STAD BIZERTA DOOR FRANSEN BEZET Beide zijden voeren nieuwe troepen aan Bourguiba's houding Tunesië trekt contingent uit Kongo terug Veiligheidsraad over Bizerta De vluchtelingen uit Oost-Duitsland Mengele gepakt? Bus met Nederlandse scholieren verongelukt Grissom's geslaagde tocht Capsule evenwel in zee gezonken ZATERDAG 22 JULI 1961 51ste JAARGANG No. 15379 >/^/\/W\A/\/S/WN/«iAA/SA/V/^AA/VN^A^^ Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT S2 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Fransen namen ook de stad Bizerta Telef. 2 0 9 3 5 Red. 2 0 015. 25594 - Advert. 20826 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 START VAN RUIMTEVAARDER Franse parachutisten, gesteund door tanks, zijn gisteren tegen het vallen van de avond tot in het centrum van de stad Bizerta doorgedrongen. De aanval, die uit verscheidene richtingen werd ondernomen, was vooraf gegaan door een luchtbombardement en -beschieting. De commandant van de Franse basis van Bizerta, admiraal Amman, heeft vrijdagavond tot verslaggevers gezegd: „Wij hebben Bizerta ingeno men." De verbindingen zijn weer hersteld en de Tunesische blokkade van de basis is gebroken. De veiligheid van de Franse stellingen is nu weer verzekerd. Wij zullen zo spoedig mogelijk een einde aan de operaties ma ken, zo zei hij. De strijd was zwaar geweest. Tijdens het gevecht, dat 4V* uur had geduurd, waren ongeveer 30 Franse militairen gesneuveld. In tegenstelling tot de mededeling van Franse zijde, heeft de Tunesische minister van voorlichting Klibi zaterdagmorgen vroeg verklaard, dat er in Bizerta nog steeds gevochten wordt. Het Tunesische garnizoen heeft een groot deel van de stad in handen, zo zei hij. Ook Bourguiba trekt zijn troepen samen. Een woordvoerder van de V.N. heeft laten doorschemeren, dat Tunesië, met het oog op „onvoorzie ne gebeurtenissen", zijn troepen uit de internationale politiemacht in Kongo zal terugtrekken. Het Tunesische contingent in de internationale politiemacht omvat 3.160 man, van wie 2.800 zijn gesta tioneerd in Leopoldstad en de ove rigen in Katanga. Men zou reeds overwegen de Tunesische troepen in Leopoldstad te vervangen door Ethi- opiërs, die momenteel in Coquilhat- stad zijn gelegerd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat nog geen verzoek is ontvangen, trans- Van Tunesische zijde is meege deeld, dat drie Franse oorlogssche pen zich een weg door het kanaal van Bizerta hebben gebaand. In de loop van de dag is tevens 't tweede regiment parachutisten van 't vreem delingenlegioen met transportvlieg tuigen van Algerië naar Bizerta over gebracht. Naar van gezaghebbende zijde te Parijs verluidt heeft 't Fran se opperbevel in Bizerta onkend, dat de Franse luchtmacht deze stad heeft gebombardeerd. NIEUWE VERSTERKINGEN Inmiddels worden nieuwe verster kingen aangevoerd. De elfde divisie lichte infanterie, die op 9 juli uit Algerië is teruggekeerd en thans in Metz, Nancy en Verdun is gelegerd, is in staat van alarm gebracht voor een eventueel vertrek naar Bizerta. Gisterochtend zijn vier transport vliegtuigen, waarvan twee geladen met troepen, uit Metz vertrokken. portmiddelen beschikbaar te stellen om de Tunesische troepen in Kongo naar hun land terug te brengen. Zo als bekend, verzorgen de Ver. Sta ten het transport van de V-N.-strijd- macht. IN DE SAHARA Volgens officiële Franse bronnen hebben ongeveer 200 Tunesiërs de afgelopen nacht een aanval gedaan op een Franse post op 1 kilometer van Fort Saint, in de Franse Sahara. Van de tien Fransen, die de post be zetten, werd één gedood. Twee lie pen verwondingen op. De post heeft echter steun gekregen van de lucht macht en bereden troepen en de strijd verloopt thans in het voor deel van de Fransen „VEILIGHEIDSMAATREGELEN" Bourguiba heeft gisteren verklaard dat de Tunesische regering besloten heeft „veiligheidsmaatregelen" te ne men ten aanzien van bepaalde Fran se economische belangen. Zo zullen de installaties van de Franse olie maatschappij in de haven van Skhi- ra tijdelijk worden overgenomen. (Vanuit Skhira wordt de olie die bij