DE PRINS Dubbele Britse overwinning op Hongarije Chefarine,.4 DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 ZES DAGEN LANGS HET NEDERLANDSE STRAND -•■ü'r'vymmam Het persoonlijk schaakkampioenschap Een grote groep wandelaars is gisterochtend in Den Helder Huisduinen van start gegaan voor de derde jaarlijkse strandzesdaagse naar Hoek van Holland, een afstand van 140 km. dion, waren: 200 meter: Earl Young (VS) in 21 sec; 800 meter: Jerry Siebert (VS) in 1.49; 3000 meter: Eugene Allonsius (Belg.) in 8.18.2 en speerwerpen: Willy Rasmussen (Noorw.) met een worp van 81.03 meter. Groot-Brittannlë heeft In de landen- atletiekwedstrljd tegen Hongarije te Londen een dubbele overwinning be haald. Voor de eerste keer in de geschie denis slaagde de Britse heren erin hun Hongaarse tegenstanders te verslaan, na melijk met 110-102 punten, terwijl de Britse damesploeg met 61-45 punten ze gevierde. Een van de beste pretaties leverde de Britse loper Ken Wood, die de 1500 m won in de scherpe tijd van 3 min. 42.8 sec. Hij versloeg op deze afstand o.a. de Hongaar Peter Parsch, winnaar van de 800 m op zaterdag. De tijd van Parsch, die als tweede finishte, was 3.43,5, slechts 0.2 sec. beter dan nummer drie, de Brit Berisford. Met een worp van 61.70 m. won de Hongaar Gyula Zsivotzky, 2e bij de Olympische Spelen te Rome, het kogelslingeren vóór Csermak (60.41 m.). De snelste loper op de 10.000 meter was de Brit John Merriman met een tijd van 29 min. 0.4 sec. In een invitatiewed strijd, die niet voor de landen wedstrijd gold, versloeg de Hongaar Simon in 8 21 Mille en boekhouder met vrouw verdwenen De directie van een Amsterdam se tenten- en dekkledenfabriek (Gebr. Faber N.V.) is gisterochtend tot de ontdekking gekomen dat tij dens het afgelopen weekeinde een bedrag van ongeveer 21.000 gulden uit de brandkast is verdwenen. Deze ontdekking werd voorafgegaan door de mysterieuze verdwijning van het echtpaar B. uit de hoofdstad, werk zaam op de boekhoudafdeling van dit bedrijf. Toen de heer en mevrouw B., die beiden sinds een half jaar in dienst van de firm? zijn, gisterochtend niet op het kantoor verschenen, stuurde men iemand ter informatie naar hun hospita. Deze verkaarde dat het echtpaar voor een vakantie van drie a vier weken was vertrokken. De huur was voor een maand vooruit betaald. Dit alarmeerde de directie, omdat de heer en mevrouw B. vol gens het vakantieschema nog niet aan vakantie toe waren. De brand kast werd geopend en toen bleek dat daarin nog slechts wat kleingeld aanwezig was. Ongeveer 21.000 gul den was verdwenen. De politie vermoedt, dat het echt paar B. in de loop van zondag naar het buitenland is vertrokken. De veertigjarige heer B. en zijn echtge note stonden bij de firma aange schreven als „bijzonder innemende personen". min. 7 sec. op de 3000 meter de Brit Hill- Cottingham (8.08.4) en de Hongaar Iha- ros (8.09.2). Andere resultaten waren: hoogspringen dames: 1,702 meter van de Britse meisjes Hopkins en Shirley; speerwerpen dames: 50,01 meter van de Britse Platt; 100 meter dames: J. Smart (GB) in 12 sec; 200 meter heren: Jones (GB) in 21,2; kogelstoten dames: 14.45 meter van de Hongaarse Bognar en dis cuswerpen heren: 57.08 m. van de Hon gaar Szescsenyi. Beatty: 1500 meter in 3.40.2 De Amerikaan Jim Beatty liet gister avond tijdens internationale atletiekwed strijden te Oslo een tijd van 3 min. 40.2 sec. voor zich afdrukken op de 1500 me ter, de beste tijd dit jaar op deze afstand gelopen. Zijn landgenoot Frank Budd le verde het bewijs, zijn beste vorm weer terug