Een gouden bruidspaar in Sassenheim AASTOBBERACES in 't schilderachtige De Heije J Aan de Lisserdijk speelt een volwassen haas met katten VRJIDAG 4 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1« if. J. WITTEMAN-ROTT1ER 50 JAAR GETROUWD Vandaag zijn voor het echtpaar H. J. Witteman-Rottier, Kastanjelaan 11 in Sassenheim, de „gouden" bruidsdagen ingegaan. Vijftig jaar geleden heeft de heer Witteman („Ik ben een geboren en getogen Sassenheimer"het ja-woord gegeven aan zijn Zeeuwse bruid, („met Zeeuwen, die de Burcht in Leiden hadden gepacht naar Leiden gekomen, toen ik 16 jaar was en daar mijn man leren ken- Het bruidspaar - „ik 73 en mijn vrouw 71 jaar" - verkeert nog in een uitstekende gezondheid. „In de crisisjaren hebben we moeilijke tijden gehad, wie eigenlijk niet? Negen kinderen opvoeden is ook geen kleinigheid, maar we zijn er steeds doorgekomen en nu hebben we een heerlijke oude dag." Negen kinderen zijn dus uit dit huwelijk voortgekomen, waarvan er nog acht in leven zijn - „een van de dochters is op haar 27e jaar gestorven" - namelijk 5 jongens en drie meisjes, van wie alleen één jongen niet getrouwd is. De heer Witteman heeft tot zijn 65e jaar zijn boterham verdiend in de tuinderijen - „van 1921 tot 1923 ben ik echter met een aannemer meegegaan naar Scheveningen, daar kon ik toen het dubbele ver dienen." Op 24 augustus a.s. wordt de gouden bruiloft gevierd, 's Morgens een gezongen H. Mis in de parochiekerk van de H. Pancratius en daarna met de hele familie - „we hebben 31 kleinkinderen" - in de „Oude Post" feest vieren. Voor de belangstellenden is er 's middags receptie van 3 tot half 5 in de „Oude Post". Prins nodigde president van Mexico uit Naar Associated Press bericht heeft prins Bernhaxd de president van Mexico, Adolfo Lopez Mateos, uitge nodigd namens H.M. de Koningin voor een bezoek aan ons land. De uit nodiging gold ook echtgenote en kin deren van de president. De prins no digde de president uit vóór hij met het toestel van de president van Me xico naar de Mexicaanse stad Aca- pulco vloog. Hij was onderweg om zijn dochter geluk te wensen met haar 22e verjaardag. Officieel is van deze uitnodiging in Den Haag nog niets bekend. De hoop op het nog levend aan treffen van de zeven mijnwerkers, die in een mijn nabij Metz zijn inge sloten, is opgegeven. spanningsleiding gevlogen en had 'n gebroken vleugel. De heer Coster- mans, de Lissese dierenarts, die kort geleden naar Sassenheim ging, spalk te de vleugel, maar het dier wilde niet eten ook al spitte mevrouw Ent hoven de lekkerste wormen uit de grond. Teneinde raad vroeg zij aan een andere dierenvriend in Lisse, de heer Arie de Wit, of hij zich over de scholekster wilde ontfermen. Daar voelde' de vogel zich blijkbaar met een op zijn gemak, at flink en ver orberde o.m. in vrij korte tijd voor 15.rauwe gehakt. De vleugel ge nas spoedig en op een dag is men naar de stille Van Lijndenweg vlak bij de befaanmde bloemen tuin „Keu kenhof" gegaan om hem vrij te la ten. Dokter Costermans had best werk gedaan: de ekster vloog alsof er nog nooit iets aan de hand was geweest. Daarentegen gaat het met egels uitstekend. Die komen 's avonds uit de poezenbakken eten, die mevr. Enthoven speciaal voor deze diertjes gereed zet. In het najaar komen de jonge egeltjes wel eens binnen spe len. Ze kunnen het dan ook met de poezen best vinden Een toevluchtsoord voor dieren, dat bescheiden huisje daar aan de Lis- serdijk. En wat de mensen ook zeg gen en welke spottende opmerkin gen er ook worden gemaakt, het laat mevrouw Enthoven koud. Ze houdt veel van dieren. Mensen, zo zegt ze, kunnen teleurstellen, maar dieren nóóit! In het ziekenhuis te Siegburg bij Bonn is gisteren overleden de zestig jarige Dirk Imming uit Amsterdam. Hij was een van de vier Nederlan ders, die waren betrokken bij een verkeersongeval in de omgeving van Uckerath in Nordrhein-Westfalen. „Geeft rheumazieken meer klinie ken". Onder dit motto zal de heer A. M. Bergers uit Rotterdam, die reeds tientallen lande.ijke acties ge voerd heeft voor diverse doeleinden, ditmaal een grote nationale rheuma- actie op touw zetten ten bate van het Nationaal Rheumafonds. Het is de 50ste actie die de heer Bergers zal ieiden. Het