BIJ HET SUNIL DRIELINGPAK Weerbericht Sassenheim nam afscheid van de „Zusters van J. M. J." Grote waardering van vele zijden „Mohammed was reeds socialist" in "klinkende" munt voor de grote witte was en alle moderne stoffen Het weer m Europa E r r E r r L t E LM j N KJ Tm ES J J ■3 MAANDAG 24 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA S De afgelopen week heeft geheel in het teken gestaan van het afscheid van de eerw. zusters van 't St. Anna- gesticht, wier voorgangers 71 jaar geleden naar Sassenheim gekomen waren als pioniersters om hun taak als onderwijzeressen en opvoeders van de toenmalige jeugd ter hand te nemen. Dat deze arbeid een succes is ge weest is in deze dagen overduidelijk gebleken. Namen woensdag de kleu ters en vrijdag de meisjes van de la gere school op ontroerende wijze af scheid in het KSA-gebouw, gisteren was het de parochie, die officieel af scheid nam. Des morgens werd in de St. Pan- cratiuskerk een plechtige Hoogmis gecelebreerd als dank voor het werk der eerw. zusters, onder welke Mis pastoor C. Bakker in zijn predikatie namens de parochie woorden van dank richtte tot hen, die de parochie gingen verlaten, na hun taak met succes vervuld te hebben. 's Middags om half drie was er in het KSA-gebouw een bijeenkomst. Daarbij waren, behalve de vertrek kende zusters, aanwezig burgemees ter J. baron van Knobelsdorff en echtgenote, de wethouders J. Schra- ma en A. Vogelaar, pastoor C. Bak ker en beide kapelaans, rector De Greeve van Huize St. Bernardus, kerk- en schoolbestuur, de inspectri- ce voor het kleuteronderwijs, mej. G. M. Gelauff, en de inspecteur voor het lager onderwijs, de heer Schipper, het onderwijzend personeel en de af gevaardigden van verenigingen. Nadat door leerlingen van de 6e klas een welkomstlied was gezongen o.l.v. de hoofdonderwijzer, de heer W. van der Meulen, was het pastoor Bakker, die als voorzitter van het schoolbestuur het woord voerde en wees op het feit, dat deze dag, waar op de eerw. zusters in alle beschei denheid uit Sassenheim hadden wil len verdwijnen, een dag met wee moed zal zijn om het vertrek van hen, die vele jaren hun beste krach ten gaven voor het katholieke on derwijs. De taak van de zusters is hier beëindigd, aldus spreker, die dit heengaan betreurde. Het onderwijs wordt voortgezet door leke-krachten. Spr. was verheugd, dat de openge vallen plaatsen weer bezet waren. Maar de sfeer in het onderwijs ver andert. Hierbij memoreerde spr. het kleuteronderwijs, dat zo voortreffe lijk door de zusters werd verzorgd, feit, dat het vertrek der zusters een gevolg is van het feit, dat de congre- Egypte is een socialistisch land. Het socialisme gaat terug tot de da gen van onze profeet en de geboorte van de Islam. Mohammed was de eer ste die de praktijk van het nationali seren toepaste". Met deze woorden gaf president Nasser van de Verenigde Arabische republiek, die zelfs nog maar enkele dagen geleden nieuwe ingrijpende naastingsmaatregelen bekendmaakte, voor het eerst in het openbaar toe dat hij het socialisme als de grond slag van de islamitische staat be schouwt steeds een punt van felle discussie onder mohammadaanse godsdienstige leiders. De Egyptische president hield zijn rede zondag ter gelegenheid van de negende verjaardag van de republiek waarop ook een grote parade werd- gehouden. Door de straten van Kairo denderden zware in Rusland gebouw de tanks en over de hoofden van de grote menigte toeschouwers vlogen straaltoestellen en ook