Sophie Tucker (73) nog op de planken Oppassen geboden bij vermageringskuur Vrouw moet haar man blijven boeien Pantalons fungeren als avondkleding Tandbederf is meest voorkomende ziekte (Oncler onó cjezècjd MEN KAN NIET ALLES WETEN Mevrouw Doorsnee weer het „Daar blijf ik jong bij" Het Is zestig jaar geleden, dat Sophie Tucker in Amerika en ook in Europa bekendheid verwierf als zangeres en thans is zy - ondanks het feit, dat zy 73 jaar is nog steeds een van de meest gevraagde artiesten ter wereld. Zy heeft gezongen voor dubbeltjes die op het podium werden gegooid gedurende haar nummer en zy heeft ook in de meest chique lokaliteiten ter wereld gezongen voor een honorarium van twintigduizend gulden per week. Artieste is nog elke avond bezet De populariteit van Sophie Tucker is in Amerika nog zo groot, dat haar impressario zelfs in moeilijkheden is geraakt aangezien -eeds contracten moesten worden gemaakt voor 1963. Tot die tfld is zij iedere avond be zet! Haar opgestoken haar is nog steeds blond en zij draagt ook nog steeds japonnetjes met lovertjes. De jaren hebben slechts één verandering gebracht: Vroeger noemde Sophie zichzelf zangeres en nu noemt zij zich cabaretartieste. Op dertien-jarige leeftijd wa; Sophie werkzaam als serveuse maar zij haatte dit werk. Haar vader had een restaurant en van de kinderen werd verwacht, dat z\j meehielpen. zy moes ten afwassen, vloeren dweilen, bood schappen doen en bedienen. Toen zij ongele vijftien jaar was ging Sophie Tucker naar New York. Zij zong daar in musi-als voor fooitjes. Later kreeg zij een rol in de Ziegfeld Follies maar zij had zoveel succes, dat de hoofd rolspeelster in de revue eiste, dat zij uit de show werd gezet. Liefdadigheid In 1935 trad zij op in een konin. klijke show met als gasten koningin George en koningin Mary van Enge land. '"oen zij het toneel betrad had zij angst, dat haar buiging voor de ko- ninkiy: gasten niet got zou zijn.- Daarom wuifde zij maar even naar de Engelse koning en zijn gemalin en begon gewoon te zingen. Haar stem bracht een fortuin op en een groot gedeelte van het geld werd voor liefdadige doeleinden bestemd. Beweer wordt, dat zij meer dan tien miljoen gulden heeft weggegeven, inbegrepen de grote sommen, die no dig waren voor de bekende Sophie Tucker's handelsscholen en de Sophie Tucker jeugdcentra in Israël. Toch heeft zij het in haar leven niet ge makkelijk gehad. De roem en rijk dom kwamen niet vanzelf en in haar privé-leten heeft zij ook weinig geluk gekend. Z j is driemaal getrouwd ge weest maar alle drie huwelijken ein digden ir echtscheiding. ,,Ik heb mjjn hele leven opgeofferd voor de show business en ik heb ondervonden, dat ik niet in staat was m st mijn werk op het toneel een huiselijk leven ir. stand te houden" zegt zij. En de showbusiness vraagt thans nog haar aandacht. ,,Daar blijk ik jong bij", Is haar eniBe commentaar! Om kleiner te lijken Een lange en slanke dame lijkt min der lang als zij: Japonnen draagt met een dessin over dwars, liefst ge streept of met een ruit: driekwart jasje draagt met brede ceintuur en brede kraag; rokken draagt, die in kleur sterk afsteken bij de blouse; brede ceintuurs draagt op jassen; hoe den draagt met een brede band. Temperatuur van het water belangrijk bij was Een goede temperatuur van het wa ter is zeer belangrijk bij de was. Wol len goed bijvoorbeeld dient bij voor keur gewassent e worden in water met een temperatuur tct bijna 40 gra den. Hetzelfde geldt voor wit textiel goed, gemaakt van synthetische ga rens, althans wanneer dit goed niet al te vuil is. Is het erg vuil dan kan de temporatuur van het waswater op gevoerd worden tot 50 60 graden, waarbij 'j beste werking wordt ver kregen van de wasmiddelen. Maak van uw huis een vredige haven Nu moet men deze dingen nooit te letterlijk opvatten. Het is bijvoorbeeld Wat de dokter ervan zegt Het is