Weerbericht Het weer in Europa In Lisse wisselen wekelijks duizenden manden bollen van eigenaar Vacantiespel 1961 is weer gespeeld r 't Hoorntje ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 zondagmorgen 13 august EHBO - PLEISTFRAKTtE GEEF MILD - GEEF ROVAAL zondagavond 13 augustus KnO-EHBO-UITZENDING 110.000, prijzen (Advertentie) (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) IETS WARMER Aanvankelijk opklaringen, la ter van het westen uit toene mende bewolking en mogelijk enige regen. Tamelijk koude nacht met weinig wind. Morgen overdag zwakke tot matige zui delijke wind en iets hogere tem peraturen dan vandaag. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI zw. bew. 21 6 12 STOCKHOLM zw. bew. 21 OSLO zw. bew. 21 12 KOPENHAGEN regenbui 17 12 ABERDEEN h. bew. 14 3 LONDEN 1. bew. 18 11 AMSTERDAM h. bew. 21 12 BRUSSEL zw. bew. 21 11 LUXEMBRUG zw. bew. 21 7 PARIJS geh. bew. 23 9 BORDEAUX vr. onbew. 21 10 GRENOBLE regen 24 16 NICE h. bew. 28 22 BERLIJN zw. bew. 21 13 FRANKFORT zw. bew. 24 9 15 MüNCHEN regen 25 ZURICH regen 22 24 14 GENèVE regen 15 LOCARNO regen 29 17 WENEN zw.bew. 30 19 INNSBRUCK wolkbreuk 27 16 BELGRADO onbew. 27 16 ROME onbew. 36 19 AJACCIO L bew. 32 19 MADRID vr. onbew. 30 18 MALLORCA 1. bew. 31 22 LISSABON onbew. 24 16 PAUZE Morgen: Twaalfde zondag na Pink steren, „Deus in adjutorium God, kom mij te hulp" (uit psalm 69). HET IS NIETS NIEUWS EN NIETS VREEMDS. De reeks zomerse zondagen na Pinksteren wordt getiteld naar de eerste woorden van het psalm-vers, dat bij het intrede-gezang (intróï- tus) wordt aangehaald. Deze zondag is dat psalm 69. Er zijn 1'50 psalmen, die voor een gedeelte door koning David werden gedicht. Alle priesters en kloosterlingen lezen iedere week de gehele psalmenbundel in het bre vier door. Nog niet zo lang (25 jaar) geleden, lazen ook de leken veel meer psalmen, namelijk de boete psalmen e.a. Dat kan niet genoeg worden aanbevolen. Sommigen zijn huiverig van het le zen in de Bijbel, omdat het „protes tants" zou zijn. Anderen propageren het als een verfrissende nieuwe stro ming in de Kerk. Aan het adres van beiden deze opmerking: in 1898 ver leende paus Leo XIII een volle af laat aan ieder, die een maand lang elke dag een kwartier in het Evan gelie zou lezen PUZZEL Oplossing no. 510 Horizontaal: 1 diva, 4 o.l., 6 rune, 7 open, 9 ei, 10 rio, 12 es, 13 stelling, 16 i.e., 17 Ee, 19 ongeveer, 22 ed, 23 era, 24 r.i., 25 teen, 27 amie, 29 Rg, 30 dras. Verticaal: 1 duit, 2 in, 3 verlegen, 4 op, 5 leeg, 6 rest, 7 ooievaar, 8 N.S., 11 i.l., 14 ein, 15 nee, 18 drie, 19 Oder, 20 er, 21 Eris, 22 et, 26 eg, 28 ma. PUNT Flatbewoners weigeren (te hoge) huur te betalen In Amsterdam Nieuw West beta len bijna honderd huurders van du re flatwoningen aan het Lou Jansen- plein al enkele maanden geen huur meer. De flatbewoners vinden, dat De bollenhandelaars kennen nu geen rust. Hun auto's snellen naar de veilingen in Lisse en Bovenkarspel, ze gaan 's maandags naar de beurs in Haarlem en op donderdagmorgen naar de beurs in Hillegom. En thuis, in de schuur of op kantoor kennen ze thans ook geen rustig ogenblikje. Alles jaagt en vliegt en heeft haast. De „pakkerij" is in volle gang, de schepen wachten niet. De bollen moeten op tijd in de kisten en aan de havens zijn. Duizenden manden met bollen wissplen nu op de