DE PRINS HET BELEID MOET POSITIEF EN CONTINUE ZIJN Basis voor economische betrekkingen KINDEREN IN HET NIEUWE WOUD ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Zaterdag: hoopt het echtpaar Tingel-Woltman in het Drentse gehucht Bon nen zijn 70-jarig huwelijksfeest te vieren. Het echtpaar, dat in de vorige eeuw trouwde, woonde aanvankelijk in een plaggenhut. Later bouwde Harm Tingel een huisje van dennenbomen en drie jaar geleden werd het stenen huis gebouwd, waar het paar nu nog woont. Op de foto zien we Harm en Jantje bij hun huisje. n Cafetaria in ziekenhuis De verpleegsters van het An- toniusziekenhuis in Utrecht kunnen voortaan, hoe laat ze ook aan de lunch verschijnen, x*ekenen op een echt warme maaltijd. Dezer dagen is in dit ziekenhuis namelijk een hyper modern cafetaria in gebruik genomen. Driehonderd leden van het verplegend personeel halen hier nu dagelijks hun warme maaltijden. Aan het snelbuffet krijgen ze borden en het nodige bestek en daarna kunnen ze een bordje gloeiende soep laten opscheppen, een stukje vlees, aardappelen en groenten naar keuze. Ook de „toetjes" staan al op hen te wachten. Het voordeel van dit systeem is, dat het veel personeel be spaart en dat het eten altijd warm is. Degenen die vroeger aan het eind van de lange ta fel in de eetzaal zaten, kon den erop rekenen, dat hun lunch hoogstens nog een beetje lauw was en de laatkomers kregen noodgedwongen ook koude restjes. Bijzonder arbeidsbesparend is ook de enorme afwasma chine, die vijfduizend borden, lepels, messen en dergelijke per uur reinigt en droogt. De vuile vaat van de verpleeg sters, die vroeger drie mensen twee en een half uur bezig hield, wordt nu door de ma chine in twintig minuten ge daan. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam zal woensdag 16 augus tus a.s. geen audiëntie verlenen. In het streekziekenhuis in Ben- nekom is de 54-jarige Duitse me vrouw A. Samberger uit Barmen- Wuppertal overleden, die vorige week donderdag bij een verkeersongeluk op de rijksweg Utrecht-Arnhem bij Ede zeer ernstig werd gewond. Wij lazen in de Autovisie van 4 augustus j.l.: Ford Keulen fabriceert thans da gelijks 1150 voertuigen wat neer komt op een productiestijging met circa 20 procent vergeleken bij het voorgaande jaar. Gedurende de eerste zes maanden van dit jaar werden in totaal rond 130.000 eenheden geproduceerd. De nieuwe Taunus 17M blijkt een enorm succes te zijn. In verscheidene West- europese landen kent men wachttij den van twee tot drie maanden. (Ingezonden Mededeling) Vuur in bandenfabriek nog niet bedwongen Nog steeds brandt de bandenopslag plaats in Utrecht. Gisteravond staak te de Utrechtse brandweer een ogen blik de blussingswerkzaamheden om enig materiaal te vernieuwen en op nieuw laaiden de vlammen op uit wat men dacht, dat het een ver koolde hoop rubber was. Uit de smeulende rubber stijgen dikke rookwolken op, die overal in de om geving vettig neerslaat. Gisteren was ook de commissaris van politie met een functionaris van het TNO op het trieste terrein aan wezig. Over de oorzaak van de brand tast men nog steeds in het duister. Kortsluiting acht men even wel niet meer mogelijk. Brandstich ting komt de recherche oox onwaar schijnlijk voor, daar de brand enige dagen geleden op klaarlichte dag ontstond, terwijl het bedrijf in volle aanwezig8 was" dus personeel Amsterdamse 5 x 8-wagen Gedurende het weekeinde zai de brandweer de wacht blijven houden. WEEKELYKSE CRONYCKE Laet ick vandaeghe met de Sleutelstadt beginnen, daervan schiet myn althans het meeste nieuws te binnen. Een goed begin is oock het halve werek en vangh dus aen met een paerochiekerck, die in Suyd-West quam tot selfstandigheyd. De Bypaerochie wierd verleeden tyd, de nootkerek niet. Het sal