verbazingwekkend hoeveel vrouwen zonder de minste terughoudend heid tabletten en pilletjes slikken om te vermageren. Zij vragen zich nauwe lijks af of er kwade gevolgen aan verbonden kunnen zijn en de artsen staan, wat dit laatste betreft, vaak voor raadselen. Hoewel de vermageringsmiddelen, die in de handel zijn gecontroleerd worden en In de meeste gevallen onschuldig zyn, is het toch altijd raadzaam een arts te consulteren voor men tot een kuur overgaat. Het Is namelijk heel goed mogelijk, dat zo'n zogenaamd onschuldig vermageringsmiddel voor bepaalde vrouwen helemaal niet zo onschuldig is als het wel lijkt met alle gevolgen daarvan! Middelen met sterke laxerende werking Vele vermageringsmiadelen zijn er bijvoorbeeld op gericht, dat het li chaam geen tijd krijgt alle voedings stoffen uit het genuttigde voedsel te halen. Deze middelen zorgen er voor, dat het voedsel sneller de darmen passeert dan normaal. Zij hebben dus een sterke laxerende werking en zij worden daarom dikwijls met succes toegepast bij vermageringskuren. Toch moet men er voorzichtig mee zijn. Het geforceerd afvoeren van het gel 'kte voedsel kan namelijk wel eens zieke darmen tot gevolg hebben en de gezondheid aantasten door ge brek aaT vitaminen en andere nood zakelijke voedingsstoffen. Onschuldi ger is het vermageren door middel van calorieën-arm voedsel. Men vult hierbij de maag met voedsel, dat zeer schraal Is en een gerinje voedings waar.' 3 heeft, zodat het lichaam ge dwongen is de vetreservos in het li chaam aan te spreken. Een nadeel van deze middelen is echter, dat zij niet altijd het gewenste resultaat op leveren. Lichaamsbeweging Ook zijn er middelen die de voedsel- vertering versnellen. Dit is via natuur lijke weg echter vaak veel eenvou diger te bereiken en wel door veel beweging (flinke wandelingei bijvoor beeld of dansen). Hoe meer men daar bij transpireert des te beter is het, al moeten wij ons lichaam daarbij nooit forceren. Als men zelden wan delt moet men dus niet ineens uren gaan lopen. Een zeer goed en doel- Door verzorgde verschijning Het is niet altijd gemakkelijk een goed echtgenote te zijn en in elk goed hu welijk is wel eens een strubbeling maar het is van tyd tot tijd voor een vrouw toch wel eens nodig zich af te vragen of zy voldoende begrip opbrengt in de situaties waarvoor zij geplaatst wordt. Er zijn zelfs door bekwame psycho logen hele studies gemaakt over deze dingen maar de conclusies komen, al thans wat de hoofdzaken betreft, vrjjwel steeds op hetzelfde neer, namelijk, dat een vrouw er steeds op uit moet zyn haar man te blijven boeien door een goed verzorgd uiterlijk en goede kleding. geenszins nodig een half uur eerder op te staan dan de man om dan een leuk jurkje aan te trekken. Anderzijds is het natuurlijk wei zo, dat een man het bepaald niet leuk vindt zijn vrouw 's morgens aan het ontbijt aan te tref fen met haar krulspelden nog in het haar. Bepalend voor een goede huis vrouw is verder niet, dat zij haar meubeltjes poetst to het een model huis lijkt maar veeleer of zij het no dige begrip kan opbrengen voor bij voorbeeld allerlei kleine slordigheid jes van haar man. Als hij bijvoorbeeld zyn vuile overhemd de wasmand heeft gegooid zal een goede huisvrouw het er weer uitvissen om de boordbal- leintjes of misschien zelfs wel de man chetknopen te redden. Zij legt deze dan op ziji nachtkastje, zodat hij er 's morgens niet naar hoeft te zoeken. Een goede huisvrouw serveert ook al tijd prompt op tijd de maaltijden. Een vrouw moet er steeds op uit zijn van haar huis een vredige haven te maken, waar haar man kan uitrus ten van zijn werk. En val hem dan niet lastig met allerlei kleine zorgen. Klaag niet als hij tijd besteedt aan zijn hobby, maar probeer zoveel mo gelijk over zijn hobby gewaar te wor den en schep er ook plezier in. Be denk daarbij, dat de man een hobby vaak dringend