ii Koningin Wilhelmina bracht een bezoek aan de eerste VEBO 25 jaar geleden STORM JOEG TENTEN OM BLOEDIG HANDGEMEEN tussen goden en giganten Het is weer knokken op de Parnassus ZATERDAG 29 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 comité (25 personen) allen op him gebied autoriteit) en verdere geno digden, verklaarde Burgemeester Van de Sande Bakhuyzen de tentoon stelling voor geopena. na het uitspre ken van een rede, waarin hij duide lijk deed uitkomen zijn erkentelijk heid en dankbaarheid voor het ge presteerde. De tentoonstelling zelve is een groot succes geworden, hoewel het heel wat voeten in de aarde heeft gehad voor en alleer de financiële eindjes aan elkaar geknoopt waren. Maar dit schijnt nu eenmaal aan een tentoonstelling inhaerent te zijn. DAXTnmn.r. ,nJ deze niet meer te doen organiseren ONDERDAG de 19de september, door een willekeurig samengestelde de dag waarop het vee aawwe- commissie, maar door een voor dit zig was, was het een buitengewone doel op te richten Vereniging. Al- voldoening voor ons de in witte-rouw geschiedde' geklede Koningin Wilhelmina met klein gevolg op het tentoonstelllngs- j-R werd een uitgebreide leden- terrein te mogen ontvangen, met vol- E. werf-actie op'touw gezet, voor- le belangstelling Harerzijds ook namelijk onder gewezen exposan- rond te leiden, hoewel de herinne- ten ^aar ook 06nder de verdere ring aan het eerste moment van de plattelandsbevolking in genoemde ontmoeting, na zo vele jaren, nog sHtraek> hetweik dit verblijdende re- (Advertentie). een innerlijke kriebel veroorzaakte. H.M. was n.l. iets vroeger gekomen, dan waarop door ons was gerekend en juist op een tijdstip waarop wij, in de regen, nog volop aan het or ganiseren en bedisselen waren. De ontvangst ging dus wel met enige verwarring gepaard. Goede raad was duur, maar er moest in ieder geval worden inge grepen. OX191V lil*. A. VCU1 UC UOIIUC-UCUUIU; <,C11 UlCIXktC UI Z.JJH VUU1- woord in het tentoonstellingsprogramrtia-1935 op, dat, als er wel ooit autos gingen we van Noord te voren in Leiden een landbouwtentoonstelling was gehouden (toch waren .1Laari jj en va? s* ?aar er toen oudere mensen die wisten te vertellen dat er hier in 1911 'n West de stad door, om te zien of we mislukte tentoonstelling was geweest), dit zó lang geleden was, dat nie- f.®.n ander gebouw of iets derge- mand zich dit kon herinneren. Intern is daarover toch wel enige malen y konden bemachtigen om daarin een balletje opgeworpen. Burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar gaf mij omstreeks 1926 te verstaan voor dat doel een zeer geschikte prijs in j exposties on- zijn bezit te hebben. ae£te Dreng®n-, In dit jaar waren door mij de eerste stappen gezet ter verkrijging van een Helaas, ook dat mislukte, maar een nieuwe veemarkt en besloot de gemeenteraad, vóór het vertrek van bleek, O wonder, wat men noemt burgemeester De Gijselaar op 1 januari 1927, bij voorbaat daartoe enige ®en 6® bij een ongeluk, want de hoogste gemeentelijke autoriteiten begrepen, dat onze met ontzaglijke moeite en offers opgebouwde organi satie tot mislukking gedoemd zou worden, indien hunnerzijds niet de helpende hand zou worden geboden, en andere Deze werd geboden en royaal. Het sultaat sorteerde, dat in een korte spanne tijds ongeveer 200 individuele en organisatie-leden blijk gaven te zamen een tentoonstellings-vereni- ging te willen vormen. Moeizaam werden intussen door het bestaande comité concepten voor statuten en huishoudelijke reglement ontworpen, voorlopige Ledragen van Zaterdag 21 september, de dag contributies en donaties bepaald, waarop des middags een ringrijdenj vorming van besturen