Doelwit Jonge Franse herder een der dapperste spionnen Tour de Lisse startte voor de 5e maal DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 J. v. Rooyen na eerste dag in de Gele Trui Onder zeer grote belangstelling is gisteravond de eerste etappe van de Tour de Lisse 1961 verreden. Tourbaas J. v. Kesteren loste zelf het start schot, nadat alle ploegen om beurten aan het publiek waren voorgesteld. De heer Van Kesteren hoopte, dat het ook dit jaar weer een festijn mocht worden, vooral op sportief gebied. Hij was dan ook verheugd over de zeer grote belangstelling, daar de centen best gebruikt kunnen worden voor het dekken van de kosten. De kosten zijn dit jaar namelijk zeer hoog wegens aanschaf van de nieuwe shirts. „Ons Weekblad" won ploegentijdrit Andere jaren was het gewoonte, dat op de tweede avond de ploegen tijdrit werd verreden. Dit is dit jaar even anders, daar nu de ploegen ge makkelijker aan het publiek konden worden voorgesteld. In deze ploegen tijdrit gold de tijd van de derde aan komende renner per ploeg als ploe- gentijd. Doch alvorens het startschot werd gelost, deed Tourbaas v. Kes- terefi nog enkele mededelingen. Er waren gelukstelegrammen binnenge komen uit België, het Nationale wie- lerfestijn uit Achterveld en uit Dok- kum. Ook het weer was deze lus trumtour goed gezind, waardoor de sintelbaan niet te nat was, een stra lende zon stond aan een strak, blau we hemel en droeg er vanzelfspre kend toe bij, dat ruim 1000 belang stellenden aan het lijntje stonden ge schaard. Slingerland gehuldigd. Tijdens het voorstellen der ploegen werd de heer H. Slingerland gehul digd, daar hij nu voor de vijfde maal als ploegleider fungeerde, ondanks zijn leeftijd van bijna 51 jaren reed hij rustig naast de jongens de rond jes mee. Een woord van dank ging uit naar de Phoenixfabrieken, die voor de minder gesitueerde jongens 10 fietsen beschikbaar stelde, zodat ook deze jongens een kans kregen aan een dergelijke wedstrijd mee te doen. Als eerste ploeg startte de ploeg van „Ons Weekblad", welke is samen- festeld uit jongens uit De Engel - 'loegleider is J. v. Dijk. Hier kon men zien, dat deze jongens van hun ploegleider een zeer goede training hebben gehad. Om beurten deden zij in de 10 ronden de kop en het aflos sen was goed ingestudeerd. Natuur lijk waren hier ook enkele achter blijvers, doch de drie sterksten ble ven goed bij elkaar, hetgeen bij ver scheidene andere ploegen veelal niet te constateren was. Als eerste ging J. v. Rooyen over de streep in 7.1.1, M. v. d. Vlugt noteerde 7.1.3 en de derde aankomende was J. Lamboo in 7.2.1, hetgeen de ploegentijd was. Achteraf bleek dit ook de beste tijd te zijn. De uitslag werd als volgt: Ploegen tijdrit: 1 „Ons Weekblad" in 7 min. 2,1 sec.; 2 „Graficus ploeg" in 7.18,9; 3 „Tissing" in 7.25,2; 4 „Melkhandel" in 7.33,2; 5 „Beiersbergen" in 7.43,8; 6 „De Vlinder" in 7.50,4; 7 „Waja" in 7.53,7; 8 „Bronkhorst" in 8.27, J. van Rooyen met tourmiss Corrie Baak en ploegleider Jan van Dijk. Naast deze ploegentijdrit werd ook een klassement samengesteld voor de individuele rangschikking. Hierin is de stand: 1 J. v. Rooyen 7 min. 1.1 sec. (gele trui) O.W.; 2 M. v. d. Vlugt 7 min. 1.3 sec. „Ons Weekblad", 3 J. Lambo 7.2.1 „Óns Weekblad"; 3 J. Boot 7.6.3 „Beiersbergen"; 5 F. Meijer 7.14.1 „Beiersbergen"; 5 F. Meijer naar 7.15.8; „Bronkhorst"; 7 E. v. d. Drift 7.16.2. „Graficus"; 8 Th. Bon 7.17.8 „Graficus"; 9 M. v. Grave 7.18.9 „Graficus"; 10 R. v. d. Poll 77.19.5 „Ons Weekblad". Tourmiss Corrie Baak Na de wedstrijd vond de huldiging plaats van de winnaar. J. v. Rooyen werd door tourbaas J. v. Kesteren in de gele trui gehesen, terwijl tour miss Corrie Baak zich niet onbetuigd liet, met het geven van de bekende