te hebben, door op de 100 yards tot een tijd te komen van 9.3 sec., slechts 0,1 sec. boven zijn wereldrecord. Een derde Amerikaan, die tot een bui tengewone prestatie kwam, was de ver springer Ralph Boston, die met een sprong van 8.17 meter winnaar werd. Andere winnaars op de wedstrijden, die werden gehouden in het Bislett-sta- Arthur Rowe weer verder met kogel De Engelsman Arthur Rowe, de hoef smid uit Yorkshire, heeft voor de tweede keer in drie dagen het Europees record kogelstoten scherper gesteld. Na zater dag te Londen met de kogel een afstand van 19.43 meter te hebben overbrugd, kwam Rowe gisteren tijdens wedstrij den te Mansfield tot een prestatie van 19.55 meter, waarmee hij het wereldre cord van de Amerikaan Bill Nieder (20.06) tot op 51 cm. is genaderd. Vóór de recordverbetering van zaterdag j.l. stond het record op naam van Rowe met 19.11 meter, dat dateerde van 16 oktober beroemde genees middelen in een tablet doen won deren! tegen pijnen en griep. (Advertentie). Zuechner. 400 Meter: Mayer en Wessler. 800 Meter: Schoenemann en Schuma cher. 80 Meter horden: Birkemeyer en Bal- zer. Hoogspringen: Feige en Lenzke. Verspringen: Claus en Neumann. Kogelstoten: Garisch en Hoffmann. Discuswerpen: Mueller en Schuch. Speerwerpen: Ranke en Schwalbe. VOETBAL UDO-KAMP NKS BERG EN DAL Zondag zijn er twee elftallen onder belangstelling van bestuursleden en ouders naar Berg en Dal vertrokken, waar wij na een voorspoedige reis om half zes aankwamen. Na de tenten in orde gemaakt te hebben en de omgeving verkend te hebben, werd het kamp ge opend, waarbij de inzegening van de tenten door de kampaalmoezenier. Daarna hebben we nog een flinke wan deling gemaakt. Het weer is hier goed en de jongens maken het best. Een leider ROEIEN EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN Duitsland, dat vier titels te verdedigen heeft - in de twee zonder, de twee met stuurman, de vier met stuurman en de acht - Rusland en Tsjechoslowakije zul len van de twintig ingeschreven landen voor de Europese roeikampioenschappen heren, die van 24 tot en met 27 augustus op de Moldau te Praag worden gehou den, op alle nummers vertegenwoordigd zijn. Het sterkst bezette nummer is de vier met stuurman met 16 inschrijvin gen. Het aantal ingeschreven skiffeurs is dertien. Men tien inschrijvers is de twee met stuurman kwantitatief het zwakst bezette nummer. SCHAKEN Het open kampioenschap van Nederland De uitslagen van de eerste ronde van het toernooi om het open schaakkam pioenschap van Nederland, dat in Bus- sum wordt gehouden, luidden als volgt: Baylor (VS)-mr. dr. J. H. O. Graaf van den Bosch (Hilversum) af gebr.; H. J. Bredewout (Zwolle)-H. F. Crabbendam (A'dam) 1-0; Ir. H. J. van Donk (Dor drecht)-mr. J. G. Eibergen (Bussum) Vi-'/t; D. van Geet (Utrecht)-P. A. Hoo- gendoorjL (Dordrecht) 1-0; M. J. Quak- kelaar (Oldenzaal)-N. B. Speier (Nij megen) 0-1; H. Steffers (Amersfoort)- Th. van der Tol (Leeuwarden) 0-1; G. J. Verholt (Utrecht)-R. D. Westra (Lei den) 1-0. In „Concordia" in Bussum is gister avond de strijd begonnen om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland. Op de bijgaande foto zien we hoe de burgemeester van Bus sum, de heer J. C. Haspels, de eerste zet (e2-e4) doet in de partij tussen mr. dr. J. H. O. Graaf van den Bosch (L.) en de Amerikaan G. W. Baylor. Oostduitse damesatletiekploeg De Oost-Duitse dames-atletiekploeg, die zondag 13 augustus te Beverwijk tegen Nederland uitkomt, is als volgt sa mengesteld: Sprint: Birkemeyer, Raepke, Diel en MOTORSPORT OOSTERBAAN TIJDENS RACE GEWOND De Nederlandse motorrenner Gijs Oosterbaan is gistermiddag tijdens een internationale race in de 350 ce- klasse op het circuit van Oulton Park gewond. De Nederlander raakte van de baan en viel. Oosterbaan liep ver wondingen aan het hoofd op. Van morgen was zijn toestand nog ernstig. Olafssoïi leidt in Mariënbad In het zonetoernooi te Mariënbad zijn gisteren de afgebroken partijen uit de vijfde en zesde ronde uitgespeeld met de volgende resultaten: Filip (Tsjech.)