Nieuwkoops zee-verkennerskamp DE MAN UIT CHICAGO VRIIDAG 28 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 SPORT VOETBAL Deventer industrie helpt Go Ahead Na de minder goede verrichtingen In het afgelopen seizoen heeft Go Ahead, door een actie van het Deventer be drijfsleven, de beschikking gekregen over de financiële middelen om nieuwe «p*lers te kopen. De Deventer eerste divisie club zal ook daadwerkelijke steun ontvangen van het gemeentebestuur. Go Ahead heeft inmiddels de volgen de spelers aangetrokken: v. d. Voort (Blauw Wit), Goedhart (DWS-A), Veld huis en De Jong (beiden Elinkwijk), Lammers (NOAD), Pfeiffer (Enschede), Faber (AGOW) en Paule (De Graaf schap). De bekende scheidsrechter Wim Belt man is aangezocht om als manager op te treden. TEEUWEN (WV) NAAR EINDHOVEN Herman Teeuwen gaat WV verlaten en zijn voetbalcarrière voortzetten bij de eerste divisieclub Eindhoven. Het be stuur van WV is ingegaan op de voor stellen, die Eindhoven aangaande een transfer van Teeuwen had gedaan. Het transferbedrag is niet bekend gemaakt. AJAX-SHEFFIELD WEDNESDAY OP 13 AUGUSTUS De Engelse eerste divisieclub Shef field Wednesday, waarvan thans mana ger is de oud-trainer van Ajax, Vic Buckingham, zal op zaterdag 12 augus tus te Amsterdam een wedstrijd spelen tegen Ajax. Het ligt in de bedoeling, dat Sheffield W. reeds op 9 augustus in Amsterdam aankomt en dagelijks in het Ajax-stadion zal trainen. WIELRENNEN RONDE VAN ZUID-SLAVIE De Nederlander Eugene Becker heeft de eerste etappe van de Ronde van Zuid-Slavië, die leidde van Banja Luka naar Zagreb over een afstand van 187 km, gewonnen in 4 uur 29 min. 45 sec. Hij versloeg in de eindsprint de Bul gaar Bobekov en de Zuidslaviër Leva- cic, die met drie seconden achterstand respectievelijk de tweede en derde plaats bezetten. Op zeven seconden ein digde de Pool Slovinski als vierde, ge volgd door de Deen Petersen, de Zwit ser Hintermuller en de Italiaan Lancani, die allen dezelfde tijd noteerden: 4.29.52 De Nederlander Huub Harings klasseer de zich als negende met een tijd van 4.29.58. In het ploegenklassement, dal werd gewonnen door Zuid-Slavië met 13.31.37, bezette Nederland de derde plaats met een tijd van 13.32.13. RENTMEESTER VIERDE IN NINOVE De Zeeuw Piet Rentmeester is gis teren als vierde geëindigd in een wed strijd voor professionals te Ninove (B). Winnaar werd de Belg Rik Luyten, die de 156 km aflegde in 3 uur en 53 minu ten. De nummers twee en drie, d-e Bel gen Jos Vdoeberghs en Emile Daems, kregen dezelfde tijd toegewezen als de winnaar, evenals Rentmeester en een andere Nederlander, Piet van Hees, die vijfde werd. GYMNASTIEK Nederlands optreden in Stuttgart hoogtepunt Sinds gistermorgen wordt het tentoon- stellings- en parkcomplex op de Stutt- garter Killesberg beheerst door een grote bedrijvigheid van de derde gym- naestrada, het Wereldturnfeest zonder medailles". Van heinde en verre zijn de gymnasten, in leeftijd sterk variërend, naar Stuttgart getogen om daar een proeve van hun kunnen af te leggen. Ook Nederland is sterk vertegenwoor digd en reeds op de eerste dag hebben onze landgenoten van zich in de meest gunstige zin doen spreken. Het optre den van de Nederlandse groepen, vooral dat van de 96 in donkerblauwe pakjes geklede Rotterdamse huisvrouwen, vormde met dat van Partisan uit Bel grado en van de Finnen, Zweden en Duitsers het hoogtepunt van deze eerste dag. Reeds bij haar entree kreeg de groep Nederlandse huisvrouwen, in leeftijd variërend van 24 tot 67 jaar, de sym pathie, die bij de vele duizenden, meest al deskundige toeschouwers nog groeide tijdens de voortreffelijke demonstratie. Jongens van het CIOS te Overveen en meisjes van het