RIJNSTREEK Het weer joeg vakantiespelers naar binnen Laatste Berichten Titof in Moskou KLM verkoopt vier vliegtuigen De heer G. v. Gulik overleden Burgerlijke Stand koudekerk Burgemeester van Hillegom stelde koelhuis in gebruik WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 alphen aan den rijn In „Nabij" iverd er niet minder om genoten BB sprong bij met filmapparaat komen. Hieraan kleefden de nodige bezwaren, temeer omdat gerekend moest worden met de verkregen toe stemmingen om een dag later alle 1300 kinderen te laten deelnemen Was vorig jaar verscheidene da- aan Vossejacht door de gemeente. u"* Dank zij het feit, dat de leiding op gen gedurende het Vakantiespel de stromende regen in zoverre spelbre- ajje eventualiteiten was bedacht, kon ker, dat alle buitenspelen moesten onrr)iddellijk worden overgeschakeld worden afgelast en de kleine dui- 0p binnenprogramma. Dit be- zend kinderen „binnenshuis een pro- stoncj uj^ de vertoning van een aantal gramma moest worden voorgezet, kinderfilms, waarvan naar hartelust dinsdag, de tweede dag van het Va- werd genoten. Het was duidelijk, dat kantiespel 1961, speelden de stormen de kinderen het gebodene met alle een gelijke rol. Het was nu wel aandacht volgden. Er heerste in bei- droog, maar het gevolg van de krach- de zalen de nodige stilte en rust en tige winden was precies hetzelfde. de kinderschare bleek zelfs de, bij De leidsters en leiders moesten het verveling gewone, getrouwe gang met de 1300 kinderen het vertier en naar een zekere plaats te hebben de ontspanning zoeken in de Nutszaal vergeten. en het gebouw„Nabij". Een woord van waardering spra- ken ds. Bogers, voorzitter, spelleider Voor deze dag waren namelijk p m. Ponsioen en penningmeester J. wandeltochten en fietstochten op Verleng, wegens de welwillende me- het programma geplaatst. De lei- dewerking van de B.B. door het ding heeft de fietstochten uit voor- sp0ntaan ten dienst stellen van haar zorg al dadelijk van het programma smalfilmprojectieapparaat met inbe- moeten afvoeren. Bij uitvoeren van grip van de operateur, het oorspronkelijk plan zou het voor de desbetreffende kinderen eer een dag vol inspanning dan van ont- spanning zijn geworden, terwijl men Openingsuren R.K. Bibliotheek het in het geheel niet denkbeeldig Maandag 14.00 tot 17.00 uur. achtte, dat als gevolg van de sterke Dinsdag 10 00 tot 12 30; 14.00 tot windstoten ongelukken zouden zijn 17.0Ü; 18.30 tot 20 00 uur. voorgevallen. Dit wilde men in elk Woensdag 10.00 tot 12.30; 14.00 tot geval voorkomen. 17.0U uur Dan bleef de wandelsport nog Donderdag 10.00 tot 12.30; 18.30 tot over. Hieraan zou dan een dubbel 20.00 uur aantal kinderen hebben moeten deel- Vrijdag 10.00 tot 12.30; 14.00 tot nemen dan was voorbereid en met 17.00; 19 00 tot 20 30 uur. bepaalde instanties was overeenge- Zaterdag 10.00 tot 12.30; 14.00 tot 17.00 uur. BIOSCOPEN De films in de week van 4-11 aug. zijn door de KFC als volgt gekeurd: Trianon: „Drijfzand der begeerte" 18 jaar. Dgl 2.30, 7.00, 9 15 u.; znd 2.15, 4.30, 7.Ou. 9 15 uur Casino: „Een huis vol herrie", 18 j. ('s Middags: „Leven in de brouwerij" a.l.) Dgl. 2.30, 7.00, 9 15 u.; znd. 2.15. 4.30. 7.00 9 15 uur. Lido: „Je komt er wel uit", a.l. ('s Morgens 10 30-12 30 uur: „De mislukte bankroof' alle leeftijden). Dgl 2.30, 7.00, 9 15 u.; znd. 2 30 4 45 7 00, 9 15 uur. Luxor: „All hands on deck", a.l. Dgl. 2.30, 7.00, 9 15 u.; znd. 2 30 4.45 7.00, 9 15 uur. Studio: „School voor (f) linke jon gens", a.l. Dgl 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2 30 4 45. 