St. Elisabethsgasthuis in herstelde luister Elisabethshofje en Hofje van Zessen wordt weer „Elisabethsgasthuys" DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT W.GiNA 4 Hiernaast de plattegrond van 't gast huis, met onderaan de kapel. Links het „Hof van Zessen". Tussen beide hoven twee nieuwe vleugels De voorgeschiedenis is nu zo lang zamerhand wel bekend. Reeds in 1959 verscheen in ons blad een ar tikel van de hand van dr. M. A. van Dongen, kort geleden door ons nog eens in verkorte vorm gepubliceerd. Uit een z.g.n. Commisie Van Don gen is thans een stichtingbestuur gegroeid, waarvan dr. Van Dongen zelf de voorzitter is en de heer J. J. L. Haanraadts secretaris-penningmees ter. Verder maken van het stich tingsbestuur deel uit mej. Th. van Mechelen en de heren dr. ir. P. Feh- mers, dokter H. M. W. J. Kortmann, notaris J. A. Post en drs. P. J. Stol- ker. Aan deze stichting heeft het ge meentebestuur het complex, dat be grensd wordt door Oude Vest, injs- betsteeg en Caecilastraat, bevatten de de resten van het Elisabethshof- je en het Hofje van Zessen, 9verge- dragen voor de som van één gulden, in feite dus om niet. Hiermede heeft de gemeente dus ook het oorspron kelijke plan laten varen de hele zaak daar te slopen. De commissie stelt zich op de eer ste plaats ten doel de beide hofjes na restauratie en gedeeltelijke her bouw te bestemmen tot een verzor- gingisinrichting voor invalide en chronisch zieke bejaarden, daarmee tevens bereikende dat het complex weer zij het in moderne vorm de oorspronkelijke bestemming terug krijgt. den en hun algemene verzorging. Ze zullen dus als échte afzonderlijke woninkjes verdwijnen. Bij ziekte ligt echter geen scheiding van echtelie den in de bedoeling. Langs de ach terzijde van de kamertjes is een gang geprojecteerd, waardoor de be diening der maaltijden en andere hulpverlening gemakkelijker kan plaatsvinden. Deze kamertjes zijn niet bedoeld voor échte zieken, maar wel voor hen die regelmatige hulp van node hebben. Het Elisabeths- hofje krijgt 1 kamertje voor twee personen, de resterende huisjes wor den voor 1 persoon ingericht. De zes woninkjes van het Hof van Zes sen worden alle voor twee personen ingericht. De totale capaciteit is zes tig bedden, ongeveer het getal van het middeleeuwse gasthuis. Als centraal punt van het com plex - de beide hofjes zullen één geheel gaan vormen - wordt gedacht aan twee nieuwe vleugels, die men mettertijd hoopt te kunnen bouwen. De regentenkamers, waarvan het ene een renaissance-gevel heeft met enkele gekleurde regentenwapens zullen behouden blijven. Buiten de noodzakelijke dienstruimte zal er natuurlijk ook plaats zijn. voor re creatie en medische voorzieningen (zoals een behandelkamer en een apotheek) alsmede voor een kloos tertje voor de zusters-religieuzen, die men voor het werk wil aantrek ken. Gehoopt en verwacht wordt, dat dit ook weer zusters zullen zijn van de Congregatie van de H. Elisa beth, „Zusters van de Hooigracht". Dat in het oude complex de ac commodatie modern zal zijn, behoeft geen betoog, maar op één ding wil len we toch wel in het bijzonder wijzen. Bij de kamertjes zal name lijk het huiskarakter enigszins worden bewaard, doordat in elk eigen sanitair - w.c. en wasgelegen heid - zal worden aangebracht. Hier door zal de indruk van op-zich-zelf- wonen door de verpleegden wezen lijk worden versterkt. Naar wij me nen is dit een unicum in den lande, een unicum overigens dat zeker na volging verdient. Nieuw centrum van katholieke invalide bejaardenzorg