nodig heeft om zich wat te verzetten in deze gejaagde we reld ook al zou u het prettiger vinden, dat hy bij u in de kamer zat. Vele mannen hebben in deze „snelle" tijd namelijk wel wat extra zorg van de vrouw nodig en een man weet dit veel al ook op prijs te stellen als het maar allemaal met het nodige begrip ge beurt! treffend vermageringsmiddel is onge twijfeld zwemmen. Voorts andere spor ten als tenniss en gymnastiek. Maar ook bij toepassing van deze natuur lijke middelen is het altijd goed eerst een arts te raadplegen of uw lichaam een en ander in verband met het hart wel kan verdragen. Ook hier Is dus oppassen geboden! Vloeibare make-up, op een wollen ja pon gemorst, geeft na het wassen een licht" plek, die nogal lastig te verwij deren is. Het beste is in zo'n geval nogmaals te wassen in handwarm wa ter teneinde de glycerine op te los sen. Daarna goed laten drogen. De vlek kan daarna met een vrij stevige borstel worden bewerkt. Mocht de vlek da nog niet helemaal zyn ver dwenen c an kan men eventueel nog een vlelJcenmiddel gebruiken om het vet, dat achtergebleven is van make up, op te lossen. In dat geval dient een vochtsorberend lapje onder de vlek te worden gehouden. Niet wrij ven want dan bestaat de kans, dat de wolle- stof op die plaats wat kaal wordt. Inkt uit ballpoints, dat op behang gekomen is, kan men maar in enkele gevallen zonder veel schade verwij deren, en wel met gewone brandspi- ritus. Echter alleen als de kwaliteit van het behang het toelaat en alleen als het behang heel licht getint is en een stevig glad oppervlak heeft. Meestal echter zal men het stukje be hang, waarop de Inktvlek terechtgeko men is, moeten overplakken met een nieuw stukje behang. Voor het maken van rabarberwijn heeft men ongeveer drie kilo rabar ber nodig. Men snijdt de rabarber in stukken en giet er dan ongeveer vier liter kokend water overheen. Men doet da ma de deksel op de pan en laat een en ander tien dagen staan. V el moet zo nu en dan even geroerd worden in de rabarbermassa. Zeef de massa daarna door een doek en voeg er en flinke hoeveelheid suiker aan toe. Als de suiker opgelost is, kan de vloeistof in een wijnkruik wor den gedaan. Daarna laten gisten tot de vloeistof geen bobbels meer vormt De wijn moet ongeveer een half jaar staan voor deze goed is Het lijkt misschien wat merkwaar dig maa de geur van uien is van de handen weg te nemen als men ze in wrijft met wat vochtige mosterd. Daarna moeten de handen worden ge wassen iet zeep en water. De uien lucht zal dan geheel verdwenen zijn. Bij zoutstrooiers komt het nogal eens voor, dat de kleine strooigaat- jes dicht gaan zitten omdat het zout wat vochtig geworden is. Dit vochtig worden van het zout is te voorkomen door in het zout wat rijstkorrels te doen. Wat- is Toen mevrouw Vervoort ontdekte, dat de echtgenoot van haar vriendin al het hout mee naar huls nam, no dig voer huishoudelijke klusjes, dacht zij, dat hy daar op een eerlyke ma- nier was aangekomen. Zy was bly met zyn aanbod ook voor haar wat hout mee te nemen maar nu is zij tot de ontdekking gekomen, dat dit hcut uit de fabrieksvoorraad wordt meegenomen zonder dat de baas dit weet. Zij wenst het hout nu natuur lijk niet meer, maar zy weet niet, hoe zij dat nu de echtgenoot van haar vriendin moet vertellen. Moet zij zonder omwegen zeggen, dat zij het hout, op deze wijze verkre gen, niet accepteren kan? Zeggen, dat zij nog eens heeft nage dacht maar dat zy by nader inzien het hout toch niet nodig heeft? Het hout accepteren omdat zij er om gevraagd heeft en omdat wel meer mensen op deze wijze iets krij gen? OPLOSSING Het antwoord is afhankelijk van de eerlijkheid van mevr Vervoort. Neemt zij het niet zo nauw dan zal zij de laatste suggestie volgen maar, als zij oprecht is kan zij alleen de tweede suggestie volgen en hopen, dat haar vrienden inzien, waarom zij nu plot