DUINSTREEK Weerbericht Stadscentra verstikken Het weer in Europa VACANTIE ADRESSEN WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 KATWIJK DE HOORNESPOLDER Alhoewel er in de raad der ge meente al veel is gesproken en ook besloten betreffende de „Hoornes- polder" en ,,'t Heen", zijn deze ge bieden voor vele inwoners nog vrij wel onbekende oorden en zal het nuttig zijn hierover een en ander mede te delen. De Hoornespolder. gelegen ten noorden van het Additionele kanaal omvat een gebied van 54.4 H.A. en is gelegen tussen het Uitwateringska naal en de gemeentegrens van Noord- wijk. De westzijde wordt globaal be grenst door de Hartweg en de oost zijde door de Provinciale weg, de weg naar Noordwijk. Voorlopig wor den er 2465 woningen gebouwd die ongeveer 10.000 mensen onderdak kunnen verschaffen. Later kunnen nog ruim 100 woningen worden bij gebouwd. Het plan is ontworpen door de stedebouwkundige van de gemeente Katwijk, de heer S. J. van Embden te Delft. Aan deze aparte wijk zal een uitgesproken stedelijk karakter worden gegeven. Er komen 300 eengezinswoningen, 70 bedrijfs- of winkelwoningen en verder flats van twee tot acht woonlagen. In to- Autotechnische tips taal komen er ruim 70 winkels, die een vormgeving krijgen van 'n cen trale winkelwijk. Slechts enkele win kels komen verspreid te liggen. Verschillende terreinen voor bij zondere voorzieningen, zoals scho len, kerken, een bejaardencentrum en twee speeltuinen, worden apart gehouden. Ondanks de ruime groenvoorzie ningen heeft deze wijk door toepas sing van hoogbouw een hoge bebou wingsdichtheid, namelijk van 42.6 woningen per hectare. Als dit project is uitgevoerd zal de Katwijkse wo ningvoorraad daarmee op ruim 9000 woningen zijn gekomen. Gezien de achterstand in woningen in onze gemeente, zal het goed zijn, als dit project in 8 a 10 jaar klaar is, wat dan ook verwacht mag wor den mits de regering geen roet in het eten gooit. De bouw in de vrije sector is na melijk nog niet zo lang geleden aan banden gelegd. De riolering in de Hoornsepolder is reeds voor een derde gereed. Als de riolering klaar is, worden de we gen aangelegd. Deze wijk zal door sneden worden door twee hoofdwe gen, één komt er in het verlengde van de nieuw te bouwen brug aan het eind van de Koningin Juliana- laan en de andere haaks hierop. De tweede komt dus evenwijdig met 't uitwateringskanaal te lopen en krijgt via een viadukt onder de Provinciale weg, aansluiting met het toekomstige industriegebied ,,'t Heen". De brug in het verlengde van de Koningin Julianalaan, dus ten noorden van de z.g. nieuwe zanderij, of Cleijn Duyn krijgt meerdere overspanningen, waarin opgenomen een bascule-brug. De ontwerper van deze brug is de heer ir. J. A. van Heerde te Den Haag. Al met al staan er grootse dingen te gebeuren in Katwijk. SASSENHEEM D.V.V. Vergezeld door een flinke zuid-westerstorm, maar on danks dat toch bij droog weer heb ben gistermiddag pl.m. 500 kinderen van de buurt- en speeltuinvereni ging DW hun uitstapje naar het recreatiecentrum Groenendaal ge maakt. De tocht werd gemaakt met 4 bussen die tweemaal moesten rij den om de „zorgen-Jdnderen" van voorzitter H. Hoger vorst en zijn hel pers, over te brengen. In de beste stemming arriveerde men op de plaats van bestemming, waar aller eerst aan de fouragewagen waar ieder werd voorzien van tractaties en speelgoed. Men bracht bezoeken aan kleuterboerderij, uitkijktoren en speeltuin, waar men zich best ver maakte. Na een middag vol genot en ple zier arriveerde de kleintjes het eerst weer in Sassenheim; de groten de den