Y iwum Beginselen en normen bezitten niet die zeker heid welke wij daaraan hebben toegekend Windhoos bij Vcnlo Twee doden Monument voor STIER Piek-weekend vacantietijd minder druk dan verwacht J. H. Menten uit Warmond won „In mem. J. van der Mark-cup" DE MAN UIT CHICAGO MAANDAG 31 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA i SOCIALE STUDIEWEEK IN ROLDUC BEGONNEN Schouwen loopt vol Voortdurende mens wording in de wereld Vandaag is de Limburgse sociale studieweek, de militaire instelling van doctor H. Poels, haar dertigste wapenschouw begonnen. Temidden van een aangenaam weerzien van vrienden, priesters en leken, intel lectuelen en arbeiders uit alle de len van het land, heerste nochtans zekere verslagenheid. Want een van de voormannen sinds het eerste uur, pater Jac. Jacobs M.S.V., eens de strijdbare „generaal" van Credo Pug- no en met rector Colsen lid van wij len Poels' driemanschap, was zo juist, 82 jaar oud, in het graf gedra gen. Pater Jacobs heeft zelden of nooit een Studieweek op Rolduc gemist. Meermalen was hij zelf lesgever en steeds leverde hjj zijn deel in de ge dachten wisseling. De laatste jaren was hij wat rustiger in het sociale kamp, naarmate zijn gezondheid iets achteruit ging. Maar Rolduc verzui men, dat deed hij niet. En dan had h\j steeds een kring van toegewijde vrienden om zich heen, die deze strijdvaardige priester, spreker en schrijver over sociale kwesties en arbeidersemancipatie, zo graag nog eens privé kwamen raadplegen. Er is nu voor zijn zielerust gebeden, even als geen Studieweek wordt overge slagen zonder een heilige Mis voor de zielerust van „den doctor". Het algemeen onderwerp voor deze Rolducse studieweek betreft de voor uitgang in het sociale denken. Duide lijk is gesteld, dat het ons bezorgd maakt, dat onze beginselen en nor men aan verandering onderhevig zijn en dus blijkbaar niet die zeker heid bezitten welke we daaraan heb ben toegekend. „De mens wordt meer mens". Met veel ontgoocheling en te leurstelling, met veel nederlagen en inzinkingen is de mensheid op weg naar een hoger niveau van mense lijkheid. Daarmee verandert niet al leen het feitelijk leven, maar ook het denken. Er is evolutie in de visie op de werkelijkheid en dus in de weergave van die visie. Deze keer voor het eerst heeft de Tuinderskassen vernield Een sterke windhoos heeft zondag middag te Venlo in de omgeving van de Straalseweg en de Heründers- weg huisgehouden onder een aantal tuinderskassen, die gedeeltelijk wer den vernield. Omstreeks half een naderde een zwarte zuil uit de richtnig Velden, een tien meter breed spoor van vernieling van akkers en kassen na latende. Duizenden ruiten sneuvel den en vele kasopstanden werden van de fundamenten gerukt. De schade is zeer groot, doch wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. In verband met het zondgamiddaguur was er geen personeel op de bedrij- van aanwezig, zodat persoonlijke on gelukken zijn uitgebleven. Met 100 km geslipt Zaterdagmiddag zijn onder de ge meente Maasniel, even benoorden Roermond, drie jongelui met grote vaart in een auto tegen een boom ge reden, waarbij twee van hen het le ven verloren en de derde zwaar ge wond werd. De auto, waarin zij met leiding van de Studieweek afgezien van het verstrekken van een korte inleiding op de te geven „lessen". Thans heeft men een algemeen voor woord gekozen, waarin een uitste kende schets van het vraagstuk, zo als het aan de orde ils gesteld, wordt gegeven. We ontlenen daaraan enikele gedachten, kennelijk afkomstig van mgr. Karei Roncken, voorzitter van de Studieweek. Hij herinnert er aan, dat aan rechtvaardigheid