2 x 900 KILOMETER VOOR EEN ONTMOETING IN PRAAG Pitmanschool WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA Ondanks windkracht 9 2700 deelnemers aan schatgraverij t.b.v. „St Vincentius" Mariaconferentie voor tieude keer organisator van dit strandfeest Plantsoen 65 Tel. 01710-16558 Typen Steno in 4 talen Boekhouden Duits - Engels Frans - Spaans Nederlands Middenst.opl. Inschrijving dagelijks (Advertentie» De winnaar, die de golven trotseerde: Christoph uit Bern, op de schouder van de heer Sommeling, terwijl muzikanten de bazuin steken. Ondanks de zeer slechte weersom standigheden is de schatgraverij, die op het strand te Noordwijk aan Zee werd gehouden en waarvan de ba ten ten goede kwamen aan de lief dadigheidsvereniging „St. Vincen tius" te Leiden een éclatant succes geworden voor de organiserende „Mariaconferentie". De felle storm, die een verblijf aan het strand be slist niet aangenaam maakte, kon niet voorkomen, dat toch ruim 2700 schatgravers aan dit jaarlijkse strand- festijn deelnamen, wat volgens pen ningmeester J. L. Sommeling het grootste aantal was, dat men ooit re gistreerde. In verband met het feit, dat deze werd gehouden, had men buiten de schatgraverij voor de tiende keer vele, in het zand verborgen prijzen, een extra jubileumprijs ter beschik king gesteld, bestaande uit 'n levend varken, wat naast de geldprijs van honderd gulden, de graafwoede van de Noordwijkse en buitenlandse jeugd natuurlijk in hoge mate stimuleerde. Om klokslag half drie gaf de com mandant van de Noord wij kse strand- politie, de hoofdagent G. C. Timmer mans middels zijn strandhoorn het startsignaal, waarop de honderden kinderen op het strand neervielen op zoek naar één der vele blikjes, die recht gaven op vele mooie prijzen en wie weet, werd hun graversijver beloond met het vinden van de kist, die dan met honderd gulden gevuld zou worden. In hun activiteiten werden de gra vers aangemoedigd door de heer Vlasveld, die zich ook bij deze tien de schatgraverij als een uitstekend microfonist ontpopte en op zeer gees tige wijze alle nieuwtjes van het gra versfront versloeg en van commen taar voorzag. Al spoedig werden de eerste blik jes aan de oppervlakte gebracht en wij zagen aan de prij zentafel vele glunderende kindergezichtjes hun prijzen afhalen om dan snel terug te keren in de menigte gravers op zoek naar nog meer succes. De spanning steeg naarmate bleek, dat de kist, recht gevend op honderd gulden, toch niet zo eenvoudig te vinden was, hij werd nl. door de golven van de zeer hoge Noordzee (windkracht 9) overspoeld, en de heer Vlasveld zorgde er wel voor, dat deze spanning zo mogelijk tot kookpunt werd opgevoerd. Na een uur graven was de hoofdprijs er nog steeds niet uit, maar eindelijk om zeven minuten over half vier kon microfonist Vlasveld de drumband „Paulus" opdracht geven zich te for meren teneinde de gelukkige vinder van de hoofdprijs van honderd gul den, met slaande trom naar de mi crofoon te begeleiden. Zwitser vond hem Het bleek te zijn de 14-jarige Christoph Pulver, afkomstig uit Bern in Zwitserland, die momenteel met zijn ouders in Noordwijk met vacan- tie is. Christoph is geen onbekende in Noordwijk, want hij brengt hier reeds voor de achtste maal zijn va- cantie door. Hij had de hele middag al meegegravbn en besloot toen ter afwisseling even een duik in de woe lige zee te nemen. De hoofdagent van Politie, de heer A. de Vries, vond, dat de jongen zich te ver in zee waagde en floot hem naar de kant, waarna Christoph het schatgraven voortzet te en tot zijn eigen verbazing reeds direct met zijn handen op de begeer de kist stuitte. Honderd klinkende guldens wa ren het gevolg van deze gelukkige vondst en onder luid applaus en ge juich van de honderden collega- Schipperskind vermist Het vijfjarig zoontje Derk van schipper D. Noordhuis uit Leeuwar den wordt sinds maandagmiddag vermist. Het jongetje, dat 's middags met zijn autoped van het schip, dat in de Drentse Hoofdvaart in Mep- pel ligt, de wal op was gegaan keer de niet