LUYCKS Velen vrezen de dag van Groesbeek JONGENS VAN DE MIJNSCHOOL: VOORBEELDIGE GROEP Arie van Houwelingen won stayerswedstrijd Volendam en Sparta maken ruzie om spil Schilder frites saus winst (dames) en verlies (heren) Kees Koch: discus 56,12 DONDERDAG 27 ]ULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Overtredingen werden niet gestraft „Uitvallers?" vroegen we even voor Nijmegen op de tweede Vierdaagse, dag. Het antwoord kwam uit vele kelen: „Natuurlijk niet, nooit," zo luidde het commentaar van de groep leerlingen van de ondergrondse vakschool van de Oranje Nassau-mijn uit Heerlen. De leiders, de heren Braeken (40 km) en Steendelaar (30 km) kunnen trots zijn op hun 61 pupillen. Immers, vormen de Israëli's het keurkorps bij de militairen, voor de burgers gaat de schoonheidsprijs ongetwijfeld naar de adspirant-mijnwer- kers uit Heerlen. „We hebben meer dan 2000 km aan training afgelegd. Elke dag drie keer. en dat al maandenlangwas de uitleg voor het zelfverzekerde antwoord op de vraag. DE EERSTEN Ze staan er weer, de eerste stoe len. Dinsdagnacht al hebben geestdriftige en voorzichtige in- woners zich verzekerd van een plaatsje langs de Sint Annastraat, waar vrijdagmiddag ten aanschou- we van zo'n drie tot vijfhonderd duizend toeschouwers de gladia toren Nijmegen zullen binnentrek ken. Een record? Het is de vraag, want zelfs de experts zijn het daar nog niet helemaal over eens. Nederl. renners ook winst in Nijmegen DERDE CORSO WANDELTOCHT (BLOEMENMARSEN) De start van de 3de Corso Wandel tocht (Bloemenmarsen), die op vrij dag 4 augustus in het kader van het Rijnsburgse Bloemencorso onder auspiciën van de Leidse VVV door de Wandelkring Leiden wordt geor ganiseerd vindt in Leiden niet plaats vanuit de Romanuszaal aan de Mare, doch vanuit de OL-school aan de Langebrug, naast de brandweeerga- rage Nadat de Zwitserse wielerploeg maan- Wedstrijd achter grote motoren over Zowel voor de middaPtocht die dagavond in het Olympisch Stadion te 60 km: 1 Van Houwelingen (Ned.) ach- is uiteesc^èven voor ieué Am.tord.rn d. s.p.rioritoit v.n de Ne- ter Wiersma, 50 min. 25 sec 2 Staken- dtoo J; derlanders had moeten erkennen, waren burg (Ned.) achter Van Roey. op 100 int dige wandelaars van 8-l~ jaar, als onze landgenoten ook gisteravond in het 3 Wierstra (Ned.) achter Van Ingelghenw voor de avondtocht voor de oudere Goffert-stadion te Nijmegen superieur, op 152 m; 4 Gallati (Zwits.) achter Pel- aeelnemers(sters) zal eveneens wor- ongeveer 3000 toeschouwers waren ge- zer, op 220 m; 5 Wickiholder (Zwits.) i--x Rijnsburgse tuigen van een overwinning van Neder- achter Beets, op 3 ronden; 6 Meijer De land met 9 punten tegen Zwitserland 3 (Zwits.) achter De Vries, op 5 ronden. den gestart vanuit het Raadhuis aan de Kerkstraat. jeugd kan 's middags starten tussen punten. De gedetailleerde uitslagen luiden: Sprint professionals: le rit: 1 Derksen 14 en 15 uur en de ouderen tussen 18 en 19 uur 's avonds. Tot 2 augustus kan nog worden in- Jjj-jj sec., 2 Plattner; 2e rit: 1 Plattner, geschreven bij de navolgende adres- 2? „sf" 2 36 r": 1 sen; Bureau VVV Steenstraat 1b 12|p^ LateSsf le rit; 1 De Graaf i 3'> OudeVestl 12.8 sec., 2 Rechtsteiner; 2e rit: 1 Nol- te Leiden; Veilinggebouw „Flora" te ten 12.9 Mc„ 2 Helbline; 3e rit: 1 De Rijnsburg; Herman Gorterstraat 1, Graaf 12.7 sec., 2 Helbling; 4e rit: 1 De oud-Tour de France-renner Adri Alphen aan den Rijn; Zuidbuurtse- Rechtsteiner 14.8 sec., 2 Nolten; 5e rit: Voorting is gistermiddag bij een auto- Adri