WÊ w Vijfde brand bij Lathexfalt visio op toiovisio MAANDAG 24 JULI 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA „Vermist" schip lag veilig in haven van Terschelling Met twee chartervliegtuigen van de El Al zijn gisteren op Schiphol aangekomen militaire en burgerlijke deel nemers voor de Vierdaagse in Nijmegen. De militairen, jongemannen en vrouwen, werden verwelkomd door de Israëlische ambassadeur in Nederland Z.E. H. A. Cidor, hier een rijtje jonge vrouwen in uniform op het plat form van het vliegveld inspecteert. Veren naar Texel konden enorme toeloop niet aan Honderden Duitsers overnachtten in anto Honderden toeristen, voornamelijk Duitsers hebben de nacht van zater dag op zondag in hun langs de toe gangswegen naar de Helderse Bui tenhaven geparkeerde wagens door gebracht, doordat de veren de toe loop op Texel niet meer konden ver werken. De auto's stonden twee rijen dik op de trottoir, terwijl de eigen lijke parkeerplaats voor de TESO- steigers, alsmede een tentoonstel lingsterrein, eveneens geheel bezet waren. Het betrof hier liefhebbers voor vakantie op Texel, die met de veer boten het Marsdiep over moesten. De TESO voer met al het beschik bare materieel, waaronder de gro te veerpont Koningin Emma". De schepen laadden en losten en maakten de oversteek in recordtijd, maar het hielp weinig. Van varen volgens de dienstregeling was geen sprake meer. De gehele nacht door zijn veerboten, uitgezonderd een korte pauze in ver band met een dreigende verkeers chaos te Oudeschild, in dienst ge weest. Zo ook de Helderse en Texelse po litiemannen, die handen, ogen en oren tekort kwamen. Toen de nacht daalde, maakten zij, die nog niet aan de beurt waren, het zich gemakkelijk in de auto's. Voor al voor de vele kinderen, die vaak al een vermoeiende rit achter de rug hadden was dat een moeilijke opgaaf. Bovendien was het erg koud en guur weer. Anderen reden naar campings onder de rook van Den Helder, waar zij vaak ook niet meer terecht kon den, omdat de kampeerterreinen reeds overbevolkt waren. De tenten stonden tot ver buiten de kampeer terreinen opgesteld. In Den Helder zelf stonden ze zelfs naast de weg naar de TESO-aanlegplaatsen. Mede door de rechtstreekse verbinding met de trein, DuitslandDen Helder is het aantal Duitse toeristen in deze omgeving sterk toegenomen. V.A.R.-ONDERSCHEIDING VOOR MINISTER CALS. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft een hoge onderscheiding gekregen van de Verenigde Arabi sche Republiek. Hij is begiftigd met de „Orde van de republiek in de eer ste klasse". De VAR heeft hiermee haar dank willen betuigen voor hetgeen de mi nister heeft gedaan om Nederland te laten deelnemen aan het redden van cultuurmonumenten in het Nijl- dal. (ZOETERWOUDE) Zaterdagmiddag omstreeks half drie kondigden rookslierten uit het dak de vijfde brand in successie aan bij de Lathexfalt aan de Hoge Rijndijk. In deze fabriek van teerprodukten greep het vuur spoedig om zich heen, hetgeen gepaard ging met een enorme rookontwikkeling. Verschillende huizen aan de Hoge Rijndijk en van Leiderdorp werden gehuld in een scherp riekend waas van rook. Binnen enkele minuten arriveerde de Leidse brandweer met groot ma teriaal. Na een korte verkenning werd de binnenbrand van twee kanten bestreden, waardoor het spoedig lukte het vuur te blussen. De politie had haar handen vol aan het regelen van het verkeer, daar zeer velen de luide sirene van de brandweer opgevat hadden als een uitnodiging om maar te volgen. Burgemeester Detmers en opper-wachtmeester Tiechelaar waren ook spoedig ter plaatse. Na een klein uurtje was de brand geblust, waarvan het ontstaan wel in het duister zal blijven. Begrafenis mgr Op de Coul Onder zeer grote belangstelling zowel uit binnen- als buitenland, is zaterdagmorgen