RANG is alleen RANG als er RANG op staat. S**.Mj.i).iuuLiLajLiLiuuuuiuja»juuuLmjuuLiuujuuuua^ a a ag Mees en Zoonen ontdekt groot tekort BIJNA HALF MILJOEN ZOEK NA OVERLIJDEN KASSIER Moderne kunst op hoog niveau Modderpoel onder stroom Hoge straf voor laagvlieger ZEILTRADITIE IN FRIESLAND Reclamevliegtuig neergestort Spoorwegmuseum in het nieuw KORTE golf WEEKELYKSE CRONYCKE ZATERDAG 29 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Rang Fruit 19 ct per rol (Advertentie). Stevig, maar luxe-loos huis voor minder dan tien mille Van de zijde van de firma R. Mees en Zoonen, bankiers in Rotterdam, is gistermiddag de volgende mededeling verstrekt: „Bij de firma R. Mees en Zoonen te Rotterdam is onlangs een aanzienlijk kastekort geconstateerd, waarvan moet worden gevreesd, dat dit door fraude is ontstaan. Aangenomen moet worden dat het tekort ruim ƒ450.000 zal bedragen. Een uitgebreid onderzoek is gaan de. Dit onderzoek vindt plaats met medewerking van de politie te Rotter dam en van deskundigen aangewezen door assuradeuren, die zijn betrok ken bij de door de firma R. Mees en Zoonen gesloten verzekering te gen het risico van de benadeling door frauduleuze handelingen". Hieraan kan worden toegevoegd, dat de ontdekking van het tekort plaats vond nadat plotseling een der kassiers is overleden. Deze man was reeds 41 jaar in dienst van de bank. Bij het opne men van zijn kas bleek de z.g.n. reserve-kas die bij de laatste alge mene controle ƒ450.000 hog was niet meer aanwezig te zijn. Aanvankelijk dacht men aan een interne vergissing, doch weldra bleek het noodzakelijk de politie en assura deuren in het onderzoek te betrek ken. Dit onderzoek de man over-*' leed op 5 juli is nu reeds weken aan de gang, zonder dat nog" enige zekerheid omtrent de toedracht is verkregen. Zes varkens van de landbouwer G. J. Groot Bramel in Eibergen zijn gistermiddag in een modderpoel om gekomen, vermoedelijk doordat deze onder stroom stond. De bewoners van de boerderij werden opgeschrikt, doordat een paar varkens begonnen te schreeuwen. Men zag de dieren heen en weer schokken en daarna in de poel neervallen. Zij bleven dood liggen. Op de boerderij heeft men nu uit veiligheidsoverwegingen de stroom maar uitgeschakeld. NIEUWE KERK EN KLOOSTER TE AMSTELVEEN In Amstelveen zal een nieuwe kerk en klooster van de paters Car- melieten worden gebouwd. De kerk is reeds gegund voor 607.800 het geen veel hoger is dan de raming. Zij krijgt 800 zitplaatsen en staat onder architectuur van het Haagse architectenbureau Sips en Molenaar. De bouwplannen dateren al van 1956. Men hoopt het volgend jaar ook het klooster te kunnen bouwen. Medewerking van familie. Met de familie van de overledene is overeengekomen dat de boedel fail liet zou worden verklaard, wat in middels inderdaad is geschied, zodat een door de rechtbank aangewezen curator een nauwkeurig onderzoek kan instellen. Drie maanden mag de 24-jarige sportvlieger Otto Hartman uit Put ten de stuurknuppel niet hanteren, want voor de duur van deze tijd is zijn vliegbrevet door de raad voor de luchtvaart ingetrokken. H. vloog op tweede Paasdag met zijn eigen vliegtuigje, een Tiger Moth, zo laag over het huis en het erf van zijn ouders te Putten, dat een tak van een boom een groot gat in een van de vleugels van zijn toestel sloeg. Hij vloog zonder verdere ongeluk ken met zijn passagier terug naar 't vliegveld Teuge, waar hij was opge stegen. De kantonrehter legde hem wegens te laag vliegen (buiten de bebouw de kom is de toegestane