wel eeven duuren voordat men bouwen gaet aen haere hechte muuren daer in die wyndhoeck. Van kerek naer sport, dat lyckt een langhe schreede maer als de sport ter kerek gaet en gebeeden wordt voor 't sieleheyl van alle trouwe leeden dan is die stap niet wyd. Docos bestaet nu vyff en twintich jaer en 'k denck het gaet nogh wel soo'n tydjen door. Nogh meer nieuws bracht de crant: Twee oude hoffjens gaen niet voor de byl maar blyven rustigh sta en, sy het in nieuw gewaed, al moet sulx nogh wat wachten op veelderly bestier. Maer in gedachten siet Leydens Vrouwencamp watter van koomen gaet: Het Hoff van Sessen en 't out-Elisabeth worden eerlangh in schoonder tooy geset. Het Rynsburghs corso trock in storm en reeghen; daer conden bloemen noch de figurantjens teeghen; of (goed geseyd) de figurantjens wel, maer niet hun schoon gewaed. Sy staecken sich in plestick, maer dat staet soo schoone niet, 't verduystert all'couleuren. Eilaes, Eilaes, het moest ditmael gebeuren dat sooveel liefs in een nat hulsel sat, maer beeter dan te kyck als een verdroncken schat. Die wasser bynae oock. Bynae: de see en kon niet by de schatten van de jaerlyckse schatgraevery die voor Vincentius in Noordwijk wordt gehouden. Mynheer dè redacteur die kreegh er natt' en koude beenen van, soodat hy f lux j ens maer die been en nam en sonder prys, maer met een plaetjen weer in Leyden quam. Maer goed, de prys viel, als elck jaer, weer mee al moest de hondert pop gedolven uyt de see. Soo deed sigh Leyden voor, als altyd, op haer best. Ick heb myn ruymte vol, dus volghend mael de rest. WILLEM VAN HORSTENDAEL had botsing In de boerderij van de heer T. Buddinger in Klein-Oirlo, gemeente Venray, is brand ontstaan doordat twee van zijn kinderen, 7 en 8 jaar, met vuur speelden. In Brits-Columbia woeden ruim driehonderd bosbranden, die door houdend droog en warm weer voor speld. Advies uitgebracht aan minister over emigratiebeleid Gisteravond omstreeks kwart over de argumenten, die voor handhaving acht is op de kruising Amstelveen- van een positief emigratiebeleid zijn seweg-Zeilstraat te Amsterdam een aangevoerd in deze situatie een po- politiewagen van de vijfmaalacht- meer dan 2.000 man worden bestre sitief emigratiebeleid niet meer past. dienst, die zich met gebruikmaking den. Voor de komende dagen is aan- Zij maken een uitzondering voor be- van zijn tweetonige hoorn door de paalde categorieën van minder stad spoedde, in botsing gekomen draagkrachtigen, aan wie in de Ne- met een personenauto, welke geen derlandse samenleving geen redelij- voorrang verleende. De chauffeur ke bestaansmogelijkheid kan worden van de politiewagen liep hierbij een geboden, terwijl deze in het buiten- verwonding aan zijn knie op en zijn collega een lichte hersenschudding. Zondagmorgen 13 augustus uitgifte Beiden konden naar huis worden (geen verkoop) van pleisters en tij- vervoerd. De politiewagen werd aan dens die uitgifte collecte. Zondag- de voorzijde ernstig beschadigd. De avond 13 aug. in een KRO-uitzen- personenauto kreeg slechts lichte ding tussen 20.1520.30 uur bekend- meent, dat van een beleid schade. De bestuurder hiervan liep making van het aan de pleisters in EEG-verband, gericht op emigra- geen letseI op - - land wel aanwezig is. naar overzeese gebieden in de afzienbare toekomst geen sprake zal zijn, ten hoogste van enige coördina tie ten aanzien van de politiek van die EEG-landen, die belang hebben bij emigratie, te weten Duitsland, Italië en Nederland. OPLOSSING: DE WEG NAAR BOVEN. Kapitaalverschaffing aan geëmigreerden? Dc raad voor de emigratie heeft aan de minister van Sociale- Zaken en Volksgezondheid advies uitge bracht omtrent het in de toekomst te voeren beleid inzake de emigra tie en de daarmee verwante