veilingen in Lisse, wekelijks van eigenaar. Het zou voor de exporteur uitgesloten zijn zoveel bollen in enkele weken tijd te kopen als de veilingen er niet waren. ALPHEN AAN DEN RIJN Besloten met kampvuur en optocht die, na een jaar het voorzitterschap te hebben waargenomen, de dage lij ks-bestuursfuncties heeft overge dragen aan jonge mensen, die met beide benen in de onderscheiden jeugdbeweging staan. De optocht, een uiterst moeilijke aangelegenheid om in goede banen te leiden, verliep dit keer in de aller- beste orde. Muzikale medewerking De sombere weersvoorspellingen start van de ballonnen achter. Nu werd verleend door de beide plaatse ten spijt is ook de laatste dag van de wachten ze af hoe ver hun ballon jjjke muziekcorpsen „Arti et Reli- Vakantieweek voor de organisatoren, wel is gekomen, vervuld van de gi0ni" met het tamboercorps „Con de 1300 deelneemsterstjes en deel- hoop met-een prijsje te worden be- Brio", en „Crescendo" met eigen nemertjes van 8 tot en met 12 jaar loond. tamboercorps. Zij gaven een rustig en voor de leidsters en leiders, ver- tempo aan, terwijl de politie, die het lopen onder begunstiging van best Kampvuur. deze week al meer erg druk heeft weer. Het zou die dag mis zijn met gehad met de Vakantiespel-kinde- het weer en tegen de avond kon De Vakantie week kreeg vrijdag- ren, zich ook hierbij bijzonder ver- zelfs wel wat onweer worden" ver- avond een fantastisch slot. Nabij de dienstelijk heeft gemaakt en een wacht. Het is begrijpelijk, dat de or- nieuwe Emanuël-school aan de Anna njet onbelangrijke bijdrage heeft ge- ganisatoren om deze mistroostige van Burenlaan, op een terrein, dat leverd tot het welslagen van de op- mededelingen van De Bilt, de vijfde van nature een „amphitheaterach- tocht. dag, in het bijzonder de sluitings- tige" gelegenheid daartoe biedt, vond Enkele geluidswagens zorgden avond op vrijdag van het Vakantie- een kampvuur plaats, dat al even- voorts voor het onderhouden van 't spel 1961, met enige bezorgdheid te- zeer als de overige programmapun- nodige contact van kopgroep tot de gemoet zagen. Maar gelukkig bleef ten, paste bij het fantasierijke brein hekkesluiters, een verdienstelijke de regen op veilige afstand van Al- van de jeugd. maatregel, waaraan het vorig jaar 'n phen aan den Rijn en het voorspelde B- het kampvuur gaf wethouder sterk gevoelde behoefte was. onweer liet zich met horen. ph H Rogaar namens het gemeen tebestuur blijk van zijn belangstel- In gebouw „Nabij" heeft de heer Autoped-races. ling en nam zelfs actief deel aan de Ponsioen hartelijk dank gebracht officiële opening van dit evenement. aan de tientallen leidsters en lei- Kenden deze dagen al reeds en- Toen eenmaal de vlammen zich knet- ders, aan wier medewerking het wel- kele hoogtepunten, zoals de vossen- terend een weg boorden tussen de slagen vooral ook te danken is. „De jacht en het levende ganzenbordspel, brandende houtstapel door de lucht s^af heeft diep respect voor u allen" beide spelen, waarbij het enthou- in, leidde Rowan-hopman Ponsioen zei hij. Zonder de overigen in hun siasme der kinderen een climax, die aller aandacht in goede banen door verdiensten te kort te doen, zette hij weldadig aandeed, had bereikt, het de kinderen enkele liederen te laten twee medewerkenden extra in het vrijdag-programma is niet minder zingen