Regent N. Ph.J. van Ruyven nam intrek in (onafgebouwd) seminarie te Noordw.hout Bloemenoptocht heeft haar koningin: Elly van der Werf (18 lentes oud) Zandstormen en chaos langs de Langelaan WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 nent, bisschop van Haarlem, en spoe dig daarna benoemd tot kapelaan te Dordrecht, waar hij tot Kerstmis 1934 werkzaam bleef. De bisschop vertrouwde hem toen een leraars- ambt op het seminarie Hageveld te Heemstede toe als docent in de klas sieke talen. Sindt 1941 vervulde hij de functie van sub-regent. Toen de plannen tot de stichting van het eigen klein-seminarie voor het bisdom Rotterdam vastere vorm kregen, ontving regent Van Ruyven 1 januari 1955 een eerste opdracht, waarop 30 mei 1956 de officiële be noeming volgde tot regent van het voorlopige seminarie „Stoutenburg" bij Amersfoort. 1 November 1956 ten slotte volgde zijn benoeming tot ka nunnik van het kathedrale kapittel van Rotterdam. Als eerste - de zusters Francisca nessen van Aerdenhout, die de huis houding zullen verzorgen, daargela ten - heeft de regent dus het semi narie betrokken. Zijn toekomstige kamer is nog een chaos, zijn meube len staan nog ordeloos ergens op een hoop. Er is nog veel te regelen en te doen, zóveel, dat in onze lekenogen het een onmogelijke opgave is over vier weken de eerste pupillen in een afgewerkt complex te ontvangen en onder te brengen. Maar de regent zelf is optimistisch en dus zullen wij het ook maar zijn. BENOEMINGEN FRANCISCANEN IN BISDOM DEN BOSCH Mgr. W. M. Bekkers heeft op ver zoek van de provinciaal der paters Franciscanen met ingang van 12 aug. a.s. benoemd tot pastoor te Wijchen (H. Paschalis Baylon) pater D. van Galen onder gelijktijdig eervol ont slag aan pater B. Lambooy; tot pas toor te Ammerzoden pater D. Lam booy onder gelijktijdig eervol ont slag aan pater H. Veldman; tot pas toor te Megen pater A. Stokman, onder gelijktijdig eervol ontslag aan pater M. Jorna; tot pastoor te Wij chen (H. Antonius Abt) pater E. Blom, tot kapelaan te Wijchen-Al- verna (H. Jozef) pater D. van de Burgt, die kapelaan was te Hernen en Leur; tot kapelaan te Nijmegen (H. Franciscus) pater R. Pollmann, onder gelijktijdig eervol ontslag aan pater R. Terstappen; tot kapelaan te Wijchen (H. Antonius Abt) pater C. Aerts, onder gelijktijdig eervol ontslag aan pater N. van Elk; tot kapelaan te Zaltbommel pater D. Vergeer onder gelijktijdig eervol ntslag aan pater C. Straathof. Kapper schoor de fiscus voor f 4.000,- Een boete van 8.000.of twee maanden hechtenis en een voorwaar delijke gevangenisstraf van 'n maand met een proeftijd van twee jaar heeft de officier van Justitie in Arnhem gisteren geëist tegen de 30-jarige kapper G. de W. uit Tiel, die zich moest verantwoorden wegens het ontduiken van belasting. Over de jaren 1956 tot en met 1959 had hij aan inkomstenbelasting een bedrag van 16.000 te weinig opge geven. Hierdoor had hij 4000.te weinig aan belasting betaald. Hij had de gewoonte op zijn kassa lagere be dragen aan te slaan dan hij had ontvangen. „Ik wist niet, dat het zo opgelopen was", zei hij. De officier was van mening, dat de kapper door op die manier te knoeien een luxe leventje had geleid op kosten van de staat. Tour de Lisse 1961 Tweede étappe werd overwinning voor P. de Butter ALPHEN AAN DEN RIJN DOOR HOZEN OPWERVELEND ZAND langs hopen balken, stenea» betonijzer, gingen