Het St. Elisabethgasthuis te zamen met het „Hof van Zessen. Aan de rechter-langzijde de ziekenzaal met (verhoogd dak) de aansluitende kapel dat speelse karakter gaven, weer aangebracht. Het vroegere poortje, dat in de Caeciliastraat toegang tot het gast huis gaf, is thans als museumstuk gemetseld in de muur op de binnen plaats van De Lakenhal. Het zou waarlijk een daad van piëteit zijn, wanneer mettertijd dat poortje weer zijn oorspronkelijke functie in het dan herrezen Elisabeths-gasthuis zou terugkrijgen. Voor echtparen en alleenstaanden De thans bestaande, gedeeltelijk nog bewoonde huisjes van het Elisa bethshofje en het Hofje van Zessen, zullen worden ingericht tot kamer tjes, gedeeltelijk één-persoons, ge deeltelijk voor echtparen, en bestemd voor verplegingbehoevende bejaar- Situatieschets zoals men zich voorstelt dat het nieuwe Elisabeths-gasthuis gaat worden. Het zwarte gedeelte zal het nieuwe verbindingsgebouw zijn. Het vraagstuk „De Vrouwencamp" in het algemeen en de restauratie of herrijzing van het oude Elisabet- tengasthuys in het bijzonder, is de laatste weken door het bekend wor den van de plannen van de z.g.n. Commissie Van Dongen en het be sluit van de Leidse Raad, de oude bouwvallen aan een stichting over te dragen, opnieuw in de publieke belangstelling gekomen. We mogen wel zeggen, dat het een eerste kroon betekent op het werk en bemoeienis van ir. Hugo v. Oerle, die jaren lang geijverd neeft voor herstel van een der oudste nog bestaande middeleeuwse inrichtin gen van liefdadigheid en het behoud van een der oudste en historische merkwaardigste stadsdelen, de Vrou wencamp. Nog is „de schone voleinding" niet daar, we weten zelfs niet of die spoedig daar zal zijn, dan nog in een meer verwijderd verschiet ligt, maar de uitgewerKte plannen zijn er, plan nen waarvan wij kennis nebben mo gen nemen en die, wanneer ze kun nen worden gerealiseerd, waar goe de hoop op bestaat, niet alléén een prachtige aanwinst zullen zijn voor de oude stad Leiden, maar ook voor de op moderne leest geschoeide katho lieke bejaardenzorg. Men vond daarbij steun in de Rijks commissie voor Monumentenzorg, die bezwaar maakte tegen de ge meentelijke slopingsplannen, gezien de historische waarde. Tevens krijgt het idee van ir. Van Oerle gestalte, sanering en behoud van het oude stadsdeel de Vrouwencamp. Het is de bedoeling het complex in (gemoderniseerde) oude luister te herstellen en gedeeltelijk weer op te bouwen. Er is n.l. in het verleden reeds veel gesloopt en door vreem de bestemmingen verknoeid. Wat verdween, is b.v. het sierlijke to rentje, dat volgens, de oude prenten „daervan synde", oorspronkelijk het dak van de voormalige „sieckensaele" heeft gesierd. Zoals uit bijgaande ontwerpschets van het architectenbureau Van Oerle- Schrama-Bos blijkt, ligt het in de be doeling, dat torentje weer op te bouwen en ook de voormalige kapel weer zijn functie terug tegeven. De oude ziekenzaal zal als zodanig weer worden ingericht en daarbij ook de middeleeuwse open verbinding met de kapel weer hersteld. De zieken zaal zal ruimte bevatten voor twee maal tien bedden. Aan de hofzijde is een open pergola geprojecteerd, waarin de bedden met de zieken bij gunstig v/eer kunnen worden gerold. Het kapeldak zal weer worden verhoogd en de drie tuitgeveldjes, die volgens de oude gravures de lange gevelwand in de Caeciliastraat Situatieschets van de huidige plattegrond van het Elisabethshofje en het Hofje van Zessen

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4