-Bobotsov (Buig.) 1-0; Uhlmann (O. Dld.)-01afsson (Ysl.) 0-1; Gragger (Oost.)-Szabo (Hong.) Sliwa (Polen)-Bobotsov (Buig.) 0-1; Nie- mela (Finl.)-Milic (Z. SI.) V«-V«. De stand na de zesde ronde: 1. Olafsson (Ysl.) 5>/« pnt.; 2. Filip (Tsj.) 5 pnt.; 3. Uhlmann (O. Did.) 4 pnt.; 4. Ghitscu (Roem.), Johannessen (Noorw.) en Szabo (Hong), elk 3'/- pnt.; Ciric (Z. SI.), Milic (Z. SI.) en Perez (Spanje), allen 3 pnt.; 10. Dr. Barendregt (Ned.), Blom (Den.), Bobotsov (Buig.) en Sliwa (Polen), allen 2»/* pnt.; 14. Gragger (Oost.) en Niemela (Finl.), beiden l1/- pnt.; 16. Lundquist (Zweden), 1 pnt. WIELRENNEN Maar beter per fiets Louison Bobet, Frankrijks nationale wielerheld, die het, ondanks het klim men der jaren, nog altijd erg druk heeft in zijn metier en zich indertijd een sportvliegtuig aanschafte om zich snel van de ene wedstrijd naar de andere te kunnen verplaatsen, heeft het ditmaal niet gehaaldGisteren moest-hij rij den in een wielercriterium bij Autun (Saone et Loire) en in gezelschap van oud-wereldkampioen André Darrigade vertrok hij 's morgens met zijn „Jodel Ambassadeur" uit Dax. Te Egletons (Correze) moesten Bobet en Darrigade echter wegens motorstoring een nood landing maken. Bobet, die inmiddels een geroutineerd vlieger is geworden, zette zijn toestel feilloos aan de grond. De in zittenden, noch het toestel hadden ook maar één schrammetje opgelopen. De organisatoren van het wielerevenement wachtten echter tevergeefs. Bobet en Darrigade konden hun contractuele ver plichtingen niet nakomen. Een volgende keer maar perfiets. POSTDUIVEN WEDVLUCHTEN Wedvlucht met jonge duiven vanaf Vilvoorde, afstand 137 km, gelost te 9.10 uur met N.W. wind. Leidse Postduiven Club. In concours 267 vogels; le duif te 12.15.37 uur. 1, 13 M. de Lange; 2, 3. J. Filippo; 4. H. v. Riet; 5. J. Schijf; 6. A. W. Krol; 7, 11. W. Doesburg; 8. J. v. Alphen; 9. A. v. d. Meys; 10. D. v. d. Nieuwendijk; 12. H. v. Alphen; 14. F. W. Sloos; 15. B. Geenjaar. De Bonte Duif. In coucours 128 vogels; le duif te 12.16.31 uur. 1. 2. 3. 4, 6, 7, 8, 9. 14. N. Oudshoorn; 5, 11 P. de Haas; 10. G. A. v. Albada; 12. D. de Romeyn; 13. M. J. Noordervliet; 15. P. Fasel. Wedvlucht met jonge duiven vanaf St. Chislain, afstand ongeveer 197 km, gelost te 9.30 uur met kalme W. wind. De Bonte Duif. In coucours 110 vogels; le duif te 12.52.34 uur. 1. G. Schuurmans; 2. 6. N. Oudshoorn; 3, 15. G. A. v. Albada; 4. P. Fasel; 5. Bink-v. d. Yssel; 7, 10. P. de Haas; 8. D. de Romeyn; 9, 11, 13, 14. M. J. Noordervliet. Leidse Postduivenclub. In coucours 174 vogels; le duif te 12.55.24 uur. 1. H. v. Alphen; 2, 5. J. De gen; 3, 4, 10. B. Geenjaar; 6, 8, 14. M. de Lange; 7. A. W. Krol; 9. J. v. Alphen; 11. J. Schouten; 12. F. Sloos; 13. H. v. Riet; 15. Y. Swart. Uitslag Bordeaux: 1. A. W. Krol; 2. H. Fasel (zondag); 3. W. Teske; 4. J. Filippo; 5. J. Schijf; 6. J. C. Knijnen- burg (maandag); 7. J. Filippo (dinsdag); 8. J. v. Alphen; 9. P. Schenkeveld; 10. R. Schippers (woensdag). De RUnklievers. In concours 276 vogels; le duif te 12.55.36 uur. 1, 2, 10. A. v. d. Dop; 3, 7, 14. A. Holland; 4. 