we gisteren op zoek naar de regent van het semina rie te Noordwijkerhout, de hoogeerw. heer N. Ph. J. van Ruyven, die, naar we vernomen hadden, „Stoutenburg'' bij Amersfoort had verlaten om zich te gaan vestigen in de barre woeste nij daar langs de Langelaan, waar wij dan, zoals gezegd, naar hem 09 zoek waren. Geen mens kon ons zeg gen waar we de regent te middon van al die ravage konden vinden. „Hij moest ergens in de gebouwen zijn, maar waargaat U maar eens kijken", was de moedgevende raad die wij van een opzichter kregen. Enkele mannen op een bouwstel- ling wisten ons te vertellen waar de kamer van de regent zou zijn „maar hij is er niet. Gaat U eens kijken in het zusterhuis". Ons bukkende voor laaghangend stellinghout, wadende door bergen opgestoven zand en langs de attri buten van elke bouwerij: kalkbakken en hopen stenen, zochten wij onze weg in de aangeduide richting, kwa men in een gang, die er langzamer hand wat meer geciviliseerd begon uit te zien hoe verder wij het einde daarvan naderden, toen wij plotse ling bij het omslaan van een hoek voor de regent stonden, die verge zeld was van een tweetal monsignori, naar een zichtbaar driehoekje paars te oordelen. WIJ HADDEN DUS DE REGENT GEVONDEN, maar van het rustige, zy het korte nderhoud, dat wij had den voorgesteld, kwam voorlopig niet veel want we werden meteen maar uitgenodigd met de drie heren mee te lopen om de stand der werk zaamheden te gaan bekijken. Het werd, ondanks storm en stof, kruip- door, sluip-door wandelingen en het bestijgen van nog niet afgewerkte betonnen traptreden echt wel een genoeglijke rondgang, waarbij wij ons volledig bewust werden „dat ons nieuwe seminarie nog lang niet klaar is", hoewel over vier weken een eer ste bevolking van 230 leerlingen met bijbehorende lerarenkorps, toezicht houdend- en ander personeel, de woonflats en de leslokalen reeds zal betrekken. Maar goed, in vier weken kan veel gebeuren en regent Van Ruyven is optimistisch gestemd. Ook trots is hij op de nieuwe nederzetting, dat bleek wel tijdens de rondgang, toen mgr. J. W. L. Damen, rector-met-vacantie van het Pauselijk Nederl. College te Rome, en mgr. H .J. J. van Hussen, nationaal directeur van de Pauselij ke missiegenootschappen in Den Haag, de beide reeds genoemde mon signori bij herhaling hun bewonde ring uistpraken over de moderne op zet van het grote complex, bestemd om in de toekomst zo'n vierhonderd mensen te herbergen en te voorzien van alle moderne gemakken. Als het complex gereed is en de thans nog heersende chaos verdwenen, komen we er nog wel op terug. .Voorlopig zullen er vier klassen (230 leerlingen) worden gehuisvest, waaronder een eerste klas van 90 leerlingen. Een prachtig resultaat voor een eerste klas, vond de regent, die er by voegde dat dit aantal voor Haarlem en Rotterdam te zamen rond 150 bedraagt, hetgeen, in tegen stelling met pessimistische berichten over de daling van de priesterroepin gen toch wel hoopvol is. Over twee jaar is dan de opbouw tot 6 klassen voltooid, noodzakelijk om het „jus promovendi" te verkrijgen, d.w.z. de bevoegdheid om gymnasiale eind examens - staatsexamens - af te nemen. REGENT N. PH. J. VAN RUY VEN, kanunnik van het bisdom Rot terdam, werd op 29 maart 1909 te Rijswijk geboren. Hij werd priester gewijd 21 mei 1932 door mgr. Aenge- sende waardigheid, zal een repre sentant van het