Ajax, Feijenoord en Sparta in finale intertoto-competitie VVV bleef op tweede plaats hangen Zwemkroniek- beker DE MAN UIT CHICAGO MAANDAG 24 JULI 1961 Dï LEIDSE COURANT SPORT in ,t kort De grote „Veith-Prijs", een weg wedstrijd voor professionals over 269 km, die gisteren in de omgeving van Bielefeld is gehouden, werd een ver rassende zege voor de Duitser Olden burg. Op de derde plaats werd door Piet Damen beslag gelegd. Jaap Kersten werd vierde. De Belg Maes is zondag Europees kampioen Vaurien-klasse geworden. Maes zegevierde in de vijfde en laatste race van de Regatta, die bij Oostende werd gezeild. De Nederlander Henry werd in het eindklassement achtste. De 18-jarige Amerikaanse zwemmer Steve Clark heeft zaterdag tijdens wed strijden in Los Angelos de 100 meter vrije slag gewonnen in de nieuwe Ame rikaanse recordtijd van 54,7 sec., een tiende seconde sneller dan het oude re cord, dat op naam stond van Jeff Far- rell. De Nederlander Piet van de Touw heeft zaterdagavond in Oost-Berlijn de eerste wedstrijd om de Grote Prijs van Oost-Duitsland voor sprinters gewonnen. In de finale versloeg hij de Australiër Dew. De 32-jarige Fransman Georges Montilly heeft gisteren een poging om het Kanaal over te zwemmen van Kaap Gris Nez naar Dover, na zes uur en vijf tien minuten moeten staken omdat het water te koud was. Het Spaanse waterpolo-zevental heeft te Barcelona met 5-4 gewonnen van Oostenrijk. De tussenstanden waren 3-1, 3-1 en 4-2. De eredivisieclub Rapid JC heeft zaterdagavond te Heerlen voor 3000 toe schouwers een vriendschappelijke wed strijd gespeeld tegen Preussen Muenster (Duitsland). De Duitsers wonnen met 4-1, na een 2-1 voorsprong bij de rust. De Nederlandse tweede divisieclub Zwartemeer heeft gisteren in Bremer haven een wedstrijd tegen de plaatse lijke vereniging Bremerhaven '93 ge speeld De Duitsers wonnen de ontmoe ting met 2-1, bij de rust hadden zij al een 1-0 voorsprong. VOETBAL TWEE PSV-SPELERS NAAR NEC Eugene Rensen en Willy de Hond, twee spelers die het laatste seizoen tot de vaste reserve van PSV be hoorden, zijn thans overgegaan naar NEC (Nijmegen). De transfer-som voor beide spelers te samen bedraagt ongeveer 25.000. Michel Kruin, de Sui'inaamse mid denvoor van Elinkwijk zal half no vember naar zijn geboorteland terug keren. Dit tengevolge van het feit, dat hij door het nieuwe premiestel sel van Elinkwijk in financiële moei lijkheden komt. Kruin zou zelf het liefst naar DOS zijn overgegaan, maar Elinkwijk vraagt een bedrag van 85.000, hetgeen voor de „Ka naries" niet acceptabel is. Na overleg met ds. Graafland uit Zeist, adviseur van de in Nederland gecontracteerde Surinaamse voetbal lers, heeft Kruin besloten naar zijn vaderland terug te keren. Na Feijenoord zijn ook Sparta en Ajax tot de finale van de intertoto- competitie doorgedrongen. De Rotterdammers versloegen zaterdag op eigen terrein FC Basel met 52 en de Amsterdammers bezorgden FK Pirmasens zelfs een verpletterende 9—1 nederlaag. Alleen VW zal niet naar de eind ronde overgaan. De Venloënaren, die zaterdag weliswaar met 1—0 van FC Grenchen wonnen, blijven achter Oergryte Goeteborg op de tweede plaats hangen. De Nederlanders zijn dus met drie kandidaten van de acht verenigingen, die in de finale