opleidingsinstituut voor sportleraressen te Arnhem kwamen eveneens goed voor de dag, terwijl de groep van Quick uit Huizum in haar prestaties duidelijk maakte, dat zij niet ten onrechte de nationale verenigings- titel in haar bezit heeft. Bij de moderne gymnastiek, gedemon streerd door Finland-, Zwitserland en Nederland, vertegenwoordigde een groep van 16 dames van Aspasia uit Rotterdam ons land. WATERPOLO LZC kampioen in de 2e klasse A Na weken van spanning, waarbij in de 2e klasse A van de KNZB Neptunus uit Zaandam nog steeds aan kop ging en LZC de meest ernstige kandidaat bleef, zorgden de Leidenaars met twee moei lijke uitwedstrijden, inzonder tegen Nep tunus, voor twee overwinningen, waar door LZC met één punt voorsprong de leiding nam. Sleutelstad ontving nu gisteravond in de zweminrichting De Zijl deze tegen stander en overwon in een sportieve strijd, waardoor LZC nu vrijdag met nog één wedstrijd te spelen tegen HPC toch reeds kampioen is geworden. Een fraaie afsluiting van het 75-jarig bestaan. SLEUTELSTAD-NEPTUNUS 4-2 In deze belangrijke ontmoeting, waar bij Sleutelstad niets meer te verliezen had, deden onze stadgenoten him spor tieve plicht alles te geven wat mogelijk was. met als uiteindelijk resultaat een overwinning voor de thuisclub zeker verdiend. Over de wedstrijd zelf nog het vol gende: In de eerste speelhelft was de Sleutelstad steeds sterk aanvallend maar door prima doelverdedigen van de Neptunus-keeper werden doelpunten voorkomen. Dit gebeurde eveneens in de tweede helft, maar Sleutel stad kon niet voorkomen, dat na een goede aanval Neptunus de leiding kon nemen, 0-1. Sleutelstad bleef echter sterk in de aanval en na vele vergeefse aanvallen bracht W. v. Rooyen de par tijen gelijk. De derde speelhelft bracht de meeste winst voor de Leidenaars, want nadat twee spelers naar de kant werden verwezen, en nadien nog een Neptunus-speler uit het water werd ge zonden, kon W. v. Rooyen de stand op 2-1 brengen. Veel aanvallen volgden en eindelijk slaagde W. v. Zijl erin de stand op 3-1 te brengen. De laatste speelhelft bracht de meeste spanning, maar nadat twee spelers nogmaals de kant mochten opzoeken, werd het door W. v. Zijl zelfs 4-1. Nadien speelde Sleutelstad wel wat al te oppermachtig, waardoor Neptunus na goed doorzetten toch de eindstand op 4-2 wist te brengen. Voor LZC nu reeds onze felicitaties. WANDELSPORT Vandaag bloemen voor de Vierdaagse Slechts 64 wandelaars hebben er in Nijmegen gisteren de brui aan gegeven. Zo zwaar als verwacht werd, is de etap pe naar Groesbeek en Berg en Dal niet geworden. Welgeteld 11.760 wandelaar startten 's morgens en 11.662 hebben zich 's avonds aan de eindcontróle gemeld. De belangstelling in Groesbeek en Berg en Dal was gisteren reeds over weldigend. Rijen dik stonden de men sen langs de weg, met de armen vol bloemen. De grootste hulde wacht de dapperen echter vandaag, wanneer zij triomferend de Nijmeegse St. Annastraat binnen zullen stappen. 'Misschien gete kend door de strijd, doch met het tri omfantelijke gevoel de overwinning op de vele kilometers te hebben behaald, zullen ze het Vierdaagse Kruis in ont vangst komen nemen. Ook voor de lei- Verbroedering tussen burger en militair in de Vierdaagse van Nijmegen. der van dit wandelevenement, majoor Breunese, is het vandaag een triomfdag. Vanaf een der erepodia zal hij „zijn" stoet zien binnentrekken, samen met de militaire leiders uit binnen- en buiten land, die even benieuwd zijn hoe hun troepen het er hebben afgebracht. Slechts drie uitvallers in Apeldoorn De derde vierdaagseóag zit er weer op en het NWB wandelleger is er met wei nig brokken afgekomen. In aanmerking genomen dat de derde dag