QzEaidteOowlont GEWAPENDE VREDE IN BIZERTA win! Veiligheidsraad eiste staking van vuren Bourguiba: „Strijd nog niet geëindigd" Nieuwe ruimteproef in Amerika ZO'HZMIH Het was Mengele niet Frankrijk sloeg te hard terug Kennedy's plannen Botsing met Algerijnen te Metz Avontuur in een draaikolk MAANDAG 24 JULI 1961 51ste JAARGANG BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur: j. f. j. m. koens Hoofdacteur: l c roozen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telet 2 0 9 3 5 Red 2001 5, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten beiorelne 3 3 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 o.l Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 245 p. mnd., 7,50 p. kw. Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Fransen sloegen te hard terug ROMMEL IN BIZERTA De Veiligheidsraad heeft zaterdagmiddag een resolutie aangenomen, waarin van Frankrijk en Tunesië wordt geëist het vuren onmiddellijk te staken en de troepen op de stellingen terug te trekken, die zij vóór het uitbreken van het conflict bezetten. De Franse troepen in Bizerta hebben daarop het bevel gekregen de operaties te staken en zich te beperken tot het beantwoorden van aan vallen, waaraan zij eventueel bloot zullen staan. De bevelhebber van Bi zerta kreeg opdracht de plaatselijke Tunesische autoriteiten aan te bieden besprekingen te voeren over de voorwaarden voor een staken van het vuren. Ook de Tunesische regering heeft haar strijdkrachten opdracht gegeven alle aanvalsoperaties in Bizerta en de Sahara stop te zetten. Radio-Tunis heeft zondagavond bekendgemaakt, dat in de gevechten om Bizerta, die vier dagen hebben geduurd, 670 Tunesiërs om het leven zijn gekomen en 1.155 zijn gewond. Volgens officiële kringen in Bizerta hebben de Fransen ongeveer 25 man aan doden en honderd aan gewonden verloren. Zodra het vuren zondag gestaakt was, haalden de Tunesiërs hun doden weg. In de stad hing een afschuwelijke lijkenlucht. Met vrachtwagens werden de gesneuvelden naar begraafplaatsen overgebracht. Zevenhonderd doden op de balans MET DE WAPENS AAN DE VOET Volgens berichten uit Bizerta heb ben de Franse strijdkrachten 639 ge vangenen gemaakt, onder wie vier officieren en de bemanning van het Tunesische vaartuig „Destour", dat in het kanaal tussen de binnenzee, waaraan de basis ligt, en de zee werd aangehouden. De twee partijen stonden zondag nog geheel bewapend tegenover el kaar, in afwachting van het overleg tussen de Tunesische gouverneur van Bizerta en de Franse admiraal Am man over de uitvoering van de be standsovereenkomst. Radio-Tunis had eerder gemeld, dat de besprekingen al waren begonnen, maar in een of ficiële verklaring te Parijs werd ge zegd, dat men het ~og niet eens was over de plaats van samenkomst. In Franse regeringskringen is men ermee ingenomen, dat Tunesië de resolutie van de Veiligheidsraad in zake een staken van het vuren heeft aanvaard, maar men wijst erop, dat er nog 'n gedetailleerde overeenkomst ter uitvoering van het bestand moet worden bereikt. Volgens Franse op vattingen moet met name de aan vaarding van de aanbeveling van de Veiligheidsraad, dat beide partijen op hun vroegere stellingen terugkeren, inhouden, dat de Tunesiërs er van afzien, de basis in de toekomst te blokkeren en dat zij alle Franse bur gers, die tijdens de gevechten zijn aangehouden, vrijlaten. Of Tunesië hiermee akkoord zal gaan, is nog niet bekend. Een andere moeilijkheid is, dat president Bourguiba als onderdeel van een bestandsovereenkomst wel licht een garantie zal vragen, dat de Fransen op een vast te stellen tijd stip de basis Bizerta zullen ontrui men. BOURGUIBA OVER BIZERTA President Bourguiba van Tunesië heeft zondag verklaard, dat „de strijd om Bizerta nog niet is geëindigd." In een rede bij de begrafenis van enige slachtoffers van de strijd drong hij erbij de bevolking op aan, paraat te blijven om alle instructies die wor den gegeven, uit te voeren. „Ik heb u gezegd, dat deze strijd talrijke fasen zal hebben. Er kan slechts een werkelijk einde aan ko men, als de laatste buitenlandse mi litair zal zijn vertrokken en het laatste stuk van het Tunesische ge bied zal zijn bevrijd.