SINGER w MODERNE ZIGZAGS VAN 12% tot 20% GOEDKOPER ORDE DER KRUISHEREN BESTAAT 750 JAAR Weerbericht Twee doden bij verkeersongeluk te Ede Profiteer van de FANTASTISCHE zomeractie ENIGE ORDE VAN NEDERLANDSE OORSPRONG Benoemingen bij Paters Franciscanen Het weer in Europa Visie televisie Schriftelijke gelukwens van de paus VRJIDAG 4 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Duitse personenauto ramde vrachtwagen Op de rüksweg Utrecht-Arnhem bij Ede zijn gisteravond bij een ver keersongeluk twee personen om het leven gekomen en drie ernstig ge wond. Een Duitse personenauto met vijf inzittenden, allen afkomstig uit Barmen-Wuppertal. reed in volle vaart tegen de achterkant van een ▼oor hen rijdende vrachtauto met aanhangwagen uit Millingen. De 54-jarige heer H. Samberger en de 47-jarige mevr. G. D. Remschusz kv/amen om het leven. Zeer ernstig gewond werden de bestuurder, de 19-jarige H. Samberger, die o.m. een hersenschudding en een arm- en een beenfractuur opliep, zijn 16-jarige verloofde mej. M. G. Remscnusz en de 54-jarige mevr. A Samberger. De toestand van beide laatsten is zeer zorgwekkend. Hoe het ongeval precies is ont staan, is niet bekend De vrachtauto met aanhanger is iets uitgeweken om een defecte, op de aitwijkstrook ge parkeerde auto te oasseren. De mo gelijkheid bestaat dat de remmen van de met grote snelheid rijdende Duitse auto hebben geweigerd, of dat de bestuurder de vrachtauto te laat heeft opgemerkt. Na de botsing ontstond in de geheel vernielde per sonenauto een begin van brand. Voorbijgangers hebben het vuur ech ter snel weten te blussen. Z Marechaussee vatte na drie jaar schipper in de kraag Na drie jaar heeft zich de lange en onvermoeibare arm der wet ge slagen in de kraag van de 33-jarige binnenvaartschipper W. G. T. Sedert '58 wordt de man wegens oplichting en verduistering gezocht. Het kwam de marechaussee in de trein, de Rhein-Main-express, ver dacht voor, dat het stempel in het péspoort er vreemd uitzag. Het stem pel liep namelijk niet sluitend over van de foto op het papier. Het slot van het liedje was, dat de trein uit Zevenaar vertrok, ter wijl T. in het grenskantoor van de Kon. Marechaussee allerlei uit vluchten voor zijn vreemde paspoort zat te verzinnen. Bij stukjes en beetjes trokken de geroutineerde grensbewakers de waarheid uit de schipper. In 1958 verkocht T., die als schip per van het binnenvaartuig „Spes- sart" was aangesteld, voor eigen re kening een ton stuwijzer van het schip. Tezelfdertijd maakt hij een Rotterdamse meubelhandelaar wijs, dat hy eigenaar was van het schip, en liet voor een klein kapitaaltje Wereldberoemde voor veel lagere prijs Doe nu uw voordeel en koop direct. De geweldige vraag naar Singer zigzags over de hele wereld maakt deze fantastische aanbieding mogelijk. Nü moet u toch absoluut een Singer zigzag machine aan schaffen! Het oudste merk (110 jaar), dat reeds meer dan 110 miljoen machines aan de wereld heeft geleverd. Superieur In kwaliteit en service! De betaling kunt u desgewenst via het gemakkelijke Singer betalingssysteem regelen. Winkel en agentschappen in elke plaats. Zij lichten u ook gaarne in over de waarde van uw verouderde machine. ZAan Singer Maatschappij N.V., Kalverstraat 60-62, Amsterdam. Zend mij s.v.p. gratis brochure over uw Singer zigzag naaimachine. f Adres: flj Woonpiaats: Meer dan 110 miljoen machines in 110 jaar! luxe meubelen in zijn schip bren gen. Riant gemeubileerd vertrok de schipper naar Duitsland, uiteraard zonder te betalen. In Duitsland ver kocht hij de spullen en liet het schip voor wat het was. Gedurende drie jaar is T. dus in Duitsland onderge doken geweest. In Duitsland kocht hü van een „on bekende vrouw" een paspoort voor enige honderden marken en ging aan het „knoeien" met zijn eigen foto, hetgeen hem blijkbaar niet erg heeft meegezeten. De man is overgegeven aan de