als de zwaar ste van het gehele wandelevenement wordt beschouwd is het aantal van drie uitvallers zeer zeker aan de lage kant. Een van deze drie, een lid van de wan delvereniging NTV, kreeg het te kwaad met zijn blindedarm. Het vorige jaar telde deze vereniging door dezelfde oor zaak ook een uitvaller. De deelnemers aan de Apeldoornse Vierdaagse waren zonder uitzondering enthousiast over de schitterende omge ving, waardoor de tocht gisteren werd gemaakt. Vooral in het Kroondomein raakte men niet uitgekeken. De stem ming was weer voortreffelijk, hetgeen voor een belangrijk, gedeelte werd ver oorzaakt door het ideale wandelweer. Er viel geen druppel regen. Vandaag, de laatste dag, trok het legioen naar Beek bergen en Ugchelen. De veertigers en vijftigers maken daarbij een omweg over de Woeste Hoeve. Om drie uur begon de feestelijke intocht, die gevolgd werd door een défilé van de wandelaars voor het gemeentebestuur van Apeldoorn. CRICKET AJAX (L)-SGS pisteren speelde Ajax 1 haar tradi tionele wedstrijd tegen Still Going Strong op haar terrein aan de Kempe- naerstraat. Ajax verloor, maar zij kan terugizen op een uitermate plezierige strijd tussen twee battingsides, die dik wijls overheersten. SGS ging eerst bat ten en bleek in Lantinga 'en Van Kra nendonk batmen van formaat te hebben, zij scoorden resp. 76 en 57 runs. Het tweede wicket viel overigens op 147 runs, maar daarna bleek Veldhuizen er het oog goed in te hebben en zorgde met De Jongh er voor (resp. 4 voor 26 en 3 voor 50), dat SGS met 183 all out was. Ajax had toen nog drie uur te spelen. Voorwaar geen zware opgave, vooral nu Thomée (Concordia) de Leidse bat- tingside was komen versterken. Hij werd evenwel fantastisch door De Bruine in de slips gevangen, zodat SGS van hem niets meer te vrezen had. De Jongh ging evenwel door, goed gesteund door Spie ring, maar eerstgenoemde ging op 47 l.b.w., terwijl Spiering daarna met 19 runs het paviljoen moest opzoeken. R Veldhuizen had nc 10 runs, maar met elkaar was het toch te weinig om SGS een nederlaag te bezorgen. Totaal Ajax 106 runs, zodat Ajax verloor met 77 runs. PAARDESPORT KORTEBAANDRAVERIJ EN CONCOURS HIPPIQUE TE STOMPWIJK Voor de kortebaandraverij van de Harddraverijvereniging „Nooit Gedacht" te Stompwijk, welke op dinsdag 1 augus tus wordt gehouden, zijn de volgende paarden ingeschreven: Y Kitty's Zoon (300), Young Lady G (300) Yum Yum Hanover (300), William Axkitt (305), Xylon S (305) Xec (305), X Parisien Bond (305), Wachtel P, X Ologie N (305), W. Petrosia v. Hidum (305), Wirna O (305), Youngstar (305), William Hanover K (305), Un Gamin (310), U Daniël (310), Veralynn Maire (310), Valk S (310), Us Humpie (310), Victor van Oranje (310), Tiende van Zora (310), Unemdé (310), Victrix V (310), Truax Scott (310), Ubina (310), Violina Norton (310), Vuurgoudhaantje S (315), Q. Bascom (315), Klingsor (320). De cijfers achter de namen geven de te lopen afstanden aan. Voor het Concours Hippique, dat woensdag 2 augustus gehouden wordt, is de deelname zo groot, dat er inplaats van te 2 uur om 1.15 uur zal worden begonnen. Alle nummers zijn volledig bezet, in 't bijzonder het springcon cours, waarvoor meèr dan honderd paar den zijn ingeschreven. Men dient dus vroegtijdig aanwezig te zijn, indien men volop van deze mooie paardesport wilt genieten. Voor de kinderen zal weer een raad- wedstrijd worden gehouden welk paard de kortebaandraverij zal winnen. De inwoners worden verzocht door het uitsteken van de vlag het geheel een feestelijk karakter te geven. Zwemwedstrijden Met medewerking van het gemeen tebestuur hebben de Zeeverkenners gistermiddag in Nieuwkoop beslag gelegd op het gemeentelijk zwembad voor het houden van zwemwedstrij den onder auspiciën van de KNZB. De belangstelling was enorm. Ook burgemeester van der Weyden met echtgenote volgden met spanning de prestaties van de deelneemsters en deelnemers. De uitslagen waren als volgt: 25 m. rugslag meisjes: 1 L. Groen, Leiden; jongens 1 H. Koenders, Leeuwarden, 2 B. Tutel, Alkmaar. 