 6-3 6-1 6-1; Kuypers-Dominicus 6-0 6-3 0-6 6-3. Dames enkelspel: derde ronde: Made leine Weurman-Henriette Ruinen 6-3 6-4; mevr. Rouwenhorst-Jenny Seven 5-7 10-8 8-6; mevr. Thung-Ineke Pieksma 6-3 6-4; mevr. Baars-Ineke Koster 7-5 6-2; Marian Moritz-Nicky Hannessen 6-1 6-4; Patricia van der Heuvel-Rietje Ter voort 6-4 6-1; Fredy Marinkelle-Corrie Wilmink 6-3 4-6 6-3; Henny van Rijn- Koosje de Jongh 6-1 6-2. Dames dubbelspel: derde ronde: Jenny door R. LEEINSTRA recht op de troon van Austrasië stond voor mij vast en daarom heb ik alle krachten ingespannen om Dagobert in zijn rechten te herstel len. Dit is mij gelukt. En nu heb ik een eind gemaakt aan het gepleegde onrecht, dus voel in verder geen haat tegen Theodorik of zijn machtige hofmeijer Ebroïn. Ik zal ook niet trachten hen voor hun daad te be straffen, want de vergelding is niet aan mij. Mijn roeping is de bood schap van Christus over de aarde te verspreiden, en die boodschap bete kent ook het betrachten van naas tenliefde en het helpen van onder drukten. Om die reden moest ik te genover Theodorik staan, zoals ik ook tegenover u, koning Aldgilles, zou staan als u onrecht zou begaan. Maar op het ogenblik stel ik vol ATLETIEK Piatkowski verbeterde Europees record discus De Pool Piatkowski, die voor enige dagen nog wereldrecordhouder discus werpen was met 59.51 meter inmid dels wierp de Amerikaan Sylvester 60.56 meter heeft woensdag bij wedstrijden in Lodz het Europees record verbeterd met een worp van 60.47 meter. Seven-Madeleine WeurmanNicky Han- nessen-Ineke Koster 6-1 6-2. Heren dubbelspel: derde ronde: Van Lidt .de Jeude-Beukers—Fred Rikse- Scholtz 2-6 6-2 6-1 1-6 6-2. NEALE FRASER GEOPEREERD Neale Fraser, de oud-Wimbledonkam- pioen, heeft woensdag een operatie on dergaan aan zijn linker-knie, welke naar verluidt, succesvol is verlopen. Zijn broer, John Fraser, vertelde dat de spe cialist Neale had verzekerd, dat deze binnen zes weken weer zoü kunnen spelen. Dat geeft hem de kans nog op tijd in vorm te zijn als de Challenge- round van de Daviscup wordt gespeeld. Fraser's beenblessure hinderde hem reeds enige tijd. Hij onderbrak er zijn tennis-trip door Europa voor. SCHAKEN Wereldkampioenschap schaken voor de jeugd De kans, dat onze landgenoot Zuidema de finalegroep zal bereiken, is woens dag sterk verkleind. Met wit spelend, poogde hij tegen de. sterke Westduitser Helmuth Pfleger tot aanval te komen, doch stuitte op zeer actief tegenspel. Toen de positie reeds minder aanlok kelijk was geworden, overzag hij een spitse tussenzet, die tot een totaal pas sieve stelling leidde bij minus-pioh. De technische afwikkeling vorderde weinig tijd. Diekstra had met zwart de Luxem burger Rischette te bestrijden. Reeds vrij spoed'ig na de opening ging de Lu xemburger tot de aanval over, rukte met een pionnenmacht tegen de zwarte koningsvleugel op en dreigde een mat- aanval in te leiden. Zwart raakte een stuk achter. De partij werd weliswaar formeel afgebroken, doch nadien door Diekstra opgegeven. Grote belangstelling trok het duel Par ma (Z. SI.) tegen Larusson (IJsland). Het was een Siciliaan met een veel om streden variant,.n.l. dezelfde als die tus sen drie Russische grootmeesters en drie Argentijnse cracks tijdens het interzo nale toernooi te Gothenburg 1955. Se dertdien was de theorie tot de conclusie gekomen, dat remise de juiste uitslag zou zijn. Parma nam het risico van „eigen wegen". In hoeverre hij gelijk had, valt (nog) moeilijk te zeggen, ge heel overtuigd werd de zaal niet. Maar de verdediging is nu eenmaal moeilijker dan de aanval, toen Larusson een mis- (Adverteritie) ELVIRA OZOLINA WIERP SPEER 58.46 METER Tijdens wedstrijden te Moskou heeft de Russische atlete Elvira Ozolina, Olympisch kampioene I960, bij het speerwerpen een afstand bereikt van 58,46 meter. Dat is de beste prestatie op dit nummer, dit seizoen geleverd. Het wereldrecord, dat in bezit is van Elvira Ozolina, staat op 59,55 meter. stap beging, werd hij in een matcombi- natie verslagen. De Roemeen Georghiu won opnieuw. Hij heeft nu 4 uit 4. Gezien het gehalte van zijn spel mag worden aangenomen, dat hij in de finalegroep - die maandag start - een grote rol zal spelen. HET ZONE-TOERNOOI TE MARIENBAD Woensdagavond zijn te Marienbad de partijen van de twaalfde ronde van het zone-schaaktoernooi gespeeld. De uit slagen zijn: Dr. Filip (Tsj.-Sl.)-Gragger (Oost.) 1-0; Szabo (Hong.)-Perez (Sp.) 0-1; Lundquist Zweden )-Ghitescu (Roem.) 0-1; Johannessen (Noorw.)-dr. Baren- dregt (Ned.) 1-0; Niemela (Finl.)-Blom (Den.) Vt-Vi; Olafsson (IJsl.)-Bobotsov (Buig.) afgebr.; Uhlmann (O.-Dld)-Ciric (Z.-Sl.) afgebr.; Milic (Z.-Sl.)