en commissies werd gehouden (donderdag t.v. had besproken, kortom de gehele con- er ook een ruiterfeest plaats gehad), structie en constellatie van de nieu- werd onze 4-daagse Leidse tentoon- we corporatie onder de loep geno stelling des avonds door de heer men Bonda gesloten en konden wij in de Na de vele, vele vergaderingen komende t«d tot de liquidatie over- werd dan eindeujk op 3 aprU if36, £aan* dus even een half jaar na de show, Dit laatste is, zoals al eerder is 1935, een algemene vergadering be- opgemerkt, nog al met pijn ge- legd, waarin besloten werd op te gaan, mede door toedoen van de ma- richten een vereniging voor het teriële tegenslagen, maar waar we houden van tentoonstellingen in het nu eenmaal begonnen waren met algemeen en in het bijzonder van iets dat levensvatbaarheid bleek in te Vee, paarden, zuivel en bodempro- sluiten, piekerden we er niet over ducten en haar te geven de naam: dit weer prijs te geven. „Vebo" (Ve van Vee, en bo van bo- En hierdoor werd het begrip af- demproducten). Haar doel zou zijn: wikkeling getransponeerd in ontwik- de bloei te bevorderen van het Leid- keling, want nog tijdens de af wikke- se marktwezen (een terug-greep dus om jaquet en hoge hoed van huis te ling, 1935, werden niet alleen be- naar het „comité" van Vrienden van halen (ja dat was in die tijd zo de sprekinfcen gevoerd over de organi- het Leidse marktwezen" van 1935), gewoonte voor een zich respecte- satie, 1936, maar achtte men het van de Veehandel en Veehouderij in rend bestuur), voor de feestelijke dringend nodig voor de Rijn en duin- het algemeen en van de Land- en ingebruikneming. streek ieder jaar te Leiden een agra- Tuinbouw. In tegenwoordigheid van het ere- rische tentoonstelling te houden en L. A. Mennes Koninklijk bezoek op eerste VEBO- tentoonstelling. percelen land, nabij de Haarlemmervaart gelegen, aan te kopen. Lijkwade over de eerste tentoonstelling TOEKEN naar een gelegenheid om enkele Rijksconsulenten deskundigen traden toe als adviseurs, gehele schoolgebouw, aan de Rijns- burgersingel en Schuttersveld gren- NIET GENOEG te prijzen was, dat zende, werd ons te circa 4 uur n.m. het gemeentebestuur onmiddel- ter beschikking gesteld en een kwar- lijk het grote belang voor Leiden als tlar later verlieten de kinderen door marktstad (onze veemarkt was juist de ena deur hun school en werden van de 3e plaats in het land naar de door de andere deur onze spullen 4e getuimeld) zag en de initiatiefne- door gemeente-werklieden naar bin- ucuvuAtu ■■■fT1—it uwwuttiu. mers alle mogelijke steun toezegde, nen gedragen. Het "d^i^ '.veemarkT', "aangevuld n!?t de laatste plaats financiële We waren onderdak; zuchten van een veetentoostelling te or ganiseren behoeft dus niet; de offi ciële ingebruikneming van een nieu we veemarkt zou daarvoor worden aangegrepen. In 1927 zond ik mijn verder uitge werkte veemarktplannen bij B. en W. in en deze werden door de daa-r bij betrokken instanties bestudeerd. met allerlei tekeningen, berekenin gen enz. enz. werd steeds volumineu- zer maar.werd .bij de stadhuis- te zetten- bijstand, hetgeen uiteraard dankbaar verlichting werden geslaakt maar aanvaard werd en moed gaf om door moesten voortijdig worden afgebro ken, want nu moest er waar ge- Even eens dient er met dankbaar- maakt worden wat bij de ope- veemarkt (met tentoonstelling) was heid gewag gemaakt van hulp ook ru?S daarna, de voorzitter Bonda van dat ogenblik af het kind van de van andere zijde en in verschillende zeL n-l* »da* de onvermoeide wer- tot aan de dag van vandaag onbe- vorm. kers wel in het bijzonder na dins- - - - - - dag blijken hadden gegeven wat ze Uiteindelijk