CHROESJTSJEF: „LATEN WE ELKAAR NIET BANG MAKEN" „Kennedy, Macmillan en De Gaulle zijn verstandige mensen" Geen krachtproef van Berlijn maken V.N. op zwart zaad Regiment terug uit Bizerta Diplomatiek tijdschema Stakingen in Indonesië Wonderbaarlijke genezing Mislukte straatsgreep in Argentinië? Het bleef echter rustig Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 51ste JAARGANG No. 15397 Laten we verstandig wezen", zegt Chroesjtsjef. Uitstekend, begin maar Telet. 2 0 9 3 5- Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorgins 33839 (tussen 11.30 en 19.00 n.) - Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Prinses Margaret naar musical Ook Moskou staat op z,n prestige Premier Chroesjtsjef heeft op een bijeenkomst van de vereniging voor Russisch-Roemeense vriendschap in Moskou verklaard, dat zijn regering in geval van een conflict niet zal aarzelen gebruik te maken van atoomwapens. „De imperialisten willen onze kracht op de proef stellen, zij wil len de resultaten van het socialisme te niet doen, maar hun armen zijn te kort." De tijden zijn veranderd, maar de imperialisten hebben hun oude gewoonten, hun „vraatzucht" behouden. Zij trachten ons bang te maken, „maar zij zijn zelf bang voor ons." „Ik wil voor de gehele wereld herhalen: Laten wij elkaar niet bang maken. Laten wij niet zoeken naar hetgeen ons verdeelt en de reeds diepe kloof nog wijder maakt. Wij stellen voor om een conferentietafel te gaan zitten en, zonder passies op te zwepen, rustig en zakelijk te bespreken wat wij kunnen doen zodat geen nieuwe conflicten ontstaan uit de erfenis van de laatste oorlog." „Kom tot uw zinnen, heren. Ik doe een beroep op degenen die nog logisch en helder kunnen denken en van wie de ontwikkeling van de internationale situatie afhangt." De Sowjet-Unie zal alles doen om oorlog te voorkomen, „maar wij zullen niet buigen voor dreigementen. Wij zullen niet de eersten zijn die op de knop van de lanceerinrichtingen drukken. Wij zullen geen oorlog beginnen, maar als de imperialisten ons een oorlog op dringen zullen wij moedig het hoofd bieden en de agressor ver nietigend verslaan." Chroesjtsjef zei, de opmerking, die Kennedy donderdag op zijn .perscon ferentie maakte „Wij hopen dat de problemen op vreedzame wijze kunnen worden opgelost" toe te juichen. „Het is juist een vreedzame oplossing waarnaar de Sowjet-rege- ring streeft. Maar het sluiten van 'n vredesverdrag met Duitsland is van essentieel belang voor een vreedza me regeling. Slechts hierdoor kunnen de resten van de tweede wereldoor log worden opgeruimd." nen geen excuses aanbieden, zei hij". „Ik antwoordde: Wij zijn ook een groot land en eisen een verontschul diging (voor de spionagevlucht van de U-2). Zonder deze kunnen wij niet aan één tafel gaan zitten". Chroesjtsjef liep tijdens de recep tie op de ambassadeurs van Enge land, Canada en Frankrijk toe met de woorden, dat er naar zijn mening geen oorlog komt. „President Ken nedy, premier Macmillan en presi dent De Gaulle zijn verstandige mensen". AMERIKAANSE REACTIE In officiële kring te Washington ziet men niet veel licht in Chroesj- tsjefs laatste woorden over Berlijn. Men gelooft, dat hij het sein heeft gegeven tot versterking van de in timidatie door te herhalen, dat de Sowj et-Unie „verpletterende slagen" kan uitdelen. Door van de gruwelen van een oorlog te spreken, zo meent men in Washington, hoopt Chroesj tsjef de neutrale landen op zijn hand te krijgen. Bondskanselier Adenauer heeft op een verkiezingsbijeenkomst in Kiel gezegd, (ervan overtuigd te zijn dat er met de Sowj et-Unie zal worden onderhandeld. Hij noemde de poli tieke toestand ernstig, maar zeker niet verontrustend. Het Westen zal nader bepalen wan neer