S)e CcuióeSoii^cmt TWEEDE RUSSISCHE RUIMTEVAART MET SUCCES VOLBRACHT TITOF VLOOG ZEVENTIEN MAAL OM DE AARDE Veilig geland bij Saratof Kard. van Roey overleden Hij at met smaak en sliep als een roos Verzoenend gebaar van Katanga ZP'HZmm TWIN! jemhalveMre! Nu met z'n tweeën! Primaat van België Directeur: J. F. J. M. KOENS BCKEAOS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 7 AUGUSTUS 1961 51ste JAARGANG No. 1 Russen raken thuis in de ruimte Hoofdredacteur: ui. RoozEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telet 20935 Red Z 0 0 1 3. 2 5 5 9 4 Advert. 3 0 836 Klachten beiorelne 3 3 8 3 9 (tussen 1730 en 19.00 u.) Giro 10 30 03 Abonn f 0,59 p. w„ f 2,55 p mnd. 730 p. kw., Franco p.p. f 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 De Sowjet-Unie heeft met succes een tweede ruimtevaarder om de aarde doen draaien. Zondagmorgen 7 uur werd de 26-jarige majoor Gherman Ste- panowitsj Titof van een startplaats „ergens" in Rusland gelanceerd en he denmorgen is hij veilig en wel geland na 17 rondjes om de aarde te hebben gemaakt. Het ruimtevaartuig, waarin hij meer dan 24 uur door de ruimte heeft gereisd, woog 4.731 kilo en heette „Wostok II". Zijn banen om de aarde beschreef hij in ruim 88 minuten op een afstand van minimaal 178 en maximaal 257 kilomter van de aarde. Titof, die voortdurend in radio-contact met de aarde stond, heeft het uitstekend gemaakt en alle instrumenten hebben naar behoren gefungeerd. Ook de toestand van gewichtloosheid doorstond hij goed. Zelfs heeft hij van half 8 (Ned. tijd) gisteravond tot vannacht 12 uur geslapen en daarna ontbeten. Titofs bewegingen waren via de televisie op de grond te volgen. Hijzelf kon de aarde door drie patrijspoorten waarnemen. Doordat hij met iedere ronde iets meer westelijk kwam, heeft Titof ook over Londen en Washington gevlogen. Bij zijn laatste ronde arriveerde hij weer boven Russisch grondgebied, waar hij vanmorgen geland is in het gebied van Saratof, niet ver van het punt waar ook majoor Gagarin inder tijd is neergekomen'. CHROESJTSJEF: „IK OMHELS U" Even over half elf Moskouse tijd, toen de „Wostok 2" zich opnieuw ho ven Sowjet-grondgebied bevond, zond Titof gisteren de volgende boodschap: „Aan boord van het Sowjet-ruim- tevaartuig „Wostok 2". „Ik bericht het centraal comité van de CPSU, de Sowjet-regering en JJi- kita Sergewitsj Chroesjtsjef persoon lijk: de vlucht van het Sowjet-ruim- tevaartuig „Wostok 2" verloopt suc cesvol. Alle instrumenten fungeren normaal. Ik voel mij goed. Zendt de hartelijke groten aan het gehele Sow- jetvolk. Ruimtevaarder Titof". Premier Chroesjtsjef heeft de bood schap van Titof aldus beantwoord: „Beste Gherman Stepanowitsj. Wij hebben uw radioboodschap van het ruimtevaartuig „Wostok 2" ontvan gen. Het gehele Sowjetvolk is uit bundig verheugd over uw succes volle vlucht, is trots op u. Ik wens u, een loyale zoon van ons vaderland, van de roemvolle communistische partij, van harte geluk. Wij wachten op uw terugkeer naar de aarde. Ik omhels u. Chroesjtsjef". PORTRET VAN TITOF Gherman Stepanowitsj Titof werd in 1935 in het dorpje Verkhneye Zhi- lino, district Kosikhino, in het gebied van Altay in een leraarsgezin gebo ren. Hij liep in Nalobikhino de middel bare school af en bezocht van 1955 tot 1957 de militaire luchtvaartschool van Stalingrad. Titof slaagde cum laude voor zijn pilotenexamen en diende na zijn stu die in het militaire district Lenin grad. Titof is kandidaat-lid van de com munistische partij. Zijn vrouw Tama ra Vasilyefna, werd in 1937 geboren. Zij hebben geen kinderen. Titofs vader, Stefan Pavlowtsj is 51 jaar. Hij onderwees