gemeentebestuur de overige prijzen uitreiken. Niet ieder jaar. Naar de heer Chr. A. v. d. Mark, de voorzitter van het organiserende comité, ons tijdens een vluohtig be zoek aan Elly bij haar thuis in de familiekring, vertelde, ligt het voor alsnog niet in de bedoeling telken- jare een koningin te verbinden aan de bloemenoptocht „Kleur en Fleur". Het zal best kunnen zijn, dat volgend jaar iets heel anders ge vonden zal worden ter accentuering van de kleurrijke bloemenoptocht. Visitekaartje. Eén hoop koestert het comité nog wel vurig, namelijk dat het aantal deelnemers dit jaar, dat van voor gaande jaren beduidend zal slaan, ook kwalitatief Alphen aan den Rijn moet in staat zijn een rollend visitekaartje samen te stellen van zyn uitgebreide schakering van zyn gemeentelijk leven. Deelneming hier aan staat open in allerlei vormen en in de ruimste zin. In de te vormen stoet kan de middenstand b.v. een hechte schakel vormen, geketend aan die van de industrie, van de handel, het bedrijfsleven; het verenigingsle- Regent Van Ruyven leidt z'n eerste bezoekers door de chaos van de seminariebouw. Van rechts naar links: ven kan een aangename variatie regent N. Ph. J. van Ruyven, mgr. J. W. L. Damem rector van- het Pauselijk Nederlands College te Rome, brengen in de lange slinger; speel- mgr. H. J. J. van Hussen, nationaal directeur van de pauselijke missiegenootschappen, te Den Haag. turnverenigingen, buurtverenigin- Opnieuw waren er véle belang stellenden naar de Spekkelaan geko men om getuige te zijn van de tweede etappe. Dit werd dan de eerste etap pe, die over het bekende parkoers leidde, n.l. Spekkelaan, Loosterweg, Essenlaan en Achterweg, een afstand van 4llt km., dat vier maal moest worden afgelegd. Winnaar P. de But ter maakte een totaaltijd van 35 min. en 36 sec., hetgeen bij deze weersom standigheden zeer goed genoemd kan worden. J. v. ROOYEN IN GELE EN GROENE TRUI Nadat J. v. Kesteren het startschot had gelost, werd er eerst Vit km. ge neutraliseerd gereden, waarna de rode vlag voor de groene werd ver wisseld en de strijd een aanvang nam. Bij iedere doorkomst werd fel gevochten om de begeerde puntjes voor het puntenklassement, en dat de koplopers hard reden bewees wel de vele achterblijvers. Als op zaterdag 19 augustus de bloemenoptocht, die onder de schoon klinkende titel „Kleur en Fleur" in Alphen aan den Rijn voor de derde maal zal worden gehouden, zich in rijk gevarieerd melodieus gezelschap van veel muziekkorpsen in bewe ging zal zetten vooi een kilometers lange tocht langs vrijwel alle be langrijke straten, over pleinen en door lanen, zal dit jaar voor het eerst aan het hoofd van de lange stoet, een ko ningin vooraf gaan. Een bloemenkoningin zal het zijn. Och waarom ook niet, zo overwoog de organiserende commissie, toen een van haar leden de lumineuse idee kreeg, de stoet eens op een speciale manier te openen en te accentueren. Waarom zou het niet een koningin kunnen zijn. Overal is het koningin nen wat de klok slaat. Een konin gin voor dit en voor dat, een ko ningin hier en daar. Waarom zou den bloemen niet een koningin waard zijn? De gedachte hieraan werd in be sloten kring gelanceerd; er werd vervolgens de nodige bekendheid aan gegeven en uit een reeks van gegadigden koos de commissie er een uit. Het zal Elly van der Werf zyn uit de Leliestraat 29, een charmant meisje van 18 lentes, opgewekt en