S)e ftzi&seSotvfccc/tit MOSKOU STUURDE NOTA'S AAN HET WESTEN Toon niet uitdagend, weinig nieuws Berlijn, vast staat dat de koude oor- Onderhandelen over vredes- verdrag met beide Duitslanden Moderne luchtpiraterij Ulbricht krijgt instructies Nieuw Handvest in Moskou DE MOOISTE WAGEN VAN HET CORSO Wapensmokkel naar Angola Betogingen na mijnramp Min. Luns steekt stokje voor privégesprekken met Soekarno ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 51ste JAARGANG No. 15391 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur: J. F. J. NL KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telel 20935 Red 20015, 25594 Advert. 2 0826 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 a.) Giro 103003 Abonn. 0,59 p. w., ƒ2,55 p. mud., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes ƒ1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDETS EN OMSTREKEN Aan nota,s hebben we geen gebrek log een lange strijd zal worden. Daarom zullen de westelijke landen 1 1*1 TV «1 1 Ieder weet, dat Chroesjtsjef een staatsman is. De westelijk geallieer- De Sow jet-Unie heeft in nota's aan VERKLARING VAN MACMILLAN den h?bbe? .in .!eder ?.eva.l dï5c!S1k de westelijke landen opnieuw aan- f maak>dat bereid ztjn tot on- gedrongen op een vredesverdrag met De Britse premier, Harold Mac- derhandelen als dat kan 1 ide Duitsland. De toon van de nota's is millan, heeft vrijdag in een televisie- een verbetering m de toestand, niet uitdagend; zij bevatten overi- rede tot het Britse volk verklaard, amfrikaans HANDELS- gens ook weinig nieuws. Rusland is dat de kwestie-Berlijn niet kan wor- GEEN AMERIKAANS HANDELo- bereid tot onderhandelen over een den losgemaakt met de betrekkingen EMBARGO vredesverdrag. Het heeft echter de tussen Oost en West als geheel. indruk gekregen, dat Amerika niet Sedert het mislukken van de grote Amerika is van mening, dat een voor dergelijke besprekingen voelt topconferentie, vorig jaar in Parijs, economisch en commercieel embargo en een vreedzame regeling met zijn die betrekkingen er niet beter tegen het communistische blok „voor Duitsland voor onbepaalde tijd wil op geworden, aldus Macmillan. het ogenblik" niet in het belang van uitstellen. Amerika of van de vrede is. Dit is Met de onderhandelingen in Ge- vrijdag door het state department De onderhandelingen zouden moe- nève over stopzetting der kernproe- meegedeeld. Aan een dergelijk em- ten worden gevoerd tussen de landen ven zjjn vrijwel geen vorderingen bargo is gedacht wegens de Russi- die met Duitsland in oorlog zijn ge- gemaakt, voor de ontwapening zijn sche druk in de kwestie-Berlijn. weest enerzijds en de twee Duitse de vooruitzichten zeer duister en de staten anderzijds. conferentie over Laos schiet vrijwel van ambtelijke zijde wordt in ook niet op. In deze sfeer en met dit Washington vernomen, dat de ver- De Sowjet-Unie heeft er ook geen al]es als achtergrond duikt nu de klaring van het state department is bezwaar tegen, dat er twee vredes- kwestie-Berlijn op. opgesteld voordat de jongste Russi- verdragen worden gesloten één sche nota over Berlijn was bestu- met West- en één met Oost-Duits- De Britse premier stelde met na- deerd. land als de basis van deze verdra- druk, dat het Westen een verant- Het departement van buitenlandse gen gelijk is. Als West-Duitsland niet woordelijkheid heeft tegenover de zaken heeft deze verklaring uitgege- mee wil doen, zal er alleen een ver- twee miljoen Westberlijners, die on- ven om een eind te maken aan de drag met Oost-Duitsland worden ge- der hun bescherming in vrijheid een veronderstelling, dat Amerika alle sloten door de landen, die dit wen- bestaan hebben opgebouwd. Het zou handel met de communistische lan sen. De Sowjet-Unie geeft er even- niet voorzichtig en niet eervol zijn den wel eens zou kunnen afbreken, wel de voorkeur aan, dat de weste- als het westen hen in de steek liet. Dit wil