proble men. In de conclusie aan het einde van het bijna 70 pagina's tellende rapport adviseert de raad niet tot stopzetting van het huidige posif;eve emigratiebeleid. Basis voor economische betrekkingen Voor het handhaven van Neder lands positie in de wereld is actieve deelneming in de ontwikkeling van jonge, overzeese landen noodzakelijk. Dit vergt, dat Nederland zijn intre de doet in die landen en zich daar uitgangspunten verwerft, van waar uit economische en andere betrek kingen kunnen worden ontwikkeld. Emigratie is een van de wegen, waarlang zulke contactsituaties tot stand kunnen komen. Uit het rap port blijkt, dat er in de raad niet op alle punten overeenstemming ge vonden werd. Er is een meerder heids- en een minderheidsstandpunt. Een ruime meerderheid van de raad zou groot bezwaar hebben tegen het omzetten van de thans gebruikelij ke overheidsbijdrage in een bijdra ge, die later door de emigrant moet worden terugbetaald. Een minder heid zou de bestudering willen aan bevelen van de ervaringen, welke andere emigratielanden, die wel met een voorschotstelsel werken, daar mee hebben opgedaan om daarna tot een gefundeerd oordeel te kunnen komen. Geen ronselarij Pogingen om bij dalende aanmel- dingscijfers voor emigratie een toe neming der belangstelling te force ren dienen achterwege te blijven, al dus het advies. Een vermindering van de werkzaamheden der emigra tie-organen zou benut dienen te wor den om te streven naar een kwali tatieve verbetering van de voorlich ting en voorbereiding der aspirant emigranten en naar vergroting van de faciliteiten, welke de emigrant kunnen worden geboden ten behoe ve van zijn economische ontplooiing in het nieuwe land. De raad acht dit laatste een van de meest effectieve vormen van „nazorg". De raad noemt bepaalde agrariërs, gerepatriëerden uit Indonesië en kleine zelfstandigen, wier bestaan als zodanig door de huidige ontwik keling wordt bedreigd. Te bezien ware, hoe de oriëntering over emi gratiemogelijkheden voor deze cate gorieën zouden kunnen worden ver gemakkelijkt. De raad beveelt aan te onderzoe ken of bij het daarvoor in aanmer king komende onderwijs systema tisch aandacht zou kunnen worden geschonken aan de immigratielanden en hun mogelijkheden, alsmede, meer dan thans het geval is, aan de Engelse taal. Geldelijke steun Het is wenselijk, aldus het' advies, nader te onderzoeken of in ons land een instituut in het leven zou die nen te worden geroepen, dat op ka pitaalverschaffing aan emigranten op zakelijke basis gespecialiseerd is en dat alle aanvragen van die zijde zal kunnen bundelen. Overheid en be drijfsleven zouden elkaar dan voor de totstandkoming van een derge lijke financieringsmaatschappij die nen te vinden in een gezamenlijk streven, gericht op de economische ontplooiing van Nederlandse emi granten in hun nieuwe omgeving. De strijdigheid tussen een positief emigratiebeleid en de tewerkstelling van buitenlandse arbeidskrachten in ons land is slechts schijn, zo staat er voorts. Emigratie betekent blijvende ves tiging van Nederlanders en hun na komelingschap in het buitenland., Het effect daarvan is vooral' van in vloed op lange termijn. Een tijdelij ke onder invloed van de hoogcon junctuur optredend tekort aan ar beidskrachten kan worden verlicht door overigens dure en moeizame tewerkstelling, doorgaans op tij delijke basis van buitenlandse ar beidskrachten. Het is hierbij vooral mogelijk arbeidskrachten aan te trekken uit die categorieën, waar aan de grootste behoefte bestaat. De raad ontraadt het hanteren van een emigratiepolitiek volgens conjunsturele maatstaven, vooral om dat de instandhouding van de veel soortige emigratiebetrekkingen een continue beleid vereist. Enkele le den menen, dat ook na afweging van