Voorting ernstig gewond bij auto-ongeluk weg 17, Zoeterwoude; Lijsterbeslaan, l Nolten 12.7 sec., 2 De Graaf. Hillegom. Inschrijvingen na 2 aan de startplaatsen. WATERPOLO DUITSE PLOEG VOOR HET ZESLANDENTOERNOOI Duitsland zal in het zeslanden-water- polotoernooi, dat op 10, 11 en 12 augus tus te Huizen wordt gehouden, worden vertegenwoordigd door een combinatie van de verenigingen Duisburg en Lud- ongeluk op rijksweg 58 onder de ge- Ploegachtervolging amateurs over 8 meente Rilland-Bath ernstig gewond ronden: 1 Nederland, 2 Zwitserland, op geraakt. Voorting, die op weg was van een halve baanronde. Zeeland naar Brabant, ontmoette een in Puntenrace voor amateurs over 10 de richting Zeeland rijdende file auto's, ronden met 5 klassementen: 1 Nederland waaruit plotseling een in het midden 5 punten, 2 Zwitserland 7 punten. ANTONIO MASPES EVENAARDE EIGEN WERELDRECORD De Italiaan Antonio Maspes, wereld- wkampioen bij de professional sprinters, ernstig. De slachtoffers zijn overgebracht wigsburg. Ook Friedhelm Osselman, die heeft gisteravond tijdens de Italiaanse naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. kampioenschappen op de Vigorellibaan rydende Duitse wagen iets naar links zwenkte. Bij deze manoeuvre kwam de Duitse wagen in botsing met de auto van Voorting. Zeven personen werden bij het ongeluk gewond, waarvan enkelen eerder bekend heeft gemaakt niet i internationaal te willen spelen, staat in te Milaan de laatste 200 meter afgelegd de ploeg, die uit de volgende spelers be staat: Duisburg: Brauer, Osselmann. Ho nig, Brehm, Harzheim en Noack; Lud- wigsburg: Fuchs, Ott en Seiz. 10.8 sec. Hij evenaarde daarmee zijn eigen wereldrecord, dat hij 21 juli 1960 cp de Olympische wielerbaan te Rome vestigde. Fransen en Belgen voor wereldkamp. T raining En al zijn we pas halfweg met de Vierdaagse, hei moet wel heel erg vreemd gaan, indien de KNBVLO vrij dag niet 63 medailles armer wordt dank zij de jongens van de Oranje-Nassau mijn. Zij zijn een voorbeeld voor velen, die jongens in hnn blauwe overalls, met het Oranje-embleem op de arm en de mijnwerkershelm op. Het is een gedisci plineerd groepje, dat een bijzonder pret tige indruk maakt. En dan zijn we er weer: training.... niet alle wandelaars hebben op de twee de vierdaagsedag Nijmegen zo gemakke lijk gehaald als de jongens 15, 16 jaar oud uit Heerlen. We hebben ze weer binnen zien komen, ondersteund door twee kameraden, met van pijn vertrok ken gezichten. En ondanks het aanvan kelijk prachtige weer is onderweg me nige traan weggevreven. Nog steeds be schouwen velen immers de Vierdaagse als een mars, die een gezond mens zon der noemenswaardige training kan af leggen. Uit die kategorie kwamen dege nen voort, die gistermiddag strompelend de finish haalden, daarbij de KNBVLO- spreuk „willen is kunnen" op een ma nier in praktijk brengend, waar majoor Breunese het stellig niet mee eens zal zijn. Ondersteund kwamen ze binnen, de lichtgelovigen, in overtreding dus. Vreemd genoeg hebben we nog nooit gezien, dat een official zulke overtre dingen strafte op de wijze die in het reglement wordt genoemd: diskwalifi catie. In het land van Maas en Waal zagen we nog veel meer overtredingen, die met uitsluiten zouden moeten wor den bestraft. Er liepen oververmoeide burgers in militaire detachementen, er werden weer geweren van moeilijk mar cherende militairen overgenomen door anderen. Zelfs zagen we eenmaal een ransel verdwijnen op de fiets van een verzorger VIERDAAGSE TE NIJMEGEN VIERDE MAP SO AG Het werd