Smaldeel V bezoekt Canada Leidse grenswijzigingen De brug was vermolmd Afremmen stagnatie vrije bouw is in productie Tweede gevaarlijke vluchteling uit Haarlem in de kraag gepakt Kerkelijke gezindten in Nederland VRIJDAG 28 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Burgemeester Detmers: zal het bij deze derde grenswijziging blijven? (Vervolg) langens van Leiden reikten veel ver der; genoegen nemend met de huidi ge plannen, zal Leiden er rekening mee moeten houden, dat aan sanering van de binnenstad nauwelijks valt te denken. Spr. bleef wel bij de reeds bekende bezwaren: Endegeest en Voorgeest bij Leiden en logischer loop van de grens in het Mors- kwartiergebied. Thans is zij dwars door reeds in aanbouw zijnde uni versitaire bezittingen geprojecteerd! Het betoog van de burgemeester werd gesteund door prof. mr. C. H. F. Polak, die aanduidde, dat men met een boven gemeentelijk orgaan geen gemeentelijke problemen kan oplos sen. Indien men een gemeenschap pelijke regeling treft, wordt dit een bron van onenigheid, vertraging en verzwaring van de bestuurslast. Waarom moeilijk als het gemakkelijk kan? Met een grenswijziging voor komt men de stichting van een bo- vengemeentelijk lichaam, dat als vierde laag in het bestuur, hoogst ongewenst is. Het betekent een aan tasting van de gemeentelijke be voegdheid, die door geen der betrok kenen in dit grenswijzigingsplan ge wenst zal worden. Laat men niet te overtuigend praten over „agglome ratie" aldus de hoogleraar, dat gaat misschien op voor steden als Londen, New York, Parijs, misschien voor Amsterdam en Rotterdam, maar niet voor een stad als Leiden. Tenslotte sprak de heer B. H. Koo- mans, burgemeester van Rijnsburg, die zich ten volle kon verenigen met herstel van de onlogische gang in de huidige grens met Oegstgeest („een piek dringt tot de gemeentekern door") en door wethouder T. Kralt, voorzitter van de veiling, die 'n stukje geschiedenis, hoofdzakelijk van vei ling Flora gaf. Beide sprekers be treurden dat gronden van Leiden Oegstgeests gebied tot de 3 Witte Palen gebruikt zullen worden voor uitbreiding van de universiteit. Deze gronden worden ten nutte gemaakt hoofdzakelijk door Rijnsburgse kwe kers. Hoogwaardige grond gaat ver loren. Daarom drong hy er op aan, dat ook dit gebied aan Rijnsburg wordt toegewezen, opdat het agra risch terrein bewaard blijft en alleen gebied ten oosten en ten zuiden van de 3 Witte Palen voor de universi teit te gebruiken. Om half vjjf sloot mevrouw de Ruijter de Zeeuw de zitting. Smaldeel V van de Koninklijke Marine, bestaande uit hr. ms. Vlieg kampschip „Karei Doorman" (com mandant: kapiten ter zee R. W. Ba ron van Lynden), de jagers hr. ms. „Limburg" (commandant: kapitein luitenant ter zee jhr. H. de Jonge v. Ellemeet), hr. ms. „Groningen" (com mandant: kapitein-luitenant ter zee F. E. Kruimink), en hr. ms. onder zeeboot „Zeeleeuw" (commandant: luitenant ter zee der eerste klasse G. J. v. d. Griendt)zal van 1 tot 20 september een niet-officieel bezoek brengen aan Canada. Gedurende het verblijf in de Ca nadese wateren zullen eenheden van het. smaldeel niet-officiële bezoeken brengen aan Montreal, Quebec en Halifax, terwijl - in gezamenlijk ver band als Navo-strijdkrachten oefe ningen zullen worden gehouden met de Koninklijke Canadese Marine en de Koninklijke Canadese Lucht macht. Dit vlootbezoek heeft o.m. ten doel het overbrengen naar Nederland van een aantal Grumman CS2F-anti-on- derzeebootbestrijdingsvliegtuigen. Deze toestellen werden op MDAP- voorwaarden door het Canadese gou vernement aan de Nederlandse re gering geschonken. GED. STATEN VAN Z.