St. Elisabeth-hof en Hof van Zessen aan stichting voor 1.- overgedragen Sint Jacobshofje krijgt een modern ontspanningszaaltje GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Burgerlijke Stand Gratis thuisreis werd gratis logies Vervuiling van de Leidse grachten Stichting Leidse Muziekschool kost gemeente f 90.000 per jaar DINSDAG 8 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Leidse raad ging mee met B. en W.: Voorzien in 'n grote behoefte en handhaving: van een brok historie zijn de twee sterkste argumenten, welke de stichting, die restauratie van het St. Elisabeth-hof en de Hof van Zessen beoogt, heeft gehanteerd. Het was ook omwille van deze argu menten, dat het college van b. en w. van Leiden gezwicht is en schaduw kanten van dit restauratieplan heeft gelaten voor wat zij waren: zakelijk heden, waarvoor wel een oplossing gevonden zal kunnen worden. Wet houder Jongeleen verklaarde gister middag b.v. in de Leidse Raad, dat hij eigenlijk liever tot sloping van deze oude gebouwen was overge gaan, en dat de sanering van de Kamp het stempel zal dragen van het behoud van de Boerhaavezalen en het St. Elisabeth-gasthuis. De wethouder drukte zich, naar hij ver klaarde, zeer voorzichtig uit, toen hij ten aanzien van het verkeersvraag- stuk ontlasting van de drukke Haarlemmerstraat zei, dat „je ge zien de ontwikkeling van het ver keer graag wel eens tot radicaler ge dachten komt". Inmiddels heeft de gehele raad zich achter het initiatief van de commissie-Van Dongen geplaatst dr. Van Dongen en pater-rector Geurts o.f.m. volgden het debat vanaf de pu-blieke tribune en me dewerking verleen' aan het voorstel van b. en w. om het St. Elisabeth- hof je en Het hof van Zessen voor zegge één gulden aan de stichting tot behartiging van de belangen van chronisch zieke en invalide bejaar den over te dragen. Dokter Kortmann (KVP), lid van het stichtingscomité, was b. en w. dankbaar namens het stichtingsbe stuur, dat zij met de plannen zijn meegegaan en dus nu eindelijk een inmiddels traditioneel geworden vraag van zijn programma kon wor den afgevoerd. Het heeft een tijd geduurd, maar het raadslid had een open oog voor de problemen, die het college ten aanzien van dit plan ontmoette: men moest onder meer rekening nouden met de verkeers- eisen, met de toestand van de hofjes en met de aanvaardbaarheid van de exploitatie. Maar Leiden zal straks een complex bezitten, waarop de stad trots kan zijn. Behoud Het leed van chronisch-invalide bejaarden moet onze belangstelling hebben, aldus spr. Er is tot op he den nog weinig aan dit probleem ook landelijk gezien gedaan. Spr. wees voorts op het belang van be houden van dit schilderachtige voor beeld van oud-Nederlandse architec- B. en w. van Leiden hebben be sloten het verkeersplein bij de Lam- mebrug te noemen: Lammenschans- plein en de zijweg van de Zoeter- woudseweg achter het toekomstige ten noordwesten van dit plein ont wórpen flatgebouw: Corbuloweg, naar de Romeinse veldheer Corbulo, die de Vliet heeft laten graven. B. en w. hebben besloten aan de brug, die komt te liggen in de Zwei- landlaan, de naam Zweilandbrug te geven, en aan de brug, die de Eymer- poellaan met de van Swietenstraat verbindt, de naam Eymerspoelbrug. Gisteren maakten wij melding van een ongeval, dat een jongen op de Langebrug is overkomen, doordat hij aangereden werd door een vuilniswa gen. Thans kan gelukkig worden be richt, dat de knaap zich buiten