PAARDENMARKT IN VOORSCHOTEN Engeland en de E.E.G. Gemeenteraad van Leidschendam acht sluisbruggetjes te nauw Dodelijk ongeluk op Rijksweg nabij Leiderdorp Bromfietser bij aanrijding te Leiden gedood Tanger wordt vrijhaven VRIJDAG 28 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 iTanmorgen om tien uur heeft burgemeester L. de Kool de jaarlijkse paardenmarkt in Voorschoten ge opend. Voorafgaande aan deze officiële openstelling, werd een ruiteroptocht, verzorgd door de Kon. Rij- vereniging „Koningin Wilhelmina", door het dorp gehouden, met muzikale medewerking van de plaat selijke muziekkorpsen. Voor de paardenmarkt bestond veel belangstelling. De aanvoer van de paarden, 67 in totaal, was even wel beneden de verwachting gebleven. Door ziekte moesten enige handelaren verstek laten gaan. Er was echter sprake van een levendige handel. In zijn openingswoord wees de burgemeester op de oude traditie van de Voorschotense paardenmarkt, die reeds dateert van 1882. Enige jaren geleden is deze markt, die vrijwel zonder betekenis was ge worden, weer nieuw leven ingeblazen. De heer P. van der Touw, die vijftig jaar geleden ook reeds op deze markt kwam, werd door de bur gemeester gehuldigd. Later in de ochtend werd door de ponyclub uit Bemmel een demonstratie gegeven in springen en dres suur. Hiervoor toonde vooral de jeugd van Voorschoten grote belangstelling. Voor de grootste aanvoer van paarden zijn om 12 uur door de burgemeester op de Voorstraat de prijzen uitgereikt. Op de verdere festiviteiten, die de Voorschotense paardenmarkt omlijsten, komen wjj mor gen terug. (opname: „Leidse Courant" Geslaagden „Rijnland" vierden feest Er was reden tot juichen voor de examencandidaten van de R.K. Mid denstandscursus „Rijnland". Om na een jaar van inspannnende studie zich eens duchtig te ontspannen, wa ren ze te samen gekomen. De heer J. Lippis, directeur van de cursus, opende de feestavond en sprak zijn grote voldoening uit over het succes, dat de cursisten op het middenstandsexamen behaalden. 83 Procent van degenen, die aan het schriftelijk examen deelnamen, vol deden aan de eisen. Degenen, die aan het mondeling examen deelna men, slaagden allen. De directeur feliciteerde de geslaagden met het behaalde succes en wenste hen toe, dat het diploma in de toekomst zijn vruchten zou afwerpen. De heer J. Kitselaar sprak namens de cursisten en dankte de directeur en de lera ren, de heer J. v. Engelen en P. v. Adrichem, voor de degelijke oplei ding. Zowel de leraren als hun da mes werden met geschenken ver rast. In de loop van de avond, die gro tendeels met zang en dans werd ge vuld, onthulde mej. Truus Lubbe het een en ander over de gebeurtenissen in het afgelopen cursusjaar. In dit berijmd verhaal nam ze ook de lera ren stuk voor stuk onder de loupe. Er heerste een bijzonder gezellige sfeer en de klok had het midder nachtelijke uur zal aangewezen, toen men voldaan huiswaarts trok. Wilt u zich abonneren op DE LEIDSE COURANT? Dat kan - graag zelfs- door deze bon in te vullen Ondergetekende: Naam Adres Woonplaats geeft zich hierbij op als abonné en wenst betaling per week (ƒ0.59) per maand (ƒ2.55) per kwartaal (ƒ7.50) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Willen wij CJ of een van uw kennissen ter kennismaking De Leidse Courant twee weken gratis op proef zenden? Ook dat kan als U onderstaande bon invult. De heer/Mevr./Mej Adres Woonplaats zal gaarne De Leidse Courant gratis 2 weken op proef ontvangen. Deze bon verzenden als drukwerk in open envelop (4 cent postzegel) aan De Leidse Courant, Papengracht 32, Lelden. Binnenkort zullen de reclame- A borden langs alle nationale en auto- wegen in Italië verdwijnen, aldus heeft de minister van openbare wer ken Zaccagnini voor de televisie ge zegd. In de pers is heftig tegen die reclameborden, als bedervers van het landschap, gefulmineerd. Automobilist nam verkeerde weghelft Doordat de bestuurder van een lich te vrachtwagen woensdagavond om streeks 11 uur de verkeerde rijbaan van Rijksweg 4a opreed, was hij even later oorzaak van een