S)e £d<ióe(Boti4a/nt ■NIG BIZERTA OPNIEUW VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD Frankrijk negeert resolutie DIERENPARK WASSENAAR Lagerhuis aanvaardt bezuiniging Borgward-fabrieken worden gesloten Vliegtuig in brand sporthemden 62 90 McCloy sprak met Chroesjtsjef Eerste priester wijding sinds Reformatie VRIJDAG 28 JULI 1961 51ste JAARGANG No. 15384 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: LC.J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN Samen zwemmen en samen zwammen Telel 20933 Red 20015, 25594 - Advert. 2 08 2 6 Klachten beiorglnc 3 38 39 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w.. 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. 8., Adv. 17ctp. mm., Telefoontjes 1,50 Hammarskjoelds mislukte reis De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties zal vrijdagavond (20.00 u. Ned. tijd) opnieuw bijeenkomen om de kwestie-Bizerta te bespreken. De raad komt op verzoek van Tu nesië bijeen. De Tunesische afge vaardigde bij de Verenigde Naties, Mongi Slim, heeft laten doorsche meren, dat hij zal aandringen op volledige terugtrekking van de Fran se troepen van Tunesisch grondge bied. Hij zal tevens volledige uitvoe ring bepleiten van de interim-reso lutie van donderdag, volgens welke een wapenstilstand moet worden ge sloten en de Franse en Tunesische troepen op hun uitgangsstellingen van vóór het uitbreken van de vijan delijkheden moeten worden terugge trokken. De Tunesische regering meent, dat Frankrijk geen gehoor heeft gege ven aan deze resolutie. Van Franse zijde is herhaaldelijk betoogd, dat men garanties wil hebben voor een normaal functioneren van de basis alvorens de troepen worden terug getrokken uit de posities, die zij thans innemen. Secretaris-generaal Hammars- kjoeld zal de raad waarschijnlijk verslag uitbrengen van zijn bezoek aan Tunesië. Mislukte bemiddeling. De Franse weigering, in te gaan op Hammarskjoelds suggestie dSt hij na een bezoek aan Tunis naar ENGELAND EN DE E.E.G. fVE ENGELSEN ZIJN de overwin- naars uit de laatste wereldoorlog en de Duitsers de overwonnenen. Maar terwijl het de Duitsers econo misch naar den vleze gaat, staan de Engelsen er niet al te best voor. Dat was al geruime tijd bekend en de geruchten, dat het pond sterling bin nenkort wel gedevalueerd zou wor den liepen dan ook reeds lang rond. Dezer dagen is echter door de Britse minister van financiën bekend 0 gemaakt, dat Engeland een an dere weg wil volgen om uit de misère te komen, nl. de weg van de bestedingsbeperking. De fout van de Britten is geweest, dat zij te veel consumeerden en te weinig produceerden. In andere lan den heeft men de productie opge voerd en dan kan er ook meer be steed worden, maar omdat men in Engeland geen kans ziet om door middel van productie-verhoging op betrekkelijk korte termijn het even wicht te herstellen, is gegrepen naar het middel van de buikriem aanha len. Zoals men heeft kunnen lezen geschiedt dit door middel van dis conto-verhoging, credietbeperking en belastingverhoging. Een radicaal middel om de econo mische toestand te verbeteren op een iets langere termijn is toetreding tot de Europese gemeenschap, .tot de Euromarkt. Men begrijpt nu, na de uiteenzettingen van de Britse minis ter van financiën, waarom de Engel se regering de laatste tijd om de EEG heendraait als een kat om de hete brei. De brei is aantrekkelijk, maar heet omdat er een grote oppo sitie bestaat uit de landen van het Brtise Gemenebest. Op de eerste plaats zit er aan elke toetreding tot een gemeenschap een zeker verlies van souvereiniteit vast. Men bindt zich en is dus niet meer vrij om te doen en te laten wat men wil. Dit klemt te meer, daar Frankrijk weinig gesteld is op het meedoen van de En gelsen en dus niet al te genegen is om de Britten tegemoet te komen. Zij moeten volgens de Fransen de zelfde verplichtingen op zich nemen als de andere deelnemers ook reeds gedaan hebben. Dat wordt voor de Engelsen een hele kluif en de landen van het Britse Gemenebest vrezen, dat hun bevoorrechte positie er bij in zal schieten. Zij menen, dat een bin ding van Engeland aan Europa een loslating van het Gemenebestverband moet betekenen en dat kunnen zij behalve om economische redenen ook uit traditionele motieven moeilijk waarderen. Maandag a.s. zal de Britse permier het standpunt van de Eritse regering tegenover de EEG in het Lagerhuis uiteenzetten en mededelen, welke haar beslissing is. Zoals men weet is Nederland (thans ook gestund door België) een voorstander van Enge- lands toetreden, vooral omdat Enge land dan als tegenwicht kan dienen van het Franse streven naar over heersing en uitbreiding