aanvankelijk Russisch en literatuur en werd later leraar Duits. Hij is dit jaar gepensioneerd. Titof's moeder, Alexandra Mikhailofna werd in 1914 geboren. GAGARIN WIL ERBIJ ZIJN Majoor Joeri Gagarin, Ruslands eerste ruimtevaarder, is zondag uit Halifax (Canada) naar Moskou ver trokken. Vóór zijn vertrek zond hij een boodschap naar majoor Titof in diens ruimteschip. Tass, die dit meldt, voegt hieraan toe, dat Titof bevestigd heeft, dat hij Gagarins radioboodschap heeft ontvangen. Gagarin heeft tegen een vertegen woordiger van het Canadese pers bureau gezegd, dat hij wist wanneer Titof de ruimte zou ingaan en dat hij zelf het nieuwe ruimteschip had ge- inspecteerd. Dit schip was een ver beterde versie van de cabine, waar mee hij rond de aarde was geweest. Gagarin zei voorts, dat hij met Titof was opgeleid en dat hij en de nieuwe ruimtevaarder vrienden wa ren. DE VORIGE RUIMTEVLUCHTEN Met de vlucht van majoor Titof hebben zowel de Sowjet-Unie als de Verenigde Staten twee man in de ruimte gehad. Majoor Joeri Gagarin maakte op 12 april in het ruimteschip „Wostok 1" een ruimtevaart van 108 minuten, 'n traject van 43.000 km. om de aarde. Het ruimteschip was maximaal 325 km en minimaal 180 km van de aarde verwijderd. Het bereikte een snelheid van 29.000 km per uur. Drie-en-twintig dagen later, op 5 mei maakte kapitein Alan Shepard een raketvlucht van 15 minuten. De ruimtecabine, die een ton woog, be reikte een hoogte van 184 km en kwam 475 km van de lanceerbasis in zee terecht. De maximum-snelheid was ca. 8.000 km per uur. Op 21 juli maakte kapitein Virgil Grissom in de „Liberty Bell 7" even eens een vlucht van een kwartier boven de Atlantische Oceaan. Zijn snelheid was iets groter dan die van Shepard, n.l. 8.496 km per uur. De ruimtecabine ging verloren. CHROESJTSJEF WENST TI LOF GELUK De Sowjetrussische eerste minister en partijleider Chroesjtsjef heeft ma joor Titof een telegram gezonden, waarin hij hem geluk wenst met zijn vlucht van zevenhonderdduizend ki lometer in de ruimte, volbracht in het ruimtevoertuig „Wostok 2". „Het gehele Sowjet-volk en alle vooruitstrevende mensen in de we reld zullen zich deze verrichting her inneren, die opnieuw heeft aange toond wat de door de communistische partij opgeleide Sowj et-man kan doen", aldus Chroesjtsjefs boodschap die eindigt met: „Wij zullen elkander spoedig in Moskou ontmoeten": Katanga zal onverwijld vertegen woordigers naar het nationale parle ment in Leopoldstad sturen bij wijze van „verzoenend gevaar". Dit is in Elisabethstad meegedeeld na een buitengewone bijeenkomst van het kabinet. President Tsjombe heeft de bui tenlandse consuls in zijn land ge vraagd, de V.N. te verzoeken de vei lige terugkeer van de Katangese In de Sowjet-Unie is gisterochtend een bemand ruimtevaartuig gelanceerd, parlementsleden uit Leopoldstad te de „Wostok 2". De ruimtevaarder is majoor German Stepanovitsj Titof. garanderen. (telefoto) De Russen zijn enthousiast In de Sowjet-Unie is gisterochtend om 9 uur plaatselijke tijd een bemand ruimtevaartuig gelanceerd, de „Wostok 2". De ruimtevaarder is majoor Gherman Stepanovitsj Titof. Foto: uitgelaten jonge Russen bewonderen de foto's van Titof, die op 't Rode Plein in Moskou zijn uitgereikt, (telefoto) H.V. Tabaksfabriek J. Gruno-Nijkcrfc (Advertentie) Radio-Moskou onderbrak vanmor gen zijn uitzendingen voor de offi ciële bekendmaking van de landing van majoor Titof. In de bekendmaking wordt gezegd, dat de vlucht van Titof „geweldige vooruitzichten opent voor nieuwe vluchten met bemande ruimtevoer tuigen". Waarnemers menen dat dit kan slaan op een vlucht naar de maan. Majoor