le vensgevaar bevindt. tuur. Met het realiseren van dit plan kan men deze behuizing haar oor spronkelijke bestemming hergeven. De heer Piena (PvdA), die na mens zijn fractie verklaarde, dat hij niet tegen dit plan zou stemmen, meende dat er nog vele vragen open bleven. Zo wilde hij weten of de ge meente na de overdracht van beide hoven nog verder subsidies zal ver lenen, hetgeen, naar uit het ant woord van de wethouder Jongeleen bleek, niet het geval zal zijn. De ge meente zal de financiering en de garantie voor haar rekening nemen, maar de stichting zal uiteindelijk terugbetalen. De heer Piena vroeg zich ook af, of er wel een sluitende exploitatie mogelijk zal zijn en of restauratie van deze zeer oude be bouwing niet te duur uit zal komen. Financiën De heer Lamers (Pr.-Chr.) toonde waardering voor de plannen van de stichting, maar maakte ook de no dige bedenkingen tegen de finan ciële kant. Daarom leek het hem be ter, indien men tot definitieve over dracht over ging tot men zekerheid heeft over de exploitatiemogelijk heid. Voorts wees hij erop, dat het plan alleen aantrekkelijk is als de buurt wordt gesaneerd. De heer Portheine (WD) sprak eveneens met waardering over het initiatief, waarna mej. v. Nienes (PvdA) haar vreugde uitsprak over het feit, dat deze mooie hofjes behouden blijven en een prachtige bestemming krij gen. Laten we ons na dit vreugde volle begin nog maar niet al te be zorgd maken". Wethouder Jongeleen gaf nog eens een opsomming van de bezwaren, die er bij het college bestonden vóór men niettemin met de plannen van de stichting méé ging. Vooral het apport van de dienst gemeentewer ken, dat de bebouwing ongeschikt voor restauratie verklaarde had het college tot ernstige twijfel gebracht. Thans verklaarde de wethouder gaarne, dat de stichting op mede werking van het college kan blijven rekenen. Prof. dr. G. Sevenster Rector-magnificus 1961/2 Bij K.B. is prof. dr. G. Sevenster benoemd tot rector magnificus der Leidse Universiteit voor het acade miejaar 1961-1962. Prof. dr. P. Th. Oosterhoff, tot dus ver buitengewoon hoogleraar in de sterrekunde, is benoemd tot gewoon hoogleraar. Op het politiebureau: Fietsen van onbekende eigenaars GEVESTIGDE PERSONEN IN DE WEEK VAN 27 JULI T/M 2 AUGUSTUS 1961 M. Visser-Veenenbos en fam. Lage Morsweg 49; C. A. van Peursen en fam., hoogleraar, Witte Singel 34; J. M. Prins en fam,, Rijnsburgerweg 140: H. J. Mink en fam., orgeldraaier, Mirakelsteeg 4a; W. N. van Dorp en fam., broodbakker, Korte Mare 8; L. M. van Dijk en fam., arts. Marienpoelstr. 29; J. J. Bey en fam., schrijfmach. monteur, Hoflaan 191: L. Dikkes, verpleeghulp, Middelstegracht 3; M. M. S. KaLff-Schoemaker, 'psycho logisch ass., a.b. Morssingel: B. G. Gij- bels, elektr. lasser, Anjelierstr. 3a; G. B. Snow, Piet Paaltjenspad 5: E. Voogd- Oldeman, Rijnsburgerweg 106; P. Moor, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. de Hom, Kooihof 24; L. M. Spoormakers- Relou, Burggravenlaan 128; A. W. de Vries, bedrijfsleider. Oude Singel 112; T. N. de la Bretonière-Liem, Boshuizer- kade 48; H. J. M. Mohr, maatsch. wer ker, Van Riebeeckhof 8; M. Bartels- Vlaar, Coninckshof 3; W. G. F. de Die, Verdamstr. 44; J. Laan-Beetz, Plantsoen 1; H. J. van der Zon, 6cheep6jongen, Drie Octoberstr. 63a; M. Kooistra, mili tair, Morsstr. 62-64; S. D. de Jong, scheepsjongen, De Goejestr. 37; C. Swaab, verpleegster, Lijsterstr. 30; P. J. Bakker, Acaciastr. 