terug. Gdholpen door 35 burgers zette de politie een speur tocht op touw. Er werd gedregd en de hulp van een speurhond is inge roepen, doch tevergeefs. De naspo ringen worden voortgezet. gravers werden veertig rijksdaalders in de door hem gevonden kist uitge teld. Vanzelfsprekend was de span ning er nu een beetje uit, waarna het bestuur van de „Mariaconferen tie" besloot de niet opgegraven prij zen onder de deelnemers uit te loten. Zo kwam het einde van deze zeer geslaagde jubileum-schatgraverij, die ondanks het bijzonder stormachtige weer een record aantal deelnemers trok en die in financieel opzicht een belangrijke versterking van de kas van „St. Vincentius" betekende. Na afloop sprak de heer Koos Vlas veld woorden van dank tot allen die aan het welslagen van deze schat graverij hebben meegewerkt, in het bijzonder de schatgravers zelf, het ge meentebestuur van Noordwijk, de Stichting „V.V.V.'' en de leden van de strandpolitie onder commando van de hoofdagent van Politie, de heer G. C. Timmers. Onzerzijds zouden wij hieraan wil len toevoegen, dat het succes van de ze middag toch wel voor het grootste deel te danken is aan de uitstekende wijze, waarop deze schatgraverij door het bestuur van de „Mariaconferen tie" is voorbereid en georganiseerd. Mevr. v. d. Kraan uit Leiden zag haar broers terug na 36 jaar NA 36 JAAR werd het verlangen naar haar broers voor de Leidse mevr. S. C. v. d. Kraan-Koriemscak (Nwe Beestenmarkt 16) zo groot, dat zij samen met haar dochter Eli sabeth intekende in een toeristen- reis naar Tsjecho-Slowakije en een afspraak maakte met haar broers, dat men elkaar in Praag één dag zou ontmoeten. Dit betekende, dat mevr. Van der Kraan en de broers uit Tsjecho-Slowakije, voor een samen zijn van enige uren, elk twee maal negenhonderd kilometer moesten t reizen, want de familie in Tsjecho- Slowakije woont aan het andere eind van het land, in het plaatsje Zelovce. Na al die moeite was het gisteren voor mevrouw Van der Kraan een voldoening te kunnen vertellen, dat haar opzet is geslaagd; zij heeft haar broers één vergezeld van echtgenote woensdag jl. in Praag ontmoet, maar het was een dubbeltje op zijn kant. Het Nederlands gezelschap nl. dat met een Europa-bus reisde, was in Praag in een ander hotel onderge bracht dan oorspronkelijk was opge geven. De broers, Josef en Karei Ko- riemscak, vonden de Hollandse rei zigers niet en hebben alle hotels van de stad afgelopen, maar niets gevon den. Woensdag jl. probeerden zij 't 's morgens in het laatste, hotel. Zij hadden al besloten naar Zelovce 900 km onverrichteïzake terug te reizen, toen zij vernamen dat in dit hotel het reisgezelschap uit Holland was ondergebracht. Even later was er een ontroerend weerzien. Op de foto ziet men in het midden mevr. Van der Kraan met haar broer Karei en de echtgenote van haar broer Josef op een bank van het cen trale plein in Praag MEVR. VAN DER KRAAN heeft haar Tsjechisch na 36 jaar Ne derland nog niet helemaal verleerd. Zij is na enige tijd bij haar zus ter in Den Haag gewoond te heb ben in Nederland getrouwd, en is al weer 26 jaar inwoonster van Lei den, moeder en grootmoeder van 'n groot gezin. „In het begin durfde ik niet te praten", vertelde zij. De ont roering van het moment was al te groot. Maar later hebben wij toch zij 't gebrekkig een gesprek kun nen voeren." Het weerzien was har telijk en samen met broers en schoonzus heeft mevr. Van der Kraan in een cafétaria kunnen genie ten van het nationale gerecht, dat zij in 36 jaar niet meer gegeten had: gebakken deegrollen met vlees. De reis zelf was eveneens voor moeder en dochter: onvergetelijk. Woonwagen uitgebrand Gistermiddag omstreeks kwart over vij* is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een aan de Westhavendijk in Zierikzee staande woonwagen, bewoond door de fami lie Deuts. Het gezin Deuts, man, vrouw en twee kinderen, was bij de bewoners van een in de buurt staan de woonwagen op bezoek, toen spe lende kinderen de brand ontdekten. Door de sterke wind stond