0nder onó gezeefd Kinderen van filmactrices zijn meestal beklagenswaardig Eenvoud kenmerkt de mode uit Spanje Laat de flaporen van uw kind verfraaien Mevrouw Doorsnee weet het Roem is vaak belangrijker dan het kind De vader van Nathalie is Roger Vadim, de beroemde filmproducer en regisseur van Franse films. Haar moeder is de mooie Annette Stroyberg, een actrice. Vadim probeerde van Annette net zo'n grote ster te maliën als van zyn vroegere vrouw, Brigitte Bardot, maar dit mislukte. Thans zijn hy en Annette ook weer gescheiden Het zal nog wel enige jaren duren voordat Nathalie deze verhalen kan lezen, want zij is nog maar drie jaar. Maar niet lang geleden verklaarde Roger Vadim in Parijs, dat hy zich nu al veel zorgen maakt, want zijn dochter vraagt maar steeds: „Waar is mijn mammie?" Vadim zei met een bezorgd gezicht te hopen, dat zijn vroegere vrouw geen gebruik zal maken van de scheidingsregeling, die bepaalt, dat beide ouders zes maanden lang voor het kind mogen zorgen. „Ik hoop, dat haar moeder het te druk heeft met haar carrière en haar privé- leven om het kind bij zich te hebben. Want dan zou kleine Nathalie waar schijnlijk aan haar vragen: „Waar is mijn pappie?" Natuurlijk zijn er ook actrices, die na hun huwelijk hun carrière vergaren om zich geheel aan hun echtgenoot en kinderen te wijden. Niet veel actrices hebben echter zo gehandeld,. Twee ervan kent vrijwel iedereenKay Wil liams, de weduwe van Clark Gahie en prinses Gracia van Monaco, het vroegere Kellv-meisje uit Philladel- phia Kay die eens werd uitgeroepen tot de mooiste blonde actrice, gaf 't acteren op toen zij met de suikermiljo nair Adolph R. Spreckels In het huwe lijk trad. En sedertdien heeft zij al Kinderen van sterren beginnen met een grote handicap Het geval Nathalie, zei een beken de psycholoog te New York, is type rend voor de kinderen van vele film sterren. De kinderen worden dikwijls onzekere persoonlijkheden met een on gelukkig en dikwijls onherstelbaar- verminkt leven. „Als Natha lie ouder wordt," zei de psycholoog is iemand verplicht haar te vertellen over haar ouders, als zij het tenmins te zelf al niet gelezen heeft. De kin deren van alle filmsterren beginnen met een geweldige handicap, zei de psycholoog, want door hun werk moe ten hun ouders vaak een groot deel van de dag doorbrengen in een film studio, televisie-studio of in de studeer kamer om hun rol in te studeren. Delen Al die tijd wordt in wezen van het kind weggenomen en het kind weet en het lijdt er onder. De ouders voe len dikwijls een groot schuldgevoel. De actrice sust veelal haar geweten door de beste en duurste krachten in dienst te nemen voor de verzorging van haar kind en maakt een ieder, inbegrepen zichzelf, wijs, dat het kind op die manier een betere ver zorging krijgt dan zij het zou kun nen geven. Maar voor het kind kan een gehuurde kracht nooit de plaats innemen van een echte moeder, hoe goed de verzorgster' ook voor net kind maj zijn. De treurige waarheid, dat het kind van een actrice zich al tijd verwaarloosd voelt, wordt wel dui delijk uitgedrukt in de jeugdherinne ringen van Maria Riva, de dochter van Mariene Dietrich. Maria Riva, die zelf actrice is en een gelukkig getrouwde moeder, had het gevoel, dat zij haar moeder met de hele we reld moest delen. „Ik weet nog, hoe ik 's nachts lag te huilen," zei ze, „ik ruik nog de par fum, van mijn moeder als zij in de deur stond met een prachtige bontjas aan. Ik was zo jaloers als zij uitging. Ik wist dat zij zich mooi maakte voor iemand