Gagarin heeft reeds ver klaard dat in de Sowjet-Unie ruim tevoertuigen voor een dergelijke vlucht worden gebouwd. In Moskou wordt echter vernomen, dat de vol gende stap mogelijk het in de ruimte brengen van een voertuig zal zijn, dat twee man aan boord heeft. De juiste tijd van Titofs landing is 8.18 uur Nederlandse tyd. De majoor heeft in zijn zeventien omwentelingen om de aarde ongeveer zevenhonderdduizend kilometer afge legd. Hij heeft drie maaltijden aan boord van de „Wostok 2" gebruikt, namelijk zondag een middag- en een avond maal en maandagochtend een ontbijt. Hij heeft meer dan acht uur gesla pen, een half uur langer, dan in het programma was voorzien. Het gebied van Saratof, waar Ti- tof is geland, ligt ongeveer 720 kilo meter ten Zuid-oosten van Moskou. Een later bericht meldt, dat de gezondheidstoestand van- de majoor goed is en dat hij zich uitstekend ge voelt. Kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen en primaat van Bel gië, is zondagmorgen te zes uur op 87-jarige leeftijd overleden. Na zaterdagmiddag het Heilig Oliesel te hebben ontvangen, had de kardinaal de aanwezigen nog in het Nederlands en Frans toegesproken. Hij dankte daarbij al zijn medewer kers, en deed dit op zo ontroerende wijze, dat de aanwezigen hun tra nen niet konden bedwingen. Toen Paus Johannes zaterdag ver nam, dat kardinaal van Roeij ziek was, zond hij hem een telegram, waarin hij hem een spoedig herstel toewenste en de verzekering gaf dat hij voor hem zou bidden. Van de tekst van dit tplegram kon mgr. Van Roey evenwel niet meer op de hoogte worden gesteld. Koning Boudewijn, die op het ogenblik met koningin Fabiola met vakantie in Spanje vertoeft, is on middellijk van het overlijden van de primaat van België op de hoogte ge steld en zal waarschijnlijk deze week naar België terugkeren om de uit vaart bij te wonen. Deze uitvaart is vastgesteld op donderdag a.s., te elf uur 's morgens, in de metropoli- taanse St. Romboutskathedraal in Mechelen. De lijkdienst zal worden opgedragen door de Apostolsch nuntius mrg. Forni. Ook premier Lefèvre, die thans in het buitenland verblijft, zal in de loop van de week naar België terug keren. Onverwacht einde. Het overlijden van kardinaal Van Roey is wel zeer onverwacht geko men. Nog in de loop van de vorige week werd van kerkelijke zijde een bericht tegengesproken als zou de kardinaal in verband met grote vermoeidheid rust moeten houden. Hij zou zijn bezigheden normaal voortzetten, aldus de officiële mede deling. Ook zaterdag, na het toedienen op zijn eigen verzoek van het Heilig Oliesel, werd nog gezegd dat zijn toestand vooralsnog niet zorgwekkend was. De vicarissen-general van het aartsbisdom Mechelen hadden zater dagavond in een herderlijke brief, die bestemd was om zondagmorgen in alle kerken van het aartsbisdom te worden voorgelezen, de gelovigen opgewekt voor de genezing van de zieke te bidden. Deze brief werd evenwel door de loop der gebeurtenissen achterhaald. Door het overlijden van kardinaal Van Roeij is het aantal kardinalen verminderd tot 81, van wie 29 Italia nen en 51 van andere nationaliteit. In minder dan acht dagen tijd heeft het heilig college nu drie leden ver loren. Het stoffelijk overschot is opge baard op een praalbed in het aarts bisschoppelijke paleis in Mechelen, en is gekleed in de kardinaalsgewa den, met mijter en staf en met de bis schopsring aan de rechterhand, bo ven de paarse handschoen. Voor het praalbed, waar kloosterzusters de lijkwake houden, rust de kardinaals hoed op een kussen. Het stoffelijk overschot van de primaat van België zal worden bij gezet in de crypte der