dit omstreeks acht uur, uitge dost met feestmutsen in de beste stemming. Zeepkistenrace. Tijdens de Oran je feesten in september a.s. zal de Oranjevereniging een zeepkistenrace organiseren. Jongens tot 14 jaar zul len aan deze race kunnen meedoen. Zij hebben nu, met de grote vacantie, mooi de gelegenheid om een karre tje in elkaar te zetten. Een oude kinderwagen staat altijd nog wel hier of daar op zolder. De inschrijving is natuurlijk pas na de grote vacantie. Raadsagenda. De raad dezer ge meente komt op donderdag 10 augus tus a-s. te 20.30 uur bijeen. De slechts korte agenda vermeldt o.a. vaststel ling „Uitbreidingsplan Koningshuys" en subsidie aanvrage van het Katho liek bureau voor huwelijksaangele genheden te Leiden. Accordeon-plannen. De Sassen- heimse Accordeonvereniging „Door Studeren Veel Presteren" zal in de nabije weken zich mee in de open baarheid gaan vertonen. Op zaterdag 19 augustus zal zij bij gunstig weer een concert geven op het muziek-po- dium. Verder zal zij op 23 augustus (de jaarlijkse uitgaansdag) een lief dadigheidsconcert geven in een ver- plegingsinrichting. De plaats waar dit zal geschieden is nog geheim, in verband met de hieraan verbonden prijsvraag. Voor deze dag is een camera-man gratis ter beschikking gesteld, die van het verloop van deze dag een kleurenfilm zal maken. Ook is bekend, dat half november een uitvoering zal gegeven worden in het KSA-gebouw, dat, gezien het feit dat men een grote donateursac tie heeft gehouden, reeds geheel is volgeboekt (gereserveerd voor dona teurs uit alle rangen en standen van de Sassenheimse samenleving, alsme de donateurs uit wijde omgeving). Voor andere liefdadigheidsuitvoe ringen zijn besprekingen gaande met een rusthuis voor moeder te Hilver sum, kindertehuis te Wassenaar, te huis voor verwaarloosde jeugd te Leiden, de psychiatrische inrichting van den Berghstichting te Noord- wijk, revalidatiecentra etc. etc. VOORSCHOTEN Hewonnen Levenskracht In de week van 21 tot en met 26 aug. wordt weer de jaarlijkse speldjesaktie ge organiseerd. De resultaten zullen worden aangewend tot bevordering van de volksgezondheid en tot be strijding van volksziekten, o.a. kan ker, t.b.c., suikerziekte enz. De op brengst bedroeg in 1960 meer dan 500.-. U werkt toch ook mee dit in 1961 te verdubbelen???!!!. Het doel is het dubbel en dwars waard. Het plaatselijk comitébestuur Vijftienjarige jongen overviel taxi-chauffeur Een vijftienjarige leerling-bank werker uit Hurtgen bij Duren (Did.) heeft gisteren te Kaldenkirchen even over de grens bij Venlo, een taxichauffeur overvallen en deze met een mes ernstig aan zijn handen ge wond. De jonge Duitsers, in Neder land op vakantie, was 's morgens naar de politie te Den Haag ge stapt, waar hij vertelde al zijn geld verloren te hebben, De Haagse poli tie bracht de jongen naar het Duitse consulaat. Daar zorgde men ervoor, dat de jongen naar Venlo werd ge bracht en vandaar naar Kaldenkir chen waar de jeugdzorgdienst een taxi bekostigde waarmee de leer ling-bankwerker naar huis kon te rugkeren. Enkele kilometers buiten Kaldenkirchen trok de jonge reizi ger een pistool uit zijn zak, dwong de taxichauffeur te stoppen en eiste van hem zijn geld. De taxichauffeur veTzette zich tegen zijn overvaller, waarop die een schot loste. Er ont stond een gevecht. De jongen greep een mes en bracht de 28-jarige taxi chauffeur verschillende messteken in de handen toe. Een naderende auto voorkwam erger: de jongen zette het op een lopen en vluchtte een bos in. Tot nu toe ontbreekt van hem elk spoor. GEVAARLIJKE MEDICIJNEN