11. W. Habraken; 5, 15. J. v. d. Wal: 6. C. v. Dam; 7. Gebr. Kok; 9. J. Truyers; 12, 13. Reyerse-Borst. LEIDSE CONCOURS COMMISSIE Wedvlucht met jonge duiven vanaf Duffel. Aantal vogels 3608, gelost te 7.30 uur met af en toe stormachtige Z.W. wind. Afstand ongeveer 119 km. le duif te 8.59.41 uur. 1, 24. G. A. v. Albada; 2. A. v. Ruiten burg; 3. Engel Smit; 4, 13, 49. C. Gijs man; 5. H. Moenen; 6, 12, 34. P. Mooten; 7, 23. W. Onstenk; 8, 44. Bink-Yssel; 9. J. Plug; 10 H. le Fèbre; 11. W. Siera; 14. D. de Ridder; 15, 46, 48. J. Rozier; 16. J. Wolters; 17. M. Noordervliet; 18. J. Jan sen; 19. J. v. Alphen; 20. A. Mooyekind; 21. T. den Hoed; 22. A. de la Rie; 25, 26, 50. J. Diemei: 27. W. Zwaan; 28, 35. N. Oudshoorn; 29,42. J. de Weerd; 30. C. v. d. Berg; 31. Q. Beugelsdijk; 32. M. Jongeleen; 33. A. Dubbelaar; 36. M. v. d. Wiel; 37. P. Fasel; 38, 39. J. Staffeleu; 40. P. v. d. Assem; 41. A. v. Noord; 43. J. Smeets; 45. F. Bouwman; 47. A. v. Duin Az. Oorspronkelijke roman naar een Fries handschrift door R. LEENSTRA Voorbij die oude Stavotempel, die een eindje van de weg gelegen was, reden Redbad en Hjelmer. Ze kwa men de stad in, waar de voorbijgan gers haastig uitweken voor de nors kijkende prins en rijn makker. Red bad koesterde een zekere weerzin te gen de Staversen. Velen droegen Frankische kleren en had hij niet ge hoord, dat menigeen er neigde tot de vreemde leer der christenen, vooral doordat de Engelse bisschop Wilfried er nu al geruime tijd zijn tenten had opgeslagen? Eén god evenwel was machtiger in Staveren dan Wodan en Christus tezamen. Dat was de god van 't geld, voor wie elke inwoner, diep in zijn binnenste verscholen, een offersteen apart had. En bij al hun onderne mingen maten ze op een gevoelige weegschaal af wat de god van het geld mild zou belonen en wat niet. Daarin lag de oorzaak van de tegen zin bij de Friese prins, want rijkdom en kostbaarheden wogen bij hem veel minder zwaar dan krijgsmans eer. Dichtbij de grote koningsburcht, werd Redbad uit zijn gepeins gewekt door Hjelmer, die hem aanstootte. „Kijk, nog meer vreemdelingen in Staveren!" Inderdaad, aan de kant van de weg stond een groepje man nen in zuidelijke dracht, en hun wa pens waren van frankische makelij. Op hetzeffde ogenblik kwam hun een draagstoel tegemoet, waarvan de draagbomen rustten op de schouders van vier frankische zeelui. Terwijl de vreemdelingen passeerden, werd het zware gordijn even door een slanke hand aan de kant geschoven. Redbad en Hjelmer zagen 'n flits van een wonderlijk knap vrouwengelaat; bruine, uitdagende ogen, beschaduwd door lange wimpers, zwart krullend haar en een glimlachende mond, waarin parelwitte tanden pronkten. Direct daarna viel het gordijn te rug en het gelaat was verdwenen. Hjelmer kon de drang niet weerstaan om nog even om te kijken, maar Red- bads blik streek dreigend over de vreemde knechten, die verschrikt de ogen afwendden. Op het voorplein van de burcht steeg hij af en over handigde de leidsels aan een stal knecht. „Stuur kleine Abe nog even naar me toe als je straks langs zijn huis komt", zei hij tot Hjelmer. „Ik moet hem een ogenblik spreken". Met een korte groet verliet hij zijn vriend om zich naar zijn vertrekken te begeven. Het was er al schemerig, doch onder de schouw lichtte een haardvuur op. Het vertrek vertoon de geen spoor van weelde. De enige versiering was een grote wapenver zameling aan de wand: lange noorse zwaarden, kortere frankische bogen in allerlei uitvoeringen, knotsen, spe ren, strijdbijlen, jachtmessen