-HOLLAND In de openbare vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holland, op maandag, zullen om 10 uur behan deld worden, bezwaarschriften van de N.V. Bloembollenkwekerij en -handel Van Zonneveld en Co. te Sassenheim, en anderen, tegen de bij besluit van de raad dier gemeente d.d. 12 juli 1960 vastgestelde herzie ning 1960 van het uitbreidingsplan dier gemeente. Gisteravond omstreeks kwart over twaalf is de bascule van de niet meer gebruikte ophaalbrug over de Oude Turfhaven te Hoorn naar be neden gekomen. De balken van de bascule bleken totaal verrot te zijn. Op het moment van de instorting be vond er zich geen verkeer op de brug. Kort daarvoor waren er nog enkele voetgangers gepasseerd. Vori ge week reeds was een zijbalk van de brug naar beneden gekomen, toen een jongetje, dat hier stond te vis sen, er tegen leunde. De knaap viel in het water. De gemeente heeft daarna slechts deze balk hersteld. FRANS STRAALVLIEGTUIG VERONGELUKTE Bouwondernemers over tvoningbeleid Een Boeing 707 van „Air France" is gistermiddag bij de start op het vliegveld van Hamburg verongelukt. De machine raakte van de baan en kwam in een kuil op een plaats waar een werk in uitvoering was terecht, waarop het in brand vloog. Gelukkig vielen bij dit ongeluk geen doden te betreuren; negen inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Het vliegtuig werd ernstig beschadigd. (telefoto) De twaalfjarige jongen G. K. is donderdagmiddag op het gemeente lijk pontveer over het IJ in Am sterdam bekneld geraakt tussen de landingsklep en een stabilisator en Twee van de drie Amsterdamse de afgelopen nacht omstreeks half De Nederlandse Bond van Bouwondernemers heeft in een schrijven aan S 'o p nV st n e f6n rn^^fpifpn gedetineerden, die dinsdag uit de een kwam opeens de melding bin- de ministerraad en aan de leden van de staten-generaal zijn oordeel te i°ndinJkleD die werd ingedrukt H,aal1fm!fi strafgevangenis zijn ont- nen, dat T een woning aan de Om- - - - ictnaingsKiep, uie wera ingearuKi, vlucht, zitten nu weer achter de tra- bilinstraat had verlaten. Hij 2_ kennen gegeven over het woningbouwbeleid. In het adres wordt verzocht toen dg pon't het invaref, -n de of alle reeds bij de gemeentebesturen vóór 17 juli ingediende aanvragen aan de De Ruyterkade bij een om bouwvergunning voor de bouw van ongesubsidieerde woningen en niet plotselinge manoeuvre tegen de hou- vallende onder de goedkeuringsbepalingen van 22 april j.l„ nog op de ten beschoeing terecht kwam. oude voet kunnen worden afgehandeld. Tevens wordt gevraagd of bepaald kan worden dat de genomen maatregel een zeer tijdelijk karakter zal hebben. Als reden tot dit verzoek voert de bond aan, dat de drastische afrem ming van de ongesubsidieerde wo- Meer-jaren beleidsprogramma Evenals door de regering 'n meer- ningbouw, waartoe op 17 juli jl. jarenprogramma is ontworpen met gen binnen komen varen. Ter hoog- werd besloten, hoezeer ook te ver- betrekking tot de oplossing van het te van de Nolledijk bemerkte de be- klaren in het licht van de bestaan- huurvraagstuk, is het naar de me- manning tijJu~' J-i de spanningen op de bouwmarkt, ning van de bond noodzakelijk een achterschip* lies, want in de afgelopen nacht kon gezelschap van een andere man in ook de 24-jarige schilder IJsbrand T. een auto gestapt. Meteen werden de in de hoofdstad worden aangehou- drie radiowagens naar de opgegeven den. Hij is, volgens de politie, de wijk gedirigeerd en na twintig minu- gevaarlijkste van het drietal, en was ten slaagde de politie erin de auto veroordeeld tot een gevangenisstraf van het tweetal klem te rijden. Dit van vijf jaar wegens een roof over- geschiedde in de Wijttenbachstraat val op een Noorse zeeman. nabij de Dapperstraat. T. gaf zich zonder verzet gewonnen. Hij werd Zijn aanhouding, die het resultaat