in de parochiekerk van O.L. Vrouw van Goede Raad aan de Bezuidenhoutseweg te Den Haag een plechtige uitvaartdienst gehouden voor de overleden direc teur van het Katholiek Centraal Bu reau voor Opvoeding en Onderwijs, mgr. mr. F. J. C. M. Op de Coul. De requiemmis werd opgedragen door de deken van Den Haag, mgr. W. A. E. Bokeloh, geassisteerd door de vicaris-generaal van het bisdom Breda, mgr. W. Koenraadt, voorzitter van de katholieke schoolraad, en de deken van Maastricht, mgr. Jen- neskens, klasgenoot en vriend van de overledene. Vóór de mis wer den de lauden van het dodenofficie gezongen. De absoute na de mis werd verricht door de apostolische inter nuntius in ons land, mgr. G. Bel trami. Aan het slot van de uitvaart dienst hield de directeur van het Iloger Catechetisch Instituut, pater dr. W. Bless S.J. een begrafenis rede. Diep ingaand op de betekenis van mgr. Op de Coul voor het katholieke onderwijs in een buiten ons land me moreerde pateY Bless de vele belang rijke initiatieven van mgr. Op de Coul, culminerend in de stichting van het Office International de l'Enseig- nement Catholique, waarvan hij tot op de dag van zijn overlijden presi dent was. Onder de aanwezigen bij de plech tigheid bevonden zich de bisschop van Rotterdam mgr. M. A. Jansen, als vertegenwoordiger van kardi naal Alfrink, en mgr. P. Moors, bis schop van Roermond, de minister van O., K. en W. mr. J. M. L. Th. Cals en diens directeur-generaal van het onderwijs, J. G. Broekman, oud-me dewerker van het Centraal Bureau. KLM-directeur: geen personeel meer aannemen Het gaat minder goed Dalende reislust van de Amerika nen op het Noord-Atlantisch traject, de revaluatie en de recessie in Ame rika noemde de nieuwe president-di recteur van de KLM, drs. E. H. van der Beugel, als oorzaken van de te ruggang bij de KLM. De president-directeur drong aan op de grootst mogelijke bezuiniging, omdat men anders de tijdelijke inzin king in de gang van zaken bij de maatschappij wellicht niet te boven zal komen. Spr. vroeg in een ernstig gestemde speech, gericht tot enige honderden stafleden van de KLM in het KLM-hoofdkantoor te Den Haag om een „stop" bij het aannemen van nieuw personeel. Voorts zal het personeelsverloop worden gestimuleerd, terwijl men paal en perk zal stellen aan uitbrei ding van het luchtnet en het aantal vliegkilometers. Zijn medewerkers riep hij op tot waakzaamheid, toewij ding en discipline. Nederlandse militairen in ravijn gestort Een Nederlandse militaire vracht wagen met 19 militairen is inlYank- rijk in een bocht geslipt en vervol gens in een ravijn gestort. Drie sol daten liepen ernstige verwondingen op; zij zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Clermont Ferrand. Zij hebben verscheidene fracturen, maar verkeren niet in levensgevaar. Drie andere militairen werden bij dit on geluk licht gewond. Het ongeluk gebeurde op 'n heu velachtige weg tussen Le Mont Dore en Latour d'Auvergne. De militairen waren in Clermont Ferrand per trein uit Nederland aangekomen, waar zij verlof hadden genoten. Zij waren op weg naar La Courtine. De schuur van de kapitale boer derij van de heer J. v. Loon in Ter- heijden, waarin de gehele hooioogst was opgeslagen, is zaterdagavond door brand verloren gegaan: Het aanvankelijk reeds opgegeven woon huis kon door krachtdadig optreden van de vrijwillige brandweer van Terheijden, met assistente van die uit Breda, behouden blijven. Met radio-boodschap begon speurtocht Veilig en wel heeft ruim twee et malen een schip, waarnaar alle schepen op de Noordzee op verzoek uitgekeken hebben, in de haven van West-Terschelling gelegen. Het betrof hier het Britse zeiljacht Sgumain, waarvoor een SOS door Scheveningen-radio en door Hum- ber-radio xvas uitgegeven. De eige naar van het jacht, de