7 00, 9 15 uur. Rex: „De bajes is zo groot" a.l. Dgl 2.30, 7 15, 9 15 u.; znd 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 uur. „OPGERUIMD STAAT NETJES" De toneelgroep „Spelenderwijs" geeft morgenochtend in het open luchttheater in „De Kikkerpolder" voor de jongens en meisjes van de vacantiebezigheden een uitvoering van het toneelstuk „Opgeruimd staat netjes". Bij slecht weer zal het stuk, dat elders in de lande met enthousi asme is ontvangen, gespeeld worden in de Stadsgehoorzaal. De aanvangstijd van de voorstel ling is 10 uur. Of het stuk in De Kikkerpolder of in de Stadsgehoor zaal opgevoerd wordt maakt wat de aanvangstijd geen verschil. De leden van de Stedelijke KAV en afdeling Herensingel wor den opgeroepen om donderdagavond te 7.30 uur de rozenkrans te komen bidden voor de zielerust van mevr. W. W. Boetekees-Moll, die maandag in de leeftijd van 47 jaar is overle den. Mevr. Boetekees was sedert de oprichting van de KAV, dus 15 jaar lid. De H. Mis van Requiem is vrij dagmorgen om 10 uur in de paro chiekerk aan de Herensingel, waar na de begrafenis plaats vindt op de r.-k. begraafplaats „De Zijlpoort" om 11.15 uur. In verband met de milieu-mis sie komt de avondmis van morgen avond in de Lodewijkskerk te ver vallen. alphen aan den rijn In de leeftijd van 73 jaar is he denmorgen in het Diaconessen-zie kenhuis te Leiden, na een langdurig ziekbed overleden, de heer G. van Gulik uit Alphen a. d. Rijn. De heer Van Gulik was meer dan veertig jaren werkzaam als ambte naar ter secretarie alhier, waarvan de meeste jaren als chef van de af deling Financiën. Voorts vervulde hij vele jaren de functie van secr.- penningmeester der Woningbouw vereniging „Nutsstichtir.g". Bij zijn afscheid uit de gemeente- dients ontving de heer Van Gulik de zilveren legpenning der gemeente. Geboren: Igor Georgy, z.v. G. Sta- ritsky en J. T. v. d. Scheer; Hendri- cus, z.v. D. C. Mol en L. v. d. Plas; Hubertha Adriana, d.v. W. van Duijn en P. de Best; René, z.v. W. A. J. Lamboo en H. van Eijgen; Frans Si mon, z.v. S. F. Buijze en P. C. v. d. Beukei; Sonia Margot, d.v. D. Jans sen en M. Alarcón; Helena Cathari- na, d.v. H. de Jong en J. Beij; Maria Wilhelmina, d.v. W. H. van Velzen en J. M. W. Verhorik; Marco Due, z.v. M. J. Horsman en E. E. van Weerlee; Arie Kees, z.v. A. Guijt en C. v. d. Plas. Gehuwd: A. Kamsteeg en J. S. C. W. Couwenberg. Overleden: C- van Ruitenburg, 61 jr., echtgen. v. C. de Vos; H. van der Luit, 77 jr., wed. van J. Taffijn; E. B. J. de Jong, 51 jr.; echtgen. v. D. Sloos; N. M. P. A. Geurts, 1 dag, dochter; P. Leijen, 64 jr., man; A. J. Snijder, 25 jr., man. Leidse Agenda TENTOONSTELLINGEN Schilder- en bloemsierkunst-ten- toonstelline t.m. 13 augustus in La kenhal Geopend van 1022 uur 's Zondags 122L uur Aquarium- en terrariumtentoon stelling tm. 13 augustus in de Hor tus Botanicus. Geopend van 1022 uur 's Zondags van 1222 uur. Stedelijk museum „De Lakenhal" 15 juli-4 sept.: Tentoonstelling van de Rembrandtprijs (werken van Kees Verwey); 22 juli-5 aug.; Bloe mententoonstelling. Terugkeer burgemeester. Op 16 augustus a.s. hoopt burgemeester Q. Waverijn in Koudekerk terug te ke ren van zijn reis naar de Ver. Sta ten. hazerswoude Hobbyisten houden Oud-Hazerswoude in ere Een ieder, die zijn ógen maar enigszins de kost geeft, zal tot de be vinding komen, dat er in de gemeen te Hazerswoude óf reeds veel van het oorspronkelijke is veranderd óf aan verandering onderhevig is. Men staat er niet bij stil en over enkele jaren kan men zich nog vaag herin neren hoe bv. de situatie was bij de Nederlands Hervormde kerk in het dorp. tegenover het gemeentesecre tarie aan de Rijndijk, of het reeds enkele jaren geleden verbeterde kruispunt Dorpsstraat-Provinciale Weg.... Al die punten, die nu op foto's, kaarten enzovoort nog herinneren aan hoe het was Twee enthousiaste hobbyisten, de heren Jac. Ruiter en L. Plaisier, wil len alle plekjes en andere curiositei ten voor het nageslacht