Weerbericht KINDEREN IN HET NIEUWE WOUD Wraak met koemest kwam loonmester voor Leids kantongerecht duur te staan Ernstige aanrijding Het weer in Europa Amerikaans- Russisch luchtakkoord Requisitoir tegen Eichmann De stammenoorlogen op Nieuw Guinea DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT Niet minder dan 300,. boete subs. 2 maanden eiste de officier, mr. J. A. L. Brada, tegen een 37-jarige café-restaurant-exploitant te Noord- wijk, die terecht stond, omdat hij zich op 4 juni jl. opzettelijk niet had gestoord aan de bij A.P.V. vastge stelde sluitingstijd van 1 uur des nachts. Bij een routine-controle trof de politie om ca. half drie 's nachts nog ruim 250 bezoekers in zijn zaak aan en daar de vereiste nachtver gunning ontbrak, volgde prompt pro ces-verbaal. „U vroeg destijds weliswaar een nachtvergunning aan, doch toen de ze U werd geweigerd heeft U het er maar op gewaagd met alle gevolgen van dien", aldus de officier, die deze opzettelijke overtreding van de A.P.V. zeer ernstig opnam. Verdach te gaf toe, dat de vereiste vergun ning niet was verleend, doch de wei gering hiervan z.i. zeer onrechtvaar dig was geweest. Andere zaken t.w. enige grote hotels bezaten wel een nachtvergunning en konden dus rus tig hun gang gaan. Hij had op ge noemde datum niet ca. 250, doch ruim 600 bezoekers in zijn zaak en die kon hij z.i. toch moeilijk zomaar wegsturen, temeer daar het meren deel van hen pas om ca. 11 uur bin nen was gekomen. Ook zou hierme de het algemeen belang van zijn woonplaats t.a.v. de badgasten aller minst zijn gediend, aldus verdachte. In zijn repliek wees de officier ver dachte erop, dat de door hem bij name genoemde grote zaken een z.g. hotelvergunning bezitten, dus de door verdachte's aangehaalde vergelij king hier niet opging. Verdachte's beroep op het algemeen belang acht te hij uiterst zwak, daar hier slechts van eigen geldelijk belang sprake was. „Er was nu eenmaal een A.P.V. en daar had ook verdachte zich aan te houden", aldus de officier. Verdachte's protest tegen de z.i. zeer hoge eis, ontlokte bij de kan tonrechter, mr. R. de Bruyn, de op merking, dat die ruim 600 bezoekers na sluitingstijd het bedrag van de geëiste boete destijds wel ruimschoots zullen hebben opgeleverd. Na enig re- en dupliek vonniste de kanton rechter uiteindelijk met 150,- boe te, subs. 1 maand. „Die verordening is er nu eenmaal en daar dient U zich ondanks alles terdege aan te houden", aldus de kantonrechter bij zijn vonnis wij zing. Cursus voor drie maanden Omdat een 42-jarige Katwijkse winkelier als bestuurder van een bromfiets een nogal ernstig gebrek aan kennis van de verkeersregels aan de dag legde, eiste de officier naast een geldboete van 40,- sub. 8 dagen, de onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 3 maanden tegen hem. Uit het onderzoek bleek nl., dat ver dachte destijds met zijn bromfiets op de Parklaan ter plaatse geen voor rang had verleend aan een van links komende auto, omdat hij nu eenmaal de mening was toegedaa.n dat alléén „snelverkeer-van-rechts" voorrang had. „U heeft dan 3 maanden de tijd om de verkeersregels grondig te le ren", aldus motiveerde de officier zijn eis. „Ik sta hier toch niet te recht voor een gebrek aan kennis, doch alléén voor een aanrijding", al dus verdachte, die zijn schuld aan deze aanrijding overigens maar zeer gering achtte, omdat de bestuurder van de auto z.i. veel te hard reed en daarom niet „met een boog ach ter hem langs had kunnen komen". Ook nadat de kantonrechter