allemaal niet bestraft. Heel veel overtredingen hebben de officials stellig niet gezien, daarvoor is de con trole onderweg te gering. Zag men het echter wel, dan vond men het sneu de overtreder te straffen. Waarbij we ons in gemoede afvragen welk nut het heeft reglementen vast te stellen. Maar genoeg daarover, het is tenslotte eerr prachtige wandeldag geweest met heerlijk De tweede dag van de Vierdaagse eindigde voor vele deelnemers op een natte manier: Pluvius stond aan het einde van het traject te wachten met onverhoedse buien Janie Schilder, de rijzige uit Volen- met Denis Neville, die behalve coach dam afkomstige spil van Sparta, is het sedert kort ook manager is, o.a. belast twistpunt in een conflict tussen de be- met de in- en verkoop van spelers. Ne- stuurders van zijn vroegere vereniging ville is ons van de zijde van Sparta aan- enerzijds en die van Sparta anderzijds gewezen als de man, met wie de even- geworden. tuele transactie moest worden geregeld. Volendam is dit jaar genegen 80.000 gul- DE LEZING VAN VOLENDAM df" ,5" nnai bét sSarakHoor"totok!jEan Stablinski. De vijf overige coureurs Jannie Schilder voelt zich allang niet |j°' SSflltor™órzullen worden gekozen uit: Anglade. An- meer thuis bij Sparta, Hij is een dorps- dat Schilder 80 000 Enlden zou te- rto,. jongenThÜ hoort bij ons. Wil hebben ruggaan naar Volendam. Wij hebben dit bae£ geen enkele druk op hem uitgeoefend. ?'s «ttadaan gentleman, agreement Pr^vat wel zijn aanstaande vrouw Schilder hoewel geen handtekening op de sprint zal Frankrijk bij de trouwt in oktober die er op staat, dat P» da( Sparta_be. profs worden vertegenwoordigd door De Franse en Belgische nationale wie lerfederaties hebben gisteren de eerste voorlopige selecties gemaakt voor de wereldkampioenschappen wielrennen, die eind augustus en begin september van dit jaar in Zürich (baan) en Bern (weg) worden gehouden. Voor de wegwedstrijd bij de profes sionals zal de Franse wielerbond twaalf renners aanwijzen, waarvan er echter slechts acht zullen starten. Van de vol gende zeven renners staat reeds vast dat zij tot de twaalf uitverkorenen zullen behoren: Raymond Poulidor, Jacques «v Anquetil, Louison Bobet, Robert Cazala, André Darrigade. Joseph Groussard er, naert, Colette. Everaert, Gainche. Gra- czyk. Francois Mahé, Mastrotto en REGEN Via Wuert, Beuningen, Druten, Puif- lyk, Bergharen en Wijchen ging de tocht door het land van Maas en Waal. Helaas heeft een miezerig regentje de laatste uren het de lopers toch nog las tig gemaakt. Ook ditmaal was Wijchen het centrum van de tweede dag. Uren hebben de duizenden inwoners rond de markt staan kijken naar het voorbij- trekende legioen, waarbij de veelkleu rige bands van de Grenadier Guards en de Canadian Guards de tijd, zonodig, kortten. Natuurlijk was er in Wijchen weer de ontvangst van officials en pers. Voor het eerst in de geschiedenis van de Vier daagse werden naar een heel oude wens ook een aantal wandelaars door loco-burgemeester Klaassens ontvangen. Vele duizenden waren later in de mid dag getuige van de intocht van het le gioen in Nijmegen. Niet allen zijn met groot applaus ingehaald. Van de 11924 gestarte wandelaars hebben er namelijk woensdag 112 het gevecht tegen de kilo meters verloren, zodat er donderdag 11812 mogen starten voor de zwaarste dag, van Nijmegen naar de Molenhoek, Groesbeek en de mooie, maar vaak ver wenste zeven heuvelenrug bij Berg en Dal. Een dag die dubbel moeilijk kan worden, want boven Nijmegen pakten zich gisteravond sombere, donkere wol ken samen hij uit Rotterdam weggaat. Na het sei- zoen 1959-1960 wilde Schilder ook al stuur Zlch wij konden niet verder gaan dan 65.000. Nu is Schilder weer met ons komen we n'et b£tal'n: ?