van de ge meenschap ten bate van Frankrijk. Parijs zou gaan, is in de wandel gangen van de Verenigde Naties druk besproken. Hammerskjoeld's suggestie Parijs te bezoeken had kennelijk behalve een gedachtenwisseling ten doel het begin van Frans-Tunesische onder handelingen te vergemakkelijken. In Franse regeringskringen is men zeer verontwaardigd over Hammars- sjoelds brief van dinsdag, waarin hij alleen de Franse regering ervan be schuldigt de aanbevelingen van de Veiligheidsraad tot terugtrekking van de troepen op de uitgangsstel lingen te Bizerta niet te hebben uit gevoerd. Men meent te Parijs, dat de se cretaris-generaal zich bewust of on- DAGELUKS TOT 8 UUR N.M. GEOPEND bewust heeft laten gebruiken voor een diplomatieke manoeuvre van de Tunesische regering. De bedoeling van de Tunesiërs is, zei men, de kwestie andermaal in de Veiligheids raad in behandeling te krijgen in de hoop dat de Raad Frankrijk zal aan bevelen de basis van Bizerta te ont ruimen. ARRESTATIES IN TUNESIë. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen, dat woensdag in Tunesië verscheidene leidende figu ren uit de communistische partij om veiligheidsredenen zijn gearresteerd. Volgens Franse scheepvaart- en luchtvaartkringen is het verbod voor Fransen om Tunesië te verlaten nog steeds volledig van kracht. Slechts kleine aantallen Fransen, die niet permanent in Tunesië verblijven, werd donderdag toegestaan het land per vliegtuig te verlaten. Het Britse Lagerhuis heeft giste ren de bezuinigingsmaatregelen van de minister van financiën goedge keurd met 346 tegen 236 stemmen. Een socialistische motie van wan trouwen werd verworpen met een meerderheid van 108 stemmen (346 tegen 238). Het debat eindigde in tumult, waarbij Labourleden de minister president, Macmillan, verweten het land met zijn uitspraak „Wij hebben het nog nooit zo goed gehad" mis leid te hebben. Zij eisten herhaalde lijk zijn aftreden. BOURGUIBA JR. OP SCHIPHOL Ontslag voor 12.600 arbeiders „De beslissing is gevallen", zei de senaatspresident van Bremen, Wil helm Kaisen, donderdagmiddag in 't stadhuis tegen journalisten. De grote Duitse Borgward Automobilwerke zullen worden gesloten en aan de duizenden werknemers is ontslag aangezegd. Volgens de gegevens van het arbeidsbureau worden 12.600 ar beiders getroffen. Sinds de moeilijk heden in 't reuzen-bedrijf begonnen, stonden de fabrieken onder beheer van de regering van Bremen, die in middels vergeefs gezocht heeft naar een gegadigde om het bedrijf over te nemen. De senaatspresident van de deel staat Bremen, Wilhelm Kaisen, schrijft in een officieel bericht, dat de in moeilijkheden verkerende Borgward Automobilwerke de laat ste 12 maanden in feite van elke 4 wagens er één cadeau hebben gege ven. Bij de uiteenzetting van het standpunt van de regering van de deelstaat, deelt Kaisen mede, dat el ke geproduceerde auto hij verkoop 1500 DM minder opbracht dan deze aan lonen en materiaal had gekost. Op vier wagens zijn dat 0000 DM, ongeveer de prijs van een „Isabella", die het bedrijf er op toegelegd heeft. Kaisen wijst er verder op, dat er, om materiaal- en loonkosten goed te maken, minstens 35 miljoen DM ont vangen zouden moeten worden, ter wijl er op het ogenblik slechts voor gemiddeld 30 miljoen DM aan auto's per maand verkocht worden. Het exploitatietekort bedraagt dus vijf miljoen DM per maand of 60 mil joen DM per jaar. Deze cijfers ge ven de verklaring voor de financiële toestand, waarin het bedrijf zich be vindt. Een viermotorig straalverkeers- vliegtuig van de „Air France" dat naar Tokio zou vertrekken, is don- Voor de week-ends en de vacan- He prachtige, vlotte sporthemden in zeer rijke verscheidenheid van kleuren en dessins. Normale prijs 15.80 Nó, deze schitterende no-iron, KERK0 en C0J0 als échte Coster- verrassing voor Geen tel. of schriftelijke bestellingen. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent tik. Goudsesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 Bandweverij in Wormerveer in de as gelegd De 34-jarige zoon van de Tunesische president, Habib Bourguiba jr., am bassadeur van Tunis in de Ver. Staten en Canada, en tevens vertegenwoor diger van zijn land bij de Ver. Naties, heeft tijdens een kort oponthoud op Schiphol, waar hij gisteren vertoefde op doorreis van Tunis naar New York, een persconferentie gegeven, waarin uiteraard de kwestie-Bizerta ter sprake kwam. Bourguiba jr. heeft drie dagen in Tunis verbleven voor overleg met zijn vader. De foto toont de ambassadeur op het vliegveld. derdagmiddag op het vliegveld Fuhls- buettel bij Hamburg bij de start te gen een in aanbouw zijnd bouw werk gebotst en in