uitkomen, zeer goed voor de dag gekomen. Het grootste aantal punten uit de voorronde is behaald door Banik Ostrava, namelijk 11 in totaal; Feijenoord, Sparta, Slovan Bratislava en Oergryte Goeteborg kwamen tot 10 punten. Onder redelijke wèersomstandig- heden en voor een groot aantal toe schouwers zijn zaterdagmiddag op het Overijsselse Kanaal in de om geving van Vriezenveen de 2 km zwemwedstrijden gehouden om de Zwemkroniekbeker. De uitslagen luiden. Heemstede, Bontekoe (HPC) 27 min. 28.2 De Witte (AZC Apel doorn) 27.48.3 Jansen (Tiel) 28.28.06. Dames: Corrie Schimmel (Gooi) 28.20.4; 2 Tineke Lagerberg (Naar- den) 28.30.2; 3 M. Schimmel (Gooi) 31.01,4. Gisteren werd de wedstrijdenreeks om de Zwemkroniekbeker voortgezet in het Nood-Hollands kanaal bij Pur- merend. De uitslag van deze 3 km wedstrijd was: Dames 1 Judith de Nijs .Rob ben, Hilversum) 41.44,3; 2 Ineke Tichelaar (Robben, Hilversum) 43.30.0; Tineke Lagerberg (Naarden) 43.31.0; 4 Adrie Lasterie (Naarden) 46.56.0; 5 M. Schimmel' ('t Gooi) 48.01.0. Heren: 1 De Witte (AZC Apel doorn) 42.05.0; 2 Bergman (De Zijl, Leiden) 42.06.0; 3 Beijering (Tiel) 42.20.0; 4 Jansen (Tiel) 42.50.0; 5 Van Balen (Zwemlust, Utrecht) 44.37.0. Ajax-Pirmasens: 9-1 Met een verbluffende trefzeker heid heeft de Ajax-voorhoede de Am sterdammers zaterdagavond via een 91 zege op de Saarlandse ploeg in de eindronde van de intertotocom- petitie geschoten. „Waarom zien wij dit nu nooit in de gewone compe titie", verzuchtten ruim 10.000 toe schouwers, die ondanks de monster- uitslag een bijzonder aantrekkelijke welstrijd hadden aanschouwd. Want het opmerkelijke was, dat de Saar- landers in het veld beslist niet zo veel voor de Ajacieden onderdeden als de 9—1 zou doen vermoeden. In tegendeel De voorhoede van Pirma sens combineerde aantrekkelijk langs de grond, maar als het op ofwerken aankwam schoten de Saarlanders te kort tegen de vijandelijke onderda nen. WANHOOP. In allerlaatste instantie had Ajax bovendien keeper Hoogeman achter de hand, die van de nieuwe Engelse trainer Keith Spurgeon heeft ge leerd hoe hij zijn vuisten moet ge bruiken om de soms knalharde scho ten van de vijand onschadelijk te maken. Daar tegenover stond de naar doelpunten dorstende voorhoede van Ajax met de veelbesproken Henk Groot en Sjakie Swart in de gelede ren, die met uitstekende combinaties de Pirmasense verdedigers tot wan hoop brachten. Swart opende na drie minuten de score met een diagonaal schot na een soloren, maar er was nog niets aan de hand, want de uit stekende Duitse linksbinnen Kapituls- ki bracht zeven minuten later via het been van spil Pronk de stand weer op gelijke voet. De verhou ding werd in de dertiende minuut door Cees Groot wat beter uitge drukt (21) en toen was het hek van de dam. Sjakie Swart en Henk Groot bepaalden de ruststand op 41 ondanks een sterk offensief van de Duitsers, die binnen vijf minuten niet minder dan vijf corners hadden mogen nemen. Na de hervatting pro beerde Pi imasens de dreigende de bacle te ontlopen, maar de schoten van middenvoor Matischak, recht- binnen Fritsch en Kapitulski trof fen in de meeste gevallen een Ajacied Slotoffensief. Cees Groot leidde na tien minuten het slotoeffensief van de Amster dammers in. Nadat hij de vijfde