het met de communisten aan de conferentietafel zal gaan zitten, zo heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, vrij dag in Washington meegedeeld. De minister legde een verklaring af, nadat hij Kennedy verslag had uitgebracht over zijn reis naar Euro pa. Hij was van mening dat er met de Russen onderhandeld zal worden, maar niet direct. De Sowj et-Unie wacht op con structieve voorstellen van het Wes ten, bedreigt niemand en niemands belangen. Elke poging om door oor log uit twee Duitslanden één te ma ken is tot mislukking gedoemd. Bij een dergelijke oorlog zou in Duits land waarschijnlijk niets en niemand overblijven om te worden herenigd. „Maar bondskanselier Adenauer voert zijn bondgenoten stijfkoppig verder op het pad van dreigementen en vergroting van het oorlogsge vaar". Wanneer de tegenpartij wil samenwerken, van de kwestie-Ber- lijn geenkrachtproef wil maken, is overeenstemming zeer wel mogelijk. De Sowjet-Unie wil West-Berlijn niet verstikken, de bevolking niet haar levenswijze opleggen. Berlijn ligt op het grondgebied van de Duitse demo cratische republiek, „maar de rege ring van de DDR heeft er in toege stemd, dat West-Berlijn een vrijstad, wordt". De Sowjetvoorstellen vor men een voor beide partijen redelij ke oplossing. Niemands prestige zal te lijden hebben, niemand zal ten koste van de ander sterker worden. De status van vrijstad moet interna tionaal worden gegarandeerd", aldus Chroesjtsjef. PRESTIGEKWESTIE Chroesjtsjef legde eveneens de na druk op het prestige van de Sowjet- Unie, dat met het tekenen van een vredesverdrag op het spel staat. „Door de grandeur van de arbeiders klasse van de Sowiet-Unie is een staat gegroeid, waarmee de kolonia listen en imperialisten rekening be horen te houden en die zij als een gelijke moeten behandelen". Tijdens de (mislukte) topconfe rentie, die vorig jaar in Parijs werd gehouden, trachtte de Engelse pre mier Macmillan, Chroesjtsjef te over reden met Eisenhower aan één tafel te gaan zitten. „U moet begrijpen, mr. Chroesjtsjef, dat de Verenigde Staten een groot land zijn. Zij kun- Frankrijk zal één van de parachu tistenregimenten terugtrekken, die de vorige maand bij het uitbreken van het conflict rond Bizerta naar de Franse basis bij deze stad zijn ge zonden. Dit is vrijdagavond door het bu reau van premier Ddbré bekendge maakt. In een kort communiqué wordt gezegd, dat de Franse rege ring, na de situatie rond Bizerta be keken te hebben, besloten heeft één van de regimenten, die daar als ver sterking naar toe zyn gezonden, te rug te trekken. Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft gewaarschuwd, dat de VN wel licht hun werkzaamheden in het ge bied van Gaza en in Kongo zullen moeten staken, als zij niet uiterlijk in het begin van het komende jaar extra financiële steun krijgen. Hij voorspelde, dat er tegen het einde van dit jaar een kastekort van veertig miljoen dollar zal zijn, het geen een half jaar later tot 90 mil joen dollar zal zijn gestegen, als op de komende zitting van de Algemene Vergadering niet middelen zullen worden gevonden om de landen, die nog niet hun deel in de kosten heb ben betaald, tot betaling te bewegen, of als er geen regelingen op lange termijn worden getroffen om de te korten aan te vullen. Hammarskjoeld stelde voor, in het komende jaar 73.533.500 dollar voor het werk van de VN uit te trekken, of ruim een half miljoen dollar meer dan in dit jaar. Van gezaghebbende zijde te Parijs is vernomen dat de ministers van buitenlandse zaken van de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk en West-Duitsland tijdens hun besprekingen te Parijs van 5 tot 7 augustus een diplomatiek tijdschema hebben opgesteld. De eerste fase is die, waarin men zal proberen inzicht te krijgen in de Russische denkbeelden over Berlijn. Na de algemene verkiezingen in West-Duitsland op 17 september ko men de ministers van buitenlandse zaken van de westelijke landen an dermaal te New York bijeen. