MORGEN SUNIL HALEN SUNIL Drie woningen na blikseminslag afgebrand Is dood van arbeider uit Venlo aan vergiftiging te wijten? Besprekingen over broodprijs KORTE golf Pastoor Emmen 25 jaar priester Iwee opvarenden vermist, stuurman met i00f,een i7achtaut0 grepen. Het duingebied van het «land snijbranders uit schip gered Bij verkeersongeluk in Den Haag gedood PONDERDAG 17 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Kunst en antiek in Delft Aan de Postweg te Soesterberg is gisteravond, tijdiens een hevig on weer een woning door de bliksem getroffen en in brand geraakt. Dit huis, evenals een belendend, perceel, werd geheel door het vuur vernield. Een derde woning brandde groten deels uit. De brandweren van Soesterberg, Soest en de militaire brandweer van het vliegveld Soesterberg hebben het vuur bestreden. De drie woningen maakten deel uit van een complex van vijf. Door de blikseminslag ontstond de brand in de woning van de heer M. U. de la Rambelje, wiens woning geheel uitbrandde. Als gevolg van de harde windl sloeg de vuurzee over naar de naast gelegen percelen, respectievelijk be woond door de familie Mendriks en door de familie J. Beek. Een vierde pand, bewoond door de heer Houthuizen, liep nogal ern stige waterschade op. Het vijfde per ceel kon gespaard blijven. De bewo ners van de getroffen huizen hebben voorlopig onderdak gevonden in het kampeercentrum „De Meyerij" aan de Amersfoortsestraatweg. Bij de bestrijding van de vuurzee waarvoor grote publieke belangstel ling aan de dag werd gelegd, werd ook assistentie verleend door de mi litaire brandweer uit Zeist. Het blus- singswerk werd ten zeerste bemoei lijkt door het uitvallen van de elek trische stroom in de directe omge ving van de Postweg. Over de schade .valt thans met zekerheid nog niets te zeggen. Toen een inwoner van Den Haag gisternacht naar het toilet ging, be trapte hij in de hal van de woning een naar schatting 16-jarige jonge man, die daar wat kledingstukken stond te doorzoeken, die aan de kap stok hingen. Een portefeuille had de insluiper reeds buit gemaakt. De Hagenaar greep de jongen, maar deze wist zich los te rukken en rende het balkon op, dat zich ruim vijf meter boven de begane grond bevindt. Vóór hij weer gegrepen kon worden sprong hij over de leuning naar beneden. Het schijnt dat hij van de sprong geen last ondervond. Hij nam meteen de benen en werd tot nu toe niet gevonden. Reeds eerder sterfgeval onder zelfde omstandigheden Familieleden van de in het begin van deze maand gestorven arbeider A. F. H. Tielen uit Venlo, zijn van mening, dat deze man is overleden ten gevolge van een vergiftiging, die hij tijdens zijn werk bij een groot handel in bananen te Venlo heeft op gelopen. De heer Tielen was, ondanks zijn 65-jarige leeftijd, een ijzerster- ke man, die tegen geen enkel soort werk opzag; nog nooit had hij een dokter nodig gehad, aldus Trouw. Na zijn pensionering als spoorman nam hij een baantje aan bij een im porteur van bananen. Dit fruit arri veert per schip in Rotterdam, waar het met een zwaar soort vergif wordt bespoten om bederf tegen te gaan. De bananen arriveren in groene toe stand in Venlo en worden daar in stookkamers gerijpt, naarmate de vraag is naar dit produkt. Tijdens dit kunstmatig rijpingsproces zou het opgespoten vergif verdampen; dit moet volgens de familie van de overledene, de gezondheid van de heer Tielen hebben aangetast en ten slotte tot zijn dood hebben geleid. De heer Tielen moest tfjdens zfjn werk een masker dragen ter be scherming van zijn