12; S. M. Branden berg, notaris. Turfmarkt 4; B. van de Bor, chauffeur, Driftstr. 48a: G. T. Scho- neveld, hulp in de huish., Witte Singel 34; J. P. van der Linden, Maredijk 141» S. vatl der Kaay-De Vink, Magd. Moons- str. 22a; J. H Poelman, rietmeubelma ker, Varkenmarkt 7; C. G. Schilperoort, bedrijfsleider, Nachtegaallaan 4; J. Houtzager, rijksambtenaar, v. Vollen- hovenplein 94; J. F. Bijleveld, lasser, Borgerstr. 3; T. H. den Dekker, instru mentmaker, Haarlemmerstr. 216a: G. P. Hoogeveen, scheepswerktuigkundige, Joh. de Witstr. 42. VERTROKKEN PERSONEN IN DE WEEK VAN 27 JULI T/M 2 AUGUSTUS 1961 A. M. van Welfj-Eck en fam., Vondel laan 22, n. Oegstgeest, Hofdijck 38; N. Walraven-Houwleing en fam., Lusthof laan 36, n. Poortugaal, Posweg 186: T. A. Goodway en fam., Antillenstr. 150, n. Groot-Brittannië; N. Bravenboer-Knop- per en fam., Schelpenkade 42. n. Rotter dam, Sophoclesstr. 161; B. J. Meesters en fam., Lorentzkade C7, n. Voorschoten, Chopinlaan 1; A. Lambooij en fam., Dui- venbodestr. 4, n. Sassenheim, Elbalaan 25; T. Vos en fam., Lange Mare 90, n. Woubrugge, Bateweg 16; C. A. Slats en fam., Vijf Meilaan 61, n. Alphen a.d. Rijn, Ambonstr. 108; D. E. Greidanus en fam., Melch. Treublaan 54, n. Voorscho ten, J. P. Coenstr. 32; C. E. de Jong en fam., Lammenschansweg 115, n. Amster dam, Legmeerstr. 66II; F. Remmelts en fam., Franchimontlaan 18, n. 's-Graven- hage, Ridderspoorweg 260; A. H. C. van Senus en fam., Burggravenlaan 101, n. Rotterdam, Straatweg 15; K. A. Gross- mann en fam., v. Vollenhovenplein 51, n. Nieuwer-Amstel, Meander 11; W. J. Dambrink-v. d. Starre en fam., v. Vol lenhovenplein 14, n. Zwijndrecht, Maas flat 15; E. G. Imming en fam., Haver- str. 85, n. Harderwijk, W. de Zwijger laan 31; E. J. M. de Keuning-Bonnet, Vreewijkstr. 15, n. Alphen a.d. Rijn, Brouwersgracht 28; M .Schut, Alexan- derstr. 34a, n. 's-Gravenhage, F. Valen- tijnstr. 27 II; J. P. M. de Keuning, Hoge Rijndijk 130, n. Alphen a.d. Rijn, Am bonstr. 106; J. E. Vos, Lange Mare 90, n. Woubrugge, Bateweg 1G; W. H. M. Amesz-Voorhoeve, Rijnsburgerweg 101, n. Delft, Nw. Plantage 12a; J. Verhagen, Leliestr. 2, n. Ermelo, Kroonlaan 9; L. Gijsman, 2e Binnenvestgracht 5, n. 's-Gravenhage, Smitstr. 128; J. R. Dave- laar, Kaarsenmakersstr. 7. n. Duitsland: N. Sjerp, Hoge Rijndijk 134, n. 's-Gra venhage, Hoefbladlaan 34; A. A. Blonk, De L. de Kanterstr. 2. n. Leidschendam, Schoorlaan 1; J. C. de Vries, Hoge Rijn dijk 50a, n. Baarn, Kettingweg 9; M. van Weeren-Swaan, Lammenschansweg 182, n. Hummelo en Keppel, Rijksstraatweg 51; M. van der Kaaden, Oppenheimstr. 21, n. Amsterdam, Weesperzijde 17 I; G. E. Bouwmeester, P. de la Courtstr. 70, n Voorschoten, Leidseweg 199; J. N. Kriek, Thorbeckestr. 64, n. Naarden, Jan Toe- backlaan 15; B. A. Schut, Marnixstr. 127. n. 's-Gravenhage, Ant. Heinsiusstr. 63; H. T. Tjung, Pr. Hendrikplein 2a, n. 's-Gravenhage, Schimmel weg 475; R. W. van Kanten, Joh, de Wlttstr. 46, n. Am sterdam, le Helmersstr. 104; S. C. Meijer-Roovers, Marienpoelstr. 9. n. Deurne, Langestr. 90: N. J. Meijer, P Paaltjenspad 1, n. Deurne, Langstr. 90; L. D. J. I. C. de Bièvre, P. Paaltjenspad 8, n. Oegstgeest, M. H. Tromplaan 90; J. Verheul, Da Costastr. 81, n. Delft, Koornmarkt 20; A. A. v. Leeuwen, Hoef- str. 35, n. 's-Gravenhage, Papegaailaan 24; P. Tuijn, Kloksteeg 12, n. Amsterdam, Beethovenstr. 151; E. M. Freitag, Rapen burg 77, n. Nieuwer-Amstel, Meander 19: W. B. M. Kuiper, Haarlemmerstr. 