ed democra tie, aan eigendom en gezag, welvaart, individuele en persoonlijke zeker heid en ook aan het beginsel van subsidiariteit en verdraagzaamheid tegenwoordig een andere inhoud wordt gegeven dan vijftig jaar ge leden. ,Ons denken is geen copie van de gedachten van onze ouders". Samen met anderen. Anders gezegd: het bestaan van de mens is een voortdurende „mens wording in de wereld, samen met anderen". Daarbij dringen zich vra gen op die kunnen worden bena derd vanuit een viervoudig facet: wat leert ons de geschiedenis omtrent de wording van de mens en dus om trent het denken; welke invloed heeft bij de bewustwording van de mens de wetenschap en de techniek, de industrie en de welvaart; wat doen we met onze sociale beginse len, die we hebben verkondigd als universeel gelden en dus nis onver anderlijk; en tenslotte: wat zijn de hoop en verwachting van de christe nen binnen de aardse werkelijkheid? Op deze vragen ingesteld, behan delen vier geleerde sprekers in deze studiedagen de kwestie van de voor uitgang in het sociale denken. Dr. B. Delfgaauw uit Amsterdam heeft reeds in de eerste les aangtoond, dat menselijk bestaan menselijke vooruitgang is en straks zal de Nij meegse hoogleraar, dr. A. G. M. van Melsen de menselijke vooruitgang vol gens vaststaande beginselen in be schouwing nemen. Dan zijn er nog twee Belgische professoren van de katholieke universiteit van Leuven, de hoogleraren E. de Jonghe en A. Dondeyne, die onderscheidenlijk zul len spreken over „beginselen en nor men in de sociale evolutie" en over „geloof en hoop van de christen bin nen de aardse werkelijkheid". In discussiegroepen zullen deze vier grote onderwerpen aan de orde worden gesteld, uit welke groepen verslagen zullen resulteren .Tammer alleen, dat daardoor de tradi'ione'e „praatavond" van zondag :s komen te vervallen. Nog nimmer heeft het veer Zijpe- Anna Jacoba Polder zo'n stroom auto's te verwerken gekregen als zaterdag het geval was. Een rij auto's van ongeveer 3 km lengte wachtte zaterdagavond om te worden over gezet waarbij wachttijden voorkwa men van ongeveer vijf uur. Het me rendeel van de auto's is van Duitse vakantiegangers die op Schouwen- Duiveland hun vakantie gaan door brengen. Men vreest, dat de kampeer-ter- reinen op Schouwen-Duiveland deze stroom niet zullen kunnen verwer ken daar reeds vorige week ver schillende kampeerterreinen vol wa ren. Ongeveer 1800 h 2000 auto's zou den zaterdag, naar men schatte, het veer passeren. De veren op Zeeuws- Vlaanderen konden het verkeer re delijk verwerken. Het veer Vlissin- gen-Breskens voer met drie schepen. R'damse tram 22 weg: geen personeel De Rotterdamse elektrische tram moet door personeelsgebrek dc dienst beperken: besloten is met ingang van 1 augustus tramlijn twaalf op te hef fen. De Amsterdamse beeldhouwster mevr. Sawade Smit heeft opdracht gekregen een stenen monument te vervaardigen voor een stier. Deze stier is (de in fokkerskringen beken- da) 'Adema 21 van de Woudhoeve, die gefokt werd door gebr. Ruyter te Ooster-Blookker. Tot zijn dood in november 1960 v/as het dier eigen dom van de KI-vereniging „Sybe- carspel. „Adema 21" had 5300 nako- kampioen van Noord-Holland. Regen(!) hield Japanse stemmers niet tegen Wél 3V2 kilometer auto's voor de Duitse grens Misschien heeft het weer niet zo geanimeerd, misschien ook begint 't begrip vakantiespreiding wat meer gemeengoed te worden: het gebrui kelijke top-weekeinde eind juli-be- gin augustus is minder druk gewor den dan was verwacht en gevreesd. Het aantal ongelukken op de weg is het afgelopen weekend voorzover dat zondagavond was te overzien