ongeval, dat aan een 25-jarige inwoner uit Rijpwetering, Johannes Christianus Castelijn, het leven kostte. Het slachtoffer was werkzaam in Am sterdam als banketbakker. Genoemde vrachtwagenbestuurder reed bij Hoogmade op het wegge deelte bestemd voor verkeer rich ting Amsterdam van Rijksweg 4a op, maar koos vervolgens de rich ting Rotterdam, waardoor hij dus op de verkeerde weghelft reed. Tot Leiderdorp gebeurden er geen ongelukken, maar hier passeerden ter hoogte van het zwembad twee personenauto's elkaar, terwijl ook het slachtoffer, rijdend op een motorrij wiel wilde inhalen. Motor en vracht auto kwamen frontaal tegenover el kaar. De bestuurder van laatstge noemd voertuig probeerde nog op de middenberm van de weg te gaan rijden, maar de motorrijder raakte de auto aan de linkervoorzijde en viel vervolgens met kracht tegen het wegdek. Twee uur later is het slachtoffer in het Academisch Ziekenhuis over leden. De achttienjarige inwoner uit Lei derdorp, J. J. Schenkelveld, is he denmorgen bij een verkeersongeval op de Korevaarstraat te Leiden om het leven gekomen. De heer Schen kelveld, was sjouwer op de Leidse veiling. Om kwart over vijf vanmor gen reed hij met zijn bromfiets, ko mende van de Geregracht, de Kore vaarstraat op zonder er acht op te slaan, dat van de richting Hoge- woerdsbrug een NZH-bus naderde. Door hevig remmen probeerde de chauffeur van deze bus een aanrij ding te voorkomen. Het slachtoffer kwam echter tussen voor en achter wielen terecht en werd vervolgens door een achterwiel overreden. In 't Academisch ziekenhuis is het slacht offer vanmorgen om zeven uur over leden. Dronken verkeers- de onderzoekafdeling van het Aca demische Ziekenhuis te Leiden op stelten gezet. De man was bewuste loos gevonden op de weg tussen Al phen en Zwammerdam en vervol gens op vermoeden van schedelba- sisfractuur naar het Academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht. Daar pakte de zaak echter anders uit. Het slachtoffer kwam tijdens 't onderzoek tot bewustzijn en protes teerde hevig tegen het onderzoek en nam vervolgens de benen. De Leid se politie moest er aan te pas ko men. Op het bureau werd de man gekalmeerd, maar de doctoren van het Academisch Ziekenhuis wilden hem niet meer toelaten. Uiteindelijk werd hij behandeld in het St. Elsa- beth-ziekenhuis, waar bleek dat het met de schedelbasisfarctuur zo'n vaart niet liep. Na verbonden te zijn werd hij naar huis overgebracht. De man verklaarde aan de politie dat hij tijdens „een dagje uit" in Gouda en Rotterdam niet méér dan acht glazen bier had gedronken. Het bleek dat hij met zijn bromfiets te gen een bermpad was gereden. Koning Hassan van Marokko heeft donderdag verklaard, dat Tanger op 1 januari 1962 een vrijhaven wordt. Hij legde deze verklaring af voor de gemeenteraad, nadat hij uitbredings- werken van de haven, die tien mil joen nieuwe Franse francs zullen kosten 7,3 miljoen) in werking had gesteld. Het besluit om van Tan ger een vrijhaven te maken, is ge nomen om de haven nieuw leven in te blazen. Tanger was voorheen een vrije in ternationale stad met verscheidene voorrechten. Sinds de opheffing van deze privileges bij het onafhankelijk worden van Marokko heeft de eco nomie van de stad ernstig geleden. Koning Hassan maakte bekend, dat het wisselen van geld in de vrijha ven vrij van beperkingen zal zijn. Er zullen moderne scheepswerven gebouwd worden, waar verscheidene duizenden arbeiders werk zullen vin den. Tanger zal worden geïndustria liseerd. De regering hoopt in tien jaar tijd van Tanger een welvarende stad te maken met e§n miljoen inwoners. Nu wonen er 125.000 mensen. De stad zal de voornaamste haven van Ma rokko worden en de toekomstige zo- merhoofdstad zijn. De Marokkaanse autoriteiten ho pen, dat de vrijhaven en de betere havenfaciliteiten een groot gedeelte van de honderd schepen, die dage lijks de Straat van Gibraltar passe ren, zullen aantrekken. Gisternacht is de in Emden (Duitsland) wonende 40-jarige Ne derlandse havenarbeider W. van der Laan in de haven van Emden om hét leven