mochten wij het ge- wa|rd waren". Geslapen is er die nacht niet veel, brand in 1929 vernietigd De nieuwe taalde rekening geworden. Daar de toestand op en om de oude noegen smaken, uit de verwarde klu- markt intussen steeds hopelozer wen een patroon te hebben gebreid, werd, rapporteerde ik dit in 1932 aan dat waardering vond bij allen, die op B. en W. en stelde voor hieraan een enigerlei wijze bij deze breed opge- er was maar ternauwernood tijd einde te maken, door het aanbren- Sen van verscheidene vrij ingrijpen- e wijzigingen en uitbreidingen. Nadat deze later met nog enige zette show (Grote Vee- en Zuivël- tentoonstelling genaamd) betrokken waren. Het is inderdaad in die september- andere waren aangevuld, besloot de maand van 1935 (1821 sept.) iets Gemeenteraad d.d. 4 juni 1934 goeds geworden. Niet slechts alle conform de voorstellen; kosten mogelijke uitgebreide rubrieken f 155.000.voor die tijd een hoog groot- en kleinvee werden geëx- bedrag. poseerd, maar ook zuivel, groenten, Nu had zich inmiddels in 1933 iets fruit en bloemen terwijl landbouw- bijzonders voorgedaan. Een slechts machines en werktuigen en verschil- met name bij mij bekende en eerst lende stands met ruiterfeest was in 1931 opgerichte organisatie, t.w. daarbij niet vergeten. Als terreinen de „Vereniging van Varkensfokkers waren aangewezen voor vee, het ver en mesters te Leiden", vroeg aan B. nieuwde en uitgebreide veemarkt en W. toestemming om op 25 april terein en voor al het overige het pas op het veemarktterrein een varkens- geëgaliseerde en van bestrating voor- demonstratie en verkoopdag te mo- ziene gedeelte van het Schuttersveld gen houden. Deze dag, waarvoor B. (van de markt af bereikbaar via een en W. gaarne toestemming hadden nieuwe brug over de Rjjnsburgersin- gegeven en zelfs een geldbedrag voor gelgracht). De exposities op dit veld prijzen ter beschikking hadden ge- werden ondergebracht in zes zeil- steld, is gehouden en met veel sue- doek-tenten, waaronder één van ces (pl.m. 110 prima varkens en een 60x10 m2 (voor fruit, groenten en aantal dito biggen). bloemen), één van 40x20 m2 (voor Deze demonstratie werd een jaar wetenschap en practijk), één van later, dus in 1934, op 8 mei herhaald. 32x15 m2 (voor zuivel) en de overige Het nauwe contact, dat ik geduren- van meer of minder geringe afme- de deze laatste dag met de heer J. tingen, waaronder één voor kookde- W. Bonda, de motor van de organi- monstraties; de kleinste was een serende Vereniging en de latere consumptietent van 16x11 m2; hier- voorzitter van de Vebo, had gehad, door werd pl.m. 3000 m2 overdekt. Bovendien richtte de heer Bonda voor eigen rekening daar nog een onze gezamenlijke de marktvernieuwing, waartoe, zoals gezegd, een maand volledige gras-silo op. Maar, och ar iater werd besloten, aan te grijpen me!!! Hadden we maar in de toe voor een stelling. Verschillende personen en orga- landbouw-tentoon- komst kunnen zien, dan zouden we in dit geval tot het aanwenden van die kwetsbare en dure tenten zeker nisaties werden al spoedig aange- niet besloten hebben, want wat er zocht in een voorlopig comité zit- mee gebeurde en een bron van ellen- ting te willen nemen, enerzijds om de werd, blijkt wel uit het volgende: de bereidheid tot medewerking der 10 diverse agrarische sectoren te pol sen, anderzijds om tezamen de prae- Op 18 september, zou de tentoon stelling door de Burgemester (te- vens voorzitter van het ere-comité) limlnaire werkzaamheden ter hand officieel worden geopend, maar daags te nemen. In dit comité, welker te voren, de fatale dinsdag de 17de, leden meer en meer bekend werden stak er een ongewoon zware zuid als „Vrienden