-" Tunesische autoriteiten hebben zon dag alle taxi's in Tunis gevorderd om vrouwen en kinderen uit Bizer ta te evacuëren. Deze maatregel zou genomen zijn met het oog op even tuele epidemieën. DE OLIE UIT DE SAHARA De Franse regering heeft vrijdag avond het oliepersoneel van In-Ame- nas in het zuidoosten van de Sahara opdracht gegeven de buisleiding naar Skhirra in Tunesië te sluiten. De olie-installaties in laatstgenoemde plaats aan de Middellandse Zee zijn vrijdag door de Tunesische overheid overgenomen. Het olieveld wordt geëxploiteerd door een maatschappij, waarin de Koninklijke/Shell voor 35 percent deelneemt. De produktie is negen miljoen ton per jaar. DE FRANSEN IN TUNESIë De Fransen die in Tunesië bestuurs functies bekleden of werkzaam zijn bij openbare instellingen, zijn met verlof gezonden, aldus is zaterdag avond officieel in Tunis meegedeeld. Medisch personeel is van deze maat regel uitgezonderd. De staf van de Franse ambassade in Tunis is zaterdagavond per vlieg tuig naar Parijs teruggekeerd. Zij verklaarden dat de Tunesiërs hen hoffelijk hadden behandeld. Zoals bekend heeft Tunesië don derdag, na het uitbreken van ge vechten in Bizerta, de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbro ken. Per vliegtuig zijn zondagavond 24 Franse kolonisten in Marseille aan gekomen, die uit Tunesië waren ge zet. Het merendeel van hen had geen bagage mogen meenemen. Anderzijds mochten 73 Fransen, die met een lijnvliegtuig Tunesië hadden willen verlaten, niet aan boord van het toestel gaan. Een Franse woordvoerder heeft te Parijs verklaard, dat Tunesië nog niet heeft ingestemd met een behar tiging door Zwitserland van de Fran se belangen. „Dit betekent, dat er niemand in Tunesië is, die kan optreden voor de Franse burgers, van wie een onbe kend aantal is gearresteerd en als gijzelaars naar een concentratiekamp gezonden," aldus de woordvoerder. HAMMARSKJOELD NAAR BIZERTA De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft zondagavond besloten, onverwijld naar Tunesië te vertrekken. Hij nam dit besluit naar aanleiding van een dringend beroep van de Tunesische president Bourguiba op hem om een „rechtstreekse en persoonlijke ge- dachtenwisseling" te hebben over de crisis om Bizerta. Hammarskjoeld heeft er in een boodschap aan Bourguiba, waarin hij mededeling doet van zijn komst, op gewezen, dat het vraagstuk- Bizerta nog op de agenda van de Veiligheidsraad staat en dat de kern van dit probleem derhalve buiten zijn persoonlijke bevoegdheid valt. Uit Leopoldstad vertrokken zondag de eerste eenheden van het Tunesi sche contingent van de VN-strijd- macht, dat door president Bourguiba naar huis is teruggeroepen. Als alle 3.100 Tunesische militairen, die sinds juli van het vorige jaar in Kongo hebben gediend, naar hun land terug keren, zal de V.N.-strijdmacht in Leopoldstad tot ongeveer een kwart verminderen. Russisch protest Het blad van het Sowjet-leger „Rode Ster", heeft zondag de lan cering v. „ruimtespionsatellieten" en weersatellieten door de V.S. 'n aan- De Amerikaanse organisatie voor ^'shd"d. ge"°c.emdr- ns het Bted de ruimtevaart (Nasa) heeft medege- ^ben de V.S. openlik toegegeven, deeld, dat de V.S. in de komende da- in^taUaties in dfsowjet-Unie wfllen verkennen en ceren, dat een afstand van 8004)00 km w ...jii™ moet afleggen, om vervolgens weer naar de aarde terug te keren en in atmosfeer te verbranden. Het tic dllUUhiCCl tc VCt DldllUCU. net T7 j j, ruimtevoertuig zal, bij een geslaag- »noae öier de lancering, mogelijk meer dan vijf tig dagen onderweg zijn. De lancering is bedoeld als een voorbereiding voor het zenden van ruimtevoertuigen naar de maan en naar andere planeten. De lancering het weer boven dat land willen on derzoeken. „Hoe hoog spionnen ook vliegen, het blijven spionnen", aldus Twee beelden uit de Tunesische stad Bizerta, waar