als inleiding tot zijn kamp- zonnetje. Het waren Ursula Ehren- in de smaak gevallen. Des morgens vuurverhaal. Hij vertelde van de berg (15), wonende te Wenen, die kwamen de kinderen op het Raad- ervaringen van een houthakker en een deel van haar vakantie (voor huisplein bijeen voor een autoped- hoe het zee-water eigenlijk zo zout de vierde maal in Nederland bij Al- wedstrijd. Hierbij bleek ook weer is geworden. Een leuk verhaal, dat phense kennissen doorgebracht) óp- eens overduidelijk, welk een inspan- de aandacht van de kinderen boeide, offerde voor de vakantiegenoegens ning het organiseren van dergelijke De heer Ponsioen liet de kinderen ïf. "J"! V°°J evenementen voor de jeugd, van de t tt Pnkele canons zineen de JeuSd» en meJ- G- sPrey. de se" leiding wel vergt. Alles verliep met SafrbJ ook de oudere be- ZTiïS b(er|enkwerjïv°oradit de regelmaat van een klok De vol- langstelIenden, wier aantal zo groot f.0/1. Z« kree8 n Prach" doening was dan ook rondom van d t C Ponsioen toen hii tlg bloemstuk. de gezichten af te lezen, vooral ook ^en'ogenblfk rond zich had gekeken, De heer J. Verleng, penningmees- van de belangstellenden die in een een kree^ van verbazing niet kon ter van het comité, ontnam de heer ff TffL.-f onderdrukken. Ponsioen de kans op het laatste SER-commissie adviseert over arbeidstijdverkorting in Horeca-bedrijven In een advies, gericht aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, over een vooront werp van wet inzake de arbeids- en rusttijden in het Horeca-bedrijf, heeft de commissie arbeidswetge ving van de SER bezwaar gemaakt tegen het terugbrengen van 't aan tal vrije zondagen van 17 tot 13. De commissie heeft zich wel akkoord verklaard met een geleidelijke ver korting van de werktijd van gemid deld 53 uur per week tot gemiddeld 48 uur per week. De werkgevers zijn van oordeel, dat de verkorting in twee jaar tijd dient te geschieden, de werknemers evenwel willen in een jaar hiertoe overgaan. De SER-commissie adviseert werk nemers zowel als werkgevers ten spoedigste overleg te plegen met mi nister De Pous over het dreigement van de werkgevers om de arbeids tijdverkorting te doen leiden tot prijsverhogingen in café's en hotels. De commissie adviseert tenslotte, de verdere verkorting van gemiddeld 50 uur per week tot 48 uur per 1 januari 1963 te doen geschieden. kleinen kwamen volgen en daarvan niet minder genoten dan de „racers" zelf. Dezen gaven elkaar geen duim breed toe. Er waren heel wat rond jes af te leggen, alvoren de jury de Lampionoptocht. Het moment, waarop de ballon netjes in oostelijke richting op de wind wegdansen. woord en huldigde op zijn beurt hem. „Het bestuur had aan de heer Ponsi oen als voorzitter en spelleider de Dan volgde tot besluit van het bij- winnaars kon vaststellen, na een zonder succesvol geslaagde Vakantie- presentje aanbood reeks van bijna wiskundige bereke- spel 1961, met een uitgebreid en ge- nineen te hebben beciiferd vaneerd, by uitstek op de jeugd af- »Ik heb toch het laatste woord gestemd programma, een feeërieke merkte de heer Ponsioen laconiek De wedstrijd 'om het raadhuis ge- lampionoptocht van de 1300 kinde- noot vrijdagmorgen ook de belang- ren d0or Alphens straten, naar ge stelling van het gemeentebestuur, bouw „Nabij" het „hoofdkwartier" want wethouder A. J. Dekker volg- van de