25 m vrije slag meisjes: 1 M. En gelman, St. Christophorus, Utrecht: jongens: 1 H. Hoedjes, Alkmaar, 2 O. Straatman, Den Kaag. 50 m schoolslag, meisjes: 1 Tine Smit, Koog Zaandijk; jongens: 1 Ela- gerwey, Bussum; 2 K. Brand, Dor drecht. 50 m rugslag, meisjes: 1 K. Witte- veen, St. Christophorus, Utrecht; jongens: 1 B. Woltering, Dordrecht; 2 H. de Keyser, Amsterdam. 50 m vrije slag: meisjes 1 A. van Dijk, Amsterdam; jongens: 1 J. Hoek stra, Leiden; 2 H. Gazendam, Am sterdam. Ploegestafette 5x25 m vrije slag: meisjes: 1 Zeemeeuwen, Groningen; 2 Bakboordwacht, Dordrecht; 3 Ke- telbinkies, Amsterdam. Jongens: 1 Viktorie Pr. Margriet, Amsterdam; 2 Bruinvissen, Busum; 3 Zeemeeuwen, Dordrecht. Na uitreiking der medailles sprak Schipper Dr. van den Burg een har telijk woord van dank voor allen die aan het slagen van dit waterfes tijn hadden meegewerkt, speciaal tot de dames en heren van de KNZB-ju- ry aan wie hij een aardige attentie ter hand stelde. Vanzelfsprekend bleef het tijdens de zwemwedstrijden niet alleen bij zwoegende en spetterende zwem mers. Op de kanten trachtte men el kaar ook de loef af te steken, maar dan in toejuichingen van de eigen kanshebbers. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWUK 44 Maar nu rees vanachter de groene tafel de figuur van de man, die een week lang als mr Clarenbough door de Meeldammers was gehuldigd. „Dames en heren", begon Willem Jongejans, „inderdaad is dit een vreemde historie en ze is alleen ver klaarbaar, doordat we dit geval een beetje Amerikans, zou ik haast zeggen, hebben opgelost. Toen mr Clarenbough de uitnodiging ontving, had hij in de verste verte niet ver wacht, dat hij hier zo hartelijk ont vangen en gehuldigd zou worden. Het was dan ook zijn plan wel hier eens te komen en de stad te bezoe ken, maar zeker had hij er niet op gerekend, hier een ganse week het voorwerp aller belangstelling te zijn. Het is de verdienste van mener De Gooyer hier, die ook het initiatief nam, dat hij mr. Clarenbough heeft medegedeeld hoe hier een feestpro gramma in het water zou vallen en daardoor het gemeentebestuur en het comité op zeer onprettige wijze als 't ware hun gezicht zouden ver liezen. Om ons dit te besparen, werd besloten tot de opvoering van deze klucht, die u, daarvan ben ik over tuigd, wel naar de goede bedoeling zult willen aanvaarden!" „En die brief?" informeerde me vrouw Boom, wier geverfde lippen nu felrood afstaken tegen haar krijtwit gezicht. „Nu we hier toch raadsels aan het oplossen zijn," ging Jongejans onverstoord verder, „wil ik ook dit verklaren, al vrees ik, dat ik mis schien in uw oog een vreemd fi guur zal slaan. Een paar dagen ge leden nodigde mevrouw Boom en haar zoon en meneer Kruiderink me uit voor een gezellig onderonsje in haar woning. Het was heel gezellig, dames en heren, en ik moet beken nen dat ik die gezelligheid jets te veel apprecieerde." „Je was dronken," schreeuwde Kruiderink. „Neem het zoals u wilt, meneer," antwoordde Jongejans. „In ieder ge val helemaal bij m'n positieven was ik niet. Nogmaals m'n excuus, voor al aan de dames, maar uw gedis tilleerd is nogal koppig. Enfin, ik heb die avond iets verteld, wat ik beter had kunnen verzwijgen.... mijn werkelijke indentiteit. Ik meen de, dat de aanwezigen, als leden van het comité de mededeling wel weer zouden willen vergeten, maar in