ademhalingsor ganen, maar hij kreeg desondanks uitslag en zelfs zwarte benen. Zijn huisarts en later ook de behandelen de geneesheer in het Venlose zieken huis vonden het vreemde ziektever schijnselen. De heer Tielen verbleef tien we ken in het St. Josephziekenhuis te Venlo en gaf indertijd zelf als oor zaak van zijn ziekte het z.g. bana- nenvergif op. De heer Tielen, die ge durende één jaar werkzaam is ge weest bij de bananenmaatschappij, heeft tijdens zijn langdurig verblijf in het ziekenhuis geen bezoek ont vangen van zijn werkgever, noch was deze aanwezig of zelfs maar ver tegenwoordigd op de begrafenis; de familie Tielen ziet hierin 'n soort van schuldgevoel. Opmerkelijk is, dat in 1959 een an dere arbeider, die in hetzelfde be drijf was belast met het verzorgen van de bananen, de 40-jarige J. van Rens uit Venlo, eveneens is overle den, na 'n ziekte, die hetzelfde beeld gaf als de ziekte van wijlen de heer Tielen. De heer F. Vos, ook een arbeider die bij de bananenimporteur werkzaam was, heeft uit het een en ander zijn conclusie getrokken. Hij is door de ziekteverschijnselen van twee zijner collega's zo erg geschrok ken, dat hij onmiddelijk -ander werk heeft gezocht NEDERLANDS MEES! GEBRUIKTE WASMIDDEL O De minister van economische za ken zal maandag 21 augustus op zijn departement een bespreking hebben met de rayonale bakkerij commissies, alsmede met de werknemersorgani saties uit de betrokken sector, over de broodprijs verhoging in enige plaatsen in Noord-Brabant (waar onder Tilburg en Den Bosch). De minister acht deze verhoging in strijd met de regels van zijn prijs beleid, aldus deelt het ministerie van economische zaken mede. De nieuwe Westhaven is gister middag bij het Amsterdamse haven gebied getrokken. Burgemeester Van Hall was de eerste, die de nieuwe haven binnenvoer, die tot half vijf gistermiddag door een damwand ge scheiden was geweest van de andere Amsterdamse havens. De haven is 1500 ha groot. Er kunnen schepen binnenkomen met een diepgang tot 15 meter (60.00085.000 ton). Het lijkje van de 6-jarige jon gen H. de Preijker is gistermiddag opgehaald uit het water van 't Has seltkanaal-Oost te Amsterdam. Het kind moet tijdens het spelen te wa ter zijn geraakt. ZOETERWOUDE Feest op zondag a.s. Op vrijdag 18 aug. a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de zeereerw. heer Ad. P. M. Emmen OSC de H. Priesterwijding ontving uit handen van mgr. A. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch. Hoewel het jubileum van pastoor Emmen op zondag 20 aug. zal wor den gevierd, zal de jubilaris op de eigenlijke dag (vrijdag 18 aug.), des morgens te 8 uur een H. Mis opdra gen, waarbij, naar wij hopen, alle Kinderen uit de parochie aanwezig zullen zijn. Op zaterdag 19 augustus a.s. te 18.30 uur zal pastoor Emmen feestelijk worden ingenaaid vanaf de grens der parochie (samenkomst Veriaatweg), waar hij zal worden toegesproken door de burgemeester. Bij de parochiekerk wordt de jubi laris ontvangen door prior dr. Y. Snabel, waarna een lof zal worden gecelebreerd. Zondag 20 aug. worden de feeste lijkheden begonnen met een plech tige Hoogmis, op te dragen door de jubilaris. In het gebouw Miening 32 zal de jubilaris om half twee reci piëren voor genodigden, waarna om Vanavond wordt In het museum „Het Prinsenhof" in Delft de jaar lijkse kunst- en antiekbeurs geopend. Onze fotograaf nam er gisteren een kijkje en maakte dit doorkijkje van de tentoonstelling. HUISELIJKE RUIMTEBESPARING In het bouwcentrum in Rotterdam is gisteren een bescheiden