l 1 Prijzen voor gronden vrij Prijsstop melk in Amsterdam Vier doden EEN ITALIAAN IN NEDERLAND KINDEREN IN HET NIEUWE WOUD Ook Zandvoort een pier? Vliegtochten en grote loterij ter bestrijding rheuma WEEKELYKSE CRONYCKE ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Van de Haagse politierechter „Pak maar een fiets, er staan er genoeg" „Is dat zo bij de Leidse PTT-be- stellers de gewoonte om maar een fiets weg te nemen?" informeerde de Haagse politierechter, en verdachte ontkende het niet londuit. De fiets van de 25-jarige voormalige bestel ler was gestolen en dat was lastig. „Jö, pak er maar een aan het sta tion, daar staan er genoeg," zo luid de volgens verdachte het ad vies van de collega's. Hij had het advies opgevolgd, maar daarmee nog niet tevreden, volgde ook nog een fiets voor z'n echtge note. „We woonden op learners en mijn fiets mocht niet binnen staan. Toen hebben ze mijn fiets gestolen," betoogde verdachte. „En dat wentelt u dan maar op een ander af," con stateerde de Officier. „Dan moet u zich maar tegen diefstal verzekeren." Verdachte was bij de PTT ontsla gen. „Natuurlijk," zei de rechter, 't is daar een vertrouwenspositie." De Officier eiste een maand ge vangenisstraf, maar de rechter hield rekening met het blanco strafblad en veroordeelde tot honderd gulden boete, benevens 1 maand gevange nisstraf voorwaardelijk. TERUG VAN DE BRUILOFT Een 24-jarige molenaar uit Voor hout kwam van de bruiloft en reed met de door hern bestuurde auto aan de Leidse Vaart te Sassenheim een aantal paaltjes langs de weg bene vens een brugleuning aan. Doch hij reed maar door. De drank speelde bij dit alles een belangrijke rol, zo als ook een bloemistknecht uit War mond als getuige zei. „Het ging er roekeloos aan toe," zo vertelde hij. „We reden wel met een snelheid van 120 km en slingerden van de ene kant van de weg naar de andere." De Officier eiste 3 weken ge van- SER-advies gevraagd Minister Marijnen heeft met 't oog op de afloop van de Wet Vervreem ding Landbouwgronden aan 't Land bouwschap en aan de Sociaal Eco nomische Raad advies gevraagd over een voor-ontwerp van wet, dat beoogt, de prijsbeheersing voor de landbouwgronden op te heffen. In beide advieslichamen was een kleine meerderheid tegen de op heffing van de prijsbeheersing. Niet temin is het vrij zeker, dat minister Marijnen bij de Tweede Kamer te zijner tijd een wetsontwerp zal in dienen waarin wordt voorgesteld, de prijsbeheersing voor landbouwgron den op te heffen. Het is namelijk niet uitgesloten, dat in de Staten- Generaal voor de opheffing een meerderheid te vinden zal zijn. genisstraf waarvan 2 weken voor waardelijk, benevens intrekken van het rijbewijs voor 3 jaar. Omdat verdachte beloofde zich voortaan van drankgebruik te ont houden, werd het vonnis 3 weken geheel voorwaardelijk en intrekken van het rijbewijs voor 1 jaar. De auto in het struikgewas Een kermisexploitant uit Gouda, raasde met een door hem bestuurde auto te Bodegraven over een brug in de rijksweg, toen uit de tegen overgestelde richting een auto na derde, waarvan de bestuurder voor rang had. Daaraan stoorde de ker misexploitant zich niet en het ge volg was, dat de tegenligger werd aangereden. Dit verhinderde de ex ploitant niet om door te rijden, doch toen een vervolging werd ingesteld, werd de auto in het struikgewas te Bodegraven aangetroffen. De Officier bij de Haagse politie rechter eiste nu tegen verdachte 200,- boete benevens betaling van 300,- schadevergoeding en een week