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de Russische minister van buitenlandse zaken, die dan voor de zitting van de Algemene Vergadering in New York is, zal worden uitgenodigd aan een deel van de besprekingen deel te nemen. De westelijke ministers van bui tenlandse zaken zullen dan ook een datum en een tijdstip vaststellen voor een Westelijke topconferentie. Zon der twijfel, zo werd van gezaghebben de zijde vernomen, zal deze topcon ferentie eind september worden ge houden. Daarna zou dan onderhandelen met de Russen kunnen volgen. Men meende, dat het het beste zou zijn, vóór het ondertekenen van een vre desverdrag met Oost-Duiteland tot een modus vivendi met de Russen te komen. Aangenomen wordt, dat het vredesverdrag tijdens of onmiddel lijk na het 22ste congres van de Rus sische communistische partij zal worden gfetekend. Dit congres begint op 17 oktober. Linkse Indonesische vakbonden hebben een reeks stakingen georga niseerd op ondernemingen, bij de spoorwegen en in havens in Noord- Sumatra en in 'n gloeilampenfabriek te Soerabaja. De militaire autoriteiten in Noord- Sumatra hebben alle stakingen on wettig verklaard. De stakers kunnen op staande voet worden ontslagen. In Soerabaja zijn dertig arbeiders in hechtenis genomen. De Noord-Sumatraanse vakbonden van de stakers, die verbonden zijn aan de onder communistische leiding staande S.O.B.S.I. eisen een loons verhoging van 25 procent en inwilli- Prinses Margaret heeft met haar echtgenoot en twee kennissen in het Lon- dense Queens Theater een voorstelling bijgewoond van de musical „Stop the WorldI want to get off". In verband met haar gesteldheid - de prinses verwacht haar eerste kindje - droeg zij een ruimvallende uitgaans- japon. ging van hun pensioeneisen. De sta kers in de gloeilampenfabriek willen eveneens 25 procent loon meer, maar dan met terugwerkende kracht van 1960 af. Een militaire woordvoerder in Noord-Sumatra zei, dat de stakingen bedoeld zijn als ondermijning van 's lands economie. De bisschop van Lourdes, mgr. Théas, heeft in een officieel decreet de genezing van Thea Angele uit Tettlang (in Württemberg), 'n thans 39-jarige Duitse kloosterzuster, offi cieel erkend. In 1944 werd Thea An gele toen nog steno-typiste, ziek. Zij leed aari multiple sclerose, welke korte tijd later leidde tot volkomen verlamming. Volgens de doktoren was er volstrekt geen hoop meer, toen zij in 1950 op bedevaart ging naar het Franse genade-oord Lour des. Op 20 mei werd zij tijdens de onderdompeling in de piscines vol komen genezen. Jarenlang hebben de artsen zich met het geval bemoeid totdat het internationaal medisch bu reau van Lourdes op 23 april van üit jaar tot de conclusie kwam, dat haar genezing medisch onverklaar baar is. Thea Angele is de eerste Duitse, van wie de genezing in Lour des officieel is erkend. In Amman (Jordanië) is be kendgemaakt, dat archeologen de muren van een oude stad hebben blootgelegd, die naar men vermoedt 1000 jaar voor Christus door David is veroverd. (Advertentie) Officiersbeëdiging op trotse oorlogsbodem ZOEKT U een Gero-Cassette van 140.of ƒ400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist Aan boord van Hr. Ms. „Karei Doorman" is vrijdag een groep van 79 marine-officieren beëdigd. Op de bijgaan de foto zien we een overzicht tijdens de plechtigheid aan boord van de bodem, die in Den Helder ligt; de eed werd afgenomen door de commandant van het smaldeel V, commandeur A. P. Ferwerda. De nationale