Edjele, in de Sahara, wordt gewon nen, naar elders verscheept). Bourguiba suggereerde, dat wan neer de Fransen ook troepen naar Skhira zenden, de pijpleidingen zul len worden vernield. Wie pleegt „agressie" Zonder voldoende acht te geven op het verkeer stak de 75-jarige P. agressie van de Tunesische regering in Bizerta aan de kaak kan stellen. Frankrijk L alle overeenkomsten De Tunesische vertegenwoordiger met Tunesië nauwgezet nagekomen, bij de V.N-, Slim, heeft vrijdag de Tunesië had kortweg om ontruiming volgende eisen in de Veiligheidsraad van Bizerta gevraagd. Frankrijk had gesteld: onmiddellijke beëindiging geantwoord, dat het zich zou houden van de Franse „agressie", zo nodig aan de overeenkomst van 1958 en hulp van de V.N. om de „agressie" altijd bereid was tot onderhand^1':r> af te slaan 'en hulp van de V.N. bij gen. President Bourguiba mobili- Het plotselnge militaire optreden van Bourguiba tegen de Fransen schijnt voor de autoriteiten in Parijs als een donder ag bij heldere hemel gekomen te zijn. In sommige krin gen meent men te kunnen aannemen dat de werkelijke reden voor dit op treden gezocht moet worden in het verlangen van de Tunesische presi dent om zich van het door hem op geëiste stuk van de Sahara te ver zekeren, voordat er een Frans-Alge rijnse overeenkomst op dit punt tot stand komt. De aanval op Bizerta zou hierbij alleen maar aflei dingsmanoeuvre zijn om de aandacht van het doel in de Sahara af te leiden. Deze opvatting zou ook in Marok ko overheersend zijn, waar b.v. het nationalistische blad „Al Alam" twijfel heeft geuit over de zuiver heid van Bourguiba's bedoelingen ten aanzien van Bizerta. De ietwat bevreemdende oproep van de voor lopige Algerijnse regering in Tunis voor Algerijnse vrijwilligers voor Bourguiba's strijd wordt ook gezien als een blijk van wantrouwen onder de Algerijnse opstandelingen ten aanzien van Bourguiba's ware be doelingen. Het is niet duidelijk of het de bedoeling is, dat de zich in Tunesië bevindende gewapende en geoefende Algerijnen het zouden er een vijftienduizend zijn, dat is meer dan het aantal manschappen dat Bourguiba zelf tot zijn beschik king heeft zich zullen opgeven. Overigens neigt men in Franse re geringskringen meer tot de opvat ting, dat Bourguiba's gewijzigde hou ding tegenover Frankrijk verband houdt met zijn wens de leider van het Maghreb-Noord-Afrika, van Ma rokko via Algerië tot Tunesië te wor den. J W van de Port uit Maasniel met het doen evacueren van de Fransen seerde daarop de Tunesische strijd- J. w. van ae fort mt Maasmei met uit Tnnesië. De veiligheidsraad kwam krachten. In deze omstandigheden zijn rijwiel de rijksweg Roermond- Venlo over. Hij werd door 'n pas- serende autobus gegrepen. De man efn ler. "rapreamg van n was op slag dood nissen m en om Bizerta. ZOEKT U een Gero-Cassette van f 40.of 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist GRISSOM IN ZIJN NEUSKEGEL vrijdag op verzoek van Tunesië bij- vvas de eis „natuurlijk onaanvaard- een ter bespreking van de gebeurte- baar voor Frankrijk" aldus Berard. -- De Amerikaan Yost heeft een be roep op Frankrijk en Tunesië ge- Dadelijk na het begin van de bij- daan het vuren onmiddellijk te sta- eenkomst had de Franse vertegen- ken en hun uitgangsstellingen weer woordiger, Berard, gezegd, dat de in te nemen. Niets mag worden ge- Tunesische klacht niet in overeeii- daan wat een vreedzame regeling stemming met de feiten was. Hij kan belemmeren. Daarom is het van verzette zich echer niet tegen be- belang dat de Raad niets doet dat handeling van de kwestie. Tunesië vooruitloopt op een dergelijke vreed- heeft geen stemrecht in de raad, om- Zame regeling. dat het er geen zitting in heeft. De Sowjet-vertegenwoordiger Mo- -j.cz i -i j„ v rozof verzocht de Veiligheidsraad, Berard zei, dat Frankrijk de hui- p<rankrijk te veroordelen wegens dige toestand in Tunesie met heeft agressie Mongi Slim zei nog, dat de veroorzaakt. Het is eerder Frankryk, Tunesische regering er niet mee ak- dat de opzettelijke en stelselmatige koord kan gaan dat er nog Franse troepen op