gevangenistraf voorwaardelijk. De rechter veroordeelde verdachte con form de eis, doch verlengde 't von nis nog met intrekken van het rij bewijs gedurende 6 maanden. Vragen in de Kamer over teeltrecht en verruiming eisen De Tweede Kamerleden Brouwer en Kolfschoten (beiden KVP) heb ben de minister van Landbouw en Visserij schriftelijke vragen gesteld over het besluit van het produkt- schap voor siergewassen, inhoudende het bloemkwekerij teeltrecht met 10 procent uit te breiden en hiervan een-tiende gedeelte beschikbaar te stellen voor de zogenaamde bloemis terij -ontwikkelings-gebieden. „Is het verantwoord", zo hebben de beide kamerleden o.m. gevraagd, „dat gezien het vergevorderd sei zoen en het feit, dat reeds meer dan acht maanden verlopen zijn sinds het bestuursbesluit genomen werd nog geen toewijzing heeft plaatsgevon den". De twee kamer-leden hebben de bewindsman gevraagd of hij be reid is te bevorderen, dat het be doelde een-tiende gedeelte van de uitbreiding voor 1961 van 't bloem kwekerij teeltrecht alsnog ten spoe- digse wordt verstrekt aan de bloe misterij -ontwikkelingsgebieden Ook hebben de heren Brouwer en Kolfschoten de minister gevraagd of deze wil bevorderen, dat voor de jonge en beginnende kwekers in het uitzicht gestelde verlaging van de eisen met betrekking tot de verstrek king yan bloemkwekerij teeltrecht alsnog in acht zal worden genomen en of de aanvraagtermijn met enige tijd kan worden verlengd. Voor de wijken van Amsterdam, waar de melkbezorging is gesaneerd, hebben de ministers van Economi sche Zaken en van Landbouw en Vis serij met ingang van vandaag een prijsstop voor gewone en karnemelk afgekondigd. Een beschikking in de staatscourant van gisteren houdt in, dat in deze wijken geen prijzen mo gen worden gerekend die hoger zijn dande op 30 juni geldende. Wagen burgemeester bij feestelijke intocht in brand „De burgemeester was op het ter rein van de brand aanwezig" merkte een der toeschouwers op, toen vrij dagmiddag te Genemuiden 'n open auto, waarin een officieel gezelschap was gezeten, plotseling in lichter laaie stond. Het was een door het gemeentebestuur gehuurde wagen, waarin de nieuwbenoemde burge meester van Genemuiden, de heer M. Soetendal uit Wieringerwerf, ge meente Wieringermeer, met zijn ge zin een rondrit door de gemeente maakte. Het burgemeesterspaar werd officieel aan de grens der gemeente ontvangen. De plotselinge autobrand verwekte wel enige consternatie, maar de in zittenden bekwamen geen letsel. Zij konden onmiddellijk hun weg ver volgen, dankzij de bereidwilligheid van een fabrikant, voor wiens wo ning de gebeurtenis zich afspeelde. Deze stelde zijn eigen wagen ter be schikking van_het burgemeestersge zin. Alle raadsfracties zegden de jonge anti revolutionaire magistraat, die beloofde boven de partijen te zullen staan, hun steun toe .Van de con flicten, die zich de afgelopen jaren in de Genemuider raad voordeden, was vanmiddag weinig te bespeuren. MASSALE DOOP VAN JEHOVA'S GETUIGEN Tijdens het wereldcongres van Jehova's getuigen, dat op het ogenblik in Amsterdam wordt gehouden, vond vrijdagochtend in het Zuiderbad te Amsterdam een massale doop van ruim 600 personen plaats. De bijgaande foto geeft van deze plechtigheid een beeld. Ook Zandvoort kan een pier krij gen, indien het gemeentebestuur be sluit om het voorstel van een groep zakenlieden te aanvaarden. De Am sterdamse zakenman J. J. Pas heeft by het gemeentebestuur een plan in gediend, dat afhankelijk van de