175-177, n. Driebergên-Rijsenburg, Bos- str. 33; W. J. van Reeuwijk, Cobetstr 85, n. 's-Gravenhage, Den Helderstr. 113; H. Visser, Rijn en Schiekade 115E, n. Koudekerk a.d. Rijn, Dorpsstr. 34; A. C. Cramer, Leeuwerikstr. 16, n. 's-Graven hage, v. W. van Dijkveldstr. 43; B. C. Romijn, Hugo de Grootstr. 3, n. 's-Gra venhage, Statenlaan 26; A. V. S. Kamp huis, Bilderdijkstr. 9, n. Alphen a.d. Rijn, Ambonstr. 90; G. A. S. Koster ven Groos, P. Paaltjenspad 7, n. 's-Graven hage. Frankenslag 349; C. Dresenis, Joh. de Wittstr. 42. n. Amsterdam, Nassau- kade 393 III; C. M. van den Burg-van Egmond, Trompstr. 66, n. Sassenheim. a.b. ws. „Zönneneiland", ligg. Sassenh. vaart a.d. Industriekade; P. H. C. Aben, v. Vollenhovenpl. 51, n. Nieuwer-Am stel, Meander 11; G. de Graaf, Verdam str. 30, n. Heerlen, Dautzenbergstr. 31; J. H. Griffioen, Pr. Wilhelminalaan 10, n. Australië; G. M. M. Brugman, Nieuwe Ryn 92a, n. Haarlem, Lakenkopersstr. 14. Op het politiebureau aan de Zon neveldstraat bevinde zich een drietal, van diefstal afkomstige rijwielen, waarvan de eigenaars onbekend zijn omdat er nooit enige aangifte door werd gedaan. Het signalement van deze fietsen is aldus: 1. Lichtgroen herenrijwiel, merk „Velenzo", op het frame staat een fantasiemerk „Swift". 2. Een zwart herenrijwiel van on bekend merk. Onder het zadel be vindt zich een apparaat voor het be vestigen van een aanhanger. 3. Een zwart herenrijwel met nikkelen ringslot, wit achterlicht en zo goed als nieuwe jasbeschermer. Ieder, die inlichtingen kan ver-, strekken of aanspraak maakt op de fietsen, gelieve zich te melden bij de recherche van genoemd bureau. Geboren: Johanna d. v. L. v. d. Lubbe en J. Boom. Carol Cylvaine d. v, C. P. Blom en J. E. Petschen. Jo hannes z. v. A. Ouwerkerk en G. de Groot. Ingrid Maria Theresia d. v. P. van Leeuwen en M. L. J. Heems kerk. Walter Ludwig z. v. L. Messer- schmidt en H. W. v. d. Kwaak. Ste ven Christiaan z. v. C. C. Vlam en T. M. Klop. Alfred z. v. E. Veldhuijzen en M. H. Ringelberg. Johannes Wil lem z. v. J. W. Harland en E. Del- meer. Johannes Bernardus Alfons z. van J. G. W. Diebeis en J. Rob bers. Johanna Hendrika d. van C. van Winkel en J. H. Lous. Henricus Ge- rardus z. v. G. L. Janssen en A. H. L. Mateijsen. Maria Jacöba d. v. P. F. Ilurrelbrinck en B. H. Houthoff. Katja d, v. B. J. Veenendaal en A. M. Kauffman. Jeter Jack z. v. J. v. d. Oever en A. W. Bouwman. Corne lia Paulus z. van C. P. v. d. Meeberg en T. Wasmus. Marjon Jantine d. v. M. J. Hardonk en E. Kircher. Neel- tje d. v. J. Baak en 1. L. Quartel. Catharina Gillina d. v. J. Baak en I. L. Quartel. Robert Wilhelmus z. van A. J. R. Lampo en C. M. C. Kok. Jansje d. v. C. Webbers en J. Hoek. Susanna d. v. C. Webbers en J. Hoek. Gehuwd: W. Carree en E. J. van der Weijden. Overleden: W. A. Brugman 72 j. wed. van B. J. van Leeuwen. J. de Haas 60 jaar echtgen. van E. Vink. J. Blanken 19 jaar zoon. J. M. Kra mer 60 jaar echtgen. v. P. H. Riko. D. Bosman 20 jaar zoon. C. de Best T.V. bij de koffie Het is zeer wel mogelijk, dat een Leids hofje met iets dat aan het ei van Columbus doet denken een na tionale primeur op zijn naam brengt. Wij doelen op het St. Jacobs hofje aan de Doezastraat, waar de bewoners binnenkort een zaaltje krijgen met televisie. Zoals de meeste hofjes ademt ook dit een vredige rust. Oppervlakkig zou je zeggen: „De bewoners kun nen hier wel heel oud worden". Dat hopen zij ook. En wat is het