niet groter geweest dan het aantal, dat zich helaas gemiddeld per weekend voordoet. Het was natuur lijk druk op de wegen. Maar de be zetting van het wegenwachtstation „Pauwmolen" aan de Rijksweg Den Haag-Rotterdam trok uit het aantal pechgevallen van zondag 'vijftig) de conclusie, dat de drukte op Neder lands drukst bereden weg toch niet groter was geweest dan op andere zomerse zondagen. Van de grensposten, waar de gro te toeristenstromen plegen te passe ren, meldde alleen Elten uitzonder lijke drukte. Zaterdagmiddag stond daar een 3 Y, km lange rij voertui gen te wachten om doorgelaten te worden naar Duitsland. Er kwamen aan deze post gisteren 17.283 vreem delingen en 9814 Nederlanders ons land binnen. De grenspost Nieuwe Schans had het tamelijk druk met verkeer uit Duitsland en Scandinavië; Wernhout liet veel Belgen binnen en Duitsers uit. Venlo noteerde de gewone sei* zoendrukte van in- en uitgaand ver- 'keer. Ook nu weer was het in Neder land vooral de kust, die de grote stromen vakantiegangers trok. Noord wijk en Katwijk zaten zater dagmiddag al vol en liepen 's avonds over, vooral van bezoekers van over de oostgrens. Scheveningen had het vrij druk het gros van de bezoe kers bestónd ook hier uit Duitsers -, een snelheid van over de 100 km re den, raakte aan het slippen, waardoor de bestuurder de macht over het stuur verloor. Ter plaatse overleed de 21- jarige J. P. H. Minkenberg uit Maas niel. In het ziekenhuis te Roermond, waarheen de andere jongelui werden overgebracht, overleed de 21-jarige R. P. K. Nanlohy uit Roermond. De derde inzittende, de 20-jarige' L. Smeets, die zware inwendige kneu zingen opliep, verkeert in levensge vaar. maar had toch nog kamers vrij. Zandvoort was, zoals de plaatselijke VW het formuleerde, een „mieren hoop behalve door Duitsers en En- Ondanks een overstroming, welke het noodzakelijk maakte, dat zij door knie-diep water moest waden, heeft gelsen, bezocht door Nederlandse <je2e Japanse stemgerechtigde in Okinawa aan haar stemrecht voldaan voor de verkiezingen van de Alge- harderwijk trok veel mene Vergadering. Een tropische regenstorm richtte grote schade aan op Okinawa - doch 64 procent van de Amsterdam Ifad'de'vvv handenvol Stemrechteden volbrachten de aware tocht naar de stembus, werk om alle onderdakzoekenden te -~~ helpen. Na de Duitsers kwamen hier de Amerikanen als grootste groep bezoekers. De vakantie van de bouwvakarbei ders beneden de Moerdijk, die zater dag inging, was de voornaamste oor zaak, dat naar schatting 7 a 800.000 mensen op deze dag van de trein ge- Vliegwedstrijd te Hilversum danks het minder gunstige weer is er goed gevlogen .met als resultaat: 1 J. H. Menten uit Warmond met 340 winstpunten, 2 mr. J. W. Blaisse uit Hilversum, 335 winstpunten; 3 J. A. Luycks uit Amsterdam, 285 winst punten; 4 de heer W. J. Kuipers uit Diemen met 265 winstpunten. De 68-jarige sportvlieger de heer ix.w.ow. V,*, ucov ua5 van „xcx.x 6v.- Met 340 winstpunten heeft de sport- De twee deelneemsters en achttien bruik maakten. Toch was dit minder vlieger J- H. Menten uit Warmond deelnemers kregen o.a. tot taak een *wam y e a druk dan een week geleden, toen 8 dit weekeinde de „In Memoriam- aantal van foto's bekende kastelen p fe ^a1^' j arl*S a 900.000 personen op een dag wer- Joop van der Mark-cup" gewonnen in tijdens hun sportvlucht in kaart te Jvf f* **^Per.s U1t Amsteraam wera den vervoerd. Vorige week gingen de vliegwedstrijd va p die naam, de brengen, terwijl het traditionele be- pn de bouwvakkers van boven de Moer- laatste wedstrijd die de Aero-club sluit ook ditmaal was om terug op !