gekomen. Onder invloed van een niet te Hij was aan het werk op de Ita- schatten aantal glazen bier heeft een liaanse ertsboot „Senatore Bibolini" verkeersslachtoffer, een 19-jarige in- en werd daarbij vermoedelijk door woner uit Zwammerdam, vannacht een wegglijdende grijper geraakt. Verscheidene Britse dagbladen verschenen hedenochtend met grote koppen op de voorpagina's, waaron der werd medegedeeld, dat de Brit se conservatieve regering tenslotte heeft besloten onderhandelingen met de E.E.G. te openen inzake een toe treding van Groot-Brittannië tot de Europese Gemeenschappelijke markt (E.E.G.). De (rechts-onafhanikelke) „Daily Express" schrijft, dat de verwach ting bestaat, dat premier Macmillan de Lagerhuisleden maandag a.s. zal mededelen, dat Groot-Brittannië heeft besloten een aanvrage in te dienen voor het lidmaatschap van de E.E.G. De (links-onafhankelijke) „Daily Mirror" weet te melden, dat „deze historische beslissing" werd genomen op een donderdag j.l. gehouden ka binetszitting, die twee uur heeft ge duurd. De ministerraad van de Europese Vrijhandels Associatie komt vrijdag in Genève bijeen om de mogelijk heid te bespreken van onderhande lingen door Engeland met de zes lan den van de E.E.G. De vergadering wordt op Brits verzoek gehouden. Deelnemers zijn Denemarken, Noor wegen, Zweden, Zwitserland, Oos tenrijk, Portugal en Engeland. Van diplomatieke zijde wordt ver- In de vergadering van de Leid- schendamse gemeenteraad bleek de heer H. Greuter (KVP) het niet eens te zijn met het college van Ged. Sta ten. Dit college acht de intensiteit en frequentie van het verkeer over de sluisbruggen nog niet dicht genoeg om tot verbreding of vernieuwing van de bruggen over te gaan. De heer G. Kranenburg (PCG) kon de me ning van Ged. Staten, dat de oude sluis en de zich daaromheen bevin dende bebouwing een vernieuwing practisch onmogelijk maken, niet de len. Laat men dan elders een nieuwe verbinding tussen rijksweg 4a en de provinciale weg leggen, suggereerde hij. De smalle bruggen zijn een wanhopige toestand. Burgemeester Banning voelde zich door deze uitlatingen gesteund bij zijn pogingen om bij Ged. Staten in deze iets te bereiken. Toen men meer dan 20 jaren geleden al om nieuwe en brede bruggen verzocht, stelden Ged. Staten, dat Leidschendam eerst voor flinke toegangswegen naar de bruggen moest zorgen. Maar nu dit is geschied, blijven zij in hun afwij zende houding volharden. De toe stand bij de bruggen is voor deze tijd niet meer te tolereren. De raad stond een krediet toe van 11.500 voor 't leggen van een laag- spanningshoofdkabel voor de elec- triciteitsvoorziening in het nieuwe tuinbouwgebied nabij de Kniplaan. De herziening van het uitbreidings plan Prinsenhof, waardoor in dit plan de bouw van een groter aantal woningen mogelijk wordt gemaakt, verkreeg de goedkeuring van de raad. Voor de heer Kranenburg (PCG) was dit aanleiding om zijn bezorgdheid te uiten over de onderwijsvoorzie ningen in het plan De Heuvel, waar van de eerste woningen dit jaar ge reed komen. De plannen voor een school zijn klaar voor aanbesteding, de urgentieverklaring is afgegeven, maar 't is nog steeds wachten op de uiteindelijke vergunning van het mi nisterie, deelde wethouder J. ten Heuvelhof mede. Steun voor Die Schöpfung" De Christelijke Gemengde Zang vereniging ontvangt een verhoging van het gemeentelijk subsidie van honderd tot tweehonderd gulden, ter dekking van het begrotingstekort. Meer discussie ontstond over het voorstel om aan deze vereniging een garantie te verlenen ter dekking van het verwachte tekort, voortvloeiend uit de eind 1961 te geven uitvoering van het oratorium „De Schöpfung" van Haydn. De heer Westerouën van Mee teren (PCG) meende, dat de ver eniging zelf meer moet doen om dit tekort weg te werken b.v. door een intensieve kaartverkoop. De heer P. Boone (PvdA) meende, dat ook de overheid iets moet opbrengen voor de cultuur; het gemeentebestuur moet deze voor de gemeente en haar be volking uitermate belangrijke ge beurtenis ook financieel mogelijk maken. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De raad verleende een krediet van 1.495 voor de aanschaf van enig gymnastiekmateriaal ten behoeve van dit in het patronaatsgebouw ge geven onderwijs; .voor de uitbreiding van de speelplaats van de Sint Josef- school aan de Damstraat werd een krediet ad 29.879 beschikbaar ge steld; eveneens zonder hoofdelijke stemming werd 141.428,15 gevoteerd voor de verbouwing tot gymnastiek lokaal te Stompwijk. De begroting 1961 werd met deze verschillende besluiten in overeenstemming ge bracht. Met algemene stemmen werden be noemd tot lid en plv. lid van het be stuur Drinkwaterleiding De Vliet- streek, de heren drs. H. J. J. Bakker en H. Greuter; tot tweede plaatsver vanger van de secretaris en de ge meente-ontvanger de heren H. A. Niersman en P. J. L. Verdegaal. Zij werden tijdens de vergadering nog beëdigd, welke plechtigheid door de raadsleden staande werd bijge woond. NOORD WIJK klaard, dat er waarschijnlijk weinig over deze vergadering aan' de pers zal worden meegedeeld voordat pre mier Macmillan van Engeland begin Geslaagd. Voor het examen volgende week een verklaring in het Nederlands MO-A is geslaagd de parlement aflegt. heer W. G. Ruigrok. Bizerta was niet gastvrij voor Hammarskjoeld slachtoffer ontvluchtte het Acad. Ziekenhuis Een beeld van het bezoek van Dag Hammarskjoeld aan Bizerta, waar de algemeen secretaris van de Verenigde Naties niet helemaal hartelijk is ontvangen. Foto: de wagen waarin Hammarskjoeld zit wordt door Franse militairen op een toegangsweg tot Bizerta aangehouden om grondig te worden doorzocht op wapens, (telefoto) [onderbreker 77 Nokkenas DE VERDELERKAP Het weigeren van een auto motor vindt zijn oorzaak meest al in kleinigheden. Ook de meest ontechnische man is in staat zo'n mankementje te ver helpen, als hij maar weet waar hij moet zoeken. Als een motor niet wil aan slaan, ligt dat dikwijls aan de onderbreker, die te vinden is onder de verdelerkap. Die kap is duidelijk herkenbaar aan de kabels, die vandaar uit naar de bougies lopen. De onderbreker heeft tot taak, te zorgen voor een krach tige stroomstoot, die de bougie doet vonken. De spanning van 6 tot 12 volt die de accu afgeeft wordt door de bobine getransformeerd tot een zeer hoge spanning De bobine heeft hierbij de hulp nodig van de onderbreker. Door de stroomloop in de bobi ne telkens te onderbreken ont staat er een spanning van 12.000 tot 20.000 volt. Functioneert de onderbre ker nu niet naar behoren, dan zal de bougie geen vonk pro duceren. Wil de automotor niet aan slaan, draai dan het contact af, open de motorkap en maak een van de bougiekabels los van de bougie. Laat nu de mo tor starten en houdt het uit einde van de kabel op enkele centimeters van het motorblok Wikkel om een eventuele stroomschok te voorkomen een droge doek om de kabel en houdt hem daarop vast. Springt er géén vonk over van de kabel naar het motor blok, dan kunt u de oorzaak bij de onderbreker gaan zoe ken. Het is zaak eerst het con tact weer af te zetten en dan door middel van de verende clippen aan de zijkant van de verdeler, de verdelerkap af te nemen. Onder die verdelerkap ziet u een simpel mechanisme, de onderbreker. Door een veelkantig nokken as je wordt een hamertje tel kens even van een vast con- tactje af gebracht, waarna het door een veertje weer terug schiet. Zowel op het hamertje als op het vaste contactje zit ten „onderbrekerspuntjes", die door de stroom die zij te ver werken krijgen op den duur gaan inbranden. Zijn de punt jes ingebrand dan is er geen goede stroomgeleiding meer mogelijk, wat zich wreekt tij dens de startprocedure. Voor niet te veel geld kun nen zij worden vernieuwd. Maar vaak blijkt slechts wat vuil of vocht de moeilijkheid bij het starten te veroorzaken. Maak de onderbrekerspuntjes droog, of krab ze desnoods voorzichtig wat schoon. Breng de verdelerkap weer aan, ver geet niet de bougiekabel weer vast te zetten en probeer weer te starten. Vaak blijken dan alle auto problemen in een slag opge lost.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4