een superso nische jager. Maarschalk Hakim Amer, de minis ter van oorlog, oogstte grote publie ke bijval toen hij verkondigde dat de vloot van de V.A.R. „thans het oos telijk bekken van de Middellandse Zee beheerst" en dat men er ook de suprematie in de lucht bezit. KORTE GOLF Koning Boudewijn en koningin Fabiola zullen einde dezer week naar Spanje vertrekken voor een vakan tie. Het Belgisch koningspaar zal de gast zijn van familieleden van ko ningin Fabiola. De tropische storm „Anna", de eerste in het orkaanseizoen, heeft zondag de kust van Brits Honduras geteisterd. Er werden windsnelhe den van 145 km per uur gemeten. Uit het jaarrapport van de FBI, dat vandaag te Washington is gepu bliceerd, blijkt dat het aantal in 1960 in de V.S. gepleegde misdaden een ongekende hoogte heeft bereikt. Het aantal in 1960 gepleegde ernstige misdaden is, in vergelijking met '50, met 98 procent gestegen, terwijl de bevolkingstoename in deze periode slechts achttien procent bedroeg. gatie van de zusters in vreemde lan den haar pioniersarbeid gaat ver richtten, waardoor de vertrekkenden een andere taak krijgen opgelegd, sprak de pastoor van dankbaarheid voor de arbeid van de zusters, met liefde en geloof verricht in het be lang van parochie en onderwijs. De burgemeester sprak hierna woorden van afscheid. Zo'n afscheid is niet gemakkelijk omdat hierbij banden van jaren moeten worden verbroken. Hun taak verricht heb bend in het licht van hun Koning en Heer, wenste spreker dat de weg die zij thans zouden moeten volgen ge plaveid zou zijn met de liefde van hen, die men hier achterliet. „Uw vertrek zal een leegte achterlaten, doch wij allen hopen, dat gij voort mag gaan met goede taken te ver richten", aldus besloot spreker zijn toespraak. De heer Van der Meulen sprak als hoofd der meisjesschool namens het onderwijzend personeel woorden ten afscheid tot hen, die hij had leren kennen als collegiale zusters, die het hem zeer gemakkelijk gemaakt had den bij de aanvang van zijn taak. „Gekomen om hier iets op te bou wen, kunt gij zeggen dat gij deze taak met inz°t van uw volle per soonlijkheid en vreugde bereikt hebt. Wees er van overtuigd", aldus spreker, „dat wij uw ideaal, gesteund door uw gebed, zullen voortzetten". Spr. besloot met de vertrekkende zusters veel goeds toe te wensen in de toekomst. Namens de Oranje-veren, sprak de heer H. van Vliet woorden van dank voor de medewerking van de zusters bij verschillende gelegenhe den en de wijze, waarop zij de Oranje-gedachte bij de jeugd leven dig hadden gemaakt. De heer Schipper sprak namens het rijksschooltoezicht en het kleu teronderwijs woorden van grote dankbaarheid. 70 jaar onderwijs is van het grootste belang, doch chris telijk onderwijs gaat hier echter nog boven uit, merkte hij op. Spr. was overtuigd, dat het verlaten van deze post moeilijk zal vallen. „Maar weest overtuigd, dat wat gij hier verricht hebt, tot in lengte van jaren in her innering zal blijven". Het dankwoord voor al deze wel gemeende toespraken werd gespro ken door de assistente van de gene- raal-overste van de congregatie uit Den Bosch. In dit dankwoord richtte zij zich tot het college van b. en w., de geestelijkheid der parochie; schoolbestuur en allen die op deze dag, hetzij door materiële gaven of door gebed hun dankbaarheid had den betuigd voor de 71 jaar van ver blijf in de parochie. „Wees er van overtuigd", besloot spr. „dat Sassen heim in de gebeden der congregatie zal opgeschreven staan". Hierna