Stichting St. Antonius-parochie in zuid-west thans een feit Leiden De nieuwe bouwpastoor was bijna tien jaar adviseur van bond R.K. Melkhandelaren Pastorie in een vierkamer-flat VRJIDAG 4 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Pater Commandeur o.f.m. benoemd tot bouwpastoor De stichting van een nieuwe parochie in Leiden Zuid-West is een feit geworden. De 47-jarige pater Egmund Commandeur o.f.m. is benoemd tot bouwpastoor van deze parochie. Hij zal over enige weken in de noodkerk aan de Vijf-Meilaan-hoek Boshuizerlaan geïnstalleerd worden. Deze instal latie zal eerst na de dertiende augustus kunnen geschieden, omdat pater Commandeur nog enige retraites in zusterkloosters moet geven. Zijn assistent in de nieuwe St. Antoniusparochie wordt pater Fabianus van den Brom o.fjn., die bij de parochianen van „Leonardus" en „Anto- nius" genoegzaam bekend is. Hij is in 1958 tot kapelaan aan de St. Leonar- dusparochie benoemd. De paters zullen, na inrichting van de woning, hun intrek nemen in het pand Churchilllaan 52, dat onlangs is leeg gekomen en door de dienst Huisvesting met medewerking van het gemeentebestuur van Leiden aan de paters Franciscanen werd toegewezen. Zij zullen daar blijven wonen tot de pastorie, welke naast de (blijvende) St. Antoniuskerk gebouwd zal worden gereed is. Grenzen. Hoewel de grenzen van de nieuwe parochie nog niet definitief bekend zijn gemaakt kan men de St. Anto niusparochie globaal omgrenzen door de Toussaintkade te zien als de af scheiding tussen het oude en nieuwe gedeelte van Leiden zuidwest. De Da Costastraat valt aldus in het oude gedeelte de Fred, van Eedenlaan in het nieuwe. Voorts kan men geheel de nieuw bouw in Leiden zuid-west tot aan de Voorschoterweg en de Korte Vliet De noodkerk: houten lokaal tussen de bebouwing. beschouwen als behorend tot de nieu we parochie. In het centrum van dit gebied, nabij het kruispunt Vijf Mei- laan-Churchilllaan, wordt de nieuwe kerk gebouwd, op de plaats waar thans een houten noodkerk staat. Onbekenden hebben in de „Titus Brandsma-kapel" te Nijmegen het deksel vernield van de urn, waarin de as wordt bewaard van de in Da chau overleden prof. pater dr. Titus Brandsma. De urn werd twee jaar geleden bij de ingebruikneming van de Gedach teniskapel geschonken door de Ka tholieke Nederlandse Journalisten kring. NEDERLANDSE DEELNAME AAN BIOCHEMISCH CONGRES TE MOSKOU Het vijfde internationale bioche mische congres zal dit jaar van 10 tot 16 augustus in Moskou worden gehouden. Het congres zal worden bijgewoond door biochemici uit vrij wel alle landen ter wereld. Neder land wordt vertegenwoordigd door een grote delegatie, die o.m. bestaat uit hoogleraren in de biochemie aan onze universiteiten, vergezeld door een of twee van hun oudere staf leden. De Leidse universiteit zal verte genwoordigd zijn door prof. dr. H. L. Booy. Van het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek zullen afgevaardigd worden drs. G. A. Kamert)eek en ir. J. v. d. Veken, beiden uit Lisse. Dodelijk ongeval te Hillegom Elfjarige jongen onder vrachtauto Toen gistermorgen een vrachtauto van de firma Gebr. B., bestuurd door de chauffeur J. P. W. N., achteruit het terrein van de n.v. Gebr. van Zanten aan de Loosterweg I opreed, zag hij niet, dat de elfjarige J. J. Langeveld