hem er nog eens op had gewezen, dat de aanrijding het gevolg was van ge noemd gebrek aan kennis en zijn snelheid eveneens te hoog was ge weest, bleef verdachte volhouden, dat niet hij, doch die automobilist de hoofdschuldige was, omdat deze z.i. te hard had gereden. Toen gaf de kantonrechter zijn poging om verdachte „iets bij te brengen" maar op en veroordeelde hij hem con form de eis. ,,U moet inderdaad nog veel leren in die drie maanden", al dus zijn conclusie, waarop verdach te met een kwaad gezicht de recht zaal uitstoof. Dubieus partijtje lood Een 53-jarige koopman uit Leiden stond terecht, omdat hij in mei jl. te Warmond van een 17-jarige jon gen een partijtje oud lood had ge kocht, zonder zich verder om de herkomst ervan te bekommeren. „Ik noteerde alles volgens regel in mijn register, doch verkeek mij op de leeftijd van die knaap", aldus het zwakke verweer van verdachte. „Te gen de politie verklaarde U destijds, dat U niet kon schrijven, omdat U geen bril bij U had en liet derhalve die knaap zelf een en ander maar in het register schrijven", wist de offi cier tot verdachte's zichtbare verba zing te vertellen. Na deze weerleg ging zweeg hij dus maar wijselijk. In zijn requisitoir hekelde de offi cier verdachte's handelwijze zeer scherp en wees hij hem er met na druk op, dat in dergelijke gevallen als regel een hechtenisstraf het ge volg was. Ditmaal beperkte de eis zich nog tot 50,- boete subs. 10 da gen, doch bij een eerstvolgende soortgelijke overtreding kon verdach te rekenen op een fikse hechtenis. Daar er in deze maanden weinig voor hem te verdienen viel, vroeg verdachte uiterste clementie en kreeg derhalve 40,- boete subs. 8 dagen. Met koemest Ingewreven Terwijl een 29-jarige loonmester uit Rijpwetering op een zondagmor gen in mei de koeien van zijn vader zat te melken, gooide een groepje jongens met stenen naar zijn vaders kippen. Toen de jongens geruime tijd later weer voorbij kwamen nam hij wraak door een van de jongens met enige handenvol koemest in te wrij ven. Hoewel de vader van de 11- jarige knaap eveneens de mening was toegedaan, dat zoonlief de no dige straf verdiende, nam hij de wijze, waarop deze was toegediend absoluut niet, omdat de koemest het zondagse pak van zoonlief had be dorven en dit op een schadepost van 71,- kwam te staan. „Het kostte mij een nieuw pak en hij wilde mij met enige guldens voor het stomen van dat bedorven pak afschepen", aldus de vader. Daar de wijze, waar op verdachte destijds had gereageerd, wel wat al te drastisch was geweest, eiste de officier 25,- boete subs. 5 dagen. Temeer daar door het gooi en met stenen een achttal kuikens waren doodgegaan, voelde verdach te weinig voor een schadevergoe ding. „Volgens uw vader was er geen schade, hetgeen door de politie werd bevestigd. Die kuikens zijn pas lan ge tijd daarna doodgegaan", bracht de vader hiertegen _n. Daar 'n lang durig debat dreigde te ontstaan wees de kantonrechter snel vonnis het geen neerkwam op 15,- boete subs. 3 dagen, alsmede de betaling van 50,- schade, daar het „bemeste pak" na grondige reiniging nog wel voor dagelijks gebruik geschikt bleek te zijn. VOORSCHOTEN Gisteravond, ongeveer half zes, heeft op het rijwielpad nabij de Knip- laan een aanrijding tussen twee brommers plaats gehad, met ernstige gevolgen voor een der betrokkenen. Een matroos uit Voorschoten, W. v. d. H., reed in de richting Den Haag, waarbij hij ter hoogte van de Knip twee fietsers moest passeren. Op dat ogenblik naderde uit tegenoverge