was er gelegenheid tot per soonlijk afscheid van de vertrekken de zusters. Honderden maakten daar gebruik van, als een laatste blijk van dankbaarheid en waardering. HILLEGOM Speeltuindag bv „Kindervreugd" De speeltuindag bij de speeltuinver eniging „Kindervreugd" is zaterdag middag een succes geworden. Om 2 uur openc's de voorzitter, de heer Jac. van Maris de festiviteit met een woord van welkom tot de vele ouders en de 325 kinderen die aan de wedstrijden zouden deelnemen. Daarna vingen de wedstrijden aan. De autostep-race voor de jongens had wel de grootste belangstelling en was ook een bijzondere attractie. Er werd zeer fel, maar sportief om de eerste prijs en het daaraan verbonden kam pioenschap, gestreden. Chris Kokkel koren was tenslotte de beste en werd kampioen. Dank zij de zeer gewaardeerde hulp van een aantal dames en heren, die bij de wedstrijden het bestuur assistentie verleenden, kon alles vlot worden afgewerkt en kon de voor zitter om 5 uur de prijzen uitreiken. De uitslagen zijn: Fietsen, jongens 5-6 jaar: 1. Robbie Schenk, 2. Kees Zonneveld, 3. Piet van den Berg; meisjes 5-6 jaar: 1. Ria de Groot, 2. Tineke Stijnman, 3. Marja de Haan; autostep-jongens 7- 8 jaar: 1. Chris Kokkelkoren, 2. Rudie Hageman, 3. Jan Schama; meisjes 7- 8 jaar: 1. Laura Weijers, 2. Hanneke Lieverse, 3. Sitske Bosma; tonnetje rollen, jongens 9-10 jaar: 1. Frits van Nobelen, 2. Bert Seijsener, 3. Henk van de Wolf; meisjes van 9-10 jaar: 1. Lia Turkenburg, 2. Ella Boll, 3. Truusje van der Voort; hardlopen m. hindernissen: jongens 11-12 jaar: 1. Kees Jansen, 2. Hans Kaufman, 3. Fred Wester; meisjes 11-12 jaar: 1. Corrie Kaufman, 2. Marian Turken- burg, 3. Emilie du Maine; touwtrek ken, jongens 13-14 jaar 1. Huub van der ande, 2. John Minck, 3. Ton van der Vliet, kaarshappen, meisjes van 13-14 jaar: 1. Marie Weijers, 2. An- nemarie Schrama, 3. Nel van Schie. De jaarlijkse collecte, die de vorige week werd gehouden, bracht 2000.- op. Het bedrag wordt onder de drie speeltuinverenigingen gelijkelijk ver deeld. De drie besturen van „Kinder vreugd", „Patrimonium' 'en „Weere- stein" hebben gesloten, als tegen prestatie, hun speeltuinen op de woensdagen 24 juli en 31 augustus gratis voor iedereen toegankelijk te stellen. Geboren: Dochter van H. H. Vis ser en E. C. Berg; zoon von J. J. Kok en M. M. Bakker; zoon van Th. J. v. der Poel en G. J. M. van der Hulst. Getrouwd: A. W. Schuringa en J. P. van Linden van den Heuvell; J. H. Kortekaas en M. J. Jansen; L. C. Hou- dijk en S. C. C. Rusman; N. Esveld en A. M. Jansen. Overleden: C. J. van Heerden m. 80 jaar. KATWIJK POLITIE - WAARSCHUWING Bezoekers van het strand ((badin richtingen) wordeq attent gemaakt V' 'W) Nu verdient u 25 cent op een drielingpak £8^ Sunil. Zo'n drielingpak kost u dus maar 99 I ll cent! Neem vlug een paar pakken in huis, want deze aanbieding is slechts tijdelijk. Si/NIOO fKXfo op het in de Algemene Politiever ordening Katwijk opgenomen arti kel dat als volgt luidt: „Het is be zoekers van markten, badinrichtin gen, sportterreinen, en terreinen, waarop volksfeesten voor het pu bliek toegankelijke manifestaties worden gehouden, indien ten behoe ve van die bezoekers een rijwiel stalling of- bewaarplaats aanwezig is, verboden een rijwiel, al dan niet voorzien van een hulpmotor, in de onmiddellijke omgeving van die markten, badinrichtingen en terrei nen onbeheerd of onbewaakt achter te laten of te hebben." Het plaatsen van rijwielen op de strandafgangen