minimum hoogte 150 meter) 150 gulden boete op. De raad voor de luchtvaart, die zijn zaak op 30 juni behandelde, zegt in zijn uitspraak dat hij een ernstig gebrek aan verantwoordelijkheids besef en vliegerschap heeft getoond. H., die van beroep auto-monteur is, vertelde op de zitting van de raad, dat de schade aan zijn toestelletje zo groot is (3000 gulden), dat hij het niet meer wil opknappen. Hij wil nu zelf een helikopter gaan bouwen. Ree stak weg over: Bestuurder gewond en wagen vernield Vlak voor het hoge viaduct in de rondweg om Steenwijk nabij Berg- stein is donderdagavond een auto- moblist uit Heerde van de rijbaan geraakt, toen plotseling een ree zijn v/eg kruiste. De wagen vloog de berm in, sloeg ever de kop en kwam in de sloot terecht. De bestuurder kwam er met een gebroken rib af, maar zijn nieuwe wagen werd vrijwel ge heel vernield. In het St. Elizabethziekenhuis te Tilburg is gisteren de 46-jarige A. L. A. Verheyden uit Tilburg, werkman bij publieke werken overle den. Hij werd dinsdag j.l. bij be stratingswerkzaamheden aangereden door een vrachtauto en daarbij ernstig aan het hoofd gewond. Binnenkort worden in de gemeente Raalte huizen gebouwd, die .naakt" minder zullen kosten dan tienduizend gulden. Plannen voor de bouw van gelijk soortige huizen in Coevorden, Har- denberg en Ommen staan eveneens op stapel. De ondernemer is Scholtens Bouw bedrijf, die op deze wijze het verbod ontduikt, dat door de minister is in- gestel voor de bouw van huizen m de vrije sector van meer dan tien duizend gulden. Deze huizen mogen alleen met goedkeuring van de minister worden gebouwd. Het type huis, dat als „Elly-huis- je" te boek staat, is gespeend van al le luxe. En zijn geen spiegels boven de vaste wastafels en in plaats van tegels, maakt men gebruik van be- ton-emaille, en van plastic-verf. Na ont-„luxing", waarbij 50 zaken, die tot extra comfort gerekend kun nen worden aan de Louw onttrokken zijn, blijft het overigens goede, woonhuis vijftien gulden onder de prijs van tienduizend. Ook in het westen is voor dit project belang stelling, maar voorlopig beperkt men zich tot gebieden waar geen gebrek aan bouwvakarbeiders is. Minister neemt maatregelen tegen konijnenplaag Hoewel in verscheidene delen van het land de myxomatose nog talrijke slachtoffer maakt, vooral on der de jonge konijnen, schijnen vele oudere dieren niet meer of in gerin ge mate door de ziekte te worden aangetast, zo deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mee. De laatste weken zijn de klach ten over schade aan land- en bos bouw door konijnen dan ook belang rijk toegenomen, met name in enige delen van de provincie Gelderland. Teneinde middelen te beramen om aan de konijnenplaag paal en perk te stellen, zijn, onder leiding van de directeur van het faunabeheer, be sprekingen gehouden tussen de cen trale landbouworganosaties in Gel derland het landbouwschap, de wild- schadecommissie, alsmede een aan tal jagers. De jagers verklaarden zich onmid dellijk bereid de konijnenplaag, die wel een zeer overrompelend karak ter heeft, met alle toegestane midde len te bestrijden. Een geregeld con tact tussen grondgebruiker en jager is noodzakelijk om snel resultaten te behalen. Indien zou blijken, dat dit contact moeilijk is te verwezenlijken, omdat nu eenmaal vele jagers ver van hun jachtvelden wonen, zal de minister van Landbouw en Visserij niet schromen in te grijpen door middelen v. bevoegdheden hem bij de jachtwet toegestaan, en wel door het afgeven van vergunningen en het