Ketel vloog in de lucht Twenthe zonder autobussen Bungalow-dorp in het bos van Drakestein „Geboortegolf' heeft de arbeidsmarkt bereikt Geen strafrechterlijke vervolging van Breda's echtpaar Boerderij afgebrand Verduistering door wachtmeester Duif in hoenderhok DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT Oud maar niet versleten KONINGIN FABIOLA FIETST IN SPANJE Zeven jonge Engelsen uit Somerset kochten een 32 jaar oude Austin voor honderd gulden en tuften ermee naar de Franse Rivièra. Het wagentje reed met een kruissnelheid van 60 km/u, maar is in staat nog ruim 90 km/u te halen. Het benzineverbruik is 1:8. De jongelui kregen alleen maar twee lekke banden onderweg. In Le Lavandou ontmoetten zij een Rotter dams meisje Louise Bonter, die zich bij het gezelschap aansloot. En nu torst het autootje acht personen. Twee doden worden aangelegd. Verder omvat het plan de aanleg van o.a. een kampeer terrein, een zwembad, een kinder boerderij, een jeugdhuis en een res taurant. In de fabriek van de Compagnie Néerlandaise de l'Azote te Sluiskil heeft zich gistermiddag een ontplof fing voorgedaan, waardoor twee ar beiders van het bedrijf het leven heb ben verloren. Met een enorme klap werd de dekselommanteling van een der vijf gaselot-ketels een honderdtal meters de lucht ingeslingerd en be landde hierna op een daarvoorstaan- de pijp, waar het deksel op een hoog te van 60 m bleef hangen. Door de luchtdruk werden twee arbeiders de lucht ingeslingerd. Zij waren*op slag dood. Hun lichamen werden een eind van de onheilsplek achter het gase- lot-gebouw aangetroffen door een juist op dat moment op het bedrijf aanwezige bedrijfsarts. Tot ver. in de omtrek was de ontploffing waarneem baar en te Axel, op 7 km van Sluis kil, sloegen openstaande deuren met een harde klap dicht. De slachtoffers zijn de bankwerkers A. Geensen (53),- gehuwd en drie kinderen, afkomstig uit Terneuzen, en C. Dixhoorn (32) gehuwd en een kind, uit Sluiskil. BARON VAN VOORST VERLAAT RAAD VAN STATE De deskundige op het gebied van landmachtzaken in de Raad van State, luitenapt-generaal baron Van Voorst tot Voorst, zal op 1 september de Raad verlaten. Hij is dan 75 jaar, de leeftijdsgrens, die voor dit hoge college is gesteld. Gisteren is in Den Haag overleden de heer T. L. F. Duymaer van Twist, oud lid van de Tweede Kamer voor de anti-revolutionaire partij. Hij be reikte de leeftijd van 95 jaar. De heer Duymaer van Twist, die na zijn studie te Kampen een militaire loop baan volgde, verliet de militaire dienst in 1924 als generaal-majoor der infanterie titulair. In 1930 werd hij bevorderd tot luitenant-generaal titulair b.d. Van 1901 tot 1946 had hij zitting in de Tweede Kamer. Voorts was hij lid van de Zuiderzee raad, voorzitter van de nationale landstorm en was hij erelid van het centraal comité van anti-revolutio naire kiesverenigingen. Na de oorlog had de heer Duymaer van Twist zitting in het hoofdbe stuur van het instituut „Steun Wet tig Gezag". Zowel Enschede als geheel oost- Twenthe is vandaag verstoken van openbaar vervoer. Het rijdend per soneel van de „Twentse Elektrische Tramwegmaatschappij" namelijk heeft vannacht besloten in een 24- uurs staking te gaan. Dit besluit is het gevolg van het uitblijven van enige reactie op de looneisen, die de directie van de „TET" waren voor gelegd. Slechts vier bussen van de „TET" zijn - vanmorgen uitgereden: de vier bussen, die voor een dagtocht waren gehuurd. DRIE KOEIEN ONDER DE TREIN De trein van Amersfoort naar Baarn heeft gisteravond om kwart over tien drie koeien aangereden. De dieren werden gedood. De trein werd be schadigd en ilep veertig minuten ver traging op. Op het baanvak is men tot één uur vannacht voorzichtig blijven rijden, omdat men vermoedde, dat er nog meer vee op de rails liep. Het