tref fer had gescoord, begon de Amster damse doelpuntenmachine weer ge smeerd te lopen en door Keizer een heihard schot uit een haast on mogelijke hoek van links Henk Groot, Swart en Bennie Muller werd het tenslotte 91. VVV-FC Grenchen: 1-0 In een vooral in de eerste helft matige wedstrijd heeft WV met een kleine, maar verdiende 10 zege op FC Grenchen de intertotocompetitie besloten. Er waren 4000 toeschou wers. Het enige doelpunt door de Venlose aanvalslieder Cor de Meu- lemeester met een fraaie trekbal ge scoord, viel in de 21e minuut van de tweede helft waarmede doelman Campoleoni kansloos werd geslagen, nadat hij een aanval van Heinen tot tweemaal toe succesval had afgesla- nen. In de eerste helft waren de gas ten iets meer aanvallend dan de thuisploeg, doch de Venlose verdedi ging met spil Teeuwen, die de ge blesseerde Van der Hurk verving doorstond de aanval der Zwitsers, waarvan het zuiver schieten nog al te wensen overliet. Na 11 minuten spelen werkte rechtshadf Karer zich langs het rechter verdedigingsblok en met een diagonaal schot verdween de bal achter Swinkels in het Ven lose doel, maar de uitstekend leiden de Duitse scheidsrechter Alfred Ott had buitenspel gecontateerd. Even later maakte Swinkels een kogel van rechtsbuiten Hamel onschadelijk. Na dertig minuten spelen kreeg rechtsbuiten Heinen bij een VW- aanval een mooie kans maar de bal verdween hoog over het doel. Vijf minuten voor rust loste rechtsbuiten Morand een vliegend schot, doch de bal vloog rakelings naast. Verwoede aanvallen. De tweede helft zette in met en kele verwoede aanvallen der gasten. Middenvoor Stutz kopte uit een de zer aanvallen over en schoot even later naast. Na een kwartier spelen nam VW het heft in handen. De Venlonaren forceerden enkele hoek schoppen, die echter geen resultaat opleverden. Nadat De Meulemeseter in de 21ste minuut op fraaie wijze had ingekogeld kwam er nog meer vaart in het spel. Ondanks een fel slotoffensief van de Zwitsers kwam er geen wijziging meer in de stand. Sparta-Bazel: 5-2 Door met 52 van FC Bazel te winnen is Sparta in groep acht van de intertotocompetitie met tien pun ten op de eerste plaats geëindigd. Het begin van deze wedstrijd was sensationeel want toen na twee mi nuten linksbinnen Burri in het straf schopgebied door Verhoeven te hard werd geattakeerd, schoot midden voor Huegi de toegestane penalty in (01). Een minuut later was het 11 door van Buuren die een pass van Doesburg inkopte. VREEMDE DINGEN. In de volgende periode kreeg de Zwitserse doelman veel moeilijk werk, niet in het minst van zijn eigen achterspelers, die onder de Spar taanse druk vaak vreemde dingen deden. Stettler toonde zich alleszins bekwaam, keerde ondermeer drie onmogelijk harde schoten van Ver hoeven en behoedde zijn club voor een achterstand bij de rust die met Ajax heeft zaterdagavond in Am sterdam zijn wedstrijd in de inter totocompetitie tegen de F.C. Pirma sens uit Saarland met 91 gewon nen en zich daardoor verzekerd van een plaats in de eindronde van de competitie. De foto toont een span nend spelmoment voor het doel van de gasten. 