radiozenders van Ar gentinië hebben vrijdagavond kort voor middernacht een proclamatie uitgezonden van een revolutie tegen het Bewind van president Arturo Frondizi. Volgens berichten uit Buenos Aires zou vrijdagavond om kwart over elf een staatsgreep zijn uitgevoerd. Een revolutionaire junta heeft zich van twee radiozenders meester gemaakt, die sedertdien elk kwartier 'n com muniqué uitzenden, waarin de be volking wordt uitgenodigd zich naar het centrum van de hoofdstad te be geven waar de kazerne van 't eerste regiment infanterie staat. In het communiqué wordt gezegd, dat het niet gaat om een staatsgreep om een regering te vervangen, maar om een revolutie om de economische structuur van het land te hervor men en een einde te maken aan de toestand van politieke slavernij, waarin het land is geraakt. De revo lutionaire beweging zou ten doel hebben een minderheid van finan ciers uit het zadel te stoten. 't Liep mis De „revolutie" schijnt op niets te zijn uitgelopen, want om half vijf (Ned. tijd) zijn de uitzendingen van de revolutionaire junta gestaakt. Mi litairen van de luchtmacht hebben de toegang naar de kazerne van het eerste regiment infanterie, waar vol gens het communiqué de bevolking zich moest verzamelen, afgezet. De enkele mensen, die zich in de omge ving van de kazerne ophielden, wer den naar huis gezonden. De regering heeft medegedeeld, dat er geen ongeregeldheden in de hoofdstad of de provincies zijn ge weest. De Argentijnse zenders heb ben gemeld, dat president Frondizi zich in zijn ambtswoning bevindt en in voortdurend contact staat met de ministers van het leger, de vloot en de luchtmacht. De revolutionaire proclamatie is tien dagen nadat de regering een einde had gemaakt aan de speciale bevoegdheden van het leger, afge kondigd. De noodtoestand had zes tien maanden geduurd. De regering maakte er een einde aan, omdat de orde in het land was hersteld. ZE ZATEN IN DE TELEFOON CENTRALE Het te Buenos Aires gevestigde Argentijnse persbureau meldt, dat een groep burgers in een telefoon centrale in de benedenstad, die in verbinding stond met vier radiosta tions, was doorgedrongen. Van hier uit werd de bekendmaking, dat een revolutie was uitgebroken, uitgezon den. Een woordvoerder van de Argen tijnse legervoorlichtingsdienst ver klaarde zaterdagochtend, dat de op standelingen de telefooncentrale toen nog steeds in handen hadden. Later werd gemeld, dat zij zich hadden overgegeven. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Vrij zonnig De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Aan de achterzijde van een kleine storing, die gisteren over ons land trok en die aanleiding gaf tot en kele regen- en onweersbuien, stroom de met noordwestelijke winden koe le polaire lucht ons land binnen. Naast opklaringen kwarn in deze lucht nog hier en daar een bui voor. Over de Britse eilanden beweegt zich intussen een rug van hogedruk in oostelijke richting. Onder invloed van deze rug, die zondagmorgen vroeg ons land bereikt zal hebben, zal de buiigheid onderdrukt worden en zullen zonnige perioden voorko men, terwijl de temperaturen hoger zullen worden dan vandaag. Ten westen van Schotland koerst een Oceaanstoring in zuidoostelijke richting. De bij deze storing beho rende regenbuien zullen ons land waarschijnlijk niet voor morgen avond bereiken. Wel zal de wind on der invloed van de storing draaien naar zuidelijke richting. ZON- EN MAANSTANDEN 13 aug. zon op 5.20, zon onder 20.09. 14 aug. zon op 5.21, zon onder 20.07. H oogwaterstanden 13 Aug.: v.m. 3.35; n.m. 4.59. 14 Aug. v.m. 5.07; n.m. 5.30. KORRELTJE Iedereen vult zijn maag, maar slechts weinigen vullen hun geest.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1