brand geraakt. Voordat de brand zich uitbreidde hadden de inzittenden het toestel, een Boeing 707, kunnen verlaten. Acht inzittenden liepen min of meer ernstige verwondingen op. Er waren 28 passagiers aan boord van het vliegtuig. De vleugels geraakten in brand, maar het vuur kon door de brand weer van het vliegveld worden ge blust. De oorzaak schijnt te zijn, dat de remmen van het toestel klem raak ten, toen het over de startbaan reed. Het toestel geraakte van de baan en kwam terecht in een kuil op een plaats waar een werk in uitvoering was. Een hevige uitslaande brand heeft gistermiddag een eindloze-bandweverij in Wormerveer volkomen in de as gelegd. De brand ontstond waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting en greep zo snel om zich heen door het drie verdiepingen hoge gebouw, dat de ongeveer vijftig personeelsleden de brandende fabriek in allerijl moesten verlaten en niets meer konden redden. De schade loopt in de tonnen. Na het werk van de brand weer restten nog slechts geblakerde muren... „Hoop op iets constructiefs" De speciale adviseur van president Kennedy voor ontwapeningskwesties, John McCloy, is van een bezoek aan de Sowjet-premier in Moskou, terug gekeerd. Hij heeft dinsdag een ont moeting met Cho «sjtsjef gehad. Mc Cloy verklaarde „niet te zullen zeg gen of hij optimistisch of pessimis tisch was," maai „nog hoop te koes teren dat iets constructiefs kan wor den bereikt." Het doel van McCloys' reis naar de Sowj et-Unie was het voeren van be sprekingen met de leider van de Sowjetdelegatie op de ontwapenings conferentie, Zorin. McCloy heeft met Chroesjtsjef behalve over ontwape ning gesproken over de betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en de So wj et-Unie in het algemeen. McCloy en zijn familie logeerden in een landhuisje op enige afstand van de villa van de Sowjet-premier. Chroesjtsjef kwam McCloy woens dag in een motorboot halen en sa men voeren beide mannen naar de villa. Voor de lunch en na hun besprekingen gingen Chroesjtsjef en McCloy zwemmen. De Amerikaan leende, van Chroesjtsjef een zwem broekje. Voor de eerste keer sedert de Re formatie zal binnenkort in Finland weer een priester worden gewijd. In september zal namelijk Mgr. Guill, bisschop van Helsinki, in de Ma- ria-kerk van de Finse hoofdstad de Fin frater Martti Voutilinen O.P. de priesterwijding toedienen. Het bisdom Helsinki omvat geheel Finland en telt 2250 katholieken op een bevolking van 4.4 miljoen. Er werken 20 priesters. Tegelijk met de priesterwijding van de jonge Finse dominikaan viert de enige priester van eigen bodem mgr. A. Carling, zijn 50-jarig priesterfeest. Deze is niet in Finland gewijd. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 2 aug. a.s. geen audiëntie verlenen. Kans op onderhandelen is groot De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rusk, heeft op een persconferentie in Washington ver klaard, dat onder de huidige omstan digheden de mogelijkheid van on derhandelingen over de kwestie- Berlijn groot is. President Kennedy heeft dinsdag laten doorschemeren, dat de Verenigde Staten in deze zeer wel het initatief kunnen nemen. Minister Rusk zal de kwestie be gin volgende maand in Parijs met zijn Franse, Engelse en Westduitse collega's bespreken. De Amerikaanse bewindsman ver klaarde, dat geen definitieve plan nen bestaan voor een westelijke top conferentie. Het is natuurlijk altijd mogelijk er één te beleggen, maar dat is iets voor de toekomst, zo voeg de hij hier aan toe. De reacties, die de Amerikaanse regering tot nu toe uit de Na.olan- den heeft ontvangen, zijn bemoedi gend. De Navo kan, en zal ook, eens gezind en versterkt in de kwestie- Berlijn optreden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Aanhoudend koel De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een Oceaanstoririg, die gisteren Ierland naderde, is in snel tempo in oost-zuidoostelijke richting getrok ken, vergezeld van een uitgebreid regengebied. Dit is in hoofdzaak ge durende de afgelopen nacht over ons land getrokken, waarbij op verschei dene plaatsen 10-15 mm regen vieL Achter de storing herstelt zich een noordwestelijke luchtstroming rond de hoofddepressie boven Scandna- vië. De noordwestelijke winden zul len koele lucht aanvoeren, waarin naast opklaringen ook hier en daar een bui voorkomt. ZON- EN MAANSTANDEN 29 Juli: zon op 04.56; onder 20.36; maan op 21.36; onder 06.59. Hoogwaterstanden 29 Juli: v.m. 4.10; n.m. 4.43. KORRELTJE Wanneer mannen uit elkaar gaan zeggen ze tot ziens. Als vrouwen uit elkaar gaan, blijven ze nog 'n hele tijd staan praten.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1