stelde richting eveneens een brom fietser, n.l. L. v. d. K. uit Voorscho ten. De twee brommers botsten met vrij grote snelheid tegen elkaar, waarbij v. d. K. een schedelbasis- fractuur opliep. Nadat dokter Swin de eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De andere bromfietser, v .d. H. kreeg een lichte hersenschudding en werd naar het Marine Opkomst Centrum te Voorschoten vervoerd. De bromfiet sen werden behoorlijk beschadigd. CEnwrcnoRp Vakantie De burgemeester heeft woensdag 9 en woensdag 16 augustus geen spreekuur. LETDSCHENDAM JONGENSKOOR OP VAKANTIE De leden van het parochieel jon genskoor „San Dominico Savio" te Leidschendam hebben hun vakantie uitstapje, dat onder leiding stond van de heer F. B. van Raad met as sistentie van de heren W. Aalders, C. de Groot en H. Schuyt, besteed om Frankrijk te zien en tegelijk de be volking te stichten door hun zang. Na een reis door het prachtige Maasdal en de Ardennen arriveerden zij in één dag in Boncourt, een dorp je nabij Laon, waar zij werden on dergebracht in de hoeve van de maire (burgemeester). De volgende dag werd besteed om de prachtige omge ving te verkennen. Zondags werd de hoogmis gezongen in de kerk van Lappion, een der parochies, die aan de zorgen van de zeereerw. heer L. v. Raad uit Den Haag zijn toever trouwd. Naast de vaste gezangen voerde men een tweestemmige missa in Honorem Sti. Dom. Savio uit, ge componeerd door de dirigent. Tot hun grote verrassing werd het koor bij de predikatie door de pastoor in het Nederlands toegesproken; hij her innerde hen eraan, dat zij in zekere zin in een missieland waren, zij het dan zonder negers en met een missio naris zonder baard. Dat de parochia nen dit optreden zeer op prijs stelden bleek vooral in Boncourt zelf, waar de Leidschendammers die dag hun tweede hoogmis zongen. Na de hoog mis verrastten de inwoners de jon gens met een geschenk dat hen in staat stelde om daags daarop een kermis in een der parochies te kun nen meevieren. Natuurlijk werd hiervan gebruik gemaakt. De volgende dagen werden gebruikt om vanuit Fontainebleau, waar het koor bivak had in een kasteel-boer derij op een prachtig landgoed, de bekendste en merkwaardigste punten van Parijs te bezoeken; ook de métro werd met een ritje geprobeerd. Teruggekeerd in Boncourt werd de laatste avond ifscheid genomen van de dorpsbevolking met een kampvuur, waarvoor een grote belangstelling bestond. Vooral de in het Frans uit gevoerde gezangen en gebeden heb ben, zowel door hun zuiverheid van uitspraak als door hun inhoud een diepe indruk achtergelaten. De thuisreis werd te Brussel nog even onderbroken voor een korte be zichtiging van de stad. Motor geslipt. Tengevolge van het plotseling leeglopen van de ach terband slipte zaterdagmiddag de motorrijder M. N. J. v. H. uit Leiden op de rijksweg 4a ten noorden van de Kniplaan. Bij de val werd de duo- passagier C. M. v. d. Z. uit Leiden ►vrij ernstig aan de enkel verwond. Junioren RKAVV op kamp. Twee elftallen van RKAVV-junioren aan vaardden gisteren onder leiding van de hoof dj unioren leider W. P. Berk, die werd bijgestaan door de heren W. Boon en T. v. d. Krogt, per fiets de reis naar Zundert N.B. om daar een week deel te nemen aan het sport kamp van de N.K.S. RKHVL. Van R.K. H.V.L. zullen op zondag 13 augustus een dames-se nioren- en een juniorenteam deelne men aan het toernou' van Westlan- dia te Naaldwijk. Deze week wordt een begin gemaakt met de training. Op dinsdag is deze voor de a-aspi ranten en