Belgische koningspaar geniet van een vakantie aan de Spaanse Middellandse Zeekust. Op de fotot zien we koningin Fabiola op de fiets in Zarauz, nagewuifd door een enthousiaste bevolking. Aanbod jeugdigen stijgt (Advertentie) DELFT ONTWERPT RECREATIE PLAN. Delft heeft plannen om het tekort aan recreatieruimte voor zijn bevol king snel in te lopen. Het heeft daar toe een plan ontworpen, genaamd de „Delftse Hout", dat gelegen is ten oosten van rijksweg 13 (Den Haag Rotterdam) en bijna 190 ha be slaat. In dit uitgestrekte recreatie terrein zal een waterpartij van 35 ha worden aangelegd, welke gelegen heid zal bieden voor de beoefening van water- en hengelsport Langs deze waterpartij zal over een lengte van een km een strand In juli steeg de geregistreerde ar beidsreserve van mannen van 21.460 tot 24.813. De bezetting van aanvul lende werken onderging een verdere daling van 2644 tot 2195. Het aantal ingeschreven werklozen steeg van 18.816 tot 22.618. Aldus het ministe rie van Sociale Zaken en Volksge zondheid in zijn analyse van de werk loosheidscijfers. Het voor seizoen gecorrigeerde cij fer van de geregistreerde arbeids reserve blijft gedurende de laatste maanden kleine schommelingen rond een zeer laag niveau vertonen Eind juli bedroeg dit cijfer 33.000; dit is 2000 meer dan het cijfer van eind juni en gelijk aan dat van eind mei De stijging van de geregistreerde arbeidsreserve in juli is een ver schijnsel, dat verband houdt met het aanbod van jeugdige personen, die in deze tijd van het jaar hun schoolopleiding beëindigen. De ge- De justitie zal het Bredase echt paar, waarvan het 7-jarig dochtertje Elisabeth kortgeleden aan handen en voeten gebonden thuis op zolder werd aangetroffen, niet strafrechter lijk vervolgen. Er is vastgesteld, dat het kind vervuild was, maar niet di rect ondervoed. Het meisje wordt nu nog in het „St. Ignatius ziekenhuis" in Breda verpleegd, maar zal niet meer in de ouderlijke woning terugkeren. De Bredase raad voor de kinderbescher ming heeft zich over haar ontfermd. Tegen de grootmoeder is proces verbaal. opgemaakt wegens mishan deling. Zij bond het kind met elec- triciteitsdraad vast en liet het uren op zolder huilen, omdat het, naar zij zei, zo lastig was. Tegen de ouders van Elisabeth zal wel proces-verbaal worden opge maakt voor overtreding van de wet op de leerplicht. Zij hadden het kind nooit naar school gestuurd. boortegolf in 1946 en '47 werden veel kinderen geboren heeft de arbeidsmarkt bereikt. Ook de stij ging van het aantal openstaande aanvragen, die zich vooral in de bouw en de metaalnijverheid voor deed, moet hieraan worden toege schreven. In verband met de thans zeer krappe abeidsmarkt is deze stijging van het aanbod dit jaar van gerin gere omvang dan in 1960. Vorig jaar steeg het geregistreerde aan bod van jeugdigen in de maand juli namelijk met 3.281. In de bouwnijverheid deden zich enkele ontslagen voor als gevolg van de trage aanvoer van metselstenen. Hieraan moet de stijging van het aanbod van oudere personen (124) grotendeels worden toegeschreven. In Mariaheide (gemeente Veghel) is gisteravond het uit zes personen bestaande gezin van landbouwer A. v. Asseldonk door een brand dak loos geworden. Nadat men het vuur, dat vermoedelijk is ontstaan door het stoken onder een wasketel, had ontdekt alarmeerde men van de boerderij uit de Veghelse brand weer. Vooral doordat er zich in de schuur zeer veel hooi bevond, was de boerderij, ondanks de grote aan pak van de brandweer, onmogelijk te behouden. Een kalf kwam in de vlammen om. De inboedel kon met behulp van buren voor het groot ste deel worden gered, evenals een belangrijk gedeelte van de land bouwwerktuigen. De schade wordt geschat op circa zestigduizend gul den. De eigenaar is verzekerd. 