grootte vijf of tien miljoen gulden zal moeten kosten Dij uitvoering. Als het gemeentebestuur mee werkt kan de pier klaar zijn in 1964. De financiering is volgens de heer Pas al geheel geregeld. De bouw zou moeten geschieden door de maatschappij van de heer Pas zelf. Deze bouwt thans reeds aan het Badhotel te Zandvoort. IN ZEE VERDRONKEN In Noordwijk is vanmorgen het stoffelijk overschot aangespoeld van de 24-jarige P. J. van den Haak uit Den Haag, die sinds maandagmiddag werd vermist. Hij was in zee bij Kijkduin gaan baden in gezelschap van zijn zusje en 'n vriend. Dezen gingen naar husi terwijl hij nog in zee was. Toen hij enige uren later nog niet thuis was, is een onderzoek ingesteld. De politie vond slechts de kleren van de bader. Een botsing gistermiddag in de omgeving van Winschoten tussen een Duitse en een Zweedse auto had tot gevolg, de 70-jarige J. B. A. uit Al- lerup in het ziekenhuis te Winscho ten overleed. De vrouw van de over ledene heeft een schedelbasisfrac- tuur. Het echtpaar Olson uit Norr- koping is zwaar gewond. Het Nationaal Rheuma Fonds komt zondag 3 september met een grote actie, die beoogt de officiële bestrij-, der van de gevreesde volksziekte volgens de statistieken zullen van iedere 100 Nederlanders 18 rheuma krijgen meer armslag te geven. Over radio Luxemburg zullen zon dag 3 september drie Nederlanders worden opgeroepen zich naar Schip hol te begeven en daar zonder een enkele cent op zak in het vliegtuig te stappen, dat hen naar Keulen, Londen of Parijs za. brengen. In het vliegtuig moeten de uitverkorenen een opdracht uitvoeren, die hun in een verzegelde enveloppe is over handigd. Met deze stunt is voor de deelnemers 3.000,- te verdienen. Het geheim van de vliegtochten zit verborgen in de 3.260.000 kranten, die wederom huis aan huis verspreid zullen worden Er is verder voor 50.000,- aan prijzen in de kranten verborgen. Het Nationaal Rheuma Fonds heeft ook een grote loterij op touw gezet: 2 miljoen loten van elk een gulden. De prijzenpot van deze loterij is 250.000,- groot, waaronder weer 5 woonhuizen. Men heeft de actie groot opgezet, want het tekort aan verpleeginrichtingen en bedden is zeer groot. Bovendien moet zeer veel geld. geïnvesteerd worden in 't we tenschappelijk onderzoek naar de aard en het ontstaan van de ziekte. bij autobotsing Bij een verkeersongeval in de ge meente Staphorst, op de rijksweg Zwolle-Meppel, vonden gisteravond vier personen de dood. Een personen auto, bestuurd door de heer De Groot uit Apeldoorn, raakte daar omstreeks zeven uur aan het slippen en kwam in botsing met een tege moetkomende auto van de familie Franken uit Harderwijk. De heer De Groot werd via de achterruit uit zijn auto geslingerd, kwam op de weg terecht en was op slag dood. In de auto van de familie Franken waren drie doden te betreuren, onder wie een jongetje van zes jaar. Twee an dere inzittenden werden ernstig ge wond. Behalve de twee-en-vijftig jarige heer C. de Groot uit Apeldoorn, von den bij dit ongeval de dood het be jaarde echtpaar Eijer uit Gorredijk en het zesjarig zoontje van de fam. Eijer uit Harderwijk. De tweede auto werd bestuurd door de acht-en-dertig jarige heer R. Franken uit Harder wijk. Deze werd ernstig gewond evenals de heer A. Eijer uit Harder wijk. Het ongeluk gebeurde tijdens een hevige regenbui, waardoor de auto van de heer De Groot in een slip raakte. Twee Duitse jongens, die geduren de zes weken in Assen en naaste om geving hebben rondgezworven, zijn door de