De raad voor de emigratie had ter rahts£a?wiiken"ei^dan voorbereiding van het advies'n com- 5 rechts afwijken en missie ad hoe, de „commissie emigra- steeds de route blijven volöen. tiebeleid" ingestéld. De raad besloot ftPin5«mr. ppw rrsmonnr het lidmaatschap niet te beperken OPLOSSING. EEN GESTOORDE tot raadsleden, maar daarvoor ook PICKNICK, een aantal niet tot de raad behoren de gezaghebbende representanten 1. Bandje aan jurk; 2. poot van van de wetenschap, de belangrijkste vogel; 3. middelste boomwortel; 4. politieke en levensbeschouwelijke vogel op achtergrond; 5. etiket op stromingen in de bevolking en van fles; 6. veters in herenschoen; 7. oor werkgevers en werknemersorganisa- tje aan drinkkopje van meisje; 8. le- ties uit te nodigen. pel in potje rechts. verbonden geheim. Op maandag 14 augustus schriftelijke bekendmaking van de radio-uitzending. Tot en met 16 augustus 20.00 uur inlevering vae het prijsbepalende pleisters met cou- vertje. zondagmorgen 13 augustus EHBO - PLEISTERAKTIE GEEF MILD - GEEF ROYAAL zondagavond 1 3 augustus KRO-F.HBO-UITZENDING 1 10.000, prijzen 17. De lente kwam en de natuur tooide zich weer in alle kleuren. Edward verstond nu de kunst het wild neer te schieten en deed dit reeds met zulk een bedrevenheid dat men weldra een kar moest kopen die door de ponie moest worden voortgetrokken. Oorspronkelijke roman naar een Fries handschrift door R. LEENSTRA 10 „Stil mijn zoon, zo bedoelde ik het niet. Mijn tijd om te strijden is voor bij. Zie mijn handen, ze kunnen het slagwaard nauwelijks meer dragen. Maar het is niet alleen de onmacht van de ouderdom die mij terughoudt Mijn leven lang heb ik gemeend mijn volk het beste te leiden door naar vrede en welvaart te streven. Dat zal zo blijven tot de poorten van het Walhalla voor mij opengaan". De prins trok wrevelig zijn schou ders op. Een koning was toch in de eerste plaats legeraanvoerder. Wat bezielde zijn vader toch, die zelfs de strijd schuwde als de kans op een overwinning groter was dan ooit? Wat was het leven van een man, van een koning, zonder roem en eer te behalen met het zwaard in de vuist? En waren de Franken niet altijd de vijanden van de Friezen geweest? Wrevelig vroeg hij: „En wat zal mor gen uw antwoord aan Ebroïn zijn?" Een glimlachje speelde de oude koning om de mond. „Eerst wilde jij Wilfried uitleveren en later was je verheugd toen je meende, dat ik het niet zou doen. Omdat je hoqpte op de oorlog met de Franken. Beide kan ik niet doen. Maar als de zon morgen is opgekomen, zal ik weten wat mijn keuze is. Slaap wel, mijn jongen". Hoofdstuk VI. HET GEZANTSCHAP In De Drie Paarden kwamen, zo als we eerder vertelden, de leidende figuren van Staverens burgerij vrij geregeld bijeen. De gelagkamer van baas Ynse had achterin, naast de tap, een uitbouwsel en daar schaar den zich dan de gezeten burgers om de tafel. De rijke kooplui, de hel lingbazen en andere vooraanstaande figuren bespraken er de wisselvallig heden en de kansen van de handel. Zij voerden vaak diepgaande ge sprekken, die voor Staveren tot be langrijke beslissingen leidden, doch soms, als de kroes wat dikwijls was rondgegaan, dan konden er ook wel eens vreemde dingen gebeuren in dit groepje achtenswaardige burgers. Er waren er enkele, die de slag had den anderen stevig te plagen of een poets te bakken. Koopman Hemme Hemmes was er nog al eens de dupe van. Hij bezat een dorstige keel, maar tegelijkertijd een ongemakkelijke vrouw. En dat betekende, dat sommige van zijn kornuiten hem graag een extra dronk aanboden om zich daarna te verkneuteren in de huiselijke twist die er op volgde. Dat was onlangs nog gebeurd toen Hemme net een nieuw dak op zijn graanpakhuis had gekregen en de vrienden te kennen gaven, dat zo'n nieuw