22 inging. Het was opnieuw Bazel dat na 25 minuten de leiding had ge nomen. Ofschoon minder gevaarlijk was het spel van Basel's voorhoede van behoorlijk gehalte. Deze probeer de het doorgaans met verre scho ten, waarbij middenvoor Huegi en rechtsbuiten Kraninchfeldt een hoofd rol speelden. Het harde schot dat eerstgenoemde loste werd in eerste instantie door Van Dijk gekeerd, maar voor de vrijstaande rechtsbuiten leverde de ontstane kans geen moei lijkheden meer op. Na 28 minuten was de stand opnieuw gelijk door een magnifieke kopbal van Van Buuren, deze keer uit een voorzet van Van Ede. Een harde schuiver van Kranichfeldt door Van Dijk goed gestopt besloot de eerste helft. Voortreffelijke doelman. Na de rust was Sparta's hegemo nie volkomen en had Stettler zijn doel niet zo voortreffelijk verde digd, dan had Bazel reeds binnen tien minuten tegen een zeer grote achterstand aangekeken. De snellè Van Ede bracht zijn tegenstanders herhaaldelijk tot wanhoop. Uit zijn acties ontstonden na resp. 6 en 21 minuten het derde en vijfde doel punt, een kopbal en een verrassende omhaal van Jansen. Intussen had de Vries met een solo succes gehad. In het laatste kwartier lieten de Rotter dammers de teugels iets vieren zon der echter de Zwitserse tegenstander nog een kans te bieden. Slechts Kra nichfeldt eiste nog de aandacht op met een snelle ruh besloten met een schot over de lat, terwijl aan de an dere kant de paal bij een vrije trap van Verhoeven uitkomst bracht. UITSLAGEN EN STANDEN De uitslagen van zaterdag voor de in tertoto-competitie gespeelde wedstrijden waren. Groep 1: Wiener AC-Vorwarts Berlijn 3-3; Slovan Bratislava-Odra Opolo 8-1. Groep 3: Gornik Zabrza-Spartak Koeninggraetz 2-2. Groep 4: Vienna Wenen-Lokomotive Leipzig 3-0; Tatran Presow-Kickers Offenbach 3-3. Groep 6: Ajax-FK Pirmasens 9-1. De uitslagen van zondag zijn: Groep 2: Motor Jena-Grazer AK 3-2 (1-1). Groep 3: Dynamo Oost-Berlijn-Wiener SK 2-1 (0-0). Groep 5: IFK Göteborg-Schalke '04 2-4 (1-2). Groep 6: Malmö-FC Zürich 4-1 (1-1). Groep 7: Borussia Neunkirchen-Oergyte Göte- borg 1-3 (0-1). Groep 8: Elfsborg Boras-Tasmania Berlijn 5-2 (4-2). De eindstanden van de acht groepen, naóat alle clubs zes wedstrijden hebben gespeeld, zijn: Groep 1: Slovan Bratislava 10 pnt.; 2. Odra Oppeln 5 pnt.; 3. Vorwarts, Oost- Berlijn 5 pnt.; 4. Wiener AC 4 pnt. Groep 2: 1. Banik Ostrava 11 pnt.; 2. Motor Jena 8 pnt.; 3. VFL Osnabrück 4 pnt.; 4. Grazer AK 1 pnt. Groep 3: 1. Spartak Koenlggraetz 8 p.; 2. Gornik Hindenburg 7 pnt.; 3. Dynamo Berlijn 7 pnt.; 4. Wiener SK 2 pnt. Groep 4: 1. Vienna 9 pnt.; 2. Lokomo- tiva Leipzig 6 pnt.; 3. Tatran Presow 6 pnt.; 4. Kickers Offenbach 3 pnt. Groep 5: 1. Feijenoord 10 pnt.; 2. Schalke '04 8 pnt.; 3 IFK Göteborg 3 pnt.; 4. La Chaux-de-Fonds 3 pnt. Groep 6: 1. Ajax 9 pnt.; 2. Malmö 8 pnt.; 3. Pirmasens 7 pnt.; 4. FC Zürich 0 pnt. Groep 7: 1. Oergryte Göteborg 10 pnt.; 2. VVV 7 pnt.; 3. Borussia Neunkirchen 4 pnt; 4. FC Grenchen 3 pnt. Groep 8: 1. Sparta 10 pnt.: 2. Elfsborg Boras 8 pnt.; 3. Tasmania Berlijn 3 pnt. 4. FC Basel 3 pnt. De acht winnaars van de groepen gaan over naar de finale. Automobilist sleurde agent 100 meter mee De 37-jarige Pool S.L., wonende te Trembleur bij Luik (B.), is vrij dagavond in Maastricht aangehou den, verdacht van poging tot dood slag of zware mishandeling, omdat hij een verkeersagent, die hem wil de