totaal be drag dat ondei zijn leiding voor charitatieve sociale en culturele doel einden is ingezameld bedraagt rond 40 miljoen gulden. De actie „Geeft rheumazieken meer klinieken" is de tweede grote actie voor het rheumafonds. De eer ste maal in 1955 werden 5 miljoen loten geplaatst, één op iedere twee Nederlanders. Thans wil men trach ten twee miljoen loten te plaatsen. Het doel van deze actie is geld bijeen te brengen voor de uitbreiding en voortzetting van het wetenschap pelijk onderzoek naar de oorzaak en de juiste wyze van bestrijding van deze volksziekte en ook het aantal behandelingscentra voor rheumapa- tiënten uit te breiden. Ook ontvan gen rheumaleiders in overleg en sa menwerking net andere fondsen en sociale diensten steun van het rheu mafonds. De rheuma-actie begint op 5 augus tus en eindigt 29 september. Aan da loterjj zijn prijzen verbonden voor een waarde van 250.000 gulden, waaronder 5 woonhuizen a 25.000 gulden. Einde augustus zullen ook 3.200.000 kranten huis aan huis in Nederland worden bezorgd. In een aantal zul len bepaalde kenmerken zijn aange bracht die door middel van de radio bekend zullen worden gemaakt. Autodief was te snel voor politie De politie, die toch ook wel weet wat hard rijden is, had gisternacht zowel in Rotterdam als in Dordrecht het nakijken. Nadat een automobi list in Rotterdam de argwaan van de politie had opgewekt, werd hij gesommeerd te stoppen. De bestuur der van de auto (die zoals later bleek in Tilburg was gestolen trapte het gaspedaal in tot de plank en stoof er met een vaart van meer dan honderd vandoor. De agent kon ternauwer nood voor de aanstormende auto wegspringen. Tijdens de drieste jacht, die de politie inzette door Rot terdam-Zuid, behaalde de vluchten de wagen een snelheid van 150 kro. Toen men eenmaal de grote weg naar Dordrecht had bereikt, had de politie helemaal het nakijken. De politie van Dordrecht, die hier na door haar Rotterdamse collega's werd gewaarschuwd, kwam nog net op tijd bij de rijksweg aan om de wagen als een raket te zien weg schieten in de richting Tilburg. Volgens het nummerbord, dat de Rotterdamse politie nog wel had kunnen registreren, moet de auto in Tilburg gestolen zijn. En geeft hazezoentjes aan de bazin „ZE ZEGGEN NATUURLIJK meer dan eens, dat ik op het gebied van dierenverzorging en dierenbescher ming overdreven doe. Maar ik laat de mensen maar kletsen. Ik leef mijn eigen leven. Ik behoef niemand te vragen wat ik moet doen of laten en ik ben dol op dieren". Dat zegt me vrouw Enthoven van de Lisserdijk, in de Haarlemmermeer, nabij Lisse, wier huis een toevlucht is voor die ren, die hulp behoeven, die dakloos of verschopt zijn. Het gebeurt wel eens dat er tien, twaalf katten in huis zijn, die stuk voor stuk liefde rijk worden verzorgd. Wie nu het gastvrije huisje aan de dijk binnen stapt, wordt verwelkomd door een aantal welgedane poezen en in de keuken treft ge een fris en proper hok, waarin een volwassen haas zit. Het is in ons goede vaderland nog maar zeer zelden gebeurd dat men een haas in gevangenschap in leven kon houden, maar mevr. Enthoven had er geen moeite mee. Ze maakte hem bovendien tam, maar u moet niet denken dat heer Haas een alle mansvriendje is geworden. Verre van dat! Hij is natuurlijk de beste maatjes met mevrouw Enthoven, hij speelt ook graag met de katten, maar het dier heeft een uitgesproken he kel aan mannen. Die kunnen bij de haas geen goed doen. Ook de heer Enthoven, die het beest toch dage lijks ziet en het dier vele malen heeft willen vertroetelen, kan by de haas niet .in de gunst komen HOE HET DIER aan de Lisserdijk terecht kwam?Het is al weer vele maanden geleden dat een man aan de Hillegommerdijk bezig was het gras te maaien. Plotseling raakte hij iets met zijn zeis. Hij dacht eerst dat het een rat was, maar bij nader inzien bleek het een piepjong haasje. Hij wilde het diertje, dat niet ge wond was, de vrijheid geven, maar het was nog zo hulpeloos. Het kon niet voor zichzelf zorgen. Eerst hoop te men nog dat het moederdier zich weer over het jong zou ontfermen, maar die hoop bleek ij del. Het jong was in mensenhanden geweest en werd niet meer geaccepterd. De dierenliefde van mevrouw Ent hoven is wijd en