Tunesisch grondgebied zijn. Tunesië is slechts bereid om over een voorlopige regeling voor Bizerta te praten als deze onderhan delingen zullen leiden tot terugtrek king van de Franse troepen. De vergadering werd daarna ver daagd tot zaterdagmiddag. De sinds lange tijd gezochte voor malige arts van het Duitse concen tratiekamp Auschwitz, Joseph Men gele, zou in de Braziliaanse provin cie Mato Grosso aangehouden zijn. Mengele zou een niet meer vast te stellen aantal gevangenen, onder wie ook kinderen, door injecties om het leven hebben gebracht. Ook zou hij betrokken zijn geweest bij het selec teren van slachtoffers voor de gas kamers. In de nacht van donderdag op vrij dag is een autobus van een Belgisch reisbureau, die met een gezelschap van ongeveer vijftig Nederlandse scholieren van Breda op weg was naar Nice, te Laneffe, tussen Char leroi en Philipville, door gladheid van het wegdek geslipt en tegen een muur gebotst. De Belgische bestuurder van de wagen werd op slag gedood. Van de pasagiers liep de uit W a s- s e n a a r afkomstige Marika van Straeten een schedelbreuk op, en het 18-jarige meisje Vermorken uit Voorschoten zware verwondin gen van onbekende aard. Andere inzittenden bekwamen minder ern stige verwondingen. De slachtoffers werden naar zie- Kapitein Virgil Grissom, de tweede Amerikaanse ruimtevaarder, wordt op henhuizen in Charleroi en Gilly over- zijn plaats in de neuskegel vastgebonden, (telefoto) gebracht. De Westduitse Bondsregering maakt zich zeer bezorgd over de huidige vluchtelingenstroom uit Oost-Duits land, aldus heeft de Westduitse mi nister voor zaken geheel Duitsland betreffende, Lemmer, vrijdag voor de pers verklaard. De regering had in het geheel geen belang bij een toeneming van het aantal vluchtelingen. In de eerste drie weken van juli hebben 20.000 Oost-Duitsers politiek asiel in West-Duitsland en West- Berlijn gevraagd. Als motieven noemde Lemmer: De binnenlandse verhoudingen in Oost-Duitsland en onrust onder de bevolking door schaarste. De verhevigde zenuwoorlog tegen Berlijn en de angst dat de „poort" West-Berlijn gesloten zal worden. De Sowj et-Russische bedreiging van de verbindingen van West-Ber- lijn met West-Duitsland. De tweede Amerikaanse ruimtevlucht, met kapitein Grissom als reiziger aan boord, is geslaagd. Kapitein Grissom is in goede conditie opgepikt door het vliegdekschip „Randolph" - de cabine van de ruimtevaarder is echter in zee verdwenen. Op de foto zien we de raket bij de start vanaf Cape Canaveral, (telefoto) De laatste maanden deden steeds geruchten de ronde over de verblijf plaats van de arts. O.a. werd gezegd dat hij over drie paspoorten zou be schikken. Het in Rio de Janeiro gevestigde nieuwsbureau Transpress meldde la ter, dat een dr. Josef Karat in Pon- to Pora in Mato Grosso nabij de grens met Parakuay was gearresteerd. Hij was een bekende arts in de stad. Men gelooft, dat Karat Mengele kan zijn, aldus het nieuwsbureau. Er is nog geen officiële bevesti ging van de arrestatie van Mengele. De procureur-general van Frankfort zal de voor uitlevering noodzakelij ke stappen ondernemen zodra er een officiële bevestiging komt. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie in Bonn be staat er geen uitleveringsverdrag tussen de Bondsrepubliek en Brazi lië. In mei j.l. heeft de bondsrege ring echter aan de regering in Rio de Janeiro gevraagd, Mengele uit te leveren als hij zou worden gegre pen. Als dit verzoek wordt ingewil ligd, zal Mengele in Frankfort wor den berecht. BRANDKIST MET 15000 GULDEN GESTOLEN In de nacht van woensdag opdon derdag hebben inbrekers uit 't kan toor van het garagebedrijf der Am sterdamse Rijtuigmaatschappij aan de Keizersgracht te Amsterdam, een brandkast ontvreemd, waarin zich een bedrag van 15.000 gulden be vond. Omstreeks vier uur zag een buurtbewoonster enige mannen op een volgens haar verdachte wijze een auto uit de garage duwen. Zij waarschuwde de politie. Toen deze ter plaatse kwam, waren de man nen reeds verdwenen, met medene ming van auto plus brandkast. De auto is later zonder brandkast in