KNUTSELEN MET SCHELPEN... Duinkonijn slaapt bij Saskia m „Dierenrijk" in flatje te Den Haag Inwoningvoor haas, spreeuw en hermelijntjes Leuk werk als het regent in vakantie Een gedeelte van de werkjes van de heer Klaassen ziet U hier uitgestald. Kijk eens naar de uil en de hertjesf En wat dacht U van de koets f Zo iets zal hij nu niet meer maken. Daar tijn hulpmaterialen bij gebruikt. Hij wil nu alleen wer ken met ware zee- produkten. Het re sultaat blijft even kunstzinnig. Re! Jegen in vakantietij d komt bij ons (helaas) maar al te dikwijls voor. Dit seizoen hebben velen onder ons het aan den lijve ondervonden. Brrrr wat doe dan je als je bijv. aan de kust zit? Begrijp me goed; ik probeer geen en kele badgast of toekomstige badgast in een depressiestemming te brengen, maar ik heb juist een manier gezien om die regenachtige dagen toch aangenaam door te brengen. Doe als de heer J. Klaassen uit Arnhem. Hij knutselt sinds een jaar of tien met allerlei na tuurvoorwerpen, die hij op het Neder landse strand kan vinden: schelpen, zee sterren, zeewier, eieren van de wulk en van de rog, zeeappels, krabbescharen en stukjes boomtak, die in het zoute water steen- en steenhard zij geworden. In zijn kamer staan enkele tientallen grote en kleine voorwerpen. Het zijn geen ordinaire bazarspullen. In niets zijn deze werkjes te vergelijken met de, vergeef mij de harde, maar nu toch wel gerechtvaardige benaming* prullaria, die in strandtenten en boulevard-kios ken te koop zijn. De heer Klaassen maakt werkelijk kleine kunst werkjes. Hij werkt bij de douane. In 1950 werd hij van Rotterdam naar Hoek van Hol land verplaatst. Van een van zijn eerste wandelingen langs het strand bracht hij een handvol schelpen mee naar huis. Van lieverlede werd dat een gewoonte. De heer Klaassen ging schelpen verzamelen. Kocht er boekjes over en las ze met aan dacht. Volijverig ging hij determineren, rubriceren. Op een dag kwam hij tot de ontdekking, dat je door schelpen te plak ken, alleraardigste poppetjes kon maken. Hij probeerde het voorzichtig, zag er plot seling grote mogelijkheden in, kortom handenarbeid met schelpen werd zijn ge liefde hobby. Als hij. in de nachtdienst in het douane-lokaal zat, werkte hij er aan. Vrije uurtjes thuis maakte hij er zoet mee. En allengs vergrootte zich zijn col lectie kunstwerkjes. Achter glas te pronk In het bovenhuis in Arnhem staan zij nu achter glas te pronk, allerhande beest jes, die fijn van tekening en fraai van kleur zijn, die men ook met de eerste oog opslag herkent: een nors kijkende uil, een meesje op een boomstronk, een specht tegen een stam, een vervaarlijke roofvo gel, een ooievaar, een ijsbeer met een jong, twee ranke hertjes. En verder fraaie bloemetjes in een boeket bijeen gegaard, een vrouwtje met een lange rok, een oli fant, een koe, die wordt gemolken, een kangoeroe, vier huisjes, die onmiddellijk doen denken aan het sprookje van Hans en Grietje. En ook de Gouden Koets, ge trokken door een paard, een koetsier op de bok, een dame op de bank er in. Op het dressoir, de schoorsteenmantel en tegen de muur zijn schemerlampjes te zien. De standaard is gemaakt van lange zwaardschelpen. Het voetje van oester schelpen, een ander versierd met gedroog de en doorgesneden zeesterren. Een van de kapjes is beplakt met zeewier. Alles getuigt van een grote vinding rijkheid, van een liefde ook voor de na tuur. „Ik heb het meest beestjes gemaakt, want die lenen zich het beste voor dit werk", vertelt de heer Klaassen. Naar sommige beestjes moet men goed kijken wil men zien, dat zij inderdaad van schel pen zijn gemaakt. Het is verwonderlijk hoe goed de heer Klaassen de kenmer kende lijnen van iedere vogel, van ieder