rivierpolitie. Krantenbezorger redde burgemeester uit benarde positie Burgemeester mr. D. Breebaart van Zijpe (N.H.) zal wel blij zijn, dat hij op een ochtendblad is ge abonneerd, want anders had hij mis schien nog langer dan een nacht met een gebroken heup op de vloer van zijn slaapkamer moeten liggen. Dins dagavond, toen hij alleen thuis was, maakte hij een lelijke val, waarna hij de hele nacht zonder hulp moest blijven liggen. Toen de bezorger in de vroege ochtend met de krant bij dc burge meesterswoning arriveerde, hoorde hy op de bovenverdieping om hulp roepen. Toen deze kreten aanhiel den, forceerde hij de voordeur, ging het buis binnen en trof de burger vader aan in een deerniswekkende staat. Thans heeft de medische staf van het Centraal Ziekenhuis te Alk maar zich over hem ontfermd. Feestelijke viering in Amersfoort met kardinaal en minister-president Donderdag 17 augustus vieren de Kruisheren het 750-jarig bestaan van hun orde, die officieel Orde der Reguliere Kanunniken van het H. Kruis heet. Kardinaal Alfrink zal t.g.v. dit jubileum een pontificale H. Mis cele breren in de kloosterkerk van St. Helena in Amersfoort. De viering wordt bijgewoond door premier De Quay en door vertegenwoordigers der Orde uit Duitsland, België en de Verenigde Staten. Des middags is in het klooster, waar ook het generalaat der Orde is ge vestigd, een akademische herdenkingszitting, waarop prof. Luyten OESA, een feestrede uitspreekt. In het Amersfoortse oudheidkundige museum Flehite wordt dezelfde dag een tentoonstelling geopend van kostbare kunst schatten uit de oude kloosters der orde. De Kruisherenorde is de enige, welke van Nederlandse oorsprong is, zij het dan, dat wij in dit geval moe ten spreken van groot-Nederlandse oorsprong, want de orde werd op gericht door Theodorus of Diederik van Celles, kanunnik van de kathe draal van Luik. De Kruisheren vorm den aanvankelijk een verzameling van kloosterorden, die tijdens de Kruistochten waren gesticht en die naast de eigen constituties de regel volgden van de H. Augustinus. On der de tweede overste van de orde verkregen de Kruisheren hun defini tieve statuten, die voor een groot deel ontleend waren aan de Domi nicanen. In de 14e eeuw werden de eerste kloosters in Nederland gesticht, na melijk te Asperen, St. Agatha en Venlo. De orde kende een grote bloei, maar de Reformatie deed bijna alle kloosters in Engeland, Duitsland en ons land verloren gaan. De 19e eeuw was een ander dieptepunt, toen waren er nog slechts drie Kruishe ren over. De heropbloei was echter wonderbaarlijk. Thans telt de orde 800 geprofeste leden, verdeeld over de drie provincies: Nederland, Bel gië en Noord-Amerika. Bij de Neder landse provincie behoort Duitsland De orde staat onder leiding van de Nederlandse generaal Mag. Dr. W van Hees, wiens generalaat in Amers foort is gevestigd. De Nederlandse provincie telt thans 141 priesters en ruim 20 broeders, ongeacht de Ne derlandse Kruisheren, die in de mis sie werken. Ruim 20 uit Nederland afkomstige Kruisheren werken na melijk in het vicariaat Bandoeng on der leiding van mgr. Arntz OSC, terwijl in Noord- en Zuid-Brazillë bijna 40 Kruisheren werkzaam zijn. De Kruisheren zijn in Nederland voornamelijk werkzaam in het on derwijs en in de zielzorg. Hun open college in Uden is zeer bekend. In onze omgeving kennen we het Kruisherenklooster te Zoeterwoude, waar het filosoficum van de orde is gevestigd. De kloosterkerk is tevens openbare parochiekerk van de H. Kruisverheffing. Ook de Leidse stu dentenparochie „Zetel der wijsheid" (pastorie Rapenburg 102) is aan de zorgen van de orde de Kruisheren toevertrouwd. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) MINDER WIND Wisselende bewolking met morgen later op de dag plaat selijk enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON geh. bew. zw. bew. zw. bew. regen regen geh. bew. regen 1. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. regen zw. bew- 1. bew. mist onbew. zw. bew. I. bew. 1. bew. 1. bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. De keuze van het nieuwe bestuur der Nederlandse minderbroederspro vincie heeft plaats gehad op 29 juni 1.1. Tot provinciaal is toen gekozen pater Sigibald Hogenboom, voorheen algemeen missieprocurator. Na enige weken van onderbreking en voorbereiding is eind juli het ka pittel voortgezet onder leiding van pater Lambert Visser, visitator gene raal en voorzitter van het kapittel. De besluiten en benoemingen van dit voortgezet kapittel zijn thans bekend gemaakt. Een belangrijk besluit is dat het Weertse klooster, waar voorheen het 3de en 4de jaar theologie werd ge geven, thans bestemd wordt voor no- vicitaatskloostcr. Te Venray, waar het philosophi- cum is, komt thans het 1ste jaar the ologie er bij. Te Alverna omvat het theologicum thans het 2de, 3de en 4de jaar theologie; de priesterwijding die 60 jaar lang te Weert is geschied, zal nu voortaan plaats hebben te Al verna. Het studieklooster te Maas tricht blijft bestemd voor het 5de jaar theologie (is na de priesterwij ding). Deze wijziging van bestem ming der genoemde kloosters, ver band houdend met een concentratie van de geestelijke en wetenschap pelijke opleiding der fraters, heeft tot gevolg de overplaatsing van enige lectoren. Van Weert worden verplaatst naar Alverna de paters dr. Nicolaas van Bohemen en drs. Prudentius Dries- sen; naar Venray drs Didacus Braun en drs Florentius Hoogenboom; naar Nijmegen (als lector voor Alverna en Maastricht) dr Bertrand van Bil- sen. Dr. Sigismund Verheij gaat van Alverna naar Venray, alwaar ook benoemd is drs. Gelasius Vrolijks. Pater Licinius Verbij gaat als lector voor de kerkzang van Venray naar Alverna, terwijl pater Theofreid van Wel, lie. mus. van Alverna overgaat naar Weert. Magister der fraters-novicen te Weert wordt de hoogeerw. pater Cas- tulus van den Eijnden, oud-provin ciaal. Magister der fraters te Venray: drs. Hilarion Goossens. Magister te Alverna: Hugolinus Backelandt. Gardiaanbenoemingen. Te Weert: Joannes Dings; te Me- gen: Gerlach Schreurs; te Alverna: Servulus Ridder; te Vorden: mgr. Quintinus Pessers; te Heerlen, Sit- tarderweg: Viventius Keulaerds; Akerstraat: Octavius Wismans; Laan- derstraat: Theophilus Thöni; te Nij megen: Monulf van den Eijnden; te Katwijk: drs. Otho Thomaasse; te Venray (lyceum): dr. Winand Gus- sen; te Drachten: Serapion Pronk en te Brummen: Gandulf Sluys. Pastoor- en rector-benoemingen. Op voordracht van de hoogeerw. pater Provinciaal zijn door de bis schoppen van de betreffende dioce sen benoemd tot pastoor te Amster dam, H. Antonius van Padua-Mozes en Aaron: Abel Duindam; Amster dam, H. Joseph: Remedius Deken; Delft, H.H. Nicolaas en Gez.: Servus Keulaerds; Gorcum* Nazarius de Wit; Gouda, H. Joseph: Bernardinus Maarschalkerweerd; Gouda, H. Sa crament: Crispus Schouten; Lochem: Engelbertus Engels; Megen: Angelus Stokman; Oudewater: Gulielmus En- gering; Wijchen, H. Antonius: Eoba- nus Blom; Wijchen-Woezik: Dismas van Galen. Rector te Heerlen, H. Antonius De Vrank: Hildebertus Saes; Heerlen, H.H. Martelaren: Viventius Keu laerds; Heerlen, H. Franciscus: Theo philus Thöni; te Nieuwe Niedorp: Theodorus Schouten. Rectoren der colleges. Tot rector van het gymnasium St. Antonius te Megen is benoemd dr. Sybrand Galama. Rector van het col lege St. Willibrord te Katwijk: drs. Otho Thomaasse. Rector van het R.K. lyceum te Venray: dr. Winant Gus- sen. Te Bolsward directeur van de RK HBS St. Martinus: dr. Oswin van der Lubbe. De in bovenstande lijst verder niet met name genoemde gardiaans, pas toors en rectoren zijn in hun ambt opnieuw bevestigd, wanneer daar ter plaatse geen ander is benoemd. Verder is er nog een belangrijk aantal verschuivingen van kapelaans en godsdienstleraren enz. Het secretariaat voor geestelijke oefeningen en misweken wordt ge vestigd in het Minderbroederskloos ter te Woerden. Het Bedrijfsapostolaat Minderbroe ders Amsterdam wordt verenigd met de zielzorg van de parochie van de H. Antonius van Padua (Waterloo- plein). Tot algemeen missieprocureur is benoemd pater Cantius Andreoli, die vanuit Nieuw-Guinea naar Woerden, missieprocuur paters Franciscanen, verhuist. op (Van onze t.v.