naar het hoofdbureau van politie is van zorgvuldig politiespeurwerk, overgebracht en is vanochtend op geschiedde onverwacht. De politie transport gesteld naar Haarlem. De manning "tijdens hêt~ vissen, "dat het verwachtte niet —rder dan vandaag 26-jarige schilder B. D. die hem in brand stond. Op eigen succes van haar nauwkeurig onder- zijn auto vervoerde, is ook aange- Vannacht om 1 uur is de Vlissin- gen 19, een houten visersboot, bran dend de vissershaven van Vlissin- voor vele bouwondernemers ernstige meerjarig beleidsprogramma op te kracht wist men de thuishaven te zoek *n de buurt van allerlei schuil- houden, omdat hij zich schuldig heeft stagnatie in de bouwproduktie bete- stellen, dat gericht is op een spoedig bereiken. De brandweer is onmiddel- plaatsen waar T. zich gewoonlijk op- gemaakt aan overtreding van een kent, in het bijzonder voor de on- herstel van normale verhoudingen lijk met het blussingswerk begonnen, hield. Al deze woningen waren in wetsartikel, waarin het onttrekken dernemers, die reeds een aanvrage op het gebied van de woningbouw dat ten zeerste werd gehinderd door Amsterdam-Oost gelegen. Overal wa- van personen aan nasporingen van voor een bouwvergunning voor on- en -exploitatie. In dit programma, een enorme rookontwikkeling, gesubsidieerde woningen en niet val- zo schrijft de bond, zou kunnen wor- lende onder de goedkeuringsbepa- den opgenomen dat binnen het ka lingen van 22 april hadden inge- der van de gehele bouwnijverheid de diend. prioriteit van de woningbouw wordt Ook zegt de bond in het adres: aangegeven, dat de particuliere wo- „De continuïteit in de particuliere ningvoorziening primair wordjt ge- woningproduktie, toch reeds ver- steld en als zodanig wordt bevor- stoord door de onzekerheid en lange derd. Voorts wordt als advies gege- wachttijden met betrekking tot de ven het buiten werking stellen van gesubsidieerde woningbouw, wordt de woonruimtewet 1947 voor onge- door deze maatregel in nog ernstiger subsidieerde woningen, voor wonin- mate in gevaar gebracht, zo niet ge- gen boven bepaalde huurgrenzen en heel onmogelijk gemaakt met alle in die gebieden, waar van woning gevolgen ten aanzien van arbeids- tekorten niet meer kan worden ge- bezetting, bouwkosten e.d. van dien", sproken. Particuliere bouw uitbreiden Tevens zou, gelet op het aanvul lende karakter van de woningwet- bouw, gemeentelijke bevoordeling Met het oog op de woningproduk- van deze bouw boven de particulie- tie in de toekomst, geeft de bond in re bouw (garanties, gronduitgifte overweging de thans ontwikkelde ini- etc.) moeten worden tegengegaan, tiatieven in de particuliere sector, zowel wat de gesubsidieerde als de ongesubsidieerde woningbouw be treft, te honoreren, derhalve 't aan- GEEN GELD VOOR OVERUREN: deel van de particuliere bouw in de totale woningproduktie aanmerkelijk uit te breiden en de woningwetbouw dienovereenkomstig te verlaten. ren gisteren posten uitgezet, doch in de politie strafbaar wordt gesteld. Als „snorder" heeft T. in 1959 een Noorse zeeman naar zijn schip ver voerd. Onderweg sloeg hij de man neer, gooide hem in een sloot en be roofde hem van ongeveer 600. Een melkrijder vond de zeeman meer dood dan levend in de sloot. De Noor dankte zijn leven aan het feit, dat een deel van zijn hoofd niet onder water terecht was gekomen, waar door hij door zijn neus kon adem halen. Van de drie uitbrekers is nu alleen nog de 37-jarige judoleraar W. de G. op vrije voeten. KORTE GOLF TE LANG GELEDEN Ook de Centrale Raad van beroep De voorlopige cijfers van de Volks- mers: van 1930 tot 1947 bedroeg de in Utrecht heeft het verzoek van de telling 1960 geven enkele interessan- ze 2,1 pet. en van 1947 tot 1960 reeds