zoogdier in zijn werkjes heeft gelegd. De blik van de uil en de houding van de roofvogel en ook van de hertjes zijn raak getroffen. Zeeappeltjes als echte kroontjes Schelpen vormen het hoofdmateriaal. Maar de heer Klaassen zou de andere zee- produkten niet graag missen. Het dak van de koets bijv. heeft hij versierd met zee appeltjes. Het zijn precies de kroontjes die echte koetsen sieren. Hij heeft, ook twee hertjes gemaakt, hnn poten zaten eens aan krabben. De ijsberen staan op een voetstuk van parelmoer. De snavel van de uil is een stukje krabbeschaar. Een grote knutselkist staat altijd vol materiaal. Er zitten eieren van de wulk in. Wellicht kan de heer Klassen die binnen kort gebruiken voor.ja, dat weet hij zelf nog niet. Dat ziet hij pas als hij met iets bezig is, als hij weer een nieuw idee tje uitvoert. Hij heeft ook het capsule, waarin een haai wordt geboren. Zij doet sterk den ken aan een shampoo-capsule. De indu- strieel-gerichte mens denkt vaak uiterst vernuftige dingen uit, maar vaak bestaan zijn uitvindingen al sinds de Schepping. „De straalmotor", zo vertelt de heer Klaassen, „is daar ook een typisch voor beeld van. Die is gemaakt volgens het zelfde principe waarmee de inktvis zich voortbeweegt. Die zuigt zich van voren vol met water, dat hij achter zich met kracht wegperst." De heer J. Klaassen knutselend met materiaal dat hij op het strand heeft gevonden. Mocht u dus, waarde lezer-badgast (of toekomstige badgast) niet weten wat u nu weer eens moet gaan doen: probeer het voorbeeld van de heer Klaassen eens na te volgen. Maar begin er niet mee als u in een neerslachtige stemming verkeert. Want heus, er is veel geduld voor nodig! DICK J. DIJS. ENGELAND IN TREK BIJ TOERISTEN De toeristenindustrie van Groot-Brit- tannië breekt weer alle records. De zo juist bekend gemaakte cijfers tonen aan, dat meer dan 122.260 overzeese bezoekers in april naar Groot-Brittannië kwamen. Het totaal voor de eerste vier maanden van dit jaar werd hiermede op 349.000 gebracht, hetgeen 17% meer is dan ge durende dezelfde periode van vorig jaar. Er bestaan plannen de welbekende groente- en fruitmarkt „Covent Garden" door een nieuwe markt, gebouwd in de vorm van een reusachtig wiel, te vervan gen. De „velg" van dit reuzenwiel is een ruim drie km langs weg, die spiraalsge wijs langs de zes verdiepingen loopt. De hoogste verdieping bevindt zich meer dan 30 meter boven de grond. De nieuwe markt zal echter qua oppervlakte slechts 4 ha beslaan, waardoor ruim 11 ha van de tegenwoordige markt voor andere ge bouwen vrijkomt. Londens nieuwste restaurant „Room at the Top" werd onlangs in de voorstad Ilford geopend en belooft vele bezoekers, die in de hoofdstad verblijven, te trekken. Het 'restaurant bevindt zich, zoals de naam al aanduidt, op de bovenste ver dieping van een ca. 32 meter hoog ge bouw en het biedt een prachtig uitzicht over het oostelijk deel van de stad. De keuken is internationaal en staat onder supervisie van de heer E. Leber, de vroe gere chef-kok van Keizer Haille Selassie van Ethiopië. Het Mermaid theater te Londen heeft een nieuw soort toegangsbiljet ingevoerd, dat de bezitter ervan niet alleen toegang tot het theater verschaft, maar hem te vens vóór of na de voorstelling van een diner van drie gangen laat genieten in het Mermaid-restaurant. Dit speciale „Theatre and Dinner Ticket" kost 1.1.0. Vooral de jongere bezoekers zullen het prettig vinden nu eens van te voren pre cies te weten wat een avond-uit gaat kos ten. Duits leermuseum enig ter wereld Het Duitje Leermuseum te Oifen- bach, het enige museum van die aard ter wereld, is, na te zijn ge restaureerd en uitgebreid, weer ge opend voor het publiek. Niet min der