dan prettig, te weten, dat het met elkaar goed leven is. Je bent in een hofje een besloten, geheel eigen gemeen schap op elkaar aangewezen en de vrede wordt dra verstoord als er be woners zijn wier gevoel daarvoor niet fijn genoeg is. Dat gevoel van gemeenschap kan ook op moderne wijze worden aan gekweekt. De stichter, Gommarus van Kraeijenbos, zal er in 1681 zijn eigen gedachten over hebben gehad, de regenten van nu willen mensen zijn van déze tijd. Daarom hebben zij enig geld besteed aan de samen voeging van twee niet meer be woonde huisjes tot een zaaltje voor kout en ontspanning. Het zaaltje is niet ver meer van zijn voltooiing af. Als het klaar is, kunnen de enkele tientallen bewoners van het uitslui tend door katholieken bewoonde hofje er de kof if e en de thee gebrui ken, naar de televisie kijken, kort om: gezellig onder elkaar zijn. Er is maar één bewoner, die zelf televisie heeft. De anderen komen er de eerste tijd niet toe zo'n duur toe stel aan te schaffen en dus meenden de regenten, die bepaald niet van onnodig „potten" houden, dat hierin voor allen tegelijk moest worden voorzien. Enige tijd geleden is al met de verbouwing van de twee huisjes be gonnen. Het werk heeft een poosje stil gelegen, maar er is goede hoop, dat ae uitvoerder het nu spoedig zal voltooien. De regenten stellen zich voor, aan de ingebruikneming een zij het bescheiden officieel tintje te geven. Wij hoorden ook, dat het niet de bedoeling is, alleen het St. Jacobshofje van deze door de be jaarden enthousiast begroete moder nisering te laten genieten. Zo zullen de bewoners zich op hun oude dag nog gaan toeleggen op de gastvrij heid, een gastvrijheid echter, die hun stille leven-in-de-afzondering wat meer glans kan verlenen. De gang van hun ge-okerde huisjes naar het zaaltje moge hun een vreugde wor den. Inderdaad een eitje van Columbus. Het lag zo voor de hand, van de twee onbewoonde huisjes toch nog iets te maken. Wat? Daar moet je maar op komen! RIJNSATERWOUDE TREKKER RAMT PERSONENAUTO Gistermorgen reed een tractor van het loondorsbedrijf Iperen op de Kerkweg. De bestuurder lette echter onvoldoende op het verkeer bij het oversteken van de Provinciale weg. Het gevolg was een frontale botsing met een personenauto, die met grote snelheid uit de richting Alphen aan den Rijn naderde. De botsing was zó hevig, dat de trekker ondersteboven op de weg terecht kwam. Beide voer tuigen werden zeer ernstig bescha digd, doch wonder boven wonder kwamen de bestuurders met de schrik vrij. 48 jaar echtgen. v. J. Schaap. S. J. Kuite 3 maanden zoon. C. van Kam pen 46 j. echtgen. van A. van der Vijver. J. P. de Ridder 72 jaar man. BIOSCOPEN De films in de week van 4-11 aug. zijn door de KFC als volgt gekeurd: Trianon: „Drijfzand der begeerte" 18 jaar. Dgl. 2.30, 7.00, 9 15 u znd 2.15, 4.30, 7.0v. 9 15 uur Casino: „Een huis vol herrie", 18 j. ('s Middags: „Leven in de brouwerij", a.l.) Dgl. 2.30, 7.00, 9 15 u.; znd 2.15. 4.30. 7.00 9 15 uur. Lido: „Je komt er wel uit", a.l. CsMorgen3 10 30-12 30 Uur: „De mislukte bankroof" alle leeftijden). Dgl. 2 30. 7.00, 9 15 U-; znd 2 30 4 45 7 00. 9 15 uur. Luxor: „All hands on deck", a.l. Dgl. 2.30, 7.'Ki, 9 15 u znd 2 30 4 45 7 00. 9 15 uur. Studio: „School voor (f)linke jon gens",- a.l. Dgl. 2.30, 7.00, 9 15 u znd 2 30 4 45. 7 00, 9 15 uur Rex: „De bajes is zo groot" a 1. Dgl 2 30, 7 15. 