zijd bekend en zo belandde het jeugdige haasje in de woning aan de Lisserdijk, waar het met de fles werd gevoed. Het dier groeide voorspoedig op en kreeg 'n ruim, fris hok in de keuken. Het bleef een grote voorliefde voor melk koesteren en thans, nu het beest twee en een half jaar oud is, klokt hij iedere dag een halve liter naar bin nen. Met melk meer mans. Daarnaast peuzelt hij gezeefde ha vermout, verorbert hij zijn dagelijkse portie geroosterd brood en werkt per week een half pond biscuits achter de knaagtanden, 's Avonds wordt er met hem gespeeld en men lief koost het dier als een kat. Hij legt Mevrouw Enthoven van de Lisser dijk is dol op dieren. Ze heeft niet alleen een aantal katten, maar ook een haas. Het dier woont in een fris en zindelijk hok dat in de keuken staat. De poezen komen de haas wel eens gezelschap houden. De dieren spelen dan met elkaar. Hier liefkoost de haas een poes, die er niet over denkt het hazenpad te kiezen. zijn pootjes op de schouders van me vrouw Enthoven en geeft haar (haze) zoentjes. Hij heeft nog nooit een po ging gedaan om weg te lopen. Dit is trouwens niet de eerste haas, die mevrouw Enthoven heeft groot gebracht. Enkele jaren geleden had ze er ook een en dat was helemaal een bijzonder exemplaar. Die liep frank en vrij door de kamer en nooit had men iets van he mop te ruimen. Hij had zijn eigen „poezenbak" en 's nachts ging hij in zijn slaaphok. Op een goede liever gezegd: een kwade dag besloot men hem een nieuw hok te geven. Van die dag af is het dier gaan kwijnen en binnen enkele weken was hij dood. POEZEN HEEFT mevrouw Entho ven al tientallen verzorgd en met veel succes. Al waren het nog zulke miserabele beestjes, als zij bij haar werden gebracht, knapten ze alle maal op. Daarentegen heeft ze met vogels nooit succes. Men bracht eens een scholekster bij haar. De vogel was tegen een draad van de hoog- In De Meije heeft men, na vorig jaar, gistermiddag voor de tweede keer tijdens de Oranjefeesten een kaastobberace gehouden. Enkele honderden Meijen aars, jong en oud, dromden samen op de kanten van De Meije bij het feestterrein om de flinkerds een „krooskoppie" te zien halen. Een massale zwempartij als vorig jaar is het evenwel niet geworden. „Ze hebben het nou door gekregen, hoe ze niet met hun hoofd in de flap moeten duiken" mompelde een oudere Meijenaar spijtig. Anderen lieten het niet bij mompelen, maar gaven als de beste stuurlui aan wal de nodige raadgevingen, die natuurlijk alle de sensatie moesten brengen. De jongelui in de tobbes lieten de raadgevingen voor wat ze waren en pro beerden ijverig te winnen zonder een nat pak. Een enkeling, die bleef staan in de tollende tonnetjes, inplaats van te gaan zitten, en zijn evenwicht ver loor, zorgde tenslotte nog voor de nodige schater buien. Hoe oud het kaastobbevaren eigenlijk is, kan nie mand precies zeggen. Zo te oordelen moet het al even oud zijn als men in dé kaasstreek van Neder land kaas maakt. Het beeld van de gistermiddag gehouden wedstrijd was bijna volmaakt. Blonde jon gens- en meisjes - kaaskoppen zou men in het buiten land zeggen - zwoegend in kaastobben in De Meije, waarvan de oevers met een menigte knotwilgen be groeid zijn. Het laatste treffende detail rond het wedstrijdwater tenslotte waren de vele boeren, mét pet en mét sigaar. Overigens is ons oog weer gevallen op de werkelijk wel bijzondere schoonheid van de buurtschap, veelal bestaande uit boerderijen van het echte mooie Zuid- Hollandse type, die zich met het groen van hoge en lage bomen, langs de van de vele waterlelies „in bloei staande" Meije slingert. Werkelijk schilder achtig als weinig andere streken in Nederland. (foto's: De Leidse Courant) Met de finish in zicht duikelde de jongeman op de bovenste foto nog net in het kroos van De Meije. Hila riteit onder de velen, die op de kant stonden. Deze drenkeling was jam mer genoeg een van de weinigen. Het vergt nog heel wat moeite om de tobbes een metertje of wat door het water te werken. Peddelen opzij van de „boot" is onmogelijk omdat men dan met een geweldige vaart gaat rondtollen. De bedoeling is, dat men de wankele tobbes als het ware door het water harkt.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10