dan 14.000 voorwerpen uit leer zijn er tentoongesteld. Men vindt er o.m. 2700 paar schoenen. Het oudste is bijna 6000 jatr oud en werd eens gedragen door een Egyptisch kind. Tot de moderne curiositeiten beho ren de schoenen van de vermaarde danseres Fanny Ellsler. De volks kunst, de kunstnijverheid, de zadel makerij en de leerconfectie zijn eveneens op waardige wijze in dit museum vertegenwoordigd. Theater uit Romeinse tijd in Syrië gevonden In Busra (Syrië) heeft men het best geconserveerde theater uit de Romeinse tijd aangetroffen. Busra, ongeveer 85 mijl ten zuiden van Damascus gelegen, is een plaats van grote archeologische beteke nis, omdat zij de sporen bevat van een hele reeks historische perioden. De naam is afkomstig van het Arabische woord „busra" hetgeen vesting betekent. De plaats staat vermeld in de boeken der Maccabe- en en was een deel van het koninkrijk van de Nabateans gedurende de Romeinse overheersing onder keizer Trajanus, maar haar oorsprong ligt veel verder terug. Tegenwoordig ls de stad zo goed als verlaten, maar veel overblijfselen uit de oudheid zijn Intact. De Romeinse over blijfselen vormen de glorie van Busra: stadswallen, verschillende tempels, triomf bogen en twee theaters. Een is nog in prima staat. De onderzoekingen ter plaat se zijn verricht onder leiding van de Deen se hoogleraar prof. Finsen, die een volle dig rapport van zijn onderzoekingen zal publiceren. Hij heeft vier jonge Deense ar chitecten in Busra achtergelaten, die met het werk doorgaan. fjet eerste wat de 5-jarige Saskia Voorbach uit Den Haag 's morgens doet als zij wakker wordt, is: kijken of haar konijntje er al is. Dat is de moeite waard, roant zij heeft een lévend beestje welkom te heten. Het is Knabbel, een duinkonijn, dat verleden jaar maart door haar vader in Scheveningen werd ge vonden en toen werd mee genomen naar huis. Nu komt het 's morgens uit zijn hok in de keuken, springt bij zijn bazinnetje op het kussen, neust wat rond op het bed en zet dan vlak bij haar ge zicht zijn slaapje voort. Als Saskia hem wat heeft beknuffeld, gaat zij in de kamer kijken naar Lampe de haas. Op hoge poten loopt die door de flat van haar ouders. Van de voor- naar achterkamer maakt hij steeds een grote sprong, want van het zeil dat tus sen de twee tapijten ligt, moet hij niets hebben. Als Saskia de haas goe dendag heeft gezegd, gaat de op het balkon huizen, Als hij een jong dier hun ochtendportie. in handen krygt dat zichzelf V Wie had gedacht zo'n gro- niet meer zal kunnen voort zij samen met haar vader te en ongewone levende ha- helpen, staat het bij voor de spreeuw voeren die in de ve in een flatwoning midden baat vast dat het mee gaat slaapkamer in een kooitje in Den Haag te treffent De naar de woning i« de woont. Daarna zijn de drie grote liefde van de heer Schaarsbergenstraat. Dat- hermélijntje8 aan de beurt Voorbach voor alles wat zelfde gebeurt ook met zie- en vervolgens krijgen de leeft, is de verklaring voor ke dieren die worden gevon- kraai en de roek, die bei- dat alles. den. Iedere morgen komt 't duin konijntje Knabbel even bij Sas kia in bed. Iets meer dan een jaar geleden werd hij, jong en nog blind, in de duinen gevon den. Sinds die tijd woont hij in een flat in Den Haag. rje laatste aanwinst vormen de drie her melijntjes. In de duinen nabij Den Haag het werkterrein van de heer Voorbach, die tijdschrijver is bij de Haagse Duinwaterleiding werden bo men gerooid. Een bulldozer had een van hen vast van zijn wortels losgerukt. Plotseling schoten twee hermelijnen on der de stam vandaan en vluchtten in doodsangst weg. De heer Voorbach werd er bij gehaald. In een klein hoekje vond hij drie piep-jonge hermelijntjes, niet