-Sliwa (Polen) afgebr. De stand luidt: 1 Filip 10 p.; 2 Olafs son 9Vi p. en 1 afgebr.; 3 Uhlmann 9 p. en 1 afgebr.; 4 Ghitescu en Johannessen beiden 7Vs p.; 6 Ciric 6V» p. en 1 afgebr., 7 Bobotsov 6 p. en 1 afgebr.; 8 Szabo 5'/» p.; 9 Barendregt 5 p.; 10 Gragger en Perez beiden 4'/s p.; 12 Sliwa 4 p. en 1 afgebr.? 13 Milic 3'/- p. en 1 afgebr.; 14 Blom en Niemela beiden 3'/s p. 16 Lund quist 3 p. staat hun dat vrij. Ik verlang op recht dat het vrede tussen ons mag blijven, maar ik kies toch de strijd "boven het verraad aan een gast. Zeg dat tot uw heer". Barras voelde, dat hij het spel niet al te gewaagd mocht spelen. Het dreigen met oorlog zou de Friezen ook wel eens naar de zijde van Da gobert kunnen drijven. Daarom be zwoer hij handig de pijnlijke situa tie door te verzekeren, dat het be sluit van koning Aldgilles zijn heer zou teleurstellen, maar dat hij alle eerbied koesterde voor de wijze waarop de friese koning het gastrecht hoog wilde houden. „Dan beschouw ik hiermede het onderhoud als geiëndigd", sprak de koning. „Ik zou het als een bewijs van goede verstandhouding beschou wen als u vanavond met uw gevolg aan de maaltijd in de koningsburcht wilt aanziten". De hertog van Bar ras verliet na een diepe buiging de zaal. Maar inwendig kookte hij. „Wacht maar oude stijfkop, eens komt de tijd dat we niet meer met verzoeken, maar met eisen komen", mompelde hij in zichzelf. Toen de hertog de zaal had ver laten, trad Wilfrid op de koning toe om hem te danken, niet in de eerste plaats, zo zei hij, omdat hij de dood vreesde, maar omdat er nog vele ta ken in het leven op hem lagen te wachten. Er speelde een glimlach om de mond van de koning: „De go den gebieden ons het gastrecht te eerbiedigen. Maar ik moet u er wel op wijzen, dat u zich te houden hebt aan wat ik de Frank beloofde. Geen samenzwering hier tegen een met mij bevriend volk. Overigens", en weer glimlachte de vorst, „is hetgeen u tot stand hebt gebracht, mij niet onwelgevallig. Als koning Theodorik nog over het gehele frankische volk regeeerde zou een verzoek wel met wat meer wapengekletter gepaard gaan". Terwijl de bisschop met de koning sprak voerden de hoofdeiingen in 'n hoek van de zaal een levendig ge sprek. De onstuimige Iglo Galama vond dat de koning de gezant de schandelijke brief in het gezicht had moeten werpen. De grijze Sjaardo was het daarmee niet eens. Het was verstandiger om geen vijanden te maken. (Wordt vervolgd) vertrouwen mijn lot in uw handen, ging wilde frankische gezant nog Gij moogt daarover beslissen". doen om de opdracht niet te laten De prediker had met warme, mislukken, klankvolle stem gesproken en stond „Uw wijsheid is bekend, maar u nu rustig, ogenschijnlijk zonder de doet mijn koning onrecht. U noemde minste angst de beslissing over zijn bisschop Wilfrid uw gast. Maar hij lot, over leven of dood, af te wa_ch- is toch niet op uw verlangen geko- ten. men; een storm heeft zijn schip op Aldgilles stond op van zijn zetel, de friese kust geworpen. Mijn .koning Hij liet zich de brief opnieuw ter kon hem daardoor niet beschouwen hand stellen. Doodstil was het ge- als uw gast. Hij is een misdadiger, worden in de zaal. Toen wendde de die door de gunst van het lot in uw koning zich tot de gezant: „Hertog handen is gesteld. En wanneer u hem van Barras, u kunt uw heer mijn aan mij overgeeft, zal hij slechts zijn wens tot vriendschap tussen onze gerechte straf krijgen. Als u hem volken overbrengen. Daarvoor wil aan uw hof laat verblijven, zou dit ik veel doen. Alleen dit nietde indruk geven, dat u samenwerkt Langzaam scheurde de koning het met de vijanden van Neustrië. Vol- perkament van de boodshchap en doe aan het verlangen van mijn ko- liet de stukken op de grond vallen, "hing, heer, zodat niets de vriend- „Dit verzoek moet ik weigeren. Een schap tussen onze landen kan ver gast is voor het volk der Friezen al- storen". tijd heilig geweest. Hem te verraden De koning voelde het nauwelijks voor geld, dat nooit!" verborgen dreigement dat achter de Barras was bij die woorden krijt- woorden van de gezant school. Maar wit geworden. Deze koning van boe- rustig antwoordde hij: „Veel zal ik ren en kooplui durfde niet alleen de er niet meer over zeggen. Alleen dit: wens van de machtige frankische bisschop Wilfrid staat onder mijn be- koning te weerstaan, hij deed zelfs scherming. Zo lang hij hier blijft, niet de minste moeite dit besluit op sta ik er voor in, dat hij niets tegen de gebruikelijke wijze te verzachten, uw volk onderneemt. Hij wordt in Maar misschien was de koning te oud geen geval uitgeleverd. Willen ko- om de vergaande gevolgen van zijn ning Theodorik en zijn hofmeijer beslissing te beseffen. Een laatste po- daarin een vijandige daad zien, dan Oorspronkelijke roman naar een Fries handschrift

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8