DE KAPPER TRAPJE MOEST ER EEN BIJ NEMEN Chefarine 4 EEN ITALIAAN IN NEDERLAND r DINSDAG 1 AUGUSTUS 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Hoofdzaken voor de vrouw WAARSCHIJNLIJK heeft de vrouw nimmer zoveel aandacht 'besteed aan het maken van haar toi let als in de 18e eeuw. Zeker is, dat zij nooit zo'n grote belangstelling heeft getoond voor haar haardracht als in dat tijdperk. De mode schreef toen enorme to renhoge kapsels voor en haar kapper, pardon haar coiffeur, diende zelfs een trapje mee te nemen om zijn cliënte goed te kunnen bedienen. En na zijn •bezoek moest mevrouw en mejuf frouw uiterst voorzichtig met haar in vorm gebrachte haardos omspringen: in de reusachtige kapsels waren na melijk allerlei linten, strikken, bloe men en zelfs modellen van schepen verwerkt die natuurlijk niet uit het verband mochten raken. Stel je voor het zou lijken of mevrouw of mejuf frouw aan de rui was en wat voor een indruk moest het maken als zo'n schip plotseling op drift sloeg en kap seisde? Om dit te voorkomen sliep ze dus maar rechtopzittend. Onder het kapsel prijkt haar met poeder en verf bepleisterd gelaat, op gesierd met zwarte mouches, glim lachend, blij en zorgeloos, denkend aan feestjes en de nieuwste tijdpasse ring - de rococo-opvatting van terug naar de natuur! - herder en herderin netje spelen. De rococo-mode was schiterend en sprookjesachtig mooi. Doch al deze pracht en praal kostte schatten en schatten geld. Dat moest opgebracht door een uitgemergeld volk, dat zich in zijn armoede en honger nog extra Aetherklanken WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d._ zieken. 9.3*5 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 Gevar. progr. (herh.). 12.10 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Blaas- ork. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.45 Gram. 15.30 Gram. 15.45 Gram. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Het Spektrum, le zingen. 18.00 Kamerkoor en soliste. 18.30 R.V.U.: Organische Chemie - II, door Prof. Dr. E. Havinga. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Leger des Heilsmuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Meisjeskoor. 20.10 Radio filharm. ork. 21.35 Nieuwe verkenningen in Zuid-Afrika, reisbeschrijvingen. 21.50 Promenade ork. en solist. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Nwe gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00-24.00 VA RA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.40 V. d. jeugd. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 Inleiding tot het Pastorale gesprek (1), le ning. 10.20 Gram. 10.35 Kamermuz. 11.05 Lichte muz. 11.35 Lichte muz. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platte land. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Van vuistbijl tot kunstmaan, lezing. 14.00 Gram. 14.45 Volksliedjes en -dan sen. 15.00 Wie zal dat betalen? le zing. 15.10 V. d. jeugd. 16.30 Gram. 17.00 Tips voor vakantie. 17.50 Re- geringsuitz.: Een bezoek aan de gro te markt te Paramaribo, lezing d. Dra. R. M. E. Jonker-Verhoef. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Jazzmuz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Draaiorgelmuz. 19.20 VARA- varia en gram. 19.30 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Promenade-ork. en soliste. 20.45 Een verschil van vijf tien jaar, hoorsp. 21.25 Grain. 21.35 Gesproken portret. 21.50 Amus. muz. 22.20 Sportuitz. 22.30 Nws. 22.40 Pi anorecital. 23.15 Lichte muz. en voor- dr. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30-17.40 Int. jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Spaanse liederen. 20.40 Licht pro gr. 21.05 Voordr. 21.25 Attentie. 