^i; m ,mevr- j uorv?r' dijk met vakantie en startte tevens „Hilversum-Amsterdam" dit seizoen het vliegveld Hilversum ,een zojp- zelfstandigon^deel*wasffnde- ze vlucht ingelast de „Heksenwaag- vlucht", te weten het afgooien van een bezem op een doel in de buurt de laatste Duitse groep vakanties. hield. naamde vaklanding te maken. van de heksenwaag van Oudewater. Dat deed vlieger Luycks het beste, die het doel maar met 2Vs meter verschil miste., 2 mr. Blaisse, die maar vier meter misgooide, 3 Menten wiens verschil bedroeg 6,80 en 4 K. de Gees van den Heuvel 11,70 meter. Op dit onderdeel werd de nestor, de heer Kuypers .laatste met een verschil van 55 meter. MOTORRIJDER VERONGELUKT Op de rijksweg Den Helder-Alk maar zijn zondagavond twee motor rijders met elkaar in botsing geko men, met als gevolg dat een persoon is gedood en drie verwondingen op liepen. Een motorrijder wilde ver moedelijk links afslaan en werd aan gereden door een andere motorrij der. Beiden kwamen te vallen, en de 24-jarige L. K. van de Marine werd door een achteropkomende auto overreden. Deze auto sloeg over de kop en schoof ongeveer dertig meter door. De bestuurder, de 24- jarige J. J. M., liep enkele kneuzin gen op! De overreden motorrijder is op weg naar het ziekenhuis van Den Helder overleden. De 76-jarige heer Wilgenhof uit Brummen, die met zijn bromfiets bij Cortenover de Zutphensestraat wilde oprijden, werd door een motor gegrepen en op slag gedood. De mo torrijder bekwam een zware hersen schudding. Eeii verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWUK 46 Op een wijze ook, die geheel enig van allure is. Want nu ik toch aan het geheimen ontraadselen ben hij negeerde standvastig de dreigende blikken en het hoofdschudden van de Amerikaan wil ik nog een ander geheim verklappen. Geduren de de feesten heeft de echte mr Cla renbough dit met een glimlach naar Jongejans, die glanzend naast Clare zat voortdurend in onze om geving vertoefd en heeft met eigen ogen kunnen vaststellen welk groots en hartelijk welkom onze burgerij heeft bereid aan een, wiens vader een geëerd lid onzer burgerij is ge weest. De echte mr Clarenbough heeft het optreden van de heer Jon ge jans persoonlijk tegenover mij ge autoriseerd en goedgekeurd. De ech te mr Clarenbough overhandigde mij persoonlijk de vorstelijke gift, die ons de bouw van een ziekenhuis mo gelijk maakt. De echte mr Claren bough, dames en heren zit hier recht tegenover mij!" En hij wees naar Colverton, die nu wellicht voor het eerst van zijn leven van verle genheid bloosde. De mededeling werkte als een bom. Corrie greep, van pure verrukking, de hand van De Gooyer, die daarte gen geen bezwaar bleek te hebben. Slager Speknek lachte zijn breedste glimlach naar de burgemeesters vrouw en Clare keek als een wijze uil, die het allemaal wel wist, het gezelschap aan en daarna Jonge jans, die al even ingewijd zat te- lachen. Alleen Riek de Ruiter zat doodstil en staarde als verwezen naar haar tafel buurman, die nu oprees uit zijn stoel. „Dames en heren", zei hij, „de kat is uit de zak. De burgemeester had ik gevraagd het stil te houden tot na mijn vertrek. Maar hij heeft dat niet gedaan „Dat kon ik niet", zei de burge meester, „denkt u dat we u met stille trom laten vertrekken? Geen sprake van!" „Goed. Ik neem het u niet kwalijk, integendeel. Maar nu moet ik wel even opheldering geven. Ik had inderdaad de uitnodiging van mr De Gooyer ontvangen en was van plan daaraan gevolg te ge ven. Ik wist echter niet, dat u hier in Meeldam zulke grote plannen had. Ik ging niet met de Holland-Ame- rika lijn, maar met een Franse boot en landde in