van de Leidse vee markt", werden de heren J. W. Bon- wester storm op, die zoals een der plaatselijke dagbladen schreef da, ir. Leman, journalist en J. H. entraleuze tijd een groot gedeelte van der Kloot, tot heden steeds voor- vernielde van hetgeen „na maanden riter van de Zuivel-commissie, aan- lange moeizame arbeid, met Holland gewezen respectievelijk als voorzit- se degelijkheid was voorbereid, ter, secretaris en penningmeester. In Als een lijkwade lagen daar de de commissie van uitvoering, namen grote witte tentzeilen over de ge- Volgens een veelgebruikte gemeenplaats zouden poezie en romantiek uit plaats deze drie genoemden, voorts deeltelijk ingerichte stands en de de landbouw zijn verdwenen in het spoor van de laatste paarden, die door de heer G. J. van der Stoel te Was senaar en ondergetekende als gedele- aanhoudende wederopbouw geerde van het Gemeente-toestuur; ver de krant storm maakte voorlopig de techniek van de akkers zijn verdreven. Deze oogstfoto uit de Wieringer- onmogelijk". Tot zo- meer leert ons echter wel beter, alleen de toon van het lied is anders MEN HEEFT ZELDEN zo monumentaal zien knokken als in de eerste zaal van het museum van Oudheden aan het Rapenburg te Leiden. We hebben eens in het centrum van Rotterdam een ontmoeting op de vuist gezien tussen vier dronken zeelieden en drie politie-agenten. Ook dat was zeer boeiend, maar het bleef achter bij de ontmoeting tussen goden en giganten, waarvan u hierbij een fragment gelieve aan te treffen. Op de hier tentoongestelde gedeelten ziet men allereerst een stevig robbertje knok tussen de driestaltige godin Hekate met de slangen- voetige gigant Klytios. Het lijdt geen twijfel of de stand is 10 voor Hekate. Wat verder heeft Otos het te kwaad met de godin Artemis, die haar nooit missende pijl - kunst voor 'n godin! - al op hem gericht heeft. Tragisch achtergrondje van dit tafereeltje is, dat Otos eigenlijk ver liefd is op Artemis en in een zwak ogenblik al eens geprobeerd heeft met haar aan de haal te gaan. Godin nen plegen korte métten te maken met dit soort van vrijers. Zij laat gi gant Otos niet alleen gigantisch een blauwtje lopen, maar stuurt hem ook nog een pijl, met de hartelijke groe- J ten. Vrouwen zijn onberekenbaar. Het tafereel, dat u op een volgende muur ziet is wel zeer dramatisch. Godin Athena heeft haar tegenstander Alkyoneus bij de haren (en dit letterlijk) en sleept deze buiten het bereik van zijn moeder Ge, de aarde, die rechts van Athena, half uit de grond te voorschijn gekomen, om genade voor haar zoon smeekt. Op het stukje, dat op bijgaande foto onthuld wordt ziet men hoe de hond van Artemis al met een andere gigant afrekent. Het zal de lezer leed doen, dat deze gespierde burenruzie uit het museum gaat verdwijnen. Haast u dus. Het is namelijk een gips afdruk van het origineel, dat eens in het museum te Berlijn stond, maar in 1945 naar Rusland is overgebracht, waar volgens een mede deling van het Russische persbureau Tass al spoedig gebleken is, dat het monument de eerste communistische revolutie verbeeldt van ene Evaja en ene Adamski. Hoe dit zij, volgens de ons ten dienste staan de gegevens, is dit monument door Duitse expediteurs rond 1880 in Pergamon gevonden en met veel hoera en zweetdruppels naar Ber lijn gesjouwd. Het beeld dateert uit de jaren 180—160 voor Christus en is een herinnering aan de overwinning van de Pergameense vorsten op de Galliërs (Galaten). Haas u, want het gipsen drama gaat wegde vestibule van het museum wordt verbouwd en alle namaak ruimt de directeur op. MUZEMAN geworden. Snuffelen in het muzenhuis

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4