initiatiefnemer in 1959, ds. J. de in gezelschap van enkele andere h. Bogers, die nog de stuwende notabelen, kennelijk met veel inte- kracht „achter de schermen" is, maar resse, hoe de kleine kindertjes, vaak met de tong op de schoen, erin slaag- m ü- i den in voor hen razend snel tempo P WÈÈ de eindstreep te halen. De uiteindelijke winnaars waren: kleine meisjes, Kitty Zuidam, groep „Nabij"; Janny Heinen, idem; Aafje Kruijswijk, idem. Grote meisjes: Jopie van Dam, groep „Bethel"; Sjaan Harting, groep „Gouwsluis"; Anneke Rietveld, gr. „Bethel". Kleine jongens: Martien Spek, gr. „Bethel"; Henk v. d. Hond, idem; J. v. d. Lee, groep „Gouwsluis". Grote jongens: Adrie Blom, groep „Nabij"; Bert Verberg, gr. „Bethel". Ballonwedstrijd. De ochtend van de laatste dag had nog een hoogtepunt: een ballon wed strijd. Het bood een fantastische aan blik, toen de grote zwerm kinderen achter het raadhuis, voorzien van 'n ballon, zich opnieuw vóór 't raad huis verzamelden. Toen eenmaal het moment, aangekondigd door de Ro wan-hopman van de katholieke Ver kennersbeweging, de heer F. M. Pon sioen, die voorzitter is van het Va- kantiespel-comité en deze dagen te- tevens als algemeen-spelleider heeft gefungeerd, was aangebroken, zwermden weldra 1300 gevarieerd gekleurde ballonnen de lucht in en verdwenen met de wind mee in oos telijke richting. Zij namen op een kaartje de identiteit met zich mee van de „afzenders" en lieten bij de duizend koppige kindermenigte en de vele toeschouwers een onvergete lijke herinnering aan de imposante In de afgelopen nacht, om half 2, is de 30-jarige Schotse zeeman Joh. M. uit een raam van de eerste ver dieping van een woning aan de Oude Zijds Achterburgwal in Amsterdam gevallen. Met een gebroken been en snij wonden moest de zeeman, die on der invloed van sterke drank ver keerde, naar het Binnengasthuis worden vervoerd. Hij heeft verklaard zijn evenwicht te hebben verloren, toen hij zich voor het raam stond aan te kleden. De zeeman is machi nist van de „Arthur Southern", diè in de hoofdstad in dok ligt. Donderdagavand zijn twee Haagse echtparen, nl. de families Hameteman en v. d. Eyck, in Eupen met hün auto in botsing gekomen met een Belgische personenauto. De heer en mevr. v. d. Eyck werden ernstig aan de borst gewond, terwijl de heer en mevr. Hameteman' won den aan het hoofd opliepen. op, „want ik moet u allen hartelijk danken voor de medewerking als be stuur en voor de verrassing, die ik van u heb gekregen. Nadat ook de Rowans de nodige aandacht hadden gekregen voor hun hulp bij de diverse spelen, kregen de leidsters en leiders een kleine tracta- tie en de welgemeende uitnodiging van het bestuur om het volgend jaar weer op het appèl te zijn! Laat het geluk van de kinderen ons een stimulans tot volhouden zijn! Wij rekenen op u allen! waren de laatste klanken van vakantiespel 1961.... door de eigenares van de flats, de maatschappij Texel, de financiële grenzen verre zijn overschreden. Toen de bewoners de flats betrok ken moesten zij 3000 fonds perdu storten. Dit bedrag gold vooi de aan. leg van verwarming en andere voor zieningen, maar volgens een minis teriële beschikking bleek de storting geheel onwettig te zijn geweest. Het geld zien de flathuurders echter niet terug. Overigens heeft de maatschappij ook flatbewoners toegelaten die geen bedrag