Amsterdam-oost teruggevonden. Vol water gelopen Een schaduw op het slagen van de tweede Amerikaanse ruimtevlucht is het feit, dat de ruimtecabine, waar in Grissom de vlucht gemaakt heeft, in zee is gezonken. De cabine, die de „Vrijheidsklok 7" was gedoopt, maak te water en Grissom moest zich haas ten om zich zwemmende in veilig heid te stellen. De helicopter, die de cabinie moest oppikken, moest de met water gevulde cabine los laten en deze zonk. Het water, waarin de cabine ge zonken is, is te diep om haar door duikers te laten ophalen. De directeur van het project„Mer- cury", Walter Williams, heeft mee gedeeld, dat geen pogingen zullen worden gedaan om de cabine te ber gen. De zee is op de plaats waar het ruimtevaartuig is gezonken 5000 me ter diep. Dr. Robert Laning, die Grissom aan boord van het vliegdekschip heeft onderzocht, vertelde, dat de ruimtevaarder zo veel zeewater had binnen gekregen, dat hij een pijn lijke keel had. „Een van de eerste dingen die hij vroeg was een glas wa ter, dat wil zeggen, drinkwater". Grissom was een beetje „beverig" toen hij voet aan boord van het schip zette, en zijn posslag was 160. Spoe dig daarna was de pols tot 100 ge daald en was Grissom voldoende tot rust gekomen om voor de tweede maal te ontbijten. Vlucht duurde 16 minuten. Tussen het moment van de lance ring en het tijdstip, dat de cabine in zee kwam, zijn zestien minuten verlopen. Grissom heeft een hoogte bereikt van 188 km, de maximum snelheid van de cabine was 8.448 km/u. De cabinet kwam op 484 km. van de lanceerbasis in zee, d.w.z. op 9.655 km. van de plek waar zij werd verwacht. Aangekomen op de Bahama-eilan- den heeft Grissom verteld dat hij, nadat de cabine op het water was neergekomen, het veiligheidsluik had willen openen op de normale ma nier, door een pen weg te trekken. Hy wilde hiermee wachten tot een helikopter boven de cabine was, maar na twee en een halve minuut ont plofte de springlading, waarmee in noodgevallen het luik geopend kon worden en het water stroomde bin nen. Het systeem van zeventig bouten met een springlading om in geval van nood het ontsnappingsluik te kunnen openen was nieuw. Shepard's ruimtevaartuig was niet van een dergelijk apparaat voorzien. Bijna een kilo afgevallen. Grissom is gedurende de drie en een half uur, die hij woensdag in de oververhitte ruimtecabine heeft doorgebracht, 900 gram afgevallen. Mevrouw Grissom heeft verklaard „dolblij" te zijn, dat de ruimtevlucht van haar man is geslaagd. Zij heeft kort vóór de lancering toen hij zich reeds in de cabine bevond, telefonisch met hem gesproken, en bad op het moment van de lancering. Ook zij vond het jammer dat de „Vrijheids- klok" thans op de bodem van de zee ligt. Grissom is één van de beste test piloten. Hij heeft 3.400 vlieguren achter de rug. Vóór zijn dienst in Korea werden hem het „distin guished flying cross" en een medail le toegekend. Hij werd in 1950 inge nieur aan de Purdue universiteit in Indiana. In 1951 werd hij vlieger bij de Amerikaanse luchtmacht. Hij verdient 820 dollar per maand. Zijn geliefde hobby is vissen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Weinig verandering De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De weerstoestand in Europa ver andert maar weinig. Boven Scandi navië blijft de luchtdruk laag, ter wijl zich ten westen van Schotland een hogedrukgebied handhaaft. Btf deze luchtdrukverdeling stroomt met noordwestelijke winden voortdurend koude lucht met veel bewolking van de Noordzee het land binnen. Uit deze bewolking vallen hier en daar ook enkele, meest lichte, buien. Ook morgen zal er over het algemeen veel bewolking zijn met hier en daar enige lichte regen of motregen. In het tamperatuurverloop komt niet veel verandering. ZON. EN MAANSTANDEN 23 Juli: zon op 04.47; onder 20.45; maan op 16.10; onder 00.58. 24 Juli: zon op 04.49; onder 20.43; maan op 17.21; onder 01.34. H oogwaterstanden 23 Juli: v.m. 10.56; n.m. 11.27. 24 Juli: v.m. 12.14; n.m. KORRELTJE Vertrouwen is kracht. Twijfel Je zwakte.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1