Nechter niet zeggen, dat Ame- Het zal van de Russen afhangen wat rika geen economische represailles er gaat gebeuren. Doch wat er in de zal nemen als de crisis ernstig wordt. lijke landen meedoen. Tegenover de Amerikaanse voor stelling van zaken alsof de tegen werking van Sowjet-Russische zijde zou komen, stelt de Sowjet-regering, dat vijftien jaar lang van Ameri kaanse zijde nimmer is voorgesteld een begin te maken met de opstel ling van een vredesverdrag met Duitsland en ook over de inhoud er van zijn" gedhcffi." De Amerikaanse regering moet het niet proberen voor te stellen alsof Wat wilden vader en zoon Bearden? Leonard Gilman, de grenswachter op de vliegvelden in het zuiden van de Verenigde Staten een zekere nerveuze spanning. Op een vliegveld in Florida werden twee matrozen uit Brits West-Indië negers het uitblijven van een vredesverdrag 4Jtuua'u ooneehmidei omdat nassatrlers die met Duitsland geen werkelijk gevaar die woensdag een emde maakte aan «Sondeï de weer- zou opleveren. Iedereen kan zien, het incident met de Boeing door Rarhados" en Kidnan" hadden dat West-Duitsland een broeinest van Bearden Sr. te overmeesteren, heeft ^rfen ondervraagd Walter Ulbricht, de voorzitter van de staatsraad en leider der commu nisten in Oost-Duitsland, heeft ver scheidene dagen in de Sowjet-Unie vertoefd en bevindt zich thans in Moskou. Aldus heeft een woordvoer der van de Oos-tduitse ambassade in Moskou meegedeeld. Vrijdag nog werden berichten over Ulbrichts aan wezigheid in Moskou tegengespro ken. De communistische partij van de Sowjet-Unie heeft zaterdag 'n nieuw Handvest gepubliceerd, dat de partij democratischer moet maken en een herhaling van de persoonsverheerlij king als in de tijd van Stalin moet voorkomen. Het nieuwe Handvest, de eerste volledige herziening van de partij- regels sedert Stalins dood, zal op 't partijcongres in oktober worden in gediend. Het is een aanvulling op 't partijprogram, dat zondag jl. is ge publiceerd en dat ook op dat partij congres zal worden besproken. Artikel 28 van het Handvest ver heft de collectiviteit tot het hoogste partij beginsel. Persoonsverheerlij king of schending van de democra tie binnen de partij kunnen niet worden getolereerd en zijn onver enigbaar met de Lenistische begin selen, zo wordt daarin verklaard. De leden van de leidende partij - organen kunnen niet meer dan drie opeenvolgende ambtstermijnen van vier jaar aanblijven, tenzij zij met een meerderheid van drie vierden in hun functie worden herkozen. Waarnemers in Moskou wijzen er op, dat de voornaamste wijzigingen in de partij regels worden gevormd door dé bepalingen, die ten doel hebben meer nieuwe leiders naar voren te brengen door invoering van het stelsel van gedwongen aftreden. Op twee verschillende schoenen Europa wordt, in de senaatscommissie voor lucht- opgevangen, zaj weraen onaervrddga y ..„.i.u.i.j DAttViiAn en gefouilleerd, maar konden duide- I van alle Navo- vaart verklaard, dat Bearden heeft lijkëmaken dat zij volkomen legaal op weg waren naar Barbados en oorlogsgevaar West-Duitsland heeft leden reeds het grootste leger op het ontkend in opdracht van de Cubaan- Europese vasteland. En zijn regering se regering te hebben gehandeld. np, mi.inH toont zich de ijverigste voorstander Bearden had geen poiltieke oog- h jj hpcnrnlrpn van een krachts-politiek en propa- merken en wilde slechts transport gandist van de koude oorlog. De naar Cuba, maar meende dat hij Sowjet-regering is ervan overtuigd, hartelijker zou worden verwelkomd, aldus de nota, dat wanneer alle be- wanneer hij de Cubaanse regering trokken staten goede wil verlangen een vliegtuig van vijf miljoen dollar naar samenwerking tonen, er geen kon overdragen, aldus Gilman, onoverkomelijke moeilijkheden zul- slechts het incident met de Boeing besproken. Strenge bestraffing. Eén der leiders van de vereniging van Amerikaanse piloten heeft vrij- dag voor een subcommissie van de ïen zijn op de weg naar het sluiten Ook de F.B.I.