van ƒ3000 behoefden te stor ten, „omdat de woningen anders geen aftrek meer zouden vinden". Ook wat de huur zelf betreft heb ben de bewoners klachten. De hum- ligt tussen de 150 en 200 gulden, maar de huuradviescommissie zou deze huur enkele tientallen guldens te hoog hebben bevonden. Van res titutie van het teveel betaalde, noch van vermindering der huursom zou evenwel sprake zijn. ERNSTIG VERKEERSONGELUK BIJ DRUNEN Op de provinciale weg bij Druncn is gisteravond de 18-jarige Herwij nen uit Babylonienbroek om het le ven gekomen bij een verkeersonge luk. Hij zat in een vrachtauto, bestuurd door de 19-jarige F. Terpoorter uit Meeuwen, die bij het passeren van een stilstaande auto in botsing kwam met een uit tegenovergestelde rich ting komende vrachtauto. De chauf feur van deze auto, de heer Klerks uit Drunen en de heer Terpoorter liepen beide zware verwondingen op. De heer Terpoorter is naar het pro testants ziekenhuis in Den Bosch vervoerd. De heer Klerks is opgeno men in een ziekenhuis in Tilburg. Een Hongaarse regeringscom missie, die een onderzoek heeft in gesteld naar het neerstorten van 'n Hongaars passagiersvliegtuig in Boe dapest op 6 augustus, is tot de con clusie gekomen, dat het ongeluk, waarbij 30 mensen het leven lieten, het gevolg was van grove ongedisci plineerdheid van enkele bemannings leden. Om te pronken hadden zij boven de stad ongeoorloofde ma noeuvres verricht. WE ZIJN WEER uit-gevakantied en we hebben waarlijk niet te klagen gehad. Alles op z'n tijd, een straal tje zonneschijn, een lekker vlieger- windje en, op ongelegen ogenblik ken weliswaar, een gezellige regen bui, die ons naar de in allerijl verza melde collectie detectives deed grij pen. Ook de strandgenoegens zijn niet aan onze neus voorbijgegaan. In ver band met de vrij beperkte voorraad energie heeft de zon ons,hoogstwaar schijnlijk als service-betoon, bruinge bakken in een kwart deel van de tijd, welke er anders voorgeschreven staat. Onuitwisbare indrukken zijn ons verder bijgebleven. Het is beslist een voldoening als je op je vakantie met weinig Nederlan ders in aanraking komt. Het geeft je echt het gevoel er eens helemaal uit te zijn, ook al glibber je tussen de kwallen door op nog geen twintig kilometer van je woonplaats. Veel bewondering tenslotte hebben we gekregen voor de wijze, waarop ten onzent reclame wordt gemaakt. Aan het strand gelegen kun je even tijd maken voor het observeren er van. De vliegtuigjes maken boven je hoofd dure vlieguren en torsen on derwijl een sleep-met-opschrift, wel ke je thuis niets zegt, maar die tij dens het dagenlange luieren je een mentale schok geeft in de geest van: „dat ik daar nou niet aan ge dacht heb. Naast ons vloog een reuzen-bal met koeien van letters-ten-voordele- van-'n-huidcrêmefabrikant met vaart door een ruit van een windscherm, waarachter enige omvangrijke lie den in allen gemoede over het ver leden lagen te mijmeren. Het be schaafd gerinkel van de barstende ruit bleef niet onopgemerkt. Uit een belendende kuil klonk een ingeto gen, vaderlands, gegrinnik. „Strand- reclame is doel-tr effen de reclame...." Inderdaad, voor ons bedrijfsleven ligt aan de voet van Hollands blonde duinen nog een groot gebied braak. EEK. Klassieke gebruikskunst I Huuroorlog in Nieuw West

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3