dertigjarige Niel Gamble, was met twee vrienden aan boord, donderdag uit Delfzijl vertrokken. Men had de bedoeling naar Engeland te varen. Er was ech ter een sterke noordwesten wind, waardoor de stuurman van idee ver anderde en de haven van Terschel ling aandeed. Hij, stuurde direct na aankomst 'n kaart naar zijn vrouw, die in Not tingham zat te wachten op zijn thuis komst. Zo'n kaart, die eerst van Ter schelling naar het vasteland moet, heeft altijd nog wat tijd nodig om de wal te bereiken, terwijl ook de verzending riaar Engeland nogal wat tijd vraagt Daarom heeft mevrouw Gamble vrijdagmiddag, niet op de hoogte van het uitstel in de reis, Humber-radio te hulp geroepen, die omstreeks half zeven vrijdag een be richt uit liet gaan, dat alle schepen verzocht naar het vermiste jacht uit te zien. Scheveningen-radio nam de oproep over. De oproep werd zo vaak'her haald, dat ook marconist T. Krul de naam Sgumain en het uiterlijk van het schip: 24 voet lang en een mast van dertig voet wel kon dromen. Groot was dan ook zijn verbazing, toen hij terugkerend van zijn wacht op de sleepboot „Holland" in de ha- Nederlanders omgekomen bij verkeersongeluk in Frankrijk Zondagmiddag is een Nederlandse auto met vier inzittenden, allen af komstig uit Roterdam, in Frankrijk tegen een huis gereden, omdat de besuurder in slaap was gevallen. De bestuurder is ter plaatse overleden. De drie anderen werden overge bracht naar een ziekenhuis in Mon- telimar, waar een van hen nog in de loop van de middag is overleden. De toestand van de twee overi gen, onder wie de echtgenote van de bestuurder, is wel ernstig maar niet kritiek. Het ongeluk gebeurde in La Coucourde, ten noorden van Monte limar. ven van West Terschelling het ver miste schip zag liggen. Het duurde toen nog maar een paar kwartiertjes en mevr. Gamble was' ingelicht en 't leed geleden. De marconist seinde met de radio van de sleepboot naar Scheveningen, die op zijn beurt con tact zocht met Humber. Dodelijke ongevallen langs de weg De 58-jarige havenarbeider P. Groeneweg te Rotterdam is zaterdag middag op zijn fiets door een scoo ter aangereden. De man fbwam zo danig ten val, dat hij een uur later in het „Dijkzicht Ziekenhuis", waar heen hij was overgebracht, aan de opgelopen verwondingen is overle den. Zondagmorgen vroeg is op de pro vinciale weg VenrayDeurne ter hoogte van het buurtschap Nachti- gaal, de Volkswagen van de veertig jarige heer B. uit Venray in de s- bocht geslipt en, na eerst vier bo men te hebben geraakt, als een wrak tot stilsrtand gekomen. De naast de bestuurder gezeten 40-jarige admi nistrateur A. van Mil werd bij dit ongeval vrijwel op slag gedood. Zo wel de bestuurder als de tweede pas sagier, de heer A., zijn met ernstige verwondingen per ambulance naar het ziekenhuis in Venray overge bracht. In de Beresteinlaan in Den Haag is zaterdagmiddag een verkeerson geluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan het 9-jarige meisje Ro- selinda Brookman. Het meisje wilde op haar fiets haar moeder inhalen, die voor haar reed. Ze zwenkte te ver naar links en kwam in aanraking met de linkervoorkant van een vracht auto, die uit tegenovergestelde rich ting naderde. Het meisje werd tegen het wegdek gesmakt en overleed ter plaatse. Melkboot overvaren door Duits vrachtschip Twee slachtoffers Zondagmorgen-vroeg voer de 26- jarige, gehuwde veehouder L. P. Knossen met zijn melkboot naar zijn in Uitwellingerga bij Sneek staande boerderij. Op het groot schsepswa- er werd de melkboot overvaren door een Duits motorvrachtschip, dat op weg was van de Lemmer naar Delf zijl. De melkboot zonk en de heer Knossen verdronk, evenalszijn 26- jarige ongehuwde knecht. De water- politie, bijgestaan door die uit Sneek, heeft na urep dreggen, de stoffelijke overschotten kunnen