expositie geopend, die een beeld wil geven van de mogelijkheden van ruimte besparing in woningen. De invloe den, die de gestegen welvaart, de arbeidsverkorting, de emancipatie van de vrouw, de rationalisering van het huishoudelijke werk en de ver beterde studiemogelijkheden op het gezinsleven hebben gehad, hebben dit gemeen, dat zij behoefte aan ruimte hebben doen ontstaan. De woningouw kan die ruimte niet al tijd in voldoende mate beschikbaar stellen, dus is het zaak deze ruimte in de indeling van het interieur te verwerven. Hoe dit te bereiken valt, wordt thans in het Rotterdamse bouwcentrum getoond met 'n reeks van voorbeelden. Insluiper sprong van 5Vs meter hoogte en ontkwam (Advertentie) half drie iedereen gelegenheid krijgt de jubilaris te feliciteren. De buitenkerkelijke viering zal plaats hebben op een nog nader be kend te maken datum in september. Pastoor Emmen werd op 3 aug. 1911 geboren te Tilburg. Op 18 aug. 1936 werd hij te Cuijk (St. Agatha) tot priester gewijd. Tot 1938 was pastoor Emmen verbonden aan de Missieprocure te Hees bij Nijmegen. Daarna werd hij benoemd tot kape laan in de parochie van de H. Kruis vinding te Roterdam. In 1943 werd hij gevangen geno men en overgebracht naar het be ruchte kamp in Vught en later naar een concentratiekamp in Oost-Duits- land, waar hij, met vele anderen, in 1945 door het Russische leger werd bevrijd. In 1946 keerde hij terug in Rotterdam. Van 1946 tot en met 1948 was hij legeraalmoezenier te Grave, waarna hij 2 jaren assistent was in de pa rochie te Stompwijk. In 1958 voigde zijn enoeming tot pastoor in de pa rochie van de H. Kruisverheffing al hier. In de drie jaar van zijn Zoeter- wouds pastoraat heeft pastoor Em men zich erop toegelegd de viering van het H. Misoffer met nog meer luister te omgeven en in het middel punt te stenen van net panocnieie en ook van het gezinsleven. Kunstzin nig en dichterlijk van gemoed, maakt hij veel studie van zijn preken. Door ijverig huisbezoek is hij „thuis" in de noden en verlangens van de pa rochianen. De verering van Onze Lieve Vrouw van Fatima gaat hem bijzonder ter harte; haar beeltenis is op alle Maria-feesten het centrum van een hartelijke godsvrucht bij de parochianen. SPEURTOCHT NAAR TERSCHELLINGSE JONGEN WORDT VOORTGEZET Nog steeds wordt het zoeken naar de zestienjarige Johan Haantjes, die sinds vorige week woensdag wordt vermist, op Terschelling voortgezet. Een spelend 10-jarig knaapje, Ook vandaag heeft een groot aantal rv? 8i i5er Zee, te gistermorgen vakantiegangers deelgenomen aan Groninger kustvaarder gekapseisd rp 1 op het Zeeburgerpad te" Amsterdam dë~5ëürtöchï" waarbb"hëT'gehëïè" r s?r._u._n¥?. z?e,r e™?'1®6 verw°n- wordt afgezocht. Tot nu toe was alle u*-, i- - wordt afgezocht. Tot nu toe was alle dingen in het ziekenhuis opgenomen. zoeken tevergeefs. De Groninger kustvaarder „Hun- ze VI" - 140 ton - is woensdag in het begin van de middag bij het Duitse Waddeneilandje Langeoog, voor de kust van Oost-Friesland, in een zware grondzee op één kant ge worpen en gekapseisd. De ramp vol trok zich in twee minuten. Twee le den van de bemanning worden ver mist. Een opvarende is, toen het schip bij een zandbank aan de grond was geraakt, met snijbranders uit de romp bevrijd. Hij is met een hef- schroefvliegtuig van het Westduitse leger naar een ziekenhuis op de vas te wal gebracht De kapitein, de 64-jarige E. Karei, uit Groningen, en de 31-jarige ma troos H. Hesling, ook uit Groningen, zijn vermoedelijk met het stuurhuis in de golven verdwenen. Nog in de