bewaren. Voorganger Jaren geleden was er in Hazers woude een ander, de heer B. Offrin- ga, die ieder voorwerp, afbeelding, of welk gegeven dan ook, uit liefheb berij verzamelde. Elk historisch be langrijk onderwerp vond bij hem een prima beheerder en vormde voor hem een aanleiding met deze voor werpen dieper de historie na te vor sen. Met het vertrek van deze heer Offringa als hoofdonderwijzer van de Christelijke School, geraakte 't door hem tot stand gebrachte betreffende de geschiedenis van Hazerswoude en in het bijzonder die van het dorp op een dood spoor. Boskoper stimulator Reeds enige „d zijn er in het dorp toch weer enkele personen, te weten de heren Jac. Ruiter en L. Plaisier. die zich uit liefhebberij met de ge schiedenis van Hazerswoude bezig houden. Na een contact met een Bos koper, die zich met de geschiedenis van zyn woonplaats bezig houdt, wil len genoemde hreen in het bijzonder platen en kaarten van het oude Ha zerswoude verzamelen. Foto's, die hierop betrekking hebben, vinden vanzelfsprekend ook een aangename aftrek by hen. Dia's Zo kan het namelijk voorkomen, dat pakweg de ene Hazerswouder nog een opname bezit van een ooste lijk gedeelte van het kerkplein, ter-, wijl een tweede toevalligerwijs een beeld van het noordelijk of zuidelijk gedeelte in zyn bezit heeft. De hob byisten stellen zich voor om, na het in hun bezit gekregen te hebben, de ze beide opnamen tot één dia te com bineren. Bij eventuele belangstelling van verenigingen zijn de heren gaar ne bereid, tijdens een vergadering de geschiedenis voor de aanwezigen weer te doen herleven. Oproep tot alle Ingezetenen Vanzelfsprekend is het ondoenlijk voor de heren Ruiter en Plaisier om bij ieder huisje aan te kloppen of er nog fotootjes, plaatjes en dergelijke voor hun hobby beschikbaar zijn. Daarom doen zij een beroep op alle Hazerswoudse ingezetenen om iets van die aard, dat thuis nog slechts in aanmerking komt voor de lappen mand ofvuilnisemmer, bij hen te bezorgen. Het vormt voor hen een zeer aangename vrijetijdsbesteding, een duidelijker beeld van de geschie denis en tevens een dankbare herin nering aan het verleden. Als bijzondere vermelding kan nog naar voren worden gebracht, dat óók platen, kaarten en foto's, die betrek king hebben op de geschiedenis van een andere plaats dankbaar zullen worden aanvaard. De hobbyisten kunnen nl. deze artikelen aan de man brengen op een in diverse ge meenten te houden ruilbeurs. „Hazerswoudse Boys" In 't ka der van de voorbereidingen voor de nieuwe competitie speelt het eertse elftal van Hazerswoudse Boys zater dagmiddag om vier uur een wedstrijd tegen de zaterdagmiddag-vierde klasser van de zaterdagmiddagcom petitie „Oegstgeest". De opstelling van de wit-zwarten luidt: J. v. Oeveren, M. Cok, W. Loo- mans, I. Raaphorst, C. Thor, G. J. Groen, J. v. d. Maas, Jac. Vos, H. Spruitenburg, P. Pos en J. de Gel der. Geslaagd De heer F. Ruys Fzn. slaagde voor het examen HBS. LEIDERDORP JAARVERSLAG SCHOOLARTSEN- DIENST 1960, DISTRICT ALPEN a.d. RIJN Het jaarverslag van de schoolart- sendienst over 1960 meldt geen bij zondere veranderingen in de gang van zaken. De dienst werd weer uit gebreid met de R.K Tuinbouwschool in Ter Aar, waarmede het aantal te onderzoeken kinderen op ongeveer löOOO kwam. Het onderzoek geschiedt door de doktoren J. Hoeing en W. v. d. Meeren, die elk dus pl.m. 7500 kinderen per jaar onderzoeken. Dit is 2500 meer dan wenselijk wordt geacht. Als assistenten werken me de mej. G. R. Oosthoek en mej. H. Th. H. M. Friebel. Het onderzoek omvat 108 scholen waarvan er 40 liggen in Alphen a. d. Rijn, 10 in Leiderdorp en de overige 58 liggen verspreid in de verschillende ge meenten. De hygiënische toestand op de scholen laat vaak nog te wensen over, aldus