daar juist passeerde. De jongen raakte daardoor onder de wagen, waarvan de wielen over hem heen reden. Hij was op slag dood. Benoemingen bij de Leidse Franciscanen Pastorie aan Churchill-laan Voor deze kerk worden door de Rotterdamse architect J. P. J. Hen driks thans nieuwe tekeningen ge maakt. Het oorspronkelijke plan, waarvan reeds tekeningen zijn gepu bliceerd, wordt vervangen door een ontwerp voor een kerk, die goedko per is. HARTEBRCGKERK In de Hartebrug-parochie gaat pa ter Silverius van der Swelm vertrek ken, wegens zijn benoeming tot ka pelaan te Woerden. Zijn plaats wordt ingenomen door pater Allowin Demmers, die thans assistent is in 't Veld (N.H.). Pater Demmers is geboren te Haarlem 16 oktober 1924 en priester gewijd in 1951. Pater Van der Swelm is tien ja ren kapelaan van de Hartebrug ge weest, waar hem de bijzondere taak het mannelijk jeugdwerk was toe vertrouwd en een gedeelte van de missie-taak. Hij was aalmoezenier van de verkennerij. Buiten deze bij zondere taak was hij een ijverig en opgewekt zielzorger, die vele kon- tacten met de parochie had gelegd. HAAGWEGKERK In de parochie van de H. Leonardus a Portu Mauritio gaat pater Fabius van den Brom verhuizen naar de St. Antoniuskerk. Pater Servus Keulaerds gaat de stad verlaten wegens zijn benoeming tot pastoor van de St. Nicolaaskerk te Delft (Raamstraat). Pater Keu laerds is 8^ jaar in Leiden werk zaam geweest, en volop werkzaam geweest, met de zielzorg en 't huis bezoek. Hij was bovendien directeur van de Derde Orde en adviseur van verscheidene, organisaties o.a. van de Bouwvakarbeiders. Voordien is hij 9 jaar verbonden geweest aan de St. Paschalis in Den Haag en daaraan voorafgaande kapelaan te Woerden, Maastricht en Bleyerheide. Ook pater Victorianus Moons gaat Leiden verruilen voor Amsterdam, als kapelaan van de St Franciscus- parochie („De Boom"). Pater Moons was eveneens ongeveer 8V2 jaar bur ger van Leiden en geheel in de paro chie ingeburgerd, o.a. als aalmoeze nier van het mannelijk jeugdwerk en adviseur van „Docos". In de eer ste jaren van zijn Leidse tijd was hij de energieke leider van het S.F.L. In de opengevallen plaatsen zijn benoemd: Pater Gedeon van der Werf, die kapelaan was te Amsterdam van de St. Antoniuskerk. Pater Van der Werf is geboren te Reeuwijk op 9 mei 1921 en priester gewijd in 1949; Pater Polycarpus Van der Zijde, thans kapelaan aan de St. Jozefkerk te Gouda. Pater Van der Zijde is ge boren te Den Haag op 18 juni 1910 en priester gewijd in 1941. ST BONAVENTÜRA-LYCEUM Aan het St. Bonaventura-lyceum gaat pater Agnus Beekman vertrek ken als godsdienstleraar. In dezelfde functie is hij benoemd aan het St. Franciscuscollege te Rotterdam. Pa ter Beekman is drie jaar aan het Leidse lyceum verbonden geweest. In zijn plaats is benoemd pater Simeon Rozestraten. Pater Rozestra- ten is geboren te Haarlem 31 maart 1926, priester gewijd in 1951. Hij was werkzaam in het bedrijfsapostolaat te Zaandam. Tevens is aan het St. Bonaventura- lyceum benoemd pater drs. Paulus Overeem, die gedurende 12 jaar wis- en natuurkunde doceerde aan het St. Franciscuscollege te Rotterdam. Pa ter Overeem is geboren 12 juli 1917 te Hilversum en priester gewijd in 1942. Hij komt in Leiden de taak overnemen van pater drs. E. Geers, die op 1 januari 1960 