9.5 u.: znd 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 uur. Op de Centrale Meldkamer van het Hoofdbureau van Politie te Rot terdam kwam vannacht de medede ling binnen, dat inzittenden van een Duitse personenauto zich op een vreemde wijze hadden bezig gehou den met een auto, die op het Nieuw- land in Rotterdam stond geparkeerd. De Duitse wagen was vervolgens met gedoofde lichten weggereden. Een surveillerende politie-auto had niet veel moeite de Duitse wagen op te sporen. De inzittenden waren een Duits echtpaar, de 38-jarige boek verkoper H. W. H. uit Berlijn en zijn echtgenote. Zij bleken zich schuldig te hebben gemaakt aan het aftappen van benzine uit geparkeerde auto's kenneliik met het doel de terugreis naar huis op kosten van anderen te kunnen maken. De politie heeft hen nu gratis logies aangeboden. De heer Van Nienes stelt vragen aan b. en w. De heer A. J. van Nienes, lid van de gemeenteraad van Leiden, heeft aan B. en W. verzocht de volgende vragen te willen beantwoorden: 1. Hebben Burgemeester en Wet houders kennis genomen van de steeds toenemende vervuiling van de Leidse grachten. a. Met olie, die een hinderlijke stank veroorzaakt en een zodanig ongemak betekent voor o.a. de wa tersport dat het niet denkbeeldig is dat de activiteiten die met deze sport samenhangen in Leiden onmogelijk worden gemaakt. Is het college zich in dit verband voldoende bewust van de rol die de watersport speelt ten opzichte van de bewoonbaarheid van Leiden voor een groot deel van de bevolking. b. Met afval en overtollig huis raad, zoals dat beschreven is in een artikel in het Leids Dagblad van 28 Juli j.l. Is het College niet met mij van mening dat er voor de bevolking een ander mogelijkheid moet zijn zich van grote stukken te ontdoen b.v. Door het stationeren van een schuit in verschillende grachten waarin men rechtstreeks het vuil kan depo neren of, door een speciale ophaal- ronde op een avond of op zaterdag ochtend, eens per maand of om de veertien dagen, met materieel dat daarvoor geschikt is en voldoende tam-tamom de bevolking attent te maken. 2. Welke initiatieven worden er ge nomen door de Leidse Reinigings dienst ter gelegenheid van de actie „Opgeruimd staat netjes", teneinde industrie, handeldrijvende midden stand en overige bevolking te wij zen op het belang van een opgeruim de stad in verband met de bevol kingsgezondheid, de watersport en het vreemdelingenverkeer. Wilt U iets weten? Staatscourant - Hoeveel kost een abonnement op de Nederlandse Staatscourant en hoe luidt het adres? vraagt P. Q. M. P. Het abonnement kost f 32.- per jaar, te bestellen bij de Staatsdruk kerij- en Uitgeverijbedrijf, afdeling abonnementen, Fluwelen Burgwal 18 Den Haag. Diepvries. - Is de voedingswaarde van diepvriesvlees minder dan van vers vlees, vraagt mej. N. N. De voedingswaarde van snelgevro- ren vlees doet niet onder voor die van vers vlees. Laat men het vlees langzaam ontdooien of zet u het vlees bevroren op zodat weinig of geen vleessappen verloren gaan, dan is het verlies aan mineralen en vita mines te verwaarlozen. Gaan door onoordeelkundige behandeling veel sappen verloren, dan verliest het vlees daarmee een - gering - deel van de voedingszouten. Het is niet waarschijnlijk, dat het vriezen in vloed heeft op de verteerbaarheid van het vlees. Voorzover ons bekend Huurverhoging. A. J. K. vraagt de huurverhoging. Wij kunnen thans nog niet zeggen welke voorwaarden voor de komen de huurverhoging zullen worden ge steld. Hieromtrent is nog