de samenstellers van 't verslag. Er zijn scholen, die uit hy giënische overwegingen dringend vervangen dienen te worden. Vele scholen verkeren in een redelijk goede conditie, hoewel het regelma tig schoonhouden door gebrek aan schoonmaakpersoneel soms niet al tijd gebeurt. Het gebrek aan gym nastieklokalen is helaas nog groot. Ook aan de scholenbouw worden enige woorden gew jd. Het frappeert de doktoren dat bij het bestuderen der schetsplannen blijkt, dat de ar chitecten eenvoudige hygiënische eisen over het hoofd zien en met de minimumeisen der bouwbesluiten geen rekening houden of deze niet kennen. Voorts blijkt uit het verslag sa menwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau inzake beroepskeuze voor lichamelijs gehandicapte kin deren. Ook houden de doktoren re gelmatig spreekuur in de gemeen ten. Uit het verslag blijkt voorts, welk een omvangrijke taak de schoolarts heeft. Dit strekt zich uit op veler lei gebied en beperkt zich niet al leen tot het gewone onderzoek, maar ook voor bijzondere gevallen o.a. spraakafwijkingen, bijzondere school- gymnastiek voor kinderen met een houdingsafwijking, schoolpsycholo gische onderzoekingen enz. Geboren: Rudolf, z.v. J. Schelling en van J. E. van den Eijkel; Catha- rina Hendrica Maria, d.v. J. P. van Rijn en van H. J. M. Duinhoven; Jan Willem, z.v. J. Bloemendaal en R. H. Wendt. Ondertrouw: Tj. J. Mandemaker, 21 jr. en G. Polderman, 19 jaar. De KLM heeft vifer DC-6b vlieg tuigen verkocht aan de onlangs op gerichte Joegoslavische luchtvaart maatschappij „Adria Aviopromet" te Lubliana. Het zijn de DC-6b's: Jan van Rie- beek, Petrus Plancius; Jan Huighen van Linschoten en Cornells Hout man. De eerste uit deze serie is vanmor gen, voorzien van de Joegoslavische registratietekens naar Belgrado ver trokken. noord wijk Kortebaandraverij. De jaarlijkse kortebaandraverij zal ook dit jaar plaats vinden op 15 augustus, waar voor het bekende gedeelte van Ko ningin Wilhelmina Boulevard door de gemeente beschikbaar is gesteld. In deze course zullen de beste korte- baandravers in Nederland uitkomen, zodat men bij voorbaat verzekerd kan zijn, dat dit prachtige evene ment voor de badplaats een grote attractie zal worden. De inschrijvin gen van de deelnemende paarden is als volgt: Parisien Bond, Wachtel P., Vuurgoudhaantje, Xylon S., Zelmo Dunst, Yon Brewer, Klingsor, Xano- ver, Us Hompie, Zus van Hiddum, Vaut Mieux, Tiende van Zora, X van Gonny, Wala, Yvonne Heny, Un Ga min, Tarzan Hollandia, Radbout, Ynno Con Dios, Wento Con Dios, Truax Scott, Ylinotte, Urchin Hano ver. De tweede Russische ruimtevaar der, majoor Gherman Stepanowitsj Titof is vanmorgen op het vliegveld van Moskou aangekomen, waar hij door duizenden geestdriftig juichen de Moskovieten werd verwelkomd. De viermotorige „Iljoesjin 18", waarmede Titof op het vliegveld landde, reed na de landing door naar de wachtende menigte, onder wie zich premier en partijleider Nikita Chroesjtsjef en de echtgenote en de ouders van de ruimtevaarder bevon den. Terwijl een muziekkorps „over- winningsmuziek" ten gehore bracht, daalde Titof met vlugge pas de tre den van de vliegtuigtrap af. Hij liep rechtstreeks op Chroesjtsjef af, maakte halt en front voor hem en bracht, stram in de houding staande en met één hand saluerend, rapport uit van zijn ruimtevlucht. Na het uitbrengen van zijn verslag werd hij door 'n stralende Chroesjt sjef meer dan een halve minuut om helsd. De weg van het vliegveld naar het Rode Plein was door duizenden leden van de Russische luchtmacht en het leger afgezet. Vanaf plaatsen achter deze militairen sloegen talrijke Mos kovieten de aankomst van majoor Titof gade. Het gehele centrum van Moskou was vanaf woensdagochtend vroeg voor het verkeer gesloten. „Voorbij