gepensioneerde politie-chauffeur C. te cijfers over de spreiding in de 2 pet. Druk programma voor prinses Beatrix Prinses Beatrix heeft het voorne men op vrijdag 8 september, in ge zelschap van prinses Margriet, een gedeelte van de feeslelijkheden ter gelegenheid van de opening van het oester- en mosselseizoen te Yerseke bij te wonen. Voorts is prinses Beatrix voorne mens op donderdag 14 september de nieuwgebouwde „buitenschool" van de vereniging „Parkherstellings oord" te Leeuwarden officieel te openen en maandag 18 september de officiële opening te verrichten van het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdan on die dag oven* eer» bezoek te bren gen aan „De Ark", het tehuis voor pckomyelitis-pafêrtjes met adem- halingsverlamu ing Tenslotte ligt net in het voorne men van de prinses op dinsdag 26 september het stieekverpïeeghuis „De Plantage" te ISi.'elle officieel te operen. Autobus met conferentietafel TWEEDE KAMERLEDEN OP DE ANTILLEN Binnenkort zullen hooggeplaatste buitenlandse persoonlijkheden, als zij Rotterdam bezoeken, stad en om geving kunnen zien in een autobus, die o.a. een conferentietafel met draaibare stoelen en een klein buf fet voor verversingen bevat. De ge meenteraad heeft gistermiddag voor de aanschaffing hiervan bijna 94000 gulden beschikbaar gesteld. Deze bus voor representatieve doeleinden is hoognodig, verklaarde wethouder Schilthuis als loco-burgemeester, want de officiële bezoeken worden steeds talrijker. In 1960 waren er onder de 41 hoge bezoekers vorste lijke personen en dit jaar heeft men op het stadhuis al 23 autoriteiter. ontvangen. Daar komen nog vele gasten bij die voor het gemeentelijk havenbedrijf moeten worden rond geleid. De bus telt 26 zitplaatsen. Op slag gedood werd gistermor gen de bejaarde weduwe (74) A. Bolhuis-Valentyn, toen zij in de Wit te de Withstraat tegen een rijdende tram opliep. Volgens de politie moet zij onvoldoende uitgekeken hebben. rOp de rotonde aan het begin van Niet alleen is dit in overeen- Van Heezik afgewezen. De heer Van Kerkelijke Gezindten in ons land. Met andere woorden: voor de oor- de Leeuwarderweg in Amsterdam stemming met de bedoeling van de Heezik wilde alsnog de overuren uit- De grootste groepering vormen de log deed men acht jaar over een pro- Noord is vanmorgen de 70-jarige me- woningwet, alsmede met de door de betaald krijgen, die hij in de periode rooms-katholieken, die in ledental cent, na de oorlog ongeveer 6,5 jaar. vrouw K. E.-W. uit de Nieuwdam- regering afgelegde verklaring van 26 van 1945 tot 1957 gemaakt heeft, niet alleen absoluut (in 1947: 3,7 Wanneer men naar de oorzaken merstraat bij een aanrijding om het mei 1959, doch tevens zal hierdoor Het ambtenarengerecht wees inder- miljoen; in 1960: 4,6 miljoen), maar vraagt, moeten we in de eerste plaats leven gekomen. Mevrouw E die op de continuïteit in de woningproduk- tijd het verzoek af op grond van de ook relatief vooruitgaan: 1930: 36,4 wijzen op het hoge geboortecijfer, de fiets was stak vanachter een van tie worden bevorderd en kunnen de te late indiening. De centrale raad pet.; 1947: 38,5 pet.; 1960: 40,5 pet. Van de Necerlandso babies wordt al de Waddenweg komende vrachtauto spanningen in de particuliere sector heeft het beroep op dezelfde grond Deze relatieve stijging schijnt zelfs 47 pet. als R.K. aangegeven. Vervol- plotseling de weg over. afnemen. afgewezen. in versneld tempo te verlopen, im- gens op de aanwas door bekeerlin- gen - 3000 tot 6000 per jaar - en Hooibroei was de oorzaak, dat tenslotte zou er een verminderde ge- gistermiddag te Haskerdüken bij ioofsafval in het spel kunnen z«n. Heerenveen een grote boerderij in J Je Hervormden betreft: hun vlammen opging. Door de