Namens de hoofdcommissaris van politie in Rotterdam wordt bekend gemaakt, dat een loopjongen gister middag in de omgeving van de Kerkwervesingel een wit doosje, in houdende dertig poeders heeft ver loren. De inhoud van het doosje kan bij gebruik door kinderen gevaar voor de gezondheid opleveren. Bij 't vinden wordt men verzocht contact op te nemen met de politie te Rot terdam. Inbrekers hebben kans gezien de woning van de familie E. P. aan de Rijweg in Rotterdam binnen te dringen toen de bewoners met va kantie waren. Hun buit bestond uit gouden sieraden en buitenlands geld tot een gezamenlijke waarde van 15.000,-. De 72-jarige Amsterdammer L- K. Koster is gisterochtend bij een verkeersongeluk op de Stadionkade om het leven gekomen. De kleine personenauto, waarin hij reed, werd, op de hoek Stadionkade-Parnassus- weg door een van rechts komende vrachtauto aangereden. Gisteren is op de Hofzichtlaan hoek 't Kleine Loo in Den Haag, de 74- jarige mevr. A. Smith-Rensing bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Mevr. Smith, die met haar auto op de Hofzichtlaan reed in de richting van de Bezuidenhoutseweg kwam in botsing met een tram. Zij werd zo ernstig gewond, dat ze ter plaatse overleed. Eén handtekening ontbreekt nog De Afrikaans-Aziatische landen hebben voor hun verzoek om een speciale Assembléezitting over Bi- zerta nu 49 handtekeningen. Argen tinië en Venezuela hebben hun steun verleend. Er ontbreekt nu nog één handtekening. Het wordt als vaststaand aange nomen dat vandaag de vereiste meer derheid van vijftig zal worden be reikt. Het vijftigste land zal vermoe delijk Zweden of Mexico zijn. Te New York wordt verwacht, dat secretaris-generaal Hammarskjoeld woensdag de Algemene Vergadering in buitengewone zitting byeen zal roepen. Verwacht wordt dat de zit ting binnen tien dagen na de oproep zal worden geopend. (Meegedeeld door het KNMI, geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met op enkele plaatsen een regenbui. Weinig verandering in tempera tuur. Overwegend matige zuid westelijke wind. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI o onbew. 21 18 STOCKHOLM z\v- bew. 23 13 OSLO geh. bew. 12 KOPENHAGEN onbew. 17 12 ABERDEEN regen 13 11 LONDEN 1. bew. 21 11 AMSTERDAM 1. bew. 22 13 BRUSSEL onbew. 22 12 LUXEMBURG zw. bew. 24 11 PARIJS onbew. 24 13 BORDEAUX zw. bew. 20 15 GRENOBLE zw. bew. 30 19 NICE onbew. 26 19 BERLIJN h. bew. 24 14 FRANKFURT zw. bew. 27 12 MüNCHEN 1. bew. 28 17 ZURICH onweer 22 16 GENèVE regen 27 17 LOCARNO onbew. 29 16 WENEN onbew. 31 19 INNSBRUCK onbew. 32 15 BELGRADO onbew. 33 17 ATHENE onbew. 34 24 ROME onbew. 34 19 AJACCIO onbew. 29 17 MADRID h. bew. 34 20 MALLORCA onbew. 19 LISSABON zw. bew. 26 16 PAUZE Morgen: Laurentius, martelaar, t 258, te Rome. GRIEZELIG, MAAR TOCH GRAPPIG. Niet alleen Voorschoten en de dochter-gemeente Stompwijk vieren morgen hun patroonsfeest, maar ook Rijnsburg. Vandaar, dat in de paro chiekerk te Oegstgeest, waartoe Rijnsburg thans behoort, ook een beeld van de diaken Laurentius is geplaatst. Graaf Dirk II (een van de 7 Dirken) versloeg op St. Laurentius- dag 974 bij Rijnsburg met be hulp van de Leidenaars de invallen de Friezen. St. Laurentius kreeg de eer, en als buit een kapel, de latere ab dij. Daaruit blijkt, hoe hoog in aan zien al duizend jaar geleden de Roomse diaken in onze gewesten stond. En nog steeds. De jongeman werd tijdens de kerkvervolging van keizer Valerianus op een rooster le vend gebraden en heeft onmiddel lijk aller ontroerde verering gekre gen, omdat hij tijdens die marteling zich veroorloofde