enz. En dan nog een machtig hertengewei, een veertienender. Redbad trok een bank bij het vuur en staarde in de vlammen, terwijl de hond aan zijn voeten ging liggen en zijn wonden likte. Het duurde niet zo heel lang, toen ging de deur open en een vreemde hoge mannen stem vroeg: „Mag ik binnenkomen". Zonder op te ien wist de prins wie er was, want niemand had 'n stem als Abe. En dus nodigde hij hem bij het vuur. Abe was een klein, onopvallend mannetje. Op het eerste gezicht een kleine koopman of ambachtsman. Maar in die kleine kerel school een verrassend heldere geest, nog ge- scherp door zijn avontuurlijke le vensloop. Bij een van de strooptoch ten van frankische benden was hij als kind gevangen genomen en als slaaf aan een rijke frankische edel man verkocht. Die gaf hem zijn zoon tje als speelmakker. Zo volgd' Abe ook de lessen van het zoontje en al spoedig bleek de kleine Fries een heel wat vluggere leerling dan zijn ieugdige baas. Toen Abe zestien jaar was, nam hij op een gunstig ogenblik de benen, belandde als knechtje op een Rijn schip en zakte zo de stroom af naar zijn vaderland. Voortaan voer hij op de schepen van Staveren. En toen hij twintig was, had hij zelf al een schip en stond bekend als de groot ste waaghals onder de schippers van de stad. Abe deed havens aan, waar niemand durfde komen, hij bleef soms zo lang weg, dat iedereen over tuigd was, dat de golven zich boven de stoutmoedige kleine man voor goed hadden gesloten. Maar op een goede dag liep zijn schip toch weer binnen op de rede van Staveren, ha veloos, geteisterd door wind en wa ter, doch met een kostbare lading. Voor zijn dertigste jaar had Abe reeds drie iran de grootste schepen in de vaart. Hij deed echter meer dan alleen zeer voordelige zaken voo: zich zelf. Ook voor koning Aldgilles voerde hij menige vertrouwensop- dracht uit. Hij bracht geschenken aan vreemde vorsten, wier vriend schap de Friese handel ten goede moesten komen, hij was vriend en raadsman van de koning geworden. Bij het klimmen der jaren bleef hij zelf meer aan de wal, maar z'n rijk dom nam nog steeds toe en hü bleef er een merkwaardig genoegen in scheppen zijn koning op, de hoogte houden van alles wat er" binnen en buiten het rijk der Friezen gebeur de. Zijn wonderlijk scherpe geest en zijn talenkennis waren daarbij een machtige hulp. Zwijgend bleef Abe naast de prins voor het vuur staan. Redbad keek hem aan en onwillekeurig kwam er een glimlach om zijn mond. Er was iets in de verschijning van Abe, dat hem steeds vrolijk stemde, al zou hij moeilijk kunnen zeggen, wat het pre cies was. Misschien kwam het wel door die wonderlijke tegenstelling tussen het onaanzienlijke uiterlijk en de heldere, levendige geest die tussen het onaanzienlijke uiterlijk daarachter verscholen ging. En Abe lachte terug, waarbij hij het linker ooglid wat liet zakken, alsof hij wilde zeggen: wij begrijpen elkaar. „Ga zitten Abe", begon de prins, „en vertel mij eens wie die vreem delingen zijn, die ik hier zo net zag. „Dat waren knechten van het ge zantschap van Neustrië heer, en hun leider zegt, dat ze gekomen zijn om de vriendschapsbanden van hun rijk met dat van koning Aldgilles nauwer aan te halen. Ze brengen kostbare geschenken voor de koning mee". „Zo, zeggen ze dat. Maar waarom is hun plots zoveel gelegen aan de vriendschap van koning Aldgilles. Vader heeft toch steeds in vrede met hen geleefd?" „Omdat het nieuwe vaak op heel snelle voeten gaat, heer". „Nu begrijp ik je niet, Abe". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8