anders en dat ze meer be lang stelde in anderen, dan in mij." Kinderen mee Er zyn actrices, die zich de diepte van dit probleem realiseren en alles in het werk stellen hun kinderen zo veel liefde en hartelijkheid te geven, als mogelijk is. Waar zij ook gaan, hoe ver ook van huis, zij nemen de kinderen mee, alsmede de gouvernan tes en kinderverzorgsters. Onder deze PRINSES GRACIA VAN MONACO „geen spijt categorie vallen Elisabeth Taylor en Lucille Ball. Toen Elisabeth Taylor haar welhaast tragische trip naar En geland maakte om de ongeluksfilm „Cleopatra" te maken, reisde zij met haar echtgenoot Eddie Fisher en nam zij haar drie kinderen mee: Michael 9 jaar; Christopher, 6 jaar (kinderen van haar tweede echtgenoot Michael Wulding) en Luza, nu vier jaar, doch ter van haar overleden echtgenoot Mi ke Todd. Moeder en dochter: Mariene Die trich en Maria Riva. ,Jk weet nog hoe ik Js nachts lag te huilen vertelt Maria. haar tijd besteed aan de opvoeding van de twee kinderen uit dit huwe lijk, een jongen van twaalf jaar en een meisje van tien. Nu heeft zij na tuurlijk ook nog de baby van Clark Gable, John Clark, om voor te zorgen. Geen spijt Vrienden, die prinses Gracia in Mo naco hebben bezocht, zeggen, dat zij er absoluut geen spijt van heeft .ie schitteringen van Hollywood verlaten te hebben. Dat zij zelfs meer bevre diging heeft gevonden als vrouw en moeder door het grootste gedeelte van haar tijd aan haar kinderen te beste den: prinses Caroline (4 jaar) en prins Albert (3 jaar). Rijke men en beroemde actrices, die de zorg voor hun kinderen overlaten aan gov vernantes en kinderverzorgsters, zien hun kinderen natuurlijk slechts zelden Maar zij praten hun gedrag goed door te zeggen dat zij allen werkende moe ders zijn en dat zij heel wat meer voor hun kinderen doen op het ge bied van luxe dan de meeste werken de moeders kunnen doen. Maar zij zien het feit over het hoofd, dat de meeste „werkende moeders" moeten werken om voor hun kinderen te kun nen zorgen. Het kind van elke gewone werken de vrouw, groeit op met de gedachte, dat zijn moeder werkt, omdat zij van hem houdt. Het kind van een actrice evenwel, groeit op met de gedachte, dat zijn moeder het belangrijker vindt een beroemde actrice te zijn dan voor hem te zorgen. Adviezen van een kinderpsycholoog Als u een „nakom irtje" hebt, zorg er dan voor, dat u het kind in zyn eigen belang en ook in dat van de andere kinderen, niet teveel verwent. Al is hij ook een schat, zijn broertje en zusje zouden gauw genoeg van hem krijgen als u hem altijd zou voor trekken. En als hij altijd zijn zin krijgt zal hij als hij ouder wordt een tyrannetje worden. Denk er altijd aan, dat ieder lid van het gezin hetzelfde toekomt. Al zijn uw oudere kinderen ook dol op hun kleine broertje, zl gaan zich toch on gelukkig en achtergesteld voelen als deze altijd de eerste viool moet spelen Probeer in te zien, dat het kleintje geen pop is, maar een persoonlijkheid in wording. Hij heeft dezelfde leiding en discipline nodig als de anderen om tot een evenwichtig mens op te groeien Houdt hem dus in het gareel net Is de oudere kinderen en als hij slaapt, besteedt dan eens wat extra aandacht aan zijn broers en zusjes. Zorgt er tenslotte ook voor, dat de ou dere kinderen de benjamin niet altyd zijn zin geven en probeer de peuter te leren, dat hij ook wat moet kunnen missen voor zijn broertjes en zusjes. „Te lomp" zeggen de Londenaren van de mode uit Moskou De grootste modeshow, die ooit door de Sovjet Unie in het buitenland werd