de wa gen, een tot woonwagen verbouw de autobus, onmiddellijk in lichter laaie. De inboedel ging vrijwel ge heel verloren. Men was niet tegen brandschade verzekerd. De dakloos geworden bewoners zijn elders in Zierikzee ondergebracht. Openluchtmis uit Bergharen. In een door de KRO verzorgde uit zending van het R.K. Kerkgenoot schap kan men op de feestdag van Maria Tenhemelopneming de hoog mis volgen, die in de openluchtkapel te Bergharen wordt opgedragen door pastoor. G. Witlox uit Tilburg. Berg- harens parochiële zangkoor zingt de negende Gregoriaanse Mis. De com mentator. bij deze uitzending is drs. F. de Grijs pr., de camera-regie is van Manus v. d. Kamp. Mochten de weersomstandigheden te slecht zijn om deze openlucht-mis door te laten gaan, dan wordt de reportage ver plaatst naar de parochiekerk. Documentaire over het verkeer. Het KRO-programma van 16 aug. bevat een documentaire van Judith Jousma (schenario) en Piet Kaart (regie) over het verkeer: „Waar moet dat heen?" Verleden, heden en toekomst van het wegverkeer of tewel heel concreet: 678 motorrij tuigen per etmaal op de weg Am sterdam-Utrecht in 1925, 17.000 tus sen dezelfde steden in dezelfde tijd nu, en nóg eens twee, drie of vier maal zoveel in 1975 komen in deze filmdocumentaire aan de orde (21.10 uur). „Samba" is de titel, die regisseur Fred Rombouts meegaf aan de Zuid- amerikaanse divertissement, dat daarna wordt gepresenteerd door 'n Braziliaanse Volsksmuziekgezelschap van Eugenio Lyra Filho. Kortgele den maakte dit gezelschap een tour nee door Europa. Roeiwedstrijden te Londen. Nederlandse roeiers zullen deelne men aan de Serpentine Regatta, roeiwedstrijden, die in het Hyde Park te Londen worden gehouden. Van deze wedstrijden wordt a.s. za terdag van 15.00 tot 17.00 uur een televisie-reportage verzorgd, die als Eurovisie door de NTS wordt over genomen. Vlet met drie man was zoek De reddingsboten „Prins Hendrik'" en „Christiaan Huygens", beiden uit Den Helder, zijn gisteravond uitge varen om te zoeken op de Wadden zee naar een vlet met drie mannen aan boord. Die waren 's morgens in de omgeving van Den Helder gaan vissen. Door de storm was de vlet van haar anker geslagen en afgedre ven in de richting van Den Oever op Wieringen. Gezien de storm maak te men zich zorgen over het lot van de bemanning van de vlet. De reddingboten moesten onver- richterzake in Den Helder terugke ren. In de loop van de avond zijn ze echter opnieuw op zoek gegaan, nu in het gebied achter de nieuwe haven van Den Helder en in de rich ting van Breezand, doch weer tever geefs. De drie opvarenden van de ver- miste vlet uit Den Helder zijn om De zee overspoelde een deel van de half een vannacht te Breezand aan schatten; het Vincentiusbestuur had w£q gegaan. Het waren de gebroe- dan ook met windkracht 9 geen ders Mosk uit Den Eelder. rekening gehouden. j)e gebroeders Mosk waren gister ochtend in de omgeving van Den Helder gaan vissen. Door de storm sloeg de vlet van haar anker en het bootje dreef af in de richting van Den Oever. Dierenvriendjes kregen prijs op hondenshow Op de hondenshow die elk jaar tij dens de zomervakantie in Rotter dam gehouden wordt, hebben vijf jon getjes dit keer een bijzondere on derscheiding behaald. Ze hadden een paar maanden geleden een zwervende hond aan de Zuidhoek gevonden en die onderdak gegeven in hun „hut". Tommy, zoals hij werd gedoopt, genoot daar enige tijd een verzorging als een prins. Met el kaar of om de beurt brachten de jon gens hem eten en drimcen, en gin gen ze met hem wandelen. Tot bij een van hen de hond thuis mocht ko men. De dierenvriendjes kregen gis termiddag een diploma van de die renbescherming en een pen met inscriptie. ZANDSTORM AAN HET NOORDWIJKSE STRAND Strandgenoegens tijdens een storm met windkracht 9: zelfs de moedigsten onder de badgasten kregen het te kwaadDeze opname werd gemaakt op het strand van Noordwijk aan Zee - het zand zat tot in de lichtdichte camera van de fotograaf

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6