junioren en op donderdag voor de senioren. Vijftig jaar getrouwd. Op v/oensdag 9 augustus aanstaande zal het vijftig jaar "geleden zijn, dat de heer en mevrouw W. P. Spigt- M. J. S. Kuhbach in de echt werden verbonden. Dit feit wordt herdacht met een H. Mis om 10 uur in de pa rochiekerk van Sint Petrus en Pau- lus en een receptie te hunnen huize, Koningin Julianaweg 70 van 2 tot 3 uur. NOORDWIJKERHOUT Vakantie-bridgedrive. - In samen- werking met de bridgeclub „Het Juiste Bod" organiseert de V.V.V. Noordwijkerhout op woensdagavond 9 augustus a.s. te 8 uur in de zaal van café „de Zwaan" aan de Dorps straat een vakantie-bridgedrive. Zowel beginners als gevorderden (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking met hier en daar enkele buien. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Matige tot vrij krachtige en langs de kust aanvankelijk nog krachtige tot harde wind tussen west en zuidwest. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA kunnen aan deze drive deelnemen. Gelegenheid tot inschrijven a 2,- per paar bestaat er aan de zaal tot de aanvang der drive. Bureau voor geestelijke volksge zondheid. - Enkele jaren geleden is op initiatief van de Wit Gele Kruis verenigingen Noordwijkerhout en de Zilk het katholiek bureau voor de geestelijke volksgezondheid te Noord wijkerhout ingesteld. Aan dit bureau zijn verbonden een psychiater, een psycholoog, een priester en 'n maat schappelijk werkster. Uit het jaarverslag van dit bureau over 1960 blijkt, dat de zorg voor de geestelijke volksgezondheid nog veel hiaten vertoond. Nog te weinig wordt de hulp van het bureau ingeroepen, waarschijnlijk omdat het aanwezig zijn van een dergelijk bureau - voor een plaats als Noordwijkerhout bijna uniek - te weinig bij de hulp en ad vies behoevende inwoners van Noord wijkerhout en de Zilk bekend is. In het bijzonder lijkt het bureau ge- spreksavonden over het huwelijk noodzakelijk. Daarom wil het bureau in het komende jaar de voorlichting wat intensiever aanpakken. In de loop van 1960 is bijna 100 uren aan de behandeling van de ver schillende gevallen besteed en onder meer is gebleken, dat er op het punt van de kinderbescherming nog veel gedaan kan worden. Hoewel Noord wijkerhout in vergelijking met an dere plaatsen een hoog aantal kin derbeschermingsmaatregelen reeds toegepast ziet, lijkt dit het bureau nog niet genoeg. Dit geldt vooral voor een paar ernstige gevallen. 9. Jakob kende een der soldaten die bij hem in het dorp had gewoond. Hij maakte hem duidelijk dat er zich in het slot een voornaam persoon bevond die zich als een oude vrouw had verkleed, en dat het van het grootste belang was indien zij werd gered. Wat later zag Jakob deze man met de zich verdedi gende dame te paard wegvluchten. 10. Toen Jakob naar zijn hut terugkeerde vond hij Edward die nog niet sliep. Nogmaals drong hij aan om naar Arnwood terug te mogen. „Kom buiten, Ed ward" riep Jakob, „en kijk". Tussen de bomen laaiden de vlammen en de rode vuurgloed hoog op. „En mijn tante", riep Edward uit. „Die is in veiligheid," ant woordde Jakob, „zij is van Arnwood gevlucht. Hij had er echter zorg voor gedragen dat zij niet in de vlammen was omgekomen en hij hoopte dat zij er zich zou doorslaan. De vier kinderen waren nu zijn grootste zorg, daar hij zich jegens zijn ouae meester verantwoordelijk voelde. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag bekendgemaakt, dat functionarissen van de V.S. en de Sowjet-Unie bij overleg in Washington in beginsel tot overeenstemming zijn gekomen over wederkerige luchtdiensten tussen Moskou en New York, uit te voeren door de Pan American World Air ways en de Aeroflot. Het akkoord zal naar men verwacht, in de herfst worden getekend. Volgens Ameri kaanse ambtenaren zullen de diensten echter op zijn vroegst komend voor jaar worden geopend. Ds. Niemöller zwaar gewond bij auto-ongeluk De bekende Westduitse predikant Martin Niemöller, heeft maandag in Zuid-Jutland een auto-ongeluk ge had. Hij werd zwaar gewond. Zijn vrouw kwam om het leven. De auto, waarin is. Niemöller zat, is bij een bocht op de weg tussen Aabenraa en Haderslev tegen een boom gereden. Later is meegedeeld, dat ds. Niemöller tot bewustzijn is gekomen en dat zijn toestand bevre digend is. Niemöller is nu 69 jaar. In de eer ste wereldoorlog was hij duikboot kapitein. Tijdens het bewind van Hitier heeft hij acht jaar in 'n con centratiekamp gezeten. In 1919 trouwde hij met Else Bremer. Het echtpaar kreeg drie zoons en twee dochters. Niemöller is, zoals bekend, een van de belangrijkste figuren in de pacifistische beweging. Hij is lid van het centrale comité van de We reldraad van Kerken. In een grot bij Perigueux (Frankrijk), is zondag een waar kne kelhuis van dierenbeenderen ont dekt, dat waarschijnlijk meer dan 30.000 jaar oud is. Er zijn beende ren van leeuwen, beren, herten en paarden bü aangetroffen. Gideon Hausner, de Israëlische openbare aanklager in het proces tegen Adolf Eichmann is vanochtend zijn requisitor begonnen. Het proces is vanochtend hervat na een onderbreking van vijftien dagen in verband met ziekte van rechter Benjamin Halevi, een van de drie Is raëlische rechters. Men verwacht, dat het requisitor van Hausner drie da gen zal duren. „Eichmann, die hier terecht staat, zette zijn misdaden voort die Hitier aan hem had toevertrouwd", aldus Hausner. „Hij was het instrument van de destructieve macht. De scha duwen van Hitier en diens mede plichtigen staan hier om ons heen Hausner stelde, dat Eichmann van menig was „dat de eed die hij aan Hitler had gegeven, hem vrijpleitte van alle verantwoordelijkheid en alles wat hij had gedaan, volledig rechtvaardigde". „Hij heeft getoond, dat hij bereid is al zijn verklaringen tegen te spre ken en zijn eigen bekentenissen in te trekken, met de suggestie dat docu menten zijn vervalst, dat getuigen zich hebben vergist en dat de versla gen onjuist zijn". „Dat is het enige wat hij te zeggen heeft als hij wordt geconfronteerd met wat hij zelf een van de ernstig ste misdaden in de geschiedenis der mensheid noemt". Hausner noemde Eichmanns ver klaringen voor het hof „een bundel valsheden en ontwijkingen". „Als de Nazi's ooit spijt toonden, dan was dat omdat het walglijke werd (de uit roeiing der Joden) niet voltooid werd. was het dat de middelen niet doelmatig genoeg waren om dit werk volledig uit te voeren". Naar aanleiding van berichten over een toenemend aantal stammenoor logen in de Baliemvallei in Neder lands Nieuw-Guinea, sinds de Ame rikaanse filmexpeditie onder de heer Gardner daar is aangekomen, heeft de directeur van de afdeling Bin nenlandse Zaken, de heer H. Veld kamp medegedeeld, dat deze film expeditie zich in een nog niet onder bestuur gebracht gebied bevindt. Dit is namelijk het gebied van het mach tige, oorlogszuchtige stamhoofd Koe- reloe. Tenzij de plaatselijke stam- menoorlogjes gevaar voor de orde en rust in de aangrenzende gebieden op leveren, wordt daartegen in dergelij ke niet-bestuurde gebieden niet op