nog grapjes te maken. Dat was alleen maar moge lijk door een bijzondere begenadi ging en vooruitsnellende hemelse bijstand maar het tekent Lauren tius als een opgeruimd iemand. PUZZEL No. 504. Hor. 1. gem. in N. H., 7. meisjesnaam, 8. slede, 10. voorzetsel, 12. jongensnaam, 14. insekt, 15. hals doek, 17. plechtige gelofte, 18. eet gerei, 19. bid (Lat.), 21. Europeaan, 23. klein kind, 24. berg, 26. schei kundig element (afk.), 27. na dato (afk.), 28. slede, 30. gem. in N. H. Vert. 2. muzieknoot, 3. gewicht, 4. heeft een haan, 5. bijwoord, 6. gem. in N. H., 9. gem. in N. H., 11. voor zetsel, 13. breedvoerig, 14. scheik. element (afk.), 16. groente, 17. tel woord, 20. godsdienst (afk.), 22. ver voeging van een hulpwerkwoord, 24. gravin uit het Holl. Huis, 25. smalle weg, 27. voorzetsel, 29. deel van de mast. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 521. Hor.: 1. na, 3. Oss, 6. of, 7. fantoom, 11. reine, 13. A.B., 15. me, 16. roet, 17. spel, 18. es, 20. Ta, 21. maart, 25. honderd, 27. sa, 28. ten, 29. Ot. Vert. 2. af, 3. one, 4. stil, 5. Son, 6. om, 8. ar, 9. o.e., 10. baret, 12. ge lag, 14. bos, 15. met, 19. lade, 21. M.O., 22. ant. 23. ren, 24. tr., 25. ha, 26. do. PUIST Goed verstaan, meneer Peoh? Roken absoluut verboden! BOUGIE-PERIKELEN Soms kunnen auto's een op zienbarende slijtage van de bougies te zien geven. Bij de ene auto slaan ze voortdurend vet of vervuilen ze, bij de an dere wagen branden de elec- troden van de bougies abnor maal snel in. Toch kiezen de eigenaars van die auto's telkens weer zorgvuldig het type bougie, dat in het instructieboekje staat aangegeven als het juiste. Maar telkens wear ondervinden zij de moeilijkheden die het ge volg zijn van een slecht func tioneren van de ontstekings installaties van hun voertuig. Bougies die vervuild zijn of waarvan de „puntjes", dus de electroden, zijn ingebrand kun nen nu eenmaal niet goed wer ken.'Als een der eerste voor waarden tot een goede wer king van nagenoeg alle bougies is een „werk" temperatuur die minimaal 370 graden celsius en ten hoogste 930 graden celsius bedraagt. Bijv. in een luchtgekoelde motor is de temperatuur in de cilinderkop (waarin de bougie is gedraaid) zeer hoog; in een willekeurige motor van een an der type is de temperatuur veel lager. Een logisch gevolg van deze temperatuursverschillen is, dat er een oplossing gevon den moest worden om de bou gie toch goed te laten functio neren. Men vindt dat in de vorm van een wit porceleinen isolatieneus, die van lengte va rieert. In een automotor, waarin de bedrijfstemperatuur vrij laag blijft, schroeft men een bougie met een lange isolatiemantel, die dus de warmte niet gemak kelijk afvoert, 'n z.g. „warme" bougie. In een „warme" motor mon teert men een bougie met een veel kortere isolatiemantel, waardoor de warmte die de bougie nadelig zou kunnen be ïnvloeden snel wordt afge voerd, dus een „koude" bougie. Wanneer u de auto voortdu rend gebruikt voor korte ritjes in de stad. zal de motor zelden of nooit zijn normale bedrijfs- temperatuur bereiken. De mo tor en dus ook de bougie blijft te koud; de bougie bereikt de minimale temperatuur van 370 graden niet en zal vet slaan of vervuilen door koolresten, die geen gelegenheid hebben om te verbranden. Als dit herhaalde lijk gebeurt, zult u er goed aan doen af te wijken van het in structieboekje en een bougie met een langere isolatiemantel moeten monteren. Wanneer de electroden van de bougie veel te snel inbran den, koop dan een bougie die „kouder" is door een kortere isolatieneus. Dat zal nodig zijn, wanneer