neemt hand over hand toe en heeft hier en daar zelfs zelfs zulke vormen aangenomen, dat strandbezoekers met kinder- of srandwagens niet behoorlijk van de afgangen gebruik kunnen maken. Om aan dit euvel een eind te ma ken zal de politie voorlopig waar schuwend gaan optreden. Mocht dit optreden niet het gewenste resul taat hebben, dat zullen de politie ambtenaren zich genoodzaakt zien, verbaliserend te gaan optreden. Het publiek wo:rdt verzocht om hun rijwielen in de toekomst te plaatsen in de daarvoor aanwezige rijwielstallingen, zodat allen van de afgangen een ongehinderd gebruik kunnen maken. Ongewenste vreemdeling. Een 18-jarige Duitser werd alhier aan gehouden terzake van diefstal van een bromfiets. Det bromfiets werd inmiddels beschadigd te Valkenburg aangetroffen. De Duitser zal uit Ne derland worden geleid. ZOETERWOUDE Bibliotheek In verband met va- canties, is de bibliotheek de maand augustus gesloten. Op donderdag 31 augustus kunnen de lezers weer te recht. Geslaagd Aan de Avond-Hogere Technische School te Den Haag zijn geslaagd voor het diploma Bouwkun dig Opzichter de heer Loos en voor Electrotechnisch Opzichter, de heer C. Elderhorst. Dobbelrit 1961 Morgenavond om half acht precies zal de eerste deel nemer aan de PIT-dobbelrit 1961 starten, op weg naar de grote verras singen, die ook in deze 6e rit weer zijn verborgen. Het ziet er naar uit dat de weers omstandigheden ditmaal eens iets be ter worden dan alle andere voor gaande jaren, toen de deelneemsters en deelnemers onweer en regen moesten trotseren. Er wordt weer op een grote deel name gerekend. En de prijzen zijn er dan ook naar: naast de grote wissel beker, die momenteel in 't bezit is van mej. R. v. d. Poel, zijn er nog een aantal andere prijzen, die dat uurtje fietsen heus wel waard zijn. Inschrijving staat open voor ieder een en wel tot het moment waarop - met tussentijden van telkens één minuut - de laatste inschrijving is gestart. Dames en heren boven de 30 jaar krijgen een bonificatie van 10% op hun totaaltij d, zodat hun kansen hierdoor aanmerkelijk stijgen," aange zien het geluk toch de belangrijkste factor in deze rit zal zijn. Er wordt gestart vanaf het Don Boscohuis op gewone fietsen, dus geen racefietsen). Na afloop is er voor de eerste maal in de geschiedenis van de dob belrit, een z.g. dobbelbal, waarbij ook de verrassingen weer niet van de lucht zijn. (Medegedeeld door het KNMI Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER. Droog weer met zonnige perio den en iets hogere middagtempe- raturen. Langs de Waddenkust zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, elders zwakke veranderlijke wind. LEZERS SCHRIJVEN: VAL VAN DE POLITIE? Leiden, 23-7-1961 Sinds enkele jaren is er op de Breestraat van het kruispunt Gange tjeBreestraat tot aan de Boom- gaardsteeg een parkeerverbod in ver band met de stoplichten. Bij de Boomgaardsteeg hangt een bord, dat zo is weggestopt dat weg gebruikers het niet opmerken en auto's daar rustig geparkeerd wor den. Als ..'t slachtoffer" terugkomt, komt het tot de ontdekking dat er een bonnetje op de voorruit zit. Dit gebeurt op gewone werkdagen wel 5-10 keer per dag, terwijl op za terdag dit aan de lopende band gaat, soms 4-6 wagens tegelijk. Kan de politie daar nu geen veran dering in brengen door, zoals bijna overal aan de oneven zijde, van de Breestraat het geval is, een paal met bord inplaats van dat onduidelijke bord aan de muur aan te brengen. Of is dit geval te winstgevend? Voor