veel groter dan een ei van een krielkip. Gedrieën konden zij in een jampot. Zo werden zij ook meegenomen naar huis. Nu stoeien en vechten zij ip een gazen kooitje op het balkon midden in de stad. Met melk werden zij groot gebracht, maar al gauw gebood hun roversinstinct andere leeftocht. Nu krijgen zij muizen, vogeltjes die het slachtoffer zijn gewor den van het verkeer en toen ik op be zoek was, lagen er twee jonge konijntjes m de ijskast te wachten. Altijd bezig De heer Voorbach een gebruind ge zicht, wat grijzend haar, in khaki ge kleed is een groot dierenliefhebber. Eerbied voor de natuur is hem al vroeg bij gebracht door eenScheveningse stroper. Toen Martin Voorbach acht jaar was, mocht hij met die man mee de dui nen in. Die liefde is nooit overgegaan. Op de mulo begon Martin met het pre pareren van dieren. Nu is hij de enige Hagenaar die een vergunning heeft om dieren op te zetten, 's Avonds voor de kachel, in kleermakerszit, voor zich een krant waarop tangetjes, een schaar, een doosje spelden, wat ijzerdraad en een heel grote zak kapok, kunt u hem bezig zien Op het dressoir staat een kleine ver zameling: drie donzige eendjes, een blauwe parkiet, een piep-jong fazant je en een klein zilvermeeuwtje. Boven de gangdeur hangt een ransuil en op de schoorsteenmantel staat een sperwer. Maar dat alles vindt de heer Voorbach nog niets. Hij neemt me mee naar de kamer van Saskia. Daar staan in en op een glazen kast: twee zwarte zee eenden, een in ons land vrij zeldzame dwergmeeuw, een dito ijseend, een drie teen-meeuw, vinken, huismussen, een kwikstaart, een tortelduif, een zeldzame roodkeelduiker, een kraai, twee bunzin gen, een egel en een eekhoorn. „En daar achter u staat een meer koet", wijst Saskia. „En dat is een zil vermeeuw en dat kleintje is een goud haantje. Dat is het allerkleinste vogeltje dat wij in Nederland hebben." Zij weet met haar vijf jaartjes al heel wat van vogels. Maar dat moet ook haast we) als je zaterdags en zondags met zo'n enthousiaste dierenvriend als haar vader is, de duinen in kunt trekken. Sinds vorig jaar september huist Lam pe de haas in de Schaarsbergenstraat. Een jachtopziener zag in de duinen een klein jongetje met het beestje lopen. Hij wist dat het ventje, hoe zorgzaam hij ook zou zijn, het dier niet in leven zou kunnen houden. „Voorbach is daarvoor de aangewezen man", wist de jachtop ziener. Zodoende kwam Lampe in een mensenomgeving. Hij tiert er nu welig. Op het balkon roept de roek met een wat schorre stem. Hij woont nu al negen jaar bij de Voorbach'en. De hermelijntjes vlak bij zijn kooi groeien voorspoedig. Als zij groot genoeg zijn, geeft de heer Voorbach er twee aan de Haagse kinder boerderij. De derde houdt hij zelf voor Saskia en haar zusjes. De spreeuw Gerritje, de roek Koert, de kraai, de hermelijnen, de haas Lam pe en het duinkonijn Knabbel zijn niet de enige ongewone huisdieren in het flat van de Voorbach'en. Er is ook eens een vleermuis geweest. Die was bij een sloopwerk te voorschijn gekomen en had waarschijnlijk zijn „raderwerk" bescha digd, want hij vloog overal tegenaan. In de heer Voorbach vond hij een goede beschermer. Er wordt nu van hem ge zegd dat hij als huisdier heel erg ge slaagd was. Maar helaas at het beestje na zijn dagelijkse portie eens net iets te veel van zijn lievelingskostdikke melk- vellen. Op een ochtend lag hij dood in de kamer. „Dat melkvel dat hij de avond te voren zo lekker had opge snoept, is hem te veel geworden", zegt de heer Voorbach. Maar verdwenen is Vleer niet. Hij prijkt nu met wijd ge spreide vleugels aan een van de kamer muren. De heer Voorbach heeft ook hém opgezet. DICK J. DIJS.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5