aarsbisschop pen van de St. Romboutskathedraal in Mechelen, die in 1932 op initiatief van de overledene werd gerestau reerd. Het Metropolitaans kapittel is zon dagmorgen in voorbereidende ver gadering bijeengekomen onder voor zitterschap van zijn deken mgr. De Trannoy. Maandagochtend zou het kapittel opnieuw bijeenkomen om de vicaris van het kapittel te kiezen, die het aartsbisdom zal besturen zolang de zetel van aartsbisschop vakant zal zijn. LANG EN VRUCHTBAAR LEVEN. Kardinaal Jozef-Ernest van Roe^ zeventiende aartsbisschop van Meche len, en primaat van België, werd op 13 januari 1874 te Vorselaar gebo ren. Op 18 september 1897 werd hij priester gewijd door -kardinal Goos- sens. In 1903 promoveerde hij tot doc tor en magister in de godgeleerd heid. Zijn geestesgaven waren zo uit zonderlijk, dat hem reeds in 1901 een kursus aan de Leuvens univer siteit werd toevertrouwd. Op 19 mei 1907 werd de jonge priester benoemd tot kanunnik van het metropolitaan kapittel; op 30 september van dat zelfde jaar volg de zijn benoeming tot vicaris-gene raal van het aartsbisdom Mechelen en op 2 april 1909 werd hij huispre laat van de Paus. Op 12 maart 1926 kwam de benoe ming tot aartsbisschop van Meche len; op 25 april daaropvolgend werd mgr. Van Roey bisschop gewijd. In 1927 volgde zijn verheffing tot kardi naal. RUIMTEREGELING NOOD ZAKELIJK. Adlai Stevenson, Washingtons voornaamste vertegenwoordiger bij de V.N., heeft zondag verklaard, dat het jongste Russische ruimtesucces aantoont, dat het noodzakelijk is om tot een regeling over de ruimte te komen, teneinde te voorkomen dat de bewapeningswedloop zich ook daar doet gevoelen. Later werd van de zijde van het Witte Huis meegedeeld, dat deze visie van Stevenson door Kennedy gedeeld w^rdt. Kennedy zal geen verklaring afleggen over het nieuwe Russische succes. ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor 30.- en ƒ40.. of het aller beste van 200.- en f 300,-? v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie). De primaat van België en aartsbis schop van Mechelen, Jozef-Ernest kardinaal Van Roey, is zondagoch tend om 6 uur in Mechelen overle den. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's 't Blijft onvast De warme lucht van subtropische oorsprong, die zaterdag in het groots te deel van Nederland aanwezig was, tot nu tot achter de lijn Berlijn- Straatsburg teruggedrongen.. Zowel in Oostenrijk als in Tse- cho-Slowakije en Hongarije kwamen zondag temperaturen van 30 gra den en hoger voor. Nederland bevindt zich nu weer in polaire lucht met mid^agtempe- raturen tussen 17 en 20 graden. Kleine storingen, die langs de zui delijke rand van een ten noorden van Schotland gelegen lagedrukge bied beweegt, veroorzaken plaatse lijk regen- en onweersbuien. De afgelopen nacht viel in Eelde bv. 15 mm regen. Voor de Golf van Biscaje is een nieuwe depressie aangekomen. De ze beweegt naar het noordoosten en zal vermoedelijk ten zuiden van Ne derland passeren. Het regengebied ervan kan echter tot onze zuidelij ke provincies doordringen. Een an dere depressie, ten zuiden van IJs land gelegen, beweegt langzaam in de richting van de Schotse west kust. Een randstoring ervan gaat naar de Noordzee. D-eze veroorzaakt buien. Hoewel het onvaste weer dus voortduurt, is er morgen kans, dat Nederland tijdelijk in het ge bied tussen twee storingen ligt, zo dat ook zonnige perioden kunnen voorkomen. ZON- EN MAANSTANDEN 8 eug. zon op 5.11, zon onder 20.19. Hoogwaterstanden Aug.: v.m. 1.12; n.m. 1.50. KORRELTJE Zonder vriendschap is het leven niets waard. (Cicero)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1