(j kun. zeer gebelgd over deze handelwijze. Wij hebben geen woorden Rousseau, Gaignard en Scob, bij s'ayers door Raynal Cadeau en Retrain en bij de achtervolging door Velly en Bouvet. Bij de amateurs zal de wereldkampi- Delattre. zijn achtervolgings- praten. Onze voorzitter, de heer Muh- - ueu muu, ucutuc, <.»j.i aL>»ut.v.s...6a- ren, heeft daarop een gesprek gehad voo5 ?nsP°rtiviteït- titel verdedigen. Als tweede Fransman !n=rto absblHul langcr m op dit onderdeel is Nedellec aangewe- Sparta te spelen, hi, wil terug naar 2Jp Vpor de wegwedstrijd zullen zes coureurs worden geselecteerd. ATLETIEK Stedenontmoeting Den Haag-Londen: De gisteravond onder bijzonder slech te weersomstandigheden gehouden ste den atletiekwedstrijd tussen Den Haag en Londen, die bij de heren in een zege voor de Engelsen eindigden (131-117 p.), maar bij de dames een 74-70 punten overwinning werd, heeft voor Neder landse begrippen een ongekend aantal bezoekers, fiamelijk 3000, getrokken. Toeschouwers die in een opperbeste stemming naar huis zijn vertrokken, omdat zü van goede sport genoten heb ben. Want zelden heeft een atletiek- wedsrtijd een dergelijke propagandisti sche waarde gekend. (Advertentie) Een groep van 150 Oostduitse sportlieden zou het komende weekeinde deelnemen aan een sportmanifestatie in het West- Duitse Muelheim. De steeds toenemende vluchtelingen stroom van oost naar west heeft de autoriteiten in de Sowjetzone echter te denken gegeven en om de Oostduitsers met boze verhuisplannen niet al te zeer in de verleiding te brengen heeft men besloten dat de sportlieden maar thuis moe ten blijven. Als reden werd op gegeven, dat in Muelheim polio heerst en „dat het dwaas zou zijn de dames en heren door een bezoek aan West-Duitsland aan onnodige gevaren bloot te stellen. STORM De prestaties waren er stond een kleine storm van windkracht 8 schuin over het veld niet allen van bijzonder gehalte. Een uitzondering moet worden gemaakt voor de fenomenale discusworp van de Rotterdammer Cees Koch met 56.12 metre, die tot zijn beste seizoen prestatie kwam, aangezien hij de 56.55 meter in het begin van het jaar met een te lichte discus bereikt, niet wil tellen. In Apeldoorn weinig uitvallers Twee deelneemsters aan de Apel- doornse vierdaagse hebben gisteren de finish niet gehaald, zodat zich aan het einde van deze tweede dag 1099 wandelaars en wandelaarsters aan de controlepost hebben afgemeld. Dat was meer dan verwacht was, want dinsdag was er stevig gewandeld met als gevolg, dat - mede door het vochtige weer - velen zich wegens één of meer blaren moesten laten be handelen. Het aantal blaren was dit maal veel groter dan gewoonlijk het geval is. De EHBO had het dan ook al spoedig erg druk. Op het laatste gedeelte van het parkoers moesten de regenjassen en regencapes er aan te pas komen, want toen begon een mals regentje zich uit de loodgrijze wolkenmassa, die al de gehele dag gedreigd had, los te ma ken. Vandaag gaat de tocht via Assel voor de dertigers rechtstreeks naar het Kroondomein, terwijl de veertigers en vijftigers via Nieuw-Milligen en Uddel het Kroondomein zullen be reiken. Het laatste gedeelte van het parkoers leidt voor alle afstanden over Hoog-Soeren. De sterke reus bleef met deze prestatie slechts op 20 centimeter van zijn eigen nationale record. Bij de dames