getreden. De aanvankelijke onrust onder de Dani-bevolking in de vallei is ver moedelijk ontstaan, aldus de heer Veldkamp, door de aanwezigheid bij de expeditie van de heer Broekhuys, die als bestuursambtenaar in de Ba liemvallei werkzaam is geweest, en thans als etnoloog aan de expeditie is toegevoegd. De heer Veldkamp legde er de nadruk op, dat de ex peditie niet naar de Baliemvallei is gegaan om oorlogen te verfilmen maar om het gehele cultuurprobleem van de Dani-bevolking vast te leg gen. Indien de gelegenheid zich voor doet, zal de expeditie zeker proberen een stamoorlogje te verfilmen. Hoe moeilijk dit echter is, blijkt uit het feit, dat een fotograaf van een Ame rikaans blad, die een maand bij de expeditie aanwezig is geweest, geen enkele oorlogsfoto heeft kunnen ma ken. Tijdens het verblijf van de Ameri kaanse filmexpeditie in het Koere- loe-gebied zijn daar tijdens stam menoorlogen negen doden gevallen. Dit is echter geen uitzondering, want er waren in een overeenkomstig tijd vak, toen de expeditie nog niet in de vallei was, evenveel slachtoffers. Bovendien, zo zei de heer Veldkamp, zou ook bij bijv. een mijnbouwexpe- ditie een aanvankelijke verwarring, ook in de aangrenzende gebieden, niet voorkomen kunnen worden. h. bew. onbew. onbew. h. bew. regen regen geh. bew. geh. bew. regen h. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. h. bew. geh. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. PAUZE Morgen: Johannes Vianney, pas toor van Ars, t 1859. HIJ BRACHT HET NIET VER. Het kan de pastoor van Ars niets meer schelen, dat hij tamelijk dom was. Hij wist dat zelf al te goed, want het studeren ging hem moeilijk af. Iedereen wist het. De bisschop ook. Daarom werd de weleerw. heer Vianney op 32-jarige leeftijd benoemd tot pastoor van Ars, een saai gehucht met bijna 500 inwoners in de omge ving van Lyon. Verder heeft hij het nooit gebracht, behalve dan dat hij heilig werd verklaard. „Het zwakke dezer wereld heef God uitgekozen om het sterke te beschamen, het dwaze dezer wereld om het wijze te beschamen. Want de wijsheid dezer wereld is dwaasheid bij God" (Pau- lus). De pastoor van Ars blééf pas toor van Ars, maar men schat, dat jaarlijks 20.000 wanhopige en bezoe delde mensen naar het armzalige kerkje trokken om te biechten en hemelse troost te vernemen uit de mond van die altijd biddende en ver storven priester. PUZZEL No. 521 Hor.: 1 Voorzetsel, 3 gem. in N. Brab., 6 nevenschikkend voegwoord, 7 spook, schim, 11 zuive re, 13 de gouden bur (afk. Lat.), 15 voornaamw., 16 schoorsteenzwart, 17 bezigheid tot ontspanning, 18 boom, 20 scheik. element (afk.), 21 maand van het jaar, 25 telwoord, 27 welaan, 28 voorzetsel, 29 jongensnaam. Vert.: 2 bijwoord, 3 telwoord (Eng.), 4 rustig, 5 gem. in N. Brab., 6 voorzetsel, 8 slede, 9 oriënt ex presse (afk.), 10 hoofddeksel, 12 ge zamenlijk verteer, 14 bundel, 15 voorzetsel, 19 bergplaats, 21 soort onderwijs (afk.), 22 voorvoegsel, 23 kippenren, 24 trustee (afk.), 25 uit roep, 26 muzieknoot. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 516. Hor.: 1 sik, atlas, 8 A.D., 9 Ameide, 10 Losser, 12 dm, 13 ten, 14 re, 15 neen, 17 Bert, 19 n.l., 20 lod, 21 Ag, 22 nadeel, 24 genade, 26 de, 27 elite, 28 ver. Vert.: 1 salon, 2 ido, 3 amen, 4 ter, 5 li, 6 adder, 7 Sem, 9 Assen, 11 stel, 14 rede, 16 engel, 17 bode, 18 teler, 20 lade, 21 ège, 22 nat., 23 Ede, 25 Ni. PUNT Waarom ben jij, als kapitein niet op het schip gebleven?

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3