seling geen hout wil hebben. Voor je eerste onlossing valt ook heel veel te zeggen en deze is ongetwijfeld de bes te als mevrouw Vervoort het met de nodige tact kan doen. Weet haar vriendin echter, dat haar man oneer lijk is, dan blykt de tweede oplos sing de beste. „Werkelijk, dat is wat je noemt „afsnijden". Het is twee kilometer korter en vier uur langer Lage hakken is mode Schoenen met een hakje van drie tot vier centimeter hoogte zyn deze zomer do grote mode. De hoge hak verliest meer en meer terrein al gaat dit volgens de experts in de schoen- handel nog niet zo snel als men ver wacht. Dames kappen heren Het aantal dames in de herenkap salons neemt voortdurend toe mede in verband met de niet bijzonder gro te interesse van de jongemannen voor het kappersvak. In Westduitsland is het u.an l dames op de vakscholen voor herenkappers de laatste jaren bijzonder sterk toegenomen. Volgens de laatste gegevens zyn zelfs meer dan tachtig van elke honderd leerlin gen op deze scholen dames! Pantalons worden in Rome beschouwd als de nieuwste en meest chique avonddracht. Natuurlijk niet de gewone rechte pantalons, die goed zyn voor de avond ln vakantiegebieden, maar pantalons, gecombineerd met japonnen, waarvan de rokken van voren openvallen. De pantalon heeft meestal een effen kleur; de japon een dessin. Het geheel ziet er wat Oosters uit door de smalle, tot de enkel reikende broekspijpen onder wyde, tot de knie vallende rokken. Ook kniebroek in trek voor de zomeravond Geheel nieuw voor de zomeravond zyn verder kniebroeken, die ruim val len en met strakke manchetten net onder de knie gesloten zyn. Zy wor den gedragen met bijpassende blou ses, die dikwyls wyde pofmouwen h 'ïben. Eenvoudig (maar toch zeer kost baar) zijn de „pantalon-pakjes" van prinses Galitzine. Zy bestaan uit een mouwloze, hooggesloten blouse en een strakke lange broek, die tot de en kels reikt en waarvan de omslagen ryk geborduurd zyn met parels en kristal. Opvallend by de nieuwe mo de in Rome is het sportieve element maar afgezien van deze pantalon is de avondmode in Rome niet veel ver anderd. De tot de grond reikende avondjapon is weer terug en ook de aan de dertiger jaren herinnerende nauwe lange japon komt weer voor de dag. Zydegaas, dikwyis prachtig gedrapeerd, is het fav iete materi aal. Er is geelgroene zijdegaas, ge- bordutu met gele parels en kristal en veel materiaal in helrose en rood. Prinses Galitzine heeft een avond japon in haar collectie naar geheel Griekse styl in kleurschakeringen van helrood tot zalmrose. Veruit de meest geliefde sieraden zyn gitten - hoe meer hoe beter. De meest opvallende accessoires, die men thans in Rome ziet zyn tot aan de schouder reikende oorbellen van git ten en grote zware kettingen van git ten. Prinses Galitzine bevestigd een o- penvallende rok op een lange nauwe pantalon, waarop een mouwloze hoog gesloten blouse wordt gedingen. De kleur van de pantalon is lindegroen en het materiaal shantung; de blou se en de rok zijn van bedrukt ma teriaal in dezelfde kleur groen en rood. Rechts: Baldinl, een andere Itali aanse ontwerper, introduceerde met veel succes kniebroeken voor zomer avonden Broek en blouse zyn van zy- de en de kleuren zyn donkerbruin, grys en zwart met witte stippen. Adviezen van een kinderpsycholoog Als uw dochtertje plotseling wei gert zich te laten kleden of voeden door een ander dan haar moeder, geef het kind dan niet onniiddellyk zyn zin. Beklaag u ook niet tegenover ie dereen over haar veeleisendheid. Schep ook niet tegen anderen op, dat het kind u verkiest boven ande ren. Laat de zorgen over haar even wel ook niet gedwongen over aan ie mand anders en doe niet alsof u niets hoort als zy roept: „Mamma moet het doen!" Geef het kind zoveel aan dacht als u kunt als het in de zoge naamde „kleverige" periode is. Maar breng andere mensen in haar wereld je door