niets offi cieel bekend er is zelfs nog geen wetsontwerp ingediend. Te zijner tijd leest u hierover wel in de dag bladen! Mej. v. d. K. te Zoeterwoude Route ZoeterwoudeMill (N.B.) per bromfiets. Antw.: Zoeterwoude, Zoetermeer, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Zaltbommel, Oss, Zeeland, Mill. Af stand 125 km. KOUDEKERK Wandelnieuws. De wandelsport vereniging „Vlug en Kwiek" zal van 9 tot en met 12 augustus, aanstaande met 42 leden deelnemen aan de Jeugdvierdaagse te Breda. Leidse raad akkoord met min9 verkerende Leidse Raad niet moeilijk, toen hij het voorstel moest Samenvoeging verdedigen van de Mij voor Toon kunst en de Volksmuziekschool te Wethouder Van Schaik had het Leiden een gemeentelijke stichting te gistermiddag in de in vakantiestem- maken. Alle raadsleden immers, die Hierboven het gebouw van de „Maatschappij voor Toonkunst" aan het Rapenburg 22, dat ingevolge een raadsbesluit via een Stichting aan de gemeente zal worden overgedragen. hierover het woord voerden, waren 't ermee eens, dat er maatregelen ge nomen moesten worden om deze bloeiende, maar financieel zorgwek kende instellingen voor de stad en 't muziekleven te kunnen behouden. De gemeentelijke stichting zal vooral in het belang van het lerarencorps zijn, dat nu zijn sociale voorzieningen ge regeld ziet en ook waarschijnlijk iets beter bezoldigd kan worden. Naar uit de mededelingen van de wethouder gistermiddag bleek, ver dient de directeur van de muziek school nog geen 10.000 gulden en was het op subsidie-basis niet mogelijk een zelfs maar bescheiden pensioen voorziening te treffen. Het was tegen het Bank-argument dat een particu liere pensioenregeling op subsidie basis niet mogelijk was, dat drs. Wiertz (KVP) bezwaren maakte. Er zijn veel andere zeer steekhou dende argumenten, aldus het raadslid voor het instellen van deze gemeen- lelijke stichting op basis van het plan Daniskas, dat al op meer plaatsen is uitgevoerd. Maar juist dit argument van de pensioenregeling zou doen vermoeden, dat de vele particuliere pensioenregelingen, die in bedrijven en stichtingen zijn afgesloten, niet voldoende zijn en de instellingen als het ware om gemeentelijke naasting vragen. Voor het overige verklaarde de heer Wiertz zich namens zijn frac tie accoord met dit plan en dit gold eigenlijk ook voor de andere raadsle den, onder wie de heer Duyverman (VVD), die nog zèer fijntjes een zin snede voorlas uit een feestartikel bij het 125-jarige bestaan van Toonkunst nu twee jaar geleden, dat sprak van een „bloeiende en springlevende in stelling". Dit artikel was van de hand van de wethouder, die nu een toon in mineur moest laten horen. De wethouder liet echter niets van zijn bewering van twee jaar geleden vallen; de scholen zijn bloeiend en springlevend, alleen waren er finan ciële moeilijkheden, die om oplossing vragen. Van verschillende kanten werd bij het college nog gewezen op de nood zaak van subsidie der muziekscholen van buitengemeenten. De wethouder zei hierover, dat men reeds subsidies ontvangt, ongetwijfeld zal ook van de stichting een aanvrage om bijdra gen worden gedaan. De wethouder verklaarde nog, dat de stichting van de gemeente een jaarlijkse som van 90.000 zal vragen, welk bedrag in de toekomst nog zal oplopen. Het sa mengaan zal in de loop van een jaar zeer geleidelijk geschieden. Alle overige voorstellen van de agenda werden eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2