georganiseerd, wordt op het iblik in Earl's Court in Londen ge houden. Londense modedeskundigen kunnen de Russische mode overigens maar matig waarderen. Men vindt de modellen over het algemeen te lomp en te weinig „versierend" voor de vrouw. Stabiele prijzen voor textielstoffen In Frankfurt am Main in West Duitsland zijn dezer dagen reeds de nieuwe stoffencollecties voor het voor jaar en de zomer van 1962 geëxpo seerd op de „Interstoff- Fachmes- se". Niet minder dan 336 textielfa brieken uit 14 verschillende landen toonden hier hun nieuwe stoffen. Er waren 32 Nederlandse fabrieken ver tegenwoordigd. Volgens de deskundi gen zijn de prijzen van de textielstof fen vrij stabiel. Vrij algemeen wordt niet op prijsverhogingen gerekend. Onderwijs doormiddel van televisie Na de zomervakantie zullen een aan tal schoolkinderen in West Duitsland bij wijze van proef gedeeltelijk onder wijs krijgen door middel van televisie. Sinds 1956 werd hierover in West Duitsland druk gediscussieerd en eerst thans heeft men tot deze proef besloten. Verschillende deskundigen menen, dat mogelijk op deze wijze een oplossing kan worden gevonden voor het grote tekort aan leraren. Kinderen prefereren witte tabletten Een bekende Engelse arts heeft een onderzoek ingesteld naar de kleur ta bletten die kinderen het minst af schrikt als zij deze van de dokter moeten innemen. De arts ondervroeg niet minder dan ongeveer 600 kinde ren en daarblij bleek hem, dat tablet ten in witte kleur over het algemeen het vlotst worden ingenomen door de jeugd. MEN KAN NIET ALLES WETEN WOL UITTREKKEN Als men wol uittrekt kan men dit het beste doen om een hete kruik. Al le kronkels in de wol zullen dan ver dwenen en met de wol kan dan weer zonder veel moeilijkheden gebreid worden. SCHROEIVLEKKEN. Aan schroeivlekken bij het strijken is vaak nog wat te doen als men de vlekken opwrijft met een vers gesne den ui. Wel moet de stof, waarin de schroeivlek is ontstaan daarna flink in koud water worden gewassen VUILE LEUNSTOEL. Er zijn nogal eens moeilijkheden bij het schoonmaken van een crèmekleu rige leunstoel. Meestal wordt de stoel na behandeling nog vuiler dan hij al was. De remedie is: stevig afborste len met veel warm water en een schoonmaakmiddel. Eerst afborstelen met een harde droge borstel om het stof te verwijderen. Dan met water en zeep werken en vervolgens laten dro gen. MEER GLANS. Glas krijgt een bijzonder mooie glans als men het glaswerk in soda water spoelt en in lauw warm water afwast, waarin men een theelepeltje borax heeft opgelost. „Onthoud dit goed schat: als jij lacht, lacht de hele wereld met je mee" Brief uit Madrid Modereputatie groeit gestaag De Spaanse módewereld wordt steeds drukker en belangrijker om dat groothandelaars in kleding uit de rest van Europa en uit Amerika naar Spanje gelokt worden en me de omdat de „haute couture" daar heel wat goedkoper is dan in Frank rijk, vooral wat de ontwerpen met borduursel betreft. De groeiende modéreputatie van Spanje gaat ongeveer veertig jaar te rug, toen 'n onbekende ontwerper, Pe dro Rodriguez, 'n modezaak inrichtte in Barcelona. Het huis van Rodriguez is nu 't grootste en belangrijkste in Spanje en de eerste zaak heeft twee filialen gekregen, één in Madrid en éér in San Sebastian, de bekende Spaanse vakantiestand. Rodriguez heeft nu achthonderd employés en houdt modeshows over geheel Spanje en ook in het buitenland. Onder zijn Cliënten zijn veel families met oude adellijke titels en ook de dochter van Franco koopt by hem. Eenvoud