overwinningskus. De jeugd van Lisse moest daar natuurlijk bij wezen, waardoor een groot gedrang ontstond rondom het podium. De toezegging van de politie om de volle medewer king te geven was hier ver te zoe ken. Het werd inderdaad een zoek plaat je en er was geen agent te vin den. De heren van Hermandad waren eenvoudig niet opgekomen. In het programma stond o.a. te lezen, dat de burgemeester de organisator veel lof toezwaaide, terwijl de politie de volle medewerking verleende. De burgemeester zag in deze organisatie een voorbeeld voor nog andere mo gelijkheid. Het voorbeeld van de po litie zal in ieder fjeval door het or ganiserende comité niet worden na geleefd. Al met al hoopt tourbaas J. v. Kesteren hedenavond op de volle medewerking, ook van de politie. De bewoners van Lisse hebben het goede voorbeeld reeds gegeven door de zeer grote opkomst. Laat dit ook heden avond zo zijn, wanneer de tweede etappe wordt verreden over 16 km over het bekende parcours Spekke- laan, Loosterweg, Essenlaan, Achter weg. Acht nieuwe Biggles-boek- jes, door W. E. Johns Uit gave: Spectrum, Utrecht. Er is weer een nieuwe serie toege voegd aan de bekende Biggles-uitga- ven. Maar liefst acht spannende avonturen in de Prisma-juniores met de populaire vlieger Biggies. De auteur Johns is zelf oorlogsvlieger geweest en heeft veel meegemaakt Geen wonder, dat hij zijn boeken op „adembenemende wijze" weet te schrijven. Zijn meeste verhalen be leeft hij dan ook in de lucht. Hij brengt de lezer over de gehele we reld o.a. Spanje, Afrika, Canada, Egypte, de Zuidzee en het Verre Oosten. Het is gezonde en spannende lectuur die vooral door jongens van af 12 jaar gretig zal worden verslon den. De Levende Dampkring, d. Clyde Orr Uitg. G. J. A. Ruys, Uitg. Mij., Bussum. Dat de dampkring de mens op het ogenblik in hevige mate bezig houdt, behoeft niet meer gezegd te worden. Het gegeven in dit boek poogt ech ter niet, zoals de praktijk van van daag, zo ver mogelijk de aarde en het bevattingsvermogen van de man in de straat te ontstijgen. Integen deel, de schrijver sluit goed en hel der aan op de verschillende ver schijnselen, hetgeen door een ieder met een beetje inspanning en ken nis nog te vatten is. Voor de poorten van Mos kou, door Mendel Mann Uitg. A. W. Sijthoff- Lei den. Verbeten werpt de legerleiding van Sowjet-Rusland in 1941 alles materieel en mensen in de strijd om de Duitsers te beletten het hei lige Moskou te bezetten. Onder de opgejaagde boertjes, die op 't laat ste moment ook nog een geweer in de handen gedrukt krijgen, bevindt zich ook een in Rusland verzeilde Poolse Jood. Niet alleen de Duitsers hebben het op de Joden voorzien, maar ook in Rusland wil men tij dens de roerige oorlogsdagen afre kenen met de Joden. De sympathie ke Misja Menahem staat dus twee vuren. De tragedie wil echter, dat van verzetsbeweging van Duitse geheime dienst Luitenant-kolonel JOHN. BAKER WHITE: Uit het leven van spionnen I Geen van zijn vrienden had in hem een spion gezien. Htf was een rustige jongen, die er dagelijks met zijn scha pen op uit trok. Zijn vrienden waren dan ook hoogst verbaasd toen zij op zekere dag vernamen, dat André ver trokken was en zich had gemeld bij de Garde Mobile, de goedgetrainde mobiele para-militaire macht, die in Frankrijk is opgericht om op te tre den by opstootjes en allerlei andere ordeverstoringen. André was juist het type, dat men graag bij de Garde heeft. Zijn stand plaats werd Marseille, waar hij al spoedig zyn grote kwaliteiten voor het speurderswerk toonde. Toen hy dan ook goed was ingewerkt werd hij inge deeld bij het Tweede Bureau, de Fran se contra-spionagedienst en na een flinke training werd hij definitief in deze dienst opgenomen. Zijn werk bestond uit