22.00 A vond wij ding. VATICAANSE RADIO (196 m.) 22.15 uur. Pauselijke missie-inten tie van het Gebedsapostolaat; „dat door de verkondiging van het Evan gelie, en de leer der Kerk in de mis sielanden een gezonde maatschappe lijke orde moge groeien." bespot en getart voelde, omdat het zo broodnodige meel gebruikt werd om de coiffures der rijkste diames te bepoederen. Tenslotte eindigde deze schone droomtijd van de elite dan ook in bloedige nachtmerrie van de valbijl. De hoge kapsels, die de draagsters dwongen hun koetsen binnen te krui pen en daar geknield te gaan zitten - hetzelfde verschijnsel kan zich nu voordoen met de hoge bolhoeden en auto's van nu - waren er inmiddels al uitgeraakt. Naar men zegt. door dat Marie Antoinette zoveel haar ver loren had bij haar tweede bevalling, dat een dergelijk kapsel haar teveel moeilijkheden op ging leveren. De rococo maakte plaats voor een teruggrijpen naar de Romeinse en Griekse oudheid; deze op de antieken geïnspireerde mode deed vooral op gang tijdens Napoleon en verwierf bekendheid als de enpire-stijl. Napoleons soldaten vochten in on praktische uniformen en al droegen zij dan geen pruiken meer, de hoogte van Marie Antoinettes coiffures, die daarna overging op de hoeden der dames, vond men nu bij hen terug in de met pluimen en veren beladen potten en berenmutsen. Bepaalde on derdelen droegen een wurgende hals doek; recruten die ze voor het eerst moesten dragen liepen voordat ze er aan gewend waren wekenlang half bezwijmd en blauw aangelopen rond. Spottend werden ze door de oudere soldaten blauwen genoemd, een naam die voor dè biggen van het vreemde lingenlegioen nog steeds opgeld doet. De militaire mode doet wat streng heid aangaat zeker niet voor die van de dames onder. Nog steeds bestaan de poets- en borstelheden en ver dwijnt elke solda t die de kleding voorschriften overtreedt in de petoet. Celstraf voor degene die zijn uniform zó onwaardig is. Eén losse knoop en de man in dienst loopt zelfs gevaar de kans te missen de vijand aan de bajonet te prikken of met granaten en bommen de grootst mogelijke ver woestingen aan te mogen richten. NADAT DE geweldenaar Napoleon van het wereldtoneel verdwenen was, veranderde ook de mode weer. Een reactie van terug naar de wijde hoepelrokken en de wespetaille. Het Biedermeier tijdperk brak aan en nu behoorde de vrouw een lief, zacht en bleek gezicht te hebben, omlijst met pijpekrullen. In de daaropvolgende tijd van Flo rence Nightingale en „Gejaagd door de wind" is het kapsel zeer eenvou dig en werd in het algemeen het haar aan weerskanten van een scheiding in het midden glad weggekamd'. Daarna verschijnt een minder een voudig kapsel, hoger en met krulle tjes en rondom de eeuwwisseling zien we het zogenaamde opgestoken haar. In 1904 deed de permanent-wave de blijvende krul, na veel geëxperi- menteer uitgevonden door een Lon- dense kapper, zijn intrede, De behan deling vereiste een overgave aan een 7 a 8 uur kwellen, maar ach is het haar niet het sieraad van de vrouw? MIET ALTIJD, er moet een tijd zijn geweest, eeuwen en eeuwen geleden in het Egypteland van de beeldschone koningin Nefertete, dat er zogezegd voor de man geen pret tiger bezigheid was dan zijn handen Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent Ieder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. f/ (Advertentie) te laten glijden over de kale bol van zijn gade. Maar goed, in 1904 en nu heeft het zojuist aangehaalde gezeg de wel waarde. Langzamerhand verdrong de pr- manent de hete krulijzers van wel eer, de methodes werden vebeterd, de martelingen minder erg en na we reldoorlog nummer 1 heeft deze uit vinding burger(es)recht verkregen en is gemeengoed geworden. Na 1918 wilde de vrouw gelijk aan de man worden, ook uiterlijk, ze ging daarom sigaretten roken (zij het toen nog elegant uit een pijpje) en liet zich het haar kort knippen, waarbij hat uiterste van dit streven wel werd bereikt met de jongenskop. Totdat ook dit begon te vervelen en de vrouw langzamerhand toch maar weer vrouw werd. Na wereldoorlog 2 is het manne lijk element dan ook totaal uit de damesmode verdwenen, ook al is het haar soms zeer kort. Na het haar op zolder hebben we rattenkopjes en chignons gehad, geblondeerde lok ken, geverfd en geklemd haar, rood, paars en zilvergrijs, ja tot zelfs prui ken toe zijn er geweest. Ook in het hooggekapte haar vanBrigitte Bar dot herkennen we een terug naar de Rococotijd en tevens Japanse invloe den. Daarvoor herleefde de 1900-stijl in het kapsel La Chatte. En zo zien we steeds een terug grijpen en een iets nieuws bedenken. Zo blijft het en zo zal het Jteeds zijn en goed beschouwd is er dan eigen lijk niets nieuws onder de zon. Maar dat laatste is een gedachte die bij de vrouw ten opzichte van de mode wel nooit zal opkomen! Fred Vos. „In de kramen zaten gezette visverkoopsters in deftig zwart, het blozend