De mode-psychologie van Rodrigu ez kan samengevat worden in een paar woorden: „Eenvoud is de ware elegantie". Zoals een elegante vrouw één prachtig juweel draagt in plaats van een serie sieraden meent Rod riguez, dat een japon één opvallende eigenschap moet hebben, de kleur, het model of het dessin van de stof en dat deze ene eigenschap de japon moet maken! Zijn kleding voor de dag is zo eenvoudig dat zij bijna stijf is, is altijd vrouwelijk, temeer omdat de kleuren levendig zijn met vele varia ties van rood, groen, paars, lila en natuurlijk zwart. Zyn favoriete ontwerp voor dit sei zoen is een mantel of een mantelpak jasje zonder kraag, gesloten met een diagonale rij van drie of vier zeer grote knopen. Rodriguez is evenwel pas in zijn element bij het ontwerpen van avondkleding. Zijn patronen ont staan doordat hij de stof meteen op een model drapeert, hier en daar een versiersel toevoegt, net zo lang tot hij tevreden is. Borduursel De specialiteit van Rodriguez is bor duursel. Hij schept patronen door losse edel stenen en lovertjes los op de stof te leg hij 't gewenste effect krijgt. Hetzelf- gen en n„t zo lang te verplaatsen tot de patroon zal hij nooit voor een twee de japon toepassen. Bijna al z'n avond japonnen zijn voorzien van stola's of een sleep. Er zyn creaties in zyn collectie, bestaande uit een eenvoudi ge, satijnen japon met een bijpassende zwaar met briljanten en parels gebor duurde stola. Ook combineert hij wel een prachtig geborduurde japon met een eenvoudige, losse sleep en een eenvoudige japon met een zwaar ge borduurde avondmantel. Bij elk ont- Vrouwen in industrie Vrouwelijke ondernemers in de in dustrie uit Noordwest- Duitsland en Nederland, die in Wiesmoor in West Duitsland bijeenkwamen, hebben als htm oordeel uitgesproken, dat er voor meisjes en vrouwen een betere oplei ding behoort te bestaan om voor lei dende posities in de industrie in aan merking te komen. In West Duitsland is het tekort aan ingenieurs berekend op ca. 35.000, maar slechts één procent van alle stu derende vrouwen hebben een opleiding voor ingenieur gekozen. Vrouwelijke ondernemers in de industrie menen, dat er bij de vrouw veel meer belang stelling moet worden gewekt voor de technische vakken, die zonder veel be ar door hen kunnen worden uitge oefend. Links: deze japon van witte zijden jersey toont hoe Rodriguez ontwerpt door het materiaal om een model te draperen. Het ontwerp laat één schou der bloot, is van voren prachtig ge drapeerd en loopt van achteren uit in een volle sleep. Rechts: deze elegante, eenvoudige japon valt op door de prachtige bor duursels. De lange, zwaar wit satij nen japon, is geborduurd met yel- lowstones en voorzien van een geel satijnen stola. werp volgt hij zyn eigen regelSlechts één opvallend onderdeel bij elk kle dingstuk. Kortgeleden introduceerde hjj in zijn salon in Madrid kant-en-klare- kle ding. Dit heeft hem zakelijk gezien veel voordeel gebracht maar zijn hart is niet by massa-produktie. „Iedere vrouw is een ietsje anders dan een andere vrouw", zegt Rod riguez, „en heeft daarom recht op een andere japon". Wat Geen goede club? De zestienjarige zoon van de heer en mevrouw Warringa is toegetreden tot een groep van jongens en meisjes, die een soort club hebben gevormd. De jongelui houden bijeenkomsten in de verschillende ouderlijke huizen. De heer en mevrouw Warringa hebben geen al te hoge dunk van deze jonge mensen en toen hun zoon vertelde, wat zij zoal doen: discussiëren, zingen en grammofoonplaten draaien, vonden