op advies van de Vei ligheidsraad der Ver. Naties de wapens zijn gestrekt. De spanning tussen Fransen en Tunesiërs is echter allerminst geheel geweken. Foto boven: van schoolbanken hebben Tunesiërs een barrikade opgeworpen. Foto on der: een Franse ta*»k patrouilleert aan de rand van het door de Fransen bezette gebied. De in Brazilië gearresteerde arts is De in Brazilië gearresteerde arts is zal vanaf de basis te Kaap Canave- dr. Mengele niet, heeft het hoofd van ral, in Florida, geschieden. Interpol in Sao Paulo verklaard. Volgens de Nasa is het ruimtevoer- i-v u„ j i>» „„I Oorspronkelijk had men aangeno- tuig, dat de naam „Ranger 1 zal men dat de -n ponto poro nabij de krijgen, een voorloper van ruimte- grens met Paraguay aangehouden dr. voertuigen die instrumenten in een ^anat j eens6 d/ Mengele, de be narde landing' op de maan zul en ruchte kamparts van AuschWitz, kon neerlaten. Daarna willen de VA zijn. Confrontatie, met een vrouw ruimtevoertuigen bouwen, die een die Mengele in het kamp goed had „zachte landing op de maan en an- gekend, leverde echter een stellige dere planeten kunnen uitvoeren. tegenspraak op. Kanat was aan de grens met Para- SPIONNEN guay, in welk land Mengele meer dan Het Amerikaanse tijdschrift „Mis- eens heette te zijn gezien, gearres- sides and Rockets" weet te melden, teerd door een politieman die een op dat de V.S. komende week een sa- vallende gelijkenis tussen hem en de telliet van het type Samos-3 zullen onlangs in een Braziliaans tijdschrift lanceren, die een baan over Russisch gepubliceerde foto's van Mengele had gebied zal maken en daarvan foto's opgemerkt. zal maken. Deze opnamen zullen De aangehoudende verklaarde een waarschijnlijk gedurende een jaar Tsjechisch vrouwenarts te zijn die in naar de aarde kunnen worden ge- 1947 naar Brazilië was gevlucht uit zonden met behulp van een zonne- vrees voor het communistisch bewind batterij. in zijn geboorteland. FRANSE AMBASSADE IN TUNIS BELAAGD N.v. Tabaksftbriak J. Gruno-Nijk«rk (Advertentie) Het Engelse onafhankelijk blad „The Observer" schrijft, dat in eer ste instantie de strijd in Bizerta, „dit tragische en zinloze bloedvergieten" moet worden gestaakt, en dat ten tweede de onderhandelingen tussen Frankrijk en Tunesië ten spoedigste moeten worden hervat. „De niet goed te keuren meedogen loosheid, waarmee de Fransen heb ben terug geslagen, zal de onderhan delingen moeilijker maken". „Het is nauwelijks aan te nemen, dat Fransen of Tunesiërs voorzagen of wilden, dat het conflict zou leiden tot een openlijke oorlog. Deze acute crisis kan ten dele worden geweten aan beoordelingsfouten van beide re geringen: de tactloosheid van de Fransen en het ongeduld van de Tu nesiërs. „President Bourguiba, die door de meer strijdvaardige Arabische en Afrikaanse nationalisten wegens zijn pro-westelijke houding wordt gekri tiseerd en die met de Algerijnse na tionalisten moeilijk' Jieden heeft over de Sahara, wilde kenelijk een vreedzame demonstratie - zoals er reeds meer zijn geweest - om de Fransen onder druk te zetten onder handelingen over terugtrekking van hun troepen te beginnen. Uit minder bereidwillige neutralistische landen als Marokko en Mali zijn de Franse troepen reeds teruggetrokken". „Waarom de Tunesiërs" deze maal het vuur openden op Franse vliegtui gen, die op Bizerta landden, is een mysterie". „Maar de publieke opinie in de Afri-Aziatische landen zal zich waar schijnlijk minder bezighouden met de oplossing van dit mysterie dan met het feit dat verscheidene honderden Tunesiërs zijn gedood als gevolg van het bestaan van een ongewenste bui- Naar aanleiding van de spanning rondom de Tunesische havenstad Bizerta, is het voor de Franse ambassade in tenlandse militaire basis, die thans Tunis tot felle anti-Franse demonstraties gekomen. De foto laat zien hoe Franse militairen hardhandig in- voornamelijk ter wille van het Fran- grepen. (telefoto) se prestige en, indirect, in verband In „The New York Times" schijft James Reston zondag, dat