-man, die de twee senaat gepleit voor zware bestraf- van een Duits vredesverdrag. luchtpiraten in spe heeft gearres- fing van luchtpiraten. Hij geloofde teerd, Francis Crosby, verklaarde, dat er een „georganiseerde samen- Moskou noemt het Westduitse dat Bearden en zijn zoon zich slechts zwering" bestond om in groten ge- standpunt, dat een vredesverdrag op Cuba wilden vestigen, en niet tale Amerikaanse passagiersvliegtui- alleen met de regering van een ver- van zins waren de Boeing aan de Cu- gen te kapen, enigd Duitsland kan worden geslo- baanse regering te verkopen. Bearden, ten, „uit politiek, praktisch en juri- die volgens Crosby „walgde" van de disch oogpunt onhoudbaar". ««x >(U1 De subconiissie houdt zich bezig Vrenigde Staten er elders een nieuw met voorbereiding van wetge- leven wilde beginnen, had het plan «ng, die het kapen van vliegtuigen Door te weigeren mede te werken ook zijn vrouw naar Cuba te laten zal stellen met zeeroof, een - misdaad waarop levenslange gevan- aan het sluiten een vredesver- komen. drag „bederft West-Duitsland mis schien de enige kans op herstel van de Duitse eenheid", aldus de nota. De hoop op een ondermijnen en op slokken van Oost-Duitsland noemt de nota een gevaarlijke illusie. Bonn moest inzien, dat Oost-Duitsland 'n vriend en bongenoot is van de Sow- jet Unie. Ten gvolge van het incident heerst genisstraf staat. Volgens het Engelse blad „Daily Express" stelt Scotland Yard een onderzoek in naar illegale wapen zendingen met bestemming Angola. Het onderzoek richt zich vooral op het Londense vliegveld Gatwick, dat de basis van het complot zou zijn. Toestellen van verschillende En gelse chartermaatschappijen zouden de afgelopen maanden duizenden wapens - machinegeweren en mor tieren van Chinees fabrikaat - van Libanon naar de Canarische eilan den hebben vervoerd, zonder dat de piloten de ware aard van de lading kenden. Van de Canarische eilanden werden de wapens verder naar Gha na en Angola gezonden. Vrijdagmorgen vroeg is brand uitgebroken aan boord van een schip in Keulen, waarmee Britse toeristen op vakantie waren. Zij moesten hals over kop vluchten. Slechts één Brit is licht gewond. In de Mexicaanse stad Puebla is het vrijdag tot een ware veldslag tussen linkse en rechtse studenten gekomen. Twee personen werden ge dood en tien min of meer ernstig gewond. Oorzaak was een nieuwe wet op de universiteiten van de staat Puebla, die een bepaalde discrimi natie van Katholieken inhoudt. Ongeveer 600 mijnwerkers hebben vrijdag te Merlebach bij Metz het kantoorgebouw van de mijn, waar deze week zeven arbeiders door een instorting om het leven zijn geko men met stenen bekogeld. De arbeiders trokken aanvanke lijk rustig door Merlebach met span doeken, waarop zij instelling van veiligheidscommissies isten. Bij het passeren van het kantoorgebouw be gonnen echter een paar mainen met tomaten te gooien, waarop al gauw stenen volgden die de ruiten ver brijzelden. Een zevental auto's werd omver gegooid en twee ervan wer den in brand gestoken. De Britse koningin-moeder, die vandaag haar 61e verjaardag viert, is hier gefotografeerd op het vliegveld van Londen, terwijl zij zich naar het vlieg tuig begeeft, dat haar naar het kasteel van Mey zal brengen, waar zij een vakantie van twee weken zal doorbrengen. De koningin-moeder loopt op twee verschillende schoenen: enige tijd geleden blesseerde zij een voet, zodat zij nu een speciale, steungevende schoen moet dragen. Groep-Rijkens legt er zich bij neer Minister Luns heeft een einde ge maakt aan de particuliere contacten met de Indonesische autoriteiten. In een privé-gesprek met de heer Soholtens van de Shell, een der lei ders van de groep-Rijkens, heeft hij meegedeeld, dat de regering de ver dere contacten van de groep-Rij kens met Soekarno en Nasoetion