-medewerker) Kleine terugblik De vakantie bij de t.v. wreekt zich ook met betrekking tot de donder dagse toneelavond. We zijn er deze week van verstoken gebleven. In ruil gaf de VARA enkele interessan te programmanummers die per film konden worden afgedaan. Iets beter was het de vorige avond bij de NCRV, die anders nog al snel met telerecordings bij de hand is. Emmy Mols-De Leeuwe had fragmenten van vrouwenkwartetten uit vroege re t.v.-uitzendingen bij elkaar laten knippen en dat gaf genoeglijk diver- tisement. We zagen en hoorden een sprekend portret van Chroesjtsjef, waarna modern getoonzette en door een combo begeleide kerkliedjes. Komende uitzendingen Bij de KRO kan men vanavond 't spel „De harp" van Charlos Terrot ervaren en een film „In het voet spoor van Franciscus Xaverius", de grote missionaris. Zaterdag geeft de AVRO het blijspel „Harlekinade" en een nieuwe aflevering van de nieu we quiz. Ook zondag is er een spel, hier bij de NCRV, getiteld „Tobias en de engel". In de namiddag komt uit Heerlen een rechtstreekse repor tage van de Nederlandse kampioen schappen zwemmen. De omroepdiensten van de btf de Europese Radio Unie aangesloten landen zullen helpen bij de ontwik keling van radio en TV in onderont wikkelde gebieden. Voor het opzet ten van een deugdelijk programma zal in de herfst in Rome een verga dering worden gehouden. Intussen vrordt volgens „De Rotterdammer" een begin gemaakt met het opleiden van artistiek en technisch personeel voor beide media in de studio's van de EBU-landen.. Vooral in Europa zullen vele cursussen worden gege ven, zowel theoretisch als praktisch. In verband met het 750-jarig bestaan van de Orde der Kruisheren heeft paus Joannes een persoonlijk schrijven gericht aan de magister- generaal der Orde, mgT. W. van Hees, die op het ogenblik in België vertoeft voor het generaal-kapittel der Orde in Hannuit. De tekst van dit schrijven luidt als volgt: „Aan de geliefde zoon Wilhelmus van Hees, Magister-generaal der Orde van het H. Kruis. Geliefde zoon, zaligheid en apostolische zegen. Thans worden de zevenhonderdvijftig jaren gevierd, die verstreken zijn sinds het heuglijke ontstaan der Orde van het H. Kruis, - edele loot uit de mystieke boomgaard van de Kerk. Voor u, geliefde zoon, en voor de religieuze familie, waarvan gij de leiding hebt, zal de viering van deze gedenkwaardige verjaardag een alleszins gegronde reden zijn om God van ganser harte te danken, dat Hij in zijn al macht en goedheid, in de' loop van al die eeuwen, uw Orde met zoveel heil en hulp begunstigd en verrijkt heeft. Ook betaamt het ten zeerste, op dit historisch ogenblik, de merk waardigste feiten uwer ordesgeschiedenis op te halen en feestelijk te herdenken. Zo heeft uw stichter Theodorus van Celles onder de kruisbanier deelgenomen aan een van de Kruistochten en een klooster gesticht, dat hij als hospitaal openstelde voor de Kruisvaarders. Deze lofwaar dige trek van barmhartigheid heeft u allen sindsdien gesierd en een stempel gedrukt op uwe gedragingen, telkens als kritieke tijden zich voordoen. Ook hebben de leden uwer orde uit zuiver-christelijke naastenliefde geestelijke bijstand en troost geschonken aan hen die hetzij in Frank rijk, hetzij in de omliggende landen, de ketterij van de Albigenzen trachtten uit te roeien. En toen uw stichting nieuwe krachten had gewonnen, heeft zij zowel in Duitsland als in Nederland, krachtig weerstand geboden aan de Hervormers, en aldus