benoemd werd tot conrector te Rotterdam. Pater Egmund Commandeur o.fjn. was in Oudenbosch, waar hij in het zustersklooster een retraite houdt, toen hij van zijn benoeming tot pas toor vernam. „Totaal onverwachts voor mij", zei hij ons vanmorgen door de telefoon. Deze benoeming brengt een totale ommekeer in mijn leven. Bijna tien jaar ben ik nu reizend adviseur van de landelijke bond van r.k. Melk handelaren. Het was een zwervend bestaan, dat sterk afsteekt bij dat van bouwpastoor. Nicolaas Johannes Commandeur is op acht augustus 1914 geboren te Ouddorp (nabij Alkmaar) als oudste zoon in een tuindersgezin van zeven kinderen, waarvan zes jongens. In 1934 trad hij in in het klooster te Alverna, waarna hij in 1941 te Weert tot priester werd gewijd. Na een jaar in Bleyerheide deelge nomen te hebben aan de pastorale opleiding werd hij in 1943 assistent in Nieuwe Niedorp (Noord Holland) In 1944 werd pater Commandeur in de Burgwal-parochie te Delft tot ka pelaan benoemd en dat is hij acht en een half jaar gebleven. In 1952 volgde de benoeming tot geestelijk adviseur van de bond van R.K. Melkhandelaren, wat hij tot he den gebleven is. Dit werk hield in, dat pater Commandeur in zijn auto het gehele land bereisde om verga deringen bij te wonen, contacten te leggen en besprekingen te voeren. Hij was in de afgelopen jaren tevens kern-leider van de Aartsdiocesane Middenstandsbond, dat de bisdom men Utrecht en Groningen omvat. Ook dit bracht veel werk met zich mee. Zijn standplaats was het St. Franciscus-klooster aan de Witte Vrouwensingel te Utrecht. Voorts heeft pater Commandeur retraites gehouden en bezat hij de functie van reserve-aalmoezenier van het leger. Leiden kent pater Commandeur van bezoekjes aan de Hartebrugpas- torie en aan de 3 Oktoberviering, enige jaren achtereen. Pater Com mandeur, in het bezit van een auto, werd door zijn medekloosterlingen, de paters Plouvier, Gottenbosch en Meyer, die in Utrecht aan de univer siteit studeren en die „Leienaars" zijn, voor een bezoek aan de Leidens Ontzet vierende Sleutelstad uitgeno digd. De Leonardus-parochie kent de nieuwbenoemde pastoor nog niet En het zal nog wel een dag of tien du ren voor hij in de gelegenheid is een bezoek aan zijp nieuwe standplaats te brengen. Pater Commandeur volgt als bouw pastoor op de pastoor Auxentius van Schalen o.f.m. f en pastoor Barna bas van Rijn, die pastoor blijft ran de St. Leonardusparochie. Koninklijke signatuur in zweetkamertje Pastoor Egmund Comman deur o.f.m. en pater Fabianus van den Brom o.f.m. zullen zich vestigen in het pand Churchill laan 52 te Leiden, dat thans on bewoond is en door de paters Franciscanen is gehuurd. Het huis ligt recht achter de noodkerk aan de Vijf Meilaan en is dus snel te bereiken door de paters. Het was gewenst, dat er een pastorie zou komen in de di recte omgeving van de nood kerk, omdat de zorg van dit deel van de parochie vanuit de St. Leonarduskerk aan de Haagweg op bezwaren stuitte. De woning aan de Churchill laan is een moderne vierka mer-flat, die voorlopig een goed onderdak betekent voor de bouwpastoor en zijn assis tent. De ramen rechts en in het midden zijn van de nieu we „flat-pastorie". Leidse processie naar Kevelaer Nog slechts 14 dagen en de Leid se processie zal wederom in het ge nade-oord Kevelaer