aanstellen van opdrachthouders. Met de bestrijding is intussen een begin gemaakt en over een paar we ken zal opnieuw worden nagegaan of verdere maatregelen noodzakelijk zijn. De minister van Landbouw en Visserij heeft zijn ambtgenoot van Defensie reeds benaderd over de maatregelen, die tegen de konijnen moeten worden genomen welke voorkomen op de vliegvelden en an dere militaire terreinen. De Italiaanse luchtvaartmaatschappij „Al Italia" heeft het initiatief geno men om werken van moderne Italiaanse schilders te exposeren in de cabines van haar DC-8 toestellen. De schilderijen zijn niet alleen bestemd om het oog van de passagier te bekoren, doch kunnen ook door kunst minnende - en draagkrachtige - reizigers gekocht worden. De prijzen van de werken variëren van 500 tot 3400 gulden. Reeds nu zijn op deze wijze enkele werken al verkocht. Op de foto zien we een tweetal abstracte werken in de cabine van een Italiaanse DC-8. Op het Pikmeer nabij Grouw werden gisteren de eerste wedstrijden van het zogenaamde „skutsjesilen" gehou den. De wedstrijden voor binnen vaart-zeilschepen leveren niet alleen de nodige spanning, doch vonhen ook een ware lust voor het oog door de fraaie combinatie van de stoere schepen in het wijde Friese landschap van water, wind en wolken. De lange tocht naar het noorden leverde onze fotograaf dan ook volledige voldoening opl Gistermiddag is bij Apeldoorn te genover de St. Josefstichting onge veer tweehonderd meter van de ver keersweg een vliegtuig van een re clameonderneming in een Roggeveld neergestort. De bestuurder, de 22-ja- rige W. Ekels, liep een zware her senschudding op. Het vliegtuig, een Tigermoth-twee- dekker, dat van Teuge was opgeste gen, had een rondvlucht gemaakt met een reclamenet over Apeldoorn Plotseling verloor het snel hoogte, scheerde over enige hoogspannings kabels en sloeg tegen de grond. Verkoop mos schadelijk Op een verzoek van drie Belgi sche bdrijven om het mos aan te ko pen uit alle gemeentebossen ouder dan 25 jaar en uit een vijftig ha groot bos nabij het vliegveld „De Peel" voor ruim honderdduizend gulden, adviseren b. en w. van Venray aan de gemeenteraad niet in te gaan. Aanleiding tot het niet inwilligen van dit verzoek motiveren b. en w. met de adviezen, die zijn verkregen van de „Stichting Bosbouwproefstation de Dorschkamp" te Wageningen en van de directie van het Staatsbosbeheer in Utrecht. Het bosbouwproefstation is name lijk van mening, dat het onttrek ken van mos, naalden en humus uit het bos nadelig en schadelijk is. Aan het bos wordt dan namelijk het belangrijkste deel van het toch al zo schaarse voedingsstoffenkapi- taal onttrokken. Dit kan op den duur de ondergang van de bossen tot gevolg hebben. Niet alleen in ons land, maar over de gehele wereld, ook in België, wordt het winnen van strooisel uit bos als ontoelaat baar beschouwd. Ook de directie van staatsbosbe heer in Utrecht is van mening, dat het verwijderen van mos en strooi sel in het algemeen als zeer scha delijk voor het bos moet worden be schouwd. De overkapping van het voorma lig Maliebaanstation, waarin 't spoor wegmuseum gehuisvest is, zal wor den vernieuwd. De bestaande kap, welke uit 1874 dateert en waarvan het middelste deel reeds geruime tijd geleden moest worden verwijderd, zal worden gesloopt. In de plaats hiervan zal langs het gehele eerste perron een nieuwe perronkap wor den gebouwd, waaronder de verza meling oude stoomlocomotieven be schutting zal vinden. De nieuwe kap is een ontwerp van ir. C. Douma van de