ontraadt en dat zij er prijs op zou stellen, wanneer deze contacten niet verder voortgezet zouden worden. Dit onderhoud is later schriftelijk door de minister van Buitenlandse Zaken bevestigd. In Den Haag wordt vernamen, dat ook prof. Duynstee schriftelijk van het standpunt van de regering in kennis is gesteld. Eerder had een woordvoerder van de groep-Rijkens verklaard, dat, als de regering de contacten met de In donesische autoriteiten zou ontraden, deze zouden worden afgebroken. Het standpunt van de Nederlandse regering is de laatste weken iets ge wijzigd. Aanvankelijk deelde een woordvoerder van prof. De Quay mee, dat de regering zich van de activiteiten van de groep-Rijkens en van die van prof. Duynstee distan tieerde. Nu heeft de regering rond uit verklaard, dat zij de verdere con tacten ontraadt. Misverstanden Het is wel duidelijk geworden, dat er tal van misverstanden zijn gere zen nadat, mede door het geschrijf van de journalist Oltmans, openbaar was geworden, dat Nederlandse in dustriëlen en zakenlieden contacten hadden met Indonesische autoritei ten. Deze misverstanden, die ook in het buitenland verwarring wekten, zijn mede aanleiding voor minister Luns geweest om de stappen die hij thans gedaan heeft te ondernemen. Het is niet te verwachten, dat de Geen voorrang verleende giste ren een vrachtauto aan een brom fietser. Dientengevolge werd de 60- jarige Amsterdamse bromfietser B. Provily op de hoek Stadionweg- Schubertstraat aangereden. In het ziekenhuis is de heer P., die ernstig aan het hoofd gewond raakte, over leden. Deze opname maakten wij gisteren, toen nog niet bekend was, dat de Jury aan deze wagen, voorstellende De Firato 1961, de twaalfde in- Friesland, de onderscheiding zon verlenen „mooiste wagen van het corso". Om een juiste indruk te krijgen ternationale tentoonstelling van Elek- van de schoonheid van deze wagen, zal men deze in de natuurlijke kleuren moeten zien. Een foto in het toch tronica, zal van 1 tot en met 8 sep- in vergelijking met kleuren altijd wat zwakke zwart-wit patroon geeft slechts een zwakke afdruk van de temher a.s. in de nieuwe RAI in Am- werkelijkheid. (foto: „Leidse Courant") sterdam worden gehouden. regering zich ook zal inlaten met de heer Oltmans. Deze heeft altijd al in troebel Ayater gevist, en de regering heeft hem daarbij nimmer een stro breed in de weg gelegd. Het is echter niet uitgesloten, dat men in de Ver enigde Staten de autoriteiten over de activiteiten van de heer Oltmans zal inlichten, zulks om nog meer mis verstanden te voorkomen. Rest. ,DE NACHTEGAAL' Lisse Telef. 02530—3400 Tijdens uw vacantie minstens één keer een goed dineetje! Onze kip-, vlees- en visspecialiteiten maken dit tot een feest. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 paputa's Onvast weer De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De depressie, die gisteren de Noordzee passeerde, bereikte van ochtend Midden-Zweden. Het kou front ervan trok over Nederland naar het zuiden, maar begon in de loop van de nacht weer in noorde lijke richting te bewegen, hetgeen samenhing met de ontwikkeling van een storing in dit front nabij Zuid- west-Engeland. Het grootste deel van Nederland kwam hierdoor binnen 't bereik van zachte, zeer vochtige lucht,-zodat behalve in de noordelij ke provincies de afgelopen nacht de temperaturen niet beneden 16 a 17 graden kwamen. Het ziet er naar uit, dat het koufront ook morgen nog dicht bij Nederland zal blijven lig gen. Waarschijnlijk komt er nog maals een storing in tot ontwikke ling, zodat het onbestendige weer voortduurt. Morgenmiddag is er ech ter kans, dat het van het westen uit begint op te klaren. ZON- EN MAANSTANDEN 6 aug. zon op 5.08, zon onder 20.22. 7 aug. zon op 5.10, zon onder 20.20. H oogwaterstanden 6 Aug.: v.m. 11.30; n.m. 12.07. 7 Aug.: v.m. 12.49; n.m. KORRELTJE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1