aanhouden, over een afstand van 100 meter snel rijdende met zijn auto heeft meegesleurd, terwijl de agent zich aan het autoportier heeft vastgehouden. De auomobilist, die bij het kruis punt Heerderweg-Prinsesselaan in de verkeersdrukte op een voor zijn richting verkeerd sorteervak was ge komen, wilde toch recht doorrijden. Dit was door de drukte niet moge lijk. Aan de herhaalde sommaties om de verkeersstroom van zijn sorteer vak te volgen, voldeed de automobi list niet. Toen de agent hem wilde aanhouden en zijn arm door het por tierraam van de auto stak, gaf de bestuurder plotseling vol gas. De wagen had al vrij snel een snelheid van 25 a 30 km. De agent kon met beide handen het portier omklemd houden. Een honderd meter verder sprong een toevallig passerende ma rechaussee op de rijweg voor de auto en dwong zodoende de bestuur der tot stoppen. De agent kwam met de schrik vrij; de bestuurder is van daag in het huis van bewaring inge sloten. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEW1JK 39 „Is me dat een middag", zuchtte ze, terwijl ze weer in haar stoel ging zitten. „Eerst die ellendige kwestie Clarenbough, Corrie, Jim een nieuwe baan een nieuw vaderland een man. Bin nen vijf minuten verloofd! Met een Amerikaanse journalist, waarvan ik een week geleden nog niet gedroomd had. En dan jij zo bedachtzaam, zo zakelijk, zo secuur, Riek, Riek, zul je daar geen spijt van krijgen?" En dan bedacht ze plots en haar stralende glimlach verlevendigde haar gezicht, hoe hij haar niet eens had gekust! Tja, dat hoorde toch eigenlijk, dat hoorde er zo bij. „Zou hij weten", peinsde ze, „dat hij daarmee wel de beste beurt maakte? Voor kussen is er nog tijd genoeg". „Ja, da zeg je nou wel, maar wat heb ik daaraan?" zuchtte Dikken- burg, toen z'n dochter de boodschap van Colverton had overgebracht. „Je niet druk maken, net doen of er niets gebeurd is, gewoon door laten gaan maar hoe kan dat wanneer je weet hoe de zaak totaal verkeerd zit en niets er op wijst dat het been weer in het lid wordt gebracht?" „Vader", zei mevrouw Dikkenburg, „met al die zorg en angst kom je niet verder dan dat je vanavond één bonk zenuwen bent. Gun die lui de voldoening niet, laat iedereen zien, dat je maling hebt 'aan dat minne gedoe. En die mr Colverton.... dat is toch die man waarmee we gereisd hebben niet?maakte op mij he lemaal niet de indruk van 'n praat jesmaker. Hij leek me honderdmaal meer een echte serieuze zakenman dan die imitatie die we hier in huis hebben gehad.... al was dat toch geen onaardige ventpeinsde ze achteraan. De telefoon ratelde. „Ja.... hier de burgemeester ja mevrouw Boom. ja, daar heeft u toch al over gebeld? ja, natuurlijk, alles gaat gewoon door. Wat is er toch aan de hand? Wat maakt u zich zenuwachtig? waarover? praatjes? Daar doet u toch niet aan mee, niet waar? Bang dat we vanavond een figuur slaanWie? Bang voor mijn figuur? Dat is al te vriendelijk, mevrouw, meer dan ik had verwacht. Maar maakt u zich geen zorgen, dan alleen om er op tijd te zijn. Zult u dat zeker doen? Nou, kijk eens aan. Dag me vrouw! Tot vanavond". Grinnekend hing hij de telefoon op. „Dat is de manier", zei z'n bijde- hande dochter en klopte hem goed keurend op de schouder. „Papa, hou je haaks. Ik geloof