AL IS DE BOEF OOK NOG ZO SNEL „OLD LAB" ACHTER HAALT HEM WEL Tijdens gevangenisoproer deed „Old Lab" dienst als elektrische centrale DE LEIDSE COURANT Onmiskenbaar is gebleken aldus een rechercheur dat de ritjes met onze lab-auto door „Donker Montreal" een aanmerkelijke daling van het aantal misdaden ten gevolge hebben. En dat heus niet al leen, omdat wij een stofzuiger aan boord hebben! J _J Laboratorium op wielen doeltreffend wapen tegen misdadigers (Bijzondere medewerking) Foto links: Een man gewond tijdens revol vergevecht. „Old Lab" is ter plaatse om de mannen van de „Afdeling Moord" bij het on derzoek te assisteren. Slacht offer kan naam mompelen van aanvaller, hetgeen op de geluid band wordt vastgelegd. Foto hierboven: Rechercheurs op zoek naar een vermiste vrouw delen radio- telegrafisch aan „Old Lab" mede, dat zij in de omgeving van Montreal een handtasje hebben gevonden. Onmiddellijk gaat „Old Lab" dan op volle toeren draaien om het tasje nauwkeurig te onderzoeken. ER gebeurde iets bijzonders tijdens mijn derde rit met de politie-lab- auto in de Canadese stad Montreal. Het was tien uur 's avonds. Het hoofdbureau meldde per mobilifoon: „Kleine brandkast gestolen perceel ....straat nummer 27. Brandkast waarschijnlijk na plundering in ha ven geworpen." Onmiddellijk zette de chauffeur koers naar de haven. Op weg daarheen stak een der re chercheurs zich in het tot de vaste uitrusting van de lab-auto behoren de duikerpak. Aan de kade stopten wij. Een kort overleg vond plaats. Rechercheurs zoeken naar vin gerafdrukken om gebroken raam van fabriek, waar is in gebroken. In „Old Lab" worden de afdrukken ontwikkeld en kunnen ook bloedvlekken wor den geanalyseerd. heden mede. Het resultaat? Binnen een half uur reden drie „zware jon gens" (gedwongen) in snelle vaart en onder zware bewaking naar het hoofdbureau. De ondervragingen be gonnen onmiddellijk. Twee der ver dachten haden een waterdicht alibi, maar nummer drie kon niet precies vreklaren, wat hy in de vooravond had gedaan, noch waar hij geweest was. Hij werd opnieuw aan de tand gevoelden de volgende ochtend was de zaak (zoals de politie zegt) rond. De brandkast-artiest werd ge vangen gezet en ontliep zijn straf niet. Een zwaar gewonde TERWIJL de ondervragingsacte speelde op het hoofdbureau, reden wij alweer door de stad. Vooral door de „donkere wijken", want daar wil nog wel eens wat gebeuren zo om streeks middernacht. En inderdaad (Je hebt geluk, zei rechercheur Mo rin tegen mij), om kwart over twaal ven meldde het hoofdbureau: „Straatvechtpartij. Zwaar gewond man halverwege .straat." De chauffeur drukte de gaspedaal in. Onze sirene begon te loeien. Vijf mi nuten later stopte de lab-auto ter plaatse van de „vondst". Gestorven? Neen. Wel gewond. Twee revolver schoten. Nog by kennis. Onmiddellijk kwam onze fotograaf in actie. Een der rechercheurs bracht een micro foon vlak bij de mond van het slacht offer. Een summier verhoor. Dit werd opgetekend door de band-recorder, die zich in de lab-auto bevindt. Hoofdzaak: De naam van de aan valler-dader was bekend. De naam hij lag „muurvast" werd mobi- lofonisch doorgegeven aan het hoofd bureau. En terwijl de ambulance wagen het slachtoffer zo spoedig mo gelijk naar het ziekenhuis bracht, raasden enige politie-auto's door de stad om de dader te pakken. Binnen drie kwartier waren de rechercheurs daarin geslaagd. Terwijl de fotograaf in actie en 't band-recorder-verhoor in volle gang was, dromde een aantal nieuwsgieri gen samen. Onder hen waren veel cppassende mensen, maar ook enige onderwereldfiguren. Toen zij zagen, hoe effectief en snel onze lab-auto dienst deed, moet hun dat toch wel enig ontzag hebben ingeboezemd. Ik maakte een opmerking in deze geest tegen rechercheur Morin. Wis en ze ker is dat zo, antwoordde hij, we hebben reeds kunnen vaststellen, dat wij na 'n paar ritjes met onze groe ne lab-auto door een of andere