levenslustig van aard, dat enige ja ren als coupeuse werkt op het ate lier van de firma De Weerd aan de Van der Werfstraat te Leiden, samen met haar tweelingzusje Willy, met wie zij dag in dag uit alle lief en leed deelt, voorzover zij beiden niet de aandacht vragen vanelk een toekomstige levensgezelMaar als bloemenkoningin zal Elly alleen door het leven moeten gaan. Zy krijgt zelfs geen hofdames, die haar zouden kunen vergezellen, een taak, die anders zo uitstekend geschikt zou zijn geweest voor Willy en hun beider één jaar oudere zus Tiny, die qua gelijkenis overigens geen twij felachtig figuur zou slaan om als complement van een drieling te fun geren De bloemenkoningin zal zetelen in een fraaie parade-koets, geëscorteerd door een aantal ruiters en amozones van de Alphen Rij vereniging „De Al- phense Ruiters". Zij zal dan in een extra smaakvol verzorgd costuum ge kleed zijn, dat zij zelf ontwerpt en kleed zijn. Haar kleurige en fleurige kle- van blauwe tint, een roze tule rok met blauwe banen, boven de taille versierd met zilveren lovertjes. Hier over zal zij een blauwe tule stola dragen. Een grote witte hoed, om zoomd (natuurlijk) met bloemen, lan ge witte handschoenen, witte schoe nen en een grote witte parasol zul len het „koninklijk gewaad" comple teren van Alphens eerste bloemen- koninginnetje. Haar is ook een officiële taak toe bedacht, die zal bestaan in het uit reiken des avonds in het LJsclubge- bouw van de ere-prys, een prach tige wisselbeker. Als Elly deze ma jesteitelijke taak zal hebben ver vuld, zonder twijfel met een pas gen, particulieren enz. met of zon der verdiscontering van het reclame element, mits aan de bloem een ere plaats wordt gegeven. Muziekkorpsen. Het ligt in de bedoeling, in de route de nieuwe woonwijken te be trekken. Toezeggingen zijn reeds ont vangen voor medewerking van de muziekverenigingen en tamboerkorp sen „Door Samenwerking Sterk" te Aarlanderveen, van „Crescendo" te Alphen aan den Rijn, van „Wilhel- mina" te Zwammerdam, „Kunst na Arbeid" te Koudekerk aan den Rijn, terwijl „Arti et Religioni" en „Con Brio", beide te Alphen aan den Rijn zich hierover nog beraden. Het is nu precies drie jaar gele den, dat de speeltuinvereniging „Vreugde-oord" de eerste aanloop voor „Kleur en Fleur" heeft geno men, toen ze, in samenwerking met enkele andere speeltuinverenigin gen, uitsluitend voor de kinderen een bloemenoptocht heeft georganiseerd met een dermate groot succes, dat in de toenmalige kring van juryleden het vastberaden voornemen wortel schoot om een dergelijk evenement tot een jaarlijks terugkerend ge beuren te maken, met inschakeling van heel het Alphens gemeentelijk leven. Tot en met 14 augustus a.s. kan men zich voor deelname melden o.a. by mej. Bruins Slot, Celebesstraat 8. Foto: links de winnaar P. de Buttert rechts de gele truidrager. VALPARTIJ Helaas was er ook nog een nare val- Dartij te constateren, waarbij H. v. 