bijvoorbeeld te zeggen: „Ik zal je 'assen en pappa zal je aan kleden" of „Ja, ik zal je je boter hammen geven, daarna zal tante je helpen met je pap". Blyf het kind ook uit de weg als iemand anders op haar past, zodat het geen gelegen heid krygt u te roepen. Als uw dochter zich wil verloven en de ngen, waarmee zy wil trou wen staat u niet aan omdat de jon gelui volgens u niet by elkaar pas sen wat geaardheid en karakter be treft beslis dan niet voor uzelf, dat u nooit uw goedkeuring aan het hu welijk zult geven. De meeste mensen worden aardi ger naarmate men hen beter kent en als u ich daar wa* moeite voor geeft, zult u de jongen na verloop van tyd misschien wat aardiger vinden. Als u evenwel duideiyk laat blyken, dat u een heke. aan hem hebt, zult u waar- schynlyk alleen maar bereiken, dat uw dochter zich des te meer aan hem gaat birden. Zelfs al zou u er in sla gen haa: zover te krijgen, dat zy van jongen afziet, dan zal z" uw in menging op deze wijze toch niet waar deren. Het is zelfs mogelijk dat zy u er om ging haten. 17 moet wel beden ken, dat de jongeman uw dochters keuze is en als zy vast van plan zyn te trouwen, dan zullen zy trouwen, wat u ok probeert om het tegen te juden. Het is derhalve vaak verstan diger af te wachten om te zien of het diep zit, by uw dochter. Vraag haar dikwyls de jongen mee naar huis te neme... Als hy inderdaad niet ge schikt is voor haar zal de kans groter zyn, da' zy haar mening wyzigt als zy hem in haar eigen huiseiyke kring zie* Maar indien blyk', dat de genegenheid en bewondering, die uw dochter voor de jongen voelt niet af neemt probeer hem dan opgeruimd te accepteren als uw toekomstige schoon zoon en laat hem voelen, dat hy wel kom is in uw gezin. Tandbederf is de meest voorkomende ziekte van de moderne mens. Prak tisch iedereen heeft wel eens kiespyn ge had en miljoenen uren worden per jaar by de tandarts doorgebracht. Hoe tandbederf in zijn werk gaat is bekend, doch niet bekend is, hoe het komt, dat de tan den van de ene mens er meer aan onderhe vig zyn dan die van anderen. Onder dezelf de omstandigheden kun nen de tanden van de een er namelijk veel beter uitzien dan die van de ander. Het ver schil zou veroorzaakt Kunnen worden door een bepaalde factor ln de samenstelling van de tand of kies zelf of door een verschillende samenstelling van de vloeistoffen, zoals het speeksel, dat het gebit omringt. Toch kunnen zelfs goede gebitten on. der ideale omstandig heden aangetast wor den. Het proces van het tandbederf is van che mische aard. Het be gint met eer bepaald voedsel, dat ergens rond om de tanden of kiezen o»- in de gleuver tussen de tander of kiezen blyft zitten. Op deze „eilandjes", waar de tandenborstel meestal niet kan komen begin- n ;n de mondbacteriën te leven. Deze bacteri ën, in elke mond aan wezig, zyn volkomen normaal en nodig voor een goeue gezondheid. Maar zy verwerken achtergebleven voedsel en veranderen het o.a. in melkzuur. Dit zuur nu lost de minerale be standdelen van de kies of ta.id op. Daarom be gint het rottingsproces altyd, waar het zuur- gehalte het hoogst is, nameiyk in de gleufjes en gaatjes, waar voed sel kan biyven ritten. Veel later, als een breuk in de „muur" van de tand of kies is ver oorzaakt, komen de bacteriën binnen in de holte en tasten deze aan. Alles wat de tand arts dan nog kan doen is de tand Dloot leggen, het aangetaste verwy- deren en een vulling a mbrengen. Zolang nog kleverige koolhydraten als koek en brood een plekje kunnen vinden tussen tanden en kie- zen, zal er tandbederf blijven bestaan. Het pro bleem is dus een ma nie. te vinden om de koolhydraten op te los sen voordat zy schade lijk kunnen worden. Als de wetenschap daarin afdoende kan slagen, zal de kiespijn tot het verleden beho ren als Je mens het middel dan echter ook gebruikt

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6