dak goed be dronken moest worden. Hemme be zweek, zoals altijd, voor zijn verlei ders. Later echter, toen het tijd was om naar huis te gaan, drong in zijn beneveld brein de gedachte aan zijn vrouw door. En hij legde de situatie met dronkemansopenhartigheid aan de tafelgenoten uit. „Kun je niet zeggen, dat je lartg moest onderhandelen over 'n voor delig handeltje", opperde een der vrienden. „Ja, maar ik krijg geen kans om wat te zeggen", was het mismoedige antwoord. „We zouden je naar huis kunnen dragen en zeg gen dat je een enkel verzwikt hebt" opperde de ander. „Maar dan ruikt ze toch het bier en ze denkt dat ik dronken ben". Daar zat het gezelschap te peinzen op een oplossing van het moeilijke probleem. Maar allengs rijpte er een plan, dat met voortvarendheid tot uitvoering werd gebracht. Achter in de gelagkamer zat Dodo, een grote kerel met een klein verstand. Maar hij was een trouw bezoeker van de herberg, omdat menigeen hem een dronk aanbood en hij gul was met tegenprestaties in de vorm van een liedje of het uitvoeren van allerlei dwaze opdrachten. Hij werd in de kring gehaald en kreeg nauwkeurige instructies. Eerst moest hij driemaal de klopper op de deur van Hemme laten vallen. En als hem opengedaan werd, moest hij onmiddellijk naar binnen gaan en met verdraaide stem geld eisen. En zich niet buiten de deur laten zetten maar desnoods de vrouw van Hemme maar stevig vast grijpen. Intussen zou Hemme door de achterdeur binnenkomen en hem onder veel lawaai de deur uitwer ken. Dodo moest maar een paar keer luidkeels „au" roepen en dan haas tig aan de haal gaan. Als Hemme zo als redder in de nood thuis kwam, zou hem stellig wel een vriendelijke ontvangst ten deel vallen. Zo waren de instructies, die Dodo stevig werden ingeprent en 't leek erop dat hij het krijgsplan keurig ten uitvoer bracht. Want niet zodra waren de grendels van de deur ge schoven, of Dodo wrong zich naar binnen. Intussen had Hemme zich met onzekere tred de weg achterom gezocht, was daarbij met een been tamelijk diep in de mesthoop gezakt, maar belandde toch bij de achter deur. Op veilige afstand stonden de vrienden de verdere gebeurtenissen af te wachten. Lange tijd geduld be hoefden ze niet te hebben. De bege leidende geluiden van een hevige vechtpartij drongen tot hun door en klonken er kreten van pyn. En en kele tellen later tuimelde' een lange figuur van de stoeptreden voor het huis naar beneden en bleef kreu nend in het zand liggen. Juist waren ze op weg om te kijken hoe het met de gewonde stond, toen een tweede donkere gedaante sneller dan zijn benen hem konden drager naar bui ten kwam en over de liggende figuur heen duikelde. Toen ging de deur weer dicht en de grendels werden er op gestreken. Moeizaam kwamen de beide don kere figuren overeind. Dodo, nog half versuft van de klappen, die de vrouw van Hemme hem met 'n knup pel had toegediend en Hemme nog niet bekomen van de schrik. Want zijn vrouw had hem voor de tweede rover aangezien en hem even gron dig als Dodo uit haar woning ver wijderd. Zo'n wijf was Bauck, de vrouw van Hemme! Ditmaal echter was Hemme nuch ter en zat vol aandacht te luisteren naar wat de anderen over het ge zantschap van de Franken hadden te vertellen. Het ging over de vraag of de kooplui van Staveren overleg met de frankische gezant zouden moeten plegen. Misschien was deze hertog Barras te bewerken en zou hun voorspraak kunnen zijn bij het verkrijgen van bijzondere voorrech ten in de handel met geileden die tot Neustrië behoorden. De Neustri- ers hielen vrij zware belastingen op de handel met de Friezen in hun gebied en Staveren had al eerder gepoogd verlichting van deze lasten te krijgen. Dit was echter mislukt.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10