Asser gemeentepolitie aan gehouden en over de grens gezet. In Duitsland werd het duo gezocht voor verschillende overtredingen. De jongens hebben zo lang in de gemeente Assen kunnen verblijven, omdat de familie, bij wie ze verble ven, niet had voldaan aan de ver plichting bij het verschaffen van on derdak aan vreemdelingen de plaat selijke politie op de hoogte te stellen. De jongens hebben gedurende deze weken geleefd van geld, dat hun gastheer hun gaf. De knapen ston den als ongewenste vreemdelingen SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Met de stad Utrecht als middelpunt, maakte het Florentijnse echtpaar enige uitstapjes per auto bus en per auto in de om geving. „Het landschap van heel Holland is zo vlak als een pannekoek (fritella), zoals bij ons de vlakte van de Po, de Capitanata en de Pontijnse gebieden*). Dat «lijkt bijzonder saai, want ■is er iets saaiers dan de Po-vlakte of de andere ge noemde streken? De vlakte van Holland is ech ter het tegendeel van saai. Zij geeft eenzelfde rust als de zee, want net is 'n eindeloze groene vlakte zonder enige belemmering aan de horizon. Helaas is het niet zo, dat men de indruk heeft be neden de zeespiegel te le ven. Eerder de indruk van op een hoogvlakte, want men ziet de torens van de steden al op een afstand van 30 km rondom. Dat geeft aan het landschap 'n ruimte, die bevrijdend aan doet." Toch hadden de signor en signora er wel behoef te aan gehad het hoger-op te zoeken. Zij maakten 'n rondvlucht boven Amster dam „meer water dan land" en lieten zich in Rotterdam optrekken naar de Euro-mast. „Daar lag de tweede zeehaven van de wereld in al haar be drijvigheid voor ons open". Zy konden er niet van scheiden en bleven 's avonds op de mast eten. „De als een diamant schit terende en flonkerende wereldhaven is 'n schouw spel, énig in zijn soort, waarbij men zich in een bewonderd en gewaar deerd. Tegengevallen is hun ook de volksaard. Zij meenden een stug en de gelijk volk aan te treffen, maar: „de manier, waarop, zelfs in landelijke gebie den, de meisjes en vrou wen zich kl den is pot sierlijk en dikwijls „deca- dentemente". Behalve in Een onsmakelijke en onbeschaafde vertoning vliegtuig waant, dat onbe weeglijk in de lucht staat". Het is het echtpaar wel tegengevallen, dat er zo weinig klederdrachten meer te zien waren. „Ze moeten er nog wel zijn, maar we hebben ze zo zelden gezien, behalve in enige dorpen nabij Am sterdam. Het was er wel aardig - vooral de kinde ren waren „buffoni" (kod dig) maar er waren méér vreemdelingen dan inwoners". De boeren-klompen, „goud-gelakt als boter en met bloe netjes versierd", hebben ze echter overal opzichtige gillende kleu ren, „als meisjes van ver dachte zeden", lopen zij in broeken rond, lange en korte en zeer korte, en dat niet alleen op het strand of in de campings, maar zelfs midden in de stad. „Zo iets Kennen wij in Italië gelukkig niet, en we hopen, dat het ook nooit vertoond zal worden". Nog minder v/as 't echt paar Venicio-De Bellis te spreken over de berm vrijages. „Op de enkele zonnige middagen en avonden van de maand mei zagen we langs de we gen bij de steden jonge mannen en meisjes over elkaar heen liggen in hou dingen, die wij zonder meer „scabroso" (schun nig) vonden". Goedmoedig veronder stelt de schrijver in de „Corriere Fiorentino", dat het temperament van de Hollanders koeler en kil ler is dan het Italiaanse. Maar voor hem bleef het niettemin een „onsmake lijke, onbeschaafde verto ning". Hij had echter