president Kennedy heeft besloten de politieke, economische en militaire kracht van het westelijk bondgenootschap ge leidelijk te versterken. Weliswaar is dit plan ontstaan door de Sowjet-druk op Berlijn, doch het beoogt niet in de eerste instantie de verdediging van deze stad. Het heeft in de eerste plaats ten doel het ver mogen van het Westen allerlei soor ten oorlogen waar ook ter wereld te voeren, te vergroten. In de radio- en televisierede, die de president dinsdag houdt, zal geen noodtoestand of mobilisatie op grote schaal worden aangekondigd. Kenne dy zal voorstellen de strijdkrachten met ca. 100.000 man uit te breiden, de opleiding van bepaalde divisies van de nationale garde (territoriale troepen) te verlengen, mogelijk wat reservisten op te roepen en de pro met de stryd tegen de Algerijnse opstand elingen wordt gehandhaafd. „In politiek opzicht is Bizerta rampzalig voor het gehele Westen, juist nu het in de gehele wereld tracht steun te krijgen voor zijn po litiek inzake Berlijn". In Metz, in Frankrijk, hebben zich vannacht gevechten tussen Franse valschermsoldaten en Algerijnen voorgedaan, die aan vier personen het leven hebben gekost, terwijl er zeventien werden gewond. Het begon kort voor middernacht, bij de ingang van e encafé. Algerij- nei schoten plotseling op een groep parachutisten, van wie er twee do delijk werden gewond, evenals de barman van het café Voorts wer den drie voorbijgangers gewond. De woedende valschermsoldaten reageerden met het aanvallen van Al gerijnen. Daar de daders erin waren geslaagd te ontvluchten, koelden zij hun woede met aanvallen op andere Noord-Afrikanen. Twee Algerijnen, werden in de ri vier de Moezel gegooid. Eén hunner werd hieruit enkele uren later le venloos opgehaald. Na het bekend worden der wanor delijkheden kwame^ de plaatselijke en militaire politie in actie. De para chutisten moesten naar hun kazernes terugkeren. Gedood werden twee parachutis ten, één Franse burger (de barman) en één Algerijn (die in de Moezel verdronk). Vier valschermsoldaten, twee Italianen en elf Algerijnen wer den gewond. duktie van bepaalde wapens te ver snellen. West-Duitsland zal nauwer bij het overleg tussen de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk worden be trokken, met het doel de plannen van president Kennedy zo spoedig moge lijk te verwezenlijken, aldus „The New York Times". De 29-jarige ex-vlieger Ray Wea ver heeft met zijn bootje vier uur ge vangen gezeten in een grote draai kolk van de stroomversnellingen be neden de Niagarawatervallen. Hij maakte de tocht door de wit schuimende stroomversnelling in een kwartier maar bleef toen rondtollen in de draaikolk. Hij ondervond geen schadelijke ge volgen van het avontuur maar hij zal wel worden vervolgd wegens overtreding van de voorschriften. Het is verbonden de Niagara-watervallen over te steken. Enige verbetering De Bilt, maandag 10 uur: Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied op de Oceaan is de afgelopen 24 uur verder in om-' vang oegenomen en het breidt zich thans langzaam uit in de richting van West-Europa. Door de daarmede ge paard gaande verwarming van de bovenlucht nemen de wolkenvelden, die vooral boven de Noordzee voor komen, steeds verder in omvang af. Er is dus een tendens tot wat meer zonneschijn. Ten noorden van het hogedrukgebied trekt een Oceaan- depressie in de richtmg van IJsland. Een tweede storing voor de kust van Noorwegen verplaatst zich maar wei nig. De aanwezigheid van deze sto ring houdt boven de Noordzee een westelijke stroming in stand en dat betekent, dat er nog geen aanvoer is van warme lucht. Wel zal door meer zonneschijn de temperatuur in het binnenland in de middag iets hoger worden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZON EN MAANSTANDEN 25 Juli: zon op 04.50; onder 20.42; maan op 18.28; onder 02.19. Hoogwaterstanden 25 Juli: v.m. 0.42; n.m. 1.19. KORRELTJE Spaarzaamheid is een belangrijke bron van inkomsten.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1