de derde breker", door A. van Onck en C. J. Beurden. Uitgave Ad. Stok, Den Haag. Na lezing van dit interessante boekje zijn wij van óórdeel, dat de schrijvers inderdaad in hun opzet geslaagd zijn: nl. de zoetwatervissers enthousiast te maken voor de zout watervisserij en hen daaromtrent de nodige kennis bij te brengen. Maar ook de beoefenaars van de zeesportvisserij zullen in dit werkje veel vinden wat hen bij de beoefe ning van die sport tot groot nut en genoegen kan zijn. „De secretaresse", door C. A. H. Haitsma Mulier-van Beu- sekom. Uitgave Het Spec trum, Utrecht. Wanneer u interesse heeft voor 't beroep van secretaresse, dan kan dit boekje een zeer nuttige handleiding Belangrijke aanwinst voor bollencultuur Gistermiddag om ongeveer vier uur werd door de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, door het om draaien van een schakelaar het koel huis „Hillegom" in gebruik gesteld. De burgemeester wees er op, dat hij als openbaar persoon deze daad ver richtte en maakte .luidelijk, dat hij hier iets bijzonders betrof, iets van meer dan gewone betekenis voor de gemeente Killegom en ook voor de gehele streek. Bovendien was het hoofdvak, het bloembollenvak, daar bij zeer nauw betrokken. Het was hem dan ook een genoegen de di rectie van dit bedrijf namens het ge meentebestuur geluk te wensen nu het werk tot stand is gekomen, nadat vele moeilijkheden moesten worden overwonnen. „Als lurgemeester van Hillegom ben ik trots op deze aan winst voor de gemeente, die van bij zonder belang is voor de afzet en ge bruiksmogelijkheden van het pro- dukt. Een resultaat van durf en door zettingsvermogen." Nadat hij de di rectie goede resultaten bij zijn arbeid had toegewenst, ging de burgemees ter over tot de ingebruikstelling. DANKWOORDEN Alvorens deze ingebruikstelling of ficieel door de burgemeester werd verricht, sprak de heer J. de Jong een woord van welkom tot de tal rijke aanwezigen uit de bloembollen beweging. In het bijzonder richtte hij zich daarbij tot de burgemeester, die hij dankte voor de bereidwilligheid om de ingebruikstelling te verrich ten. verder tot de voorzitster van de Kamer van Koophandel uit Leiden, mevrouw mr. D. Ch. Kool-Bouen, die hij dankte voor de verleende me dewerking. Ook de steun, die door dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, was verleend, werd op hoge prijs ge steld. Tevens dankte hij allen, die aan de bouw en uitbreiding van het koelhuis hadden gewerkt: de archi- tekt L. Mensink uit Olst, de tech nisch adviseur Heren uit Vlaardin- gen, de firma Schuit, aannemer van het bouwwerk, te Hillegom, de Hol landse Ingenieursmaatschappij te Amsterdam en de firma Bofa te Schiedam. Ontwikkeling koelbedrijf Daarna gaf hij een overzicht van de ontwikkeling van het koelbedrijf. In 1948 waren er twee koelcellen ge bouwd in de Meerstraat te Hillegom voor het bewaren van fruit. Dit was echter onrendabel. Toen bleek er een tekort aan koelruimte in de streek voor de bloembollen. De heren De Jong hadden toen contact opgenomen met de heren Ruigrok van het broei- proevenbedrijf en speciaal met de heer Ko Ruigrok, bekend specialist in de behandeling van bloembollen en bolbloemen. Zijn vakkennis, ac curatesse en enthousiasme en de wijze, waarmede hij zich voor deze zaak heeft ingespannen, hebben ge maakt, dat de naam Ko Ruigrok en het „Koelhuis Hillegom" identiek zijn geworden. Met de groei van de ex port werd de behoefte aan koelruim te steeds groter en nadat er in 1950 drie cellen waren gebouwd van elk 170 m3, werden er in 1953 twee cel len aan toegevoegd met elk 350 m3 en in 1957 weer 3 cellen met elk 700 m3. Thans volgde de afronding met de bouw van 3 cellen met een inhoud van elk 800 m3 en 3 cellen van elk 1100 m3 inhoud, waarmede de be