zy het nogal dwaas. Hun zoon is echter zeer op het gezelschap gesteld en heeft zijn ouders gevraagd of zyn vrienden ook bij hem thuis mogen ko- MOETEN ZIJ: Hem op zijn beurt toestaan de jon gelui thuis te ontvangen en proberen belangstelling op te brengen voor zijn genoegens. Toestemming tot samenkomst by hen thuis verbieden, omdat zij van te voren weten, dat zij de jongelui niet aardig zullen vinden en omdat zij hun zoon niet willen aanmoedigen? Proberen hem voor andere dingen te interesseren, hetzij voor een hobby die hy kan bedrijven met een andere jongen hetzij voor iets dat hij met zijn ouders kan doen tot hij wat ouder •JH&iq Sipou ;tp uaipui uapiai 9) uooz unq ufiz }bb}s ui fiz uaqnz una •Sutssoido a}sj93 ap ubb qoiz fiz Ipnoq si 2ipUB)saaA bSuujbm ai[iuiBj ap siy uaqqaq }aout pfijjaai uaiia ufiz uba uapuatiA laaA fiq dojBBM pfgjaal uaa do st uaSuoC aa "Jtoo apaap ap qfiqamu -Bu ua Inoj uauioqioA snp st Suissoi do apaaMi a<g 'uauiBAVii }ob)uoo ui uaq laui aaaui fiz spe uaSfiaq uapnoz uooz unq uba uapuauA ap uba qunp aaaSoq uaa fiz )Bp 'qfiiaSoiu taq si 'uasuaui aSuoC sib uaqqaq sassaaajui apjiazap laiu fiz uooqosjo 'uapaa aSiua aaapuoz ufiz piaapjoouooAaq bSuuubm awioua -aui ua aaaq ap )Bp 'do aa iqfii laH ONISSOUO In een tyd, waarin moeders byna té be zorgd zyn over moge lijke onvolmaaktheden van hun baby, is het nogal vreemd, dat z% te weinig naar de dok ter gaan als het gaai om flap-oren. Als het kindje haar maar eenmaal toelonkt met één oogje is moe der al bang, dat haar kind neiging tot scheel- kijken vertoont. Als de tandjes niet in de juis te volgorde komen, als Jantje wat laat is met lopen of o-benen dreigt te krijgen door te vroeg te lopen, dan is moe der al gauw met Jan tje bij de dokter. Maai als het kind oren heeft die alleen maar naar buiten groeien inplaats van naar achteren ei naar voren, dan doei men niets of weinig Misschien maakt moe der zich er zorgen over. maakt oom Jacob ei een grapje over ei stelt oma voor het kind oorkleppen te laten dra gen, maar zelden wordt de dokter geraadpleegd Afstaande oren zijn ontsierend en ontne.- men de mens iets van zijn waardigheid en zelf vertrouwen. Eens maak te ik mee, dat een sollicitant werd afge wezen en ik ben er van overtuigd, dat dit ge- Wat de dokter ervan zegt beurde om zijn grote afstaande oren. Flap oren hoeven niet altijd erfelyk te zijn. Als een kind afstaande oren heeft op zeer jeugdige leeftijd, dan is oma's raad om het kind een muts met oorkleppen op te zetten, helemaal nog niet zo belache lijk. Men moet er wel op letten, dat het kind niet zo aan de muts gewend raakt, dat het kou vat, als het de muts niet draagt. Men zou een hoedje of mutsje kunnen kopen of zei) maken, meer bestaan de uit oorkleppen dar uit hoofdbedekking. Als de lelyke vorm van de oren pas op la tere leeftyd wordt op gemerkt of als eenvou dige maatregelen geen succes hebben, is het Je moeite waard dc huisarts te vragen oi plastische chirurgie mc gelijk is voor het kind Er bestaat een eenvou dige, veilige operatie, die het beste kan plaats vinden na het zesde en vóór het negende le vensjaar. Het kraak been, dat het buitenge- deelte van het oor vormt, wordt vervormd en verder naar achteren geplaatst. Er blyft een klein, onopvallend lit teken over, dat even wel geheei achter het oor zelf verscholen kan worden. De operatie is niet langdurig en eer goed stel oren geeft het kind een betere kans op een goede po sitie in het latere le ven!

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10