hoofd getooid met kanten mutsen en gouden sieraden... (Foto: De Leidse Courant) IJ ET reisprogramma van signor Luigi Venicio- de Bellis beschreven in de „Corriere Fiorentino", was tevoren danig bestudeerd. „Wij zaten in Florence uren-lang op de kaart te turen. Het stond bij ons vast, dat wij naar Neder land zouden gaan. - Gaan we nu naar Nederland (Paesi Bassi) of naar Hol land (Olanda)?," vroeg Bi- anca. Daar kwamen we Voorlopig niet uit. Er be staat wel een Koninkrijk der Nederlanden met twee ambassades in Rome, maar geen Nederlands volk. Wel een Hollands volk." (Het Italiaans kent geen bijvoeglijk naamwoord voor Nederlands! Alle Ne derlanders zijn Olandesi. Red. L. Crt.) „,In onze onkunde waan den wij, dat de het verst van de grote steden gele gen, streken wel de meest belangwekkende zouden zijn. Dat bleek een ver gissing. Die streken be staan grotendeels uit dro ge, dorre, zanderige terrei nen bedekt met dennebos- sen. Tot onze verbazing vernamen wij, dat juist de door de natuur het minst gezegende gebieden het ontspanningsoord voor de Hollanders zijn. Na de eer ste teleurstelling in enige vervelende gaten („paesuc- ci"!) als Appeldorn en Gil- versum reisden wij naar Utrecht - en daar begon de openbaring 1" Het zou ons te ver voeren de gehele reis van 't echt paar Venicio te vertalen. Volstaan we met een kor te samenvatting van hun ervaringen. Utrecht wordt beschre ven als 'n bijzonder mooie stad, met ingezonken, be lommerde grachten, waar boven de toren van de „duomo" als een vinger Gods ten hemel wijst. De toren van de dom is on geëvenaard groots in zijn sobere, mannelijke een voud. Het inwendige van de dom, ofschoon hoog, is benau wend van kaalheid. „Men De „u" is een klinker, die in het Italiaans onbekend is. Het is een hoogst wel luidende klank, welke in het Nederlands zeer veel voorkomt, aangezien de aanspreektitel „U" is, en ook het „grazie" door „dank - U" wórdt weerge geven. „Het is een moei lijke taal, vooral ook door de samengevoegde klanken „au", „eu", „ui", „oe" en „ei" die wij niet kennen, evenmin als de „h", de „z" en de „w". Men heeft zó vele tussen-tonen en me deklinkers tot zijn beschik king, dat, rap gesproken, het Hollands een nevelige ZO IETS FEESTELIJKS NOG NOOIT BELEEFD zei ons, dat de Calvinisti sche ere-dienst geen be hoefte heeft aan praal en alle sieraad had verwij derd. Wij kunnen dit niet anders dan betreuren en zien er ook de noodzaak niet van in, aangezien de Protestantse kerken in Duitsland de volle luister van de katholieke kerken hebben bewaard." f"VE NAAM Utrecht le- verde eerst moeilijk heden op. De „ch" wordt „als een Spaanse J" uit gesproken (alsof men een visgraatje heeft ingeslikt). zachte indruk maakt." Onvergetelijk was het spe len van het klokkenspel in de dom-toren. „Alleen daarom al zou men naar Holland reizen, want iede re stad of stadje heeft een „concerto di campane", waarmee telkens vrolijke wijsjes of gedragen melo dieën over de daken wor den uitgestrooid als zilve ren en gouden munten uit de hand van een gooche laar." ,,'s Avonds, als het ver keer - dat ook in Holland druk is - wat was wegge- ebd, wandelden wij samen langs verstilde grachten en door schemerachtige stegen, om zwijgend naar de luchtige muziek te luis teren." 1JET mooist vonden zij het klokkenspel van de St. Jans Kathedraal in Den Bosch (,Bosco ducale') - welke stad zij op de thuisreis aandeden. „Sluiers van klanken ze gen uit de toren neer." Maar het meest vermaak ten zij zich te Leiden (Leyda). „In Leiden kwamen we op een zaterdagmorgen aan een tenten-markt, zo als de „Campo dei Fiori" in Rome, maar aan weers zijden van een breed wa ter, dat door een tempel met kolommen werd over brugd. In de kramen („ba- racchette") zaten gezette visverkoopsters in deftig zwart, het blozend hoofd getooid met kanten mut sen en gouden sieraden Boven de tempel-brug priemde de toren van het stadhuis omhoog, waaruit opgewekte klokke-liedjes dartelden terwijl de pau zes werden aangevuld door een orgeltje („organino") dat tussen de kramen op een kar werd rondgere den. Zo iets feestelijks hadden wij nog nooit be leefd. Maar iedereen vond het blijkbaar heel gewoon. Wij echter hadden grote zin op straat te gaan dan sen. Wat een stad!"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4