sprong Joke Bijleveld bijzonder goed. Zij kwam tweemaal tot 6.18 meter hetgeen teveel was voor o.a. Sheila Hoskin, die buiten mededinging 5.57 meter bereikte. ONGENAAKBAAR Eef Kamerbeek was weer ongenaak baar op de 110 meter horden met de wind tegen in 15.1 sec. voor Peter Ne- derhand. terwijl de overwinning van Harry Jansen op de 1500 meter onge twijfeld de meeste indruk op het publiek heeft gemaakt. Gestart te samen met Meindert Blankenstein die het weer voor het eerst probeerde maar na 800 meter hinkend de baan verliet stond Harry Jansen alleen tegenover een over macht van drie Engelsen, die met zijn drieën naast elkaar lopend de Neder lander afschermden. Dat ging goed althans voor de Engelsen tot 350 meter voor de finish, toen spoot Harrv Jansen weg. Het was waarlijk imposant om te zien. Precies op het goede moment met de sterke wind in de rug gaapte er al spoedig een gat van wel twintig me ter tussen hem en de Britten die alle moeite deden om de Nederlander bij te benen. Ook Groothuis had het goed ge zien op de 800 meter. Hij sloeg eveneens op deze wijze lopend de Engelsen de wapens uit handen, precies op hetzelfde punt waar Harry Jansen dat had ge daan. Op de korte sprint was de aanzet van de Engelse international Ralph Maekin van bijzonder gehalte en dat hij tegen deze sterke wind in nog 11.5 sec. bereikte bewees zijn klasse. Bij de dames zegevierde de captaine van de Nederlandse ploeg, Ellen Ort, in een bijzonder goed gelopen race ov:r de finaliste van de 100 meter in Rome, de Britse Jennifer Smart. De Engelse kampioene op de 80 meter horden Pat Nutting was ongenaakbaar voor Selma Heystek en Wil Kapel. Ook de Britse atlete Dorothy Shirley, winnares van de zilveren medaille in de Italiaanse hoofd stad achter Ylanda Balas, was een klasse apart. Dat zij niet verder ging dan 1.60 meter was hoofdzakelijk het gevolg van de weersomstandigheden. RUSSISCH RÉCORD VOOR VICTOR KREER Victor Kreer heeft gisteren tijdens wedstrijden in Moskou met 16.71 m. een nieuw Russisch record hinkstap- springen gevestigd. Hij bleef daar mee één centimeter boven het oude record van Oleg Fedossejev, die met 16.70 meter ruim een jaar Europees recordhouder was, tot zijn presfatie door de Pool Josef Schmidt werd overtroffen. Xerxes geweigerd voor betaalde voetbal Het bondsbestuur van de KNVB heeft het verzoek van de landskampioen in het amateurvoetbal, het Rotterdamse Xerxes, om toelating tot het betaalde voetbal, afgewezen. Dit afwijzen is ge schied, aldus het schrijven van de KN VB, dat bij Xerxes is binnengekomen, op grond van het feit, dat zich in het gebied van en rond Rotterdam reeds te veel semi-profclubs bevinden, terwijl juist wordt getracht het aantal semi- profclubs te verminderen. De toelating van Xerxes zal ook een regionale sprei ding van de semi-profolnbs, waarnaar in het betaalde voetbal wordt gestreefd, niet In de hand werken, aldus 't bonds bestuur in zijn motivering. Zo wij van de zijde van Xerxes ver namen, zal men stappen bij de KNVB ondernemen om alsnog toelating tot het betaalde voetbal te verkrijgen, ofschoon op de beslissing van het bondsbestuur geen beroep mogelijk Is. DICK FABER (AGOVV) TERUG NAAR GO AHEAD De linksbuiten van de Apeldoornse eerste divisieclub AGOW, Dick Faber, keert terug naar Go Ahead, welke ver eniging hij het vorige jaar verliet. Het Concours Hippique in de Leidse Hout Het concours hippique, dat zondag a.s. in de Leidse Hout wordt gehou den is als volgt samengesteld: De opening zal verricht worden door een optreden van de fanfare van BATO (Haarlem) met ritmische oefeningen. 