vroege avonduren zocht een helikop ter van het Duitse leger naar de mannen. Men had echter de hoop om hen te vinden al opgegeven. Toen de redders het schip bij de zandplaat naderden hoorden zij uit de romp klopsignalen. Met snijbran ders is een opening gemaakt. Men vond zo de 41-jarige stuurman C. Troost, afkomstig uit Leek (Gronin gen). Hij was volkomen uitgeput en werd met een hefschroefvliegtuig overgebracht naar het ziekenhuis in het plaatsje Esens. Zijn vrouw in Leek stuurde hij echter onmiddellijk een telegram, dat zij zich niet onge rust moest maken. Zijn toestand is niet zorgwekkend. Eerst werd bericht, dat er vier mensen aan boord van de kustvaar der waren geweest. Vermoedelijk is dit niet juist. Er bestaat echter een kleine kans, dat een van de leden van de bemanning een passagier voor een vakantietochtje heeft mee genomen. Het verongelukte schip verzorgde een geregelde dienst tussen Gronin gen en Hamburg. Het was op weg naar Groningen met een kleine la ding, 14 ton stukgoed. De „Hunze VI" is eigendom van de rederij „Lemmer Boot". Een doch termaatschappij van de „Groninger Beurtvaart n.v.". Het scheepje is in 1929 gebouwd. Vermoedelijke oorzaak Volgens waarnemers vanaf de kust van Oost-Friesland heeft zich gister morgen om half elf een ontploffing op de kustvaarder voorgedaan. De rederij neemt echter aan, dat het zeer licht geladen schip door de zware grondzee in moeilijkheden is geraakt. Dit is ook de lezing van de bemanning van de reddingboot van Langeoog. Zij hebben verder meegedeeld, dat het ongeluk zich in twee minuten moet hebben afgespeeld. De red dingsboot heeft zich lange tijd op de plaats van de ramp opgehouden om naar overlevenden te zoeken. Steeds meer raadselen rond de „Borgersen" Bij het onderzoek naar de ante cedenten van de met f 25.000 ver dwenen hulpboekhouder Wouter E., die zich „Borgers" noemde komt de Amsterdamse recherche voor de ene verrassing na de andere te staan, al dus de Tel. Zo is nu gebleken, dat de vrouw, die hij mevrouw Borgers-Audt noem de en met wie hij samenleefde in ka mers op de Reguliersgracht, inder daad zijn enige en wettige echtgenote is. Tot gisteren nam men aan, dat op lichter-fantast Wouter E. zijn naam veranderd had om zich aan de onder houdsplicht van zijn vrouw en vier kinderen in Dordrecht te onttrekken en dat hij met een vriendin samen woonde. Gebleken is echter, dat zijn vrouw met hem mee is gegaan, de vier kin deren aan hun lot overlatend. Deze zijn nu ondergebracht in tehuizen in Dordrecht. Het echtpaar E. heeft vermoede lijk zjjn naar veranderd - de naam van de vrouw is niet Audt - om zich te onttrekken aan alimentatieplicht ten opzichte van de kinderen E. De politie neemt aan, dat het echtpaar met het geld is uitgeweken naar Duitsland. WASSENAAR Gistermorgen omstreeks kwart vóór negen werd de 39-jarige C. Ja cobs uit de Louisestraat in Wassenaar gedood op het kruispunt Houtrust- brug-Van Boetzelaar-Conradkade te Den Haag, waar het verkeer door een verkeersagent geregeld werd. Hulp bij het zivare werk De postbesteldiensten in Assen, Hoogeveen en Groningen nemen op het ogenblik proeven met kleine, vierwielige wagentjes, die de zware tassen met poststukken voor de bestellers torsen. Het spreekt haast vanzelf, dat de taak van de postbesteller hierdoor aanzienlijk verlicht wordt, nu hij de zware tassen niet meer zelf hoeft te sjouwen. De wagentjes, die elk 12 kilo wegen, kosten ongeveer 130 gulden per stuk; zij worden in Amerika vervaardigd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7