uitstekende diensten bewezen aan de katholieke zaak. In de laatste tijd geeft uw orde zich met grote ijver bijzonder aan de missionering onder de heidenen en aan de aktiviteiten van het katholiek apostolaat. Dit is iets, dat wij uitermate prijzen, en waarin wij u aansporen tot nog stoutere ondernemingen en tot het bereiken van nog hogere doelstellingen. Mag hier niet alles verhoopt worden, waar het zo sterke en sterkende licht voorafgaat van het allerheiligste Kruis van Christus? Het Kruis immers: uitwissing van zonde, de gevallene richt het op, de staande steunt het; het waarborgt een zekere overwinning; het is de bron en oorzaak van alle goeds; het is de Boom des Levens, die immer bloeit. Op u moeten de woorden van de heilige Augustinus toegepast wor den: „Gij zoekt Christus de Verhevene? gaat eerst naar Christus de GekruisigdeGij wilt heersen en roemen op de troon van Chris tus? Leert eerst zeggen: het zij verre van mij op iets anders te roemen dan op het Kruis van Onze Heer Jezus Christus. Dit is de leer van Christus, een bevel tot nederigheid, dat wij niet roemen, tenzij op 't Kruis van de Heer Jezus Christus. Het voornaamste is niet te roemen op de kennis van Christus; het voornaamste is op het Kruis van Christus te roemen. De ongodsdienstige mens kan u daarmee bespotten; de brave mag daarin zijn roem vinden: Laat een hoog moedig mens u daarmee bespotten, het is voor de christen hoogste roem". (Preek 140, op 1 Kor 1, 5). Terwijl wij dus wensen dat gij allen onder het vaandel van het H. Kruis voor het Ryk en de Naam van God uitstekende diensten blijft bewijzen en overvloed verwerft aan verdiensten, verlenen wij u, geliefde zoon, en uwe medebroeders, ook voor aller ondernemingen en pogingen, als blijk van onze bijzondere liefde, de Apostolische Zegen. Gegeven te Rome, bij SL Pieter, 16 juli 1961, in het derde jaar van ons Pontifikaat. (get.) JOANNES XXm. Paus". PAUZE Morgen: Wijding van de Maria-kerk te Rome, „O.L. Vrouw ter sneeuw". ROOMSEN, DAT ZIJN WE! Morgen verhuizen we met hart en ziel weer eens naar Rome, de „Eeuwi ge Stad" (terloops: een titel, die niets met vroomheid te maken heeft; zo werd de stad al door de „heidenen" genoemd!) Daar wordt herdacht, dat de Grote Maria-kerk, die ef nóg staat, in 432 werd ingewijd door paus Sixtus III (er stond al een kleinere). Wie neiging heeft benauwd bo ven Moerdijks te denken, vraagt zich af: wat hebben wij daarmede te ma ken! Nü grijpen we even terug op het onnozele mijmerijtje van gisteren. Onze Germaanse voorvaderen hebben de blijde boodschap, dat God mens is geworden, langs een omweg uit Rome ontvangen. Willibrord en Win- fried (Bonifatius) die Engelsen waren reisden naar Rome om daar hun zending te ontvangen. Rome is de moederstad van het Nederlandse (en Westerse) christendom. Daarom be schouwen we „Rooms" als een ere-ti- tel, ofschoon andersdenkenden daar anders over denken! PUZZEL Oplossing no. 512 Horizontaal: 1 serpent, 8 riool, 10 ed, 12 Ars, 13 pa, 14 Ria, 16 ara, 17 Termunten, 18 rem, 19 end, 20 et, 21 sen, 23 te, 24 steel, 26 Maasdam. Verticaal: 2 er, 3 Ria, 4 Portugees. 5 Eos, 6 nl, 7 vertrek, 9 vaandel, 11 dieet, 13 prent, 15 arm, 16 Ate, 21 sta. 22 Ned, 24 sa, 25 la. No. 535. Horizontaal: 1 zangstem, 4 nauw, 7 iemand de achting geven, welke hem toekomt, 8 water in Friesl., 9 mijnheer (Eng.), 10 berg weide, 11 toestand van woede of ra zernij (Ind.), 14 tevens, 15 god der liefde, 17 boom, 19 lichaamsdeel, 21 bijwoord, 22 ridderteken, 23 water in Nederl-, 24 zoon van Jacob. Verticaal: 1 vruchtje, 2 zangwijs, 3 vermaning (Z.N.), 5 troefkaart. 6 oude vlaktemaat, 10 overeenkomst, 12 lichaamsdeel, 13 gem. in Gelderl., 16 reinigingsmiddel, 18 eer, 20 kip penloop. PUIST Door een breed gebaar van een plaat selijke industrie kon onze vuurtoren eindelijk worden gerestaureerd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3