2.10 Uur vangt het springconcours aan voor de jeugd B (beneden 18 paar). Op dit onderdeel zullen deelnemen o.m. Paul Kouwen- berg en Eveline Jurgens. In totaal hebben 20 ruiters voor deze categorie ingeschreven. 2.20 Uur Handicap springconcours. Categorie B met hindernishoogte 1.10 meter: 35 deelnemers o.m. mej. M. Englebert, Pruikemaker, mej. Verrijn Stuart en Willie Scheren. Categorie L met hindernishoogte 1.20 meter: 5 deelnemers. Lance Huet behoort hier tot de deelnemers. 4.35 Uur M. A.-springconcours. Op dit nummer zullen de sterksten van Neerlands ruiters vertegenwoordigd zijn, o.m. landskampioen A. Ebbe. verder Rob Kouwenberg, Madi Kos ter en Willie Scheren. 5.50 uur Einde. WAT SPARTA ER VAN ZEGT: Eik jaar wil Schilder terug naar Vo lendam, elk jaar vertelt hij erbij, dat hij het bij ons toch wel naar zijn zin heeft en elk jaar komt Volendam onderhan delen. Volendam vergeet, dat semi-profs koopwaar zijn, waarvoor het ene jaar een bepaald bedrag wordt gevraagd en het volgende jaar meer. Schilder heeft ons destijds een ton gekost. Hij is in middels meer waard geworden, dus het spreekt vanzelf, dat wij nu 100.000 gul den plus een bedrag voor de meerwaar de vragen. Het is mogelijk, dat wij daar bij een som van 130.000 hebben genoemd. Wat het gesprek met Neville betreft, Volendam weet heel goed, dat een ma nager geen volmachten kan krijgen om zonder ruggespraak voor dergelijke be dragen te kopen of te verkopen. Neville kan beloofd hebben zijn bestuur een verkoopsom van 80.000 gulen voor te stellen, het bestuur behoudt zich het recht voor op dat advies niet in te gaan Er staat niets zwart op wit. Sparta wil Schilder dus laten gaan voor het bedrag, wat hij destijds heeft gekost plus een som voor de meerwaarde en aan Schil der is het maximale door de KNVB toe gestane jaarsalaris aangeboden. Verder kunnen wij niet gaan. Een beeld van de „Dag van Wijchen" de tweede dag van de Vierdaagse in Nijmegen. De locale deelnemers, T. Koenderink (links) en A. Hoogerdijk lopen vier dagen lang op klompen over de wegen om Nijmegen. DE BELGEN De Belgische Wielerfederatie heeft tot nu toe alleen nog maar de namen van de renners bekend gemaakt, die aan de baanwedstrijden zullen deelnemen. Voor de sprintwedstrijden bij de profs zijn Joseph de Bakker. Leo Sterckx en Jan Lambrechts aangewezen. Voor de stay ers zullen Paul Depaepe, Dolf Verschu ren en Leo Proost de Belgische kleuren verdedigen. Bij de amateurs zijn voorlopig gese lecteerd: sprint: Frennet en Sercu; ach- tervloging: Deloof en Denoyette; stay ers: Vandenbergh. NIEUW WERELDRECORD OP DE 5 KM VOOR FAGGIN Tijdens de Italiaanse kampioenschap pen achtervolging, die op de Vigorelli baan in Milaan worden gehouden, heeft de Italiaan Leandro Faggin het wereld record over de 5 km op open banen (staande start) verbeterd. Faggin, die zich geheel alleen op de piste bevond, legde de afstand af in 6 min. 2.4 sec. Zijn gemiddelde snelheid bedroeg 49.669 km/ u. Het oude record stond sinds juli 1958 op zijn naam. Toen, eveneens op de Vi- gorelli-baan, een tijd van 6 min. 6.4 sec Ook de Italiaanse amateur Marino Merittini vestigde een nieuw wereld record. Hij legde de 1 km met vlie gende start af in 1 min. 2.6 sec. (gem. snelheid 57.507 km/u). Het oude re cord stond op naam van Morettini's landgenoot Tomaselli, die op 2 okto ber 1959, eveneens op de Vigorelli baan, een tijd van 1 min 3.4 sec. liet noteren.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9