don kere wijk een poosje lang minder te doen hebben. Zo'n lab-auto werkt preventief, dat verzeker ik je. De uitrusting ALVORENS ik toestemming kreeg om een paar maal met de lab-auto (het „Laboratorium op Wjelen") mee te mogen uitrukken, had ëen der in specteurs mij het een en ander ver teld. In de Verenigde Staten kent men die lab-auto's al langer. In Mon treal ontwierp men er zelf een, toen gebleken was, hoe deoltreffend zij in de USA het politie-apparaat ver sterkten. Snelheid en wetenschappe lijke steun, dat zijn de goede eigen schappen van zo'n auto. Bevrijdt de politiemannen van een hoop „loop werk", weet je! En tijd gewonnen, veel gewonnen, want sommige mis dadigers zijn ware meesters als het er om gaat, zich snel en geruisloos uit de voeten te maken. Onze lab auto kan echter reeds enige minuten na de ontdekking van een misdaad met de nasporingen beginnen. In die auto is veel „verborgen". De uitrusting kostte ruim 60.000,Ul traviolette lampen, een hele batterij walkie-talkies, een band-recorder voor verhoren ter plaatse en om op te tekenen, wat getuigen of voorbij gangers zeggen op het „hete" mo ment. Erg belangrijk, want later, in de rechtszaal, zijn getuigen of voor bijgangers soms hun geheugen al dan niet met opzet een beetje kwijt. In de auto zijn voorts onderwaterlam pen, schijnwerpers, een fotografisch atelier (om snel foto's en vingeraf drukken „rijp" te maken, zodat ze op het hoofdbureau direct kunnen wor den geïdentificeerd) en nog veel meer. De benzine-generator is zeer prak tisch. Dat bleek bij een gevangenis- oproer. De gevangenen hadden de stroomkabels doorgesneden. Toen kwamen wij met onze lab-auto en gaven de opstandige elementen een lichtbad, zoals ze nog ooit in de ge vangenis hadden gehad. De pret was er toen voor hen gauw af! Ja, van die lab-auto heeft de po litie al veel plezier beleefd. In de onderwereld heeft men minder waar dering voor het ding. Begrijpelijk, want reeds konden dank zij „Old- lab" moorden snel opgelost, vermiste personen opgespoord, alsmede inbra ken en mishandelingen geklaard" worden. Eens poogde een bende re volver-artiesten, die zich verschanst hadden in een huis. ons aan te val len. Zij hadden niet gerekend op de kogelvrije vesten, die zich in de auto bevinden en evenmin op de vrij zware schietwapens. Wij kunnen zelfs bloed onderzoe ken in onze lab-auto. En 't is werke lijk waar, „Old-lab" heeft ook een stofzuiger bij zich, waarmee wij stof deeltjes uit de kleiden van verdach ten kunnen zuigen.... en dat zijn soms waardevolle bewijsmiddelen. Kortom, „Old Lab" is een uitsteken de helper van ons. Dat de inspecteur gelijk had. toen hij dit zei, bleek mij tijdens mijn derde tocht met ,,01d Lab", toen wij zoals ik reeds vertelde een brandkast uit de haven haalden en konden zorgen, dat de dader van een revolveraanslag snel werd gepakt. We reden naar een afgelegen deel van het havenfront. De generatoren begonnen te draaien. De duiker ging te water. Een paar onderwater-lam pen (ook in de auto aanwezig) ver gemakkelijkten zijn taak. Na enige tijd bleek: Niets te vinden. We pro- Een gestolen safe, opgedoken uit de haven van Montreal door een duiker van „Old Lab", wordt ter plaatse onderzocht om arrestatie van de dief te be spoedigen. beerden een tweede plaats. Weer verdween de duiker in de diepte. Dit maal was het raak. Na drie of vier minuten meldde hij, de brandkast te hebben gevonden. Hij kwam boven om takelmateriaal te halen. De lier werd actief. Korte tijd later ver scheen de brandkast boven de op pervlakte. Snel werd hij op de kade geplaatst. Op de wal bekeken een tweetal re chercheurs het voorwerp. Deskundig. Zij kenden him (misdadige) Pappen heimers en wisten, dat elk hunner zijn eigen techniek en operatieme thoden heeft. Zij traden langs mobi- lofonische weg in contact met het hoofdbureau en deelden bijzonder-

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6