schikbare koelruimte 9000 m3 werd. Daarin kunnen tegelijk 100.000 gaas- bakken met bloembollen worden ver zorgd. De bedrijfsleider, de heer Vledder, beter bekend onder de naam „Thomas", heeft de technische lei ding. Gelukwensen Onder degenen, die hun geluk wensen kwamen aanbieden, was ook het dagelijks bestuur van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, vertegenwoor digd door de voorzitter, secretaris en secretaris-penningmeester. Tevens de heer D. van Egmond, directeur vau de HBG te Lisse, de heer P. Peters van de Rotterdamse Bankvereniging, notaris B. J. van Linden van de Heu- vell en vele vooraanstaande personen uit het bloembollenvak. Er was een keur van prachtige bloemstukken en de heer Zonneveld van de firma Bofa uit Schiedam liet zyn goede wensen vergezeld gaan van een geschenk in de vorm van een prachtige klok, waarop afbeeldingen van de „Dieren riem". zijn. Niet alleen de taak van de se cretaresse wordt hierin beschreven, maar bovendien wordt iets verteld over de capaciteiten en karakter eigenschappen, die nodig zijn om deze taak zo goed mogelijk te kun nen vervullen. De verteltrant van de schrijfster is dermate boeiend, dat ook een buitenstaander door dit boekje geïnteresseerd wordt. „Nato", door mr H. R. Nord. Uitgave Nijgh en Van Dit- mar, Den Haag. De totstandkoming van de Nato in 1949, als tegenhanger voor het op dringende communisme, de structuur en de doelstellingen van de organi satie worden in deze brochure in enkele hoofdstukken voor de belang stellende leek verantwoord uiteen gezet. Nu Oost en West zo gespannen te genover elkaar staan, dient toch iedereen iets af te weten van deze organisatie, waaraan wij allen nog onze vrijheid danken. „Clarius zoekt het geluk", door Gaston Cauvin. Uitg. Ad. Stok, Den Haag. Clarius heeft zeven jaar als sol daat door Europa getrokken. Nu komt hij weer terug in het Franse plaatsje Draguignan, waar iedereen van hem denkt, dat hij dezelfde is, die hen zoveel jaar terug kort na zijn examen voor onderwijzer verliet. Het valt de jonge Clarius niet licht weer in het gareel te ge raken. Met een groot gevoel voor humor heeft Cauvin dit stukje Fran se leven op papier gezet. Een onge compliceerd boek, dat menig aan genaam uur bezorgt. „Een meisj'e uit Barbados", door Elizebeth G. Speare. Uitgave Het Spectrum. Pris- ma-Juniores. Utrecht. Voor de 16-jarige Kit waren er na haar vertrek van het West-Indische eiland Barbados naar de Amerikaan se staat Connecticut in het jaar 1687 wel andere problemen dan waarmee de hoofden van meisjes in die leef tijd in den regel vol zitten. Vanuit de hartelijke sfeer in West-Indië komt zij terecht in een haar vijandig gezinde omgeving. Elizabeth Speare heeft dat prachtig kunnen vertellen en daar ook de liefde aan het eind van het verhaal om de hoek komt kijken, kan het niet anders of meis jes rond de leeftijd van de roman heldin Kit moeten hiervap smullen. „De Zaak A.D.", 'door Ernst von Salomon. Uitgave De Fontein, Utrecht. Op nuchtere, zakelijke wijze, maar juist voor dit authentieke verhaal de geëigende manier, vertelt Von Salo mon de geschiedenis van de man A. D., slachtoffer van een politiek „ver grijp" in 1924, waarvoor hij zesen twintig jaar lang moet boeten. Eerst is hij de gevangene in de republiek van Weimar, hij ondervindt persoon lijk het kamp Buchenwald en ten slotte is hij vijf jaar de gevangene van de Amerikanen in Duitsland. Een fascinerend boek, dat de le zer van de eerste tot de laatste blad zijde in spanning houdt. Marktberichten TER AAR, 8 augustus. Groente. Augurken; fijnbasterd 1.38, basterd 0.95, grof A 0.850.86, grof 0.79— 0.81, CD. 0.70, idem 2 0.43, idem groot 0.37, E 0.47, idem afw. 0.21; alles per kg.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2