u veel lange afstanden met een hoge snelheid aflegt, waarbij de motor een tempera tuur bereikt, die te hoog is voor het gebruikte type bougie. -J Nu de tijd weer ls aangebroken voor het maken van vakantie plannen. willen wij U er op wijzen, dat wij gaarne bereid zijn om Uw lijfblad DE LEIDSE COURANT gratis op te zenden naar Uw vakantieadres, voor zover het betreft binnenlandse adressen Wanneer U naar het buitenland trekt tullen wij alleen de portikosten In rekening brengen. Wat moeten de betrokken abonné'a hiervoor doen? U kunt volstaan met een aanvrage aan onze abonnementen afdeling, waarin vermeld ls: a. Uw naam met volledig huisadres. b. Het vakantieadres (gaarne in blokletters). c. Datum van aanvang en de datum van thuiskomst Wanneer de datum van terugkomst bij het vertrek nog niet vaststaat gelieve men deze zo gauw dit wel bekend is, aan ons door te geven, opdat geen stagnatie in de bezorging ontstaat. Aanvragen gaarne enkele dagen voor het vertrek te richten aan de abonne mentenafdeling van De Leidse Courant Papengracht 32, Lelden. De wegen vormen het grootste probleem voor het toekomstige verkeer DEN HAAG (P. P.) - Nederland tobt met een probleem, dat ons aller aandacht vraagt omdat we er allen bij betrokken zijn van klein kind tot grijsaard en dat is het verkeersprobleem. Het aantal personenauto's neemt gestaag toe, dikwijls met twintig procent per jaar en het totaal aantal motorrijtuigen stijgt met miljoenen. De verkeersdiscipline en kennis der voorschriften laten dikwijls veel te wensen over en voorts wordt ons wegennet te krap. Het is niet meer berekend op het in intensiviteit toenemende verkeer, om dan nog maar over het parkeerprobleem in de grote steden te zwijgen. Waar moet dat heen Er zal een oplossing moe ten worden gevonden, want anders zal de mens ten gronde gaan aan het verkeer. ETAGEBOUW IS MISSCHIEN DE OPLOSSING. Om een beeld te krijgen van de huidige toestand en de plannen voor de toekomst van onze wegenbouw hebben wij ons licht eens opgesto ken bij personen en instellingen hier en in het buitenland waar men ook met soortgelijke problemen tobt. Het blijkt, dat men aan de toene ming van het verkeer vrijwel niets kan doen. Onze eeuw van technische vooruitgang brengt dit euvel onher roepelijk met zich mee. Wij mogen er zelfs blij om zijn, want het is een teken van vooruitgang en wel vaart! Wat de verkeersdiscipline der voor schriften betreffen, wordt er momen teel aan gedokterd om hierin ver betering te brengen, zowel door voor lichting als door onderzoek dat in gesteld werd om te komen tot ver eenvoudiging van vele voorschrif ten, welk onderzoek overigens nog weinig voortgang maakt. De K. N. A. C., de A. N. W. B., alsmede de bond voor Veilig Verkeer doen op dit gebied alles wat in him ver mogen ligt en vermoedelijk zal er in de toekomst een grondige ver andering komen, want men is ver keerstechnisch op een dood spoor ge raakt. Rondwegen knellen Wat het wegennet betreft, staat men voor een geweldig probleem. Het blijkt, dat zelfs de recent gebouwde wegen binnenkort niet meer zullen voldoen. Het grote verkeersplein bij Utrecht doet nu al onafzienbare op stoppingen ontstaan, in weerwil van de verkeerslichten die men hier heeft aangebracht. De atroom ver keer is dikwijls zo enorm, dat hij niet snel genoeg te verwerken ls. Voor enige jaren is men bij ver schillende grote steden er toe over gegaan om zogenaamde „rondwe gen" aan te leggen, die het ver- keer door 'da stad on'lasten en het om de binnenstad heen leiden. Doch de snelle uitbreiding van de grote steden heeft hier