HUIS VOOR DE KATHOLIEKE BEJAARDEN TE LEIDEN Het gehele complex is 5500 m2 groot Voorjaar 1962 hoopt men te kunnen beginnen met de bouw van Huize „Roomburgh" aan de Rijn- en Schiekade DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Op bovenstaande tekening is weerge geven het voor- en het zij-aanzicht van het hoofdgebouw, waarop de flats aansluten. De lage uitbouw is een recreatie-zaal. De gevlekte muur bekleding is de plaats van de kapel. ZORG VOOR VALIDE BEJAARDEN IN LEIDEN De plattegrond in grote lijnen van huize Roomburgh. Benedén het hoofdgebouw, daarachter de flats- Het van buiten uitstekende gedeelte een der recreatie-zalen. De zorg voor bejaarden, zowel validen als invaliden en chronisch zieken, is in de moderne verschijningsvorm slechts enkele tientallen jaren oud. Door de nog immer groeiende top van de bevolkingskegel (de nog steeds stijgende gemiddelde leeftijd van de Nederlandse bevolking) werd op een gegeven tijd de maatschappelijke en lichamelijke zorg voor onze groot moeders en grootvaders acuut. Hoewel deze welzijnszorg in vrij snel tempo ging en gaat, kan zeker niet gezegd worden dat er al een algehele op lossing werd bereikt en zeker in een stad als Leiden valt er nog wel zo het een en ander te doen eer het zover is. Het is daarom gelukkig, dat er in verschillende richtingen plannen zijn om de zorg voor de bejaarden uit te breiden, in die zin dat er meer ruimte voor wordt geschapen. Hierbij blijft de katholieke bejaardenzorg niet ach ter. Er zijn zelfs twee afzonderlijke plannen, waarvan er één reeds vrij spoedig aan de realisering toe zal zijn. Wij bedoelen met dit laatste het plan „Huize Roomburgh, tehuis voor bejaarden te Leiden", met de bouw waarvan het aktieve stichtingsbestuur reeds in het voorjaar van 1962 hoopt te beginnnen. Huize Roomburgh is bestemd voor de verzorging van valide bejaarden; bejaarden dus, enkelingen en echt paren, die nog wel grotendeels voor zichzelf kunnen zorgen, maar toch door him leeftijd gebaat zijn met een centraal gerichte algemene ver zorging. Naast een woonvleugel, bestaande uit 36 flats voor echtparen zal de inrichting bestaan uit een zgn. ver zorgingshuis met 132 bedden en de algemene outillage, als ziekenzaaltje, recreatieruimten, dienstlokalen, zus terhuis en wat al meer voor een inrichting als deze noodzakelijk is. Het verzorgende personeel zal be staan uit een kern van religieuzen, zusters van de Congregatie van de H. Elisabeth, dezelfde congregatie, die het St. Elisabethziekenhuis aan de Hooigracht bedient. Het stichtingsbestuur wordt ge vormd door dr. M. A. van Dongen als voorzitter en de heer J. J. L. Haanraadts als secretaris-penning meester, met als leden mevrouw A. Tolenaar-Roebroek en de heren H. J. Bots, mr. dr. J. van de Poel en A. P. A. Hosman. Als bisschoppelijk commissaris maajkt van het stich tingsbestuur deel uit pastoor H. C. A. M. Kouwenhoven van de parochie van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvan gen te Zoeterwoude-Leiderdorp, de zgn. Meerburgkerk. Binnen de gren zen van deze parochie komt Huize Roomburgh te liggen. Het complex is namelijk gesitueerd in de Meerburgpolder, tegenover de Torenflat, langs 't Rijn-Schiekanaal bij de oude Roomburgerwetering en ongeveer 400 meter van de Wilhel- minabrug af. De toekomstige bewo ners hebben aldus een riant uitzicht over de wijde omgeving en boven dien, voor velen altijd zeer aantrek kelijk: het gezicht op de scheepvaart door het brede Rijn-Schiekanaal. Het complex Het gehele complex, gebouwen en tuin, wordt 5500 vierkante meter groot en werd ontworpen door het Leidse architectenbureau Van Oerle- Schrama-Bos. Volgens raming zal het project een bedrag van niet minder dan drie miljoen gulden vergen, de kosten van de grond daarbij inbe grepen. Het zal bestaan uit een verzorgings huis in hoogbouw, mèt de algemene en dienstruimten plaats biedend aan 132 bedden, en een lagere vleugel in vier woonlagen van galerijwonin gen, 36 flats in totaal. Alle kamers in het verzorginghuis en alle flats hebben elk hun eigen wasgelegenheid en w.c. In het verzorgingshuis, dat we voor het gemak het „hoofdgebouw" zul len noemen, is een kapel met 144 plaatsen geprojecteerd, een drietal recreatieruimten, namelijk op de be gane grond een recreatiezaal en een gecombineerde eet- en recreatiezaal, alsmede op het dak een zaaltje, waar de bewoners desgewenst meer be sloten bijeenkomsten kunnen hou den met familieleden e.d. bij ge legenheid van verjaardagen of an dere voor de afzonderlijke bewoners feestelijke gebeurtenissen. Een bijzonderheid bij de kapel- bouw is dat de vloer wordt verdiept en als het ware in de kelderruimte dringt. De hoger gelegen galerij in de kapel is direct - dus zonder trap pen - vanaf de begane grond te be treden. In het hoofdgebouw zal op de bovenverdieping ook het zoge naamde slot van de zusters gelegen zijn en voorts een ziekenzaaltje, ka mers voor medische doeleinden, keu ken enz. Een ruime, scherf- en bom vrije schuilkelder (men spreekt zelfs van atoombom-vrijis mede in het complex ontworpen. De hoogte van het verzorgingshuis bedraagt 28 me ter, de frontbreedte 40 meter. De bouwrichting van het gehele complex is noord-zuid, hetgeen tot gevolg heeft dat bij gunstig weer elk ge deelte van de tuin een periode van zonneschijn kent. Vanzelfsprekend bevinden zich lif ten in de gebouwen en - zeer be langrijk voor de bewoners-met-veel- vrije-tijd - een hobby- of knutsel- kamer. Het bouwwerk zal in beton met baksteenvullingen worden opgetrok ken, en het bestuur hoopt reeds in het begin van het volgend jaar met de realisering van het plan te kun nen beginnen. Die hoop is mede ge wettigd door de zeer grote mede werking van het gemeentebestuur. ZOETERWOUDE MISSIE-STERREN STRALEN IN ONS DORP De kleurengrens tussen zwart en blank is in Zoeterwoude weer radi- kaal doorbroken. De diep-christelijke inslag van onze mensen verjaagt de nevelfloers van heidendom en doet het lichtende christendom binnen treden in de landen van ongeloof. Dit geschiedt het gehele jaar door in het werk van de talloze leden van de Missievereniging St. Rosa. Eén keer in het jaar brengen zij de vruchten van hun handenarbeid bij een op de grote tentoonstelling. Zo was het ook zondag 6 augustus. In aanwezigheid van vele genodigden opende deken Juffermans deze jaar lijkse tentoonstelling. Onder de aan wezigen waren pastoor Emmen en het parochiële kerk- en armbestuur. In zijn toespraak memoreerde deken Juffermans het heengaan van mej. A. v. Vlist, die het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld. Haar ja renlang zwoegen voor Christus Rijk in den vreemde moge haar een parel bezorgen in de kroon van heiligheid. Uit haar huis zijn talloze pakketten verzonden naar onze zusters, paters en doktoren aan het missiefront. Zij was de motor en de spil van de missie-aktiviteit in onze gemeen schap. Moge haar werk een klank bord vinden bij alle jeugdige men sen. Na deze inleiding opende de de ken de tentoonstelling, die een prachtige verzameling van ryke pa ramenten te zien gaf. In één woord: een streling voor het oog en een rij-- ke aanwinst voor de primitieve kerk jes in de missie. In de grote zaal van het parochie huis verdrongen zich de vele pa rochianen langs de vele kunstig ver vaardigde paramenten. Om dit werk het aanstaande jaar te kunnen voort zetten was er ook een fancy-fair gehouden. De jeugd bracht haar zak geld ook mee en kreeg als dank een gezellige dansavond aangeboden. Moge de gezonde missie-geest jong - en oud - Zoeterwoude blijven be zielen. WASSENAAR Duo-passagiere van scooter verongelukt Gistermiddag 5 uur heeft zich op de Klip een dodelijk verkeersongeval voorgedaan. De 24-jarige P. A. W., die met zijn verloofde achter op de scooter van het strand terugkeerde naar De Haven, waar beiden een va kantie doorbrachten, raakte op de Klip door onbekende oorzaak uit de bocht, slipte en kwam tegen een uit de richting Dorp naderende perso nenauto bestuurd door G. K., terecht. De 24-jarige verloofde mej. A. Verlee uit Waalwijk werd daarbij zeer ern stig gewond en is kort na aankomst in de St. Ursulakliniek te Wassenaar aan de gevolgen van het ongeluk overleden. HUIZE JRQONBURGH

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7