12-Jarige pelgrim in Lourdes overleden De deelnmers aan de 72ste natio nale bedevaart in Lourdes zijn diep getroffen door het overlijden van een van de 300 Nederlandse zieken. Het 12-jarig jongetje Pieter Knijn uit Berkhout is zondag onverwachts na voorzien te zijn van de H. Sacramen ten der Zieken in het Asyl te Lour des overleden. Dinsdag wordt in Lourdes een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen, waarna Pieter zal worden begraven op het Neder landse kerkhof te Lourdes. De Nederlanders, in totaal 1400 van de V.N.B., waarbij zich 350 pel grims van de Montfortaanse bede vaart hebben aangesloten, hebben op deze grote bedevaart mgr. Huigers zeer gemist. In verband met zyn hoge leeftijd durfde hij dit jaar de leiding niet op zich te nemen. Het bestuur heeft de hoogbejaarde bisschop een telegram gezonden: „Vergeten U niet cn gedenken U aan de grot." Zijne Hoogwaardige Excellentie mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda en oudste bisschop van Nederland, heeft de plaats van mgr. Huibers in genomen. Zijn eenvoudige sympa thieke figuur heeft de harten van alle pelgrims veroverd. Freule Diana zoekt inkomen Ongeveer 200 zomerhuizen kun nen staan in het bungalowdorp, dat verrijst in het bos van Drakestein bij de Zevenlindeweg in de Lage Vuur- sche. Het is een initiatief van freule Diana Bosch van Drakestein, en daarmee is er weer een onderne ming toegevoegd aan de activiteiten die zij tezamen met haar broer de vorige eigenaar van kasteel Dra kestein dat Prinses Beatrix heeft ge kocht heeft ondernomen. Op het ogenblik is er vergunning verleend voor de bouw van 80 huizen. En dat is ook al een dorp op zichzelf. Het landgoed Drakestein was eeuwenlang in bezit van de familie Bosch van Drakestein. Maar er is in de laatste decennia iets veran derd. Behalve de verkoop van het voorvaderlijk kasteel, is er 'n cross- countrybaan op het landgoed aan gelegd, hetgeen tot strubbelingen heeft geleid met de gemeente Baarn omdat er een groot aantal bomen voor gerooid moesten worden. Dit stuitte op teveel verzet en het rooien van de bomen ging niet door. DE RUSSISCHE RUIMTEVAARDER THUIS Een huiselijk tafereeltje: Ruimtevaarder Ghorman Titof leest zijn vrouw Tamara voor. Gerechtshof bevestigt vonnis van rechtbank De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem, mr K. F. O. Bijvoet, heeft gisteren bevestiging van het vonnis van de rechtbank in Arnhem (drie maanden gevan genisstraf, waarvan een maand voor waardelijk) geëist tegen een 40-ja- rige wachtmeester der rijkspolitie uit Wychen. Deze stond vandaag voor het gerechtshof in hoger beroep terecht, er van beschuldigd, dat hij als ambtenaar opzetelijk geld, dat hij onder zijn berusting had, zou hebben verduisterd. Aan het slot van de zitting werd de wachtmeester op verzoek van zijn verdediger, mr K. R. F. C. Sas sen, in vrijheid gesteld, omdat de straf door de rechtbank opgelegd al verstreken was. Volgens de raadsman was de wachtmeester een ruwe man met een gouden hart, maar bovenmatig slor dig. De wachtmeester had het geld, een bankbiljet van honderd gulden, ontvangen van een paar Ambonese jongetjes, die het hadden gevonden. Toen ze later nog eens naar de wacht meester gingen, had hij ze elk een rijksdaalder gegeven. Er werd daar om beweerd, dat er met het geld iets niet in orde was. Na een onder zoek werd de wachtmeester geschorst. Telkens kwam hij met een andere verklaring voor het wegraken van Wie zal de schade dragen? Zondagmorgen verdaagde, om welke reden dan ook, een post duif van een duivenmelker in Oirle, een plaatsje in het noor den van Limburg, m een met plus minus honderd jonge hen nen bevolkte ren van een plaatsgenoot. De nog niet helemaal vol wassen kippen hadden mis schien nog nimmer een duif gezien, het kan ook zyn dat ze hevig schrokken van het „on verwachte binnenvallen", hoe het zfj, ze raakten in Daniek en vlogen kakelend en vleugel klappend tegen de afrastering van hun verblijf. Bij een 75- tal van hen bleek de schrik zó groot te zijn, dat ze zich tegen het draad te pletter vlogen, hetgeen voor de kippenhouder een schade betekende van rond ƒ350.En wie zal die schade dragen? De kippenhouder wendde zich tot de duivenmelker, maar deze stelde zich op het stand punt dat hij de duif niet aan een touwtje had en dat deze voorts naar zijn inzicht mocht vliegen waar hij wilde. De beide „houders" kwamen derhalve niet tot overeenstem ming. Een kluifje voor nandige juristen. Volgens een pluimveedes- kundige komt het wel meer voor, dat kippen zich dood vliegen door schrik. Het moet voorgekomen zijn dat een uil, die door een kat werd belaagd, in doodsnood een kippenhok binnendrong met gevolg, dat toen eveneens vele hennen van hun eigen schrik het slachtof fer werden. het geld, maar steeds hield hij vol dat hij niet de bedoeling had zich het geld toe te eigenen. De procureur meende, dat dit wel degelijk het geval is geweest. Ook zei hij, dat de wachtmeester, die al zestien jaar bij de rijkspolitie is, bij het korps niet goed stond aangeschre ven en daarom al enkele malen was overgeplaatst. Uitspraak over een week. Kippenfarm De freule trok echter nagenoeg geen revenuen van haar bezit. Dus stichtte zij een kippenfarm, maar dit liep weer op niets uit, want er was geen zakelijke ervaring. Er werd een steenbakkerij in de bossen van Drakestein gevestigd en een groot stuk bos werd gerooid. Bij het Pluismeer werden zandafgravin- gen gedaan. Alles scheen maar niet aan de verwachtingen te kunnen beantwoorden. De gemeente Baarn had echter begrip voor de situatie en dus kwam de toestemming om 80 bungalows te bouwen, compleet met een restaurant, een winkel en een postkantoortje. Maar de bungalows mogen alleen als buitenverblijf die nen, en alleen van april tot oktober worden bewoond. PRINS BERNHARD TERUG UIT MEXICO. Om kwart over zeven vanochtend is prins Bernhard, die de vorige week naar Mexico reisde om daar de 22e verjaardag van prinses Irene bij te wonen, op Schiphol terug gekeerd. Na een kort oponthoud reed hij per auto naar Soesterberg om in de loop van de dag met de koninklijke Friendship-machine naar Italië te vliegen. Daar zal hij zich na een onderbre king van bijna een week weer bij zijn overige familieleden voegen, die in de villa bij Porto Ercole in de buurt van Napels van vakantie genieten. KIND AANGERAND De Apeldoornse politie kijkt uit naar een donker uitziende jongeman van omstreeks achttien jaar, die er van wordt verdacht zaterdagmiddag een driejarig meisje te hebben aan gerand. Nadat de nog onbekende jongeman eerst had geprobeerd jon getjes van een jaar of acht te be wegen met hem mee te gaan, lokte hij met snoep een driejarig meisje mee, dat in de buurt van het Spren- genbos aan het spelen was. Hij nam het kind mee op de bromfiets naar het Orderbos, waar hij zijn wandaad pleegde. Het s.s. „Waterman" wordt woensdagmorgen vroeg uit Australië en Zuid-Afrika in Rotterdam terug verwacht. In Australische havens kwamen 427 passagiers aan boord en in Kaap stad 225. Van de 652 passagiers heb ben er 524 Rotterdam als bestem ming. De ontscheping van de passa- giers in Rotterdam begint om half negen. Gina en het hoedje In Grotta Ferrata, Italië, verscheen filmster Gina Lollobrigida met een bijzonder exclusief hoedje op een partijtje, dat werd gegeven in ver band met de film „Marco Polo", die op stapel staat. De film zal een Frans-Italiaanse produktie worden, waarvoor meer dan tien miljoen gul den is gevoteerd. De Franse akteur Alain Delon speelt de rol van Marco Polo, Gina de rol van de prinses van Cathay.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7