grote aan- aantal daalde verder, maar t tempo pak van de brandweer uit Heeren- ligt lager dan tijdens de beruchte veen kon het voorhuis behouden blij- periode 1920-1930. Ook deze daling ven. Naast 90 voer hooi gingen 200 was te voorzien, als we de leeftijds- jonge hennen verloren, verdeling in aanmerking nemen: De Hervormde Kerk is een sterk ver- Door een trein werd een 17-ja ouderde kerk: van de Nederlandse rige bromfietser uit Wezep op een babies wordt slechts een kwart als niet beveiligde overweg in zijn woon- Hervormd genoteerd, terwijl onder plaats gegrepen. In zorgwekkkende de bejaarden het percentage Her- toestand is de jongeman naar het zie- vormden rond de 40 pet. schommelt, kenhuis in Zwolle vervoerd. In 1930 was van ons volk 34,5 pet. Hervormd, in 1947: 31 pet. en in 1960 Het 7-jarige jongetje E. Bandri- 28,6 pet. ga uit Slootdorp is gistermiddag van De Gereformeerde groep geeft een d? zitbank gevallen van een wagen, merkwaardig beeld. Het gaat hier die door eén tractor getrokken werd. niet alleen om de „grote" Gerefor- ?n zwaar gewonde toestand werd de meerde Kerken, maar ook om de zgn. j°ngen naar het ziekenhuis te Alk- vrijgemaakte Gereformeerden, de maar .vervoerd, waar hij na enkele Christelijke Gereformeerden, de Ge- uren 1S overleden, reformeerde Gemeenten en de Oud- n Gereformeerde Gemeenten. Er trad e ^•Jari£e Roelof Sloep is gis- hier tussen 1947 en 1960 een terug- teravond bij een verkeersongeluk op gang op van een tiende deel van het de vliegveldweg in Rotterdam om het ledental: in 1947: 9,8 pet-, in 1960: laven gekomen. Hij zat achter op de 8,9 pet. Waar deze achteruitgang pre- fiets, bestuurd door de 10-jarige cies schuilt, valt nog niet na te gaan, jongen Arie van der Snoep, die ern- omdat nadere speeifikatie ontbreekt., stig werd gewond. De fiets kwam in Bij de Buiten-Kerkelijke groep is botsing met een vrachtauto, waar de toename duidelijk vertraagd. In schijnlijk doordat de jongen te ver de eerste decennia van deze eeuw naar links reed. nam het aantal dergenen die tot geen kerkgenootschap wensten te De gehele oogst van de pro- worden gerekend snel toe: 1889: 1,5 vincie Hoenan, de „rijstschuur van pet., 1899: 2,3 pet., 1909: 5 pet., 1920: China", wordt door grote droogte 7,8 pet. bedreigd. Ook in de provincie Hopei Van 1920 tot 1930 (na-oorlogse en in Buiten-Monoglië heerst een tyd!) steeg het van 7,8 tot 14,4 pet. butengewone droogte. Dus met veel meer dan een half pro- Een delegatie uit de vaste commissie van de Tweede Kamer voor de betrekkingen tussen Nederland, Suri- cent per jaar. Na 1930 echter ver- Vierhonderd vrouwen en kinde- name en de Nederlandse Antillen, brengt op het ogenblik een bezoek aan de Antillen. De leden van deze minderde de groei, in 1947 bedroeg ren zijn uit een nederzetting bij de delegatie zijn o.m. te gast geweest op een strandpicknick, aangeboden door het Bestuurscollege van Curasao, het percentage 17 pet. Een gevolg Bonavista-baai op oostelijk New- Foto: eerste van links mr. dr. C. Berkhouwer (wd), derde van links: dr. I. N. Diepenhorst (chu); vijfde van o.a. van het „ontwaken" der kerken, foundland geëvacueerd. Zij werden links: dr. W. L. P. M. de Kort (kvp). Op deze bijeenkomst, welke volkomen informeel was, ontmoetten de Dat deze tendens zich in versterkte aan drie kanten door bosbrand be- delegatieleden ir. A. G. Maris, directeur-generaal van rijkswaterstaat, die sinds enkele dagen op Curasao ver- mate heeft voortgezet blijkt uit het dreigd. De branden op Newfound- toeft en die het bestuurscollege zal voorlichten over de vaste oeververbinding over de Annabaai. percentage van 1960: 17,9 pet. land woeden reeds zes weken.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8