he. onschadelijk maken van spionnen en nooit was de gedachte bij hem opgekomen, dat hij zelf ook nog eens spion zou worden. Ik ontmoette André voor het eerst, toen hy naar Cherbourg was gezonden om my in het oog te houden terwijl ik bezig was met het oplossen van de Ergens in Camarque, een woest steenachtig land met schapen en prachtige paarden in de delta van de Rhone is hij geboren. Evenals zijn vader hoedde hij er schapen, maar in de laatste wereldoorlog onder scheidde hij zich als één vande dapperste spionnen.... Zijn leven is zelfs thans nog niet veilig, want in de afgelopen jaren is nog tweemaal een poging gedaan hem uit wraak, voor hetgeen hij in de oorlog heeft gedaan, te doden. Dit is ook de reden, waarom ik zijn naam moet verzwijgen. Althans zijn werkelijke naam, tvant als ik vertel, dat hij tijdens de oorlog bekend stond als de geheime agent „Franse André, dan weet vrijwel iedere Inlichtingendienst ter wereld op wie ik doel trouwenspositie in de veiligheids dienst van de Franse Vichy-regering en hij is verantwoordelijk voor de per soonlijke veiligheid van maarschalk Pétain en Laval. Hij staat in nauw contact met de Duitse geheime dienst, de Gestapo en de veldgendarmerie. Hij heeft aangeboden Brits agent le worden!" Eerst na afloop van de oorlog hoor de ik de rest van de geschiedenis van André. Toen de gehate „Milice" was geformeerd (een strijdmacht van gedeserteerde Fransen die tegen de verzetsbeweging vocht met een verbe tenheid als de SS dat deed) werd André hierin officier. Automatisch werd hi) hierdoor het doelwit voor het verzet maar men kon de verzetslei ders niet inlichten omtrent de ware bedoelingen van André want men was bang, dat zij misschien zouden door slaan als zij gepakt en gemarteld wer den. Gemeden André stond aan de goede zijde, maar hy werd door vrywel ledereen gemeden. Hy kon met niemand pra ten en hy had geen enkele vriend maar to's, onder commando van kapitein Pickard, bombardeerden de gevange nis, vernielden de muur, waardoor de meeste gevangenen konden ontsnap pen Trein gemist Het tweede rapport van André aan de Britse geheime dienst was nog be langijker. Hierin stond namelgk ver meld, dat de Duitse opperbevelhebber von Rundstedt van Avignon in Zuid- Frankrijk naar Parys zou reizen met een speciale trein. In het rapport stond de datum van deze reis en zelfs de tijden, waarop de trein diverse sta tions zou passeren. De RAF beraamde een speciale aan val om de trein te onderscheppen. Typhoons zouden 't karwei opknappen Als aanvalspunt was een recht stuk spoorlijn uitgekozen ten zuiden van Pargs. Maar de aanval mislukte want de RAF raakte by Paijs in een hels luchtgevecht gewikkeld met de Luft waffe Ongeveer drie weken later werd -dré in zyn woning van zjn bed ge licht door de Duitse veldgendarmerie en gedurende twee dagen werd hy ge- Met succes liet André gevangenis bombarderen mysterieuze brand op het grote Fran se passagiersschip „Atlantique". Er ontstond een hechte vriendschap tus sen ons maar toen de oorlog uitbrak verloor ik het contact met hem Brits agent Op een dag in de herfst van 1940 moest ik een rapport uitbrengen aan een zeer geheim bureau aan de Noord- zyde van het Londense Hyde Park. Daar liet men my een foto zien van André alsmede een volledige levens- beschryving van hem. „Kent u deze man?" zo werd my gevraagd. „Ja", antwoordde ik, „maar ik heb hem niet meer gezien sinds juni 1939" „Kent u hem goed ge. -eg om voor zgn absolute integriteit in te staan? H^ gaf uw naam namelijk op als re ferentie voor zgn betrouwbaarheid". „Ik heb reden om aan te nemen, dat hy betrouwbaar is" antwoordde ik, „maar verder kan ik geen garanties geven". Men keek my wat merkwaardig aan, waarna men my het verhaal van André vertelde. „Hy