bergen. Pluim voor paard, bon voor baas. WILLEM GEERSEN en HAIROS II die horen bij elkaar als grammo bij foon. Nog onlangs trok 's werelds wonderpaard zijn even illustere baas als eerste door de finish, hoewel hij liefst 60 meter had moeten voorgeven. Holde daarom voor een „haai" ros en een meesterlijk pikeur, die blij bleek met de Pluim-Platenbon en Willem O. Duys het volgende vertelde OVER PLATEN: ,,Heb er niet zoveel als linten, lauweren en bekers. En wó.t ik heb is voornamelijk uit de oude doosLouBandy bij voorbeeld' OVER LUISTEREN: „Geen tijd om er speciaal voor te gaan zitten. Hoor graag opera's. Jazz? Geen verstand van. Weet U waar Hairos n z'n mooie oren bij spitst? Die Duitse polka, die ze altijd op Duindigt draaien!" OVER PLATENBON: „Hé da's handig. En m'n keus is al gemaakt: diezelfde paardenpolka. Als er nu weer iemand jarig is, dan pieker ik niet langerin draf naar de winkel en met zo'n bon van start!" Publikatle van de C.C.G.C. (Advertentie) Spoorwegen- vingen drukte vrij goed op De drukte die zaterdagmorgen op de Nederlandse stations heerste heeft zich tot 's avonds zeven uur voortge zet. In bijna het hele land kregen de Spoorwegen 'n overstelpende stroom reizigers te verwerken. Zuid-Lim burg vormde hierop een uitzonde ring, het treinverkeer was hier „ge woon" druk, waarschijnlijk omdat de bouwvakvakantie in het zuiden nog niet is begonnen. Door de abnormaal grote hoeveel heden reizigers, die in en uit moes ten stappen, konden de treinen niet altijd op tijd vertrekken. Het spoor wegknooppunt Utrecht ondervond daarvan de gevolgen, evenals Gro ningen, dat aan het eind ligt van 'n lange route met veel stopplaatsen. De vertragingen waren hier niet gro ter dan 15 minuten. Elders in het land waren ze gernger. Op de „oude" lijn Amsterdam-Rotterdam (via Den Haag) varieerden zjj b.v. van vijf tot tien minuten. Boyd Bachman In deze vakantiemaanden viert de telerecording hoogtij. Zo was 't ook zondag bij de KRO met een gefilm de amusementsshow van de interna tionale, in ons land wonende artist Boyd Bachman. Hijzelf was naar de studio in Bussum gekomen om zijn programma, dat eerder op 't Duitse en Oostenrijkse scherm verscheen, in te leiden. Het is een vrolijke show geworden, zo echt voor de liefheb bers van het genre. De titel was „Einfach lacherlich", gekozen uit een van de twee Westduitse inzendingen naar het t.v.-concours om de Gouden roos van Montreux. Gedurende een uur zagen we een show, geheel rond om en met Boyd Bachman opge bouwd. Als een oprecht artist en vakman kwam hij ook nu (we had den hem in jaren niet bezig gezien) naar voren. Hij zong, danste en speel de, en zijn mimisch talent reikte tot behoorlijke hoogte. In dit amuse mentsprogramma was ook plaats in geruimd voor een paar variëténum- mers van klasse, waarbij met name Wasta opviel. Met genoegen ook her inneren we aan het operette-concert van het Kunstmaandorkest, voor deze keer ook telerecording. In dit programma was Johann Strauss jr. aan het woord en ook Léhar en' Von Suppé, duidelijk ingeleid door Wou ter Paap en met aangename mede werking van de sopraar. Gerrie de Groot en de tenor Wim Koopman. Velerlei op zaterdag Nadat de Eurovisie waterskiën en atletiek had gebracht, volgde uit Londen een rechtstreekse overname van een promenadeconcert, waarbij enthousiaste jongelui met leuzen en serpentines het orkest kwamen bij vallen. Jammer, dat deze keer (ver leden jaar was er een dergelijke uit zending) de geestige dirigent Sir Malcolm Sargent door het wegfaden althans niet ten overstaan van de Nederlandse kijkers aan het woord kon komen, 's Avonds was de VARA present. Met een wat geforceerde in leiding begon Pierre Huyskens zijn tweede „Carré vier vrouwen en een heer". Er waren naar onze smaak enkele moeilijkheden, namelijk