de indruk gekregen, dat het slechts de onderste lagen van de bevolking waren, die zich aan uitspattingen in kle ding en houding te buiten gingen. „De deftige Hol landers zijn veel gereser veerder, maar over 't al gemeen is de openbare le venswijze vrijer dan in Italië gewenst wordt ge acht, ook wat de dames kleding betreft". Verrukt was 't echtpaar over de algemene hoffe lijkheid, ook in hotels, café's en restaurants. „Een hulpvaardig volk en ook een vrolijk volk, waarbij een glimlach wonderen wekt zelfs in het woe ligste verkeer". De Capitanata in Z.- Italië, de Pontijnse gebie den drooggelegde moe rassen) tussen Rome en Napels. (Red. L.C.) VOORSCHOTEN had syn paerdenmarekt, STOMPWYCK harddraevery; dat is traeditie, yeder jaer komt er weer e ent jen by. Al sou je dencken, deese tyd syn paerden uyt de moode, toch synder deese dieren nogh (sie Voorschoten) van noode. Er waeren lintjens weer te geef, dat gaet gereegeld door, maer als ick eens de lyst in kijck, kom ick daer nooyt op voor. Maer ick ben oock geen sangher als Van Kessel in OEGSTGEEST en gingh niet heen als dockter Kraak die langh in LISSE is geweest het hoofd van de vleyskeuringhsdienst in onse bollendorpen. Van Kessel kreegh Ecclesiae en Kraak kreegh toegeworpen het ridderschap. Se hebben't verdiend, want yeder heyt syn leeven en werek tot heyl en nut der maetschappy gegeeven. In ALPHEN gingh een boer aen't werek. (naetuurlyck nix bysonders.) Op eene schuytenbouwery doock hy als werekman onder. Syn trouwe knecht doet al het werek op Buitelaars boerdery en wereken alsoo. saemen aen de goeye gangh van saeckeh. Bly was men oock in HAESERSWOU en VOORHOUT, want daer waeren twee feesten, die men weeck'lycks heyt: twee gouden houwelyckspaeren, Werkhoven-Ruigrok in Voorhout; in't dorpjen aen den Rhyn wasset W. Loomans-Timmermans. Dat was écht weer eens fyn! WILLEM VAN HORSTENDAEL 158.492 Mensendat is het aantal inwoners van een stad ter grootte van Groningen of TilburgOok dit is het aantal slachtoffers van het wegverkeer (doden en gewonden) van de invoering van de maximum snelheid af tot 1 mei j.l.. Jaar op jaar zien wij nu al het cijfer van de verkeersslachtoffers stijgen. Wanneer wij in de grafiek de hoogste punten vergelijken, zien wij dat het hoogtepunt in 1958 in augus tus vielelk jaar is dit fatale punt daarna een maand vroeger gekomen. Al ligt de curve in april 1961 15 punten lager dan in april 1960, de aanhoudende stroom berichten over verkeersongevallen wettigen het ver moeden dat ook 1961 weer hoger zal uitkomen dan 1960. Het is nauwelijks denkbaar dat deze situatie met maatregelen te ver anderen is. Een definitieve omme keer zal van de weggebruikers zelf moeten komen. 4. De vier wezen heetten Edward, 13 jaar, Humphrey, ongeveer één jaar jonger en Alice en Edith, respec tievelijk elf en acht jaar. 5. Op zekere dag was de oude Jakob weer op jacht naar het nodige voedsel voor het slot, toen hij enkele van Cromwell's mannen achter het struikgewas van hun paarden hoorde stijgen. Na hun bedoeling te heb ben afgeluisterd: het slot van Arnwood zoals alle andere eigendommen van koning Karel's getrouwen, te verbranden liep hij ijlings naar het slot. Nu gold immers voor alles de redding der kinderen van zijn meester en vooral hen te behoeden voor een ver schrikkelijke verbrandingsdood. Hij wist dat Crom well's mannen geen genade kenden en dat zij niemand zouden sparen die zich tegen hun wil had verzet.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8