plaats daarvan ontstond er een ge weldige opwinding. Ik schijn toen een verklaring getekend te hebben, die me min of meer afgeperst werd, een verklaring die mevrouw Boom thans gebruikt om met name de burgemeester en meneer De Gooyer in een verkeerd daglicht te stellen. Een verkeerd daglicht, inderdaad, dames en heren, want die beiden hebben alleen gehandeld in het be lang van de gemeente Meeldam en wat ze gedaan hebben is door mr. Clarenbough niet slechts goedge keurd maar volledig geapprecieerd. Het spijt met alleen maar, dat hij door zijn eigen handelwijze oorzaak heeft gegeven tot deze mystificatie." wanneer u mij had laten uit spreken," ging Jongejans voort, „zou ik u die bewijzen geleverd heb ben. Want, dames en heren, ik heb nog een opdracht. Mr. Clarenbough heeft mij opdracht gegeven, u zijn grote erkentelijkheid en diepgevoel de dank te betuigen, voor de ont vangst die u mij, als zijn vertegen woordiger - hij zag niet hoe mevrouw Boom kwaadaardig op haar lippen beet - hebt willen bereiden en als bewijs van erkentelijkheid stelt hij aan de gemeente Meeldam een be drag van honderdduizend dollar be schikbaar voor de bouw van een zie kenhuisEn om het laatste restje van twijfel weg te vagen - hij keek naar mevrouw Boom en haar aan hang - heb ik ze meegebracht.in aandelen, goudgerande aandelen mag ik wel zeggen, van de Clarenbough Chain Stores Limited te Chicago. Hier zijn ze!" En met een triomfante lijk gezich greep hij in zijn actetas en legde een dik pak waardepapieren op tafeL Nu was de orde opeens zoek. Alle aanwezigen rezen van hun plaatsen op, verdrongen zich om de tafel, staarden naar de papieren, die onge twijfeld echt waren. Slechts twee waren op hun plaats blijven zitten: Riek en Corrie. Ze hadden elkan ders handen gegrepen en zagen el kander aan, te gelukkig voor woor den. Toen zei Corrie lachend maar met tranen in haar ogen: „En ik zeg je, daar zit Colverton achter!" Eindelijk hamerde de burgemees ter om stilte en schaarden allen zich weer om de lange tafel. Slechts drie zetels bleven leeg. Mevrouw Boom en haar aanhang, hadden van de ver warring gebruik gemaakt om met stille trom de zaal te verlaten. Weer was het de bode Almekin- ders die zich geheimzinnig fluiste rend naar de burgemeester boog. „Dames en heren," zei de burge meester, die thans straalde van blijd schap niet alleen omdat alle narig heid nu ten einde scheen, maar ook omdat zijn lievelingswens, een zie kenhuis, de verwerkelijking had be reikt, „buiten wachten duizenden mensen. Het is hoog tijd dat we ons naar het bordes begeven om daar de hulde van de burgerij van Meel dam aan mr. Clarenbough in ont vangst te nemen. U zult het er alle maal wel mee eens zijn," vervolgde hij, de vergadering rondziend, „dat het aanbeveling verdient de toe dracht van deze zaak thans niet pu bliek te maken. Dat kan, als het no dig is, altijd nog gebeuren. Meneer Zoetevrijen, denkt u voor uw krant ook die gedragslijn te volgen?" „Ik zal zeker de berichtgeving omtrent deze gebeurtenis niet ver troebelen door het vermelden van het betreurenswaardig incident," ver klaarde afgemeten de correspondent van de Provinciebode. Ook hij was in zijn zwak getast.. de wekelijk se tocht, die hij naar het ziekenhuis in Utrecht moest maken, om daar voor zijn kwaal behandeld te wor den, verdroot hem reeds lang en daarom was hij een van de vurigste voorstanders van het ziekenhuisplan en minstens zo blij als de burge meester dat dit thans werkelijkheid zou worden. „Ik bespreek het straks nog wel even met u, burgemeester," voegde hij er aan toe. „Dan allemaal naar buiten!" riep de burgemeester met stentorstem. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10