toen het vage gebaar ^an de gids van het Muiderslot. niet te raden viel en toen de quiz-leider op een vraag van de charmante en intelligente dames zei, dat fotograaf niet op het bord stond, hetgeen kennelijk onjuist was, want er stond „luchtfotograaf". Later zei hij het goed. Trudy van Hulst wist tot drie maal toe goed te raden. Na Expresso met een wat politieke Arie Kleywegt over Spanje, kwam Bing Crosby met een nieuwe show, waar bij zowel geluid als scherpte van beeld te lijden hadden. Vóór Ex presso speelde Paul Godwin, samen met Isja Rossican en het wat be daagde Stradiva-sextel charmant enkele Weense en Russische melo dieën. Het was een verkwikking. Komende uitzendingen Bij de NCRV wordt vanavond me dewerking verleenJ door de pas ge slaagden van de Arnhemse toneel school. Dinsdag draait een film met een lach en een traan: „Altijd in mijn hart", naar aanleiding van de bekende melodie. Woensdag neemt de AVRO de kijkers mee naar het zangfestival in de Belgische bad- plaatse Knokke. En donderdag is bij de NCRV het twaalfde Fedder-mys- terie van Jan de Koek aan de beurt, thans aan de Loosdrechtse plassen. De bewoners van Curasao en Bo naire kunnen wekelijks gedurende ongeveer twee uur naar Nederlandse TV-programma's kijken: telerecor- dings van door de NTS en de Om roepen uitgezonden programma's, waarbij nog een maandelijks groe- tenprogramma op film van de We reldomroep komt. De NRC wijst er op, dat minister Debrot er mee ak koord gaat, dat Telecuragao geen subsidie krijgt ter dekking van de verliezen. Men meent op Curasao dat de verliezen van de TV mede te wij ten zijn aan de wijze van exploita tie. De leiding van het station be rust bij een jonge Amerikaan, die land noch bevolking 'kent en geen Papiamentoe spreekt. 4 ether klanken DINSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 K.R.O. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8,18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. jeugd. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, le zing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram 11 50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platen- nieuws. 13.35 Gram. 14.00 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 De witte hel, hoorsp. (dl 8). 15.30 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beurs- ber 17.45 Regeringsuitz.; Gesproken •brief uit de Nederl. Antillen d. Henk Dennert. 18.00 Gram 18.20 Regerings uitz.: Uitwisselingsprogr. in samenw. met Radio Nederland Wereldomroep. 18.30 V. d. jeugd. 19 00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Gram. 20.30 Brabants ork. 21.35 Boekbespr. v. d. jeugd. 22.05 Radiofilharm. ork. en solist. 22.30 Nws. 22.40 Kamera-club, lezing. 22 25 Cabaretprogr. 23.25 Gram. 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groente man. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11 00 Pianospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Re geringsuitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Landl en tuinb meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Prome- nade-ork. en solist. 14.00 Pianoreci tal. 14 30 Dubbel kwart, (vocaal). 14 50 De dierenwereld en wij, praat je. 15.00 Metropole ork. 15.30 Le venskunst, lezing. 15.45 Fluit, alt viool en cello. 16.15 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Theaterork. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Cavalleria rusticana. opera; daarna: I Pagliacci, opera. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Speurwerk wijst nieuwe wegen, klankb. 21.05 Zang festival te Knokke. 22.00 Pianorecital. 22.30 Nws. en beursber. 22.45 Act. 23.00 Gram. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. 20.20 TV-film. 20.40—22.05 Speelfilm.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6