bekleedt een ver zoveel te meer vyanden. De Franse verzetsbeweging deed drlemaaal een aanslag op zyn leven om hem uit de weg te ruimen. Tweemaal gebeurde dit door zyn auto uit een hinderlaag te beschieten en de derde keer door In zyn huis een tydbom te plaatsen. Na do oorlog vertelde hy my wrang: „Ik heb een stuk van een P-'tse kogel in myn rug en een Brit se granaatscherf in myn arm". In de nazomer en in het begin van de herfst van 1943 leverde André twee zeer byzondere prestaties, die byzon- der de aandacht hebben getrokken. Zo kwam hy op verrassende wijze in het bezit van een ïy'st van gevangenver zetsleiders en vier Britse geheime agenten, die door de Gestapo waren overgebracht naar de beruchte gevan genis van Amiens voor marteling en mogeiyke executie. By de lijst leverde André bovendien nog 'n plattegrond van de gevangenis waarop het blok was aangegeven, waarin de gevangenen waren opge sloten. Het resultaat van dit rapport was, dat de RAF in staat was 'n van de meest gedurfde aanvallen van de oorlog uit te voeren Negentien Mosqui vangen gehouden Later ontdekte hy, dat, terwijl hy was opgesloten men zijn huis en kantoor nauwkeurig had on derzocht om na te gaan of er ook rap porten vermist werden. Men had ech ter niets onregelmatigs kunnen ont dekken, zodat hy werd vrijgelaten. Al3of er niets gebeurd was, hervatte André zyn werkzaamheden. De moes ten, die zo van naby het gevaar zou den hebbe" ondervonden, zouden direct met 't zenden van rapporten hebben ge stopt. André was reeds drie jaar ge-, heel alleen, omringd door vyanden maar zyn zenuwen hielden stand. Zgn rapporten kwamen weer als nor maal Londen binnen Geschopt Toen kwam de ineenstorting van het Duitse leger in het zuiden van Frank- ijk en de bevryding. André wist (hy was immers officier in de beruchte „Milice'M dat hij een belangryk doel wit zou zijn voor de op wraak beluste verzetsorganisatiesHy trok een burgercostuum aan en probeerde in contact te komen met de oprukken de Britse legers. Te Cler^ond Ferrand werd hij echter herkend door een man van het verzet. Geschopt, geslagen en afgeranseld door een woedende me nigte werd hg met een bloedend ge zicht en verscheurde kleren naar het plaatseiyk hoofdkwartier van de ver zetsbeweging gesleurd. Hy vroeg toestemming een Britse inlichtingenofficier te mogen spreken maar het werd hem geweigerd. Hij was er toen vast van overtuigd binnen enkele uren te worden geëxecuteerd. Op het laatste moment werd hij echter gered dank zij de Britse ge heime dienst, die bij toeval op de hoogte kwam van 't gebeurde. André werd onderschelden met tal van Brit se, Amerikaanse en Franse eretekenen en terecht want naar myn overtuiging was hy de dapperste spion tydens de afgelopen oorlog. (Copyrigt Opera Mundi). Misja, als hy zich geheel heeft in gezet voor de Russische zaak, zijn Jood-zijn moet bekopen met dwang arbeid in de mijnen van de Oeral. Een boeiend boek! Vrouwenarts uit Czerno- witz, door K. Springen- schmid. Uitg. Zuid-Hol- landsohe Uitg. Mij., Den Haag. Jan Lujka, een geniaal vrouwen arts in de volksmond de beste vroedvrouw van de Boekowina ge noemd kent geen vijanden. De Duitse bezetters, de .Roemenen, lie door zijn Roetheense streekgenoten vervloekt worden, de Russen, hen allen beziet hij met zijn nobel hart als kinderen van vrouwen. Het mys terie van het leven heeft hem ge grepen, maar brengt hem tevens in de grootste moeilijkheden, van ge vangenis in gevangenis. Uiteindelijk vlucht Jan Lujka naar Italië, waar hy eindelijk een tehuis vindt. Het verhaal als een epos van opzet en de taal boeien van het begin tot het eind. Kortom een knappe roman. Prins Bernhard - Vijftig toespraken door het Pr. Bernhard Fonds. Uitg. W. ten Have N.V., Amster dam. Vijftig toespraken van de Prins, in keurige vorm uitgegeven bij ge legenheid van zijn vijftigste verjaar dag, kunnen een indruk geven van de veelzijdige persoonlijkheid van de Prins. De toespraken zijn van het tijdsbestek '36-'60. Gevoelvol, zake lijk, wetenschappelijk, kunstzinnig, de Prins staat aan het einde in le vende lyve voor ons. Het Prins Bernhard Fonds heeft met deze bloemlezing o.i. een zeer geslaagde greep gedaan uit de overvloed van toespraken, die Prins Bernhard ge houden heeft. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35. Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Radio filharm. ork. 12.05 Gram 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Damesstrijkork. 12.53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.00 Ka- mermuz. 15.20 Gram. 15.40 Volks- muz. voor piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Het Spektrum. 18.00 Mannen koor. 18.30 R.V.U.: Nieuws over sterren en melkwegstelsels I, door dr. H. Groot. 19.00 Nieuws en weer- ber. 19.10 Leger des Heilsmuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Muzik. lezing. 20.30 Omr.ork en cello. (I. d. pauze om pl.m. 21.1521.35 licht progr.). 22.30 Nieuws en SOS-ber. 22.40 Avond- overdenking. 22.55 Platennieuws. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.40 Voor de kinderen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Inleiding tot het pastorale gesprek (II), lezing. VARA: 10.20 Gram. 10.40 Kerkorgel concert. 11.0 R. V. U.: Enkele be langrijke aspecten van de schilder kunst in deze eeuw. I. Het Expressio nisme, dor P. C. J. Reyne. 11.30 Ge- var. progr. 12.00 Metropole-ork. en solist en klein koor. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 13.45 Van vuistbijl tot kunstmaan, lezing. 14.00 Omr.-ork. 15.05 Verkeer tussen mensen, toespr. 15.15 Voor de jeugd. 16.35 Mezzo sopraan en piano. 17.00 Tips voor toe risten. 17.50 Regeringsuitz.: Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Politie- kapel. 18.50 Act. 19.00 Voor de kleu ter. 19.10 Draaiorgelmuz. 19.20 VA RA-varia en gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.25 Gram. 21.10 Zomer avond-contrasten, klankb. 21.45 Ge sproken portret. 22.00 Lichte muz. 22.20 Sport. 22.30 Nieuws. 22.40 Pia norecital. 23.15 Gram. 23.33 Gram. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 17.00 Int. jeugdjourn. KRO: 17.1017.40 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Medische rubriek. 20.45 Folk loristisch progr. 21.35 Documen- tairprogramma. VATIKAANSE RADIO. (196 M.) 22.15 uur. Pauselijke missie-in tentie voor augustus: „dat door de verkondiging van het Evangelie en van de leer der Kerk in de missie landen een gezonde maatschappelijke orde moge groeien". Prins Bernhard, door Huib Hendrikse. Uitgevers- Compagnie „De Branding", Amsterdam. Verluchtigd met sprekende foto's vertelt Huib Hendrikse vlot en le vendig over het leven en het werk van Z.K.H. Prins Bernhard. De vro lijke toon ontbreekt geenszins in dit verhaal over de echtgenoot van de koningin, die een groot gevoel voor humor en het eenvoudige blijkt te bezitten. Do persoon van de Prins dwingt na het lezen van deze eer lijke levensbeschrijving het respect en de sympathie van de lezer af. De Triffids komen, door John Wyndham. Uitg. Prisma, Utrecht. De mensheid wordt in dit boekje nu eens niet „om zeep" geholpen door denkmachientjes (science fic tion), maar door denkende plant aardige wezens. Hoewel dus in iets anders vorm, men heeft de zoveel ste fiction, zij het met het predicaat „biologie". Er is echter te veel ge meenheid van denken met andere schrijvers van dit genre, om te kun nen zeggen, dat met dit werk iets verrassends op de markt gekomen is.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5