en daar een ge vaarlijke situatie geschapen, doordat aan de buitenzijde van de rondweg hele wijken uit de grond verrezen, die met het oude deel verbonden Werden via drukke gelijkvloerse stra ten, die de rondweg kruisen. Al naar gelang de 3 leuWbouw zich uitbreidt, neemt het verkeer op der gelijke kruispunten toe, waardoor verschrikkelijke situaties ontstaan. Het is slechts een kwestie van ja ren of dergelijke kruisingen liggen als het ware midden in de stad. Men heeft natuurlijk een dergelijke snelle uitbouw der grote steden niet voor zien en tevens niet verwacht, dat |i 3 verkeersintensiteit 20 zou toenemen. In verschillende grote 9teden be merken de winkeliers in het cen trum een teruggang in hun omzet, omdat het publiek de auto daar niet meer kan parkeren. In vele nauwe straten komt «en par keer- of stopverbod. Gevolg: ver plaatsing van inkopen naar de bui tenwijken, waar meneer of mevrouw met de wagen voor de winkeldeur kan stoppen. In de V.S. Vijftig jaar geleden reden op de A- merikaanse wegen enkele duizenden auto's, maar vijfendertig jaar geleden waren het er al twintig miljoen, twintig jaar geleden dertig miljoen, in 1951 ongeveer 58 miljoen en men verwacht ln 1965 niet minder dan 81 miljoen auto's op de wegen van de Verenigde Staten, waarbij men naar schating nog aan de lage kant Zelfs het prachtige Amerikaanse systeem zonder kruisingen met we gen van zes, acht en twaalf banen en gigantische viaducten, blijken niet meer te voldoen. De nieuwe plannen, waarmee niet minder dan 25.000.000-000 dollar ge moeid zijn, voorzien in een net van hoofdverbindingen met hoge capaci teit, die 209 van de 237 Amerikaan se steden met meer dan 50.000 in woners onderling zullen erblnden. De Amerikanen staan kennelijk voor niets, want reeds zijn er wegen aangelegd bij de Ingang van grote steden, waar vijf snelwegen elkaar in etages kruisen en men dus een gigantisch bouwwerk kan aanschou wen van viaducten, bruggen en tun nels boven elkaar. In sommige ge vallen heeft men dit net van „ex pressways" verbonden met grote parkeerplaatsen op de hoge gebou wen. Andere expressways komen boven de spoorwegen de steden bin nen en hebben hun parkeerplaatsen boven de stationsemplacementen. Buurlanden gaan ons voor Het snelverkeer in de V. S. wordt nu in vijf banen onder en boven el kaar in, door en uit de stad geleid. Zal het ook een toekomstbeeld voor Nederland zijn? daarvan gebruik gemaakt om de toe gangswegen naar Brussel te 1 oder- niseren en aan stromen verkeer voor de Expo aan te passen. Ook de vroegere Brusselse boulevards zijn veranderd en men heeft er onder en er boven nieuwe snelwegen aan gelegd, die soms één groot viaduct vormen, vaak hoog op betonnen pi laren. Op die manier v eft het ver keer op deze weg geen last van zij wegen en wat dies meer zij. Vermoedelijk zal dus etagebouw en het leggen van snelwegen onder of over de stad inplaats van docr de stad de oplossing moeten bieden. Dat ziet men ln Nederland ook on der ogen. Maar daar zullen enorme kapitalen mee gemoeid zijn het is voor de verkeersveiligheid en ons volk te hopen, dat deze ingrij pende veranderingen zo snel mogelijk zouden kunnen worden doorgevoerd, want anders komen we met het ver keersprobleem heel spoedig diep in de put te zitten. Het is trouwens ook bizonder moeilijk om een steeds gro ter wordende achterstand in te halen. Op betrekkelijk korte termijn zal ons primaire wegennet grondige ver anderingen moeten ondergaan. Ge beurt dit niet, dan zal de narigheid niet te overzien zijn.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3