wel, dat het goed komt. Na het gesprek 4 met Colver ton en dat vanmorgen met De Gooyer „Praat me niet van die vent. „Daar denkt u straks anders over". „Het lijkt wel, of jy daar belang bij hebt", merkte mevrouw Dikken burg op met een onderzoekende blik naar haar dochter. En zo brak dan eindelijk de ge denkwaardige avond aan, waarop mr William Clarenbough, de man wiens vader een ingezetene van Meeldam was geweest en die thans zelf was opgeklommen tot eigenaar van het grote winkelbedrijf, de Clarenbough Chain Stores in Chicago, zou ver trekken uit de stad, die hem zo fees telijk had ontvangen en geëerd. Op deze avond zou hij afscheid nemen van het gemeentebestuur en het hul digingscomité. Hem zou het erebur gerschap aangeboden worden met 't wapen van de stad. De muziek- en zangverenigingen zouden hem ten afscheid toezingen en aan het eind zou bij fakkellicht een stoet van ver enigingen met vele burgers aan het bordes van het raadhuis voorbij trekken. Het evenement op zichzelf was ge noeg om reeds lang voor de vastge stelde drommen mensen naar het met floodlight overstroomde zestien de eeuwse raadhuis te doen trekken, maar behalve belangstelling was er thans ook nieuwsgierigheid, zucht naar sensatie, de onuitgesproken be- beerte naar iets, dat nog dagen en wekenlang aanleiding zou kunnen vormen to kletspraatjes voor toon bank en tapkast. Want er was nu in Meeldam bijna niemand meer, die het verhaal niet gehoord had: Mr Clarenbough zou vanmorgen in alle stilte met de noor derzon vertrokken zijn. Hij was he lemaal geen Amerikaan, maar een Hollander. Hij was een oplichter. Hij had iedereen bij de neus genomen. Kwaadwilligen wisten te vertellen, dat het een zet van de burgemeester was geweest, maar zelfs zij die dit niet geloofden en afkeurend met het hoofd schudden als dit praatje werd verteld, togen toch vol spanning naar het raadhuis, want het volk vindt er een geheime voldoening in, wanneer overheden en hooggeplaatsten van de troon worden gestoten. En zo heers te onder de samengepakte menigte een stemming die men in ernstige omstandigheden met revolutiekoorts had kunnen bestempelen. De gemoe deren waren verhit, de verwachtin gen hooggespannen. Zelfs uit Kwardam, waar men voortdurend met Meeldam overhoop lag, was er, niet welwillend, belang stelling. Kas Blauwscheen, de aan voerder van de Kwardamse boys, was met bijna het gehele elftal en een groep luidruchtige supporters naar Meeldam gekomen, om daar de bloemetjes eens buiten te zetten. En verder op het plein, in het deftige restaurant De Doelen, zat jhr mr de Graet van Magerhem, Kwardam's burgemeester, gespannen te wachten op de ontwikkeling der dingen. Luidruchtig schoof de Kwardamse ploeg tussen een stel Meeldammers en daar kwam zowaar Kas van aan gezicht tot aangezicht tegenover Me lis Trapper, zijn collega-aanvoerder van Quick, de Meeldamse derde klas- ser, die ieder jaar een als vriend schappelijk betitelde wedstrijd speel de tegen de Kwardamse concurren ten.. een wedstrijd, waarbij de verbandkist meestal niet dicht bleef en waarheen menig scheidsrechter reeds met een benauwd hart geto gen was. „Zo", zei Melis niet overhartelijk, „Ook in de stad?" (Wordt vervolgd!"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9