't Hof uit Sassenheim betrokken was. De EHBO vond het beter, dat de jeugdige Sassenheimer naar het zie kenhuis werd gebracht, daar hij ver moedelijk zijn arm heeft gebroken. De foto's zullen dit uit moeten wij zen. De eerste doorkomst was als volgt 1. J. Boot 5 pnt.; 2. A. Wassenaar 4 ont.; 3. E. v. d. Drift 3 pnt.; 4. P. de Butter 2 pnt.; 5. J. v. Rooyen 1 pnt. Na deze ronde ging de gele trui drager J .v. Rooyen zich roeren. Met veel machtsvertoon won hij bij de 2e doorkomst de 5 pnt.; 2. P. de Butter 4 pnt.; 3. A. Wassenaar 3 pnt.; 4. J. Boot 2 pnt.; 5. E. v. d. Drift 1 pnt. Het ging nog steeds allemaal even hard en weer kwamen er enkele ach terblijvers bij. Zelfs moest W. v. Kes teren, broertje van de tourbaas, op geven. De derde doorkomst was als volgt: 1. J. v. Rooyen 5 pnt.; 2. A. Wassenaar 4 pnt.; 3. J. Boot 3 pnt.; 4. P. de Butter 2 pnt.; 5. M. v. d. Vlugt 1 pnt. Voor de achterblijvers werden vele premies beschikbaar gesteld om de strijd levendig te houden en de jongens moed te geven om zo hard mogelijk door te gaan. Nog één ronde moest worden afgelegd en nog steeds lag er een groep van 10 renners aan kop, zodat de sprint de beslissing moest brengen. Gele truidrager J. v. Rooyen moest genoegen nemen met de tweede plaats, ondanks de aan moedigingen van zijn vele kornuiten uit De Engel. De uitslag was dus: 1. P. de Butter „De Vlinder" in 34 min. 31 sec. met de 10 sec. bon. inbegrepen; 2. J. v. Rooyen 34.36 (5 sec. bon.) 3. M .v. d. Vlugt 34.41; 4. J. Boot z.t.; 4. H .v. Lierop z.t.; 6. A. Wassenaar z.t.; 7. H. v. d. Salm z.t.; 8. G. v. Dijk z.t.; 9. F. v. Zeist z.t.; 10. K. Sijtsma z.t. Ploegenklassement 2e etappe 1. Ons Weekblad 1.43.58; 2. Melkhan del 1.44.03; 3. Graficus 1.44.03; 4. Tis- sing 1.44.03; 5. De Vlinder 1.44.12. Algemeen klassement 1. J. v. Rooyen 41.27 (gele trui); 2. M .v. d. Vlugt 41.37; 3. J. Lamboo 41.43; 4. J. Boot 41.47; 5. A. Wassenaar 41.57; 6. Th. Bon 41.59; 7. M. v. Grave 42,-; 8. R. v. d. Poll 42.-; 9. F. v. Dam 42.01; 10. F. v. Zeist 42.03. Puntenklassement 1. J. v. Rooyen 15 pnt. (groene trui); 2. P. de Butter 14; 3. J. Boot 12; 4. A. Wassenaar 11; 5. E. v. d. Drift 8; 6. M. v. d. Vlugt 4; 7. H. V' Lierop 1. Algemeen ploegenklassement 1. Ons Weekblad 1.51.0; 2. Graficus 1.51.22; 3. Tissiing 1.51.28. Pechprijs 2e etappe: H. v. 't Hoff. Strijdlustigste 2e etappe: P. de But ter. Heideveld en wildstand door brand verwoest Gistermiddag heeft een hevige brand gewoed in de uitgestrekte eigendommen van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten on der de gemeenten Oisterwijk en Boxtel. Het vuur was omstreeks vijf uur bedwongen. Het vuur joeg, aangewakkerd door de snelle wind, van de haard bij Oisterwijk snel voort in de richting van het natuurreservaat „Kampina" nabij Boxtel. Door de droogte had den de vlammen vrij spel op het uit gestrekte heideveld. Vakantiegangers en landbouwers begonnen onmiddel lijk met het blussingswerk, maar ze konden tegen de vlammenzee weinig uitrichten. Spoedig kwam hulp opda gen van de brandweren uit 's-Her- togenboch, Eindhoven, Tilburg, Ois terwijk en Boxtel. Ook de regionale brandweer Noordoost-Brabant ver leende assistentie. Bovendien kwa men uit Tilburg en 's-Hertogenbosch honderden militairen om het vuur te helpen bestrijden. Voorts werd assis tentie verleend door 100 man van de kaderschool van de infanterie te Vught. Men slaagde er door gezamen lijke inspanning in het vuur te beper ken tot de heidegebieden. Nog eer het de bossen had kunnen aantasten was men het vuur meester. Hierdoor bieef een kostbare hout- en wild stand behouden. Niettemin is de schade belangrijk. Een stuk natuur schoon van ongeveer vijftig hectare heideveld met vliegdennen, waarop veel wild aanwezig moet zyn ge weest, is geheel verwoest.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7