Cherbourg, vanwaar ik per auto door Frankrijk en België zwierf en tenslotte in Meeldam be landde, een dag nadat de officiële ontvangst door u was vastgesteld. U kunt zich voorstellen hoe verbaasd ik was, toen ik in de kranten 'as van de feestelijke ontvangst van mr Cla renbough! Ik besloot natuurlijk dit zaakje uit te zoeken en de bedrieger te ontmaskeren. Mijn vroegere secre taresse, miss Wyatt, raadde mij dit af. Zie de zaken eerst eens aan, zei ze, en probeer er achter te komen, hoe de vork in de steel zit. Dan kun je altijd nog optreden. Het kwaad is nu toch al gebeurd. Het was 'n wijze raad, zoals ik er al zoveel van Miss Wyatt genoten heb. En ik kan meneer Jongejans er alleen maar geluk mee wensen, dat hij er in geslaagd is, mij deze dame te ontfutselen. Houd haar in waarde, meneer Jongejans, met zo'n vrouw naast u kunt u het ver brengen!" „Ja, daar ben ik nu wel van over tuigd!" glunderde Wim. „Van alle kanten kreeg ik mede delingen over deze zaak, onder an dere van ons aller vriendin mevrouw Boom. Gelukkig heb ik elders mijn licht ook opgestoken en dat deze zaak zo gelukkig opgelost is, hebt u te danken aan uw comitélid mej. De Ruiter. U hebt haar trouwens niet alleen te danken, maar ik óók. Want wanneer alles gaat zoals wij ons heb ben voorgesteld, zal het Hollands bloed blijven ik hoop, dat ik me duidelijk genoeg uitdruk Nu waren allen van tafel opge staan. Het regende gelukwensen, de burgemeester hief zijn glas en toastte op het jonge paar. Riek, nog steeds half verwezen, glimlachte. „Dat had je niet gedacht hè?" fluisterde Corrie haar schelms toe, „dat je nog eens met een miljonair zou trouwen". „Ik zou dan ook aan mijn bijdrage aan het ziekenhuis de wens willen verbinden, dat het in de toekomst ons beider namen zal dragen!" be- sioot Clarenbough zijn rede. Het hartelijk applaus dat hierna opsteeg, bewees wel, dat het verzoek in goede aarde was gevallen. „Maar nu zou ik wel eens willen weten", vroeg de burgemeester, „hoe meneer Jongejans hier ro terechter- tijd arriveerde. Want als ik me niet vergis, was hij onder de druk van de moeilijkheden, die zo plot seling op zijn weg waren geplaatst, niet van plan hier ooit weer terug te keren". Jongejans stond op. „Mijn aandeel in de zaak, tenmin ste de laatste dagen", zei hij enigs zins verlegen, „is niet zo roemrijk, om het maar zacht te zeggen. Ik ben u allen dankbaar dat u het vergeven en vergeten zo vlot in de praktijk hebt gebracht. Maar ik wil u wel zeggen, dat in de toestand waarin ik verkeerde, de situatie zo volko men reddeloos leek, dat ik er geen gat in zag. En onder de gegeven om standigheden volgde ik de weg van de minste weerstand. Ik nam de be nen. Mijn weg voerde naar Kwar- dam en reeds halverwege, toen de frisse wind door het open portier raam me zo'n beetje had afgekoeld, begon ik in te zien, hoe misselijk ik me gedragen had. Maar ondanks dat schuldbesef zag ik nog steeds geen mogelijkheid de situatie op te hel deren. Ze hadden me die verschrik kelijke brief laten tekenen en all's stond zwart op wit. Ik was inderdaad een figurant, een bedrieger, zo u wilt. En toen dacht ik aan de dame, die thans naast me zit en hij wees op Clare die mij in vroeger dagen van heel nabij hééft gekend en in de toekomst nog veel nader zal leren kennen. Miss Wyatt, die hier vertoefde als secretaresse van mr Colverton ,had ik reeds ontmoet, zij had mjj duidelijk gemaakt, dat ze het spel had doorzien en zoals mr Colverton reeds heeft verteld, zij wist hem te beïnvloeden, niet dadelijk de zaak op te blazen, maar eerst af te wachten. (Slot volgt)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5