de buurtbewoners is dit een ergerlijk tafereel dat zich elke dag herhaalt. Het is dikwijls zo geweest, dat wij de mensen waarschuwden maar er is geen beginnen aan, want nog geen twee minuten later staat er al weer een wagen. Zou de politie hier nu geen oplos sing voor weten, want het ergert ons al jaren, al dat ongerief te zien ge beuren, zonder dat er wat aan ge daan wordt. J. SCHOENMAKERS Breestraat 165 Leiden R.K. Mulo -examens te Leiden Voor het examen van de Stichting het R.K. Mulo-examen zijn te Leiden geslaagd: J. Overdevest; C. Veenman, Naald wijk; C. Eekhout, Poeldijk; A. de Wolf, Den Haag; S. Celosse, Alphen aan den Rijn; P. Perquin Leiden; N. Romijn, Hazerswoude; J. Kouwen- hoven, Hazerswoude; M. Lourier, Ha zerswoude; M. van Leeuwen; Bos koop; L. v. Niekerk, Leiden; S. Ro- zier, Leiden; J. v. d. Salm, Zoeter- woude; H. Stouten, Leiden; A. Vlas veld, Leiden; M. v. Paasse, Waterin gen; E. Schimmel, Den Haag; J. Teu- nissen, Voorburg; W. Twill, Den Haag, A. van Wijk, Leidschendam. Alle kandidaten slaagden tevens voor het middenstandsexamen. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gist. max.min. HELSINKI zw. bew. 21 15 STOCKHOLM zw. bew. 17 13 OSLO zw. bew. 21 13 KOPENHAGEN zw. bew. 19 11 ABERDEEN geh. bew. 15 11 LONDEN 1. bew. 22 11 AMSTERDAM zw. bew. 17 8 BRUSSEL onbew. 18 8 LUXEMBURG onbew. 17 8 PARUS 1. bew. 20 10 BORDEAUX mist 26 11 GRENOBLE 1. bew. 25 NICE h. bew. 25 19 BERLIJN zw. bew. 18 11 FRANKFORT onbew. 19 6 MüNCHEN onbew. 18 7 ZURICH onbew. 20 9 GENèVE zw. bew. 22 10 LOCARNO 1. bew. 26 12 WENEN 1. bew. 21 11 INNSBRUCK onbew. 21 8 BELGRADO zw. bew. 27 17 ROME onbew. 30 16 AJACCIO onbew. 28 14 MADRID 1. bew. 33 19 MALLORCA onbew. 30 18 PAUZE Morgen: Jacobus, „de Meerdere", apostel, t 42 te Jerusalem; Christo- phorus of Christoffel, martelaar, Ly- t 250. WAARHEID IS NIET Zó BOEIEND. Over St. Christoffel valt veel pret tiger te vertellen dan over de apostel Jacobus! Het is alleen jammer, dat het verhaal van de reus, die door de rivier waadde, een vertelsel is. Wat er van de apostel Jacobus „de Oude re" staat opgetekend is geen vertel sel, ook niet zo boeiend, maar het is waar. Hoewel hij, met zijn broer Jo hannes en met Petrus, tot de naaste vriendenkring van O.L. Heer be hoorde, was hij d e eerste van de apostelen, die de marteldood onder ging. Dat zou een gewoon verschijn sel worden. De „Handelingen der Apostelen" merken dan ook droog jes op: „Jacobus, de broer van Jo hannes, doodde hij met het zwaard". Deze „hij" is Herodes, de kleinzoon van de Herodes van Kerstmis, een neef van de Herodes „die vos", uit het Lijdensverhaal. Minder leuke fa milie. PUZZEL 1 7*^ 8 9 Ti '2 ij 16 16 18 20 TT 28~ No. 519. Horizontaal: 1 muziekin- strumen, 4 gem. in N. Brab., 8 bid (Lat.), 10 jongensnaam, 11 scheik. element (afk.), 12 mop, grap, 14 soort onderwijs (afk.), 15 maand v.h. jaar, 17 stuk grond, gebied (fig-), 19 land in Europa, 21 spil van een wiel, 23keurig, 24 scheik. element (afk.), 25 knaagdier, 27 huid, 28 welge vormd, 29 boom. Verticaal: 1 huisdier, 2 vlaktemaat, 3 deel van de mast, 5 oude lengte maat, 6 zoon van Noë, 7 klank, 9 stad in N.H., 12 adellijke titel, 13 gil, 15 klap, 16 metaalsoort, 18 vaartuig, 20 vogel, 22 zijtak Weichsel, 24 voor zetsel, 26 scheik. elemen (afk.), 27 votre excellence (afk.). Oplossing morgenavond. PUNT 3M Zolang m'n moeder dit ding niet kan vinden, hoef ik lekker niet in het bad.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3