dienst van weg en werken van N.S. en zal in staal constructie worden uitgevoerd. ZIEKTE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, die sinds dinsdag jL zijn werkzaamheden niet heeft kunnen verrichten, omdat een zware griep hem aan het bed kluistert, hoopt in de loop van de volgende week voldoende hersteld te zijn om zijn taak weer op zich te nemen. HISTORISCHE R.K. BEGRAAF PLAATS VERDWIJNT De R.K. Begraafplaats „De Lief de", waar grote figuren uit de eman cipatietij d der katholieken, zoals K. J. Alberdingk Thijm, begraven lig gen, gaat verdwijnen. De begraaf plaats ligt in het centrum van Am sterdam in de parochie „De Liefde", vele jaren geleden nog een „buiten parochie" aan de rand van de stad. De begraafplaats is allang niet meer in gebruik en gedeeltelijk in 'n plant soen veranderd, maar er waren nog verscheidene „eigen" graven, die in stand moesten worden gehouden. De gemeente heeft thans het restant van de begraafplaats gekocht en zal de stoffelijke overschotten, die er begraven liggen, naar andere R.K. Begraafplaatsen laten overbrengen. Bij een botsing tussen een trein en een vrachtauto op het terrein van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en staalfabrieken te IJmuiden is gisterochtend de 34-jarige ran geerder H. S. Greuter om het leven gekomen. De rangeerder, die afkom stig was uit Zuid-Scharwoude laat een vrouw en zes kinderen achter. We beginner ditmael met een seldseamheyd, want in ons Haserswoude werd Maenes Akerboom honderdéén jaer. Wie dat niet vieren soude moet wel een kniesoor worden geacht en daerom aen Opa hier hulde gebracht. De wensch van nógh soo'n tyd dat klinckt wat mal, maer een paer nogh erbij in yeder geval. De waeterjeughd wierp het ancker uyt by de Nieuwkoops' en Noordensche plassen De minister self is aen 't „hieuwen" gegaen, dat mocht by de oopeningh passen. De waeterverkenners (of hoe dat wel heet) en seegidsen synder by de vleet. Sommighen vinden het daerby een ramp: yedere sexe heeft er een eyghen camp. Er werd deese weeck weer met cruysen gestrooyd, door de paus en onse regeeringh. A. de Groot was in Soetermeer veertich jaer lid van de Vincentius-vereen'gingh. Hy kreeg van de paus het Ecclesiacruys en ging met vercierde borst dus naer huys. Dat vinden we nu eens echt allemael fyn, hy heeft het verdiend, laeten w'eerlyck syn. Ons Leyden kreegh oook van medailles haer deel, hier vierden twee stadgenooten hun jubilaeum van veertich-jaer dienst en kreeghen daervoor gebooden een plack. Mejoffer H. Goldberg kreegh 't silver gespeld door wethouder Menken. Maer anders gesteld was 't met conducteur Kleppen van de busmaatschappy die kreegh brons en daer was de burghervaer bij. In Sassenheym moest een afscheyd gevierd van de susteren J. M. J. Nae een roemryck verblyf van ruym seeventich jaer viel dat afscheyd voor Sassem niet mee. De susteren gaen nu maer elders aen 't werek, tot heyl van de jeugd en heyl van de Kerck. In Sassem wordt 't werek nu door leecken gedaen, dat sal in dat dorp toch oock wel goed gaen. Tenslotte Voorschooten, hier vierde men feest, daer is 15 duysent gekoomen. Burghemeester quam kyeken naer syn burgheres. Vaeder Berk heyt nooyt kunnen droomen, dat de komst van syn baby 't bevolkingsregister soo'n aerdigh totael gaf. De baby self wist er naetuurlyck nix van en trok sich van alles geen sickepit an. Sal Voorschooten langh „vyftienduysent-dorp" syn, als de grenscorrectie een feyt sal syn? WILLEM VAN HOERSTENDAEL.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7