haar jaarlijkse opwachting maken. De intentie van de bedevaart luidt: „Éénheid van de kerk". De pelgrims zullen daar als van ouds vurig bidden tot de Troos teres van de Bedroefden. De proces sie zal weer, evenals die uit andere plaatsen, onder gebed en zang door het stadje trekken. Men zal kunnen genieten van een plechtige Hoogmis, welke met begeleiding van bazuinen en violen steeds een diepe indruk achterlaat. Voor degenen, die nog nooit de bedevaart hebben meege maakt, zal dit alles een openbaring zijn, en wij zijn er van overtuigd, dat zij het niet bij deze ene keer zullen laten. Buiten de oefeningen blijft er nog voldoende tijd en gele genheid over, om zich te ontspan nen en hert zich zo aangenaam mo gelijk te maken. Wanneer U zich nog niet heeft op gegeven, kan U het alsnog doen vóór 16 augustus a.s. bij de in de kerkportalen op de affiches vermel de adressen. De processie vertrekt per bus op zondag, 20 augustus a.s., om 9 uur vanaf de Hartebrugkerk en hoopt weer op dinsdag, 22 augus tus, 's avonds pl.m. 8 uur aldaar in goede welstand terug te keren. De reiskosten bedargen 19,75 per per soon. Bruidjes en misdienaars beta len 12,50 per persoon. Men moet in het bezit zijn van 'n pas, welke niet langer dan 5 jaar verlopen is, of van een toeristen- kaart. HOOFDINGELANDEN PLAATSVERVANGERS VAN RIJNLAND Dijkgraaf en hoogheemraden van het Hoogheemraadschap van Rijn land maken bekend: dat de op 3 augustus 1001 gehou den verkiezingen voor hoofdingelan den en hoofdingelanden-plaatsver vangers van Rijnland wegens het on gebouwd eigendom de volgende re sultaten hebben gehad: le. bij de periodieke verkiezing in het le kiesdistrict (hoofdplaats Bloe- mendaal) werd tot hoofdingeland verkozen de heer J. L. Prins te Over- veen (gem. Bloemendaal) in hetzelfde kiesdistrict werd tot hoofdingeland-plaatsvervanger ver kozen jhr W. Ph. Barnaart te Voge lenzang (gem. Bloemendaal); 2e. bij de tussentijdse verkiezing in het 11e kiesdistrict (hoofdplaats Reeuwijk) werd tot hoofdingeland- plaatsvervanger verkozen de heer M. D. D. L. van Leeuwen te Wad- dinxveen; 3e. bij de periodieke verkiezing in het 12e kiesdistrict (hoofdplaats Ha- zerswoude) werd tot hoofdingeland verkozen de heer Jos. van der Eijk te Benthuizen; in hetzelfde kiesdis trict werd tot hoofdingeland-plaats vervanger verkozen de heer P. van der Eijk Jaczn. te Waddinxveen; Als zovele anderen heeft ook prinses Beatrix, zoals ons de zer dagen bleek, haar handte kening geplaatst in het „zweet kamertje" van de Leidse uni versiteit. Slachtoffers van een examen wachten in dit eeuwenoude kamertje op de dingen, die komen gaan". De muren bevatten handtekenin gen van eeuwen terug en het zelfde geldt voor de oeroude eikenhouten tafel, die met vele namen en jaartallen is bekrast Een karaf met waterglas en een asbak met peukjes vol tooien het troosteloos interieur van dit kamertje, dat niet voor niets bij de ingang de door De Ctuers getekende spreuk: „Las- ciate ogni speranza, voi ch' en- trate": „Laat alle hoop varen, gij die hier binnentreedt" laat zien. Tussen de duizenden handtekeningen, teksten, fi guurtjes en vlekken, prijkt nu ook de signatuur van Beatrix met de datum 7-7-1961 daar onder. Bijgaande foto geeft er van een beeld.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7